Vonnissen worden pas El Alamein mag niet vergeefsch zijn geweest 16 October voltrokken NIECJWE LEIDSCHE COURANT 1 WOENSDAG S OCTOBER 19K KLOEKE TAAL VAN BEYIN IN PARIJS In de eerste rede, die Bevin gisteren voor de Parijsche Vredesconferentie hield, heeft hij er den nadruk opgelegd, dat alle harde woor den, in de conferentiezaal gesproken, vergeten en vergeven moeten worden, omdat de mensch- heid behoed moet worden voor een nieuwe oorlogsramp. Zich tot Zuid-Slavië wendend zei hij„Leer de lessen der historie en maas geen fouten". Bevin achtte het beste, een beslissing over de toekomst van de Italiaansche koloniën een jaar uit te stellen. „Wij zijn vastbesloten", aldus Bevin, „onze eigen overwinningen bij El Alamein en Tunis niet vergeefs te maken door een oplossing, die een herhaling zou brengen van de gebeurtenissen van 1940/1941. Engeland kan geen verraad plegen tegen de soldaten, zeelieden en piloten, die hun leven gaven in het geloof, dat de overwinning der V.N. uit zou loopen op het vestigen van een duurzamen vrede. Wij willen bij de oplossing van dit vraagstuk rekening houden met de veiligheid van het desbetreffende gebied en de algemeene belan gen van de V.N., onder welke wij, naar wij vertrouwen, binnenkort Italië zuilen tellen". In de .avondzitting heeft de Joego-Slaaf Kar del j, alle lessen van Bevin ten spijt, nog eens betoogd, dat zijn land geen vredesverdrag zal onderteekenen, als de door de groote vier uitgestippelde grens van Triest, gehandhaafd wordt. „Be de France" naar New-York en zal haar taak op zee beëindigen, zoodat de groo-te vier in New-York de verdragen kunnen be- studeeren. Nederlandsche stranden moeten toeristen trekken Optimistische klanken van jhr W. H. Calcoen Op het internationaal congres voor vreem delingenverkeer heeft het hoofd buitenland van de Alg. Ver. voor Vreemdelingen Ver keer en Nederlands afgevaardigde, jhr W. H. Calcoen, zich optimistisch uitgelaten over het vreemdelingenverkeer voor 1947. Wel dient Nederland meer profijt te trekken van zijn unieke stranden en ook op andere ge bieden den buitenlander meer aantrekkelijk heid te geven voor ons land. Wij hebben er belang bij tot één van de eerste toerisme- importeerende landen te behooren. Vooral gasten uit valuta-vrije landen, als N.- en Z.-Amerika, Zweden en Zwitserland zijn welkom. Het volgend jaar zullen niet min der dan honderdduizend bezoekers in ons land verwacht worden. REEDS VOOR f3 MILLIOEN AAN BOEKEN EN DRUKWERKEN NAAR ENGELAND. In verband met het feit, dat enkele Engel- sche uitgeversmaatschappijen van de Brit- sche Kamer van Koophandel toestemming kregen bij Ned. drukkerijen te laten druk ken, wordt de Ned. deviezenpositie door dezep vorm van export versterkt. Van Jan. t/m. Aug. van dit jaar werd aan boeken en drukwerken in totaal 1.323.603 kg voor een bedrag van f 3.225.962.naar En geland uitgevoerd. De opdrachten bepaalden zich voornamelijk tot herdrukken van wer ken van allerlei aard, behalve ontspannings lectuur. Massavlucht rondom de aarde De legerluchtmaoht van de V.S. is van plan om een groep van 8 a 24 Superfor ten uit te zenden voor een vlucht rond de aarde, teneinde technische vraagstuk ken van groote vluchten te kunnen be studeer en en zoo de toekomstige veilig heid van de V.S. in de lucht te vestigen. Het wachten is op toestemming van het departement van Buitenlandsche Zaken. Kerk en School Ned. Herv. Kerk. leger en de politie kregen bevel hun kwar tieren op te zoeken. NED. VEREEN. VAN CHR. TECHNICI. In de voortgezette vergadering van de Ned. Vereen, van Chr. Technici hadden de ver slagen van secretaris, penningmeester en het bestuursbeleid de volle goedkeuring. Als hoofdbestuursleden werden herkozen de hee- ren C. Baars, C. Boer, H. Jansma en A. de Vries, terwijl in de sinds 1939 ontstane vaca tures werden gekozen de heeren J. Leenstra, P. Loeve, P. L. Sommeyer en J. W. Willen- steyn. De heer A. de Vries te Leeuwarden werd tot voorzitter gekozen. Secretaris blijft de heer G. van Hoven te Utrecht. Een nieuwe terroristische actie in Palestina begonnen Wegen rondom Jeruzalem bezaaid met landmijnen De Joodsche terroristische organisatie zette in Palestina een nieuwe campagne in. Zij legde landmijnen op de wegen rond Jeruzalem en andere belangrijke steden in het Heilige Land, waardoor reeds vele slachtoffers vielen. Zoo ontplofte een mijn in de buitenwijk van Oost-Jeruzalem op den weg naar Hebron. Tus§chen Hebron en Jaffa gebeurde iets dergelijks. In beide ge vallen waren de slachtoffers Britsche mili tairen. Hun voertuigen werden vernield. Tusschen Haifa en Tel Aviv deden onge regelde benden een vruchtelooze poging een trein met soldaten op te blazen.. In Jeruzalem is de alarm toestand afge kondigd. De manschappen van het Britsche Welke groenten we naar Duitsch- land sturen De 100 millioen kg zal geleidelijk worden uitgevoerd In verband met het door het Bedrijfschap Groenten en Fruit met de Britsche bezet- tmgsautoriteiten afgesloten contract voor de levering van 100.000 ton wintergroenten naar Duitschland, hield de Prov. Veilingsbond N.-Holland te Alkmaar een vergadering, waarin werd medegedeeld, dat geleidelijk 25.000 ton roode en/of gele kool, 15.000 ton witte kool, 25.000 ton peen, 20.000 ton rapen en 15.0000 ton bieten zal worden geleverd. Met de levering zullen ook de prijzen gelei delijk stijgen. Momenteel is er een groote groentevoprraad en wanneer er een zachte winter komt en de vorstperiode laat in treedt, zou zonder dezen uitvoer een over schot ontstaan, waardoor de tuinbouw in moeilijkheden zou komen. NOG 250 OUD-SPANJESTRIJDERS WACHTEN OP NATURALISATIE. Blijkens het voorloopig verslag over het wetsontwerp naturalisatie van een twintigtal Oud-Spanjestrijders wenschen nog ongeveer 250 van deze personèn voor herkrijging van het Nederlanderschap in aanmerking te komen. Drietal te Amsterdam: wijk I: B. van Ginkel te Sloterdijk (A'dam W.), J. G. Pan- huise te Druten en Leeuwen en G. W. L. Vunderink, Ind. pred. m. verL te Hilversum. Beroepen te Biggekerke: M. H. F. Wit- teveen, cand. te Den Haag: te Den Ham: 2e pred. pl.: W Anker te Herkingen; te Schier monnikoog: J. Renier, cand. te Utrecht: te Wehl: R. Boschllo te Eikerzee: te Wijhe S. Dotinga te Franeker. Aangenomen naar Akkerwoude-Mur- merwoude (toez.): G. P. Kramer te Wagen borgen: naar Eierland o. Texel, cand. T. W. Dekker te Oldemarkt. Geref. Kerken. T weet alcte Haamstede: W. G. Scheeres, cand. te 's-Gravenhage en D. van Swigchem, evang. pred. te 's-Gravenhage W. Beroepen te GramsbergenC. Spek Nijeveen. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te De Krim: J. van Dijken te Aalten en H. Hoogendoorn te Zierikzee. Bedankt voor Enschede: J. M. Visser te Hoogeveen. Vrije Evang. Gem. Beroepen te GoesJ Karelse te Rot terdam (zendeL m. verL) Vrije Geref. Gem. Bedankt voor IJsselmonde: Joh. v. d. Poel te Giessendam. DE NIEUWE KOERS IN DE NED. HERV. KERK. Men schrijft ons: In de vereemgrmg van Vrijzinnig Hervorm den in Nederland bestaat thans een diepgaand verschil van meening. Gelijk bekend is. heeft het hoofdbestuur der vereeniging zich volkomen achter de synode der Ned. Herv. KeTk geschaard in zake den zg,n. nieuwen koers in die kerk. Et waren echter ook vrijzinnigen, die zich daarmede niet konden vereenigen en die daartegen verzet hebben aangeteekend. De la afeten zijn thans bekend onder den naam „Zwingli-groep." Anderen weer, die geen aanhangers van de „Zwingli-groep" zijn, hébben toch bezwaren, die hen doen aar zelen, zich volkomen over te geven aan den nieuwen koers. Het hoofdbestuur der ver- eeniiging blijft van meening, dat er maar een koers gevaren kan en mag worden n.l. de nieuwe koers. Men neemt het geschil hoog op. Het hoofd1- bestuur zal op de landelijke vergadering der vereeniging, te houden in de maand Novem ber, de motie van vertrouwen stellen, d.w.z., dat het hoofdbestuur heengaat, wanneer de vereeniging niet mede kan gaan met zijn beleid. Thans worden op verschillende plaatsen streekvergaderingen gehouden, o.m. te Am sterdam, Haarlem en in Het Gooi. waar ver schillende sprekers het beleid van het hoofd bestuur zullen uiteenzetten. PERSONALIA. De heer Ch, Glas zal op Donderdag 17 Oct. a.s. om 15.30 uur in een openbare se naatsvergadering met een rede het ambt van gew. hoogleeraar in de staathuishoudkunde aan de Ec. Hoogeschool te Rotterdam aan vaarden. NIEUWE CURSUS THEOL. HOOGESCHOOL (ART. 31> BEGONNEN. Prof. dr S. Greydanus, pro-rector der Theol. Hoogeschool der Geref; Kerken art. 31 te Kampen, heeft den nieuwen cursus geopend in de aula van het onlang? in ge bruik genomen nieuwe gebouw. Er zijn thans 108 studenten, w.o. 18, die voor het eerst zijn ingeschreven en 23 voor doctorale studie. Prof. Greydanus wees er op, dat wel in de omstandigheden, maar niet in de prediking van het evangelie wijziging kan komen. Het voornaamste is en blijft: de levendige ver kondiging van het Woord Gods; niet te veel liturgie en zang. Zijn toespraak had als titel: „Uitzicht en Gevaar". Na een kort overzicht van den stand van het Christendom in Azië kwam spr. tot de vraag: Hoevelen zijn van daag nog Christen in den zin van Zondag 32 van den catechismus? Beptaat er nog een Chr. Nederland? Math. 7 2223 waarschuwt alle voormannen, predikanten en hen, die lei ding hebben te geven, om toch toe te zien. Velen van hen zullen niet kunnen ingaan, omdat zij de ongerechtigheid gewerkt heb ben, ongerechtigheid in het ambtelijk werk, zich verschuilend achter Synodes en andere motieven. God brengt echter alles aan het licht. Hij waarschuwt niet tevergeefs in Math. 7 Mijnheer Pimpelmans gaat over Neurenberg Voor het eerst sinds den oorlog zijn de Joden van Berlijn in een synagoge geweest. Naar aanleiding van de vonnissen van Neu renberg heeft bij deze gelegenheid Julius Meyer, een lid der gemeen ter verklaard: „Niemand kan hierop beter commentaar leveren dati wij. Zij zijn allen schuldig en wij verlangen den strop voor allen." Slechts een op de 25 Berlijnsche Joden is in leven. Van de 50 synagogen zijn er vier over. GEN. VON MACKENSEN STAAT 18 NOV. IN ROME TERECHT. Generaal von Mackensen, ex-bevelhebber van het Duitsche 14de leger in Italië, die thans in Duitschland verblijf houdt, zal 18 November te Rome worden berecht. Hij wordt beschuldigd van medeplichtigheid aan den moord op 335 Italiaansche burgers in kel ders nabij Rome in 1944 gepleegd. je rijden g°°th. rotman ACADEMISCHE EXAMENS. UTRECHT, 7 Oct. Geslaagd voor taalk. can- didaat ex. Indologie: J. Feteris, Bilthoven. Cand. ex. wis- en natuprk.: J. A. Miltenburg te Utrecht, mej. J. M. van Brink, R'dam. 't D. B. der Chr. Hist. Unie te Utrecht bijeen C. H. Ver. van Gemeentebesturen heeft de aandacht De onderlinge taalcverdeeling op de ver gadering van het Dagelijksch Bestuur der C.H.-Unie te Utrecht had tot resultaat dat dit bestuur thans als volgt is samegesteld: Voorz.: H. W. Tilanus, Statenlaan 125, Den Haag: Secr.: mr H. K. J. Beernink, Rem- brandtkade 65, Rijswijk (Z.-H.); penningm.: mr dr J. van Bruggen te Heemstede; vice- voorz.: prof. dr J. de Zwaan te Leiden; 2e secr.-penningm.: G. Maatjes, postbus 65, Den Haag. Leden: H. van Boeyen, Voor burg; E. Kamphuis, Kootwijkerbroek; D. J. Mellema. Nieuw Scheemda; prof. dr G. C. van Niftrik te Zeist. Besloten werd met kracht de organisatie van de „Vereeniging van C. H.-leden van gemeentebesturen in Nederland" weder ter hand te nemen. Aan de heeren H. M. Mar tens te Nunspeet en K. van Diepeningen te Leiderdorp zal worden gevraagd voorloopig op te treden als voorzitter en secretaris der landelijke vereeniging, welke op 6 Jan. a.s. te Utrecht bijeen hoopt te komen, op welke vergadering alle C. H.-burgemeesters, ge- meenteraads en Statenleden, en gemeente secretarissen uit het geheel e land worden verwacht. De soc.-econ. commissie werd aan gevuld door de benoeming van mevr. mr dr P. M. FrankenVan Driel te Amsterdam; de commissie tot herziening van het pro gramma van beginselen door die van mr J. J Schmal te Voorburg. In den loop der maand October zal aan alle Kiesvereenigingen een circulaire wor den verzonden, in verband met het Jaar boekje 1947. VRIENDEN DER NED. TRAMWEGEN Bevin naar Amerika. Op 26 October as. vertrekt Bevin naar New York. In de eerste week van November zal daar een bijeenkomst van den Raad van ministers der vier groote mogendheden wor den gehouden. De vier mogendhedencommissie, die, aan de hand van de besluiten van Parijs, de vijf vredesverdragen zal opstellen, gaat per Gevangenisstraffen moeten in Spandau geboet De executie van de zestien, in Neurenberg ter dood veroordeelde Nationaal-Socialisti- sche leiders, zal op zestien October a.s. ge schieden, zoo is gisteren in Frankfort offici eel bekend gemaakt. Heden komt in Berlijn de Geallieerde Be stuursraad bijeen, om de reacties op de von- Als uiting van protest tegen de uitspraak inzake Von Papen, Schacht en Fritsche, wer den op diverse plaatsen in Duitschland demonstraties gehouden, waarmede geëischt werd, dat het beruchte trio alsnog zal worden berecht. Deze demonstraties hadden een sterk communistischen inslag. nissen en de verzoeken om clementie te be spreken. De tot gevangenisstraf veroordeelden zul len hun straffen in de gevangenis Spandau, in den Britschen sector van Berlijn, uitzitten. Uit Stuttgart komt het bericht, dat Schacht die plaats als gevangene heeft verlaten, met onbekende bestemming. Robert Jackson, de Amerikaansche aankla ger in Neurenberg, publiceerde gisteren een verklaring, waarin hij zegt, dat Schacht niets te klagen, of reden om zich te verbazen heeft, als hij voor een Duitsch zuiveringshof wordt gebracht. In den zomer van 1945 schreef Schacht nl. in een brief aan de Amerikaan sche autoriteiten over de schuld van het Duitsche volk: „Laten alle werkelijke schul digen worden gestraft. Indien de vreemde mogendheden er naet voor zorgen, moet Duitschland de schuldigen door middel van eigen gerechtshoven veroordeelen en straf fen". Von Papen, die nog steeds in de gevange nis in Neurenberg logeert, heeft, na het be richt over de arrestatie van Schacht, beslo ten zijn logies niet te verlaten. Dit deelde zijn dochter Stephanie mee, die in Garmisch leidster is van een rijschool voor Amerikaansche soldaten met vacantie. SAUCKEL OOK AL ZENUWZIEK? Fritz Sauckel, die door het Tribunaal te Neurenberg tot den strop werd veroordeeld, heeft zijn verdediger een blauwdruk van een droogleggingsplan voor de Noordzee overhandigd. Hij stelt het Duitsche volk tevens voor stoomschepen op te geven en terug te keeren naar de dagen van het zeil schip. Berlijnsche Joden in de synagoge 75. Toen Jochem uitgehoest was, school hij met een vastberaden ruk de tafel opzij en stapte regelrecht door het open raam naar buiten. Meneer Pimpelmans, zich van geen kwaad bewust, kreeg een hoofd als vuur, toen hij opeens het dreigende gezicht van den boer voor zich zag opdoemen. „Wat hebben we nu?" dacht hij. 76. Nu, dat zou hij gewaar worden. Want Jochem kwam niet alleen; hij had zijn prakje, dat door de daarop gevallen kalk oneetbaar geworden was, meegebracht en duwde het mijnheer Fi/mpelmans pardoes midden in z'n gezicht. „Daar!" zei hjj, „eet 't zelf, als je kalk zo gezond vindtI" Dezer dagen was het een jaar geleden, dat de Stichting „Vrienden der Ned. Tramwegen" werd opgericht met het doel het tramverkeer uit te breiden en te rnoderniseeren. Voorts wil de Stichting de oprichting van een Ned. Tram- museum en de uitgave van een standaardwerk over de geschiedenis der tramwegen. Momen teel wordt voor het behoud van de Gooische tram gepleit Een recente foto van Bevin, zooals hij dezer dagen in de buurt van het Palais de Luxembourg werd geknipt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2