Vandaag 35 millioen Amerikanen ter stembus Een oude vrouw neergeslagen te Schagerbrug NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 5 NOVEMBER 1946 KOMT ER WIJZIGING IN DE BUITENL. POLITIEK? Vandaag gaat Amerika stemmen voor het Huis van Afgevaardigden en den Senaat, waarvan iedere 2 jaar 1/3 van de 96 leden aftreedt. Er zullen 35 mil lioen kiezers hun stem uitbrengen en van hun beslissing hangt voor de toe komst der Ver. Staten en de wereld zeer veel af. Indien de republikeinen een overwinning behalen, moet men rekening houden met een reactionaire wending in de buitenlandsche politiek. Een terug gang naar het isolationisme lijkt dan niet onwaarschijnlijk.. Zoowel democraten als republikeinen rekenen op een overwinning. Het Gallup Instituut voor Opinieonderzoek kwam tot de volgende percentages: 58 pet voor de republikeinen, 42 pet voor de demo craten. Dat is juist het omgekeerde van den laatsten tusschentijdschen verkie zingsuitslag. Het Republikeinsoh verkiezingsbureau zélf rekent op een winst van twee zetels. De gebeurtenissen van den laatsten tijd: de stakingen, de mislukte prijspoli tiek der regeering en wat hét buitenland aangaat, Truman's beloften aangaande Palestina, die niet te honoreeren bleken, hebben de positie van de democraten, die, zooals men weet, de regeering van het land vormen, aanzienlijk ondergra ven. De poging, om de Joodsohe bevol king voor de democraten te doen stem men, is daardoor mislukt en zij heeft, op den totalen gang van zaken, een belang rijken invloed. In dit verband is het zeker belangrijk, dat Byrnes meedeelde, de Palestijnsche kwestie van den President overgenomen te hebben. Tusschen de vredesverdragen door zal hij er onderhandelingen met Bevin over voeren. Het aantal te vergeven zetels bedraagt voor het Huis van Afgevaardigden 432 Prof. Schermerhorns dossier Het Fransche Persbureau A.F.P. seinde hedenmorgen, dat het geheele dossier van prof. Schermerhorn met documenten en instructies in het begin van de vorige maand te Batavia werden gestolen. Deze zouden aan de republikeinsche regeering zijn overhandigd, die er dankbaar ge bruik van had gemaakt. Naderhand zou prof. Schermerhorn zijn waardevolle map weer hebben teruggekregen. (Daar het A.N.P., te bevoegder plaatse informee rend, geen bevestiging van dit bericht kon krijgen, laten wij het voorloopig voor wat het is Red.). WORDT DE „REPUBLIEK" THANS TOCH ERKEND? Een Ass. Press-bericht uit Batavia deelt mede, dat de Nederlanders er informeel in hebben toegestemd, de Inheemsche „republiek", omvattende Java en Suma tra, te erkennen, in ruil voor een belofte van Sjahrir, dat die gebieden deel zullen uitmaken van de federatie der Ver. Sta ten van Indonesië. Volgens de ontworpen plannen zullen de eilanden zooals Celebes, de Molukken en Lombok, die geen deel uitmaken van de „republiek", er zich in de toekomst bij mogen aansluiten, indien de bevolking van die eilanden dit definitief zou wen- schen. Staakt het vuren!"vóór 21 November! In vervolg op ons bericht over de af kondiging van de „staakt het vuren"- order, deelt Ass. Press nog mede, dat de Britsche, Nederlandsche en Inheemsche opperbevelhebbers d'en onder hen staan- den commandeerenden officieren in die gebieden, waar nog geen maatregelen ge troffen werden, opdracht hebben gege ven een einde te maken aan de vijande lijkheden. Daar de communicatiemiddelen echter hier en daar gebrekkig zijn, heeft men den plaatselijken bevelhebbers tot 20 Nov. tijd gelaten, om hun maatregelen te tref fen. Waar geconstateerd wordt, dat er op de bfevelen inbreuk wordt gemaakt, zal dit aan de bestandscommissie (een en de zelfde als de thans ter ziele zijnde „wa penstilstandscommissie" Red.) worden gerapporteerd. Voor dit doel zijn speciale maatregelen getroffen. Gen.-maj. S. de Waal, die eenigen tijd in Nederland vertoefde, heeft giste ren het commando van de B-divisie te Batavia weer op zich genomen. De Britsch-Indische minister van Defensie deelde mede, dat tot op heden 966 van zijn landgenooten in Ned.-Indië sneuvelden, terwijl 212 personen werden vermist. Zestienhonderd Br.-Indiërs wer den gewond. Hoe. wankel de Soekarno-gulden is, bewijst het feit, dat de „koers" gisteren t.o.v. den Ned.-Ind. gulden nog 1 5 was, terwijl deze te Batavia heden 1:2 is. De pijperband van de 7-Dec. divisie gaf dezer dagen een geslaagde uitvoering in het Militair Hospitaal te Batavia. BLOEMBOLLEN UIT HILLEGOM NAAR SPANJE In het kader van het handelsverdrag tusschen Spanje en Nederland zijn heden middag uit Hillegom 15 ton bloembollen naar Madrid verzonden. Dit transport wordt verzorgd door de „Interwest", d.i. een combinatie van Hollandsche beroeps vervoerders, die speciaal met zwaar mate riaal alle vervoer langs den weg door ge heel Europa verrichten. Over drie weken hoopt de „Interwest" weer in ons land terug te zijn met een lading textielgoederen. De heer D. Rahusen is benoemd tot commissaris van het Leydsche Oranje Nas sau veem in de vacature baron Taets van Amerongen van Natewisoh. en voor den Senaat 35. De republikeinen, die 192 zetels in het Huis van Afgevaar digden bezaten, moeten dit getal hand haven en er nog 26 bijwinnen om met 218 zetels de meerderheid te behalen. De democraten kunnen met 235 zetels in het vorige Huis er nog 17 verliezen. Om in den Senaat de meerderheid te beha len, moeten de republikeinen, die thans 39 zetels bezitten, tien zetels winnen. De democraten kunnen er met 56 nog 7 ver liezen en toch nog de meerderheid be houden. Ned. koopt munitiebergplaatsen voor landbouwschuren Reeds 5500 noodboerderijen gereed gekomen Ter verkrijging van bergruimte voor landbouwwerktuigen in de geteisterde gebieden heeft de Ned. Regeering uit Engelsche dumps in België 1500 munitie- bergplaatsen van gegolfde ijzeren platen, 500 nissenhutten en een aantal Romney- hutten aangekocht. De nissenhutten zijn vorige week te Rotterdam aangekomen. Sinds de bevrijding zijn er ongeveer 5500 noodboerderijen gebouwd en 4500 noodstallen opgericht terwijl men bezig is een groot aantal noodstallen van geperst stroo te maken. VAN DE SPORT NAAR DE SIGAREN? NEEN, NAAR DE OLIE! Zijn het twee „Cheminots", spoorweg- mannen uit de goede Fransche verzets- film „La Bataille du Rail", die op de foto hiernaast met hun strijdwagen tegen de' Nazi's zijn afgebeeld? Neen! Dit zijn twee Hollandsche mannen, die in de werk plaatsen der Nederlandsche Spoorwegen bezig zijn met het nazien van een lo comotief, doch ook dit trekpaard heeft zijn aandeel gehad in het verzet tegen de Duitschers. De spoorwegstaking is al genoeg bekend, om ter herinnering daaraan, nog eens een plaatje te ma ken. De mannen der N.S deden im mers, wat zij hun plicht achtten en thans staan zij daar niet meer bij stil. Zij gaan hun gang en doen wéér, wat zij als hun plicht gevoelen. Zoo ook deze twee mannen. Voor herstel en vernieuwing van het verkeer der Ned. Spoorwegen zijn vakmenschen noodig en daarom nam de N. S. een aantal pas afgestu deerde ingenieurs in dienst, die op verschillende pos ten der uitgebrei de spoorwegorga nisatie te werk werden gesteld. Onder deze jeug dige technici was ook de bekende Rotterdammer, ir. Kees Hoving, het RZC.-lid, dat meer malen de Nederl. kleuren in het bui tenland verdedigde op zwem gebied, dat de grootste Eu ro pe esc he concurrent van den Franschman, Alex Jany, was en wiens Ned. record op de 100 m. borst- crawl, dat met 59 sec. op zijn naam staat, nog niet door een anderen Nederlander benaderd wordt. Op deze foto zien we hem, tijdens het in practijk brengen van hetgeen hij op de Technische Hoogeschool in Delft, theoretisch leerde. Zijn „prof" is thans, evenals hijzelf, gekleed in een beoliede overall en Kees Hoving laat nu zijn krachtige armen niet meer door het water gaan. doch gebru;kt zp om. zoo- Kerk en School Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Kamperland A. Postma te Schore; te Kapelle a/d IJsel (2e pred. pl„ toez.) W. M. Maas te Kuinre; te De Krim (Ov.) E. Kempenaar te Goënga. Aangenomen naar Hansweert (toez.) A J v d Ham te Biervliet; naar Klundert (vac. J F Lijsen) A Barendrecht, kapt. veld- preh. te Amsterdam; naar Wehl (toez.) R Boschloo te Eikerzee. Bedankt: voor Hoorn (Evang.) A. de Kleine te Oudemirdum; voor Kampen (vac. M D Gijsman) Th A Vos te Meppel; voor St. Michielsgestel W G v d Vliet te Gendt; voor Nieuwolda (toez.) J Bouwers te Hall. Geref. Kerken. Tweetal, te Terneuzen K Bokma te Waarder en dr A H Oussoren te Middelburg. Beroepen: te Baambrugge J G. W. Terhaak te Bergambacht; te Eestrum R J de Jong, cand. te Rotterdam; te Hardenberg W F v Brussel, cand. te Delft; te Hoogvliet H v d Veen te Oppenhuizen; te Nijkerk A J v Sluys te Rotterdam; te Terneuzen dr A H .Oussoren té Middelburg; te Voorburg (vac. dr N Ridderbos) G F Hajer te Ede; te Wes- teremden L G Pleysant, cand. te Haarlem. Aangenomen naar Luttelgeest-Kuin- re E. Brunsting te Krimpen a/d Lek; naar Werkendam dr Ph J Huyser te Westerlee. Bedankt: voor Borger H J Spier te Helpman: voor Kampen A v d Weg te Bus- sum. Geref. Kerken art. 31 K.O. Aangenomen naar Drachten Joh v d Haagen te Bruch ter veld. Bedankt voor Groningen W Scheele te i Zwijndrecht: voor Hilversum D. Zemel te Axel. Geref. Gemeenten. Tweetal: te Rijssen R. kok te Veenen- daal en L. Rijksen te Leiden. Moge Kees Hoving's ingenieurscarrière evensnel gaan als zijn sportcarrère. als we hier zien, een zwaar snelheids monster te reviseeren. Zoo zien we, dat een sportman niet altijd een sigarenwinkel of een café be hoeft te beginnen, maar zijn maatschap pelijke loopbaan ook met de oliespuit kan aanvangen. KERK EN CONSUMENTENCREDIET. De kerkeraad van de Geref. Kerk naar art. 31 K.O. te Delftshaven sprak uit, dat hij tegen het gebruik maken van het consumen- tencrediet principiëele bezwaren heeft. PERSONALIA Mr dr Tj. J. Dorhout Mees, die be noemd is tot gew. hoogleeraar in het 'han delsrecht en de burgerlijke rechtsvordering aan de R.U. te Utrecht, heeft hedenmid dag zijn ambt aanvaard, met een redevoe ring, getiteld: „De toekomst van de burger lijke rechtspleging." VROUWEN ZENDINGSBOND Op Vrijdag 15 Nov. a.s. wordt in de Paiï^ luskerk, Warmonderweg te Oegstgeest, de jaarvergadering gehouden van den Vrouwen Zendingsbond. In de morgenbijeenkomst worden de huish. zaken behandeld, o.m. bestuursverkiezing,*^ jaarverslagen en het verslag van de secretarissen van den Herv. Raad voor Uitw. Zending. In de middagvergadering zal mevr. A. M. C. Grambergv. d. Hoeven spreken over: „Gemeenteleven op Bali" en mej. Ch. Slote- maker de Bruine over „Mijn eerste 7 jaren op d-en mijn toevertrouwden post", waarna de zendingsdirector, dr W. F. Dankbaar, het slotwoord zal spreken. „TfE KRUISBANIER". Nu ds Winter Antwerpen heeft verlaten, is in zijn plaats tot medehoofdredacteur van ,X)e Kruisbanier", het Evangelisch Week blad voor België, benoemd de C. L. A. M. van Puyvelde, voorheen R.K. priester in Belgisch Congo. Hij heeft gearbeid in de Methodistische Missie en in Nederland te Zuilen, in de Geref. Kerk en is thans rus tend prediker te Mortsel bij Antwerpen. Tewerkstelling pol. delin quenten op Rijksbureaux Gepensionneerden worden als specfclisten aangesteld Op desbetreffende vragen van het Twee de Kamerlid Koenen inzake het aangekon digde ontslag van pl.m. 50.0Q0 ambtenaren en de tewerkstelling van gepensionneerden en politieke delinquenten op de Rijksbu reaux, heeft min. Beel geantwoord, dat bij het ontslag van Rijksambtenaren zooveel mogelijk rekening wordt gehouden met de belangen van betrokkenen. Inderdaad is er een aantal gepensionneerden bij de Rijks bureaux werkzaam, die door hun lang durige ervaring bij de zee- of landmacht of den Indischen landbouw onmisbare spe cialisten voor de instellingen 'zijn. Naast hun pensioen ontvangen zij dan een toe lage, hetgeen voor 's Rijks schatkist een voordeel oplevert. Ook zijn er enkele tien tallen politieke delinquenten op de bu reaux, voornamelijk in de vrouwelijke functies, tewerkgesteld, hetzij in de kam pen en/of gevangenissen. In geen geval dragen de werkzaamheden van deze delin quenten een vertrouwelijk karakter, doch werden noodig geacht j.v.m. de schaarschte aan vrouwelijke typisten. VAN GOWD, ZILVER EN CON TACTEN BEROOFD Vier mannen hebben zich vannacht met geweld toegang verschaft tot een boerderij onder Schagerbrug (N^-H.) Zij losten een waarschuwingsschot en joe gen het daar wonende bejaarde echtpaar Van Schaik den schrik op het lijf. Als voorwendsel voerden zij aan, dat zij naar ondergedoken S.S.-ers zochten. De on verlaten ontzagen zich niet de oude vrouw neer te slaan, toen zij zich ver zette. De vader en de zoon, die op het ru moer toesnelden, werden overweldigd en geboeid. Nadat de roovers zich tegoed gedaan hadden aan levensmiddelen en si garen, braken zij de brandkast open. Met een buit van gouden en zilveren voor werpen, een bedrag van ongeveer f 3000.- en twee rijwielen, makten zij zich uit de voeten. De zoon des huizes kon, toen de in- De Wereldreis van Pietje Pluis en Jantje Joppe 21. Gelukkig duurde 't niet lang, of de boer begon te knikkebollen en weldra volg de het heertje dit goede voorbeeld. „Nou waag ik 't er op!" dacht Jantje en hij trok de stop van z'n flesch. Hij deed dit echter zóó onhandig, dat er een heele golf thee uit de flesch gutste en langs de bagageplank naar beneden stroomde. In een straaltje liep het door een reet tusschen de planken door precies in den wtjd geopenden mond van den snurkenden boer.... 22 De arme boer sprong met een schok overeind; de helft van de thee was hem in 't verkeerde keelgat geschoten, zodat de man zo rood als een pioen werd en met verwil derde ogen om zich heen staarde, tot hij, al hoestende en proes»tende, het flesje ont dekte, waaruit zijn overbuurman zo juist gedronken had en dat naast hem op de bank was blijven staan. „Ja, houd je maar sla- pendel" brulde hjj. dringers verdwenen waren, uit een kast een mes tevoorschijn halen en daarmede de touwen doorsnijden. Bij de roovers bevond zich een nog zeer jeugdie per soon, gekleed in plusfours. Eenige dagen tevoren hadden dezelfde vier personen een bezoek aan de boerdrij gebracht; zij wilden eieren koopen, deelden mede, dat het rijwiel van ee nhunner was gestolen en beweerden, dat de zoon van den boer de dader was. Zij eischten het rijwiel te rug onder bedreiging, dat zij anders den zoon het hoofd zouden inslaan. Politie-onderzoek is gaande. NED. GEDELEGEERDEN NAAR UNESCO-CONFERENTIE TE PARUS. De Ned. delegatie naar de algemeene conferentie van de „U.NJE.S.C.O." op 19 Nov. a.s. te Parijs zal staan onder leiding van minister Gielen. Als gedelegeerden zijn verder aangewezen; mr H. J. Reinink, secr^en. van het dep. van O., K. en W„ prof. dr F. L. R. Sassen, raadadviseur bij dit departement dr Ph. J.' Idenburg, dir.- gen. van het Onderwijs, mevr. C. A. Klqy- ver, administrateur aan het dep. van Buit Zaken. Voorts zullen pl.v. leden zijn dr F. Ben der, chef afd. Buit. Betrekkingen van het dep. van O., K. en W., tevens secretaris, en mr C. J. van Schelle, tweede ambassade- secretaris aan de ambassade te Parijs. Levenslang geëischt tegen lid van ..Jehova's Getuigen" Was debet aan *t verraad van ds Fokkema De 32-j. schilder W. H. Kuik te R'dam was in 1941 /lid van „Jehova's Getuige", welke beweging een papieren actie voerde tegen de Duitschers. Hij werd ge vangen genomen en teneinde aan een eventueeïe straf te ontkomen, verklaarde hij zich bereid den Duitschers medewer king te verleenen om het genootschap „op te rollen". Hij hielp mee bij huis zoekingen en arrestaties en trad op als agent-provocateur. Zijn actie heeft ver schillende menschen het leven gekost. Na deze „zuiverings"-actie deed K. mee aan arrestaties van Joden en illegale werkers O.m. bood hij in Delft de be hulpzame hand bij de arrestatie van ds Fokkema en diens zoon Gisteren stond hij terecht voor de R'damsöhe Kamer van het Haagsche Bijz. Gerechtshof en verklaarde uit angst te hebben gehan deld, om zijn vrouw en kind te redden. De adv.-fiscaal eisclhte levenslange ge vangenisstraf.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2