Weenen, een stad die haar aangezicht verloor George Bidault versloeg generaal De Gaulle Bruno Walter uit z'n isolement teruggekeerd DE BITTERE PIL nieuwe ueidsche courant 3 dinsdag u november 19k een week werken voor 'n pakje sigaretten (Bijzondere correspondentie) In alle straten hangen plakkaten: „Wee- ners, houdt uw stad zoo helder als vroe ger". Deze leus schijnt echter nog niet zoozeer ter harte te worden genomen. Op bijna alle huizen staat tenminste nog in reuzegroote, witte letters: LSR of LSK (Luftschutzraum, Luftschutzkeller) en hier en daar zelfs nog het Nazi-parool: „Overwinning tegen eiken prijs". Ook de puinhopen behooren nog tot het stads beeld. En als men*de ruïnes, de vele étalages zonder ruiten, of de vernielde reclame- en uithangborden ziet, dan krijgt men het gevoel: deze stad heeft geen aan gezicht. De Karntnerstrasse, eens de mooiste winkelstraat van Weenen, lijkt 's avonds met haar spaarzame verlichting en het weinige verkeer eerder op een dorpstraat en men krijgt een onbehagelijk gevoel bijna, als men er laat op den avond doorheen moet. De beschrijving van het uiterlijk aan zien van Weenen zou niet voltallig zijn zonder vermelding der overvolle trams naast den stadstrein het eenige ver voermiddel. De duizenden stedelingen, die er dagelijks met een rugzak op uit trekken om bij de boeren te gaan hamste ren, maken de overbelasting dezer ver keersmiddelen nog afschuwelijker. Het hamsteren is zeer in trek. Iedereen die nog loopen kan, brengt minstens eens per week een bezoek aan het platteland om groente, fruit en andere begeerlijke pro ducten te gaan halen. Heel vroeg gaat men al op stap en laat in den avond keert men pas terug. Maar het is meestal wel loonend, zoodat de groote vermoeienissen gaarne worden aanvaard. De zwarte markt tiert nog welig, al zijn de prijzen ook langzamerhand terug- geloopen. De gewone werkman kan echter in den zwarten handel niets koopen. Als men bedenkt, dat een arbeider of een be diende ongeveer 200 schilling per maand verdient en een pakje sigaretten zwart 50 schilling kost, is het niet moeilijk te be grijpen, uit welke kringen de clienteele van de zwarte markt afkomstig is. Zelfs één der meest gevraagde artikelen, zoo als saccharine, vindt moeilijk een kooper, hoewel 100 tabletten „slechts" 20 schil ling (vroeger 40 schilling) kosten. De massa heeft evenwel geen geld om te koopen. In de café's, waarvan de meeste des avonds om 8 uur sluiten enkele zijn tot 10 uur geopend wordt een drank ge serveerd, dat soms koffie, soms bier wordt genoemd, 't Is ook wel eens thee, thee dan, die naar alles smaakt be halve naar wat het zou moeten zijn. Voor alle zekerheid neemt men daarom veelal sodawater met een rood of bruin kleurtje. En de prijzen van deze dranken zijn in elk geval te betalen. Die niet in een gaar keuken eet de meesten staan in een dergelijke keuken ingeschrieven kan bij de genoemde dranken twee „belegde" boterhamhien koopen. Het belegsel be staat uit aardappelbrei, een schijfje to maat en blaadje salade. Niet alleen in Weenen, maar in geheel Oostenrijk is er.geen enkele Nazi meer! Niemand wil nl. weten er een te zijn geweest, hoewel er 450.000 partij leden waren, dus op iedere 14 inwoners een fascist. Zelfs een Diogenes zou mèt zijn lantaarn moeite hebben een Nazi op te sporen. Ware de treurige erfenis van het nationaal-socialisme niet overal merk baar, dan zou men absoluut tegenspreken, dat er ooit Oostenrijksche Nazi's waren geweest. Gelukkig zijn de overlevenden uit de concentratiekampen er nog, die dergelijke grapjes niet verstaan. Zij dra gen een rooden driehoek met het getal 369 als kenteeken: 369 weken nationaaL- socialsme over Oostenryk. Moge het in Weenen aan levensmidde len en woningen ontbreken de beide cardinale punten in Oostenrijk aan lec tuur is er werkelijk geen gebrek. Ieder der vier geallieerde bezetters geeft een eigen courant uit. Hoewel de couranten onder elkaar een overeenkomst hebben aangegaan, om een oplage van 100.000 niet te boven te gaan, houdt geen enkel blad zich hieraan. De honger naar lectuur is nu eenmaal heel groot en de couranten houden hiermede rekening, zelfs als zij het papier zwart moeten koopen. Ook weekbladen zijn er in overvloed, waarvan enkele zelfs een behoorlijk niveau heb ben bereikt. De productie van boeken staat nog in de kinderschoenen. Bioscopen en theaters zijn doorloopend uitverkocht. Na zeven jaar van gedwon gen rust en zwijgen staan, naast de klas sieken, ook stukken op het repertoire der theaters van anti-fascistische auteurs. De Staatsopera en het Burgtheater geven hun voorstellingen in andere gebouwen. Alleen al het herstel van het Staatsoperar gebouw zal drie jaar duren. Weenen is met dat al een stad zonder aanzien en voorloopig nog heel ver ver wijderd van de „Stad mijner droomen" Nog verlustigt de Weener zich aan zijn opera, de zware materieele zorgen kunnen niet anders dan de stemming drukken. Het fraaie gebouw, van waaruit de roem over de geheele wereld ging. beteekenis der fransche verkiezingen (Van een bijz correspondent) Een opmerkelijk symptoom van de ver kiezingen is de verdere afbraak van de so cialisten ten voorde el e van de communisten. Ongetwijfeld kan men daaruit afleiden, dat door personen, tot socialisme geneigd, de vaak onbestemde houding van de SFIO is urtgelegd als zwakheid. De partij van Thorez is daar wel bij gevaren. Men kan ook trou wens niet ontkennen, dat zij van de zijde van de socialisten den wind in de zeilen heeft gehad. Een ander belangrijk verschijnsel is, dat de MRP, ofschoon zij hier wat uitgedund is naar den kant van de Union Gaullisten en den Republrkeinschen Vrijheidsbond, als ge volg waarvan zij haar eerste plaats aan de communisten heeft moeten afstaan, niet de gevoelige verliezen hec "t geleden, die men haar van enkele zijden had toegedacht. Het is thans duidelijk geworden, dat deze partij kan bogen op een vrij hecht aaneengesloten corps van gematigde, doch progressieve ele menten. De good-will van een man als Bi dault schijnt op dit gebied te hebben opge wogen tegen de niet altijd even tactische adviezen van Dp Gaulle. In ieder geval hebben de verkiezingen bewezen, dat er in Frankrijk rekening ge houden moet worden met twee, slechts ge deeltelijk. evenwijdig loopende vooruitstre vende stroomingen, die en het is te ho pen, dat dit op beslissende oogenblrkken niet tot verlammende traagheid zal leiden er in slagen een vrij stabiel evenwicht te houden. Het ziet er naar uit, dat dit tot moeilijkheden zal leiden bij de vorming van het eerste kabinet der vierde republiek. Onmiddellijk na het bekend worden van de uitslagen, hebben zoowel de communis ten als de katholieke volksrepublikeinen reeds doen weten, dat zij zich gereed hou den tot de regeenngstaak. Het kon dan ook wel eens zijn, dat er vah een kabinet van Bidault zonder Thorez noch van het omge keerde, iets zal komen en daar bij een sa mengaan van de volksrepublikeinen en com munisten een socialistisch middenstuk zeer moeilijk gemist kan worden, zullen deze verkiezingen wel eens de verlenging van het tripartisme kunnen beduiden. Welke regeering tenslotte ook uit de bus zal komen, Frankrijks belangrijkste zorg ligt in het vlak van het economisch herstel en van financieele gezondmaking. Ten aan zien van deze problemen kan men een zoo weinig homogene samenvoeging als het dri- partijenstelsel moeilijk anders omschrijven dan als een riskante en daarmede kwade noodzaak. Doch het feit, dat geen der par tijen in de komende jaren meer hoeft te werken met voor oogen het spookbeeld der verkiezingen, zal in dit geval wellicht aan de nieuwe regeering de gelegenheid geven een zoo gunstig mogelijk gebruik van alle kansen te maken En hoe het ook zij, men kan moeilijk aannemen, dat Frankrijks nieuwe mannen nu nog de door De Gaulle beoogde grondwetsherziening als punt 1 hun programma zullen zetten DE WINDSORS IN NEW-YORK In New York is binnengeloopen de Queen Elizabeth met 2278 passagiers, w.o. het her togelijk paar van Windsor. De plaats, waar men zich tegenwoordig de grootste zorgen maakt over de mooie stad aan de Donau: het Weensche stadhuis. een banneling, die over winnaar werd Het was in het jaar 1938, dat Bruno Walter voor het laatst iin Amsterdam di rigeerde en dit optreden wekt droeve herinneringen bij heim op. In zijn onlangs verschenen auto-biografie „Theme and Variations beschrijft hij zjjn stemming, toen hem in de pauze van een concert te A'dam de mede- deeling gewerd, dat zijn dochter Lotte bij den „Anschlusz" van Oostenrijk in 1938 gearres teerd was. De dreiging van 't Duitsche nazi monster was voor Walter als niet-ariër aan leiding Europa te verlaten en zich in Ameri ka te vestigen. Dit isolement buiten Europa is voor hem echter geen aanleiding geweest zich ook te isoleeren van het muziekleven. Inte gendeel, de oorlogstijd is juist een perio de voor Walter geweest, waarin hy in de BRUNO WALTER muziek een vergoeding zocht en vond voor het verlies van zijn Europeesche vrienden, voor de miskenning door zijn vaderland Duitschl. en voor zijn uitban ning uiit zijn tweede vaderland Oosten rijk. Want alhoewel Walter op 15 Septem ber 1876 in Berlijn geboren werd en dus Duitscher was, is het vooral Oostenrijk geweest, dat hem zóó bijzonder aantrok, dat hij zich heeft laten naturaliseeren. Niet alleen staatsburgerlijk, maar ook in nerlijk was en is Bruno Walter Oosten rijker. De verbondenheid met Weenen, waar hij van 1901 tot 1912 dirigent aan de Hofopera was, drukt een geheel eigen stempel op zijn persoonlijkheid. De cul tuur van het Oostenrijk van voor den oorlog werd gekenmerkt door een univer salisme en juist dit was het wat Bruno Walter aantrok. Reeds als kind van vier jaar had Bruno Walter een bijzondere interesse voor alles wat met muziek te maken had. Toen hij zijn moeder eens piano hoorde spelen, liep hij op haar toe en vroeg: „Mutter, kommt dir das nur so aus den Fingern, oder tust du was dabei?" Deze uitspraak als jong kind is typeerend geworden voor zijn later kunstenaarsschap. Het „er- iets-bij-doen" is hem in zooverre vreemd geweest, dat bij zijn vertolkingen nim mer zijn eigen persoonlijkheid domineer de en hij daardoor geen subjectieve versie van het uit te voeren werk gaf, doch het is steeds zijn verlangen geweest om, zooals Stefan Zweig eens treffend op merkte, „der vollkommene Diener ihxes transzendeten Willens zu sein". Zoo hebben we Walter leeren kennen en waardeeren, onverschillig of hij Mozart of Mahler speelde. Deze twee componisten zijn van een bij zondere beteekenis voor Bruno Walter geweest en hij heeft niet nagelaten hun werken over de geheele wereld uit te dragen. Echter niet alleen als dirigent, ook als pianist heeft Bruno Walter naam gemaakt en op 11-jarigen leeftijd speelde hij reeds een concert voor piano en orkest van Beethoven „mit einer weit über sein Alter hinausreichenden Frelheit", zooals het in de eerste critiék over hem heet. Na acht jaren afwezigheid is Bruno Walter thans weer in Nederland terug gekeerd om het Concertgebouworkest te leiden en onze gedachten keeren terug naar den tijd, dat Walter en Mengelberg om het hardst streden voor de kunst van Gustav Mahler. Tot de oorlog kwam en Walter moest verdwijnen en Mengelberg geen Mahler meer mocht en in zijn opportunisme wellicht ook niet wilde spelen. Walter is teruggekeerd en zal zijn triomftocht door het gezuiverde Europa voortzetten na Holland gaat hij naar Brussel, Parijs en Zürich, verlost uit zijn isolement, Mengelberg zit thans ver van ons, ook geïsoleerd; zijn triomftocht van voor en tijdens den oorlog is afge- loopen, helaas zekér, maar begrijpelijk. En een beheerschte pp hef van den diri geerstok tijdens een repetitie met het Concertgebouworkest is het sein van den cultureelen wederopbouw van ons mu ziekleven, dat thans zonder Mengelberg maar met Walter een nieuwe periode ingaat. CORN. BASOSKI. De opbrengst der bijzondere heffingen wordt geraamd op vijf zes milliard gulden, welk bedrag als sneeuw voor de zon ver dwijnt ten behoeve van de financiering der staatstekorten. Deze beloopen volgens de begrootingen over 1945 (tweede helft), 1946 en 1947 niet minder dan f 6.413 millioen. Vooral voortdurende staatstekorten 'maken de pil der vermogensheffing bitter. Zouden met een deel van het vermogen de staats financiën gesaneerd zijn, dan ware het offer per saldo te dragen. Maar de gedachte, dat het geld in een „schijnbaar bodemloozen put" verdwijnt, pijnigt vele gemoederen. De minister deelt mede, dat de bijzondere heffingen onvermijdelijk een ruw karakter hebben. Inderdaad zien wij, dat voor de bijzondere vrijstelling van kleinere rente niers slechts personen in aanmerking ko men, die den leeftijd van 40 jaar hebben bereikt. De leeftijd van 40 jaar is willekeu rig gekozen. Waarom mogen onvolwaardïf- gen beneden de veertig jaar niet deelen in de vrijstelling? Verder wordt het gemiddelde inkomen over 1941/1945 in aanmerking genomen. Maar is dit billijk tegenover degenen, <Kje bijv. in 1944 of 1945 uit hun bedrijf zijn ge gaan en nu van hun klein kapitaal moeten, leven? In tegenstelling tot andere vermogens- bestanddeelen worden effecten als bij de V.A.B., uitgesloten van een maximumaanwas gedurende de oorlogsjaren. Wat betreft bui- tenlandsche fondsen geldt de waarde van December 1945, overeenkomstig de koersen aan buitenlandsche beurzen. Binnenlandsche fondsen krijgen een waardeering, welke nog bij de wet moet worden vastgesteld. Men kan dus alle kanten uit' Spaarders, die hun geld in effecten hebben gestoken, worden onbillijker behandeld dan degenen, die bijv. een lijfrente hebben gekocht, terwijl effec ten ook als verzorging van den ouden dag kunnen dienen. Onbegrijpelijk is, waarom de minister zoo „gebeten" 5*3 op effectenbezit. Wij denken ook aan de regeling inzake de vruchten van het vermogen, genoten na 1 Januari 1946. Bezitters van effecten, welke tijdens de oorlogsjaren geen revenuen hebben opge leverd, die na begin 1946 de opgeloopen rente of de achterstallige dividenden heb ben betaald, worden bijzonder getroffen. Immers, 60 pet van dezen spaarpot wordt als vermogen gerekend en men mag hierover heffing betalen! VrijgeViiger is de minister t.a.v. de lijf renteniers. Zij krijgen vrijstelling van f 20 mille. Pensioenen zijn tot f 4 mille vrij gesteld en als ze meer bedragen en er doen zich betalingsmoeilijkheden voor, dan neemt de Staat genoegen met levenslange ver plichting tot het betalen der belasting ïjn een korting op het pensioen, terwijl na het overlijden niets meer verschuldigd is. Een bittere pil zal de heffing ook zijn voor de goed gesitueerden. Hier kan men spreken van een wettelijk gesanctionneerde onteigening. In dit verband verdient aan dacht, dat den minister „naar algemeene rechtsovertuiging, groote verschillen in rijk dom minder aanvaardbaar zijn in een sterk verarmd land dan in een veel rijkere volks gemeenschap. Deze rechtsovertuiging heeft geleid tot een progressie in het tarief". Wij maken echter ernstig bezwaar tegen de poging om via den fiscus deze nivellee ring tot stand te brengen. Daarvoor mag de belastingheffing niet misbruikt worden! De regeling der aanslagen doet vreezen, dat ernstige verstoring van het financieel verkeer het gevolg zal zijn. Voor de beta ling zullen., naar medegedeeld werd, ge accepteerd worden grootboek-inschrijvingen 1946, staats- en andere obligaties, pandbrie ven, hypothecaire vorderingen e.d. Niet al leen „dat de onzekerheid omtrent den over- nemingskoers voor diverse schuldbrieven een verlammend effect op de beurs heeft, maar nog meer het feit, dat klaarblijkelijk aandeelen niet geaccepteerd worden, wekt minder prettige verwachtingen ter zake van de mogelijkheid, om tegen norn^ale prijzen laatstgenoemde vermogenswaarden te liqui deeren. Tenzij een andere betalingsregeling wordt getroffen, is een financieele ont wrichting straks niet onmogelijk. Verlen ging van den betalingstermijn is in ieder gevaf noodzakelijk. Gelukkig heeft het ontwerp der vermo gensheffing nog geen kracht van wet gekre gen; de Tweede Kamer moge de noodïge verbeteringen aanbrengen. NIEUWE PROTESTEN Evenals het Nat. Jongeren Verbond en het Nat.. Verbond hebben ook de stichtingen „In- dië in Nood" en „Rijkseenheid" een telegram ge zonden aan minister Beel. Dit luidt: „Geven namens tienduizenden loyale Neder landers, tevens Indië-kenners, uitdrukking aan diepe verontwaardiging over gepubliceerde Nederlandsche voorstellen betreffende erken ning republiek onder den fascistischen oorlogs misdadiger Soekamo. Stop. Protesteeren krach tigst tegen politiek Commissie-Generaal/voort gaande in de lijn politiek-Schermerhorn-van Mook, die tot gevolg heeft een vernietigd Koninkrijk, waardoor millioenen ingezetenen van Indië worden prijsgegeven aan fascistische onderdrukking, ellende en ondergang en de welvaart van Nederland wordt ondermijnd. Stop. Beschuldigen dit kabinet en in het bij zonder Commissie-Generaal schending grond wet en ontrouw ambtseed, waartegen straf be dreigd is." Eexi „Spporwegbosch" op Walcheren Eenige ambtenaren bij de Ned. Spoorwegen hebben het initiatief genomen om de actie „Plant een boom op Walcheren", welke uitgaat van de Stichting „Nieuw Walcheren" te steu nen. De bedoeling is, dat door het spoorweg personeel, zooveel mogelijk geld bijeen wordt gebracht, om daarvan boomen te planten in het totaal ontredderde landschap van Zeelands tuin. De opzet van de actie onder het Spoor wegpersoneel is, alle „N.S." boomen bijeen te plaatsen zoodat een groot bosch kan ontstaan, dat de naam ..Spoorwegbosch" zal krijgen. De Stichting „Nieuw Walcheren" heeft haar vol ledige medewerking toegezegd. Voor het personeel der Ned. Spoorwegen buiten Utrecht bestaat binnenkort gelegenheid op een lijst in te teekenen. Elk bedrag, klein of groot, sprokkelhout of heele boomen zt}a welkom.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 5