Ned. publiek betaalde VA millioen te veel In en om het Heilige Land spant het nog steeds „Heil Hitier!" klinkt 't nog altijd in Nijmegen PRIJZENSLAG NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 ZATERDAG 5 OCTOBER l&C AAN SIER-PRULLEN DER GOUDSCHE INDUSTRIE (Van een onzer verslaggevers). Gouda, door eeuwen heen 't centrum der aardewerk-industrie in ons land, is druk bezig voorgoed zijn naam te bederven. En hoe wonderlijk 't ook klinken moge het Nederlandsohe publiek is hier in de eerste pLaats verantwoordelijk voor. Want maar al te zeer is het gezegde: „Wat een gek er voor geeft," van toepassing op den verkoop dier sier-pruUen, welke tegenwoor dig voor fantastische prijzen m de diverse étalages uitgestald staanen inderdaad ook gekocht worden! Misschien is het, m dit verband, aardig, om te vermelden, wat het Ned. publiek nè de bevrijding te veel betaald heeft aan de vaasjes, de pullen, de aschbakjes en wat epr zij welke onder de benaming dien verstande dat de arbeiders dagelijks naar België gaan om te werken, daar hun loon ontvangen in francs, en deze weer in Nederland tegen de bekende zwarte prijzen van de hand doen. Verdiensten van 1000 francs per week komen hier herhaaldelijk VOOI. Van bevoegde zijde deelde men ons desge vraagd mede, dat de actie tegen de Goudsche pottenbakkers niet voor niets is geweest. Reeds thans houden enkele industrieën zich aan de toegestane prijzen (die van 9 Mei *40), terwijl herhaaldelijk aanvragen binnenkomen om een nieuwe geldige prijsvaststelling. De winst marge der sier-artikelen is hierbij zoodanig gehouden, dat de fabricage er van niet te pre. fereeren valt boven die der huishoudelijke voorwerpen. Misschien verdient het, in dit ver band, zelfs aanbeveling om de officieele winst marge op laatstgenoemde artikelen niet aan een maximum te binden, waardoor de attractie om verbmiks-voorwerpen te vervaardigen, on- Een suggestieve opname van het mooie pottebakkersbedrijf, waarop door de knoeierijen te Gouda helaas een leelijke smet werd geworpen. „koudlak" zoo'n gretigen aftrek vinden in ons land. Dat bedrag islVz millioen gul den! Tot deze ontstellende ontdekking kwam het dir.-gen. van de prijzen, dat in samen werking met de esconomische controle, een zeer streng onderzoek instelde en nog steeds instelt tegen de Goudsche potten bakkers, die hun handigheid op dit gebied wel op zeer „handige" wijze uitbuiten. Dat de fabricage van de, voor ons land zoo hoog nood'ige huishbudelijke artikelen hierdoor bijna geheel in verdrukking komt, behoeft geen betoog. Het gevolg is weer, dat de bona fide-industrieën slechts met groote moeite het hoofd boven water kun nen houden, aangezien zij veel van hun per soneel zien overgaan naar de zwarte en balfzwarte bakkerijen. Weekloonen van f175 zijn hierbij geen bijzonderheid Des te moeilijker wordt het om deze „sier kunst" tegen te gaan, daar de grondstoffen klei en verf zonder toewijzingen te verkrij gen zijn. Ook het proces is heel eenvoudig: de vazen e.d. worden eenmaal gebakken, dan beschilderd met een grondstof, waarna ver volgens de figuren er door middel van kwast, spuit of spons op worden aange bracht. Dat de aldus vervaardigde voor werpen niet de minste aanspraak kunnen maken op het begrip „waterdicht" is dui delijk reeds na eenige weken kan men, door de vlek, die de pullen op de tafels eh bureaux achterlaten, dit constateer en. Laat men nog eenigen tijd het water in de vaas staan, dan ziet men het verschijnsel, dat zij gaat „zweeten": kleine witte bolletjes vor men zich aan den buitenkant van het voor werp, terwijl de grondlaag gaat afschilferen. Daarom bevreemdt het zoo, dat er zulke hooge prijzen voor deze prullen worden be taald: kostte een dergelijk vaasje voor den oorlog 75 cent, thans bedraagt de prijs hier voor om en nabij acht gulden! Bij de onlangs gehouden contróle in de 22 grootste bedrijven te Gouda werd een prijs-overtreding geconstateerd van meer dan een half millioen gulden. Reeds 30 pet van de overtreders weerden door den tucht rechter veroordeeld: resultaat: boetes in totaal van f 150.000. Doch niet alleen Gouda, ook Maastricht heeft met hetzelfde euvel te kampen, met getijfeld grooteer zal worden. Controle op pro ductie en kwaliteit zal evenwel niet kunnen uitblijven. Hopen wij slechts, dat ook het publiek het foutieve van zijn „koop-maar-raak"-systeem inziet. Daar zijn uiteindelijk èn bonafide han delaar, èn tusschenpersoon, èn afnemer het best mee gebaat! In de cellen van Seyss en Goering (Vervolg van Pag. 1) De cel van Seyss Inquart, zeer geordend. Alles op z'n plaats. En twee heel merkwaar dige boeken op z'n tafel. Ik heb er even in gebladerd. Het eeme was „Bilder a us der deutschen Vergangenheit" van Gustav Frei- tag. Het andere van Joh. Maassen „Uber die Herrlichkeit des christlichen Lebens". Met het lezen daarvan brengt hij dus z'n laatste levensdagen door. Hij is, volgens de bewa kers, zeer vroom geworden. lederen dag gaat hij de Mis hooren. Hij is één van de zeventien veroordeelden, die geen gods dienstoefening overslaat. Goering komt daar niet. Hij vindt „op andere wijze" troost. De gevangenis, formidabel bewaakt en on- indringbaar, maakt een luguberen indruk. Vooral door de netten, die langs de gaande rijen en de trappen gespannen zijn, om te voorkomen, dat zelfmoord gepleegd wordt door een wanhoplgen sprong. Alles is er op berekend, dat niemand de kans krijgt iets van buiten te ontvangen." „En de uitspraak zelf?" „Zeer waardig en uiterst indrukwek kend Maar allen gedroegen zich zeer mannelijk. Alléén von Schirach brutaliseer de het Hof en Hess gedroeg zich belachelijk. Een buiging van Kaltenbrunner, na het dood vonnis over hem, veroorzaakte ongepast ge lach op de tribune. Ik lette scherp op Seyss Inquart. Men kon merken, dat het doodvon nis hem zeer trof. Hij scheen het niet ver wacht te hebben. Diep gebogen ging hij weg. Mr. Woltmam vertelt iets van de vrijspre kende vonnissen. Geen van de drie maakte den indruk verrast te zijn. Alleen de achter ste rij beklaagden gaf uiting van meeleven door zich voorover te buigen. Handen wer den niet geschud. De indruk van beide heeren van het geheel: Het was een verschrikkelijke ervaring, menschen, die eens zoo machtig waren, onder deze omstandigheden terug te zien. Maar dat is de beteekenis van dit proces: dat staats lieden persoonlijk verantwoordelijk zijn voor de misdaden van hun land, waaraan zij wel bewust hebben meegewerkt. TWEE MILITAIREN DESERTEERDEN Door den divisiecommandant wordt op sporing verzocht van den 34-jarigen Delft- schen expediteur Bernard us Marinus Hen- d'rikus van Vel zen. Hij is wachtmeester van de cavallerie en heeft vermoedelijk een vuurwapen. Hij is in burger kleeding en on geveer 1.75 m lang; hij is tenger, heeft blau we oogen, rossig haar en een kunstgebit. Van Velzen gaat naar België om te smokkelen. Tevens wordt gezocht naar den 21-jarigen Rotterdamschen orgelbouwer Egbert La- grand. Hij is dienstplichtig soldaat, maar ge deserteerd. Zijn legemummer is 250223011; hij behoort tot de 3e Compagnie Instructie- bataljon Regiment Grenadiers Amersfoort. Hij is eveneens in burgerkleeding en wordt verdacht van diefstal. PALESTINA-CONFERENTIE VOORLOOPIG MISLUKT Het uitstellen van de Falestina-conferen- tie tot 16 December a.s„ hangt zeker samen met dé publicatie van het Arabische ant woord op het Falestijnsohe verdeelingsplan der Britten. Het is van een dusdanige strek king, dat nieuw overleg in Britsche regee- ringskringen noodig is. En dus maakt men dankbaar gebruik van het feit, dat de ver gadering der Ver. Naties in New York de conferentie in Londen doorkruist. Sinds haar begin op 10 September ji. hield de Falestijnsohe conferentie zich met niet veel anders dan interne kwesties bezig. Toen zij begon, zaten alleen de Engelschen en de vertegenwoordigers der rond Palestina liggende Arabische landen aan de ronde tafel. Het Joodsche comité zond juist deze week twee vertegenwoordigers. De Fales tijnsohe Arabieren hebben nog steeds geen afgevaardigden aangewezen. Men wil in Londen nl. den Moefti van Jeruzalem, wiens ooi laborante houding tijdens den oor log door niemand vergeten i6, niet, zooals de Palestijnen willen, a'ls hoofd der delegatie erkennen. Hlet Arabische tegenvoorstel op de Brit sche plannen komt in hoofdzaak neer op de erkenning, dat Palestina een Arabisch land is, waarin de Joden, die er zijn, op voet van gelijkheid kunnen blijven wonen. Nieuwe Joodsche bewoners zullen zich niet kunnen vestigen, daar het plan de immigratie wil verbieden. De bepalingen voor naturalisatie zijn zóódanig, dat alleen zij, die tien jaar in Palestina gewoond heb- „Alsof ik uit een droom van 2 jaar ontwaakte" Een sergeant, dre thans wordt verpleegd in het Militaire Hospitaal „Nebo" te Nijme gen, sohredf dezer dagen aan „Het Vrije Volk": „Ik sta met een collega-mede-patiënt op het voorterrein een luchtje te scheppen. Even verder staat een Duitsche krijgsge vangen „FeLdwebel", kwabbigvet, en hau tain kijkend naar die „dumme Hollander" Eenige meters verder een gewapende Hol- landsche soldaat, die hem kennelijk be waakt. Van het bordes van het hospitaal komt plotseling statig een „Herr O berst- leutnant" (eveneens met arroganten kop en met van die dreunende moffen laarzen, weet u wel?) aangemarcheerd, loopt op „Herr Peldwebel" toe en groet: „Heil Hitier Fürst", waarop prompt wordt teruggegroet met: „Hèil HitlerJ" Mijn collega kijkt mij aan en ik kijk mijn collega's aan. Wij beiden ontsteken in woede en vragen den schildwacht of hij dat óók gehoord heeft. Hij kijkt ons eens aan en zegt: „Ja, en Toen zeiden wij bexien woorden, die wij niet zullen weergeven, uit eerbied voor on zen veldprediker. De wacht vertelde ons nog meer. „Ziet u dat wagentje daar?" Ja, we zagen een luxe „Adler" met open kap, noodend voor een tochtje langs Nij- megens dreven. „In dien wagen rijden zij rond, die Oberst- leutnant Stork aan het stuur en Herr Feld- webel er naast. Ja, ziet u", zoo vervolgde onze soldaat, „en ik zit achterin en moet hen bewaken". En wij zagen nog méér. Wij zagen groote doozen eieren door een anderen mof rn den wagen dragen (ze kwamen niet uit het hospitaal!) Voor hij echter den wagen be reikt had, stapte „Herr Oberstleutnant" er op af en nam vier eieren en stak ze in zijn zak. Ja, en we zagen en hoorden nóg meer, maar ik durf niet meer, want ik begin te gelooven, dat ik uit een droom van 2 jaar ben ontwaakt en dat je het woord „mof" alleen maar mag fluisteren, en dat Hitier niet dood is, en dat Duitsohland den oorlog niet heeft verloren...." CORREPONDENTIE VOOR OPVARENDEN VAN DE „TEGELBERG" Correspondentie voor militairen aan boord van het m.s, „Tegelberg" moAt uiterlijk 7 Oct. om 21 uur te A'dam-C.S. worden be zorgd. Op 22 Oct. zal wederom een zending aan deze militairen plaats vinden, waartoe de post op 21 Oct. om 21 uur bezorgd moet zijn. De postkantoren verstrekken nadere inlichtingen. ben, opgenomen kunnen worden in de volks gemeenschap. De te benoemen regeering zal uit 7 Arabische en 3 Joodsche figiuren be staan. In vertegenwoordigende lichamen zullen de Joden een derde van het totaal aantal leden niet te boven mogen gaan. Het is duidelijk, dat dit voorstel geen op lossing van de moeilijkheden biedt. De op merking is gemaakt, dat het Joodsche pro bleem buiten Palestina om opgelost moet worden. Dit voorstel is een poging in die richting. De Arabieren zijn ni. beducht voor den hoogeren levensstandaard der Joden, voor den Joodschen ondernemingsgeest en werk lust, die in. staat is vruchtbare landouwen van de Falestijnsohe wildernissen te maken. Dat zou het einde van de Arabische hege monie in Palestina beteekemen. Voor Britten en Amerikanen is het een uiterst moeilijk parket. De politiek van de eersten is, sinds Palestina, na het verlaten van Egypte, de voornaamste basis voor de verdediging van het Suezkanaal werd, in Palestina den vrede te bewaren, het voort durend ter beschikking te houden en t* voorkomen, dat een andere groote mogend heid er een ovenheerschende positie De radiotoespraak van minister Be el over loonen en prijzen komt neer op de aankon diging, dat naar het oordeel der regeering er een einde moet komen aan de prijsstij- giende werkingen in ons land. Het loonpeil heeft in het algemeen zijn toelaatbaar maximum bereikt en moet worden gesta biliseerd. Anderijds is het noodzakelijk om te sturen in de richting van lagere prijzen. Terecht heeft de minister gewezen op de gevaren van de inflatie-spiraal, waarin stij ging van loonen en prijzen elkaar afwisse len en waarvan de menschen met kleinere inkomens tenslotte de dupe worden. Ter zake van de loonen, zegt de verklaring, dat verdere verhooging onzen export in gevaar zou kunnen brengen. Als de loonen verder stijgen, worden ook de productiekosten hooger en het gevolg zou zijn, dat we niet meer doeltreffend met het buitenland zouden kunnen concurreeren. De regeering realiseert zich echter levendig de moeilijkheden deT be volking in verband met de sterk gestegen kos ten van het levensonderhoud en wil in dit verband, nu de loonen niet verder mogen, stijgen, streven naar verlaging van de prij zen. Opvallend is echter de aankondiging, dat de prijzen van brood, melk en boter, allemaal producten van het eerste levens onderhoud, verhoogd zullen worden. Dit laatste is te verklaren uit de regeerings- politiek, zooals zij na de bevrijding is ge voerd en in principe zeker ook gevoerd moest worden. Toen is de regeering er n.L toe overgegaan om de prijzen van levens middelen zelf voor een deel te betalen en door het verleen en van subsidies. Zoo kostte hetgeen wij nuttigden in werkelijk heid meer dan wij betaalden en betaalde de regeering het resteerende deel. Men begrijpt, dat deze toestand niet voor bestendiging vatbaar is en dat wij weer zoo spoedig mogelijk tot normalere verhou dingen moeten komen. Vandaar, dat in het kader van dezelfde loon- en prijspolitiek, als in deze regeeringsverklaring behandeld, vermindering van deze rijkssubsidies wordt beoogd, wat weer tot gevolg heeft, dat enkele levensmiddelen iets duurder worden3 Maar aangezien b.v. voor brood geen mini mumprijzen zijn voorgeschreven, is het zeer wel mogelijk, dat op vele plaatsen de be staande prijzen kunnen worden gehandhaafd. Dankbaar zal men nota hebben genomen van de mededeeling, dat de huren voorals nog niet verhoogd zullen worden. Dit zou natuurlijk niet passen in het streven naar verlaging van de kosten van het levenson derhoud. Ten behoeve van de consumenten zal strenger dan tot dusver de hand wor den gehouden aan de prijsvoorschriften. De medewerking van het publiek heeft de minister ingeroepen en er zullen commis sies uit het volk worden gevormd ten be hoeve van de prijscontrole. Hoewel wij alle maatregelen der regeering toejuichen, welke een betere naleving der prijsvoorschriften kunnen bevorderen en het consumeerend publiek beschermen, vreezen wij tocli, dat ook de nieuwe maatregelen niet afdoende zullen zijn. Slechts betere voorziening der binnenlandsche markt zal goede resultaten kunnen opleveren. De toepassing van het Britsche z.g. „Utility-systeem", waarbij de productie voor de binnenlandsche markt zal worden afgestemd op de behoeften van het publiek, kan in dit verband ongetwijfeld goede diensten bewijzen. Het bedrijfsleven zal zich ook offers moe ten getroosten. Overwogen wordt, in hoeverre men kan komen tot verlaging van de han delsmarge in verschillende bedrijfstakken en het stelsel der minimumprijzen zal zoo veel mogelijk worden afgeschaft. Het is het duidelijk streven der regeering om de con currentie tusschen bedrijfsgenooten tot her leving te brengen. Grooten nadruk heeft minister Beel ge legd op de noodzakelijkheid om de arbeids productiviteit op te voeren. Dit werd de meest dringende voorwaarde voor het eco nomisch herstel genoemd en wij achten dit zeer juist, daar zonder een flink gestegen productie welvaart eenvoudig uitgesloten isj Overigens spreken wij gaarne de hoop uit, dat het succes onzer regeering met den prijzenslag per saldo grooter zal zijn dan dat in België wordt behaald en dat de ge wichtige beslissing terzake van het ingrij pen op het netelig probleem van loonen en prijzen op het juiste moment genomen is. Wie er nog aan twijfelen mocht, uit welk hout de veelbesproken Moefti gesneden is, wordt misschien overtuigd door deze opname, welke wij uit ons oorlogsarchief opdiep ten. Men ziet hem hier bij zijn bezoek aan Duitschland in 1942, en 't is dus geen wonder, dat de Palestijnsche Joden allerminst op zijn komst in Alexandrië gesteld zijn. innemen. Waar het heilige land het voor portaal is voor de olievelden van Irak en Iran, waarvan Engeland zoozeer afhankelijk is, ligt deze politiek voor de hand. De Amerikanen steunen haar krachtig. Ook hun belangen bij het midden-Oosten zijn te groot, dan dat zij zouden kunnen toestaan, dat Engeland hier verdreven wordt. De vrees bestaat, dat de Arabische Liga zich tot Moskou zal wenden, wanneer haar in Londen geen recht gedaan wondt. En het jongste Arabische voorstel is inderdaad van deze Liga afkomstig. Hoe gespannen de verhoudingen om Pales tina zijn leerden de gebeurtenissen van deze week: de opstanden in Perzië: in het Zuiden, waar de Britten dichtbij zitten en, prompt erop, in Azerbeidsjan. waar de Rus sen schepper en schrijver zijn. Dat gaat daar tegen elkaar, aan de Falestijnsohe achter deur. En in den voortuin, het Grieksche schier eiland en de Turksche Dardanellen, ziet het er ai even somber uit! BERENVLEESCH IN SLAGERSWINKELS TE NEW YORK. Het vleeschtekort in New York is thans al zoo groot geworden, dat zelfs vleesch'van bisons en beren in de slagerswinkels in New York verschijnt. De prijs van gè vogel te, die vrij is, stijgt evenals de prijs van boter en andere zuivelproducten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 5