Till Eulenspiegels lustige Streiche van Strauss PLAATS EIN KOERIER 'T IS DE MANIER nieuwe leidsche courant 7 dinsdag 5 november 1946 Wordt Donderdag door het Res.- orkest uitgevoerd Men kan de composities van alle landen en tijdperken Verdeelen in twee groepen: absolute en programmamuziek. Zooals de naam reeds zegt liggen aan programma muziek buitenmuzikale gegevens ten grondslag. Programmamuziek vindt men ai in de middeleeuwen; een bekend koor werk, dat tot de programmamuziek gere kend wordt, is „La bataille de Marignan" van Jannequin. Kuhnau schreef „Biblische Sonaten", die geïnspireerd zijn door onder werpen uit den bijbel. Joh. Seb. Bach hul digde de programmamuziek door een „Capriccio über die Abreise eines Bruders" en Beethoven liet zich verleiden toK het componeeren van een orkestwerk „Wel lingtons Sieg oder die Slacht bei Vit- toria". Ten tijde der Homantiek begon een bloeiperiode der programmamuziek in het symphonisch gedicht. De eerste symphonie, waaraan een programma ten grondslag ligt, was de Symphonie fantastique van Berlioz. Liszt liet in zijn symphonische gedichten den vorm der symphonie geheel los. Richard Strauss schrijft zijn symphonische gedichten wel vaak in klassieke vormen, doch gaat verder dan zijn voorgangers in het uitbeelden van buitenmuzikale ge gevens. Zijn Till Eulenspiegel is in rondo- vorm geschreven; hoe gedetailleerd de componist de verschillende onderdeelen van zijn programma behandelt zal uit on derstaande analyse blijken. Het stuk begint als een vertelling met een inleiding van enkele maten op een ge moedelijk thema, waarbij Strauss de woor den „Es war einmal em Schelm" gedacht heeft. Na deze inleiding volgt Het eigen lijke Eulenspiegelthema, schalksch -en bru taal, dat eerst tweemaal door de hoorns in gezet wordt en daarna door andere instru menten wordt overgenomen. Het is alsof Tijl moed verzamelt voor zijn streken; steeds intenser wordt het crescendo, wan neer het fortissimo bereikt is kan hét spel beginnen. Dan wordt het gemoedelijke inleidings thema omgevormd tot een vroolijk-spot- tend motief, maar de scherpe dissonant in de tweede maat laat doorschemeren, dat Tijl zich innerlijk toch niet zoo geheel gerust voelt. Enkele nieuwe motieven, die op een latere ontwikkeling anticipeeren, worden afgewisseld door het Uilenspiegel motief, dat tenslotte fortissimo gehoord wordt, ijl heeft een listig plan uitgebroed en zijn besluit genomen. Hij rijdt te paard midden door het aardewerk, dat do marktvrouwen hebben uitgestald en de reacties op deze streek worden in het orkest natuurgetrouw uitgebeeld. De rit door de crescendo- passages der clarinetten, het breken van het aardewerk door een ffff bekkenslag en de woedende scheldpartij der vrou wen door het geschetter der trompetten en het motief der fagotten, alten en celli. Door deze herrie heen klinkt het Eulen- spiegelmotief, eerst triomfantelijk in het strijkorkest, doch dan steeds meer ge camoufleerd; na zijn streek vindt de schelm het toch veiliger zich terug te trekken. Tijl houdt een preek op de markt; de melodie vam dit deel is zoo beminnelijk en van zoo'n ontwapenenden eenvoud, dat niemand vermoedt welke schelm zich achter den zoogenaamden priester ver bergt. Maar de contrafagot, die het Eu- lenspiegelmotief aanduidt, geeft een aan wijzing en terwijl de preek verder gaat wordt de clarinet onbescheiden en de soloviool vertelt het geheim ronduit. Heel gerust voelt Tijl zich echter niet, nu hij met de kerk den draak gestoken heeft; het dreigende geroffel van de pauken en de tremoli der strijkers werpen een schaduw van het onzalig einde van den spitsboef vooruit. Tijl gaat op nieuwe avonturen uit; dit maal heeft hij zijn zinnen gezet op een jong meisje. Het Eulenspiegelthema is omgevormd tot een warme, lyrische melodie, die verraadt, dat er in den koe len scepticus iets veranderd is. Maar Tijl kan men nooit geheel vertrouwen. Ter wijl de fluiten, clarinetten en de 1ste violen zijn hartstochtelijke liefdesver klaring afleggen, terwijl men in het drin gende rhythme van de pauken het op gewonden kloppen van zijn hart hoort, duiden de hoorns met het oorspronkelijke thema aan, dat de spotter in Tijl nog niet# gestorven is. Het meisje vertrouwt hem* dan ook niet heelemaal en Tijl loopt een blauwtje Woedend keert hij terug, zijn liefdesverklaring klinkt hem hoonend in de ooren en nu is hij in de stemming om zijn woede aan de geheele wereld te koelen. Dezen keer zullen professoren en ge leerden het mikpunt van zijn spot wor den. Tijl stelt zich aan hen voor als can- didaat der wetenschap en geniet intens als de geleerde heeren er in vliegen. Na deze streek schijnt hij tot bezin ning te komen en zich bezorgd te maken over de consequenties van zijn streken. Maar het volgende oogenblik blijkt hij met zichzelf geheel verzoend te zijn; de verschillende thema's worden gecombi neerd, doorkruisen elkaar en dansen wild dooreen. Doch plotseling wordt Tijl een halt toe geroepen. Rhythmisch gevarieerd, drei gend en dreunend klinkt in het orkest het thema van de preek die Tijl op de markt hield: de gehoonde kerk laat niet met zich spotten. Tijl wordt ondervraagd (een dreigend- leege quint in de blaasinstrumenten) en antwoordt onverschillig met zijn eigen motief (clarinet). Maar bij de derde vraag der blazers, ondersteund door het gerof fel der kleine trom, dat Tijl op weg naar de galg zak begeleiden, wordt hij toch benauwd en het gevarieerde Eulenspie- gelmotief eindigt met een angstkreet. De hoorns, fagotten, bazuinen en tuba kondigen het doodvonnis aan. Het Eu lenspiegelthema wordt naar hoogere oc taven opgetrokken, een laatste snakken naar adem in de trillers der fluiten, een strekken van het ontzielde lichaam in de lang aangehouden tonen der gestopte hoorns en in de pizzicati der strijkers en alles is voorbij Het werk eindigt met een epiloog, die inzet met het inleidingsthema. Men kan over de muzikale uitbeelding van buitenmuzikale gegevens denken hoe men wil; zeker is echter, dat Strauss in zijn realistiek te ver is gegaan. Bepaalde passages uit zijn Till Eulenspiegel be wijzen het, o.a. de scène met de profes soren en geleerden. Strauss heeft ge tracht uit te beelden, dat Tijl den profes soren „ein paar ungeheuerliche Thesen an den Kopf wirft", wil dan door vijf voudige imitatie weergeven, „wie diese Thesen sdch in den fünf Professoren- köpfen spiegeln. Wanneer men absoluut iets hooren wil hoort men het ook. Maar het is toch duidelijk, dat Strauss hier de grens van het mogelijke overschreden heeft. Dat de componist een andere meening is toe gedaan bewijst o.a. zijn uitspraak, dat hij in staat zou zijn een glas bier muzikaal te karakteri9eeren. Maar gelukkig be hoeft de tegenspraak, die de theorieën van den componist kunnen wekken, niets af te doen aan de waardeering, die men voor een werk als „Till Eulenspie gels lustige Streiche" kan hebben. HENNIE SCHOUTEN. Installatie mr F. W. M. v. Berckel te Noordwijh In ons bericht over de installatie van mr F. W. M. v. Berckel als burgemeester van Noordwij'k is tot onze spijt een fout geslo pen. Deze plechtigheid vindt toch, zooals wij aanvankelijk hebben gemeld, op Zaterdag 9 Nov. a.s. om 1 uur plaats. De Japansche oorlogsmisdadiger, majoor Kodera, die verdacht werd van medeplich tigheid aan het vermoorden van het Fran- sche garnizoen te Tonkin, heeft zich, na het afleggen van een volledige bekentenis in zijn cel opgehangen. Mr. SCHOKKING Mr F. M. A. Schokking werd Alphens burgemeester Vervolg van pag. 6) Vervolgens nam burgemeester Schok king het woord, die na dank gebracht te hebben aan H. M. de Koningin voor zijn benoeming in bijzondere mate' weth. Sprey dankte voor zijn optreden als loco- burgemeester, van welke taak hij zich op zoo uitnemende wijze heeft ge- r kweten. Spr. ging ver volgens in op verschillende problemen, welke samen hangen met de ontwikkeling der gemeente Alphen en merkte op, dat deze voor een belangrijk ge deelte thans reeds een in- dustriégemeen- te is. De verdere ontwikkeling der gemeente als industriecentrum, behoort intusschen met groote zorg te worden geleid en heb ik het goed begrepen, aldus spr., dan leeft er ook hier een uitgesproken aan drang om doelbewust op verdere in- dustrialiseering aan te sturen. Spr. stond vervolgens stil bij de volkshuisvesting en zeide tenslotte dat het zijn gewoonte was den raad zooveel mogelijk in de gemeen tere aangelegenheden te betrekken en elke overtuiging de meest ruime denk bare vrijheid te laten. Burgemeester Schokking besloot met den wensch uit te spreken dat deze dag het begin zou zijn van een periode, waar in allen zich van dag tot dag afhanke lijk weten van God, Die slechts door Zijn zegen verwezenlijking van alle wenschen kan waar maken. Na deze rede, voerde de heer A. J. Dekker namens den Gemeenteraad het woord, die o.m. zeide, dat de raadsleden hier vrij mandaat hadden, omdat de blijd schap over de benoeming algemeen en ongeveinsd is en treffelijke? introductie, zou den burgemeester bezwaarlijk kun nen ten deel vallen. Deze dag is een-mijl paal, waarbij in dank het hoofd opgeheven mag worden tot den groot sten Magistraat, aan wien alle ambtsdra gers roeping en gezag ontleenen en uit wien^ wonderlijke openbaring wij wijs heid en krachten putten om ons daarvan op de juiste wijize te bedienen. De weten schap, dat hiermede ook het diepst ge fundeerde levensbeginseel van mr Schok- kimg is aangewezen, kan, aldus spr., ons vertrouwen in uw komen tot ons slechts vermeerderen en onze dankbaarheid voor Hare Majesteit's benoeming slechts ver- grooten en voor onze gemeente is dit een dag, waarop welkomstwoord en hartelijke handdruk, vlaggentooi en kinderzang, iets willen vertolken van onze blijdschap, dat een nieuwe Vader der burgeren intrek bij ons neemt. Dat allen, die hulp of goeden raad van noode heeft, daarbij mogen profiteeren van de uitnemende scholing, die de bur gemeester in de ouderlijke woning reeds genoten heeft, van zijn wetenschappe lijke vorming en zijn waardevolle erva ring, deels verworven in 's-Gravenzande, deels i-n de buurtgemeente Hazerswoude. ten tijde van onze diepste vernedering, bemoedigt ons stellig niet in de geringste mate. Naast de nobele voortbrengselen van geurige boter en goudgele kaas, gewon nen door noesten vlijt van oude boeren geslachten dreunt hier de hamerslag van scheepswerf en gevarieerde industrie en voorzien wij de raadhuizen van Dollard tot 'Schelde van de formulieren-lawine. Vervolgens memoreerde de heer Dekker het landelijk schoon der gemeente en het wijdvertakte onderwijs, dat een gunstige reputatie geniet. Spr. besloot met mr Schokking een har telijk welkom toe te roepen en hem den zegen des Aller hoogs ten toe te bidden. De Gemeentesecretaris, de heer A. Veenhuysen, sprak namens het geheele gemeentepersoneel hartelijke woorden van welkom en deze zegde gaarne de volle medewerking toe naar de mate van de ons ter beschikking staande krachten en gaven, waarbij de verhouding tegenover den Burgemeester wel niet voor alleni dezelfde is, doch hierin overeenstemt, dat ze een dienend karakter draagt. Anderzijds dee/ï spr., mede uit naam van allen, die in gemeentelijken dienst zijn, een beroep op de welwillendheid en goede zorgen van den burgemeester, waar het betreft de behartiging van de onder scheiden persoonlijke belangen. De heer A. Tollenaar, die namens de commissie van ontvangst uit de burgerij sprak, zeide, dat de burgerij met belang stelling de burgemeesterskeuze heeft afge wacht, Immers, zonder chauvinisme mag gezegd worden, dat zich, tusschen Ter Aar en Boskoop, tusschen Zwammerdam en Koudekerk, één van de belangrijke gemeenten van onze provincie uitstrekt. En deze gemeente is Alplhen aan den Rijn. Wanneer spr. de burgerij als een défilé mag laten voorbijgaan, dan vormt zidh een stoet van trouwe en hardwerkende boeren en tuinders; ondernemen de indut- strieelen en plichtsgetrouwe, vakkundige arbeiders en dan sluiten zich aan voor uitstrevende middenstanders, bekwame ambtenaren en employé' s; allen ook, die Werken mogen in dienst van kerk en onderwijs; opvoeding en volksgezondheid en tenslotte-nog zooveleci meer. Het kwam spr. voor, dat tegelijkertijd» binnen het raam van deze begroeting, niet gemist kan worden een woord van har telijker danik en een uiting van hoog© waardeering voor de eimnente wijze, waarop weth. Spreij het burgemeesters ambt tijdelijk heeft bekleed. Dat de Kroon-mr Schokking heeft aan gewezen het gezag in Alphen te mogen uitoefenen, is voor de gemeentenaren aanleiding, het volste vertrouwen in zijn bekwaamheid uit te spreken en spr. hoopte en vertrouwde dat de burgemees ter zijn krachten niet alleen zou wij-den aan den wederopbouw van wat materieel werd geschonden, maar als burger vader mee zou willen leiden en stu wen, daar waar pogingen aangewend worden ook de bevolking op te heffen uit den crisis, waarin zij. vooral na den •oorlog is geraakt 3pr. achtte zich tenslotte gelukkig de verzekering te mogen geven, dat de bur gemeester nooit tevergeefs een beroep op de burgerij zou behoeven te doen en zich gaarne zouden willen geven, waar het gaat om de behartiging van het wel zijn der gemeente. Met de bede, dat God burgemeester Schokking in zijn nieuwe gemeente tot rijken zegen zou willen stellen, besloot de heer Tollenaar zijn toespraak. Keizer Hirohito's handen beefden Bij het afkondigen der nienwe Grondwet Terwijl het document, waarvan hij haar voorlas, in zijn trillende handen beefde, kondigde keizer Hirohito van Ja pan gisteren, midden in het door de eerste atoombom verwoeste Hirosjima.de nieuwe grondwet voor zijn rijk af. De oorlog wordt erin afgezworen en Japan zal steeds eerbied voor de funda- mënteele menschenrechten hebben De keizer las met heldere stem. Tevo ren was hij bij de graven van zijn voor vaderen geweest, om daar mededeelmg van de afkondiging te doen. Ten bewijze van de afzwering van het militarisme, droeg hij een eenvoudig costuum. Foto's van het keizerlijk paar in burger werden op ruime schaal verspreid Er was feest in Japan- Extra rantsoenen voor de be volking en amnestie voor 300 000 schen- ners van de wetten en politieke delin quenten onderstreepten de beteekenis van den dag. Senor Gabriel Gonzalez Videla de nieuw gekozen president van Chili, is te San tiago als zoodanig beëedigd. Te koop gevraagd Een mandola. Aanbiedin gen na 6 uur Seringen- straat 55A. Damesrijbroek of dames- rijcostuum, maat 44. Br. No. 4642 Bureau Blad. k Contant flink orgel en prima piano. Brieven omschr. merk, reg. en prijs KI. 't Hart, Damstr. 50, Maassluis. Een tfzeren kruiser met beslist goede motor, liefst „Holland-kruiser". Br. met opgaaf van prijs e° model No. 4645 Bureau Blad. Te koop Eiken Liberty-stoel, wollen handgew. divankleed, ver chroomd stalen thee wagen en schemerlampje, te zamen f165. Santhorstlaan 31 (2x bellen). Wassenaar, na 6 u. BJYT.W.-motor, 350 c.c„ met handschakeling, in prima staat, wegens vertrek naar Indië. Te bevr. Donderdag- nam. De Sitterlaan 69. Aangeboden Mechelsche eetkamer, slaapkamer, schil derijen. enz., diverse meube len, tevens 2-pers. kano. Wegeqs omstandigheden. Te zien Woensdagmiddag tus schen 2 en 5 uur Hooge- woerd 158A. Verpleegstersschorten en japonnen in goeden staat. Vaarkade 6, Leiden. Motorrjjwiel aangeboden. Lichte motor in prima staat en beste banden. Lage Rijn dijk 23, Leiden. Perzische tapijten, 1.30x1.70. Weinig gebruikt. Verdam straat 58. Een toonbank met drie laden, 2.90M.x56 cM., een kruideniersladenkast 14 laden 1.50 Mjc42 cM., een choco ladekastje, scheppers en glas deksels. Piet Heinstraat 30, Noordwijk aan Zee. Zeer mooie pathéfoon met nog 20 dubbel bespeelbare platen, 40 nummers, f25. Engelsche en Hollandsche muziek- en zangplaten vanaf 75 cent, koffergramofoons vanaf f 25. Motoren,N veeren, reparatie vakkundig.Jan Vossensteeg 41. O Een meisjesmantel, leeftijd 1315 jaar, in zeer goeden staat. Tevens koffergramo- foon. Te bezichtigen na 7 uur Plantage 14, Leiden. 1 Paar br. dameskap laarzen, in zeer g. st., m. 37. Oosterkerkstraat 14. Te ruil Goed onderhouden divan met veeren, in ruil voor 2-pers. Engelsch ledikant, of te koop. Br. No. 4650 aan het Bureau van dit Blad. Een wit chames mouw schort voor 6 theedoeken en 2 handdoeken. G. Rietkerk, Tasmanstraat 74. Zw. lage damesschoenen m. 40 of schoenenbon, voor jongensgabardinejas, leeftijd 15 k 17 jaar, eventueele bij bet. Balistr. 39, Oegstgeest. Te huur gevraagd Spoed! Gevraagd behoor lijk gem. zitkamer, twee slaapkamers met of gebruik van keuken, in Leiden of Oegstgeest. Genegen goeden prijs te betalen met bijzon dere belooning. Br. No. 4628 Bureau van dit Blad. Student zoekt in Leiden een gestoff. zit-slaapkamer, met volledig pension. Brieven No. 4649 Bureau Blad. TToningruil Benedenhuis je, kamer, keuken, slaapkamer en tuin voor grooter huis. Tevens dameswintermantel te koop. Anna Paulownastraat 58. Personeel gevr. Een nette huln in de huis houding of werkster, voor heele of h3lve dagen, zelfst. kunn. werken. Aanm. liefst 78 u. n.m. mevr. Lorenzen, W de Zwijgerlaan 29. Oegst geest. Dringend gevraagd nette juffrouw, die tegen kost, in woning en kleine vergoeding huishouding van' twee men- schen. waar huisvrouw ont breekt. wil waarnemen. Tevens waschmachine n'euwe tondeuze te koop. Br. No. 4648. Bureau Blad. Naaister gevraagd voor één dag in de maand. Soembastr 14. Oegstgeest. Kapster. Gevraagd een orima kracht. Maison v. d. Vlist. Botermarkt 3. Hulp in de huishouding gevraagd, die zelfst. kan wer ken en koken. Zich aanmel den tusschen II12 of 46 uur. Steen schuur 3. Huishoudster gevraagd. Nette alleenst. juffr. op leef tijd bij ouden heer, voor kost- en inwoning met mooie slaapk, P.G Goed humeur. Leiden. Br. No. 4653 Bur. BI. Personeel aangeb. Er biedt zich aan een goed chauffeur, onversch. welke werkzaamheden. Br. No. 4641 Bureau van dit Blad. M.T.S.-er (b.b. en w.b.) met ruim 10 jaar ervaring in overheidsdienst, zoekt werk voor de avonduren. Br. No. 4644 Bureau van dit Blad: Thuiswerk gevraagd door een handig jong echtpaar, voor bijverdienste. Br. No 4654 Bureau van dit Blad. Bouwkundig teekenaar heeft nog avonduren ter be schikking voor het uitvoeren van teekenwerk. Br. No. 4652 Bureau van dit Blad. Monteur, 22 jaar, vraagt werk, onverschillig wat. Br No. 4651 Bureau Blad. Breiwerk gevraagd, baby- kleeren, jumpers, enz. voor condities. Br. No. 4647 aan het Bureau van dit Blad. Officieele publicaties De Districtsraad voor het CorLsumenitencrediet maakt bekend, dat inlichtingen over het Consumentencre- diet dagelijks te bekomen zijn bij het Bureau van den Districtsraad, Nieuw- steeg 4-8. Bovendien wordt zitting gehouden op Dins dags- en Donderdags- avonds van 79 uur. Tevens worden door de gezamenlijke vakorganisa ties inlichtingen gegeven op Maandags-, Woensdaigs- en Vrijdagsavonds van 7 9 u-jr op het Stadthuis, Kamer 135 ingang Bree straat. Diversen Gevonden een paar wollen handschoenen in spreekcel Zeemanlaan. Tegen adv.- kosten terug te bk. jFruchten Seringenstraat 57A. Contact-avond I.O.G.T. Leiden, 9 Nov. 's avonds half 8 uur V C.F.-huis Gerecht 10. Muziek, spreker, causerie m. lichtbeelden „Mooi Neder land" door den heer J. A. Christiaanse. Toegang vrij. Bij beschikking van den Heer Kantonrechter te Leiden van 30 October 1946 is aan George Joseph van Zonneveld, bloembollen- reiziger, wonende te Sas- senheim, Hoofdstraat 87, geboren te Sassenheim op 8 Maart 1926. beperkte handlichting verleend, met bepaling, dat deze zal strekken tot de algeheele ontvangst, de uitgave vaö en de beschikking over zijne inkomsten, zoomede tot het zelfstandig uitoefe nen van de kweekerij en den handel in bloembollen in den ruimstein zin en om, ter uitoefening dier rech ten, alle verbintenissen aan te gaan, zulks met in achtneming van de beper kingen ais bedoeld in ax- rikel 484' van het Burger lijk Wetboek. D. HOUTZAGERS, Notaris, Sassenheim.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 3