Samenwerking van Zending en Indon. Kerk N. S. B.-Vrouwen verschenen voor Tribunaal NEE UWE LEIDSCHE COURANT 4 WOENSDAG 30 OCTOBER Stadsnieuws MOEILIJK PROBLEEM KAN WORDEN OPGELOST In het kader van het Hospitium-weekend, dat in de Ned. Zendingsschool te Oegstgeest werd georganiseerd, sprak Zaterdagavond voor een talrijk en aandachtig gehoor prof. Schepper, hoogleeraar aan de rechtshooge- school te Batavia over de problemen, welke thans op zendingsterrein aan de orde zijn. Spr. belichtte allereerst de goede en kwade zijde van het „patriarchale" tijdperk, waar bij hij wees op het voordeel, dat deze periode haar ontstaan te danken had aan bekwame pioniers, zooals dr Kruit, terwijl als scha duwzijde genoemd kon worden dat de heer- schersinstincten werden wakker geroepen. De goede ontwikkeling van de zelfstandige kerken is echter ruw gestoord toen de Duit- schers ons land bezetten. In deze dagen heeft een kleine groep radicalisten zich mees ter weten te maken van de zelfstandig ge worden Batakkerk, waaruit voortvloeide, dat het kerkelijk beleid in de draaikolk van po litieke vertroebeling raakte. De Japansche invasie was als een storm vloed, die veel van het bestaande heeft doen instorten. In dit vacuum moest de Kerk zelf het bouwwerk en den aanplant verzorgen, om zich tegenover het heidensch totalitaire bewind staande te houden. Na de bevrijding moest eerst de authen tieke hemel zijn opgeklaard, wilde men el kaar verstaan omtrent de rechte wijze van samenwerking. Van een principieel juiste be antwoording van de vraag, hoe deze samen werking met vrucht moet geschieden, hangt de toekomst van de zending af, zoo betoogde spr. De kleine groepen Christenen worden door anderen min of meer rechtstreeks verbon den geacht aan de vroegere koloniale macht en de Ned. zending is, aldus prof. Schepper, in de Indonesische Christengemeenschap een vreemd element, ondanks haar oorsprongs karakter, hetgeen blijkt uit de structuur van de huidige Christengemeenten. Er dreigt een hindernis te ontstaan, omdat de kerken wèl aan de Ned. zending en dus aan het Wester- sche superioriteitsgevoel en imperialisme zij het dan indirect verbonden zijn. Hier ligt een vruchtbaar veld voor een wantrou wen over en weer ten aanzien van eikaars intenties. Spr. schetste op concrete wijze, hoe moei lijk het is, de boodschap van het komende Rijk van God te brengen in een maatschap pij, waar zulke verhoudingen opgeld doen. Intellectualistisch beschouwd schijnt het. dat een ontmoeting tusschen beide groepen niet mogelijk is, maar Kerk en Zending zijn toch geen producten van de menschelijke rede! Door den Geest zijn de spanningen niet opgelost, maar wel verzoend. Aan den voet van het Kruis leeren wij onze aspiraties, ge worteld in ons ras en onze cultuur, toetsen aan de normen, welke God ons stelt. Door die toetsing kunnen wij elkander, in en on danks de spanningen, toch verstaan, zoodat er geen reden is tot pessimisme! Indien de belijdenis: „Ik gelóóf een heilige, algemeene Christelijke Kerk" waarachtig is, zal het in het nieuwe Indonesië, bij het juiste zien van voornoemde problemen, tot vrucht baar samenwerken komen. Het gloedvol principieel betoog van den spreker ontlokte zoo veel vragen en nieuwe inzichten, dat de vergadering eerst Zondag nacht om half twee werd gesloten. Zondagmiddag heeft voor een talrijk ge hoor gesproken de heer C. Barth. zoon van den bekenden theoloog prof. Karl Barth, over het onderwerp: „Was wir als Christenen und Theologen von Barth zu lernen haben". Na een gedetailleerd biografisch overzicht gaf spr. een beknopte uiteenzetting van de wijze, waarop zijn vader de theologie aan zijn leerlingen doceert en expliceert. Spr. vertelde, hoe de „theologen" aan een hoogeschool in Duitschland de stukken uit den Bijbel verwijderden, welke niet met het menschelijke verstand te begrijpen waren en meerdere bijzonderheden over het leven aan de universiteiten en de eischen, die na 1933 De prijswinnaars van de groote Chrysantenkeuring De Jury van de Chrysantenkeuring heeft de volgende prijzen toegekend: Eereprijzen: Medaille van H.M. de Konin gin, groep Chrysanten van A. A. Vollebregt, Honselersdijk; medaille van H.K.H. Prinses Juliana, groep Chrysanten van C. J. Duyve- steyn, Naaldwijk; medaille Dep. van Land bouw. groep Chrysanten van H. J. Flat on, Naaldwijk; medaille Gemeente Leiden, aan Chrysanten van gebrs. Spaargaren, Aals meer. Gouden medaille: Aan dec. opgestelde groep bloemwerk, van de Bloemist-Winke- liersvereeniging Leiden en Omstreken; Groote gouden medaille van Coöp. ver. „Bloemenlust", te Aalsmeer; aan groep bloemwerk van de BI oemen-Winkeliers, Leiden; Dec. groep van Chrysanten van C. J. Duyvesteyn, Naaldwijk; Dec. groep Chry santen van A. A. Vollebregt, Honselersdijk; Dec. groep Chrysanten van H. J. Flaton, Naaldwijk; Groep Chrysanten en Beshees ters van afd. Leiden en de K. N. Mij. van Tuinbouw en Plantkunde; en Gouden medaille Rijnsburg aan groep Chrysanten ▼an S. Prins, Maasdijk. Kleine gouden medaille van Bloemenwin keliers Leiden, aan bloemstuk van C. J. Duyvesteijn, Naaldwijk; Groep Chrysanten- bloemen van L. De Vries, 's-Gravenzande; greop Chrysantenibloemen van P. Schoneveld, Twello; groep Chrysanten van H. J. Flaton, Naaldwijk; groep Chrysanten benevens kleine gouden medaille Beverwijk aan Fa. A. Klijn Zonen, Aalsmeer. Verguld zilveren medaille van C. Kriest, Leiden, aan bloemstuk uit groep van Volks- tuindersvereeniging V. T. L., Leiderdorp; groep Chrysanthemum van Fa. J. Spaar garen Zonen, Aalsmeer. Bronzen medaille: groep afgesneden Chry santen en in pot van Volkstuin dersver. VTL Leiderdorp. Getuigschrift le klasseChrysanthemum (tros) „Stella", van Fa. Gebrs. Spaargaren, Aalsmeer; Chrysanthemum „Toreador" van Fa. Gebrs. Spaargaren, Aalsmeer; Chrysan themum „Bronzen Stella" van Fa. A. Klijn Zonen, Aalsmeer; Chrysanthemum „Ruby" van Fa. J. Spaargaren Zn, Aalsmeer; Chrysanthemum „Roggli" van Fa. J. Spaar garen Zn, Aalsmeer; Chrysanthemum „Queen Massy" van H. J. Flaton, Naaldwijk. Getuigschrift van verdiensteChrysanten van A. A. Vollebregt, Honselersdijk; „Gol den Brinquir" van S. Prins, Maasdijk; „White Diamond" van H. J. Flaton, Naald wijk; „Rayonnante Red" van Fa. A. Klijn Zonen, Aalsmeer; „Coppelia" van Gebrs. Spaargaren, Aalsmeer; „Chastity" van gebrs. Spaargaren, Aalsmeer; „Aug. Pink" van Gebrs. Spaargaren, Aalsmeer; „Harmonious" van Gebrs. Spaargaren, Aalsmeer en ,3eryl" van Gebrs. Spaargaren, Aalsmeer. aan de studenten werden gesteld. Barth moest, wijl hij zich niet kon vereeni gen met deze opdrachten en dictatorialistische wetten, Duitschland verlaten. In dezen tijd heeft hij front gemaakt tegen alle irreëele leerstellingen en duidelijk laten uitkomen, dat wij als Christenen niet nat. socialistisch kunnen zijn. Christen zijn, aldus Barth, beteekent: ge- looven. Waar Hij is, wordt het anders in ons leven. Christus is niet alleen een voor beeld, dat wij moeten navolgen, maar Hij is het Leven zelf, de realiteit bij uitstek. Ook na dit betoog volgde een geïnspireerde discussie. Dit goed geslaagde week-end werd beslo ten met een gezellig samenzijn. Een der oudste dameskapsalons te Lei den, maison v. d. Vlist, Botermarkt, heeft een grondige restauratie ondergaan en kon gistermiddag weder worden heropend. Een schat van bloemen gaf het gemoderniseerde bedrijf een fleurig aanzien, terwijl de heer en mevr. v. d. Vlist tal van bewijzen van medeleven mochten ontvangen. Herdenking Kerkhervorming Ter herdenking van de Kerkhervorming wordt morgenavond in de Pieterskerk een bijeenkomst gehouden vanwege de afd. Leiden van het Ned. Bijbelgenootschap. Als sprekers treden op d>r L. D. Terlaak Poot, Ned. Herv. pred. te 's-Gravenhage met het onderwerp: „De Bijbel in bezettingstijd in Nederland" en ds G. van Duynen, Geref. pred. te Wassenaar, met het onderwerp: „De Bijbel in bezettingstijd in Indië." Mede werking verleenen het Geref. kerkkoor en mevr. Rensink-Zaalberg (zang). HERDENKING KERKHERVORMING IN DE EVANG. LUTH. KERK Men verzoekt ons mede te deelen, dat de dienst in de Evang Luth Kerk ter herden king van de Kerkhervorming, waarin ds J Ph Makkink en ds J H Smit Duyzentkunst het woord zullen voeren, morgenavond niet om 7 uur, doch om 8 uür aanvangt. De Sfeer in 't gezin? Nieuwe Leidsche" Tniiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiimiii De burgemeesters jhr v. Kinschot en K. v. Diepeningen van Leiderdorp (links) wijzen vol bewondering op een prachtige bloem op de Chrysantententoonstelling, terwijl mevr. v. Diepeningen (geheel links), de voorz. van het bestuur, de heer Joh. Jonker (rechts van jhr v. Kinschot) en mr J. Bool, gem. secr. van Leiden, toeluisteren. De N. I. B. E. G. treedt in nai contact met zijn leden Hiertoe zijn bureaux te Leiden en Noord* gevestigd. Sinds korten tijd is te Leiden een v tegenwoordiger van den Ned.-Indischen Bt van ex-geïnterneerden en krijgsgevang® (NIBEG) aangesteld, teneinde een nau* contact met de leden te onderhouden De NIBEG stelt zich ten doel: de mai rieele en sociaile belangen te behartig van allen, zonder onderscheid naar landaai die, met het oog op den oorlog in Zuid-Ooi Azië van 19411945 bij de Ned. en Ned.l dische strijdkrachten zijn gemobiliseerd jj weest; van alle Ned. onderdanen, die a durende den oorlog door den vijand in Nel Indië zijn geïnterneerd geweest, dan door dezen als vijanden zijn beschouwd; v de nagelaten betrekkingen van de ons a en b vermelde personen, die geduren den oorlog om het leven zijn gekomen i voorts van personen of groepen van per& nen, die naar het oordeel van het hoof< bestuur geacht worden in een gelijkwaardij positie te hebben verkeerd als de ond a en b bedoelde personen en de nagelati betrekkingen. Een en ander in het bijzond voor zoover de betrokkenen tengevolge v: den strijd of de behandeling van den vijat lichamelijk of geestelijk invabrie zijn g worden. De NIBEG stelt zich op een staatkuni en religieus strikt neutraal standpunt. Door het wekelijksch contact met ve schillende Regeerings- en andere belangrijl instanties, is de NIBEG in staat vele moi lijkheden en problemen van den gerei trieerde uit Ned.-Indië bij de bevoegde aul riteiten voor te brengen en te besprek Daardoor beschikt de NIBEG meer en mi over gegevens en inlichtingen, welke v< de leden van nut kunnen zijn. Ten einde het verrichte en bereikte zoo veel mogelijk ter kennis te brengen aan leden en tevens het gevoel van verbonden heid te bestendigen ftn aan te kweeken geeft de bond een orgaan uit. Door de be perkte fondsen en middelen, waarover di bond beschikt, kunnen de Bondsafdeelinge slechts worden toegezonden aan de leden. Het verdient daarom aanbeveling, dat ee ieder, die in Azië of elders reeds tot de NIBEG is toegetreden, zich opnieuw laa registreer en. Elke Maandag en Vrijdag van 1012 uuj bestaat gelegenheid zich met den NIBEG. vertegenwoordiger te verstaan ten Stadhuize Kamer 112. Voor Noordwijk is dit in „Pool star", dés Woensdag van 25 uur. Gok niet-leden zijn te allen tijde welkom Voor de in oprichting zijnde afd. Leid® en omstreken, is voorzitter kapt. Lebert. Vlieland had nog een „safe" achterdeurtje te Arnhem Als eerste verdachte verscheen gisteroch tend in de beklaagdenbank van het Leidsche Tribunaal W. Smit, schilder te Leiden, aan wien ten laste werd gelegd het lidmaatschap van de NSB, het optreden als buurt- en wnd groepsleider, terwijl hij ook als bedrijfsleider der firma Bleys voor den aannemer de Jong uit Oegstgeest 120.000 m2 camouflagemateriaal voor de Duitsche weermacht met verf had be spoten, voorts was hij ook nog lid van de Tech. Noodhulp te Leiden geweest. Verd. gaf alle feiten toe. Bij het rapport van het Beheersinstituut over het vermogen van verd. kwam voorts nog aan het licht, dat hi1 bij den verkoop van een huis, dat aan een jood toebehoorde, nog f 500.- had verdiend. De verdediger, mr Teekens, schetste verd. als iemand, die uit overtuiging had gehandeld. Bij het uitvoeren van de order voor de Duit sche weermacht was S. slechts uitvoerder ge weest, de volle aansprakelijkheid rust bij den patroon. Indien verd. hiervoor veroordeeld zou worden, dan zouden alle arbeiders, die voor de Duitsche weermacht hebben gewerkt, vol gens spr. voor het Tribunaal moeten verschij nen. En dit is lang niet het geval. Mevr. P. A. Bouwens-Snijders uit Katwijk aan den Rijn, was lid van de NSB en de NSVO geweest, had in Roosendaal, waar zij vroeger woonde, vriendschappelijken omgang met Duit- schers, terwijl haar zoontjes op de schutting van haar woning hadden geschilderd: „Duitsch land wint op alle fronten, heil Hitier". Verd. had niet de moeite genomen dit te verwij deren. Ook was zij als blokleidster opgetreden en had zij bij een fietsenvordering in Roosen daal aanwijzingen gegeven waar zich fietsen bevonden. Tusschen president en verd. ontspon zich over het ten laste gelegde een vraag en ant- woordenspel, waarbij verd. heel veel ontkende, maar toch toegaf, dat zij lid van de NSB en de NSVO was geweest. Deze bekentenis kwam echter wel in een eigenaardig daglicht te staan, omdat, zooals de pres. uit de stukken aan toonde, verd. op 2 Augustus j.l. nog een schrif telijke verklaring had afgelegd, waarin zij ver klaarde „nooit iets met de NSB te maken te hebben gehad". De pres., die nu aan haar ver klaringen van vandaag ging twijfelen, ver daagde de zaak tot over vier weken om eerst getuigen op te roepen. Mevr. N. Smit-van Otten uit Leiden, was ten laste gelegd, dat zij lid van de NSB, de NSVO en den NVD was geweest. Verd. gaf deze feiten toe. „Ik zal ze (de joden) wel laten hangen". Mevr. D. Blokker-van Keulen uit Leiden, voorheen te Oegstgeest, was lid van de NSB, de NSVO, en blokleidster geweest. Voorts had zij bij haar vertrek uit Oegstgeest haar wo ning in de Emmalaan met nat. soc. reclame platen beplakt. Toen op deze platen door haar onbekenden een galg was geteekend met de woorden: „Toontje groeit op voor galg en rad", had zij in een telefoongesprek en tegen haar kameraden en kameraadskes gezegd: „Dat hebben die rot joden gedaan, ik zal ze wel laten hangen". Verd., die zich hier niets meer van herin nerde, heeft het toch ook weer niet pertinent willen ontkennen. Dit ging dan ook wel heel moeilijk, want get. Jonk was er om te ver klaren, dat hij, bij het verrichten van werk zaamheden in de woning van verd., zulks zelf had gehoord. Over de andere tenlasteleggingen aan den tand gevoeld, verklaarde verd., dat zij na een ruzie met den kringleider Bergers in 1942 reeds niets meer met den rommel van de NSB te maken wilde hebben. Toen hierna nog even het vermogen van ver- dachte's echtgenoot, een uitvoerder van weer- machtswerken, onder de loupe werd genomen, bleek, dat experts uit de boekhouding nog geen wijs konden worden. Vast staat echter nu reeds, dat het vermogen van den echtgenoot van verd., die in 1930 nog failliet was ver klaard, f 165.000.- bedraagt, terwijl hij boven dien nog enkele panden bezit. Mr Moresco, raadsman, die voor geen ge makkelijke taak stond, wees op het impulsieve en aggressieve karakter van verd., die moge lijk wel eens iets te veel gezegd heeft, maar toch nooit verraad heeft gepleegd. Mevr. Vlieland in de beklaagdenbank In de middagzitting verscheen mevr. C. Vlie land uit Leiden voor het Tribunaal. Een lange rij tenlasteleggingen werd haar voorgehouden. Zoo was zij lid van de NSB, de NSVO, den NVD, kringvertegenwoordigster van het strijd- fonds der NSB, groepsvertegenwoordigster van frontzorg, wijkhoofd en soc. werkster van den NVD, voorts had zij gecolporteerd met Vova, STUDENTEN-PREDIKANT BENOEMD, Gehoord het advies van de Commissie derf samen,werkend e kerken Leiden, Oegstg Wassenaar (dorp), Wassenaar-Zuid, Voor»! burg, 's Gravenhage (West), 's Gravenhage (Oost) en Rijswijk en in overleg met de| Deputaten der Generale Synode voor den) arbeid onder studeerenden en afgestudeer den, beeft de Kerkeraad der Geref. Kerk te' Leiden, aangewezen als „roepende Kerk" in zijn vergadering van gisteren beroepen als dienaar des Woords voor den arbeid onder de studenten der Leidsche Universiteit ds J. H. Mulder, te Vlaardingen. Ds Mulder, geboren 3101906, is een' zoon van den em. pred. ds J. Mulder, van Leeuwarden, studeerde aan de V.U. te Am sterdam en aanvaardde zijn ambt te Gies- senOudekerk en Nieuwkerk op 26 Juni 19(32. Sedert 26 Maart 1942 arbeidde hij te Vlaardingen. LEIDSCHE VOLKSUNIVERSITEIT. De cursus van prof. Fransen, die hedenavon4 zou aanvangen, is uitgesteld tot nader bericht. DISTRIBUTIEVAR IA Morgen schoenenbonnen afhalen voor dt gecollecteerd voor Winterhulp, was haar wo- letters W, X, IJ en Z. Dr. Euwe en ir v. Steenis tijdens hun fraaie partij op het Nat. Schaaktoernooi in de Sleutelstad, welke door onzen oud-wereldkampioen werd gewonnen. ning een centrum van colporteurs van Vova en werden de collectes van Winterhulp daar geteld, had zij kindertransporten van den NVD begeleid, reclameplaten van den NVD zicht baar opgehangen en had zij haar radio mogen behouden. Verd., die al deze feiten onomwonden toe gaf, verklaarde het met de jodenvervolging nooit eens te zijn geweest. Zij zag in het pro gram van de NSB iets goeds voor het Ned. volk, thans zag zij zelf in, dat het dom van haar was geweest om zich zoover te laten gaan. Get. Vlieland, thans gedetineerd, naar zijn vermogen gevraagd, verklaarde een eigen huis aan den Nieuwen Rijn en de Pelikaanstraat te bezitten; van zijn meubilair was hem niets bekend. Het was voor get., die kort tevoren verklaar de niets achter te hebben gehouden, een wel zeer onaangename gewaarwording, van den pres. te vernemen, dat juist gisteren in een safe te Arnhem een partij tafelzilver van get. was opgespoord. Toen de pres. hem hierover nog eens onderhield, kwam al spoedig „de aap uit de mouw". Get. had het bij zijn verhoor wel opgegeven, maar daaraan tevens de mede- deeling verbonden, dat de bank in Arnhem, waarin zich de safe bevond, was gebombar deerd. Men had er toen verder geen notitie van genomen. Get., die in eens erg mededeel zaam werd, gaf nu meteen maar toe, dat zich ook de sieraden van zjjn echtgenoote, welke voor f 15.000 waren verzekerd en nog een be drag van f 3000.- in de safe bevonden. De raadsman van verd., mr F. K. Reisen- bach den Haan, zeide, dat zijn cliënte reeds langen tijd het verkeerde van haar houding heeft ingezien. Zij wil haar gedragslijn van vroeger, waarmede zij ons land en volk veel schade heeft berokkend, vergeten en al het mogelijke in het werk stellen om straks weer een behoorlijke Ned. vrouw te worden. Mevr. J. de Graaff uit Lisse, was lid geweest van de NSB, de NSVO en het Agrarisch front en had in deze organisaties verschillende func ties verricht. Mr Theunissen wees in zijn pleidooi op het eerlijke en hoogstaande karakter van zijn cliënte, die bij haar terugkeer in haar woon plaats zeker weer in de gemeenschap zal wor den opgenomen. In den oorlog heeft zij te Lisse nooit ergernissen opgewekt. Uitspraak in alle zaken over veertien dagen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 6