Meer babykleertjes voor het Paleis Soetsdijk! Onze moeilijke spelling in de practijk HIT ANTWOORD nieuwe leedsche courant 3 zaterdag 2 november WAT MEJ. Mr H. A. SNELLER ONS VERTELDE (Van een onzer verslaggevers). Soestdijk. witglanzend, niettegenstaande den ochtendnevel, die den herfstdag kramp achtig '"sen te houden, de Prinselijke de bemiddelaar tusschen de Nederlandsche vrouwen en de Prinses op Soestdijk, als hij, iederen dag, kleine pakjes met kinderkleer- tjes brengt, die de, op initiatief van H.K.H. opduikend licht en vindt het met ons, won derlijk, dat het net doorbrak, toen hij ten tooneele verscheen. Maar later, toen we iets meer wisten over den inhoud va- z'n post in dit schilderachtige postkantoortje van het Paleis te Soestdijk komen de babykleertjes uit alle deelen van ons land aan, doch het is er nog niet druk genoeg! standaard slap hangend aan den hoogen mast op het dak, ligt zeer stil in het verkleurend park vandaag Twee mannen van de Rijkspolitie loopen over den boschgrond voor den ingang heen en weer, een melkwagen gaat knerpend voorbij, drie fietsers, huiverend in hun jas kragen gedoken, trappen naar hun werk en een kraai valt, onbeheersoht en richtingloos, als een zwarte snipper tusschen takken en bladeren door het bosch aan de overzijde in. Het weer hinkt tusschen nevelig tot zwaar bewolkt en droog met zonneschijn en juist, als uit de richting Soest de postbode aan fiets, krijgt de nevel zijn congé en maken de eerste zonnestralen van het bosoh een schilderspalet. De postbode knippert tegen het plotseling Telkens als er weer wat arriveert op het postkantoor te Soest, zorgt deze postbode er voor. dat het veilig op het kantoortje te Soestdijk komt. mand, begrepen we de juiste toedracht. We hebben, dezen ochtend, n.l. in 't bizon der veel belangstelling voor deze dagelijk- sche verschijning in het postkantoor, tegen over het Paleis. Want die brievenbesteller is ontworpen „Babykleertjesactie." langzamer hand gaat opleveren. Als mej. mr H, A. Sneller, de secretaresse van de Prinses, de post van den besteller heeft aangenomen, vertelt zij ons, dat het met die kleertjesactie overigens nog niet zoo gaat als men binnen het paleis wel wensöht. „U weet, wat de bedoeling ervan is", zoo zegt zij. Er waren dames, die de Prinses kleertjes voor het verwachte Prinsenkind zonden en, op voorstel van H.K.H., zijn deze goede gaven bestemd voor die moeders, die tegelijk met Haar in het komende voorjaar door de geboorte van een kind verblijd wor den. Er is heel wat noodig. Naar schatting worden er iedere week 5000 kinderen gebo ren. Dat beteekent dus minstens 5000 pak ketjes. De situatie is evenwel zoo, dat er, zooals het nu gaat, amper genoeg zal zijn, om de kinderen, die op den zelfden dag als het Prinsenkind geboren worden, te gedenken. De schaarsohte aan materialen en de nood zaak ze voor eigen gebruik aan te wenden, als men ze wel heeft, speelt natuurlijk een groote rol. ,,Maar", aldus mej. Sneller, „de dames zijn vindingrijk genoeg om van rest jes toch aardige dingen te maken. Dat is met de meeste goederen, die wij krijgen óók het geval geweest. De begeleidende brieven vertellen daarvan. Want het zijn meestal moeders van eenvoudige groote gezinnen, die de actie het eerst bedachten. Daarnaast schoolkinderen, die het resultaat van haar handwerkles inzonden." De eerste inzendingen hebben bewezen, dat hoe krap de meeste dames ook in haar hand- werkmateriaal zitten, iedere lappenmand nog wel restanten bevat, die uitstekende dien sten kunnen doen." Een kast in de kamer bevatte de eerste uitkomsten van de actie: een verzameling luiermand'heerlijkheden, om alle jonge moe ders begeerig te maken. De kaartjes ver meldden namen uit alle deelen van het land, maar ook uit Indië. De vooraad moet veel grooter worden. Er stond een groote kist van een kerkge nootschap, dat baby pakketten uit Amerika ontving, doch één zending naar de Prinses zond. Een voorbeeld, dat andere instellingen kunnen volgen. Het komt ons overbodig voor, nog verder aan te dringen of aan te sporen. De wetenschap, dat men op Soestdijk nog onvoldoende heeft om de komende geboorten voor alle jonge moeders tot een blijde ge beurtenis te maken, zal voldoende zijn, enkele lange avonden te wijden aan de baby kleertjesactie der Prinses. Zooals men weet kunnen de pakketjes ge adresseerd worden HK.H. Prinses Juliana. De naam van de afzendster moet worden aangehecht. Aan den slag voor de Prinses! Nog eenige woorden waarmede gesukkeld wordt In een vorig artikel sprak ik over eenige bijzonder lastige woorden, die zelfs ge oefende schrijvers nog vaak fout spellen. Ik wil thans wijzen op een aantal vergis singen die wel niet in de groote bladen, maar in kleine buurtkrantjes en dergelijke toch dikwijls te vinden zijn. Daarbij stel ik voorop dat dezelfde schrijver vaak den eenen keer het woord goed spelt en den anderen keer niet, wat het bewijs levert dat hij zich uitsluitend op zijn geheugen verlaat, inzonderheid op wat ik zou willen noemen zijn gezichtsgeheugen. Als men regels kent, wordt de spelling heel wat ge makkelijker. Wanneer dat niet het geval is en men heeft een woord een paar keer fou tief gespeld gezien, dan gaat men twijfelen en volgt men in de meeste gevallen den ver keerden weg. In mijn vorig artikel sprak ik over het „blijvend gedeelte". Dat zijn dus de woor den, die sedert een kleine honderd jaar niet van schrijfwijze veranderden en die ook in de nieuwe spelling, welke waar schijnlijk in den loop van het volgende jaar officieel zal worden, denzelfden vorm zullen behouden. Indien de officieuze berichten juist zijn, zou deze zoogenaamde „nieuwe" spelling alleen afwijken van die, welke we nu in de school onderwijzen door het feit dat de buigings-n facultatief zal worden. Met an dere woorden, de schrijfwijze der woorden blijft dezelfde, want de buigings-n kan men Dr Ir M. H. DAMME OVER ZIJN ZWEEDSCHE REIS Luchtvaartconferentie in Amsterdam (Van een onzer verslaggevers) vaartlaboratoria, in Europa, Naast de oude Aba, voor dat aan het onderzoek zeer het continentale verkeer, ten goede zal komen. Voor treedt er de Sila, voor het den oorlog wisselde men buiten-Europeesche verkeers- publicaties uit, doch nu wil Dr. Ir. M. H. Damme, de voormalige directeur-gene raal van de P.T.T., is geens zins in ruste gegaan. Dezer dagen keerde hij terug van een reis naar Zweden, die hij, voorname lijk als ondervoorzitter van het Nat. Luchtvaartlabora torium maakte. „Mijn be langstelling", zoo vertelde hij ons dezer dagen in een onderhoud op zijn werkka mer aan de Javastraat, „ging in hoofdzaak uit naar de mogelijkheden, die men in Stockholm heeft, om de ver schijnselen te bestudeeren. die zich bij vliegtuigen met zeer groote snelheden voor doen, in bijzondere mate dus bij straalvliegtuigen. Ons laboratorium in Am sterdam heeft nog slechts windtunnels voor snelheden, die men thans als matig be schouwt. Daarmede worden, Dr ir M. H. DAMME net op, die tevens de voor naamste deelgenoote is in een organisatie, die de luchtvaartmaatschappijen der drie Scandinavische landen vereenigt tot één organisatie voor het trans-atlantisch ver keer. Een groote moeilijkheid voor de Zweden is, dat het vliegveld in Stockholm niet geschikt is voor de groote Boeings, waarmee de Sila den dienst op New York on derhouden gaat. Het eindpunt van de Scan dinavische lijn over het Noorden van den Atlan- tischen Oceaan zal daarom wellicht Oslo moeten worden, waar de passagiers voor Stockholm en verder, dan in Abavliegtuigen moeten over stappen. De gedragslijn van beide men deze samenwerking zoo ver uitstrekken, dat men Zweedsche maatschappijen elkaar zooveel mogelijk aan- vertoont groote verschillen vult en er geen doublures met die, welke de K.L.M. ontstaan. Er is al een con- volgt. Onze machines zijn er wel is waar, prachtige resul- f eren tie te Parijs over de op ingericht, zooveel moge- taten bereikt, doch zelfs problemen der luchtvaart- lijk passagiers te gerieven; voor de naaste toekomst ls techniek gehouden, doch het die van de Zweden om den dit onvoldoende en we zijn ligt in het voornemen die in passagiers zooveel mogelijk in dit opzicht verre achter Januari van het volgend jaar gerief te bieden. Zij deden bij de apparatuur waarover in Amsterdam voort te zet- een belangrijken stap vooruit, bv. prof. Ackeret in Zürich ten. Dat is van het grootste door de luchtverbinding beschikt. Ik zag, eenige belang." Stockholm—Helsinki—Moskou maanden geleden, zijn instal- Als ondervoorzitter van te herstellen, waarop onze latie voor het doen van me- den Raad van Bestuur der Zweedsche dienst aansluit, tingen bij snelheden, grooter K.L.M., heb ik uiteraard ook Onze pogingen om een recht- dan het geluid. van de gelegenheid gebruik streeksche verbinding met Mijn indrukken daar heb gemaakt met leidende Zweed- Helsinki te krijgen, zooals ik met die van Stockholm che persoonlijkheden uit wij voor den oorlog'ook had- gecompleteerd. Het was dus luchtvaartkringen van ge- den, zijn tot nu toe mislukt, een oriënteeringsreis. Er is dachten te wisselen. Er zijn Maar wij geven den moed overleg gaande tusschen de ook daar gToote dingen op niet opl" leidende personen v. d. lucht- luchtvaartgebied gaande. Wat moet ik doen om zalig te worden? Geloof in den Heere Jezus Christus. Hand. 16 30—31. Wij zitten tegenwoordig tot aan onze keel toe vol met allerlei vragen. Daar zijn in de eerste plaats die oer-oude, elementaire levensvragen: Wat zullen wij eten en drinken en waarmee zullen wij ons kleeden? En waar zullen wij wonen? En daar komen nog zooveel andere vra gen bijHoe zullen wij ons verwoeste land weer opbouwen? Hoe zullen wij weer tot een zekeren welstand komen of althans voor alge- heele armoede en verpaupering worden be waard? Wat kunnen we nu reeds doen om later een werkloosheid op groote schaal te voorkomen? Hoe zal het gaan met Indië? En dan: Hoe moeten wij ons volk opnieuw opvoeden? Hoe moet het gaan met de radio en de pers? En hoe zullen wij ons organi- seeren? Dat zijn zoo de problemen die tegenwoor dig in het centrum van de belangstelling staan, waarover wij discussieeren en waar over wij elkaar soms in de haren vliegen. Nu is er één gevaar, namelijk dat wij zóó geheel en al in beslag genomen worden door al deze op zichzelf uiterst belangrijke din gen dat wij de allerbelangrijkste vraag gaan vergeten: dat is is de vraag waarmee Luther in het klooster van Erfurt geworsteld heeft: „Wat moet ik doen om zalig te worden?" Hebt u over deze vraag wel eens nage dacht? Nog nooit? Dan wordt het hoog tijd dat u er eens over na gaat denken. Leg al die problemen waarover wij hierboven schreven en die op zichzelf van buitengewoon veel belang zijn, maar eens rustig naast u neer en houd u eens ernstig bezig met die eene vraag die door alle eeuwen heen actueel blijft: „Wat moet ik doen om zalig te worden?" Tobt u misschien juist met deze eene vraag? En kunt u er het antwoord niet op vinden? Hier is het antwoord: Geloof in den Heere Jezus Christus. Dat is het antwoord dat God ons geeft in Zijn Woord. Dat is het ant woord dat Luther na heel veel strijd weer opnieuw verstaan heeft. Gelooven in den Heere Jezus Christus, dat is: vertwijfelen aan alles wat van je zelf is, aan je burgerlijke braafheid en aan je gods dienstigheid en aan je vroomheid en aan je berouw en je bekering en met al je zonden in je totale verlorenheid, rusten in het vol brachte werk van Jezus. DS C.A. VAN HARTEN. Katwijk aan Zee. niet tot de eigenlijke spelling rekenen. Een der meest voorkomende fouten is wel het verkeerd spellen van woorden als gehate, welbestede, gesmede en dergelijke. Men vertrouwt weer op zijn gezichtsge heugen en daar men vaak heeft gezien: haatte, besteedde en smeedde, verwart men deze vormen met de zooeven genoemde en schrijft die ook met een dubbelen mede klinker. Toch is bij eenig nadenken de zaak heel eenvoudig. Men zegt: de man is goed, dus de goede man. Zoo is het nu ook met een zin als: de man is gehaat en de gehate man. Evenmin als men goede met twee d's schrijft, moet men dat met gesmede, welbestede of gehate doen. Toch geeft dit moeilijkheden. Niet zoo lang geleden, belde een ambtenaar van een ministerie n^ij op om te vragen hoe hij moest spellen: het gesmede ijzeren hek, want men kon het omtrent de spelling van gesmede niet eens worden. Een andere moeilijkheid is de schrijfwijze van dreu mesen, kieviten, leeuweriken, perziken en dergelijke. Men- vindt deze woorden gere geld met een dubbelen medeklinker. Ook hier spelen de gezichtsherinneringen den schrijver parten. Want hij heeft gelezen baronessen, knipmessen, hikken en derge lijke woorden. Maar hij weet niet dat de klemtoon hierbij de schrijfwijze aangeeft. Men verdubbelt den medeklinker namelijk alleen na een korten klinker mét den klem toon. De i of e van de eerstgenoemde woorden hebben dien niet en dus heeft geen verdubbeling plaats. Alleen de woorden, eindigend op is, as, us en os vormen daarop een uitzondering. Bij deze wordt de s steeds verdubbeld zonder dat de klemtoon daarbij in aanmerking komt. Vandaar dat men schrijft: vonnissen, secretarissen, at lassen, crocussen, albatrossen. Een andere moeilijkheid vormen de woor den als staatsschuld en dorpsschool. Moeten die met dubbele of met enkele s gespeld worden? Hóóren kan men dat niet. Maar men past hier den regel der gelijkvormigheid toe. Als men in woorden, waarbij men het wél kan hooren een verbindings-s schrijft, doet men dit in de andere ook. Men zegt b.v. dorpsburgemeester en schrijft dus ook dorpsschool; men schrijft staatsbegrooting en dus ook staatsschuld. Dan ziet men dikwijls een verwarring tus schen groote en grootte. Ook hier kan de logica helpen. Men schrijft breedte, dikte, diepte en moet dus ook spellen grootte als men het zelfstandige naamwoord bedoelt. Dit geldt dan natuurlijk ook voor ge zindte. Het gebrek aan logisch redeneeren is wel de voornaamste oorzaak van de vele fouten die men maakt. Anders zou men woorden als glooiing, besnoeiing, verfraai ing niet verkeerd spellen. Men heeft immers hier te doen met den stam Van een werk woord waarachter ing komt. Men verge lijke daarmee wandeling, verveling en samenstelling. Komisch wordt dit gebrek aan nadenken, als er twee woorden bestaan, die een ge heel verschillende beteekenis hebben, al naar ze gespeld worden. Dit had de schrij ver niet bedacht, die uit Indië een brief naar kennissen in Nederland zond en hun mede deelde: „Ik zit hier op mijn eendje", terwijl hij eentje bedoelde. Uit deze slordigheid van denken ontstaan ook fouten als pos bode, diensmeisje en aadrijkskunde, die men geregeld aantreft bij leerlingen van de eerste klassen der middelbare school. Misschien is hieraan ook toe te schrijven de spelling fitten voor vitten, daar men bij eenig nadenken toch moet begrijpen dat een gas- en waterfitter iets anders komt doen dan vitten op onze water- en gas leiding. Ook behooren hierbij de spellingen aards- schelm en aardsdeugniet. Als men weet dat aarts beteekent grootste of voornaamste en men vergelijkt dan daarmee aartsbisschop, is het duidelijk dat een aartsschelm iets anders beteekent dan een aardsche schelm. Valsche tiengulden-biljetten in omloop Verschillen vallen vrij spoedig In 't oog Sedert eenige maanden zijn er tn Neder land valsche tiengulden-biljetten in omloop. Deze bankbiljetten dragen de nummering 5 b a of 5 b c op den achterkant, terwijl in het midden van den gedrukten tekst op den achterkant de strafbepaling dus in plaats van letters, kleine schuine streepjes voorkomen. Een reder, die deze valsche bankbiljetten In zijn bezit heeft of ontvangt, wordt ver zocht hiervan onmiddellijk aangifte te doen zoo mogelijk onder opgave van het signale ment van dengene, door wien het valsche biljet is uitgegeven. En deze man stempelt alles, wat wordt aangevoerd, plichtsgetrouw in het kantoortje voor het paleis af. Dikwijls ziet men ook de spelling vergul- sel en verglasel (glazuur), terwijl men toch eenvoudig behoeft te denken aan baksel, brouwsel en kooksel om in te zien dat men hier heeft te doen met den stam van een werkwoord, gevolgd door -sel en dus moet spellen verguldsel en verglaassel. Prinsen schrijft men met een s. Welke reden zou er nu kunnen bestaan om prinsessen met een c te schrijven? Het tweede woord is toch immers niets anders dan een verlen ging van het eerste? Dan hebben vele schrij vers last met woorden als familiën, harmo nieën en melodieën. Ook hier behoeft men slechts aan den klemtoon te denken. Heeft de ie den nadruk, dan komt er een e bij, anders niet. Men spelt dus knieën, maar leliën en melodieën, maar familiën. Het gebruik van de 's geeft ook vaak moeilijkheden. Geregeld leest men vacan- tie's, advertentie's, enz. Maar de regel is dat men slechts dan een 's schrijft, als de mogelijkheid van verkeerde uitspraak be staat. Men schrift dus papa's, paraplu's, foto's, doch vacanties, dictees, dominees, baboes, advertenties. Men denke hierbij aan woorden, die wat op elkaar lijken als crocus en accu's, welke uitspraakmoeilijk heden zouden kunnen geven. In de bladen leest men ook nog geregeld: „villa'tje te koop. Voor woorden op -tje geldt echter de regel dat men vóór deze lettergreep een dubbelen klinker schrijft, dus fotootje, vil laatje, dicteetje, parapluutje. (Voor vervolg zie onderaan Pag. 4)

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 5