Zaterdag kiest de „Willem Barendsz" zee 's Werelds oogen op New York gericht VOORLICHTING „Indonesia Raja" identiek aan ons Wilhelmus Geheimzinnige gebeurtenissen bij de E. V. C. NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 WOENSDAG 23 OCTOBER 19M Om aan de Zuidpool de wal- visschen te verschalken Aan de Oeldiersohekade te Amsterdam ligt de drijvende fcraanfabriek, „Willem Ba rendsz" stevig verankerd aan de meerpalen. Aan boord is het nu rustig. De voorberei dende werkzaamheden zijn grootendeels ge daan. Nu en dan ziet men nog enkele man nen aan 't dek, doch de grootste bedrijvdglhedid is voorbij, want nog slectita enkele dagen resten, voordat Nederland zich na een rust periode van bijna honderd jaar, weer bij Amerika en Noorwegen zal voegen om de jacht op het voor ons land aoo noocüge waü- vtisoh-vet ter hand te nemen. Zaterdag zal de rust aan boord verstoord worden; de voetstappen van bijna vruanhon- derd mannen., zeelieden en niet-zeeheden, zullen over het dek klinken. De kabels zui len losgegooid worden. De romp van het sahip aai zich van de kade vrijmaken en de „Willem Barendsz" is op weg naar de Zuid pool. Dan begint de groote rees neven maanden naar men verwacht door het Noardzeetoamaal, door de IJmukter sluizen, de haring vij ver op, Zuidwaarts, steed6 Zuid waarts tot het schip in Kaapstad zal aan komen en vandaar naar de vangatgebieden gaat. Wie de reis zullen meemaken*Om der wille van de kortheid moeten we daar he laas een min of meer zakelijke opsomming van geven. Onder commando van den heer K. Visser van Schiermonnikoog, den oudsten gezag voerder van de Scheepvaartmij „Oostzee", die ook in de afgeloopen oorlogsjaren leven en vrijheid inzette voor de geallieerde zaak, gaan 244 man op het moederschip mee. Ge zagvoerder Visser voert het bevel over het geheele konvooi en wordt daarbij door den expeditieleider terzijde gestaan. Voorts zijn er twee stuurlieden voor de vangst en drie stuurlieden, die speciaal met de navigatie belast zijn. Het „dekvolk" bestaat uit twin tig man en ofschoon deze mannen ook al len wel met den hamer kunnen omgaan, gama toch ervaren scheepstimmerlieden mee om direct paraat te zijn, wanneer er iets hapert. De zorg voor de reusachtige voortstu wingsmotoren is toevertrouwd aan een hoofd machinist, acht machinisten en zes olielieden. In de drijvende fabriek zelf is een groot aantal personen belast met het verwerken van walvisch tot traan, t.w. een fabrieks- voorman, fcraankokers, pompliecten en vele anderen. Op het ontleeddek, waar de zoo juist binnenboord gesleepte walviaschen „ge slacht" worden, zijn elf ontleders, geholpen door zes jongens, vier beenzagers en twintig spek- en vleeschsnijders. met aan het hoofd twee voorlieden, aangewezen. Twee biolo gen en twee chemici zorgen ten slotte voor vervolmaking van het product. Wil alles goed reilen en zeilen, dan moet het gereedschap en de inrtchting aan boord in orde zijn enblijven. Hiervoor zorgen twee electriciens, twee bankwerkers, een duiker, een lasscher, een slijper, twee har poensmeden en twee smidsjongens. Voor het opsporen van de walvisschen gaan twee amplübie-vliegtuigen mee, die door elf man van den Marioe-vliegdienst worden bediend en onderhouden. Een meteo roloog vaart eveneens mee. De expeditie zal ongeveer aeven maanden duren en de opvarenden zullen het dus lang zonder post van thuis moeten stellen, doch een complete ra<jio-'installatie zal de ver binding met het vasteland onderhouden. Voor den inwendigen mensch zorgen vier koks, een bakker en een slager, terwijl twee Japansche zeemijnen eischen 30 dooden en 27 gewonden Vreeselijke ontploffing in d« buurt van Menado Bij die gisteren, in de omgeving ven Menado verrichte opruimingswerkzaamheden onder leiding van een aifdeeldng der Ned. marine, ontploften achttien Japansahe zeemijnen, tengevolge waarvan 50 personen werden ge dood en 27 gewond. Het betreft hier den com mandant der Oiprudimings-ajSdeeüng3 Ned. militairen, 22 Inlheemschen en 4 leden van een Japansdh strafpeloton. Zeven en twin tig Inheemsohen werden gewond. hofmeesters, vier salonbedienden en acht messroombedienden voor het opdienen zorg dragen. In geval van ziekte zullen de mannen aan In de cantine is alles te koop. Kleeding, schoeisel en volop sigaretten I Voor het godsdienstig leven maakt ds J. Wristers, van Amsterdam-Oost, de reis mee, daar bijna de geheele bemanning protestant is. Tenslotte nóg iets over de bemanning der „catchers**. Elk der acht jagers heeft een bemanning van 14 man. zoodat dus in totaal 26 oer. re „WIILILEM de zorgen van den bekenden dr A. Melchior ui* Haarlem worden toevertrouwd. De „Zie kenboeg", zooals men de ziekenafdeeling noemt, is air-conditioned", d.w.z. dat ze rijkelijk van versche lucht op de juiste temperatuur kan worden voorzien, doch dit is ook met de overige hutten en verblijven het geval. Het is echter te hopen, dat dr Melchior met zijn staf, noch de Röntgen- installatie, noch de andere medische instal laties en medicijnen, tot penicilline toe, zal moeten gebruiken. Het is niet zooals vroe ger, dat de dokter tegelijkertijd scheepsbar bier is: er vaart een echte kapper mee. De expeditie gaat in drie étappes: Amster damKaapstad, KaapstadVangstgebied Kaapstad, KaapstadAmsterdam. De tweede étappe zal ongeveer 4% maand duren. Aan de geestelijke verzorging van de bemanning is dan ook groote aandacht besteed. Er zal een eigen krant, ,De Walvischcourant", wor den uitgegeven, onder redactie van den heer Kolkman. Er zullen lezingen worden gehou den en ook zullen goede films worden ver toond door een cinêast, die tevens de ge heele expeditie zal verfilmen. Voorts is er een bibliotheek. De lichamelijke conditie 1b evenmin vergeten en onder leiding van den bekenden natuurvorscher Jan P. Strijbos zal dagelijks ochtendgymnastiek worden ge daan. WAT ER ZOOAL TER SPRAKE KOMT De vergadering der Ver. Naties, welke heden in New-York begint, is het tweede deel van de bijeenkomst, die dit voorjaar in Londen begon. In de eerste plaats zullen aan de orde komen de rapporten van Trygve Lie en den Veiligheidsraad over den arbeid der Ver. Naties in het voorbije half Jaar. In het laat ste rapport is ook dat van de commissie voor de atoomenergie verwerkt. Vervolgens zal gestemd worden over de toelating van Zweden, IJsland en Afgha nistan als leden der V.N. Het veto-recht is het volgende agenda punt. Het houdt in, dat in zaken, die geen procedure-kwestie zijn, een der vijf groote mogendheden een voorstel kan torpedeeren. Nederland, Australië en Cuba stelden voor er verandering in te brengen. Een klacht van Britsch-Indïë tegen Zuid- Afrika over de behandeling van de Britsch- Indiërs, het onderzoek naar de aanwezig heid van vreemde troepen in de landen der Ver. Naties, de verkiezingen voor den Vei ligheidsraad, waarin Nederland, Egypte en Mexico aftreden, zijn punten, die veel stof kunnen doen opwaaien. Het laatste punt zal een einde maken aan de functie van den heer Van Klef fens, omdat Nederland niet herkiesbaar is. Ook voor den Socialen en Economischen Raad moeten verkiezingen plaats hebben, doch Nederland zal geen candklaat zijn. België heeft nl. zitting en het lidmaatschap der landen is, overeenkomstig de geografi sche ligging, geregeld. De codificatie van het Volkenrecht, de trustschapsverdragen ea het instellen van een trustschapsraad voor de trusteegebieden noemen wij verder als belangrijke punten. Bij de laatste komt de annexatie van Zuid- West-Afrika door Zuid-Afrika aan de orde. Het was nl. tot den eersten wereldoorlog een Duitsche kolonie, die Versailles aan de Unie van Zuid-Afrïika in mandaat gaf. De vluchtelingenvraagstukken en het on derwerp „Rechten van den mensch" vormen, met de huishoudelijke aangelegenheden, het slot van het wel zeer uitgebreide en geva rieerde menu der Vereenigde Naties. 356 man met d« expeditie meegaan. Hier onder zijn vele buitenlandsche specialisten, o.a. de expeditieleider, de kapitein-harpoe niers van de jagers, het technisch personeel, speksnijders, beenzagers, enz. Van deze ervaren krachten zullen onze landgenooteo ongetwijfeld veel kunnen leeren. Toen ons vorig Kabinet zijn bestaan begon met een veronachtzaming van de taak. welke het Parlement in- ons staat kundig leven heeft te vervullen, beteeken- de dit niet, dat het Kabinet het contact met het volk wilde verliezen. Integendeel hoe geringer taak aan het Parlement werd toe gedacht, hoe ruimer compensatie met andere middelen moest worden bereikt. Zoo is ongetwijfeld mede de uitbouw te verklaren, welken sinds de bevrijding de Regeeringsvoorlichting ten onzent heeft on dergaan. Die voorlichting kreeg zulk een omvang, dat in Januari van dit jaar bq de parlementaire debatten van de zijde der Volksvertegenwoordiging uiting moest wor den gegeven aan groot misnoegen. Deze debatten hebben toen geleid tot een commissie, welke heel het vraagstuk van de Regeeringsvoorlichting tot voorwerp van onderzoek en studie heeft gemaakt en thans dus tij<iig voor de besprekingen van de begrooting. welke spoedig zullen aanvan gen het resultaat van haar bevindingen in het licht heeft gegeven. Dat de commissie noodig was, was niet prettig, doch het feit, dat zij haar werk on gestoord kon verrichten, met gebruikma king van alle noodzakelijke middelen en vooral dat de Regeering haar bevindingen (die uitgeloopen zijn op een tamelijk felle critiek) volledig publiceert, is weer een cre- ditpost op ons democratisch staatsbestel. Reeds daarom is het rapport der commis sie van belang. Doch evenzeer is het rap port van beteekenis, omdat het de wel zeer uitgedijde Regeeringsvoorlichting tot de juiste, d.w.z. beperkte proporties terugge bracht wil zien. De commissie komt tot de stelling, dat de overheid verduidelijking van haar beleid slechts dan mag vergezeld doen gaan van propaganda voor dat beleid, wan neer het kwesties betreft, die redelijker wijze liggen buiten de bestaande tegenstel lingen en onderscheidingen van godsdien- stigen, politieken, cultureelen en in het al gemeen geestelijken aard. Dus zoo goed als het streven er op gericht moet zijn om de staatstaak, welke men wel zeer groot heeft doen worden, tot den wa ren omvang - terug te brengen, zoo moet ook de voorlichting van regeeringswege aan zienlijk inkrimpen. De commissie komt dan tot de conclusie, dat de huidige toestand een einde moet nemen, een toestand, waarbij de departemen ten een eigen, afzonderlijken voorlichtings dienst hebben. Zij wil geraken tot slechts één voorlichtingsdienst, onder verantwoor delijkheid van den minister-president, waar mede elk departement door een contact orgaan verbonden kan zijn. Wenschelijk is, dat de voorlichting steeds zoo wordt opgezet, dat men duidelijk met overheidsvoorlichting van doen heeft, die daarbij valt onder de verantwoordelijkheid van den betrokken minister. Door deze in perking van de taak komt de Regeerings voorlichting te staan in het juiste kader van Overheid, Parlement en ook van de vrije pers, die eveneens door de ambtelijke sfeer, waarin de voorlichting getrokken is, wel iets van haar bekoring heeft verloren. Het komt ons voor, dat, met inachtneming van de richtlijnen der commissie, nog vol doende werkgelegenheid voor een beschei den, doch goed opgezetten dienst overblijft. Vooral ten aanzien van de bekendheid, welke door ons land tegenover het buitenland ge maakt moet worden, is er genoeg en nuttig werk te verrichten. En hier worden de grenzen van een geoorloofde propaganda ook niet zoo spoedig overschreden. ZONDERLINGE LEGERORDER IN NED.-INDIë De wapenstilstand in Indië is door onze vrijwilligers daar met niet al te groot enthousiasme ontvangen. Zij schrijven er, zooals uit onderstaand fragment uit een brief van een Leidschen vrijwilliger aan zijn vrouw blijkt, met onverholen wantrouwen over. Deze brief onthult voorts nog een andere merkwaardigheid. Op Java heeft men het in 1929 ontstane „Indonesische volkslied", het „Indonesia Raja", dezelfde plaats en waarde toegekend als ons Wilhelmus. Bij het spelen van beide liederen moeten eerbewijzen gebracht wor den. Gelukkig zijn de reacties bij de Nederland- sche soldaten gezond. Leest u zelf: „Gisteravond werd hier door de radio ge zegd, dat er wapenstilstand komt. Nu, ik ben wel nieuwsgierig hoe dit afloopt. Ze zijn nogal optimistisch. Ik vind het wel prach tig, eerst zooveel jongens laten sneuvelen en dan die lui, nog gelijk geven ook. Ze prakkiseeren tegenwoordig van alles. We hebben nu ook een inheemsch volkslied. Als het Wilhelmus gespeeld wordt, moet ieder natuurlijk in de houding staan, doch dit moet nu ook, als het Indonesische wordt gespeeld. Hierover is een schrijven binnen gekomen bij alle legeronderdeelen. Kapitein NJST. moest het ook voorlezen. Toen hij uitgesproken was, zei hij „Wat jul lie doen weet ik niet, maar ik doe het nooit." Dit wordt toch al te gek voor zoo'n stel- OOK DAAR DE CELLENBOUW AAN DEN GANG? De Lamde-lij ke Bedirijfsigiroep Bouwvak van die E.V.C. deelt mede, dat op het kantoor te Amsterdam sands enkele dagen zijn ver dwenen twee schrijfmachines, een adresseer- miaohime, de volledige ledenkartotheek en een partij stencdlpapier, aldus „Trouw." Na deze gebeurtenis hebben de bestuurders F. Visser en A. van Kwawegen (penningmees ter) zioh niet meer laten zien. Laatstge noemde heeft een vrij groot bedrag aan geld bij zdch. De politie heeft het onderzoek in handen. In verband met deze mysterieuze geschie denis trekt de aandacht een verklaring van het hoofdbestuur dier E.V.C. aangaande een poging van een aantal E.V.C .-functionaris sen, om de E.V.C. „van het pad der vakbe weging af te brengen" en om te vormen tot een instrument, in handen van den commu nisten bond „Spartacus", de Rev. Comm. Partij en de Rudolf Rockersticfhitdng („So cialisme van onder op"). Deze politieke groe pen zouden ednde Augustus in het geheim met een aantal E.V.C.-functionarissen heb ben vergaderd, er zou een uitvoerend comité zijn benoemd, en de opdracht zou zijn ver strekt, om zoo mogelijk ledenregisters en ander materiaal van de E.V.C. te ontvreem den. Tevens zou getracht worden, de fusie met het N.V.V. te verhinderen. De Lan delijke Raad van de E. V. C. zal echter, aldus de verklaring, den strijd voor de eenheid der vakbeweging onverkort voortzetten, de arbeidersvijandige elementen verwijderen en met gesloten gelederen de fusie met het N.V.V. tegemoet gaan. Door opvoering van het peil der tooneel- voorsteüingen in Engeland begint men de concurrentie van de film behoorlijk te weer staan. letje oproerlingen. Maar ja, de hooge hee- ren kunnen het weten. Als ze onzen zin deden, rolden we het zaakje achter elkaar op. Maar ja, onze vrienden, de Engelschen. vinden dit niet goed. We zullen maar moed houden; als het ma?r eenmaal 30 Nov. is, is hier geen Tommy meer en dan hebben wij de handen vrij. Kijken wat er dan ge beurt Wereldnieuws in zakformaat Britsche ingenieurs zullen 25 Oct. te Ham burg een tweede serie duikboot-onderkomens vernietigen. Slecht weer noopte in Engeland vele lucht vaartdiensten te staken, o.a. dien op Parijs, doch de K.L.M. vloog door. Over het Volkenbondspaleis werd in den Zwitserschen Bondsraad overeenstemming bereikt wat betreft het gebruik maken er van door de V.N. Daar in Bulgarije a.s. Zondag alg. verkie zingen worden gehouden, doch de noodige politieke vrijheden er worden gemist, heeft Engeland zich, in overleg met Amerika, in verbinding gesteld met Belgrado en de Russ. vertegenwoordigers in den geall. bestuurs raad. Of Görings nagelaten brieven al dan niet gepubliceerd zullen worden, zal op de eerst volgende bijeenkomst van den Geall. Be stuursraad worden beslist. Volgens generaal Joseph MacNarney, den commandant der Amerik. strijdkrachten in Europa, dient de bespreking der ministers van de „Groote Vier" inzake het vredesver drag met Duitschland in Berlijn te worden gehouden. In bevoegde Amerik. kringen meent men, dat na 31 Dec. 1947 circa 25 30 millioen ton van de tijdens den oorlog gebouwde Amerik. koopvaardijschepen zal worden gesloopt of opgelegd. Wegens verduistering van 20 millioen lire aan UNRRA-goederen zijn te Bologne 2 Ame- rikaansche deserteurs gearresteerd. Weer dreigt een mijnwerkersstaking in de U.S.A. tegen 20 Nov. indien Lewis, die be weert dat de regeering zich niet hield aan haar afspraken, tot geen bevredigend resul taat komt inzake de arbeidsvoorwaarden in de bruinkolenmijnen, waar 2 mnd. geleden de laatste groote staking een einde nam. De Vereenigde Automobiel-Arbeiders in de Ver. Staten wenschen voortaan loonsverhoo- gingen, die gelijken tred houden met de stij* ging der kosten van het levensonderhoud.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 5