Kort bezoek aan „Jongensstad'Y Valkenheide) C. P. ScottStrijd en offer voor 'n vrije Pers „Eigenaardig land" NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 5 NOVEMBER 1946 LEVENSSCHOOL VOOR DE ONTSPOORDE JEUGD <Van een onzer verslaggevers) „Het begon met mij zoo: ik liep van huis weg en maakte tochten door België, waarbij ik veel geld opmaakte. Mijn ouders waarsoh"""*0^ dp Dolit'e. dorh nauwelijks Op bepaaiae Lijnen worden de jongens „gelucht". Zij maken op het binnenplein vrije oefeningen, strekken de armen hoog, gaan over in looppas. Zij leeren hun lichaam trainen en hun spieren ontwikke len. Het spreekt vanzelf, dat het element der geestelijke verzorging hier ook niet vergeten wordt, terwijl tevens de psycho logische test ten aanzien van de beroeps- Wanneer de jongens van „Valkenheide" gelucht worden, moeten van tijd tot tijd ook de handen omhoog. En op het eerste commando schieten ze de lucht in thuis, verviel ik in nieuwe avonturen. Ten slotte kwam ik toen hier.en ik ben er achteraf bekeken erg dankbaar voor. Ik ben nu schoenmaker geworden en kan nu goed den kost verdienen." Ziehier zeer beknopt den „levens-roman" van een oud-pupil van de „jongensstad" Valkenheide te Maarsbergen. Dit bijzon dere opvoedingsgesticht is voor velen meer dan een ambachtsschool geweest, waar men een bepaald vak onder de knie kreeg: het was ook een levensschool. Het leven binnen de groote gebouwen, omlijst door tal van schakeeringen groen van een idyllische omgeving, wordt beheerscht door zijn eigen wetten waarbij de disci pline no. 1 staat. De jongen, die door kinderrechter of voogdijraad hierheen gezonden wordt, gaat eerst naar het I.P. Aldus luidt de afkor ting vafa het door hooge muren omgeven „isolatiepaviljoen" waar de observatie ge schiedt. In een cel mag de nieuweling een opstel schrijven over zijn leven. En hoewel hij dan begrijpelijkerwijze slechts vertelt, wat hij kwijt wil zijn, biedt een dusdanig rapport toch vele aanknoopingspunten om de geaardheid van den jongen beter te leeren kennen. Overigens gaan ook de pupillen, die van het internaat wegloopen of op andere wijze „dwars" zijn, naar deze inrichting. De „zware" gevallen komen in de cellen van groep A, die afgesloten zijn door dubbele deuren en waar een tafeltje •en een kruk onwrikbaar aan den grond bevestigd zijn. Zoo kunnen zij niet met deze meubelstukken de eenige in de heele cel gaan smijten. Na verloop van tijd gaan zij naar de cellen, gerubriceerd onder B: het raam is hier lager, er zijn reeds gordijnen en er is slechts één deur. Dan naar C: de kruk staat los, een schil derijtje siert den wand, terwijl in afdeeling D de idee van een gevangeniscel geheel op den achtergrond treedt en de jongens bij het naar bed gaan even gelijktijdig op de gang mogen. Psychologisch is dit goed ge zien: de delinquent ontdekt, dat hij mitè hij zich goed gedraagt vooruit gaat. BERCHTESGADEN Het buitenverblijf van 1 Hitier, „Berghof" bij Berchtesgaden., is door de Beiersche re geering overgenomen en zal als landibouw- hoogeschool worden ingericht. SPAANSCHE KWESTIE NIET IN DEN VEILIGHEID SR AAD Met algemeane stemmen heeft de Veilig heidsraad gisteren de resolutie van Polen aangenomen, de Spaansohe kwestie van de agenda te schrappen en naar de algemeene vergadering der V. N. te verwijzen. Dezer dagen brachten R.K. verkenners uit Nederland in den vorm van een estafette door België en Frankrijk een boodschap over naar den Paus. Zie hier de finish In het Va tic aan. keuze belangrijke gegevens verschaft. Na genoeg alle richtingen zijn hier mogelijk: metselaar, timmerman, kleermaker, schoen maker. men heeft maar voor het kie zen. Elke afdeeling staat onder leiding van bekwame krachten en ook de outillage is voortreffelijk. En wat bij een wandeling door de klassen van deze uitzonderlijke ambachtsschool wel het meest frappeert, is de ontdekking, dat de jongens in hun blauwe kielen arbeidsvreugde kennen; liefde en aandacht voor het vak toonen. Valkenheide heeft als opleidingsinstituut een dergelijke goede reputatie, dat ook jongens hier vrijwillig gebracht worden. Aanvankelijk loopen zij wat onwennig rond en in hun oogen staat de vraag te lezen: Moet ik nu tusschen boefjes Maar en dat is juist het interessante spoedig ontdekken zij, dat deze jongens geen „boefjes" meer zijn; hun mensche- lijke en spontane trekken komen boven. En al springt er een enkeling nog wel eens uit den band; over het algemeen laten de rustig-werkende jongens, die schoenzolen op maat snijden, vaardig de teekenlat hanteeren of met den hamer op het aambeeld slaan, amper de suggestie levendig worden, dat men hier met jeugd te doen heeft, die niet in het gareel kon loopen. Dat zij inderdaad „vakmenschen" worden bewijzen de hooge watertoren en het zwembad op het terreinbeide scheppingen van jongens, die hier leerden hun handen te gebruiken. Zij bouwden ook enkele woningen en wanneer straks de plannen om het instituut belangrijk uit te breiden men wil het geschikt maken voor een dubbel aantal leerlingen, n.l. 400 werkelijkheid worden, heeft men de bouw- en timmerlieden dicht bij de hand. Er zullen ook verschillende verbeteringen ingevoerd worden: zoo wil men een pavil joen voor onvolwaardigen inrichten, op dat deze apart onderricht kunnen ont vangen. Maar er zijn nog zooveel plannen: vele bezettingswonden aan de gebouwen dienen nog geheeld te worden, terwijl ook de her-oprichting van het eigen muziek corps niet vergeten, mag worden. Vele pupillen denken mét warme gevoe lens aan Valkenheide terug. Eens als onwillige hier gebracht, storten zij later vrijwillig bijdragen op het zgn. Noordam-fonds Noordam. Deze naam roept herinneringen op aan den eminenten directeur, die in Sept. 1944 voor zijn woning werd neer geschoten. Op de door hem aangegeven richtlijnen wordt thans door drs Haeck voortgebouwd. En deze heeft groote plan nen: ook de moderne ambachten las- schen, electrotechniek wil hij onder be reik van Valkenheide brengen. En wij twijfelen niet, of dit unieke instituut, wdat destijds door de Ned. Herv. Kerk te Maas bergen werd gesticht, zal nog veel van zich doen spreken BIJ HET JUBILEUM VAN DE MANCHESTER GUARDIAN De „Manchester Guardian", het wereld bekend liberaal blad, heeft zoo pas den honderdsten verjaardag van de geboorte van C. P. Scott herdacht. Dit feit kan in de dagbladwereld niet onopgemerkt voorbijgaan, want Scott is een figuur geweest, die haar invloed zal blijven uitoefenen zoolang er een vrije pers bestaat, aldus schrijft M. Stijns in „Het Laatste Nieuws" (Antwerpen). Geboren in 1846 werd Scott in 1872 hoofdopsteller van de „Manchester Guar dian". Hij bleef dit gedurende 57 jaar. Van een orgaan, dat vroeger slechts een plaat selijk karakter had, maakte hij een blad van nationale enw internationale beteekenis. Dit bereikte hij niet alleen door zijn talent als journalist en door de keus van zijn me dewerkers, maar vooral door de karakter vastheid, waarvan hij voortdurend blijk gaf. Scott was er de mensch niet naar om zijn overtuiging te verbergen of te ver draaien, zelfs wanneer deze de openbare meening dreigde te mishagen. Hij be schouwde het als zijn roeping de algemeene belangen te dienen en de lezers onbevan gen voor te lichten. Toen Scott zijn loopbaan aanving was Manchester de stad, waar een ongebreideld liberalisme den toon aangaf, dat in de ge schiedenis als Manchesterianisme bekend staat. Het beteekende eenerzijds, dat de Staat vrijen teugel liet aan het privaat ini tiatief, maar het bracht anderzijds mee, dat de industrie en de geldmachten desge vallend ongehinderd de belangen van de bevolking konden benadeelen. Evenals de liberale leider Lloyd George ging C. P. Scott tegen deze opvatting in Hij verdedigde de rechten van de alge meenheid en kwam op voor maatschappe lijke hervormingen. Bij andere gelegenheden bestreed Scott de imperialistische strekking, die zich in Groot-Brittannië voordeed. Zoo behoorde hij tot de meest besliste tegenstanders van den oorlog tegen de Boeren. Alhoewel velen het hem ten kwade aanrekenden, bleef hij de politiek van de toenmalige regeering bestrijden en achteraf heeft men hem gelijk gegeven. Had Groot-Brittannië verder den verkeerden weg bewandeld, dan zou het Britsche rijk sinds lang te gronde zijn gegaan onder den druk van de wereldopinie, terwijl Groot-Brittannië en de dominions thans een geheel uit maken, dat een van de steunpilaren van den vrede is. In het begin van de negentiende eeuw zorgden twee vermaarde journalisten, Thomas Barnes en J. T. Delane, er voor dat de „Times" volledig vrij kwam te staan tegenover de regeering. C. P. Scott getuigde in zijn tijd van dezelfde bezorgd heid om de onafhankelijkheid van zijn blad te handhaven. Hij offerde zijn spaargeld om het blad aan te koopen, toen hij vernam, dat een financieele groep de „Manchester Guar dian" zocht te bemachtigen om een politiek voor te staan welke, in de oogen van Scott, strijdig was met het openbaar belang. De „Manchester Guardian" geeft ook een zeer verspreid avondblad, de Manchester Evening News", uit. Eens werd daarvoor aan Scott 100 millioen pond (17 milliard 600 millioen fr.) aangeboden, maar hij weiger de het te verkoopen zeggende, dat een blad geen stuk eigendom is, maar een instelling van openbaar belang. Naderhand trof Scott maatregelen, opdat de zelfstandigheid van de „Manchester Guardian" blijvend zou gevrij#aard blij ven. Een keure werd opgesteld, die de be ginselen bepaalt, welke dienen in eere ge- eerlijk en in volle onafhankelijkheid zou voorgelicht worden. Toen Hitler in 1940 Groot-Brittannië dreigde te overrompelen, lieten de opvol gers van Scott deze keure naar de Ver- eenigde Staten overbrengen, opdat het blad aldaar zou kunnen verschijnen, bijaldien Groot-Brittannië bezet ware geworden. In heel zijn leven en 'streven heeft C. P. Scott getuigd van ruime liberale opvattin gen, waarvan de verdraagzaamheid, het be strijden van onrecht en de onbevangenheid van gedachte de voornaamste zijn. De in vloed, die van zijn blad uitging, en die zich nog steeds doet gelden, heeft in Groot-Brittannië den geest van solidariteit en van vrijheid bestendigd, die het edelste kenmerk is van de Britsche beschaving. Men schrijft ons: Eigenaardig land, Nederland! Zes maanden heb ik nu gelegenheid ge had toestanden en mienschen te bestudee- ren én nog steeds kan ik er niiet bij Eigenaardig land, waar je, op den eersten dag na aankomst, een slager neemt, en deze je vraagt: „Wenscht u zwart vleesch of wit?" Ik houd niet van zwart vleesch. Eigenaardig land, waar de groenteboer, wanneer je nog niet eens aan je bonnen gewend bent, je vraagt: „Zwarte aardappelen of gewone?" Ik houd van doodgewone blanke Hol- lamdsche aardappelen. Eigenaardig land, waar de kolenhandelaar je ongevraagd zwarte" kolen a f 10 de zak offreert. Ik dacht dat kolen altijd zwart waren. Eigenaardig land, waar de siga renwinkelier, als je zijn zeer gedistin geerde zaak (nabij een paleis gelegen!) binnenstapt, u toesnauwt „wat moet u"?, daar je hem blijkbaar juist stoort in een gesprek met een cliënt over de kwaliteit (en prijs?) van een kistje „zwart" uit ziende sgaren. Eigenaardig land, waar men ongelukkige stakkers, die zonder woning zijn, onderbrengt in één enkele kamer bij groote gezinnen, als er ik weet niet hoeveel huizen leeg staan, doch die waar schijnlijk bestemd zijn voor losgelaten „lichte gevallen". Eigenaardig land, waar slam pampers van dienstplichtigen leeftijé in het openbaar artikelen verkoopen welke gedistribueerd zijn, en deze heeren niet opgepikt worden om er soldaten van te 'maken of ze te werk te stellen. Eigenaardig land, waar door gebrek aan ruggegraat, of aan kennis, een groot gebied in het Verre Oosten dreigt verloren te gaan. Eigenaardig land, waar men militairen voor moordenaars uitscheldt, terwijl militairen van niet-Nederlandsche nationaliteit dat land bevrijd hebben van een sujet van hetzelfde gehalte als onze vriend in het Oosten. Eigenaardig land, waar zaken lieden en ambachtslieden alle hun aan geboden werkzaamheden accepteeren en beloven morgen te beginnen, doch over één of twee maanden er aan herinnerd moeten worden, omdat je per ongeluk niet een pakje sigaretten of iets anders hebt achtergelaten. Eigenaardig land, waar je een kachel koopt en men je bezweert dat men het ding „morgen" komt plaatsen, doch je nog altijd laat bibberen van de kou. Wat een zotheid en een rotheid in Nederland! En in dit zélfde land sprak men vóór 1940 smalend over de Balkan-landen! NIEUWE BURGEMEESTERS. Benoemd tot burgemeester van: Heeren veen G. H. Kuperus, thans burg. van Het Bildt; van Nieuw-Ginneken J. A. M. Rouppe van der Voort, thans burg. van Berkel-En- schot; van Wijdewormer J. F. de Groot uit Wieringerwaard: van 's-Gra venpolder, 's Heer Abtskerke en Nisse J. D. Jansen uit 's-Gravenzande; van Zweelo jhr mr A. Feith, wnd. griffier der Haagsche rechtbank. De „Brittannla Shield" is een trophee voor verschillende takken van sport, waarvoor wedstrijden werden gehouden tusschen Geallieerde teams, welke door Tsjecho-Slokawije werd gewonnen. Op de foto: de Kon. Ned. Marine tijdens den schietwedstrijd, waarin zij den derden prijs behaalde. 't Onderwijzersberoep moet aantrekkelijker worden Meer intellect kan er veel aan doen Op het Congres van Chr. onderwijzers en onderwijzeressen in Tivoli te Utrecht sprak de heer J. Dekker, dir. van de Chr. Nor maalschool te Zetten over het onderwerp: „De persoonlijkheid van onderwijzer en leeaar in verband met opleiding en selec tie". Spr. achtte voor onderwijzersopleiding internaten ge wenscht, voor leeraars een seminarium. Hij wees op het zakken van het intel- lectueele peil der jonge onderwijzers. Voor de Bijz. kweekscholen moet het vereischte aantal akten binnen 5 jaar vcerdwijnen. Karaktervorming dient voorrang te hebben. Behoorlijke salarieering is eisch. Bij de be spreking werd o.m. het herstel van beurzen voor de kweekscholen bepleit. Handen arbeid en gerichtheid naar het leven drei gen door een internaat te worden belem merd. Akten-studie moet achter den rug zijn bij de aanstelling. Door andere maatschap pelijke waardeering moet het onderwijzers- worden gemaakt. beroep aantrekkelijker Prof. Waterink wees op de verwaarloozing rf van lichamelijke opvoeding bij de onder houden opdat de openbare meening steeds wyzers-opleiding en bepleitte een semina rium boven een universitaire opleiding. Voorts had hij ernstige principieele bezwa ren tegen het referaat. Het doodzwijgen van Chr. literatuur en het citeeren van anti-christelijke auteurs acht hij volstrekt onaanvaardbaar voor de Chr. paedagogiek. Na een korte pauze gaf de heer H. W. Tilanus, lid der Tweede Kamer en oud- secr. van den Schoolraad, een leschouwing over waarde en beteekenis der Chr. school. De Chr. school heeft een zeer belangrijke taa; zij kan een middel zijn om het Chris tendom tot het volk te brengen en daar door ordelijke toestanden in het volksleven bevorderen en is vergelijkbaar met een Zendingspost in Indië, welke soms meer kan bereiken dan een bataljon soldaten. Prof. Waterink deelde nog mede, dat een Congres over Onderwijsvernieuwing aan staande is, waarna prof. Dijk referenten, debatters, gastvrouwen en gastheeren dankte en wees op 3 resultaten van dit Con gres: een stoot tot nieuwe studie; sterking der gemeenschap en versterking der liefde voor de School met den Bijbél. Prof. Wate rink dankte prof. Dijk voor zijn leiding en velen arbeid voor het Chr. onderwijs, waarop dr. G. P. van Itterzon uit Den Haag het Congres sloot.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 5