Beatrix en Irene gisteren als bruidsmeisjes Caféhouders en bakkers weer op het appèl NIEUWE LEIDSCHE COURANT 6 WOENSDAG 30 OCTOBER 1948 Bij 't huwelijk van Jkvr. Feith en Jhr Röell (Van een specialen N.H.C.-ver slaggever) In Hilversum, waar de zon duizend tinten sloeg uit het uitbundig kleurend herfstge- bladerte, zijn gistermorgen jhr ir J. Röell uit 's Gravenzande en jkvr. S. C. Feith uit Hilversum in het huwelijk getreden. De gebeurtenis zou niet die groote belang stelling getrokken hebben, die ze trok, als niet de twee prinsesjes Beatrix en Irene als bruidsmeisjes gefungeerd hadden. Dat en het feit, dat H-K.H. Prinses Juliana als getuige voor de bruid optrad, hadden de vlag aan den hoog en toren van het Hilver- sumsche raadhuis gebracht, waar, om half elf. burgemeester mr van Hellenberg Hu bar het huwelijk voltrok. Jkvr Feith. de bruid, heeft alle jaren van Uit de Omstreken Bij de Doopsgezinde kerk aan de Boom berglaan, waar. om half twaalf de kerkelijke bevestiging van het huwelijk volgde, ston- den eveneens honderden. Hier kwamen, als eersten Prins Bern hard aan, gekleed m uniform van vice-admiraal met Prinses Margiet. e kerk was getood met witte asters Onder de orgelklanken, de heer J. M. Tim mermans bespeelde het instrument, kwamer bruidspaar en gasten binnen. Ds A. I* Broer Doopsgezind predikant, leidde den dienst. Hij sprak over den druk en spanning waaraan inzonderheid het leven van de bruid, i* de voorbije jaren blootgestaan heeft Zij was al dien tijd een toonbeeld van overgave. Het heden is vol vreugde en zonneschijn, maar wat de toe komst brengen zal, weet God alleen. Chris tus gaf echter een bemoedigende belofte die spr als tekst koos, nl. Mattheu?" 28 20 c opiuune Nieuwe Lexiscnt C.Uj Behalve voor jkvr. Feith en jhr Koel! was het gisteren ook voor de prinsesjes Beatrix en Irene een hoogtijdag. Immers, voor de eerste maal in haar leven fungeerden zij als bruidsmeisjes. Men ziet op de foto het echtpaar Röell met de bruidskinderen en ook prinses Margriet mocht meenoseeren ballingschap met het prinselijk gezin ge deeld. Zij was verzorgster van de kleine prinsessen in Ottawa en droeg daardoor mede een deel van de oorlogslast van het Koninklijke Huis. De groote belangstelling voor haar trouw st oet langs de Hilversumsche straten was een hulde voor deze jarenlange trouw en zorgzame hulp. Om tien uur, toen wij in Hilversum aan kwamen, verdrong zich, rond het woonhuis van de bruid in de Arubalaan. reeds een groote menigte menschen. Bij het raadhuis was de drukte nog groo ter Achter hekken verdrongen zich daar honderden om den bruidsstoet te zien. Tegen het vastgestelde uur werd het ge duld van de wachtenden ruimschoots be loond Voorop reed de bruidsauto, daarachter kwam de auto, waarin de vier bruidsmeisjes zaten De bruidsauto was versierd met witte cyclamen. De bruid droeg witte orchideeën Haar sluier werd behalve door de prinsessen Beatrix en Irene vastgehouden door de freules Betto en Bine Röell, dochtertjes van jhr mr E. Röeli uit Amsterdam. De vier jongedames droegen olauwe jurken, terwijl zij waren ge tooid met kleine bouquetten gekleurde herfst bloemen In den eersten volgwagen zaten jhr H. Feith, de vader van de bruid, die de moeder van den bruidegom jkvr. Röell begeleidde Voorts de vader van den bruidegom Jhr mr RöeTl met de grootmoeder van de bruid douair ihr J. A. van Kretschmar uit Den Haag. Uit den tweeden wagen, stapten: ir A. H baron Skiet van Marxveld, mevr. v. Manen- Feith. jhr J. A. Feith en mevrouw Röell- Bentinck. Vervolgens kwamen jhr R. Feith en mei Ferwerda De vierde auto was die van Prinses Juliana, die in gezelschap van jhr mr G. A Berg was. De Prinses droeg een groene robe. een bruine bontmantel en een groene toque met gele veer. De vijfde auto bracht mr G. C. D. baron van Hardenbroek van Hardenbroek, jkvr. H. van Kretschmar. Jhr F van. Kretschmar van Veen en Baronesse Sloet van Marxveld. Daarop kwamen Ir A. F. Arnold, Douair Jhr J A. Röell, Ir W H. van Marle en mevr. Berg-van Kretschmar, terwijl de laatste da gen mr H Feaver, jkvr C. W 'I. Wttewaal v i Stoetwegen, ir J. W J. baron Sloet van Marxveld en mrs Feaver naar het raadhuis bracht In de trouwkamer ontving de chef van de afdeeling van den Burgerlijken Stand, de heer J Provilly, het bruidspaar en de gasten Ter rechterzijde van het bruidspaar namen de Prinses en jkvrWttewaal van Stoetwegen plaats die voor de bruid als getuigen optra den.. Links van den bruidegom zaten diens getuigen: de heeren Arnold en Van Marle Burgemeester van Hellenberg Hub ar ves tigde in een korte toespraak de aandacht op de beteeken is van het huwelijk Toen de acte was voorgelezen, stond de Prinses op. om als eerste haar handteekening te ze ten Zij tee- kende met: Juliana Prinses der Nederlan den van Oranje Nassau Mackienburg van Lippe Biesterfeld Na Haar volgden de andere getuigen. .Zit ut oei tuei liheoen alle de dagen tot de voleinding der wereld." Onder groote stilte knielde, na het lezen van het huwelijksformulier, het bruidspaar neer. ,.U zeegne God" zong de gemeente. Genoodigden en kerkgangers wenschten tenslotte in de consistoriekamer het bruids paar geluk. Het was over één uur, toen het de kerk verliet, om buiten, voor het eerst dezen dag. de vele fotografen gelegenheid te geven, opnamen te maken. Hoe het N. A. F. aan de centen kwam Maar „Sijmen" moet betalen! Ingevolge raadsbesluit van 21 Nov. 1940, goedgekeurd door Ged. Staten van Zuid- Holland, is op 1 Dec. 1940 door de gemeente Alphen aan den Rijn een geldleening van f 50.000 gesloten met den R.K. Bouwvakarbei dersbond St. Joseph te Utrecht tegen een rente van 4% pCt. 'sjaars. Aflossing in 20 jaar met f2500 per jaar, waarbij opge nomen de bepaling, dat algeheele of ver sterkte aflossing met drie maanden opzeg gingstermijn mogelijk was. De bezetting kwam. De eigendommen van den geldgever gingen over naar het RJC. Werk liedenverbond in Nederland en alle eigen dommen en bezittingen van dit verbond in 1942 weer aan het N.V.V., dat even later weer opgenomen werd in het beroemde „Ned Arbeids Front." De rentestandaard liep aanzienlijk terug, van 44/2 tot pCt. per jaar en de toenmalige burgemeester be sloot, uit overweging dat hiermede werd ge handeld in het financieel belang der ge meente, bij besluit van 13 April 1944 het restant ad f 42.500 van bovengenoemde lee- nmg af te lossen aan het N.A.F. per 1 Aug 1944. Een nieuwe leerling werd gesloten tegen 3% pCt bij de Coöp Boerenleenbank te Alphen. Intusscfaen is de RJC. Bouw arbeidersbond ,3t. Joseph" herrezen, heeft zijn oude be voegdheden en is van meening. dat de ge meente aan het NA.F. juridisch en feitelijk onverplicht meer heeft betaald dan noodig was: een bedrag van f39.36150 en dat de door de handelwijze der gemeente teniet gegane rechtsbetrekking dient te herleven. Teneinde herstel van rechtsbetrekking ge daan te krijgen, heeft de bond bij de af- deeling Rechtspraak van den Raad voor rechtsherstel te 's-Gravenhage het verzoek ingediend om de gemeente schuldig te ver klaren tot een bedrag, in hoofdsom groot f39.361.50 te vermeerderen met de versche nen rente van dit bedrag van 1 Dec. 1944 af en om de overeenkomst van geldleening we derom van kracht te doen zijn B. en W. hebben over deze zaak rechtskun dig advies ingewonnen. De conclusie van het advies is, dat een procedure tot geen enkel resultaat zal leiden, waarom B. en W. den raad voorstellen in den gane van zaken te berusten VOORHOUT Onder auspiciën van het comité „Voor hout Vooruit" vindt hedenavond 8 uur (dus niet om zeven uur, zooals in de uitnoodiging vermeld staat) een officieuze afscheidsver- gadering ten gemeentehuize plaats van bur gemeester mr Van Berckel en diens echtge- noote. Na afloop dezer bijeenkomst,, om streeks 9 uur, wordt ieder ingezetene in de gelegenheid gesteld om persoonlijk van den burgemeester en diens echtgenoote afscheid te nemen. Het geheel wordt dus een uur later dan aanvankelijk was aangekondigd. In onze gemeente, waar tijdens de laat ste maanden van den oorlog een 1000 m2 glas is stuk gesprongen, werd Zaterdag jl. nog 300 m2 glas opgehaald. Aan giften en bij de straatcollecte werd nog een bedrag inge zameld van f 457,82. WOUBRUGGE. GEBOREN: Hendrik, z. van J. J. Wolvers en H. Brunt; Margaretha M. F. C., d. van C. J. Lieverse en M. A. van der Ploeg GETROUWD: C. van Rodenrijs en A. T. Baak; P. C. van Berkel en L. Sommer. RIJNSBURG. Morgenavond, 8 uur, zal in de Groote kerk der Ned. Herv. Gem: een herdenkingssamen- komst worden gehouden, waar ds. K. J. H. Bürgy zal spreken over de Kerkhervorming. Geboren: Elisabeth, d. v. C„ de Mooij en D. den Haan; Marinus J„ z. v. J. Ravensbergen en M J. Koeleman; Abraham, z. v. A. van der Vijver en J. Heemskerk; Albertus A., z. v. J. k. Zandbergen en M. G. Geerling. Gehuwd: Abraham van Rijs, te Katwijk et Elisabeth van Zuilen; Dirk van Dufjn, te Kat wijk en Hendrika Leeuwenburg- Gerrit P Los, te Voorschoten en Wiïïemijntje Heemskerk; Johannes Heemskerk en Aaltje den Engelsen, fe Anna Paulowna; Arie Glasbergen en Jacoba de Winter; Martinus de Mcorj en Prijna van EgmoocL Van den Leidscben Tucht rechter Voor den Tuchtrechter te Leider hebben weer verschillende personen uit Leiden en omgeving wegens overtreding der prijs voor schriften terecht gestaan. Ditmaal moesten een aantal schoenmakers terecht staan, om dat zaj na Juni jJ. volgens de voorschriften de {wijzen der schoenen niet verlaagd, maar voor den ouden prijs hadden verkocht. Ook verschenen een groot aantal café- en verlof- houders voor de balie, omdat in hun zaken geen prijsaanduiding aanwezig was, en ten slotte bakkers, die het brood te duur hadden verkocht. J C. v. d. B., schoen win k el ier uit Katwijk, had zich niet aan de prijsver laging van Juni gehouden en werkschoenen in plaats van f 13.25 voor f 14. damesschoe nen inplaats voor f 11.50 voor f12 en kin derschoenen van f7.25 voor f7.50 verkocht. De rechter vond het wel eigenaardig, dat de winkeliers wel direct met de prijsverhoo- ging, maar niet met de prijsverlaging mee gaan. De rechter veroordeelde hem tot f 60 boete M. v. d. B. eveneens schoen winkelier te Katwijk had zich ook niet aan de prijs verlaging gehouden en hem werd f 100 boete opgelegd en G. v. B., schoen winkelier te Sassenherm en D. B., schoen winkelier te Oegstgeest kregen resp. £60 en f75 boete J. V., bakker uit Nw. Vennep, had onge veer 5 maanden te EEillegom het „volkswitte brood" inplaats van voor 21 voor 22 ct p. 800 gr verkocht en daardoor f8.50 p week te veel ontvangen. De rechter veroordeelde hem tot f 1 boete, met f 100 terugstorting in de schatkist, evenals C. D., bakker uit Hil- legom, die dit een jaar lang had gedaan, doch hij moest f 140 terugstorten ir de pot van min. Lieftinck. J. S. A. B., caféhouder uit Voorschoten, moest terecht staan, omdat in zijn café elke prijsaanduiding ontbroken had. Hij kreeg hiervoor f40 boete; mevr. M. J. v. K., café houdster te Noordwijkerhout f 25 boete; D. de M.. caféhouder te Rijnsburg, f25; C. H., idem, f40 boete; L. G. J. T., idem te Leiden, f40; J. C. E. A. H. v. T., idem te Oegstgeest f40; W. F. v. d. G., idem te Noordwijkerhout, f40; P. A. B., idem f25; E. v. R., idem te Sassenheim f 25 en J. G. v. L., idem te Voor hout. f 25 boete. J. v. B. uit Noordvrijk aan Zee, had voor btrur van een zomerhuisje voor den tijd van 3 weken inplaats f75f275 gevraagd De rechter vroeg hoe hij aan een bedrag van f275 gekomen was. hoe kon u zooiets op uw lippen nemen. Verdachte vond het nu ook wel een beetje te hoog! Aangezien de verhuring niet was doorgegaan, kreeg hij f59 boete Mevr. P W- te Oegstgeest, had zonder punten knotten Wol voor f7.50 per knot en jongensoverhemden voor f6.50 per stuk verkocht. Zij had 13 overhemden van H. en 28 knotten wol aan de deur gekocht. De rechter veroordeelde haar, in verband met hasar slechte financiën tot f 25 boete, met teruggave van 14 knotten wol. maar met ver beurdverklaring der andere wol en overhem den. B. M. T. H., kapper te Leiden, had kam men van kunstboom voor f 220 p. stuk ge kocht. Het adres van den verkooper, die als factuur een vodje papier had gegeven bleek niet te bestaan. Verd. verklaarde dat de kammen normaal niet te koop zijn; vonnis f 20 boete, met verbeurdverklaring der kam men. J. S. uit Warmond, had pansponsen, in koop 13 cent voor 25 ct. verkocht en de rechter vond 100 pCt. winst wel wat te hoog en gaf hem f 25 boete. L. v d. K uit Rijnsburg had zonder pun ten, te Heerenveen textielgoederen in plaats van f2.15 voor f2.95 p. stuk en knotten wol inplaats van fl.20 voor flüO gekocht. Het motorrijwiel van verdachte was dief eet ge raakt en men wilde wei dit motorrijwiel re- paree ren, maar dan moest hij eerst deze textielgoederen koopen. De rechter legde f 75 boete op ALPHEN AAN DEN RIJN. Gisteravond vergaderde de gemeenteraad Bij het punt mededeelingen kwam het rapport over de vleeschvergiftiging ter sprake. De heer Ruijssenaars dankte voor de toezending, was verheugd, dat het personeel geen blaam treft en verzocht B. en W. al het mogelijke te doen, opdat men de benoodigde materialen verkrijge om de slachtplaats schoon te houden. Voorts uitte spr; zijn afkeuring over het feit, dat de gemeente-geneesheer geen inlichtingen wilde verstrekken aan den veterinairen inspecteur te Den Haag oter de vergiftigingsverschijnselen. De heer Verdonk vraagt zich af. nu vliegen als vrij zekere oorzaak zijn aan te wijzen, of men niet wat onvoorzichtig, gehandeld heeft. De heer v. d. Meent heeft uit het rapport, opgemaakt, dat reeds besloten is, overeenkom stig het advies van den inspecteur, de cadaver- ruimte te verplaatsen. De voorzitter, de sprekers beantwoordende, zegt. dat ook de bedoelde pensput uit de omgeving verwijderd wordt. Het personeel is tot de grootste voorzichtigheid gemaand. Ook het college van B. en W. acht de houding van den gemeente-geneesheer betreffende het ge noemde geval niet juist. De secr. merkt echter op, dat het verzoek om een rapport gericht had moeten zijn tot den Geneeskundig Inspec teur, die dan het verzoek doorgegeven had naar den gemeente-arts. Dit was de juiste weg geweest. De agendapunten 510, alle betreffende kleine zaakjes, passeeren zonder noemens waardige bespreking. Punt 11 is een voorstel inzake het berusten in een rechtsvordering, tegen de gemeente in gesteld door het R.K. Werkliedenverbond „St. Joseph" te Utrecht. Van het adviesbureau van de Vereen, van Ned. Gemeenten waren nog enkele nadere inlichtingen binnengekomen over soortgelijke gevallen. B. en W hadden nog geen gelegenheid deze rapporten te be- studeeren, maar vonden hierin aanleiding het punt op te schorten. Op korten' termijn zal dan opnieuw een praeadvies uitgebracht v« or den. al of niet gewijzigd. Als toegevoegd agendapunt volgt dan nog het onderzoek van den geloofsbrief van den heer G Nijman als opvolger van den heer De Vos. De Commissie van Onderzoek rapporteert bij monde van den heer Ruvssenaars tot toe lating. De heer A. P. de Jong. voorganger van de Ned. Herv. Evang. op Geref. Grondslag, ontving een benoeming tot evangelist Mi de stadszending te Rotterdam-Feyenoord. Hij heeft de benoeming in beraad gehouden. De politie heeft in twee verschillende ge vallen tegen drie personen proces-verbaal op gemaakt wegens bonnenhandel. HAZERSWÖÜDE. Voor de AH. propaganda club „Schrift en Historie" sprak de heer C. Bogaards over het onderwerp: „SowjetRusland." Bezien werd de Stalin-grondwet van 1936, de ver houding tusschen Sowjetregeering en de Grieksch Orthodoxe en R.K. Kerk, tusschen Moskou en het wereldcommunisme en de vraag, of oorlog tusschen Rusland en het Westen onvermijdelijk is. Er volgde een ge animeerde bespreking op deze vraagstuk ken, waaraan alle aanwezigen deelnamen. KOUDEKERK AAN DEN RIJN. Men verzoekt ons mee te deel en, dat de feestavond ter gelegenheid van het jubi leum van den heer P. Boer toegankelijk is voor alle oud-leerlingen en leden der school- vereeniging KATWIJK De leider van den Distributiedienst Kat wijk maakt bekend, dat gedurende de eerste 5 dagen van de maand formulieren kunnen worden afgehaald ter verkrijging van rijwiel bandenbonnen c.q. rftwielbonnen. De inleve ring dient te geschieden van den 6en tot en met den lOen van iedere maand. Onvol ledige en niet met inkt ingevulde formulie ren worden niet in behandeling genomen. Donderdag a.s. zal op het Katwijkter rein een vriendschappelijke voetbalwedstrijd worden gespeeld, tusschen de politie (KPSV) en den marine-opruimingsdienst (MOD) uit Leiden Op een tweetal plaatsen zijn de EHBO- eursussen weer begonnen. De KRB geeft een cursus xi de zaal achter de Kapel, waar dr L. Borleffs als docent de dames en hee ren instrueert. De Ned. Ver. v. EHBO is er mee aangevangen in de Vissoherijschocrf. Op den eersten avond van dezen cursus sprak de voorzitter dezer vereendginig, de heer L. Hueting, een kort openingswoord, waarna de docent, dr J. C. A. Cleveringa, zijn eerste les in dit seizoen gaf. KATWIJK AAN DEN RIJN De heer v. D. kwam met een wagen, beladen met stroo, van den Callaoweg. Het paard schrikte van een achterop komend-en vrachtauto, waardoor de voerman zijn trek dier niet in het goede spoor kon houden. Het angstige beest reed den wagen pardoes tegen een stilstaande tram. Enkele ruiten moesten het ontgelden, terwijl de heer v. D. aan het hoofd, handen en beenen werd ver wond. KATWIJK AAN zee. Er komen den laatsten tijd meermalen klachten binnen bij de politie over de "erger lijke baldadigheid van de jeugd. Nu moest het weer een graafmachine op het Woutveld ontgelden, waar jongens het oliereservoir in brand staken. Het gevolg hiervan is, dat de machine ontbruikbaar is geworden. Het af graven van het zand ondervindt nu terdege vertraging, aangezien gewacht moet worden tot het verbrande apparaat is hersteld. glasactie, georganiseerd door de jongelui van „De Schakel", heeft ruim 70 m2 opgeleverd, terwijl bovendien circa f 650. werd ontvangen. Ds C. A. v. Harten hoopt begin Januari afscheid te nemen van de Ned. Herv. Gem., wegens zijn vertrek naar Delft. Heden, 30 October, des avonds om 8 uur, zal in de Chr. Geref. Kerk spreken ds P. v. d. Bijl van Barendrecht. Donderdag a.s. hoopt in het kerkgebouw der Geref. Gem. in de Remisestraat om 7.30 uur te spreken cand. J. Hegeman van Rot terdam. LIS SE f11 Café-Rest. „De Nachtegaal" werd on der presidium van den heer W. L. Onder water een vergadering gehouden van den Land- en Tuin bouwbond Kring Bloembollen streek. De voorzitter deed mededeeling van de uit voering van de motie Noordwijkerhout, het geen zonder resultaat was. Ingekomen was een schrijven van den Bond van Kleine en Jonge Kweekers om zijn streven te steunen en adhaesie te betuigen met haar adres. De voorzitter zeide. dat de L.T.B. hetzelfde stre ven heeft en men was van oordeel, dat deze Bond niet apart kan gaan werken, doch zijn wenschen en eventueele grieven naar voren moet brengen in den L.TH., welke meer ac tief moet zijn in deze aangelegenheid en voorts, dat aan de wenschen en verlangens van deze kweekers tegemoet moet worden gekomen. De afdeelmg Noordwijkerhout stelde voor om de teeltbewijzen, die niet worden ge bruikt, toe te wijzen aan de noodlijdende be drijven van de kleine kweekers, die in hun bedrijf geen bestaansmogelijkheid kunnen vinden. Tevens verzocht Noordwijkerhout samenvoeging van teeltrechten. Het voor en tegen van dit onderwerp werd in den breede besproken. De hyacintencultuur werd aan gevallen en uitbreiding werd verlangd ten behoeve van de niet-hyacintenkweekers. Het punt werd in stemming gebracht, waar van de uitslag was: 68 voor en 27 tegen. De heer van den Nouland besprak het sur- plusfonds voor de toekomst. Hij stelde voor om de eerste 10 pet ten laste van de in- krimpers en de niet-inkrimpers te brengen in het volgende jaar, omdat het surplus ge vormd kan worden door niet-exportartikelen. De heffing van areaal-vergunning moet ge schieden over het geheele vak en dus ook van de A-vergunningen. De progressieve hef fing voor het surplusfonds besprak spr. even- Lisse heeft de glasactie met kracht aan gevat. Een groote propaganda wordt gevoerd voor de Inzameling, welke a.s. Zaterdag 2 November wordt gehouden. Door het gemeen tebestuur werd ook de medewerking van de kerken gevraagd door vanaf den kansel een woord van aanbeveling te spreken. Laat ook Lisse royaal voor den dag komen! NOORD WIJK. Gistermiddag werd het zoontje va-n den heer V., die in het Kerkhofpad speelde, aan gereden door een auto, bestuurd door dir De G. Hoewel de bestuurder krachtig riemde, kreeg de knaap een zoodamigen duw van den wagen, dat hij met een dijbeenbreuk en schaafwonden werd opgenomen. De jongen is naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden ver voerd, nadat eerste hulp was verleend. NOORDWIJKERHOUT De opperwachtmeester A. Zaaijer, groepscommandant der Rijkspolitie, gestati- onneerd te Noordwijkerhout, hoop op 1 No vember as. met eervol ontslag den politie dienst te verlaten. De heer Zaaijer was werkzaam als agent van politie te Delft en te 's-Gravenhage en ging in 1918 naar de Rijksveldwacht over, met als standplaats Wateringen. In 1924 werd hij tot brigadier-titulair bevorderd, in 1932 tot brigadier en tot brigadier-majoor in 1936 met als standplaats Noordwijk. Met ingang van 1 Maart 1943 kwam hij te Noordwijker hout. In deze drie Noordwiiksche jaren heeft de heer Zaaijer zich onder zijn manschappen bemind gemaakt om zijn uitnemende karak tereigenschappen en hooge kaïnerraadschap, zonder daarmede zijn verantwoordelijke taak te kort te doen. Menschelijkheid en plicht kenmerken dezen voorbeeldigen politieman, wien het morgen, op den dag, dat htf afscheid van het Corps neemt, zeker niet aan bewijzen van waar deering zal ontbreken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 8