•Jlicuuu* Jfitlsdje (üoitranf Tweede Kamer verwerpt Grondwetswijziging Comm.-Gen. voor overleg naar Nederland? WAAROM ALDUS? Op 11 November eert Nederland de dooden LDist *11 DONDERDAG 81 OCTOBER 1946 Se Serie, Se Jaargang vanaf 7 Mei 1915, No. Abonn em-en tspr Ijzen 0.26 per week 1.10 per maand f 3.25 per kwartaal (bij betaling p. kwlt. verh. m. adm.kosten) Advertentiën 0.15 per mjn. BtJ contract belang rijke korting Telefoonnummers: Dir. en Red.: 20408 Administratie: 22710 Christelijk-Nationaal Dagblad Bureaux Redactie en Administratie: -» HOOGEWOERD 103 Postrekening 5 8 9 3 0 Hoofdredacteur Dr E. DIEMER Redactie: B. VAN DER ROS voor Leiden en Omstreken „Slantuostirf) is ql)fb!fuefl piyn (Krl in tcgfjensport" „Uitzending troepen naar Indië" aanvaard (Van onzen Parlementsredacteur.) Het ging bij de Grondwetswijzigingen, welke gistermiddag in de Tweede Kamer in tweede lezing in behandeling kwamen, om twee zaken, gelijk we reeds meedeelden. De eerste, die het aanbrengen van wijzigin gen in het Hoofdstuk „Veranderingen" be trof, is met 57 tegen 36 stemmen verwor pen: de twee darden meerderheid was niet behaald. Die ter zake van de uitzending van troepen naar overzee werd goedgekeurd met 84 tegen 9 communistische stemmen. De voorstanders bij het eerste wetsontwerp be stonden uit de leden van de Katholieke frac- tite en van de groep van de Partij van den Arbeid. Alle andere partijen stemmen gelijk als in eerste lezing, tegen. Voor de commu nisten, die zich toenaan de stemming ont trokken. geldt dit niet. Zij stemden thans ook tegen, kennelijk om politieke redenen. Er is wel gepoogd een verklaring van deze verandering van gedragslijn te geven, Ge sproken werd van verdediging van demo cratische rechten, maar dit was nauwelijks ernstig te nemen. Hoogstens droeg het er toe bij om de zonderlinge figuur, dat de Moskou-vrienden in dit heele debat maken, nog te accentueeren. Het was een echte saaie middag. Elke po litieke spanning ontbrak en ook de lange redevoeringen van drie communisten droe gen er slechts toe bij om den indruk van „doodgepraat" te versterken. Nieuwe argu menten waren er niet, ook al hield de heer STOKVIS een lyrischen lofzang op de Grond wetswijziging van 1887, die z. i., ten aanzien van de uitzending der militairen, mijlen ver uitging boven 1946. Maar hij vergat, dat we toen nog leefden in de schaduwen van de koloniale periode, zoodat deze ultraradicaal optrad als verheerlijker van een geestelijk en sociaal tijdperk, dat hij anderzijds zoo sterk mogelijk zegt te bestrijden. Elke politieke stijl is bij de heeren zoek en al dat gepraat met hun halfbakken wijsheid, kost de Ka mer uren zonder eenig nut. Dat is hun in den loop van den middag door verschillende sprekers duidelijk aan het verstand ge bracht. Vooral de heer JOEKES waschte den heeren geducht de ooren, al sprak hij daarbij terecht van een anti-climax. De rede Prins Bernhard in het eere comité voor het Residentieorkest *t Bestuur van het orkest collectief afgetreden. Zooals reeds gemeld, zal het Res. Orkest t.g.v, zijn 40-jarig bestaan op 20 Nov. in het Gebouw voor K. en W. te 's-Gravenhage een gala concert geven. Voor dit concert is een eere comité gevormd, dat bestaat uit Z.K.H. Prins Bernhard, den Eng. ambassaeur Sir Neville Bland, den minister van O.K. en W., dr Jos J Gielen, den commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr L. A. Kesper en den burge meester van 's-Gravenhage, mr S. J. R. de Monchy. Aangezien het bestuur van het Res. Orkest meent, de verantwoordelijkheid van de hui dige financieele situatie, geschapen door de subsidieeringspolitiek van het dep. van O. K. en W. niet langer te kunnen dragen, is het, naar de N.R.C. meldde, collectief afgetreden. Op 9 Nov. a.s. zal in een buitengewone leden vergadering een nieuw bestuur -worden ge kozen. Wederom partij juweelen in A'damsche villa gevonden Reeds voor een waarde van f 2 millioen opgespoord. Vond de A'damsche recherche vorige week in een van de verwarmingsketels van een villa in A'dam-Zuid een partij goud en ju weelen, thans is onder den vloer van de 4e étaige van deze villa de woning van den concierge voor de tweede maal een partij juweelen gevonden ter waarde van ongeveer een kwart millioen gulden. Een hernieuwd onderzoek in den kelder bracht nog ruim 25 schilderijen te voorschijn. Voor een waarde van ruim f2 millioen is thans reeds opge spoord. Albanië heeft bij de V.N. geprotesteerd tegen het binnenvaren van de territoriale wateren door Engelsche oorlogschepen. van den heer STOKVIS getuigde inderdaad van studie en intelligentie, maar de heeren DE GROOT en WAGENAAR sloegen tot ver in het tegendeel om. (Voor vervolg zie Pag. 2) Nederland wil 500 millioen dollar leenen Nederland heeft bij de Internationale Bank een leening van 500 millioen -dollar aangevraagd. (Het aan Ass. Press ontleende bericht, dat Nederland een leening van 200 300 millioen dollar zou aanvragen, blijkt dus niet geheel juist te zijn geweest. Red.). (Exclusieve opname Nieuwe Leidsche Crt.) Een blik in de Tweede Kamer, zooals onze fotograaf haar gisteren zag. De president, mr Van Schaik (met wit vest), kijkt toevallig in de lens. Links van hem, in de banken op den achtergrond, zitten twee aan twee de communisten, die juist door mr Joekes (op het spreekgestoelte) onder handen genomen worden. KWESTIE-SOEKARNO QpEN NED. AANGELEGENHEID! Gisteren werd op de plenaire zitting te Batavia besloten om de politieke besprekin gen tusschen de voltallige Nederlandsche en Inheemsche delegaties morgen te doen aan vangen. De nieuwe Ned. voorstellen, welke de Comm.-Gen. heeft uitgewerkt, en welke ge baseerd zijn op de voorloopige besprekin gen met 3e Inheemsche delegatie, zijn gis teren gereed gekomen. Zij zullen binnen tien dagen worden bekend gemaakt. Ook de Inheemsche delegatie heeft thans nieuwe voorstellen gereed. Men acht het te Batavia waarschijnlijk, dat beide partijen hun plannen voor nadere bestudeering zullen uitwisselen. In verband hiermede hebben gezaghebbende Ned. krin gen, die in nauw contact staan, met de Comm.-Gen., gewezen op de mogelijkheid, dat twee of meer leden dier commissie zich in de nabije toekomst naar Nederland zul len begeven, ten einde met de Regeering overleg te plegen. De kwestïie van de aanvaardbaarheid van Soekarno is bij de onderhandelingen geen punt van bespreking geweest, en het is evenmin waarschijnlijk, dat zij in de naaste toekomst naar voren zullen worden ge bracht. De Comm.-Gen. heeft zich op 't standpunt gesteld, dat dit een zuiver In heemsche aangelegenheid is, waarover de Nederlanders geen beslissing kunnen nemen. Ondanks het feit, dat men zeer teleur gesteld is over het uitblijven van den „staakt het vuren"-order, wordt gemeld, dat de onderhandelingen „in een atmosfeer van ware oprechtheid en hartelijkheid" worden voortgezet. Of de verdere ontmoetingen te Duitsch protest tegen Nederl. grenscorrecties Twee Duitsche politieke partijen hebben geprotesteerd tegen, de door de Nederland- sche regeering voorgestelde grenscorrecties. Zoo wenscht de Chr. Dem. Partij Borkum te behouden. Men acht deze grenscorrecties een zware hypotheek op de Ned.-Duitsche handelsb etrekkingen. Wel is men zich bewust, dat de in Neder land veroorzaakte schade moet worden ver goed, maar dan niet met mensohen en land. Djocjakarta zullen plaats vinden, is nog niet bekend. De onder geall. contróle staande gebieden zullen na het vertrek der Britsche troepen officieel aan het Ned. gezag worden over gedragen. Er werd nog een voorstel inge diend om deze gebieden centrum van regeeringsactiviteit een afzonderlijken status te geven, gelijkend op die van Can berra, als hoofdstad van Australië. Nadat nog gesproken was over de mone taire verwarring der laatste dagen, veroor zaakt door de invoering van den regubli- keinschen gulden, werd besloten de volgen de plenaire zitting op 4 Nov. te doen plaats vinden. Minister Van Kleffens heeft ter alge- meene vergadering der Vereenigde Naties een belangrijke mededeeling gedaan in zake Indië en gezegd, dat het zou krijgen „den status van gebieden met zelfbestuur". De mededeeling was niet duidelijk in zoo verre niet blijkt wat hier precies onder zelf bestuur moet worden verstaan en wat dit zal moeten inhouden. Doch zij was toch weer belangrijk, ook al omdat het de eerste posi tieve uitspraak was, welke sinds langen tijd openlijk door een lid van de Regeering is gedaan. Zoolang dan ook geen nadere formulee ringen zijn verstrekt, willen wij volstaan met onze teleurstelling uit te spreken over het feit, dat ons volk zoo, als van ter zijdev kennis moet nemen van de richting, waar in het bij de besprekingen inzake Indië blijkbaar moet gaan. Wij nemen aan, dat minister Van Kleffens, aldus sprekende, een klein tipje heeft op gelicht van de instructie, welke aan de Commissie-Generaal is meegegeven en welke aan het parlement alleen in besloten ver gadering is medegedeeld, terwijl zij aan ons volk nog verborgen moest blijven. Zoo heeft minister Van Kleffens dan op nieuw de Indische kwestie op internationaal platform aangeroerd. Hij had daartoe stellig meer aanleiding dan onlangs het geval was bij prof. Schermerhorn. Deze stelde aan het begin der besprekingien in Indië voorop, dat hij bereid zou zijn internationale arbitrage te aanvaarden, voor het geval de besprekin gen onverhoopt zouden stranden. De bedoeling van deze laatste uitspraak was te loven. Die bedoeling immers was ken nelijk om bij de tegenpartij in de onderhan delingen -alle wantrouwen weg te nemen, als zou Nederland toch nog een kolonialen oor log wenschen. Maar de uitspraak van prof. Schermer horn kan behalve dit goede element nog een, ander inhouden, n.l. een zijdelingsche vol kenrechtelijke erkenning van het be win d- Soekarno. Het gangbare begrip van interna tionale arbitrage heeft immers betrekking op afzonderlijke en zelfstandige staten. Gaarne willen wij begrijpen, dat minister Van Kleffens gemeend heeft voor het be langrijke internationale forum der Vereenig- v de Naties tot zijn uitspraak te moeten komen. Met eenige reserve willen wij dat ook aan nemen van de uitspraak, welke prof. Scher merhorn deed. (Deze laatste is in het hantee- ren der begrippen van internationaal recht zeker de mindere van minïjster Van Klef fens). Doch het zou bevredigender zijn, indien ons volk zelf op deze punten, waarop blijk baar uitspraken mogelijk zijn, van Regee- ringszijde uitvoeriger werd voorgelicht en het niet het onbevredigend gevoel behoeft te hebben, dat het straks wel eens plotseling voor een voldongen feit kon blijken te staan. KLAPROOSDAG WORDT DAG VAN HET OORLOGSGRAF Klaprozen. Zij werden een symbool, ont sproten aan het brein van den Schotsohen dichter John Mc Grae en overgenomen door het geheeie Britsche Rijk. In 1918 bloeiden deze bloemen tusschen de onafzienbare rijen oorlogsgraven in Vlaanderen en dit inspi reerde den dichter tot het bekende „In Flanders Field". Sindsdien eeren de Britten elk jaar op den Hden November hun ge vallenen door het dragen van een klaproos. Nu ook wij, na den laatsten oorlog onze dooden hebben te herdenken, zal, zooals ge meld, in ons land poppy-day" worden ge vierd, als de dag van het oorlogsgraf. Be halve onze eigen gevallenen, zullen wij op dezen de 40.000 voor onze vrijheid gevallen dooden herdenken en kan voor dit doel bloemen schenken, die op verschillende, nog nader bekend te maken plaatsen, zullen worden ingezameld. Op den Zondag, vóór .11 Nov., worden op de oorlogskerkhoven plechtige herdenkingen gehouden. Reeds 30.000 graven zijn geadopteerd'; de overige zijn nog niet geïdentificeerd. Zij, die een graf hebben aangenomen, zenden hiervan foto's aan de betrokken familieleden. Indien men de taal niet machtig is, kan men zich met het Comité Oorlogagraven in verbin ding stellen, waar de te voeren correspon dentie vertaald wordt en de brief aan den briefbesteller wordt teruggezonden, die hem DAT aan jhr. O. Reuchlin, ambassaderaad te Washington, de pers. titel van buitengewoon gezant en gevolm. minister is verleend. DAT het verkeersplein te Hoevelaken in zijn vroegeren vorm wordt hersteld. DAT op den verjaardag van zijn vrouw de 62-jarige P. Janse te Biggekerke in een dorsch- trommel is gevallen, tengevolge waarvan zijn beide beenen werden afgerukt en hij onmid dellijk overleed. DAT nog vóór 1947 door de H.A.R.K. 100.000 stuks textiel en schoenen, 1200 dekens, een groote partij kleeding en 190 Zwitsersche nood-ameublementen voor de getroffenen in Zeeland worden beschikbaar gesteld. DAT de Stichting van den Landbouw op 15 November te Goes de mechanisatie van den landbouw in Zeeland zal bespreken. DAT te Nijkerk 4 arbeiderswoningen gereed zijn gekomen, waarvan de bouwkosten f 10.000 per woning hebben bedragen. DAT de Leeuwarder rechtbank den 20-j. P. R. Koning te Wolvega, die in 1943 twee be jaarde vrouwen met een beitel had gedood, tot 10 jaar met aftrek heeft veroordeeld. DAT de Canad minister van Gezondheid, Brooke Claxton, gisteren, een krans heeft gelegd op het Canad. kerkhof te Bengen op gelegd DAT A. Mastenbroek te Den Haag in de plaats van J. Schouten, aan wien op verzoek eervol ontsïag is verleend, benoemd is tot lid van het college van Rijksbemiddelaars. DAT in de St.Crt. van gisteren is opgenomen de prijzenbeschikking schildersbedrijven 1946. DAT i.p.v. prof. mr. R. P. Oleveringa, aan wien op verzoek eervol ontslag is verleend, benoemd is tot voorz. afd. rechtspraak van den Raad voor het Rechtsherstel prof. mr. R. D. Kollewijn te Leiden. DAT aan H. v. Rossenberg op verzoek eervol ontslag is verleend als dir. van de straf gevangenis te Breda. DAT dr Lunsingh Scheurleer, dr v. Lut- tervelt en Ton Koot momenteel een bezoek brengen aan diverse musea in de Vereen. Staten. DAT de nieuwe autosnelweg tusschen Arnhem en Nijmegen gemiddeld door 4000 auto's per dag wordt bereden. DAT bij den A'damschen Raad f25.000 is aangevraagd voor herstel van den A'damschen handel. DAT het Tweede Kamerlid Van Lienden aan den min. v. Econ. Zaken inlichtingen heeft gevraagd betreffende de opheffing van de afd. van het C.D.K. te Hattem en de vestiging van een nieuw kantoor te Nij megen. DAT de gemeentebegrooting over 1947 van Breda een tekort aanwijst van ruim f X mil- DAT de Academie voor Wetenschappen te Parijs den prijs Jules Cesar Janssen, be staande uit een médaille, heeft toegekend aan prof. J. H. Oort, dir. der Leidsche ster renwacht. DAT de stukken, betrekking hebbend op de zuivering van den burgemeester van Op- sterland, ter vertrouwelijke inzage aan de Tweede Kamer zijn toegezonden. DAT de min. in een nota betreffende aan vulling van de Drankwet er op wijst, dat een Tribunaaluitspraak niet tot intrekking van de vergunning kan leiden, tenzij hierbij de ontzetting uitdrukkelijk is bepaald. DAT H. P. Spaink morgen 25 jaar bediende is aan de A'damsche gem. Universiteit. DAT bij de aanbesteding van een boerderij te Obdam alle biljetten ongeldig werden ver klaard, daar de inschrijvers zich niet gehou den hadden aan de z.g. opzet-clausule. DAT op 2 en 3 Nov. in A'dam een congres wordt gehouden om te komen tot oprichting van een actieve landelijke vrouwenbeweging. DAT dr A. E. Spanjaard morgen afscheid neemt als wnd-dir. van het Sophia Zieken huis te Zwolle en dr C. A. v. Hees uit Wa- geningen als zijn opvolger wordt geïnstal leerd. DAT benoemd is tot officier in de Orde van Oranje Nassau dr J. Th. Henrard, Con servator aan de R.U. te Leiden. DAT de bevolking van Breda op 1 Jan. ji. 82.192 zielen bedroeg. overschrijft, omdat een eigenhandig geschre ven brief de verstandhouding beter bevor dert. De opbrengst van den klaprozen verkoop wordt o.m. besteed om niet-kapitaalkrach tige familieleden van in Nederland begra ven militairen, die een graf willen bezoeken, financieel tegemoet te komen. In de bio scopen wordt een film gedraaid, terwijl gen. H. G. Winkelman op 10 Nov. in het pro gramma voor de strijdkrachten zal spreken over „poppy-day". Iedere Nederlander op 11 Nov. klaproosdrager. WAT USANCE IS IN NEDERLAND Op 29 Oct. jJL ontvluchtte de 54-jarige po litieke gevangene Nicolaas Achilles, uit het bewaringskamp Duindorp te Scheveningen, Hij woonde vroeger Gaslaan 30 te Den Haag, was autobekleeder, 1.70 m lang, heeft grijs haar, blauwe oogen en een kunstgebit. Lord Templewood grootkruis orde van Oranje Nassau In Engeland een boomen-actie voor Walcheren? Lord Templewood (vroeger Sir Samuel Hoare), voorz. van de „Help Holland Coun cil", heeft gisteren in het Paleis aan het Lange Voorhout uit handen van H.M. de Koningin persoonlijk de hooge onderschei ding van Grootkruis in de Orde van Oranje Nassau ontvangen. Bij deze ontvangst waren de Britsche ambassadeur en Lady Bland tegenwoordig. Vandaag brengt Lord Templewood een be zoek aan Walcheren. Men verwacht, dat hij voornemens is in Engeland een boomen- actie voor Walcheren te beginnen. PORTVRIJDOM VOOR MILITAIREN INGETROKKEN. Met ingang van 1 Nov. is de portvrijdom voor militairen t.a.v. brieven ingetrokken. Portvrijdom blijft bestaan uitsluitend voor door militairen te verzenden briefkaarten, met uitzondering van dïie, welke berichten omtrent handelszaken of bestellingen be vatten. DE NED. TROEPEN VOOR CURACAO De Staten van Curasao hebben een schrij ven gericht aan het bestuur, waarin „ver bazing en leedwezen" wordt uitgedrukt over de beslissing om de Curagaosche militie te ontbinden en in Curasao geregelde Ned. troepen te stationeeren. Dr Maal sprak zelfs over „bezettingstroepen" ZON EN MAAN Vrijdag 1 Nov. Zon op 7.33 en onder 17.13; Maan op 14.36 en onder 22.22. Zaterdag I Nov, Eerste kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1