Mr A. M. Joekes over de Int. Arb. Organisatie Min. v. Kleffens over Franco en 't Veto-recht nieuwe leidsche courant woensdag sa october 19m ZORG VOOR HET NALEVEN DER CONVENTIES (Van onzen Parlementsredacteur.) Tijdens den oorlog is de financieele band tusschen Volkenbond en I.A.O. weggevallen en is laatstgenoemde financieel zelfstandig ge worden. Ze beschikt dus sindsdien over eigen middelen. Elk der aangesloten landen vaardigt een delegatie af, bestaande uit vertegenwoordigers van de Regeering. de werkgevers en de arbei ders. Met de nooddge deskundigen. Ieder der afgevaardigden heeft evenveel stemrecht; de deskundigen stemmen niet mee. Het Bureau is belast met de voorbereiding van verdragen op het gebied van het arbeids recht, die in tweede lezing aangenomen, ver plicht moeten worden voorgelegd aan de pa riemen ten der leden-landen. Indertijd wao de eerste van deze conventies op de eerste conferentie te Washington, die betreffende de 48-u ren week. Is een aangegeven minimum voorstanders van een conventie aanwezig, dan wordt deze van kracht. Van de in totaal 67 in den loop der jaren goedgekeurde conven ties zijn er 23 door Nederland geratificeerd. Ratificatie heeft veelal niet of niet terstond plaats, indien groote landen met ingrijpende maatregelen zich op den achtergrond houden. Zoo was het indertijd ook met de 48 uren- eonventie. Het naleven der conventies wordt door of namens de Arbeidsconferentie ge controleerd en ook kunnen onderzoekingen ter zake worden ingesteld indien over niet-naleven er van geklaagd wordt. Nederland heeft voor deze onderdeelen van het werk steeds groote belangstelling gehad. Tot de belangrijkste door ons aanvaarde conventies behooren, behalve die omtrent den arbeidsduur, die in zake het verbod van nachtarbeid, de beveiliging van kinderen, de veiligheid ter zee en de afschaffing der poenale sancties Het volgeno jaar hoopt men de besprekingen weer in Genève te kunnen houden, waarheen een deel van het bureau weer zal terugkeeren. Dit jaar waren er 46 vertegenwoordigde landen met 159 gedelegeerden: 85 van de Regeeringen, 36 van werkgevers- en 38 van centrale arbeidersorganisaties. Met de technici mee waren er 429 deelnemers. De besprekin gen worden in 3 talen gehouden. Uitvoerig werd vervolgens stilgestaan bij de behandelde onderwerpen op deze 29ste confe rentie. Het verslag over het afgeloopen jaar schonk ruime aandacht aan den economischen achter grond der huidige sociale verhoudingen voorts aan het ten volle besteden van alle beschikbare werkkrachten. Het rapport van den directeur nam ge- ruimen tijd in beslag. De te Parijs behandelde statutenwijziging werd volledig aanvaard. De verhouding tot de U.N.O. werd bij overeen komst geregeld en met algemeene stemmen aanvaard; zij zal ook in behandeling komen op de thans begonnen bijeenkomst van de U.N.O. De Arbeidsconferentie za-1 geheel zelf standig blijven in financieel opzicht, omdat de leden van U.N.O. en I.A.O. weer niet identiek zijn. Als sociale en economische raad zal zij met de U.N.O. samenwerken Verder is er een organisatie van soortgelijk karakter ten aan zien van de Voedselvoorziening, Herstelbank en Monetair Fonds doen soortgelijken dienst en voor Onderwijs en Cultuur, Luchtvaart en Gezondheidszorg werken eveneens dergelijke raden als adviseerend college voor de U.N.O., alle naast de I.A.O. De wijziging van de constitutie van de I.A.O. gaf aanleiding tot interessante discus sies. We hadden er ons aandeel in. Aanvaard is voorts een conventie om de leden te ver plichten opgave te doen van de door hen tot nu toe aanvaarde conventies, maar ook van de niet-aanvaarde. Een coaitröle-maatregelVer der werd een regeling getroffen om hetzelfde te doen met betrekking tot niet-zelfstandige gebieden. Medegedeeld moest tevens, waarom niet aanvaard werd. Aan Federale Staten werd de verplichting opgelegd om de conventies door te zenden aan de bij hen aangesloten staten met eigen wetgeving in den regel. Voor Amerika, Canada en Zwitserland is dit van belang. Rusland doet nog niet mee! De begrooting werd, als overgangsbegroo- ting, ditmaal voor het eerst door-de conferentie behandeld. De verschillende werkzaamheden plegen in breede commissies, soms wel van 60 personen, Uit de drie groepen, te worden voorbereid. Bij verschil van inzicht weet men toch menigmaal op deze wijze een uitweg te vinden. Zoo ont moette een voorstel der Fransche Regeering 'om de afvaardiging te wijzigen, ernstige be denking bij de Engelsche Regeering en ook bij anderen. De Franschen wilden van de twee werkgeversvertegenwoordigers er een uit de genationaliseerde bedrijven doen aanwijzen. Een der bezwaren was dat de officieele Regeeringsvertegenwoordigers gevoeglijk de genationaliseerde bedrijven konden represen- teeren en een ander dat de vijheid der ver tegenwoordiging op deze wijze gevaar zou kunnen loopen, vooral als men op denzelfden voet ook de arbeiders zou gaan verdeelen. Omtrent de vraag waarom Rusland, in tegenstelling met vroeger, geen deel uitmaakt van de I.A.O. de Franschen hoopten hen met hun voorstel te lokken kon men ons geen positieve mededeelingen doen. Wel be grepen we, dat de Conferentie er aan hecht de stem van het vrije bedrijfsleven te hooren. Om bekende redenen ontbreken ook Duitsch- land, Japan en Spanje op de Conferentie; Italië daarentegen is wel toegelaten. In den aanhef van het nieuwe statuut van de I.A.O. wordt verwezen naar de verklaring van Filadelfia, die in 1944 nog eens de ver klaring van de sociale rechten van den mensch bevestigde. Ook de niet-zelfstandige gebieden zijn daar onder betrokken in den vorm van bepaalde algemeene richtlijnen, die een rechtvaardige behandeling der arbeiders beoogen. Wij, Nederlanders, waren fcn dit opzicht reeds in belangrijke mate gevorderd. Gedwongen arbeid was afgeschaft, ook de poenale sanctie, de werving van arbeiders was geregeld in con tracten, die niet langer dan 30 jaar konden duren. Deze laatste twee conventies zijn nog wel niet geratificeerd, maar practisch wordt hun inhoud toegepast. De formeele goedkeuring wacht nog op het aanbrengen van enkele ondergeschikte wijzigingen. Een en ander moet wel duidelijk doen zijn, dat in Indië bezwaarlijk kan worden gesproken van een koloniaal bewind in den zin van uitbuiting. Deze opmerking even terloops. afgedaan en zal volgend jaar na de tweede lezing volle rechtskracht kunnen krijgen. Ver meldenswaard is ook, dat een conventie werd behandeld, dat een aantal conventies, die niet golden voor niet-zelfstandige gebieden, daar toch zullen worden toegepast. Een en ander moet echter nog nader worden uitgewerkt. Vermeldenswaard is ten slotte nog, dat een conventie werd opgesteld, waarbij het medisch onderzoek en het verbod van nachtarbeid voor internationale organisatie van den arbeid den storm van den oorlog goed heeft doorstaan. Bij het goede werk, dat werd verricht, Is onze nationale ploeg met haar beproefd systeem in goed verband opgetreden en heeft er, behalve veel sympathie, ook veel vruchtbaar werk kunnen doen. Dit was mogelijk mede omdat, gelijk pp de arbeidsconferentie als regel het geval is, de sfeer zeer ruimhartig is en de geest van samenwerking over het algemeen goed kan worden genoemd. Den heer Joekes werd ten slotte dank ge bracht voor zijn belangrijke, heldere en oriënteerende uiteenzettingen. DOOoOOOa OORLO<bSVQUW»LUGER. Dertig jaar is de Camdee- sche miss Joan Bamford Fletcher. En zij heeft haar hart verpand aan ons mooie Sumatra. Zóó zélfs, dat zij, thans te Londen vertoeven de, ieder oogenblik zou wil len terugkeeren naar 't land, waar zij, in de afgeloopen maanden, de meest ongeloof lijke dingen beleefd heeft. Ongetwijfeld is haar groot- e verdienste geweest het bevrijden van de 2000 Ned geïnterneerden uit het Ang- kinangkamp te Padang, welk werk zij verrichtte onder voortdurende aanvallen van extremistische horden. De Japanners, die zij als escorte voor haar convoolen gebruikte, waren zoo onder den indruk van haar leid- stersergenschappen, dat zij een deputatie afvaardigden om haar mede te deel en, dat zij het een eer vonden onder haar te dienen: „U hebt het respect van iederen man in 't convooi afgedwongen, doch wij hebben besloten nooit Het nieuwe sociale charter is in eerste lezing een Europeesohe vrouw te kinderen en jeugdige personen tot 18 jaar, ten deele tot 21 jaar, werd geregeld. De keuring werd verplicht gesteld en moet, in voor de gezondheid schadelijke bedrijven, periodiek worden herhaald. De keuring geldt voor industrieele- en niet-industrieele bedrijven. Huiselijke Werkzaamheden zijn uitgezonderd. Nachtarbeid is voor deze jeugdigen verboden. Aanbevolen wordt voorts training en scholing voor hen, bij wie het eerste onderzoek ongun stig is uitgevallen. Het verbod van nachtarbeid geldt voor alle 14-jarigen of nog jongere kin deren. Komt nachtarbeid voor bfl jeugdigen van 14 tot 18 jaar, dan moet deze worden afge wisseld door ruime rustperioden. Ten slotte wees de heer Joekes met voor beelden op de gelukkige N-ederlandsche wijze van samenstellen der delegaties. Zij biedt aan allen een behoorlijk aandeel in den te ver richten arbeid niet alleen, maar stelt ook in staat tot een vrijheid van handelen, die aan de snelheid van beslissen en werken ten goede komt. De heer Joekes, die tot onder-voorzitter der Conferentie gekozen werd en haar ver gaderingen enkele malen presideerde, kon zich in dit verband beroepen op verklaringen van den gedelegeerde van Engeland o.a. Deze moest meermalen instructies vragen, terwijl onze delegatie dat slechts één keer behoefde te doen, nl. toen het er om ging hoeveel geld de Regeering voor de Arbeidsconferentie be schikbaar kon stellen. We hebben den indruk gekregen, dat de conferentie belangrijk is geweest en een succes kan worden genoemd. Het bleek dat de Wie wordt Regeeringscommis- saris in Opsterland? Blijkens het voorloopig verslag betreffende de voorziening in het bestuur van Opsterland, zullen verscheidene Kamerleden tegen het wets" ontwerp stemmen als de Burgemeester tot Re- geeringscommissaris zou worden benoemd* In de Memorie van Antwoord verklaart de minis ter geenszins blind te zijn voor de bezwaren aan een dergelijke benoeming verbonden, maar aan den anderen kant zou bij een passeering van den burgemeester de raad toch zijn zin krijgen, hetgeen aan,het gezag in ernstige mate afbreuk zou doen. In 1924 werd op het eerste Wereldspaar- congres de 31ste October tot Wereldspaar- dag uitgeroepen om de menschheid een telkens terugkeerende aanleiding te geven, zich te bezinnen op het sparen. Wij begroe ten de a.s. herdenking van dezen traditio- neelen dag van het sparen als een symp toom van den terugkeer naar normale ver houdingen. Het was in 1817, dat Nederland zqn eerste spaarbank kreeg. Men lette op dit jaartal. Het was twee jaar na de definitieve be vestiging van Neerlands onafhankelijkheid in den slag bij Waterloo. Een moeilijke periode van herstel was aangebroken na de Fransche overheersching. De stichting van een spaarbank teekende toen het onverwoestbaar geloof in de toe komst. Na een periode van uitmergeling v/as ons land berooid en arm geworden, maar men ging niet bij de pakken neerzit ten. Men begreep, heel goed, hoe de tra- ditioneele spaarzin moest worden aange moedigd. De uitkomst heeft bewezen, dat men niet bedrogen is uitgekomen. In den loop der jaren zijn vele spaarinstellingen in ons land opgericht, welke een nuttige functie in het financieel verkeer hebben vervuld. Niet moeilijk zijn parallellen te trekken tusschen de periode vlak na de bevrijding uit de Fransche overheersching en die na de Duitsche. Ook thans is ons volk berooid en verarmd uit de botsingen tusschen wereldmachten te voorschijn gekomen en de herdenking -van den Wereldspaardag thans geeft opnieuw blijk van geloof in onze toekomst. Hoe kan ons volk tot sparen komen, ge zien de vele nooden en behoeften in de gezinnen? Toch kan in dezen tijd niet genoeg gewe zen worden op de noodzakelijkheid van het sparen. Herhaaldelijk heeft de minister van Financiën een pleidooi geleverd voor be vordering van den spaarzin. Sparen be tee kent kapitaalvorming, reserveering voor de toekomst. Boor het sparen worden de bron nen der financiering van het economisch herstel gevoed. Het wegleggen van een zeker deel der inkomsten beteekent beper king der consumptie en in dezen tijd van goederenschaarschte is het sparen een doel treffende verdediging tegen het optreden van inflationnaire tendenzen. In het nationaal budget voor 194-7 is in de rubriek der gezinshuishouding als te besparen door het publiek opgenomen een bedrag van f 800 millioen. Het is de vraag of we het zoo ver zullen kunnen brengen. Voor het welslagen van de Regee- ringspolitiek is het noodzakelijk, dat de be sparingen genoemd bedrag zooveel mogelijk benaderen. Als ieder, die daartoe eenigs- zins in staat is, het zijne bijdraagt, kunnen we een eind komen. Met voldoening hebben wij geconstateerd, dat de laatste cijfers betreffende het ver loop van indagen en terugbetalingen bij de spaarbanken wijzen op terugkeer van den spaarzin. Mogen de komende maanden deze toename der gedeponeerde spaargelden versterken. Wellicht is het wel goed in dit verband erop te wijzen, dat men bespaarde gelden in 's lands belang niet in „de oude kous" moet stoppen, maar op de een of andere wijze o.a. door middel van een spaarbank boekje, dient te beleggen. Dan worden de bespaarde gelden in het financieel verkeer gehouden en kunnen ze nuttig, ten bate van het herstel, worden aangewend. Het is bekend, dat de minister van Finan ciën voornemens in een groote spaar ca m- pagne te gaan voeren. De bijzonderheden zijn nog niet bekend, maar wtj verwachten, dat binnenkort meer nieuws beschikbaar komt. Als deze campagne goed wordt opge zet kunnen goede resultaten verwacht worden. Het moet echter niet blijven bij een cam pagne om het volk tot ruimere beoefening van het traditioneele sparen te brengen. Laat de minister zijn aandacht vooral rich ten op besparingen van 's Rijks uitgaven. De spaarzin zal bij het volk aangewakkerd worden, als het constateert, dat ook de Overheid zuinig omspringt met de gemeen schapsgelden. AMERIK. PERS NOEMT Z'N REDE PITTIG De Nederlandsche afgevaardigde op de ver gadering der Ver. Naties in New York, mr Van Kleffens, hield gisteren een, wat de Ameri- kaansche bladen noemden, pittige redevoering. Hij zeide, dat alle volken deel uitmaken van één wereld. Zij begrijpen dat niet altijd ten volle. Op die eene wereld kunnen volken met verschillende ideologieën samen leven en wer- PETJE AF VOOR MISS JOAN BAMFORD FLETCHER! trouwenindien zij is, zoo als TT", vertelden de soldaten haar. Ook de Japamsche opperbe velhebber kwam haar bedan ken voor haar tactisch optre den en bood haar zijn 300 jaar oude familie-zwaard aan, als de hoogste eer, dre hij haar bewijzen kon. Toen de opstandige In- heemschen haar het werk ge heel onmogelijk wilden ma ken, wandelde miss Fletcher linea recta naar het Jaipan- sche hoofdkwartier in dien tijd waren de Bntsche troe pen nog niet op Sumatra ge land ai kwam er even la ter vandaan met 25 trucks en met een extra hoeveelheid van 70 met machinegeweren bewapende Japanners. „En", aldus vertelde zij, Jioewel de Jappen wel eerst wat op hun neus keken, toen zij voor het eerst van hun le ven door een vrouw gecom mandeerd werden, naderhand waren zij er in het geheel niet meer rouwig om". Een „aardig" avontuurtje ook beleefde zij met een ter- roristischen leider, nadat de ze twee Nederlanders uit een auto had laten sleuren en wegvoeren. Onmiddellijk ging zij naar den wagen toe, deed het por tier open en beval: „Er uit!" Als een mak schaapje vol deed de terrorist aan dit be vel. Met een Japanschen tolk ging zij op zoek naar de twee Nederlanders, die zij tenslotte ontdekte in een Inheemsoh huis, waar een bandiet, met een bebloed zwaard, de wacht hield. Ook hier slaagde zij er in, met een foefje redding te brengen. Gisteren is miss Fletcher, trotsch lid van de „Woman's Transport Service", voor haar moedige daden, te Londen met de British Empire Me dal onderscheiden. En ook wij brengen, van hier uit. een eerbiedig saluut aan deze Canadeesche vrouw, die als „redster van het Ang- kinang-kamp" steeds in ge dachten zal blijven van onze gewezen geïnterneerden op Sumatra. ken in voorspoed en vrede. Zoolang de vredes verdragen nog niet voltooid zijn, ontbreekt een hecht fundament voor de internationale sa menwerking. Voor verstandige en practische vredesverdragen is opbouwende samenwer king van de groote mogendheden een eerste vereischte, erkenning van de positie der kleine mogendheden een tweede. De heer Van Kleffens bracht ook de Spaan- sche kwestie ter sprake en zeide, dat Ne derland vriendschap voor het Spaansche volk heeft, doch afkeerig is van het regiem, dat in Spanje aan de macht is. De situatie daar moet men met verstand onder het oog zien, wil men niet bijdragen tot versteviging van het ge wraakte regiem. In principe wijst Nederland het veto-recht af. Voor de realiteit van de politieke situatie en de onvolmaaktheden der internationale ge meenschap zijn wij evenwel niet blind, aldus de heer Van Kleffens. Vetorecht verwachten wij alleen gebruikt te zien in gevallen van werkelijk belang en duidelijk blijkende nood zaak De Nederlandsche gebiedsdeelen, die nog geen eigen autonomie hebben zullen die, in een nabije toekomst, verkrijgen. Als die nieuwe ge bieden worden toegelaten als leden van de V. N. zal men dichter naderen tot het algemeen lidmaatschap van alle vredelievende landen, wat het doel van het handvest is. Beul van Ommen ter dood veroordeeld Twee Waffen-S.S.-ers krijgen ieder tien jaar Joannes H. Driehuis uit Heerlen, één der beulen van het kamp te Ommen, die vele ge vangenen heeft mishandeld, is door den Raad van Cassatie ter dood veroordeeld overeen komstig het vonnis van het Hof te den Bosch. Hij was vrijwillig toegetreden tot het Kon troll Kommando. De doodstraf tegen 2 Waffen-S.S. landverra ders Jacob Rauws uit Zuilen en W. K. v. d. Berg uit Hilversum werd door den Raad van Cassatie veranderd in 10 jaar gevangenisstraf met aftrek van prev. hechtenis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 5