Alphens gasfabriek wordt nu toch vernieuwd Dronken lieden mogen niet achter 'n autostuur ADELAAR Waar komt 't wereldkampioenschap schaken? NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 9 OCTOBER 194* Begrootingstekort in een batig saldo omgezet Gisteravond vergaderde de gemeenteraad, o.l.v. weth. J. Spreij Thzn. De heer C Verduyn werd als raadslid beëedigd. Reeds bij de mededeelingen kwam de heer Ruyssenaars als eerste spreker in deze langdurige vergadering los. Spr. bracht hulde aan de fa De Vries Lentsch die tij dens den oorlog ontvangen wachtgelden aan de gemeente terugbetaalde. Leeringen wekken, maar voorbeelden trekken, aldus spr. en hij hoopte dat door verbreiding van deze geste in de pers, andere plaatselijke firma's dit voorbeeld zullen volgen. Bij de verhooging van den gasprijs vroeg dezelfde spr. den Raad vaartaan hierin weer te raadplegen. Tot leden voor de Commissie voor toe zicht op het middelbaar Onderwijs werden ge-kozen ds Joh. Stehouwer, mr A. J. de Jong, dr W. v. d. Wind, A. Wamaar en J. C. Semkes. Na enkele minder belangrijke zaken kwam aan de orde het voorstel tot aanleg van Straten etc. tot een bedrag van f 488.000. De heer De Vos spreekt zijn blijdschap uit over dezen royalen aanpak, 't Heeft spr echter bevreemd dat midden in de gepro jecteerde bouwgronden een stuk ligt tus- schen v. Boetzelaerstraat en Hofzichtstraat. groot 3500 m2, dat aan de Kerkvoogdij van de Ned. Herv. gemeente is verkocht voor f 7 per m2 met de verplichting den grond bouwrijp op te leveren. Thans wor den in het voorstel bouwgrondprijzen ge noemd van f 18 per m2 en spr. vraagt of deze verkoop niet ongedaan gemaakt kan worden of althans overleg gepleegd met het bestuur van de Kerk om wijziging in dezen prijs te brengen. Het blijkt, dat deze verkoop in 1943 plaats vond door den toenmaligen burgemeester. Uiteraard was toen nog niet te zien hoe de toestand zich ontwikkelen zou. De Ned. Herv. gemeente heeft hierdoor een enorme fkiancieele meevaller. Het betreffende be sluit kan echter niet aangevochten worden. De gemeente zal de strop moeten dragen. De heer v. d. Berg merkt nog op dat, gaat men deze zaak herzien, dan alle transac ties uit dien tijd, waarbij de gemeente na deel heeft, onder de loupe genomen dienen te worden. Uit de verdere discussie over dit punt blijkt dat voor 1947 plannen bestaan, van rijkswege reeds goedgekeurd tot den bouw van 126 woningen (middenstands- en arbei ders) door de drie bouwvereenigingen. Er staan 400 woningzoekenden ingeschreven. Bij het punt verhooging van de prijzen voor electriciteit wordt medegedeeld, dat de straatverlichting in den a.s. winter aan zienlijk beter zal zijn dan in 1945-*46 en voorts dat B. en W. met voorstellen zullen komen tot speciale tarieven voor de leve ring van stroom aan groote gezinnen Het voorstel tot wijziging begrooting 1946 bevat eenige prettige verrassingen. De begrooting voor 1946 sloot met een nadeelig saldo van f 99.000. Door verschillende meevallers kwam' hierin een sterke wijziging ten gunste. Als vergoeding voor de politie over de jaren 1943-1946 zal worden uitgekeerd f 105 250 uit de ondernemersbelasting komt taal f 280.000 zal kosten. Leiden zou Alphen ook eerst het volgende jaar van gas kunnen voorzien als men daar een nieuw blauwgas- watertoestel heeft ontvangen. Het beleid van den directeur kwam hierbij o.a. ook ter sprake, evenals de personeelsverhouding, die niet zoo gunstig is. Uit de beantwoording bleek, dat de voor zitter mét den directeur van de gasfabriek gisteren een onderhoud heeft gehad op het departement van Verkeer en. Energie in Den Haag. Men heeft hier den indruk ge kregen, dat alle medewerking zal worden verleend om spoedig tot aflevering van de materialen voor den afbouw van oven 7 ver gunning te geven. Hierdoor zou dus de moge lijkheid aanwezig zjjn de gasfabriek voor Alphen te behouden, totdat de algemeen landelijke regeling tot stand komt. Op verzoek van enkele leden ging de raad om half 1 nog weer in geheime zitting, waarbij ongetwijfeld de personeelskwestie nog nader ie besproken. In dit verband gezien, was niet onaardig de opmerking van den heer Geerlof, die de minder gunstige geruchten over de bedrij ven de pers in dé schoenen wilde schuiven. De feiten spreken wel andere taal! Na heropening van de openbare vergade ring deelde de voorzitter mede, dat het col lege introk het verzoek om machtiging, contact te zoeken met Leiden voor de gas levering aan onze gemeente. Al het moge lijke zal worden gedaan de fabriek voor Alphen weer in orde te doen maken. De heer De Vos sprak waardeerende af scheidswoorden tot den raad in verband met zijn vertrek naar Driebergen. De voorz. en de heer Dekker spraken het scheidende lid toe. Hierna volgde sluiting van deze ver gadering. die duurde van 7 uur tot gister nacht half 2 en door veel publiek werd bij gewoond „WAARHEID" WAT NU?. „De Waarheid" is zich nóér geschrokken! Nadat het allerlei berichtjes gelanceerd had over „verdwaasde gezichtjes van huilende Hollaindsche jongens in patrijspoorten van transportschepen", nadat het herhaaldelijk geschreven had over opschriften in treinen in 't genre van „Wij gaan Soekarno helpen" en „Wij willen niet naar Indië", is het blad Zaterdagmiddag eens wérkelijk gaan kijken naar het vertrek van een gedeelte van de 7 Dec. divisie. En dèèrvan is het blad zich naar geschrok ken. De verslaggever zag namelijk zoo maar slagzinnen op de treinen staan als „Wij wil len Soekarno's hoofd op een schotel" en „Lie ver dood dan rood!".... Wij geven het toe: het i s ook vervelend voor „De Waarheid". Waartoe hebben dan al die protestmeetingen tegen de uitzending van troepen naar Ned.-Indië gediend, als die domme Hollandsche soldaten er zich tóch niets van aantrekken? Misschien dat professor Pootjes er raad op weet?. OEGSTGEEST De boekenactie voor het me Bataljon Grenadiers is een groot succes geworden. Ongeveer 2200 boeken en 40 jaargangen van tijdschriften zijn opgehaald, afgezien nog van een enorm aantal losse tijdschriften. Keurig gesorteerd is alles nog vorige week naar Amsterdam gebracht, waar het met de boot, tegelijk met de mannen zelf, naaT ons Indië is verscheept. Een dankwoord aan gevers en geefsters is hier zeker op zijn De dirigent van het Rott. Philh. Orkest, Eduard Flipse. heeft longontsteking en zal heden in een der R'dömsche ziekenhuizen worden opgenomen. Leidsche kantonrechter legt „flinke" straffen op Voor het kantongerecht moest weer een groot aantal personen, wegens zeer ernstige verkeersovertredingen terecht staan, waarbij door het O.M. zware straffen werden ge- ei scht. A. K. de R., winkelier te Sassenheim, moest terecht staan, omdat hij in den naoht van 30 Juli j J. op den Warmonderdam onder Sassenheim, een auto had bestuurd, terwijl hij zoodanig onder den invloed van alcohol ver keerde, dat hij niet in staat geacht kon wor den, een auto naar behoor en te besturen. Verd. erkende dronken te zijn geweest. Het O.M. achtte dit de ernstigste verkeers overtreding welke voor het kantongerecht behandeld kan worden en eischte 30 dhgen principiale hechtenis en in-trekking van het rijbewijs voor één jaar. De kan-tonrechter vond het een wonder, dat verdachte geen ongelu-k had gekregen ook het oubliek was er goed afgekomen De Haagsche Tram is van plan uaar tijd mee te gaan. Zij heeft Werkspoor te A'dam opdracht gegeven, een aantal motorwagens volgens het Amerikaansche P.C.C.-car type te bouwen. De trekkracht is 200 pk, het remvermogen 400 pk, max. snelheid 60 km. De wagen heeft 45 zitplaatsen. f 47.000; verschillende kleinere meevallers leveren f 164.750 daartegenover stonden «nkele kleine tegenvallers, maar het eind resultaat is toch, dat inplaats van het tekort van f 99.000 een batig slot is ontstaan van f 28.000. Een en ander had tot gevolg dat een opdracht van Ged. Staten om de hef fing van de straatbelasting te verdubbelen, voorloopig voor een jaar werd ingetrokken. Over het voorstel tot wijziging van de verordening op de heffing van de Verma kelijkheidsbelasting voerden een groot aan tal leden het woord. Sommigen ging de door B. en W. voorgestelde wijziging niet ver genoeg. Het verst ging de heer Slootjes, die van alle uitvoeringen, evenals in vele steden, vermakelijkheidsbelasting wilde hef fen, maar dan royale tegemoetkoming wilde geven door middel van subsidies. B. en W. wWden echter geen uitbreiding geven aan hun voorstel. Een amendement v. d. Berg, betreffende terugstorting van belasting voor Uitvoeringen met een liefdadig doel, werd tegen advies van het college met 145 stem men aangenomen. Dan komt aan de orde het voorstel van B en W. met betrekking tot het verzoek van de boerenstandsorganisaties de huisslachtltn- gen weer toe te staan. Zooals bekend, advi seerden B. en W. afwijzend, voornamelijk op hygiënische gronden. De raad dacht er an ders over. Tot groot genoegen van het groot aantal landbouwers op de publieke tribune werd het prae-advies van B. en W. bestre den, evenals het rapport van den keurings veearts. De sterkste motiveering was wel, dat het gevaar van besmetting even groot is ter slachtplaats of in de inrichtingen van de slagers, als op de boerderij. Voor de boter en kaasbereiding moet ook alles zindelijk zijn en aan hooge eischen van hygiëne vol doen. En begrijpelijk zal de veehouder, die zelf een jaar lang met zijn gezin van het geslachte moet eten, al het mogelijke doen dit zoo zuiiver mogelijk te houden. De voorz. was van oordeel, dat B. en W. meer het belang van de algemeene volks gezondheid in het oog houden, terwijl de raad hier het groepsbelang wil dienen. Ten slotte werd het afwijzend prae-advies ver- worpea met 16 tegen 3 stemmen (B. en W. tegen den raad) en met 'dezelfde verhou ding aangenomen het voorstel van den heer v. d. Berg de huisslachtingen weer toe te Staan en dit op te nemen ki de verordening. Na twee hamerpunten werden de bespre kingen geopend over den toestand van de gasfabriek. Door de verschillende fractie leiders is hierover langdurig het woord ge voerd. Algemeen was men vol lof voor de wijze waarop B. en W. deze affaire hebben behandeld. Verschillende technische kwes ties werden besproken en de raad was van oordeel, dat al het mogelijke dient gedaan de gasfabriek voor Alphen te behouden. Uit de rapporten is gebleken, dat de toe stand niet zoo ongunstig was als verwacht werd. Kan men de toegezegde materialen krijgen en oven 7 afbouwen, dan is de fa briek weer tamelijk bedrijfszeker. Dit alles klemde temeer, daar inmiddels gebleken is. dat de koppehng met Leiden niet te Koude kerk aangesloten kan worden, maar gelegd moet worden vanaf genoemde stad, wat to en veroordeelde verd. tot 8 dagen pr. hech tenis en intrekking van het rijbewijs voor één jaar. C. v. V. uit Voorhout moest terecht staan voor het feit, dat hij aldaar met een motor rijwiel had gereden, waarbij hij de veilig heid van het verkeer in gevaar had gebracht. Niet minder dan voor 5 overtredingen moest hij terecht staan, geen rijbewijs, geen num- merbewijs, enz. Het OM. eischte totaal boete f60 of 13 d. hechtenis: vonnis f35 of 12 d. h. P. F. B. uit Noordwijk ha-d, rijdende met een vrachtauto op den Gooweg onder Noord- wijkerhout, niet voldoende voor een autobus uitgeweken, waardoor een aanrijding was ontstaan. De autobus was gekanteld en in hec gras langs den weg terechtgekomen, waarbij verschillende passagiers werden .ver wond. Het OM. eisohte f25 boete of 10 d. h. Uitspraak conform. J. H. P. v. V. uit Leiden, moest terecht staan, omdat hij komende met zijn vracht auto van de 2de Bi npen vestg ra cht, hoek Steenstraat, geen voorrang aan het reohter- verkeer had verleend. Hij was in botsing ge komen met een passeerende tram, waardoor veel stagnatie en schade was ontstaan. Eisch O.M. f 40 boete of 10 d. h. Uitspraak f 25 of 10 d. h. D. v. d. H. uit Noordwtjkerhout, had op een motorrijwiel gereden, zonder dat hij in het bezit was van een rijbewijs, ook was op het motorrijwiel geen spiegel. Het O.M. eisohte voor het eerste feit f 15 boete of 8 d. h. en voor het tweede feit f10 boete of 5 d. h. Uitspraak f5 boete of 2 d. h. en f3 boete of 1 d. h. A. K., bestuurder bij de N.ZJL, was op 26 Mei j.l. met de tram op de BLauwpoorts- brug tegen een aohteruitrijdenden auto op gebotst. Eisch OM. f 25 boete of 10 d. h. Uitspraak f 10 boete of 4 d. h. P. J. A. V. alhier, had op 26 Juni jJ. op de Bloemmarkf met een auto gereden, wat verboden is en op den hoek Vrouwensteeg een wielrijder aangereden, bovendien had hij geen rijbewijs. Eisch totaal f40 of 15 d. h. Uitspraak f30, of 12 d. h. J. v. d. M. uit Oegstgeest had, rijdende in een Blauwe tram van Leiden naar Haarlem, terwijl er geen gevaar aanwezig was, aan de noodrem getrokken. Verdachte erkende de overtreding, maar had dit gedaan, omddt op het bellen door het personeel geen acht wordt geslagen. Het O.M. eischte f7 50 boete of 3 d h. De kantonrechter vond het on- noodig trekken aan een noodrem, een zeer ernstig feit en veroordeelde verdachte tot f 10 boete of 4 d. h. Th. v. d B uit Noordwijkerhout, had op 25 Juli j.l. 's nachts om 4.45, op een land een hoeveelheid aardappelen gerooid en meege nomen. Verdachte erkende den diefstal der aardappelen. Er waren geen aardappelen te krijgen en toen had hij zich op deze wijze van aardappelen voorzien. Het O.M. vond dit geen manier en eischte f 40 boete of 10 d. h. Uitspraak f 10 boete of 4 d. h. M. v. d. M. uit Katwijk aan Zee, had komende met zijn auto van een erf op den Heerenweg te Lisse geen voorrang aan het verkeer verleend en was in botsing met een motorbakfiets gekomen, waarvan de bestuur der verwond werd. Eisch O.M. f25 boete of 10 d. h. De raadsman, mr De Ruyter de Wildit schreef het ongeluk toe aan het feit, dat de bestuurder van de bakfiets geen rijbewijs en geen rijvaardigheid had, zijn cliënt had direct geremd, waarom hij vrij spraak vroeg De kantonrechter sprak ver dachte vrij. Th J. H. uit Noordwijk, had in plaats van zijn zoon naar school te sturen, hem op zijn land laten werken. Eisch en uitspraak f 15 boete of 5 d. h. J. G.B. te Leiden, was te Leiderdorp niet 2 geweren aangetroffen. Daar hij mocht jagen, was het dragen van één jachtgeweer toegestaan. Eisch f25 boete of 10 d. h. Uit spraak f 5 boete of 2 d. h., met verbeurd verklaring van het tweede (geen jachtge weer). Voorts stonden verscheidene personen we gens overtreding der leerplichtwet terecht. Goed, goedkoop en zuinig licht voor iedereen. Goed goedkoop en zuinig licht voor iedereen. Goed, zuinig licht vooF""ïeeëïeen. goedkoop en zuinig licht vooï iedereen. Goed, goedkoop en zuinig licht voor iedereen. Goed, goed» koop en zuinig licht voor iedereen I/utag. of» Uw 6o* Alk utu% de texUetUaod Gunstige verwachtingen voor sterrenregen Op grond van sterrenkundige berekeningen heeft de Werkgroep Meteoren van de Ned. Vereen, voor Weer- en Sterrenkunde gun stige verwachtingen voor het optreden van den sterrenregen in den nacht van 9 op 10 October. Er bestaat kans, dat de regen 16 uur duurt tegen 3 «ur in 1933 VOORSCHOTEN. De Woningcommissie houdt niet Don derdag maar Vrijdag 11 October a.s. zitting. Wij vestigen er de aandacht op, dat het verbod tot vestiging in de gemeente nog steeds van kracht is (ook alleen wonenden Ook voor verhuizingen binnen de gemeente is een vergunning van den burgemeester vereischt. Een ieder wordt in zijn eigen be lang aangeraden de vereischte vergunningen tijdig ter secretarie aan te vragen, hetgeen eveneens geldt voor Ind. families. Op 10,April 1940 heeft de gemeenteraad besloten een crediet van f 500 beschikbaar te stellen voor het maken van een ontwerp voor de restauratie van den gemeentetoren. Nadat dit plan tijdelijk was opgeschort, heeft wijlen burgemeester Berkhout in 1942 deze aangelegenheid opnieuw in studie genomen en aan het architectenbureau Herman en L. van der Kloot Meijburg en Bolt te 's-Gra- venhage het maken van het restauratieplan opgedragen. B. en W. stellen den Raad voor, in verband met een door genoemd bureau in gediende nota van f 2362,35, een crediet be schikbaar te stellen tot genoemd bedrag. HOUDING VAN DEN K.N.S.B. ONBEGRIJPELIJK (Van onzen Noordwijkschen correspondent). Door een mededeeling van dr. Euwe in een artikel in „Het Vrije Volk" van 7 Oct. jl. wordt een eigenaardig licht geworpen op de manipulaties van den Kon. Ned. Schaakbond betreffende het wereldkampioenschap scha ken, zoo vernemen wij van bevoegde zijde. In dit artikel verklaart dr. Euwe, na ge wezen te hebben op de minder sterke bezet ting van het tournooi te Praag, dat de lijst van de deelnemers, die om het wereldkam pioenschap zullen kampen, nu definitief is vastgesteld. De plaats waar dit tournooi zal worden gehouden, zoo vervolgt dr, Euwe, staat nog niet vast, maar het is zeer waar schijnlijk dat de eerste helft in Rusland, en de tweede helft in Nederland zal plaats vin den. De K.N.S.B., aldus dr. Euwe, heeft het juiste inzicht gehad, dat de belangen van de schaakwereld het beste zou worden gediend door de helft van de door de F.I.D.E. verkre gen toezegging aan Rusland over te dragen. Een geste, die volledige waardeering ver dient, zoo besluit dr. Euwe. Bij degenen echter, die op de hoogte zijn van de onderhandelingen, welke zijn ge voerd teneinde het tournooi in Nederland te krijgen, kan deze geste weinig bewondering oogsten. In een vorig artikel hebben wij reeds uit eengezet het verloop der onderhandelingen, die door de Noordwijksche Schaakvereeni- ging zijn gevoerd met dr Euwe, als gevol machtigde van den K.N.S.B., met als doel het tournooi te Noordwijk te doen plaats hebben. In Juni 1946 zijn de besprekingen met dr Euwe geopend, die zelf het denk beeld opperde het tournooi te Noordwijk te houden, mits de Wereldschaakbond zou be sluiten «Nederland hiervoor aan te wijzen. Daarvoor was echter geld noodig. De heer Van Sterkenburg, dir van het Palace Hotel, verklaarde zich desgevraagd bereid een cau tie van f 10.000 te storten. Dit werd door dr Euwe geaccepteerd, en daardoor is het gelukt de F.I.D.E. te doen besluiten het tournooi in Nederland te hou den. Deze ruggesteun was noodzakelijk, want volgens het reglement van de K.N.S.B. kan het bestuur niet meer dan f 200 voor een bepaald doel voteeren, zonder toestemming van den Bondsraad. Toen het was gelukt het tournooi naar Nederland te krijgen, kon stilzwijgend wor den aangenomen, dat dan Noordwijk de uit verkoren plaats zou zijn. Temeer daar de K.N.S.B. bij monde van dr Euwe aan het Noordwijksche comité toezegde, dat de K.N.SR genegen was de zaak financieel te steunen. Hieruit volgt logisch dat men aan neemt dat het tournooi gehouden wordt in de plaats waar dat comité zetelt. Anders heeft zulk een subsidiëering geen zin. Ook de verdere kosten van het tournooi, die in eerste instantie door dr Euwe geraamd wer den op f 30.000, konden in Noordwijk wor den bijeengebracht. Later werd dit bedrag bij benadering geschat op pl.m. f 40.000, wat ook voor het comité geen bezwaar bleek te zijn. In het verdere stadium doet de K.N.S.B. echter doodleuk of er niets gebeurd is, en verklaart dat zij andere aanbiedingen heeft ontvangen, die aanzienlijk boven het ge raamde bedrag uitgaan. Door deze handel wijze wordt het tournooi echter gedegra deerd tot een handelsobject, wie het meest biedt, die krijgt het. Tevens wordt in het ge heel geen rekening gehouden met de om standigheid, dat het de heer van Sterkenburg I was, die het mogelijk maakte het tournooi naar Nederland te krijgen. En tenslotte mag j niet uit het oog worden verloren, dat nie mand in Noordwyk om het tournooi heeft I gevraagd, maar dat de K.N.S.B. zelf met dit voorstel is gekomen, wat toen natuurlijk met graagte is geaccepteerd. Wij moeten ons nu echter in gemoede af vragen, of dit nu fair play is. Deze gang van zaken kan niemand toejuichen. Terecht is er meermalen op gewezen, dat bepaalde takken van sport zijn ontaard in een ordinaire geld- makerij, die met sport weinig te maken had. In de Aug.-Sept. aflevering van het tijdschrift van den K.N.S.B. maakte de heer Eggink hierover eenige rake opmerkingen. Hij schreef nl.: „De wereldkampioen kon tot nu toe op de meest willekeurige wijze bepalen wie wel en wie niet tot het spelen van een match om den titel in aanmerking kwam. Daarbij speelde het financieele element een belangrijke, zelfs een onbehoorlijk belang rijke rol. Het wereldkampioenschap werd gedegra- deerfd tot een zakenobject. terwijl de toege paste chicanes en uitvluchten de ergernis wekten van de internationale schaakgemeen schap". De schrijver hoopt, dat de F.I.D.E. aan dezen onwaardigen toestand een einde zal kunn-en maken. Het ware te wenschen, dat het be stuur van den K.N.S.B. deze raadgeving ter harte zal nemen. Want zien we den boven ge- schetsten gang van zaken, dan gelooven we niet, dat de situatie veel veranderd is, be houdens dan het feit, dat nu niet de wereld kampioen, maar in dit geval den K.N.S.B. het tournooi om het wereldkampioenschap tot een winstgevend zaakje tracht te maken. Of zouden soms de heeren candidaten zulke extreme eischen stellen, dat den K.N.S.B hiervoor moest zwichten? In beide gevallen echter gaat het beden kelijk lijken op de door den heer Eggink te recht gelaakte chicanes en uitvluchten, die toch hét edele schaakspel onwaardig zijn. Het ware wel te wenschen, dat over deze duistere zaken eenig meer licht geworpen werd. Dit zou beter zijn dan bepaalde „ges tes" te doen. die, hoe goed ook bedoeld, een verkeerden indruk vestigen De eenige geste, die o.l. te doen staat aan den K.N.S.B., is het tournooi te brengen op de plaats, die er recht op heeft, in dit geval te Noordwijk I

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 8