Opoe Meyer te Voorschoten morgen 100 jaar Scheveningen en Katwijk danken Wassenaar Waarom maakt men ons blij met doode musch? GOD VERLAAT.... Wat zal ons Parlement worden gepresenteerd? nieuwe jleidsche courant 3 zaterdag t november 194» EEN PAAR HERINNERINGEN UIT HET VERLEDEN (Van een onzer verslaggevers) We treden binnen in het kleine huisje aan den Rijndijk 140 te Voorschoten, waar Opoe Meijer woont met haar dochter. In de huiskamer vinden we haar. De doch ter zegt: „Dit zijn de heeren van de krant. Die willen je wat vragen". „Wat maken jullie er toch een werk van", zegt zij, „Ik ben dat toch niet waard." „Maar honderd jaar is ook geen kleinig heid, opoe!", moedigen wij aan, waarna blijkt, dat het vrouwtje G. Meijer-Obdam heet ze het diep in haar hart heusch wel de moeite waard vindt, want ze heeft de dagen geteld, die haar van 10 Nov., den dag, waarop zij een eeuw oud zal zijn, scheidden. „Ik heb nog een goed verstand", wat wij slechts volmondig kunnen beamen. Opoe met haar wit kanten boerenmutsje is zoo oud nog niet, of ze kan ons, zonder dat we maar iets vragen, heel wat vertellen. Zij is geboren m Hazerswoude als oudste dochter van een ge zin van 14 kinderen eni maakte, toen zij 7 jaar was, de cholera-epidemie mee. Eenige broers en zusters van haar hadden het ook, één is eraan gestorven. Zij vertelt, dat haar moeder een steen onder het raam zette en brandewijn moest branden om de kamer te ontsmetten Zij houdt op met haar verhaal, tikt beslist met haar vuistje op tafel en zegt: .Die arm hè, die wil niet meer zoo als vroeger", 'k Ben uit de bedstee gevallen en nu doet hij zeer maar hij is niet gebroken hoor". „Nu kan ik niet meer werken" en haar dochter vertelt, dat vóór 14 dagen nog zelf haar kamer schoon hield. „Ik ben niet rijk grootgebracht", vervolgt zij. „daarom ben ik zoo oud geworden". „Erge rijken worden niet oud, die gaan te veel uit" „Altijd hard gewerkt heb ik, want mijn man was op 45 krom van de knobbeljïcht. Toen moest ik uit werken gaan. Hooien, melken en helpen bij de boeren voor 6 gld in de week Maar ik heb altijd gelachen". Dat is haar aan te zien. Haar gelaatstrekken zijn niet strak. Vriendelijkheid straalt er uit en hoewel het paradoxaal klinkt levens lust. Hongersnood heeft zij in haar 100-jarig leven óók meegemaakt. „Geen armoe van oorlog", voegt'zij er direct aan toe, „maar de oogst was mislukt". „Toen aten we aardappelschillen en koolblaren'uit de mesthoop. De boeren hielden het eten", zegt zij met een lachje. „Mijn moeder zei dan wel: ga eens een lepeltje zout halen. Dat legde zij op haar tong zóó flauw was ze, hè. „Maar we aten toch". „We vonden het lekker". „Als mijn arm maar wou, zegt ze weer", eenlgszins geërgerd. ,Jk heb slaappoeders, want anders slaap ik niet zoo best". Haar hand tast de schoorsteen UITBREIDING VAN NED. HANDEL, MET FRANKRIJK Het handelsverdrag met Frankrijk is van 1 Jan. verlengd tot 1 April '47 en het be drag is verhoogd met f ll1,i millioen, waar van bijna f 6l/z millioen voor agrarische producten. Wij leveren o.a. kaas, geconden seerde melk, aardappelmeelproducten, vee, bier, snijbloemen, visohconserven, mosselen, pootaardappelen, bloembollen en zaden. Wij zullen uit Frankrijk hoofdzakelijk in- dustrieele producten betrekken en verder wijn en gedistilleerd. Amerikaansche en Britsche geleerden slaagden erin syntetische Penicilline te ver vaardigen. af. vindt het doosje en laat het ons zien. Héél huiselijk staat erop „Opoe Meijer". „Als ik er maar van kan slapen, hé geld kan ik met eten. naar „De Haagsche Schouw*', waar ook de brengen. Er komen honderden menschen", ver zekert zij ons, „al toen ik 96 was". „Ik ga dan met de auto naar de kerk zij tast langs haar rozenkrans wat zal dat lek ker rijden. Zij lacht van genoegen. En er wacht haar nog een verrassing, waar van zij nog niets weet. Na den dienst gaat zij naar ,De Haagsche Schouw", waar oow de burgemeester de 100-jarige burgeresse geluk zal komen wenschen. Opoe Meijer, die 5 van haar negen kinderen overleefde, heeft 28 klein- en 54 achterklem- kinderen. „Zij hebben geen geldwinning, maar een broodwinning en dat is goed genoeg", zegt zij tevreden. We gaan haar weer verlaten. Opoe staat par mantig op en schudt ons de hand. Zij pro testeert, als wij haar zeggen toch te blijven zitten. De duif in de kooi tegen de muur koer* „Wat een drukte, wat een drukte" zegt het vrouwtje nog en gaat hoofdschuddend weer zitten... Gedenksteen onthuld in Herv. dorpskerk Onder groote belangstelling is gisteravond een door de Scheveninusche geëvacueerden uit de jaren 1943'45 aangeboden gedenk steen in de Ned. Herv. Dorpskerk aan de Wassenaarsche bevolking overgedragen. Dr Richter ontworpen steen, die de pres.-kerk meester, jhr J. A. G. Band berg, in ontvangst nam met woorden van dank. Ds Rutgers, em.-predikant te Katwijk, sprak namens de Katwijksche geëvacueerdgn en ds W. van Wijngen voor ds W. A. B. ten Kate, die ver hinderd was. De avond werd beëindigd met een gezellig samenzijn in het gebouw van Chr. Belangen. Met groote aandacht volgden de vertegenwoordigers(sters) van Scheveningen en Katwijk de plechtige overdracht van den gedenksteen. meester, jhr J. t.etaonshrduli etaoinshrdlum H.- J. Honders ging bij deze plechtigheid voor naar aanleiding van Ps. 100, waar na hrj de benauwde tijden in herinnering bracht uit de oorlogsjaren. Namens het comité der geëvacueerden sprak de heer De Kraa en onthulde vervolgens den door Han VREEMDE VOORLICHTING OVER DE DISTRIBUTIE (Van een onzer verslaggevers) Distriibutiedienst en momenteel ook de middenstand zijn twee lichameh waaraan de kritiek niet voorbijgaat. De distributie- dienst echter niet altijd ten onréchte. De bewijzen hiervoor zijn, ongelukkig genoeg, ruimschoots voorhanden. Ongeveer tien dagen geleden stond in de dagbladpers een officieel bericht van het C.D.K., dat in den vervolge, en wel te be ginnen in November, de suikerbon in de eerste week van de 14-daagsche periode zou worden aangewezen. Aan rantsoenverlaging werd in het geheel niet gedacht We schrijven nu 9 November en hadden, n.a.v. dit bericht, thans de bekendmaking van een suikerbon verwacht, ter waarde van 750 gram. Neen, zegt het C.D.K., het is wel beloofd, maar we doen het toch m^ar niet. Eerst 16 November zal een bon worden bekend gemaakt. Het gevolg van zulke voorlichting is, dat een belangrijk deel van het Nederlandsche Een recente foto van Miss Churchill, die men hier als tweede van rechts aantreft. volk gedurende één week verstoken blijft van suiker. Weliswaar behoort men zuinig te zijn, maar evenzeer moet men aan een mededeeling van het C.D.K., een officieele instantie, geloof kunnen hechten en dat is hier niet het geval. Thans echter gaat het er op lijken, dat het publiek een rantsoen suiker voor één week wordt onthouden. Als tweede geval zouden we de kwestie van de pindakaas wljllen noemen. „Voor zoo ver voorradig", aldus een tweede pers bericht, „kan door den kruidenier op den suikerbon pindakaas worden geleverd". Accoord, maar dan niet in de officieele bonnenlijst vermelden, dat pindakaas ver krijgbaar Ie in een toegestane hoeveelheid van twee potten per rantsoen. Ook deze wijze van publicatie is oA. niet tactvol, want het betrof hier slechts pinda kaas welke nog voorradig was. Ergo, de kruidenier moet „neen" verkoopen, het publiek denkt of zegt: „Je houdt het zeker liever zelf of je verkoopt het zwart". En dan de cacaobon. Voor de tweede maal heeft het de kranten een bericht doen toe komen, dat waarschijnlij k een bon voor cacao zal worden aangewezen. Deze verblijdende aankondiging werd echter weer herroepen. Als reden werd opgegeven: „We gens een vertraagde aflevering door de fa brikanten is de handel nog niet overal be voorraad". Als we goed zijn ingelicht, is dit.... een onwaai'heid Uit kringen waar men bet weten kan, vernemen we nu, dat de marktprijs van cacaoboonen dusdanig is gestegen, dat de fabrikanten noodzakelijk een hoogeren prijs voor de caeaoproducten moeten berekenen. In eerste instantie had de Regeering nl. cacaopoeder ingekocht tegen 56 cent per kg, waarop de prijsbeheerschig den huidigen prijs had gecalculeerd. Een tweede regee- ringsaankoop,» bovendien van een mindere kwaliteit, beliep een prijs van 95 cent per kilo. Doch prof. Brouwers, de man van de prijzen, wil van prijs verhooging niet weten en dus weigeren de fabrikanten tegen ver- liesbrengende prijzen te léveren, hoewel voldoende cacao voor toewijzing op één rantsoen voorradig is. Dit is dus wel een heel andere lezing, dan de Voorlichingsdienst geeft ter informatie van publiek en handel. Resumeerend meen en wij te mogen con- cludeeren, dat er ook aan dit soort voor lichting wel een en ander hapert en drin gend verbetering is gewenscht. EEN AUTO, WAARMEE MEN OOK KAN VLIEGEN Een 37-jarige Amerikaan heeft een „air- phibian" uitgevonden, een combinatie tus- schen een auto en een vliegmachine. Hij arriveerde gisteren per auto op een vlieg veld in Connecticut, bevestigde een propeller en vleugels aan zijn wagen en steeg op. Na eenigen tijd met een snelheid van 190 kilo meter per uur te hebben rondgecirkeld, landde de „vliegende auto" op vier wlielen, waarmede de eerste proefvlucht was ge slaagd. De uitvinder heeft een fabriek op gericht om deze nieuwe toestellen te bou wen. Zij zullen ongeveer ÏODOO gulden ner stuk kosten. Het bevestigen en verwijderen van schroef en vleugels neemt slechts vijf minuten in beslag. De zeer lichte carrosserie van den auto biedt plaats aan twee personen. Tegen veldmaarschalk Milch, den vroe- geren Duitschen minister van Luchtvaart, bereidt men een bijzonder proces voor. En de Geest des Heeren week van Saul, en een booze geest van den Heere verschrikte hem. 1 Sam. 16 14. De Geest des Heeren had ketting Saul jarenlang met rijke gaven gesierd. Saul heeft echter bewezen, die gaven niet te willeb aanwenden in dienst van God, maar alleen in bet eigen belang. Niet, dat hij een ongodsdienstig man is, volstrekt niet; hij handelt echter eigen dunkelijk en zijn godsdienst is een eigen willige. Hij dient God naar dat het hemzelf het beste uitkomt en voorzoover het met zijn eigen inzichten strookt. En daar velt God het oordeel over, want de Almachtige laat niet met Zich spelen: omdat gij des Heeren woord verworpen hebt, zoo heeft Hij u verworpen En dan wijkt de Geest des Heeren van hem, terwijl tegelijk een booze geest op het hart van Saul beslag legt en hem ver- schrift, zoodat de koning ten prooi valt aan diepe zwaarmoedigheid en soms in on beteugelde woede losbarst. De macht der duisternis is op den troon van zijn hart geklommen: hij is speeltuig geworden van een boo zen geest uit den afgrond. God wil, dat de mensch de gaven, van zijn Schepper ontvangen, ook in dienst, ter eere van en in gehoorzaamheid aan zijn Schepper gebruikt. Wie gezondheid en kracht, verstand en inzicht, geld en goed, niet in gebondenheid aan het Woord des Heeren besteden wil, dien wordt alles tot een vloek in plaats van een zegen. En bijzonder wanneer de Heere met gaven van kennis en wetenschap omtrent den weg der zaligheid heeft getooid, dan moeten die Geesteswerkingen tot schuld besef en verootmoediging brengen; anders blijft het oordeel niet uit. Het legt zoo'n geweldige verantwoordelijk heid op de schouders Gods wegen ter ver lossing te hebben gezien en er zich toch van af te keeren. Als we zouden willen vergelijken, dan kunnen we zeggen: Saul is één van de kerk- menschen geweest, die Gods stem in het profetische Woord, dat zeer vast is, had gehoord. Maar: h£ heeft dat Woord ver worpen. En dat is zoo vreeselijk. Het zal den lie den van Tyrus en Sidon, ja van Sodom en Go mor ra verdraaglijker zijn in den dag des oordeels dan den kerkmenschen, die zich voor den Heere niet willen buigen en die van Zijn genade niet willen leven. Neen, dan behoeft het nog niet te komen tot uitbrekende, opzienbarende zonden. En 't behoeft nog niet te komen tot een uitwen digmetdenrugnaarGo dtoestaan Ook zonder dat kan er toch gevonden worden een onbekeerd leven in eigenwillig heid en God den Heere en Zijn genade in Christus Jezus niet noodig hebben, zelfs al is het met de vormen, met het uiterlijk- godsdienstige nóg zoo in orde. Maar de Heere ziet niet gelijk de mensch ziet: de mensch ziet aan wat voor oogen is, maar God ziet het hart aan. Saul heeft God verworpen, ennu is de Geest des Heeren van hem geweken om plaats te maken voor een boozen geest, die den koning verschrikt. Wie zich van God losmaakt en vrij wil zijn, die wordt niet vrij, maar die wordt met andere, met knellende en kwellende banden gebonden. De ware vrijheid is niet daar, waar men. zioh aan God heeft zoeken te ontworstelen, want daar is de schrikkelijkste slavernij. De mensch toch wordt èf van boven óf van beneden geregeerd. De mensch is óf een tempel van den H. Geest óf een werkplaats van den geest uit den afgrond. Waar de Geest des Heeren is, aldaar is vrijheid. De ware vrijheid ligt in het toebehooren aan den Heere, in het gekocht zijn door Jezus Christus met Zijn dierbaar bloed en. nu Zijn eigendom zijn voor eeuwig. Want dat wil zeggen, dat we onder Zijn hooge bescherming veilig zijn en dat we nóet meer voor eigen rekening staan, maar voor reke ning van den Almachtige, die als een Vader voor de Zijnen zorgt. Enzou er ergens of bij iemand an ders grootere vrede en méér blijdschap te vinden zijn? Oudewetering. Ds W. van den Bos. Als te Cheribon een accoord gesloten wordt Indien te Cheribon een definitieve overeen komst wordt gesloten, zal deze volgens United Press de volgende hoofdpunten bevatten, welke aan het Nederlandsche Par lement zullen worden voorgelegd: 1. Erkenning van het gezag-defacto der In donesische republiek over Java en Sumatra. 2. De republiek en de Nederlandsche Re geering zullen onmiddellijk stappen onder nemen voor de vestiging Van de Ver. Staten van Indonesië, bestaande uit de federale staten Borneo, Groote Oost (Celebes, Bah, Lombok, Soenda-eilanden) en de republiek Java en Sumatra. 3. De federale staten Borneo en de Groote Oost zijn geheel vrij zich al of niet bij de republiek aan te sluiten. MARY CHURCHILL VERLOOFD Gisteravond maakte Winston Churchill de verloving bekend van zijn jongste dochter Mary met kapitein Christopher Soames. Vier weken geleden leerden de jongemen- schen elkaar kennen, toen Soames. die assis tent-militair-attaché in Parijs is, Engeland be zocht. Mary Churchill is 24 jaar oud. Zij vergezelde haar vader op al zijn reizen en was, gedurende den geheelen oorlog lid van den Vrouwelijken Hulpdienst. Zij diende bij het zware afweer geschut en stond, tijdens de zware luchtaan vallen in de vuurlinie. De, eenigen tijd geleden gaande geruchten, over een verloving met Prins Karei van Bel gië zijn hiermede dus weerlegd. (Zó£ voor foto Ie kolom.) 4. Een constitueerende vergadering zal bijeengeroepen worden om een grondwet voor de Ver. Staten van Indonesië op te stellen.' 5. De Ver. Staten van Indonesië zullen een unie vormen met het Koninkrijk der Neder lander onder de Kroon, waarbij beide par tijen Hooge Commissarissen zullen uitwis selen. 6. Vormine van gecombineerde Neder- landsch-Indonesische raden, wier samenstel ling en functies zullen worden bepaald na een nieuwe grondwettelijke herziening bui- tenlandsche politiek, de defensieve en econo mische politiek. Ned. bedrijfsleven eischt erken ning belangen bij Duitscbland In een gisteren te 's-Gravenftiage gehou den vergadering van het Verbond van Ned. Werkgevers is, n.a.v. een daar uitgesproken rede door dr Ferrtener van VLissingen, een motie aangenomen, waarin er op wordt ge wezen, dat de welvaart van Nederland sedert tal van jaren voor een groot deel afhankelijk was van de economische betrek kingen met het Duitsehe achterland. De toe komst van het Duitsehe bedrijfsleven en zijn weder - ins cha keling in het wereldverkeer is voor Nederland een levenskwestie. Uit dien hoofde en mede omdat zijn economie onder de Duitsehe bezetting geleden heeft, mag Nederland zijn recht opeischen om gekend te worden in bet overleg tusschen de ge allieerden over den toekomstigen status van het Duitsehe bedrijfsleven. Tevens hebben meerdere Ned. ondernemingen investeerings- belangen in Duitsehe bedrijven. De hoofd groep Industrie is verzocht bij de Regeering aan te dringen op hernieuwde krachtige stappen bij de geallieerde regeeringen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 5