Een Drie Octoberdag met een natten staart Dank op 3 October 1574 steeg op naar God NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 VRIJDAG 4 OCTOBER 19M Stadsnieuws Maar de feeststemming was er niet minder om Drie October. Het was weer als vanouds, de Leidsche feestdag, alhoewel de echte stemming, zoo als deze ïm vroeger jaren dezen dag ken merkte, nog niet voor de volle 100 pet aan wezig was. Maar toch heeft deze viering vati Leidens ontzet weer veel van haar voor-oorlogsch karakter teruggekregen, meer dan de eerste 3 October na de bevrijding in 1945. Men kon weer naar hartelust koopen m tenten en kraampjes, die vooral in de om geving van het Schuttersveld hun plaatsen hadden ingenomen en de „beheerders" heb ben niet te klagen gehad aan belangstelling, terwijl ook de café's, restaurants en eet- winkels goede zaken maakten. En het feest terrein op het Schuttersveld heeft zoowel De traditioneele kranslegging bij het Van der Werff-monument geschiedde dit jaar voor het eerst door burgemeester jhr mr F. H. van Kinschot, dien men hier met zijn echtgenoote en den heer W. van der Laan voor onzen fotograaf ziet poseeren. op den avond van 2 October als gisteren zijn tienduizenden verslonden. Muzikanten zag men door de geheele stad en op tal van plaatsen wisten goochelaars en zij, die krachttoeren verrichtten, velen tot zliich te trekken. Leiden vierde weer zijn Drie Octoberdag. Een afgezaagde traditie? O neon, want elk jaar opnieuw genieten tienduizenden Leidenaars en dorpsbewoners u'iit den omtrek van de „oude" onderdeelen, die nimmer op het program ontbreken. De taptoe aan den vooravond, de Reveille, de koraalmuziek, de Wijdingsure in de Pieters kerk, de historische optocht en het vuur werk behooren nu eenmaal bij den Leid- schen feestdag en niemand zou al deze pro grampunten willen missen. Liep het anders, het zou geen Drie^October geweest zijn. En wie heeft er niet gesmuld van de hutspot met klapstuk? Moeder de vrouw had de vleeschbonnen er voor opgespaard en aard appelen, peen en uien zijn vrij te koop, dus ontbrak ook dit gerecht niet op tafel in iedere Leidsche woning. De wensch van den voorzitter der Drie Octobervereeniging, onzen vitalen, grijzen stadgenoot, den heer W. van der Laan, jaren geleden reeds geuit, dat jhr. mr F. H. van Kinschot, eertijds burgemeester van de Vic- toriestad, nog eens als eerste burger van de Sleutelstad, het feest zou mogen meemaken, ging gisteren eveneens in vervulling. Bur gemeester Van Kinschot, die steeds trouw werd vergezeld door zijn eveneens reeds po- pulaitre echtgenoote, vierde, ongedwongen ver toevend tusschen zijn „onderdanen", het feest mede. Beiden mochten dan ook her haaldelijk warme ovaties van het publiek in ontvangst nemen. Dit alles gaf glans aan de Drie October- Viering, meer dan het zonnetje, dat helaas verstek liet gaan om plaats te maken voor een forsch regentje, dat 's middags tijdens den optocht velen deed huiveren, doch in de avonduren nog milder neerdeelde, zoo dat het vuurwerk een nat „staartje" kreeg en het slot van den feestdag letterlijk in het water viel. Hanneke en Janneke moesten dan ook onder moeders parapluie naar huis, maar dat deed er minder toe, want toen was het al 4 October op den kalender. De Taptoe. Een ditmaal ongeWoon lange stoet van vereenigingen, padvinders en padvindsters trok door Leidens straten, welke dezen avond met de helverlichte étalages een fees- telijiken aanblik boden. Duizenden waren dan ook op de been en toen om half acht de taptoe van de Kaasmarkt vertrok, was er geen doorkomen meer aan. Voorafgegaan door het muziekgezelschap „Werkmans Wilskracht", volgde het bestuur der 3 Octobervereeniging en daarna kwam een stoet, welke bijna drie kwartier het oog gevangen hield. Gymnastiek-, korfbal-, hockey, e.a. sportvereenigingen. Voorts buurtvereenigingen, muziekcorpsen en stu dentencorporaties, alle hel verlicht door de fakkels, welke werden meegevoerd. In het v. d. Werffpark hebben de deel nemers, zooals ieder jaar zich rond het standbeeld van dezen kloeken Leidenaar verzameld en onder de tonen van het Dankt, dankt nu allen God" een oogerublik de na gedachtenis geëerd van dezen held, die stand hield tegen een overmachtigen vijand, in een tijd, die zeer veel overeenkomst vertoont met hetgeen we nog maar zoo kort zelf heb ben beleefd. Met het zangen van het al-oude Wilhelmus werd deze plechtigheid besloten en vervolg de de fakkelstoet zijn weg. Gp het Stadhuis is tijdens het voorbij trekken van de taptoe het bestuur van de Octobervereeniging, vergezeld van het Col legium van Studenten en de V.V.S.L. door B. en W. ontvangen en heeft de burgemees ter zich in een korte toespraak tot het be stuur der 3 Octobervereeniging gericht. Spr. merkte op, dat dit feest, dat hij nu voor de eerste maal als burgemeester mocht meemaken, voor de Sleutelstad van groote beteekenis is en dat ook ditmaal de ver wachtingen weer hoog gespannen waren De burgemeester sprak den wensch uit, dat het het bestuur nog vele jaren gegeven mocht zijn deize feestviering te doen slagen De voorz. van de 3 Octoberver., de heer W. v. d. Laan, heeft den burgemeester be antwoord en bracht in herinnering, dat het 8 jaar geleden was, dat het volledig college van B. en W. op deze wijze het bestuur der 3 Octobervereeniging ontving. Uw sympathie met het 3 Octoberfeest, aldus spr., doet ons groot genoegen, niet zoo zeer om de pret, maar om bij de Leidenaars de herinnering levendig te houden van wat hier voor eeu wen is gebeurd. Kort hierop begaf het gezelschap zich naar het V. d. Werffpark. De dag begint met Reveille. Onder een blauwen hemel werd gister morgen in alle vroegte het grootste van alle Leidsche feesten, dat door. eiken Leidenaar met zooveel vreugde is tegemoet gezien, op het Stadhuisplein ingeluid met de Reveille, die door het Leidsche Politie Muziekgezel schap onder leiding van den oud-directeur, den heer M. Bolder dijk, vanaf het Balcon van het Stadhuis werd aangeboden. Het vroege uur ten spijt waren honderden getuigen van dezen söberen inzet van dit herdenkingsfeest. Daar klonken in den prillen morgen klan ken, welke ons herinneren aan den heroïken strijd, die onze koene voorouders gestreden hebben tot behoud van onze nationale vrij heid en volksbestaan. Het waren eenvoudige liederen, die immer graag door de toehoor ders worden meegezongen en zoo was dit een waardig begin van een dag, waarop uitbundige vreugde en wijdingsvolle bezin ning elkaar afwisselden. Alhoewel nieuwe, frissche ideeën de burgerij vele verrassin gen brengen, zal de handhaving van deze traditie door ieder op prijs worden gesteld. De koraal-muziek. Drie October, 8 uur, dat beteekent, dat duizenden Leidenaars zich haar het Van der Werffpark begeven en daar geschaard rond het standbeeld van den grootsten Stadsbe stuurder uit de 16e eeuw, den man, die zijn leven veil had voor zijn medeburgers, koraal-muziek ten gehoore brengen. Ook ddt jaar was zoowel de deelname van de zangers (essen) als van het publiek en autoriteiten zeer groot. Spontaan klonk de zang o.l.v. den heer Het ging om de vrijheid van geloof en belijden Natuurlijk werd ook in de (overvolle) Pie terskerk weer de plechtige herdenkingsure gehouden waarbij met tal van autoriteiten ook het gemeentebestuur en de leden van den vroegeren noodgemeenteraad van Alk maar tegenwoordig waren. De dienst werd aangevangen met den psalm, dien onze voorvaderen na de uitred1- ding in dezelfde kerk zongen: ,,lk zal met al mijn hart den Heer blijmoedig geven lof en eer! Mijn tong zal mijn gemoed verzeilen en al Uw wonderen vertellen." Het is volkomen terecht, dat men drie October Leiden's grooten feestdag noemt, aldus begon ds M. W. J. Geursen zijn her denkingsrede. De vlaggen uit! Leiden was bevrijd! En de uitgeteerde stakkers op de kaden be groetten met gejuich de Prinsentroepen. Men wist niet, hoe dankbaar men moest zijn jegens God, die boven bidden en denken redding had gebracht. Het is met groot enthousiasme, dat wij gehoor geven aan het besluit van de vroedschap om jaarlijks deze bevrijding te gedenken in de kerk, waar men in 1574 om den kansel geschaard, dankte voor de wonderbaarlijke verlossing. Juist, nu wij de macht van een totalitairen staat aan den lijve hebben ondervonden. Zou Leiden zijn gevallen, dan zou zeker de kans op onafhankelijkheid zijn verkeken en het ontzet van onze goede stad beteekende militair, politiek en geestelijk een keerpunt in onze historie. De weinig leidinggevende figuren stimu leerden de burgerij om geen compromis met den vijand te sluiten. Het waren slechts wei nigen, die begrepen, dat we op een breuk- rand van onze historie waren, dat het ging om de vrijheid van geloof en belijden. Achter dat alles heeft ons nageslacht te zien den persoon van Willem van Oranje, de alles- beheersohende figuur, die met zijn begees terend woord het volk moed insprak. Oranje en heel weinig geesten met hem hebben den zin van de geschiedenis door zien. Buiten de omsingelde wallen van Leiden streden zij, op dat het Woord van God ruimte zou krijgen en zij hebben ge luisterd naar de boodschap van omhoog, die hen heeft gemaand door te zetten tegen alle zichtbare successen van den overwel diger. God buigt zich over deze wereld, opdat zij Zijn vrede grijpen zou. Wie Hem waar achtig ziet, kent zijn bedoelingen en aan schouwt de keerpunten in de geschiedenis van zijn volk, dat im Hem een nieuwen tijd ziet opengaan. Ook wij staan op een ken tering, nu machteloosheid de leiders dezer wereld heeft bevangen. Eenmaal werd een conglomeraat van venijnige geuzen samengebonden om dat Woord. Zij hebben niet de menschelijke mo gelijkheden gekozen, maar gehoor gegeven aan het spreken van den Heer, die gees telijke fundamenten geeft aan een volk dat Hem belijdt. De openheid, die wij ten aan zien van de boodschap der Kerk moeten koesteren, zal ons geven den rechten kijk fijn aafu ge opname >an een d i p. a wagens van den optocht, welke ook nu weer het hoogtepunt an Drie October dag was. Leo J. Men®, met begeleiding van de Chr. muzdekvereeniging „Athalia" op. Het was voor den dirigent geen gemakkelijke taak den zang altijd even regelmatig te laten weerklinken. .Een heel aardig moment was, toen de heer J. J. v. Biemen namens de zangers( essen.) jhr v. Kinschot toesprak en hem verzocht een krans in de Leidsche kleuren aan het standbeeld te willen beves tigen. De burgemeester voldeed hieraan met een toepasselijk woord, waarna het aloude Wilhelmus werd aangeheven. DE BURGEMEESTER WIL HARING EN KUIT HEBBEN. De traditioneele uitdeeling van haring en wittebrood was ook nu weer in bet feest programma opgenomen. Reeds vroeg in den morgen stond een lange rij „hongerigen" in de Mandemafcersteeg te wachten op het oogenblik, dat de uitreik^ een aanvang zou nemen. Een groot gezelschap, w.o. de burgemees ter, vergezeld van zijn echtgenoote, de wet houders, het bestuur der 3 Octobervereeni ging, de garnizoenscommandant maj. De- schrevel, oud-burg. v. d. Sande Bakbuyzen hadden zich in het Waaggebouw verzameld. Zooals gebruikelijk heeft de burgemeester de eerste wittebrooden en haring uitgereikt, waarbij tot groote hilariteit van de toeschou wers enkele tientallen camera's op hem ge richt werden. Nog erger werd het, toen de burgemeester zelf aanstalte maakte om een haring in het keelgat te doen glijden. Mevr. v. Kinschot knoopte onder d'it alles met een eenvoudige burgervrouw een ge sprek aan en liet zich uitvoerig inlichten over het schoonmaken van haring. De Optocht. We weten, dat het bestuur van de 3 Oct.- vereeniging dit jaar geen gemakkelijke taak had, wat den optocht betreft. Steeds een ge schikt onderwerp te vinden valt niet mee, doch wanneer dan het gekozen onderwerp toah niet kan doorgaan, omdat er geen nieu we costumes gemaakt kunnen worden, wordt het nog lastiger. Dat het bestuur er niette min toch in is geslaagd iets aantrekkelijks te brengen, is zijn groote verdienste. Engeland en Nederland zijn in den loop der eeuwen meermalen door de koninklijke fa milies met elkaar in contact geweest. Zelfs op de problematiek van dezen turbulenten tijd, aldus besloot dT Geursen. Na het gebed klonken wederom de tonen van het Wilhelmus, het lied uit overoude tijden, dat toch ailtijd weer nieuw is, door de gewelven van deze majestueuze kathe draal. De koraalmuziek deed vele Leidenaars burgemeester heeft Willem III op den Engelschen troon gezeten. Zoover had Karei II, wiens vertrek naar zijn land na een tijd van ballingschap in Breda werd uitgebeeld, het niet gebracht, maar niettemin had deze gebeurtenis een versterking der vriendschapsbetrekkingen tengevolge. De costumes en uitbeelding van dit stuk historie mogen zeker geslaagd fceeten. En de rest? We hebben ons licht hier en daar eeos opgestoken. „Die optocht was kort," zei de een en een ander1 was het er mee eens, maar wilde bij het kort ook het woord mooi noemen. Tenminste voor wat het eerste gedeelte van den optocht betreft, want daarna deed Pluvius zich zoo hevig gelden, dat de boel letterlijk in de soep viel. Een meneer had kennelijk last van zijn snor, die inplaats van op zijn bovenlip, be denkelijk 'dicht zijn onderlip naderde. Waar schijnlijk had hij liever een stukje kauw- gummi gehad. En dan de costumes, die bij de oorspronkelijke kleuren ook nog diverse niet oorspronkelijke neven tintjes gingen aannemen. Het valt des te meer van de klets natte deelnemers te bewonderen, dat de vastgestelde route kon worden afgewerkt en de stemming goed bleef! Het groot bloemencorso mooht er zijn. De praalwagen van de 3 Oct.-ver, waarop de bloemenkoningin, omgeven door bloemen- feeën, zetelde, was een pronkstukje, hoewel de damesgymnastiekver. „Brunhilde" ook zeer goed voor den dag 'kwam. In de reclame-afdeeling was de groep van de „Nieuwe Leidsche Courant" de attractie; algemeen hoorde men stemmen van bewondering. Zij verwierf dan ook den eer sten prijs. De ontwerper, de heer C. J. v. Hoorn, Kamerlingh Onneslaan 20 en de fa. J. Buurman 2n., Utrechtsche Jaagpad, die de bloemversiering verzorgde, hadden eer van hun werk. Terwijl het nieuwste model Chevrolet van de fa. Gebr. v. Ulden veler bewondering afdwong. Een ongekend aantal mensohen hebben dezen optocht bewonderd. Wel dreigde de belang stelling vanwege den regen even te verflau wen, maar dit duurde maar even. Een woord van erkentelijkheid voor de organisatoren van den optocht is hier zeker op zijn plaats. Het kinderfeest. Op 4 punten iin de stad was het feest voor de kinderen. Groot was het enthousiasme onder kleuters en ook ouderen om hetgeen die altijd weer ondeugende Jan Klaasen aan streken uithaalde. Een zeer geslaagd pro grammapunt I Leidsche Chr. Oranjevereeniging. De Leidsche Christelijke Oranjevereeniging hield haar jaarlijksohen Drie-Octoberavond in ..Prediker". De leden hebben zich niet onbetuigd gelaten, want de zaal was tot de laatste plaats bezet. Na de opening hield de voorzitter, mr dr N. G. Geelkerken, een feesttoespraak. waarin hij de aanwezigen wees op de beteekenis van het historisch gebeuren in 1574 Het verdere gedeelte van den avo^d werd in gezellige stemming door gebracht. Een aantal historische films werd vertoond, terwijl de familie Goud uit Kat- Lichtboei met geheime spring lading ontploft Ongeluk op een scheepswerf te Oude Wetering Woensdag is op de scheepswerf van Dam en Zn te Oude Wetering 'n lichtboei ontploft, welke vermoedelijk'n geheime springstof be vatte, welke door de Duitschers hierin was aangebracht. De heer van Dam was bezag met het verrichten van herstelwerkzaam heden aan den boei, dien de Duitschers had den gebruikt, waarbij hij met een hamer bezig was het scherm recht te maken. Plot seling deed zich een hevige explosie voor en de heer van Dam werd ca 10 m de lucht ingeslingerd. Dr Musikes uit Roelof arends veen constateerde inwendige kneuzingen, terwijl het slachtoffer verwondingen aan hoofd en armen opliep. MEESTERCONCERTEN TE LEIDEN Evenals het vorige jaar zal ook thans weer onder de auspiciën van de Nederl. Concert directie J. Beek, Den Haag een serie van vier Meesterconcerten in de groote Stads gehoorzaal worden georganiseerd. Deze serie zal Dinsdag 22 October geopend worden door een Chopin-recital van den vermaarden Poolschen pianist Stefan Aske- nase, die nog onlangs in het Concertgebouw te Amsterdam en in Diligentia te Den Haag triomfen vierde. Woensdag 20 November volgt er een lie- derenavond van Jo Vincent en Dinsdag 7 Ja nuari geeft Nicolai Orloff een piano-avond. Het is op veler verzoek, dat Orloff zich ook dezen winter nog eens te Leiden zal doen hooren. Een piano-recital door Jan Smeter- lin op Dinsdag 11 Maart zal deze serie be sluiten. Wie kregen de prijzen? De prijswinnaars van het Bloemen corso waren: le prijs Damesgymnastiek ver. „Brunthilde"; 2e prijs Bruidsstoet, voorgesteld door de familie Pauw-, 3e prijs Buurtver. „De Professorenwijk"; 4e prijs Buurtver. Tuinstadwijk en de tuinver. „Floralia". Eervolle vermel ding de vereeniging van Leidsche klein handelaren in bloemen en planten. Afd. Reclame: „le prijs Reclamegroep van de Nieuwe Leidsche Courant, 2e prijs N.V. „Het Motorhuis"; 3e prijs fa Gebr. v. d. Meer. inkomen rondom het standbeeld van der Werff. HOOGHEEMRAADSCHAP „RIJNLAND" In een te Leiden gehouden vereenagde vergadering van het hoogheemraadschap van Rijnland, werd mededeeling gedaan van de herbenoeming van den heer Ch. M. Rein- ders F olm er en van de benoeming van mr S. Naayen als hoogheemraden, die beiden wei'den beëedigd. Mededeeling werd gedaan, dat de minister van Openbare Werken en Wederopbouw op grond van het Zuiveringsbesluit 1945 ontslag heeft verleend aan W J. Jochems als hoofd ingeland van Rijnland. Besloten werd tot het toekennen van de z.g. overbruggingstoelage aan het personeel en tot het nemen van enkele andere maat regelen overeenkomstig het Kon. Besluit van 15 Januari 1946 St.bl. G 13. Voorts wer den nog eenige puntert van ondergeschikten aard behandeld. HOE LEIDEN IN SEPTEMBER SPAARDE. Bij de Leidsche Spaarbank is gedurende de maand September ingelegd f 378.388.53 en terugbetaald f 340.918.39; ingeschreven zijn 203 nieuwe inleggers, terwijl 98 boekjes ge heel werden uitbetaald. Het tegoed der 24.460 inleggers, hieronder begrepen 1.245 deelnemers aan den afhaal - dienst, bedroeg einde September 1946 f 14.313 684.83. Door den afhaaldienst is in deze maand f 15.972.25 ontvangen in 5315 posten. Op de scholen werd gespaard f 198.25 DISTRIBUTIE VAR IA. Morgen kunnen zij. wier achternaam begint met de letters J vanaf Jo t/m. einde J en K t/m. Ka hun levensmiddelen- en tabak-, versnapering- en gecombineerde kaarten halen. wijk op verdienstelijke wijze voor een muzikale noot zorg heeft gedragen. Het Avondfeest. Voor den cabaret-avond toonden zooveel Leidenaars belangstelling, dat deze twee maal moest worden gegeven, om 5 en om 8 uur. Het programma, bestaande uit schets jes, liedjes en praatjes, werd vlot afgewerkt en viel bij de aanwezigen zeer in den smaak. Vooral Koos Speenhoff had contact met de zaal en ontving telkens een -dank baar applaus. Het vuurwerk. Ondanks regen en modder hebben giste- ien duizenden zich naar het Schuttersveld begeven om het feestvuurwerk te zien Ook de Maredijk was ditmaal weer „zwart van de menschen" en men kon letterlijk „over de hoofden" loopen. Gelukkig was het om elf uur droog en zoo konden de vuurpijlen en vuurballen de lucht in. De stukken deden het wonder boven wonder zeer goed en menig „ach en oh" klonk uit de menschen- massa op. Vooral de Zeehond en het Ghineesch Tem pelornament, de waterval en het slotdécor waren de hoogtepunten en vormden een mooi besluit der „waterachtige" 3 October- fees-tviering.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 6