Schuschnigg te Brussel met tomaten bekogeld Schacht, Fritsche en Papen naar Britsche zóne Geen strijd om de controle op Duitschland LEEDSCHE COURANT VRIJDAG 4 OCTOBER 1946 TOEN HIJ HULDE BRACHT AAN CHURCHILL De oud-Bondskanselier van Oostenrijk, dr. Kurt Schuschnigg, heeft gisteravond te Brus sel een lezing gehouden o,rer „Het lot van Europa", Hij betoogde, dat het werkelijk Europeesch. ideaal gelegen was in den cultus van het Christendom. Hij besprak het verzet van de Europeesche volkeren tegen de sla vernij, stelde het nationale chauvinisme aan de kaak en verklaarde, dat de Vereenigde Staten naar zijn meening den hoogsten waar borg voor Europa bieden. Voor den aanvang van de opdracht on een enkele maal gedurende deze voordracht werd er door zekere personen in de zaal loop van zijn voordracht hulde bracht aan Churchill, met tomaten naar hem werd ge worpen. Na afloop van de bijeenkomst trok een groep manifestanten naar de beurs en het Noordstation, waar door verschillende com munistische sprekers het woord gevoerd werd. De politie moest enkele malen optre den. Schuschnigg zal ook nog voordrachten houden te Bergen, Verviers en Luik. HUGENBERG GEARRESTEERD. Alfred Hugenberg, leider van de „Deutsch Nationale Volkspartei" en minister in Hit ler's eerste regeering, is door het Brïtsche militaire bestuur in Westphalen gearresteerd. NEDERLANDSCHE MINISTERS NAAR BELGIë. Volgens een AJM.P.-bericht uit Brussel zullen binnenkort eenige Ned. ministers met vooraanstaande figuren uit industrieele en bankkringen België bezoeken. Op 12 October zullen ze de gasten zijn van den Waalschen Econ. Raad te Luik. LUCHTPOST MET DE K.L.M. NAAR ZUID-AMERIKA. Luchtpostcorrespondentie, bestemd voor Argentinië, Bolivia, Brazilië, Chili, Paraguay en Uruguay, moet uiterlijk 16 en 23 October per post bezorgd worden om met de K.L.M.- vliegtuigen, die resp. op 18 en 25 October naar Z.-Amerika vertrekken, mee te kun nen. Er wordt een luchtrecht van 55 cent per 5 gram boven de gewone porti geheven.. C. TOLK STATIONSCHEF OP SCHIPHOL. Gistermiddag is de heer C. Tolk, als op volger va/n den heer A. Thompson, officieel als stationschef van Schiphol geïnstalleerd. Mej. dr C. H. J. v. d. Molen aanvaardde haar ambt Als privaat-docente aan de Vrije Universiteit Vandaag ving mej. dr C. H. J. v. d. Mo len haar functie van privaat-docente in het Volkenrecht aan de Vrije Universiteit te Amsterdam aan met een openbare les over: „Uitsluitend nationale bevoegdheid en ge meenschapsbevoegdheid in het Volken recht". De nieuwe privaat-docente, dochter van het oud- Tweede Kamerlid en den oud-bur gemeester van Renkum, J. v. d Molen Tzn., is sinds j aren een belangrijke fi guur in de Ohr vrouwenbewe ging. In Juni 1937 promoveerde zij als eerste vrou welijke promo vendus aan de V.U. op een zeer verdienstelijk proefschrift over een jurist uit de 16e eeuw. In 1943 behoorde zij tot v d MOLEN de oprichters van „Trouw" en maakte tot het einde van den oorlog deel uit van de redactie. Daarnaast liep zij groote risico's met haar hulp aan Joodsche kinderen. Deze arbeid is ook van invloed geweest op de benoeming tot officier in de Orde van Oranje-Nassau, welke haar onlangs ge werd. Herinneren wij tenslotte nog aan de zer dagen plaats gehad hebbende benoe ming van mej. v. d. Molen tot Ned. gede legeerde bij de Ver. Naties. ver/t en School De vroegere Rijkskanselier van Oos.en- rijk, dr Kurt von Schuschnigg, die des tijds voor de nazi's het veld moest rui men, werd thans door communisten te Brussel vijandig tegemoet getreden. onrust verwekt. Er werd geroepen van „moordenaar" en „Schuschnigg naar Mos kou", terwijl er, toen Sch"schnigg in den Tragisch einde van een chauffeur uit Schiedam Gisteravond geraakte op den overweg ,,De Ketel", tusschen Schiedam en Delft, een auto tusschen de spoorrails. De chauffeur J. Berg mans uit Schiedam, die tevergeefs getracht had een uit Rotterdam komenden trein te doen stoppen, was zóó dicht bij de auto blijven staan, dat hij bij de botsing tusschen trein en auto door een der brokstukken werd geraakt en in de sloot geslingerd. Vermoedelijk door verdrinking is hij om het leven gekomen. Het slachtoffer was gehuwd en vader van een kind. Denkt om Rotterdam Vervolg van Pag 1) Wij hebben op enkele grieven, welke tegen de bezettingspolitiek geformuleerd konden- worden, reeds onlangs de aandacht gevestigd. Zij zrjn deze, dat het belang van het naburige Nederland al te gemakkelijk werd verwaar loosd, doordat vooral door al te zeer fï- naneieele motieven het scheepvaartverkeer van de Ruhr met passeering van de Neder- landsche havens, geleid werd naar Noord- West Duitschland. In verband hiermede stond de vraag, of m Marken dan wel in dollars betaald zou moeten worden. Deze problemen baarden velen in en bui ten Rotterdam reeds geruimen tijd vele zor gen. Blijkens de thans aan de Amerikanen overhandigde studie hebben de economische omstandigheden in Nederland nu een punt bereikt, waarop de gevolgen van de volle dige en systematische verbreking der econo mische betrekkingen met Duitschland zich sterk doen gevoelen. Het oogenblik schijnt aangebroken, waarop men in het kader van het nationaal herstel aandacht moet gaan schenken aan de uitbreiding der economi sche betrekkingen met het buitenland. Het wordt tijd, dat het gordijn wat wordt opgetrokken. De bovenaangeduide studie aarzelt niet tot de conclusie te komen, dat thans de positie van Rotterdam op het spel staat en dit moet stellig heel Nederland, en in het bijzonder „Den Haag" niet onverschillig laten. Het Consumentencrediet (Vervolg van Pag. 1) Het crediet bedraagt ten hoogste f 100.- Voor een op zichzelf staande, f 300.- voor een gezin van twee personen, f 400.- voor een van drie personen, f 500.- voor een van vier personen en voor grootere gezinnen steeds per persoon f 125- meer. Het is ge.- wenscht, dat men niet meer aanvraagt, dan er noodig is. Geld krijgt men niét in han- i den; er worden boekjes met waardebonnen j van 24 stuks uitgegeven, waarvan er steeds i 20 worden geldig verklaard. Een daarvan is bestemd voor administratiekosten en rente. I Waarschijnlijk worden in December de eerste waardebonnen aangewezen. Daarmede en met de tweede distributiestamkaart gaat men naar den winkei en koopt daar wat men aan noodzakelijke goederen noodig heeft. Daarbij mag men slechts aanschaffen onont- j heerlijke duurzame gebruiksgoederen. De aflossing bedraagt f 1- van elke f 100.- van het verstrekte crediet per week. Dit bedrag houdt de werkgever van het loon- I bedrag af. Hij koopt er bonnen voor, die hij op een spaarkaart plakt. Zelfstandigen en gepensioneerden houden een dergelijke kaart zelf bij. De verstrekking van het crediet zou geen echt Nederlandsche zaak zijn, als men het niet, aan alle zijden van alle waarborgen had voorzien. Om te beginnen moet men een formulier met ongeveer 80 vragen in vullen. Het zal menigeen machtig zijn, maar tal van instanties hebben zich bereid ver klaard den aspirant-credietnemer te helpen bij het invullen. Voor 1947 is f 180 millioen met dit crediet gemoeid. AMERIK. POLITIE ZAL TRAN SPORT BESCHERMEN De -drie vrij gesprokenen van Neurenberg: Schacht, Fritsche en Von Papen, zullen, zoodra zij visa hebben verkregen, in een vrachtauto van het Amerikaansche leger naar de Britsche zone worden gebracht, al dus wordt door een functionaris van den Amerïikaanschen veiligheidsdienst mede gedeeld. Het kan twee dagen duren voor zij volledige toestemming voor hun vertrek zul len hebben. Amerikaansche militaire politie Opruier Pootjes in zijn woning gearresteerd Hielp deserteurs aan onderdak De Rijksrecherche heeft gisteren, in samen werking met de Hilversumsche politie, „pro fessor" Joh. Will. Pootjes gearresteerd, die zeer actief strijd tegen de uitzending van Ned. troepen naar Indië voerde. Men ver dacht hem er van daadwerkelijk militairen, die op zijn advies uit het leger desterteerden, te helpen onderduiken. Bij de arrestatie van den „professor" werd inderdaad ook een jongeman ge arresteerd, die gedeserteerd en hier ondergedoken was. Een groot aantal beschei den is door de Rijksrecherche in beslag ge nomen, o.a. een brief van de „Grondwethand havers" aan den Off. van Justitie te A'dam, waarin dezen werd bevolen minister Van Maarseveen te arresteeren wegens schending van de Grondwet van 1938 „Prof." Pootjes is inmiddels gevankelijk naar Amsterdam overgebracht. zal hen „als bescherming" begeleiden. Men acht het mogelijk, dat zij (met in begrip van Schachts vrouw en dochter) Neurenberg onder bescherming van het duister zullen verlaten om vijandige demon straties door het Duitsche publiek of arresta tie door de Duitsche politie te voorkomen. Zij zullen allen eerst naar Hamburg gaan, waar Fritsche, naar men meent te weten, apothekerswerkzaamheden zal verrichten. Schacht zal naar Sleeswijk-Holstein door reizen, waar hij in een boerenwoning zijn intrek neemt. Von Papen hoopt naar het dorp Stockhausen te kunnen gaan om m afzondering te leven. Voor Frick en Rosenberg zijn verzoeken om clementie ingediend. Frank. Streicher en Kaltenbrunner zullen geen gratie vragen. Hess wordt tijdelijk naar een krankzinni gengesticht overgebracht. Oostenrijk verzoekt de uitlevering van Von Papen en Baldur v. Schirach. De Paus zal niet voor de veroordeelden in de bres springen. T-BRIGADE BETUIGT TROUW AAN H.M. DE KONINGIN. De T-brigade der Kon. Landmacht te Sema- rang heeft een telegram gezonden aan H.M. de Koningin, waarin trouw wordt betuigd i.vjn. de anti-militaire betoogingen te A'dam. Voorts is een telegram verstuurd aan min. Fiévez, waarin verontwaardiging over de on geregeldheden wordt geuit en betreurd wordt, dat men niet in staat is geweest zélf de orde te herstellen. Sjahrir zal aan het hoofd staan van de Inh. delegatie, welke op 6 Oct. naar Batavia zal gaan voor het voeren van besprekingén met de Comm.-Gen. LADY BADEN POWELL BEZOCHT EMMEN Gisteren heeft Lady Baden Powell een bezoek gebracht aan Emmen. waar zij door ongeveer vijfhonderd padvinders en pad- vindsters werd ontvangen. In Hengelo werd de chief quide verwel komd door 2000 Twentsche padvindsters en padvinders. Het ma. „Tegelberg" is gisteren met 2681 man van de „7-Dec. divisie" uit Am sterdam naar Indië vertrokken. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te 's-Gravenhage Wijk 17B) J. A. Peters te Beverwijk, (Wijk 15B) C M. Krijger te Rotterdam-Vree wijk; te Langer- en Korteraar (toez.) W. J. Kolkert te Schalkwijk; te Lemele (toez.) cand. H. Onstein te Zeist; te Steenwijkerwold A. E. D. A. Ravesloot te Opende (Gr.); te Wisse- kerke S. P. Nijdam te Raamsdonk. Aangenomen: naar Bergeijk cand. F. Mooy te Groningen; naar Vleuten (toez.) F. G. H. Nicolai te Domburg. Geref. Kerken. Tweetal: te Hoogeveen A. Adema te Ten Boer en A. G. v. d. Stoel te Boskoop. Beroepen: te Gaast-Piaam (Fr.) dr E. Smilde te Edam; te Lopik H. Boswijk te Eïburgr te Oosterbeek H. Brinkman te Ame- rongen; te Siddeburen H. Hazenberg te Zwagerveen. Aangenomen: naar St. Pancras D. Middelkoop te Mildam. Bedankt voor Borne M. v. d. Bosch te Breda; voor Vianen M. J. v. Dijken te Nunspeet. Vrijz. Herv. Beroepen: te Haarlo en Woltersum A. Verstraten te Delft. Vrije Evang. Gemeenten. Beroepen: te Kampen (toez.) vac. J. M. D. Eeuwkes, P. L. v. Wrjck te Tongeren. SLUITING VAN SYNODE DER GEREF. KERKEN. Na zes zitt'imgsweken is de Synode der Geref. Kerken te Zwolle gesloten. De pres., ds H. A. Munnik, hield een slotrede, waar in hq met groote dankbaarheid en voldoe ning terugzag op het op 2 punten na geheel afgewerkte, zeer uitgebreide agendum. In Gods kracht heeft de Synode kloeke daden mogen doen tot uitbreiding van Gods Ko ninkrijk. Spr. sprak de hoop uit, dat God de harten van degenen die weggingen moge ontsluiten, opdat herstel der gebroken een heid mogelijk worde. Hij releveerde kort de voornaamste besluiten en bracht dank aan de synodeleden, het moderamen, de hoogleeraren, de rapporteurs, de generale deputaten, den koster en de kosteres met haar helpers en allen, die hebben bijgedra gen tot het welslagen dezer Synode. Hoewel diep gewond door de kerkelijke breuk, strekt zij de hand uit tot de vrijgemaakte kerken. Staande werd toegezongen Ps. 121. Namens de Synode sprak de assessor, ds S. G. de Graaf, woorden van dank tot ds Mun nik, die door zijn leiding en in de voorbe reiding door zijn organisatietalent zoozeer heeft bijgedragen tot het vlot verloop, den toon en arbeidsvreugde dezer Synode, waarna prof. dr F. W. Grosheide hem hul digde namens de hoogleeraren voor de rust, de strikte onpartijdigheid en den eigen stijl, waarmede hij de vergaderingen heeft ge leid, waarna ds De Graaf de Synode met dankgebed sloot. PERSONALIA. Dr C. Visser aanvaardde gisteren te Delft zijn ambt als hoogleeraar in de zui vere en toegepaste wiskunde en de mecha nica met een rede over de leer der getallen. BOND VAN CHR. MULO-SCHOLEN. Op de te Utrecht gehouden vergadering van den Bond van Chr. Muloscholen wer den als bestuurslid herkozen J. P. Lonk- huyzen te Arnhem en C. N. Dieters te Utrecht. De directeur van de Herv. Kweekschool te Amsterdam refereerde over „Vijf aspec ten van de onderwijsvernieuwing" en lever de critiek op de Onderwijswet, die is opge steld in den geest der „verlichting" van de 18e eeuw, onder invloed van geestelijke storingen in het buitenland. Ten slotte brak de referent een lans voor betere salarieering der onderwijskrachten en het openstellen van een universitaire studie voor begaafde onderwijzers. ALDUS BYRNES IN EEN REDE TE PARIJS In Parijs hield de Amerikaansche minister van Buitenlandsche Zaken, James Byrnes, gisteren een rede, waarin hij verklaarde het met Stalin eens te zijn, dat er geen onmid dellijk oorlogsgevaar bestaat. Hij hoopte, dat deze verklaring een eind zou maken aan de beweringen van hen, die de V.S. beschul digen de So wj et-Unie te .edreigen met het bezit van de atoombom. Overigens, zoo zeide Byrnes, is het niet voldoende te verklaren, dat men geen oor log wenscht. De naties l unnen een politiek volgen en daden verrichten, die tot oorlog kunnen leiden. Roosevelt's politiek is leidraad voor de huidige Amerikaansche. De Ver. Sta ten zijn zeer gekant tegen een strijd om de controle op Duitschland, dri Duitschland op nieuw in de gelegenheid zou stellen te verdee- len en te heerschen. Byrnes heeft een verdrag van 40 jaar voorgesteld om de ontwapening en demilitarisatie van Duitschland te verze keren, en te voorkomen, dat Duitschland weer een pion tusschen Oost en West wordt. Duitschland moet vreedzaam, democratisch en ontwapend zijn. Truman verklaarde gisteravond, het volko men met de rede van Byrnes eens te zijn. Mijnheer Pimpelmans eaat paardje rijden 65. Meneer Pimpelmans rnoesi net au.- dien middag zonder soep stellen. Maar hij hoopte de schade gauw in te halen: hij moest de volgende dag naar een feestdiner Een van zijn collega's was namelijk 25 jaar veearts. Met zrjn beste zwarte pak aan en zijn hoge hoed op vertrok hij. „Zal je maken dat er niets aankomt?" zei mevrouw, „want je bent zo onbesuisd.1" 66. Mijnheer Pimpelmans collega woonde ce Kaplaarsdijk, en dat is een heel eind. Na drie kwartier zonder ongelukken voortgere den te hebben, naderde mijnheer Pimpel- mans een huis in aanbouw Men was juist bezig een raam zonder glas er in op te hijsen Bleke Bet begon te snuiven ,Wat voert-ie nou weer in z'n schild?" -Jacht mijnheer Pimpelmans. (Zie ook. P«g. 5). EENIGE DISTRIBUTIEREGELINGEN OPGEHEVEN. Be distributieregelingen voor gebruikt ver- pa kkin gsglaswerk-aardewerk eri -.porselein zijn buiten werking gesteld en die han delaren hierin behoeven zich voorloopig niet meer bij het Rijksbureau voor keramische producten te laten inschrijven. Het verkoopverbod voor kasregisters en handadresseermachines is opgeheven. Schrijfmachines mogen weer per adver tentie te koop worden aangeboden. De handel in tacks en rivets voor het vervaardigen van schoeisel is vrij. Zondier vergunning mogen weer rubber- drijfriemen en -transportbanden en lederen drijfriemen worden verkocht. Het koopen, bewerken en verwerken van natuursteen voor de fabricage yan een groot aantal artikelen is vrij. Het A. N P.-bericht, als zou natrhim- carbonaat van den bon zijn, blijkt echter op een vergissing te berusten. Pemoeda-glorie De 7-Dec. divisie krijgt concurrentie.... In verband met het feit, dat de wapen- stólstandsonderhandelingen op een dood punt zijn gekomen, zal op het Inheemsche volkscongres te Malang namelijk worden voorgesteld met spoed een „17 Aug.-divisie" (genoemd naar den „onafhankelijkheidsdag" der republikeinen) te vormen. Aldus meldde „Antara" hedenmorgen.... DE ADRESSEERING VOOR MILITAIREN IN NED.-INDIË In het postverkeer (ook dat van de pak- ketpost) van Nederland met die Ned. mili tairen in Ned.-Inidië, die behooren tot de Koninklijke Landmacht of to-t het Kon. Ned.- Indische Leger, behoort de volgende adres seering te worden gebruikt: 1. Naam, voor letters, rang; 2. legernummer; 3. veldpost kantoor Batavia. 'T ORANJE-GROENE KRUIS. Meer dan 150 organisaties zijn thans aan gesloten bij den in 1938 opgerichten Bond van Prot. Chr. Vereenigingen voor Wijk verpleging in Nederland. Als kruisembleem heeft de Bond gekozen een oranje Malthe- zer Kruis, op een groen veld. Voortaan zal de Bond bekend staan als het Oranje- Groene Kruis. In de grootere centra zal door middel van kringvorming de arbeid streeksgewijze worden geleid. Voorzitter is dr Joh. v. d. Spek te Poortugaal, secretaris dr H. H. Felderhof, Schiekade 120, Rotter» dam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2