Vormen kleine boeren 'n hopeloos probleem IDist Goering nam zijn vergif persoonlijk mee Zijn er willekeurige korporaals „uitgepikt V NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 38 OCTOBER 1948 MEN ZOU HET HAAST WEL ZEGGEN Mr. W. Rip schrijft ons: Het is ietwaf gewaagd om iets te schrij ven over een probleem, waarvan we de op lossing niet kunnen geven. Want zoo is het met het kleineboeren-vraagstuk. Er wordt veel over gesproken en geschreven; iedereen houdt er zich zoo ongeveer mee bezig; doch niemand is er nog „uit"gekomen. Nu is het echter zeker nuttig dat de kleine boeren zelf, en ook hun leiders goed weten, dat er nog geen oplossing voor de moeilijk heden is gevonden. Wij moeten ook op dit terrein waar zijn. Niemand is er bij gebaat, indien holle leuzen of mooi klinkende woor den worden gebruikt. Men hoort den laatsten tijd veel spreken over het „economisch verantwoord kleinbe drijf", terwijl niemand U precies kan zeggen hoe zoo'n bedrijf er uitziet. En dan „herver kaveling" van den bodem, dat zal ook het probleem nader tot zijn oplossing bren gen. Vraagt men echter wat daaronder precies verstaan wordt, dan krijgt men de meest uitéénloopende antwoorden. Wij willen in deze enkele regels slechts laten zien waarom het kleineboeren-vraag stuk op dit oogenblik nog onoplosbaar is. Het is algemeen bekend, dat het agrarisch kleinbedrijf een zeer moeilijken tijd door maakt. Als oorzaken kan men noemen: den achteruitgang van den bodem gedurende de oorlogsjaren; het ontbreken van voldoende kunstmest; de te kleine oppervlakte der be drijven; het gemis aan varkens en kippen; de te geringe arbeidsproductiviteit; de onmo gelijkheid om in sterke mate te rationali- seeren, enz. Sommige dezer kwalen kunnen natuurlijk verholpen worden. Door goede bewerking van den grond en door aanwending van vol doende kunstmeststoffen kan de bodem weer op zijn oude vruchtbaarheid worden terug gebracht. Doch overigens is het één al moei lijker dan het, ander. Op de ontoereikendheid van twee voor de hand liggende middelen willen wij in het bij zonder de aandacht vestigen. Het kleinbedrijf moet zich richten op de veredelingsproducten. Indien daarmede zui vel, vleesch en eieren worden bedoeld, dan is dit middel o.i. voorloopig niet doeltreffend. Het produceeren van zuivel, vleesch en eieren voor export moet hier voor het overgroote deel geschieden door middel van ingevoerd graan. Men is dus geheel van het buitenland afhankelijk. En dit geldt zoowel ten aanzien van den prijs als van het kwantum voeder- granen dat zal worden geleverd. Wij zien nu al dat, hoe overvloedig de graanoogst in de Amerikaansche landen nu achteraf ook blijkt te zijn, onze graanvoeder- positie thans moeilijker is dan een» half jaar geleden. De behoeften aan granen voor mensch en dier zijn ook in de exporteerende landen sterk toegenomen. Wij moeten maar afwachten wat we er van krijgen. Dat is geen deugdelijke basis voor een verantwoor- de kleinboerenpolitiek. In deze lijn ligt dus vooralsnog de oplossing van het vraagstuk niet. Een ander middel dat wordt aangeprezen is de rationalisatie. De kleine bedrijven moe ten grooter worden en er mdet meer machi naal worden gewerkt. Wij zullen de laatsten zijn 'óm' de noodzake lijkheid van een ver doorgevoerde rationali satie te ontkennen. Doch alweer: het zal in ons land maar slechts ten deele gelukken. En dan nog alleen op de groote bedrijven! Wij bezitten een historisch gegroeid klein- landbouwbedrijfstype. Dat is afgezien van principieele bezwaren zoo maar ineens niet te veranderen. In de streken waar de kleine bedrijven het meest voorkomen, zit ten ze bijna boven op elkaar. Er is geen land „over" om daarmede de kleine bedrijven wat te vergrooten Slechts hier en daar kan men door samen werking en door teeltkeuze wat rationeeler gaan werken. Meer niet. Hoe hier door de meest deskundigen in en Uitgepraat wordt moge blijken uit een rede voering, welke de minister van Landbouw onlangs heeft gehouden op een Volkshooge- schoolconferentie te Doetichem. Blijkens een krantenverslag zei deze bewindsman daar. dat dé productiekosten omlaag moeten, dat rationeeler arbeidsmethoden moeten worden toegepast, maar ook.... dat tal van groote bedrijven kleiner moeten worden, ook dat een bedrijf van 40 ha misschien wel een bedrijf van 30 of 25 ha zal moeten worden. Hier klopt iets niet! DAT morgen voor het B.G. te A'dam het proces begint tegen vijf personen, die ver antwoordelijk worden geacht voor den dood van 16 medewerkers van „Vrij Nederland" uit Haarlem. DAT door vertegenwoordigers van Volks universiteiten, R.K., Ohr. en moderne film- acties e.d. te Utrecht de Federatieve Film- Centrale is opgericht om het uitbrengen van goede filims te bevorderen. DAT te Breda is gearresteerd een werk tuigkundige uit Nijmegen, die zich uitgaf als ingenieur bij den Wederopbouw en uit ver schillende kloosters schrijfmachines meenam. DAT toen de Ned. schipper A. de Braber Zich in Antwerpen op zijn schip „Limburg" wilde begeven, hij in het droogdok viel en overleed. DAT Katholiek Apeldoorn gisteravond Kard. De Jong heeft gehuldigd. DAT het secretariaat van de Ned. Ver. van Ex-Politieke Gevangenen is verplaatst naar Kon. Wilhelminalaan 96. Voorburg (Z.H.), Tel. 770208 DAT het directoraat-generaal van Vor ming Buiten Schoolverband van het dept. van O..K. en W. thans is gevestigd Nieuwe Uitleg 28, Den Haag, tel. 183.000. DAT het Ned. s.s. „Jura" Zaterdagnacht 5 mijl van Bridington (Eng.) motorpech kreeg en door het Eng. s.s. „Sylvia Baedle" naar West-Hartlepool is gesleept. DAT het Rott. Tooneel o.l.v. Joh. Steen bergen Jr Zich ici Breda gaat vestigen onder den naam van „Het Zuidertooneel". DAT Breda en Roosendaal voortaan ook automatisch kunnen telefoneereci met Den Haag, Hoek van Holland, Katwijk, Voor schoten, Warmond, Leiden. Leidschendam, Wassenaar en Noordwijk DAT de Wassenaarsche schilder Sierk Schroder op 't oogenblik aan een portret van HJVI. de Koningin werkt. Alle tot nu toe opgeworpen middelen ter verbetering van de positie der kleine bedrij ven bieden zeer weinig uitkomst. D e oplos sing is nog niet gevonden! Hongerend „Indonesia", inaar tócli rijst naar Britsch-Indië! En Australië kan wel wat kolen krijgen als het dat wil Ondanks het feit, dat er vele gebieden zijn in Indië, waar hongersnood heersoht o.a. in Borneo en Madoera heeft de In- heemsohe „regeering" gemeend niets beters te kunnen doen, dan het rijstaanbod aan Britsoh-Indië te herhalen. Zoo zal maande lijks 30.000 ton rijst uit Cheribon en Tegal naar dat land worden verscheept, aldus meldt „Antara" Ook zeer merkwaardig is het aanbod van den „vice-gouv." van Sumatra, dr Gani, aan Australië, voot het leveren van een hoeveel heid kolen, afkomstig uit een mijn in de om geving van Palennbang, „indien de Austr. federale regeering zulks zou verzoeken" Dr Gani is namelijk niet van plan een overeenkomst met de Nederlanders aan te gaan, zoolang er geen politiek accoord is bereikt SOERABAJA HEEFT WEER WATER. De Nederlandsch-Inheemsche besprekin gen t.a.v. de watervoorziening van Soerabaja hebben geleid tot openstelling der sluizen door de republikeinen, zoodat het probleem thans is opgelost. Voor vele artikelen heeft de Inh. „re- geerpng" een prijzencontrole ingesteld. Zoo zal de prijs voor rijst 15 cent per kilo (re- publikeinsoh geld) bedragen. Haring oorzaak van de vergiftiging Aldus conclusie van den A'damschen V.G.D. Het Is den A^nsterdamschen Volksgezond heidsdienst, na een nauwgezet onderzoek, gelukt de oorzaak van de ernstige typhus- verschijnseleci, welke zich na het gebruiken van een bruiloftsmaaltijd in een bekend hoofdstedelijk hotel hebben voorgedaan en waaraan, zooals wij hebben gemeld, inmid dels de echtgenoote van prof. Miskotte en één van de dochters te Leiden en de brui degom, de heer Heïins, te Amsterdam zijn bezweken, op te sporen. Men heeft kunnen vaststellen, dat de besmetting is ontstaan door het nuttigen van haring, welke door een Amsterdamschen vischandel werd ge leverd. In dezen vischwinkel lag een oude vrouw een chronische typhusbacillendraagster ziek te bed. Men heeft het vermoeden, dat iemand de patiënte heeft geholpen en daar na de haringen heeft schoongemaakt. Zoo wel in Amsterdam, Leiden, Zwolle als En schede liggen nog enkele slachtoffers van dit noodlottige diner ziek. Verschillende pa tiënten in Amsterdam hebben niet deelge nomen aan het bruilofsdüier, doch nuttig den de haring op andere plaatsen. Het ho tel treft hierdoor dus geen blaam. Men heeft uitgebreide maatregelen geno men om uitbreiding van het aantal ziekte gevallen te voorkomen LID VAN TIELSCHE TRIBUNAAL GEARRESTEERD De leider van den distributiekring Tiei, hoofdcommies ter gemeentesecretarie en lid van het Tielsche Tribunaal, V., werd dezer dagen gearresteerd, daar hij aan een radio handelaar een rijwielbon had verstrekt en als tegenprestatie een radiotoestel had ont vangen. Een uitgebreid onderzoek is nog gaande. HOE HIJ HET VERBORG NOG STEEDS EEN RAADSEL „Hermann Goering had het vergif, waar mee hij zelfmoord heeft gepleegd, al in zijn bezit sinds het tijdstip van zijn gevangenne ming". Tot deze conclusie is de commissie van onderzoek van de Groote Vier gekomen. „Er is een reden om aan te nemen, dat feij het vergif in zijn navelholte verborgen had", zegt het rapport, maar er wordt nadrukkelijk opgewezen, dat hij het daar niet tijdens zijn gevangenneming verborgen hield. Hij zou liet op het toilet verstopt kunnen hebben. Den Amerikaansehen wacht voor Goerings cel treft in geen geval schuld. Ook den an deren oppassers van de Amerikaansche mili taire politie kan niets worden verweten. Den avond voor zijn terechtstelling, ging Goering om 9 uur naar bed, nadat hij eendge brieven geschreven'had. Dit waren waar schijnlijk de brieven, die gericht waren aan kolonel Andrus, het hoofd van de gevan genis, het Duitsche volk en zijn vrouw. Het wegvoeren van Duitsche technici Blijft nog steeds de gemoederen gaande houden. Het wegvoeren van Duitsche technici naar Rusland, blijft in Duitschland en daarbuiten de gemoederen bezig houden. De vertegenwoordigers van de "Zeiss- en Sohott-fabrieken te Jena verzochten den Russen de ontmanteling van hun industrieën te staken. Indien de Russen het willen, zullen arbeiders en ingenieurs in Rusland gelijk waardige fabrieken inrichten. De door de Russen gecontroleerde radio Leipzig weerlegde de Britsehe aanvallen op de wegvoering der arbeiders met de bewe ring, dat de Britten en Amerikanen alle technici, die zij voor het vervaardigen van atoombommen konden gebruiken, reeds lang uit Duitschland wegvoerden. Ook naar Frankrijk zijn Duitsche technici vertrokken om er torpedo's te maken. BRITSCH-INDIË IN VEILIGHEIDSRAAD. Engeland zal de pogingen van Britsch-In dië om een zetel in den Veiligheidsraad te krijgen, steunen. Een van de argumenten is, dat de millioenenbevolking van Azië, die thans alleen door China wordt vertegenwoor digd een tweeden vertegenwoordiger moet hebben. De Nat. Bank in Oostenrijk heeft de volgende officieele wisselkoersen vastgesteld: 10 schelling voor 1 dollar, 4 schelling voor 1 pd. st. en 8.40 schelling voor 100 Fr. francs. Toen Goering naar bed ging, ging hij zoo lui mogelijk liggen, met zijn handen buiten de dekens, zooals voorschrift was. Voor zijn dood bracht hij zijn handen onder de dekens en waarschijnlijk heeft hij toen het vergif gepakt, dat hij blijkbaar ergens in zijn lichaam verborgen had, of in de navelholte, of in het darmkanaal. BEPERKING VETORECHT BEPLEIT Een tweetal onderwerpen, nl. beperking van het Vetorecht en het Francoregime, hield Zaterdag j .1. de vergadering van de V. N. bezig. In het algemeen verzochten de gedelegeer den een handelend optreden tegen de Spaansohe regeering, terwijl de Noorsche gedelegeerde Lange het gebrek aan geest drift voor de V N. toeschreef aan de om standigheid dat nog steeds geen oplossing is gevonden voor de atoomenergie en het pro bleem Franco. CONFERENTIE AFGEVAARDIGDEN TER KERKE. In de St. Patrick Kathedraal te New-York woonden 200 afgevaardigden der Vereenigde Naties gisteren een Mis voor het welslagen van de assemblee bij. Wisjinski vertegen woordigde de Russische delegatie. De ple baan der kerk sprak over het Koningschap van Qhristus. Ook Nederlandsche afgevaar digden waren aanwezig. COMMUNISTISCHE ZEGE IN BULGARIJE De Bulgaarsche radio maakte gisteren be kend, dat de verkiezingen in Bulgarije een overweldigende meerderheid voor de com munisten hebben opgeleverd. Incidenten deden zich niet voor. Buitenlaridsche jour nalisten hadden overal vrijen toegang. Kerk en School Ned. Herv. Kerk^ Viertal: te Groningen (vac. H. J. Lang- man) J. F. Berkel te Apeldoorn, C. Hooykaas te Kampen, J. N. de Ruiter te Sneek en G. v. Veldhuizen te Rotterdam-Kralingen. Drietal: te Scheveningen (vac. A. Offe- ringa) dr A. F. N. Lekkerkerker te 's-Gra- venhage-Loosduinen, H G. Groene woud tc Wageningen en J. Hielkema te Hellendoorn. Beroepen: te Groningen (vac. dr W. Aalders) H. J. Plaggemars te Spaarndam; ta Mantgum (Fr.) A. Verstraaten, voorg. Ver. v. Vrijz. Herv. te Delft; te Vledder P de lïoop te Ferwerd. Aangenomen naar Hoorn (Tersch.) C. G. Scheepstra te Ried (Fr.); tiaar Steen wij kerwold (toez.) A. E. D. A. Ravesloot te Opende. Aangenomen: naar 's-Gra venhage (31e pred.pl.) J A. Peters te Beverwijk. Bedankt: voor Baardwijk en Drunen A. Makkenze, catnd. te Klaaswaal; voor Ga meren L. Vroegindiewey te Waddinxveen; voor Sluipwijk (toez.) P. M. v. Galen te Eist (U.); voor Wissekerke S. P. Nijdam te Raamsdonk. Benoemd: tot hulppred. te Delft A. Lu- teyn, em. pred. te Nijkerk. Geref. Kerken. Bedankt: voor Middelstum (2e pred.pl.) A. Plaatsman te Sybrandaburen; voor Oud- Beijerland C. L. Ruben te Zevenhoven (Z.H.). Bedankt voor Hardinxveld D A Vogel te Ouderkerk aan de IJssel. Geref. Kerken art. 31 K.O. Beroepen: te Rouveen D. Zemel te Axel. Bedankt: voor Leiden W. Scheele te Zwijn drecht. HET INTERKERKELIJK GESPREK De kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente van Voorburg zond aan dien van de Geref. Kerk ter plaatse een bezoek om tot samen werking te komen tusschen wederzijdsche z.g. „breede kerkeraden", teneinde te komen tot meer waardeering van ieders standpunt. De kerkeraad van de Geref. Kerk benoemde zijn oudsten predikant, ds rnr W. S. de Vries, om in bedoelde samenkomst zijn standpunt uiteen te zetten. Ds J. W. SCHOKKING PREDIKANT DER VARENDE GEMEENTE Ds J. W. Schokkmg heeft gisteravond in de Noorderkerk te R'dam intrede gedaan als predikant van de varende gemeente. In den morgendienst werd hij bevestigd door den algemeenen vlootpredikant dr L. W Terlaak Poot, uit Den Haag. die als tekst gekozen had 2 Tim. 29b. Ds Schokking bediende het woord uit Tim. 6 36. Hij liet hieraan enkele toespraken voorafgaan, o.m. tot zijn bevestiger, tot de collega's en tot de gemeente. Ds Schokking arbeidde van 1941 tot 1945 als hulpprediker te Scheveningen en daar na als medewerker aan de Volkshoogeschool te Bergen. Doodstraf geëischt tegen Vught- bewaker Vreemd verhaal voor den Raad va~ Cassatie. (Van onzen verslaggever voor Rechtszaken). Een eigenaardig geval deed zich heden voor den Raad van Cassatie voor. De ge wezen Vuight-bewaker Bernard Becker uit Nijmegen, was door het Bijz. Gerechtshof ter dood veroordeeld, omdat hij vrijwillig deel had uitgemaakt van een executiepeloton in Vught. Oorspronkelijk had hij dienst gedaan als S.S.-man, dooh was wegens ziekte in 1941 ontslagen en toen in Vught bewaker gewor den. Zijn verdediger, mr A. P. C. Peters, betoogde dat verd. het feit niet had gepleegd, omdat hij, zooals verd. zelf uiteenzette in Vught steeds met een machinepistool zonder slagpenveer had rondgeloopen. Dit zouden verschillende getuigen kunnen bevestigen. Den proc.-fiscaal mr Longemeyer leek het verhaal ongeloofwaardig en eischte de dood straf, daar verd. zich vrijwillig voor het executiepeloton had aangemeld. Herziening van het vonnis zou later nog aangevraagd kunnen worden. Uitspraak over 3 weken. PRINCIPIEELE ZAAK VOOR HAAGSCH GERECHTSHOF Eenige korporaals van het korps motor- dienst waren van oordeel, dat zij onrechtma tig in werkelijken dienst waren opgeroepen, omdat zij op grond van hun technische capa citeiten uit oudere lichtingen waren „uitge pikt". In kort geding had de pres. van de Haagsohe Rechtbank beslist ten gunste van den Staat, maar Zaterdag diende deze zaak in hooger beroep voor het Haagsche Ge rechtshof, waarbij mr C. H. Telders voor de korporaals optrad. DeZë betoogde, dat het eerste lid van art. De Wereldreis van Pietje Pluis en Jantje Joppe 7. Och, och, wat zat Pietje m angst! *t Leek, of er aan de reis geen eind kwam! En waaien dat het daar boven deed! Einde-' lijk, na uren sporens, waarbij steden, dorpen en stations voorbijgevlogen waren, stopte de trein bij een groot station. Met schrik zag Pietje enigen uit het publiek naar hem kij kenGauw holde hij over de wagons naar voren...* 8. Daar liet hij zich omlaagzakken, en wel aan de kant, die van het perron èfge- keerd was. Gelukkig waren er aan de wa gon enige uitsteeksels, waar hij z'n voeten op kon zetten, maar toch was het nog een hele sprong om op de grond te komen. Zo gauw hij beneden was, zette hij 't op een lopen. 32 der Dienstplichtwet, op grond waarvan die Staat het recht meent te hebben willekeu rige personen op te roepen, verkeerd door den staat wordt geïnterpreteerd. Volgens mr Telders geeft het bewuste lid bevoegdheid tot mobilisatie van bepaalde lichtingen, doch niet tot het „uitpikken" van willekeurige personen. Volgens het tweede lid van art. 32 mogen, aldus mr Telders, uitsluitend de jongste lichtingen onder de wapenen worden geroepen, ongeacht een regelmatige of bui tengewone oproeping. Deze korporaals be- hooren ndet tot de jongste lichtingen. Ten slotte bestreed mr Telders. dat er een toe stand van oorlogsgevaar bestaat en betoogde, dat het K.B. E 36 van 10 Mei 1944 art. 32 niet buiten werking heeft resteld. De Rijksadvocaat, mr Scholten, verklaarde, dat de betrokkenen zoo onpartijdig mogelijk onder de wapenen zijn geroepen. Niets wijst op „uitpikken". Hij was van oordeel, dat bet Londensche staatsrecht aanvaard moet wor den en dat er nog oorlog is, hetgeen inhoudt, dat de Staat dus iederen dienstplichtige mag oproepen en lid 2 van art. 32 geen geldigheid bezit. Uitspraak op 9 Dec. MUTATIES RECHTERLIJKE MACHT. Op hun verzoek is eervol ontslag verleend aan den gepens. generaal H. G. Winkelman als militair raadsheer in den Bijz. Raad van Cassatie, aan mr W. F. E. baron van der Feltz als off. van Justitie bij de Arr. Recht bank te Middelburg, aan mr F. G. A. E. Bielders als rechter in de Arr. Rechtbank te Breda, aan J. J. Rus als kantonrechter- plv. te Oostburg en aan mr K. N. Korteweg als rechter in de Arr. Rechtbank te Dor drecht. Benoemd tot vice-pres. van de Arr. Rechtbank te A'dam mr J. J. ter Maten, aldaar, tot griffier bij het Kantongerecht te Maastricht mr F. G. A. E. Bielders te Breda, tot kantonrechter-plv. te Terneuzen mr P. H W. Tellegen, burgemeester van Terneu- Officieel wordt meegedeeld, dat de lucht- verbinding StockholmMoskou, via Helsinki, is hersteld. Door den hevigen regenval op Sardinië kwamen 35 personen om. Verscheidene dijlc^ doorbraken kwamen voor.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2