Vrijg esproken trio uit Neurenberg in 't nauw Half Februari is 't feest in héél Nederland Dr Van Mook's perikelen in Pangkal Pinang lOist <11 MARANATMA! ME UWE LEIDSCHE COURANT 2 ZATERDAG 5 OCTOBER 19M ONTSLAGEN, GEVANGEN EN TOEN WEER VRIJ Schacht, von Papen en Fritsche, de drie vrij- gesprokenen in Neurenberg, beleven nog niet veel plezier van de vrijheid. Gisteravond kwa men de eerste en de laatste in een hotel te vangenis op toestemming om naar de Britsche zone te mogen gaan. De Amerikanen deelden vanmorgen mee, dat de drie voor een Duitsch gerechtshof terecht kunnen staan, terzake van misdaden tegen Duitschland begaan. Tegen de vrij gesprokenen zijn inmiddels arrestatiebevelen uitgevaardigd. Voor de huizen, waarin Schacht en Fritsche Neurenberg aan. Zij werden terstond door de Duitsche politie gearresteerd. De Amerikanen kwamen hen evenwel te hulp en gaven bevel, dat de twee terstond vrijgela ten moesten worden, wat ook geschied is. Hedenochtend meldde Reuter, dat alle drie vrij gespro kenen in. 'n militairen auto uit Neu renberg naar een onbekende bestemming ge bracht zijn. Dit alles gebeurde na een dag, waarin zij, mistroostig door den velen tegenslag, begon nen waren hun koffers weer uit te pakken. De Britsche zone weigerde hen op te nemen, de gemeenteraad van Hamburg nam een motie aan, die Fritsche verhinderde er zich te ves tigen, zoodat alle drie verklaarden door de ge beurtenissen zeer geschokt te zijn. Het beste leek hun, in de Amerikaansche zone te blij ven en een nieuw proces af te wachten. In Neurenberg voerden Beiersche autoritei ten reeds besprekingen om een proces tegen de drie te openen voor het Zuiveringshof. De geallieerde Bestuursraad koos inmiddels de gevangenis uit, waar de vijf tot gevangenis straf veroordeelden, gedetineerd zullen worden De naam is nog niet bekend. Mevrouw Jodl verzocht Truman, als opper bevelhebber van het Amerikaansche leger om clementie voor haar man. Ook schreef zij een brief aan Churchill, waarin zij „als dochter van een Engelsche moeder", den Britschen staatsman verzoekt, ten behoeve van haar man tusschenbeide te komen. „U bent toch ook een soldaat", aldus de brief. ,,U begrijpt, dat mijn man slechts de vlag van zijn land hoog hield, zooals U het die van Uw land deed". Een nader bericht uit Neurenberg meldt, dat de gevangenis van Neurenberg verlieten en in Schacht en Fritsche gisteren in het donker de stad verblijven. Von Papen wacht in de ge- vertoeven, stonden vanochtend Duitsche poli- Von Papen mag in de gevangenis blijven tieagenten, z.g. om de orde te bewaren, gearresteerd, om hem te kunnen demobilisee- komen. Von Papens zoon, die deze week wefd zooaln ghij wil. Wie weggaat mag niet terug- ren, is vrijgelaten. Zijn 23-jarige dochter ar riveerde in Neurenberg. Italië moet 225 milioen dollar schade betalen Griekenland en Joego-Slavië deelen gelijk op De Economische oommissie voor Italië van de Parijsche Conferentie, stelde gisteren het. totaal bedrag der, door Italië te betalen her stelbetalingen, vast op 225 millioen dollar. Dat is vrij wat minder, dan de verschillende lan den vroegen. Joego-Slavië wilde alleen 400 millioen hebben. Amerika haalde zich de woede van het Sla vische blok op den hals, door voor te stellen Griekenland 20 millioen dollar meer toe te kennen dan Tito's land, n.l. 100 en 80 millioen. „Wie biedt er minder?" vroeg de Joego-Slavi- sche afgevaardigde. Het eind van een lang debat was, dat beide landen hetzelfde bedrag zullen krijgen. Abes, sinië deelt ook mee. Het vroeg 400 millioen, doch zal 25 krijgen. Albanië valt als schuld- eischer af. WIJZIGINGEN IN BRITSQH KABINET In het Britsche kabinet zijn de volgende wij zigingen aangebracht. Alexander, tot dusvei lord der Admiraliteit, wordt minister van De fensie (een nieuw kabinet). Onder hem ko men drie ministers voor de verschillende strijdmachten. De minister van koloniën George Hall volgt Alexander aan de Admiraliteit op. Philip Noel Baker wordt minister van Luchtvaart, Frederick Bellinger wordt minister van Ooi- log, Lord Nathan minister voor burgerlijke luchtvaart. Jones volgt Hall op aan koloniën en Mac Neill, tot dusver plaatsvervangend mi- niste rvan Buitenlandsche Zaken, wordt mi- niste rvan Staat. Lord Stansgate, die aftreedt als minister van Oorlog, zal Bevins plaatsver vanger zijn bij de onderhandelingen met Egypte. EEN WERKKRING VOOR GEDEMOBILI SEERDE MILITAIREN UIT IN DIE Dr van Mook heeft een machtiging verleend tot het treffen van maatregelen, om gedemobi liseerde militairen van de Kon. Landmacht, het K.N.I.L. en de 7-Dec. divisie, behulpzaam te zijn bij het vinden van een werkkring, zoo wel in Indië als hie rte lande. EEN MOOI PLAN BIJ DE BLIJDE GEBEURTENIS Enkele dagen geleden bezochten de pre sidente en de secretaresse van de Unie Vrouwelijke Vrijwilligers haar eere-presi- dente, H. K. H. Prinses Juliana. Het bleek n.l. in U.V.V.-kringen, dat on der de Nederlandsche vrouwen de behoefte leeft, uiting te geven aan haar vreugde over het fei-t, dat er in Vrij Nederland weer een Oranjetelg komen gaat. Reeds nu zijn veel vrouwenhanden aan het werk om kleertjes voor de baby te maken. Hierover met Prinses Juliana sprekende, ontspon zich het volgende gesprek H.K.H.: „Ik ben erg gevoelig voor deze blijken van medeleven, maar ik heb zelf voor de nieuwe baby al voldoende. Zooveel meer heeft die niet noodig. Als de schenk sters dan eens goed vonden, dat ik met hun gaven andere moeders hielp?" Presidents U.V.V.: „Dan zou de U.V.V. het maken van babygoed kunnen stimulee- *t Was al „Merdeka" wat de klok gister sloeg Was de eerste dag der Pangkal Pinang-con ferentie gewijd aan toespraken, welke getuig den van de innerlijke zwakheid der .repu bliek", de dag van gisteren deed de balans weer in evenwicht slaan. Het begon al bij de eerste rede, van een Arabier, die niets beters wist dan kleineeren- de opmerkingen te maken t.o.v. de Ned. Re geering, zoodat dr Van Mook dit heerschap tot de orde moest roepen. Ook de tweede Arabi sche spreker toonde zich een groot voorstan der van „merdeka". De drie sprekers, die de Democr. Unie ver tegenwoordigden, pleitten voor een „Ver- eenigde Staten van Indonesië", bewoond door een vrije natie met een eigen constitutie en volledige zelfregeering. Ds J. Verkuyl van de „Politieke Studieclub" deed uitkomen, dat het de plicht van Neder land was, Java en Sumatra aan zichzelf over te laten. De vertegenwoordiger der Chr. Staatk. Par- DAT het, volgens de Rijksbegrooting, ge- wenscht is gebleken naast de verplichte ad ministratie-bijdrage aan de U.N.R.R.A. van 210.000 dollar nog een vrijwillige bijdrage van f 3.375.000 te betalen voor de door de U.N.R.R.A. in Nederland te maken kosten. DAT de Regeeriing op korten termijn maatregelen zal nemen tot verbetering van het muziekonderwijs op de lagere scholen, waarvoor in de Rijksbegrooting een bedrag van f 30.000 is opgenomen. DAT de Paus zijn gelukwenschen heeft doen toekomen aan de Abdij „De Achelsche Kluis" aan de Ned.-Belg. grens i.v.m. het onlangs gevierde eeuwfeest. DAT verzocht wordt zich te onthouden van het maken en verzenden van particu liere foto's van buitenlandsche graven, daar nog niet alle gegevens, op de kruisen ver meld, juist zijn. DAT tegen de 54-j. Elisabeth Schneider uit Eindhoven, die als tolk optrad bij het verraad van den echtgenoot van haar vrien din aan den S.D., door den adv.-fisc. van het Bijz. Gerechtshof in Den Bosch 2»/2 jaar gevangenisstraf is geëischt. DAT de Ned. baszanger Arnoldus van Mill te Schiedam op de internationale muziek- wedstrijden te Genève bekroond fe met den tweeden prijs van 500 Zw. frs. DAT prof. dr A. Carrard, hoogleeraar te Zürich, Dinsdag a.s. om 11 uur in Krasna- polsky te A'dam zal spreken over 5,De so ciale verhoudingen in de onderneming" voor de Fundatie „Werkelijk Dienen". tij, H. D. van Werkum, stelde voor de in stelling van een alg. staatscomm. tot het ont werpen van een constitutie, terwijl de afge vaardigde van de Democr. Partij, ir Th. A. Resink, ongetwijfeld het verstandigste woord van den dag sprak, toen hij uitdrukking gaf aan zijn twijfel met betrekking tot de waarde van deze conferentie. 's Middags legde prof. Scherm erhorn een krans op de graven der negen Ned. soldaten, die op Bangka den dood hebben gevonden PROF. VENING-MEINESZ OVER NIEUWE ONDERZOEKINGEN IN DEN PACIFIC. In een interview verklaarde de onlangs per m.s. „Westerdam" uit Amerika terugge-. keerde Ned. geophysicus, prof. dr ir F. A. Vening-Meinesz, o.m. dat plannen in wor ding zijn voor onderzoekingen in 't oceaan- gebied tussohen Ned.-Indië en Japan. Men verwacht, dat deze experimenten een nieuw licht zullen werpen op aardbevingen en vul kanische formatie in dit uitgestrekte gebied. xe Lembang zijn de lijken van 50 door de Jappen vermoorde Nederlanders en Inheemsohen opgegraven. ren, zoodat U zooveel mogelijk voor dit doel ter beschikking krijgt" H.K.H.: „Daarmee zou men mij nog veel meer plezier doen dan door het enkel voor mijn kindje te geven. Maar ik zou het toch •heel prettig vinden, al6 alle geschenken naar Soestdijk gezonden werden, zoodat ik ze zelf kan bekijken en zoodoende weet, wie de goede geefsters zijn." Pres. U.V.V.„Graag zal de U.V.V. er dan voor zorgen, dat de kleertjes worden door gezonden aan de baby's, die gelijk met Uw kindje geboren worden." H.K.H.: „Dat is een prachtig plan. Ik hoop, dat, als ongeveer half Februari Je baby komt, de U.V.V. andere gelukkige moeders kan verrassen." Het hoofdbestuur van de U.V.V. doet nu een beroep op allen, die over wol of ander materiaal beschikken, aan het werk te gaan. Ook goede, gebruikte kleedingstukjes zullen welkom zijn. Alle pakjes, geadresseerd aan H. K .H. Prinses Juliana, Paleds Soestdijk, worden gaarne vóór 15 Januari a.s. verwacht. Het wordt zeer op prijs gesteld, als naam en adres van afzendster aan. de kleertjes wor den gehecht. CHR. NAT. WERKMANSVERBOND. Op een dezer dagen gehouden vergadering van de Qhr. Nat. Werkmansbond is een motie aangenomen, waarin aan het bestuur werd opgedragen te komen tot een organisatie, die den naam „Hervormde Mannen vereent- ging" zal dragen. Hiermede is dus formeel een eind gekomen aan de werkzaamheden van de Chr. Nat. Werkmansbond daar deze organisatie in feite reeds geruimen tijd zicli voornamelijk bezig hield met het werk der mannenvereenigingen HOE GEDROEG DE S.D.-MAN RAATS ZICH? De P.R.A., Lange Voorhout 13, te Den Haag verzoekt inlichtingen' over de gedragin gen van Joh. Adrianus Raats, geb. 11 Nov. 1924, te Den Haag, die tijdens de bezetting S.S.- en S.D.-man was en in Zuid-Holland, Utrecht en Gelderland controleerde en daarbij ongeveer twintig personen aan de politie te R'dam, Arnhem en Apeldoorn overleverde. INFORMATIEBUREAU ROODE KRUIS Van 14 October af is het Informatiebu reau van het Ned. Roode Kruis gevestigd op Vlamingstraat 2, Den Haag, het telefoon nummer blijft 183450 en 183454. Mijnheer Pimpelmans eaat paardje rijden g^th rotman 69. Aangezien mijnheer Pimpelmans vlak boven een grote kalkbak hing, hielden de werklui het hijstouw krampachtig vast. Tot dat opeens het raam brak, mijnheer Pimpel mans in de kalk plonste en de drie man nen. die juist uit alle macht aan het touw trokken, eendrachtig op de grond rolden. Met pijnlijke gezichten stonden ze weer op. 70. Inmiddels was ook mijnheer Pimpel mans uit de kalkbaren verrezen; mopperend liet hij zijn hoed leeglopen, terwijl de werk lui hem stom van verbazing aangaapten Eén hunner liet daarbij het hijstouw, dat hij nog steeds in de hand had, los, zodat mijnheer Pimpelmans met hevig gekraak de over blijfselen van het raam op z'n hoofd kreeg. I Cor. 16 23b Een bede: „Kom, Heer! Tusschen een vloek en een zegen plaatst de Apostel deze bede. Dit ls een vloek: „Indien iemand den Heer Jezus niet liefheeft, die zij een vervloeking". Dit is een zegen„De genade des Heeren Jezus Christus zij met U". Dezen vloek te hooren doet 't hart stil zijn. Wie Jezus Christus niet liefheeft wordt van de gemeenschap met Christus uitgeslo ten. Paulus heeft de menschen lief. Hij heeft iets doorleefd van den schrik des Heeren en den vloek gezien; daarom zijn ernstig woord. Maar meer dan zijn liefde is de liefde van den Heiland. De Apostel slaakt de bede, dat de genade (dat is de liefde voor hen, die de liefde verbeurd hebben) van Jezus Chris tus met hen allen moge zijn. En daar staat nu tusschen vloek en zegen de bede, vol verwachting: „Kom, Heer!" Er zijn menschenkinderen, idealisten, ge weest, die gezegd hebben: „Het komt". En wanneer men vroeg, wat ze daarmee be doelden, dan was 't antwoord, dat de groote verlossing aanstaande was. Er zou dan een hemel op aarde zijn; geen oorlogen zouden meer woeden, onrecht zou niet meer heer- schen. Alle menschen broeders, zij allen zouden een menschwaardig bestaan hebben. Indien we maar een andere maatschappij hadden, dan.... ja danzou „het komen". Als door een Roode zee naar het land van belofte en verwachting. Wel broeder, zuster, hoe hebben wij ge staan tegenover dit alles? Zegt ons hart niet, dat het onmogelijk is, omdat geen rekening gehouden wordt met het feit der zonde? Weet U. wat er gedaan moet worden? Luis ter! Als de wereld er naar uitziet, dat „het" komen zal, dan klinke onze gemeenschappe lijke bede: „Kom, Heer! want ..het" zal nooit komen, als „Hij" niet komt! Hoe verlangt ons hart naar den komenden Heer! Als Hij komt, dan komt de verlos sing! De bevrijding! Kom, o Heer! Kom met Uw geest en Uw genade. Doe ons klaar zijn voor den dag Uwer verschijning! Als Gij komt, dan komt de rust, de vrede te midden van al de onrust, die 't hart be zig houdt, de vrede in een wereld van spanning, haat, wantrouwen, verwildering en dreiging. Wij verwachten, naar Uwe be lofte, een nieuwen hemel en een nieuwe aarde, op welke gerechtigheid woont. Leid de wereld naar de openbaring van die heer lijkheid! Maak Uwe gemeente bruidsgemeen te, die naar de vereeniging met den Brui degom haakt. Wij hebben den vloek verdiend, maar den zegen verkoren. En tusschen den vloek en den zegen blijft voor ons allen staan de bede: „Maranatha". Kom, Heer! Amen. 's-Gravenhage. M. HUYG, Lt. Kolonel van het Leger des Heils Kerk en School Ned. Herv. Kerk. Drietal te KampenA. J. Jörg te Heino, H. O. Molenaar te Halfweg en Th.. A. Vos te Meppel. Beroepen: te Bussum: G. W. Kant te Sliedrecht en (4e pred. pl.): M. L. W. Schoch te Vlissingen; te Eierland op Texel: cand. T. W. Dekker te Oldemarkt; te 's-Gravenpolder (toez.): J. G. Woelderink te Ouderkerk a. d. IJssel; te Losdorp: L. Hylarides te Paesens; te Oude Tonge en Oud-BeijerlandH. Har- kema te Wijk bij Heusden; te Standdaarbui- ten (toez.) cand. H. Onstein te Zeist. Aangenomen naar 's-Gravehhage, 30e pred. pl.: A. J. Bronkihorst te Willemstad; naar IJsbrechtum: J. P. J. Palmboom te Geesteren. Bedankt voor Sloten (NH)J. Germans te Wieringermeer; voor Vere-Kleverskerke (toez.)G. J. Derksen te Groede; voor Wels- Tijp: R. J. IJbema te Nieuw Weerdinge. Geref. Kerken. Beroepen te Oosterwolde (Fr.)T. H. Hoeksema te Zwartemeer. Aangenomen naar Harderwijk (vac. H. J. Riphagen)Jac. Andree te Delfzijl. Oud-Geref. Gemeenten. Beroepen te Loenen a.d Vecht: D. vaïl Leeuwen, cand. te Loenen ad. Vecht. Evang. Luth. Kerk. Drietal te Ede: J Gronloh te Deventer, H. J. Jaanus te Rotterdam en J. B. Rijnders, hulppred. te Ede. Dr W. TEN BOOM ERNSTIG ZIEK Naar de Nieuwe Leidsche Cou rant verneemt is de toestand van dr W. ten Boom, pred. in alg. dienst voor den Raad' van Kerk en Israël zeer ernstig ziek. Hij heeft een zware operatie aan de wervelkolom ondergaan en ligt thans thuis in gips en kan zich geheel niet bewegen. ACADEMISCHE EXAMENS. gelo; prop. ex. scheepsbouwk. ingenieur: A. J. W. Lap te Texel; prop. ex. scheik. in genieur: A. H. Hoekstra te Deventer; prop. ex. natuurk. ingenieur: H. v. Waarden te Waalwijk; cand.ex. civiel ingenieur: D. A. Krayenhof te Nijmegen en N. Willems te Aardenburg; cand.ex. scheik. ingenieur: W. F. de Bois te Almelo, G. van Gelder te Rot terdam, J. A. Klein de Groot te Haarlem, A. P. Oele te Rotterdam, F. W. v. Rijsel te Medemblik, G. Tuynenburg Muys, te Rot terdam, W. Visser te Zwolle; inig ex. civiel ingenieur: W. H. Derks te Rotterdam, C. J. A. Telperlaan te Rotterdam, S. A. Rtagma te Amsterdam, C. A. Vorster te Soerabaja, J. C. J. Wiesman te Utrecht, N. Willems te Aardenburg; ing. ex.' scheik. ingenieur: J. J. Beekes te Amsterdam, P. H. de Bruin te Rotterdam, M. Caviet te Balikpapan, P. P. Gardeniers te Maastricht, H. V. P. Heukens- feldt-Jansen te Amsterdam, R. Jonkheer te Hongkong, W. May te Egmond aan Zee en R. N. G. Zeegers (met lof) te Rotterdam. Geslaagd te Delft voor het prop ex. elec- trotechnisch ingenieur: J. Jansen; voor het cand. ex. scheik. ingenieur: E J Jacobs en H. C. Staats; voor het ingenieursex. civiel ingenieur: L. C. den Ouden; voor het ing. ex. scheik. ingenieur: H. M. v. d. Doel en G. J. J. v. d. Laan, allen te Den Haag. AMSTERDAM. 4 Oct V.U. Geslaagd, cand. rechten: J M Hulleman, Haarlem; W. C. Klaver. Monnikendam; E. F L. Steyns, Am sterdam; W G Vellekoop, Den Haag. Doet. rechten: mej J M. J. Kalmann. Haarlem; P. H. M Kuyper. Amsterdam: M I. van 't Kruys, Rijswijk. GRONINGEN, 4 Oct. Geslaagd voor doet. geneesk. C. W. Koppenol, Wassenaar; J. P. Kuiper, Norg (Dr.) en F. W. Reysenbach de Haan, Leiden. Voor artsex. Ie ged.: W. N. de Voogd, Den Haag en H. J. J. Veeger, Nijmegen. Bevorderd tot arts: mej. F. G. S. Kruijne, Harderwijk, F. C. Maathuis, Warga (Fr.), A. D. Verhagen, Berg en Dal (Gld) en A. van der Schaaf, Bergumermolen (Fr.).

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2