Dit jaar Drie October zonder geldsaneering Hermandad-dienaren streng optreden Krachtig ingrijpen zwarte handelaren NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1946 Stadsnieutvs Gevarieerd en veelbelovend programma Nog eenige dagen en dan viert de Sleutel stad weder haar Drie Octoberfeest voor den 51sten keer, tenzij minister Lieftinck op nieuw met saneeringsplannen rondloopt. Vorig jaar zorgde onze Ned. Schatkist bewaarder er voor, dat wij het maar met. een tientje moesten doen, doch dat mocht vele Leidenaars niet hinderen, want de tra- ditior.eele feestviering ging toch door, Zijne Excellentie ten spijt, al waren dan ook ve len platzak. Leiden gaat weer de bloemetjes buiiten zetten, niet alleen figuurlijk, doch ook let terlijk, nu aan den historischen optocht eeti bloemencorso is verbonden. De keurïige feestwijzer, welke vandaag is verschenen, bevat ditmaal een foto van den nieuwen eere-voorzitter der vereeniging, onzen eersten burger, jhr mr F. H. van Kinschot, die voor den eersten keer de her denking van Leidens ontzet als burgemees ter zal meemaken, en den feestgids opent met een hartelijk voorwoord, gevolgd door een woord van welkom van den voorzitten, den heer W. van der Laan. Dinsdagavond, 1 October, is er in de Pie terskerk een feestelijke wijdingsure van de Chr. Zangvereeniging-Kerkkoor „Ex Animo" (dir. Herman de Wolff), met medewerking van het gemengd- en jongenskoor, Leo Mens, orgel en mevr. Petro Meyerden Rooijen, sopraan, terwijl dr J. Riemens de feestrede zal uitspreken. Aan den vooravond krijgen wij natuurlijk de gebruikelijke taptoe als hulde aan de nagedachtenis van burgemeester v. d. Werff, waaraan tal van vereenigimgen en muziek corpsen meedoen. De feestdag zelf wordt weer geopend met de Reveïille vanaf het balcon van het stad huis door het Leidsch Politie-muziekgezel- schap, waarna om 8 uur koraalmuziek in het Van der Werffpark, begeleid door de Chr. Muziekver. „Athalia". De uitreiking van haring en wittebrood vangt aan om 9.30 uur in het Waaggebouw, terwijl de harmonie-kapel van T. en D. een concert geeft op het Waaghoofd. Tallooze Leidenaars zullen ook dit jaar weer de plechtige herdenking in de Pieters kerk wiülen bijwonen en de kinderen zullen kunnen genieten van poppenkastvoorstel- ligen, welke worden vertoond op vier pun ten in de stad. Het springen van de fontein ontbreekt niet op het programma en sportliefhebbers zullen hun aandacht kunnen richten op den grooten wielerwedstrijd over het parcours Levendaal, Geeregracht en Cathrijnestraat Deze begint om 11.30 uur. De groote historische optocht vormt als vanzelfsprekend den hoofdschotel van het dagfeest en stelt voor het vertrek van Ka- rel II uit Den Haag naar Scheveningen ter inscheping naar Engeland. Van dezen op tocht, welke is ontworpen door den oud- archivaris van Leiden, dr mr J. W. Ver- burgt te Wassenaar, treftf men in het pro gramma een uitvoerige beschrijving aan. Het bloemencorso, waaraan buurt- en an dere vereenigingen, alsmede verscheidene firma's deelnemen, belooft iets bijzonders te worden. De cabaret-voorstelling zal vanwege de enorme belangstelling tweemaal worden ge geven en deze wordt verzorgd door Jo Zwier, bureau voor cultureele organisatie te Amsterdam. Het avondfeest op het Schuttersveld zal zeker duizenden belangstellenden trekken, die ook het schitterende vuurwerk natuur lijk niet willen missen. Hier zorgt het mu ziekkorps van de territoriale troepen mili tair district „Zuidholland" voor de muzi kale noot, o.m. voor een hos-concert. Na afloop rijden, dank zij de medewer king van de N.Z.H. en haar personeel, in alle richtingen extra trams en autobussen en de Ned. Spoorwegen leggen extra trei nen in naar Utrecht en Amsterdam, welke om 0.10 vertrekken. Wij raden ieder aan den uitvoerigen fèest- wijzer te koopen, welke heden reeds ver krijgbaar is. Aanwijzingen voor het 3 October-feest. De Commissaris van Politie te Leiden brengt ter kennis, dat het bij Politieveror dening verboden is: op den openbaren weg a. vertooningen te geven (acrobatiek e.d.), b. aapjes, marmotten e.d. dieren te vertoo- nen, c. verlotingen te houden of gelegenheid te geven tot deelneming aan hazardspelen. Bij constateering van overtreding zal pro ces-verbaal worden opgemaakt, terwijl de voorwerpen, waarmede het feit is gepleegd, in beslag genomen zullen worden. Voorts brengt voornoemde Commissaris van Politie ter kennis, dat het verboden is zich vóór of tijdens het afsteken van het „Volksherstel" te Leiden wordt opgeheven Sociaal Adviesbureau blijft echter bestaan. Het ligt in de bedoeling het Bureau van Volksherstel afd. Leiden m.i.v. 1 November a.s. op te heffen. Alvorens hiertoe over te gaaan heeft het Moderamen van Volksherstel in overleg met den weth. van Sociale Zaken en de verschil lende sociale instellingen hier ter stede, be sloten, één van haar taken, n.l. het geven van adviezen aan personen, die niet weten tot welke instantie zij zich met hun moeilijkheden moeten wenden, over te dragen aan een So ciaal Advies Bureau. Zij, die in socialen nood verkeeren, kunnen zich vanaf 1 Octo ber a.s. van 912 u. en van 25 uur vervoe gen bij het Sociaal Advies Bureau, Plantsoen 25, voorloopig ingang 4e Binnenvestgracht, alwaar hem den juisten weg zal worden ge wezen of voorbereid. Verzoeken omtrent textielgoederen kunnen feelaas niet in behandeling worden genomen JUBILARISSEN BIJ DE GEM. VOLKS- CREDIETBANK. Op 1 October a.s. zullen de heeren A. C. H. Speel en C. Bleijie den dag herdenken, dat zij gedurende 25 jaar in vasten dienst zijn bij de Gemeentelijke Volkscredietbank. GODSDIENSTOEFENINGEN. Acad. Ziekenhuis, 10.30 uur ds Riemena. Geref. Minnehuis, Woensdag, 7 uur dhr de Groot. Chr. Gerei, kerk, 10 en 5 uur, ds Jansen; Donderdag, 3 Oct. 10 en 7 uur ds Geels van Den Haag-Oost. Geref. Gem., 10 en 5 uur ds Rijksen. Evang. Luth. Kerk. 10.30 uur ds Smit Duy- zentkunst. Eglise Wallone, 10.30 uur ds Blommaert. Rem. Gem., 10.30 uur prof. Heering. Doopsgez Gem., 10.30 uur ds Snaayer. Ver. van Vrijz. Herv., Volkshuis, 10.30 uur ds Cannegieter van Amsterdam; W. de Zwijgerkerk, 10.30 uur ds v. d. Heijden Leger des Heils, 10 en 7.30 uur maj. Welsh. Evang. Chr Gem., Middelstegr. 3, 10 uur dhr Pereboom van Ede; 5.30 uur dhr Rozendal van Den Haag. Vrije Kath. Kertk St. Bontifacdus, Vreewijk straat 19; Zaterdag 19.30 en Zondag 10.30 uur dienst. voorwerk op te houden op het terrein van de NZHTM, de daarachter gebouwde remise, den spoorwegovergang en de zgn. luchtbrug. De Eerste Hulpdiensten zullen zich op 3 Oct. bevinden: in de gebouwen van den G.G;D. aan de Mare, de Tandheelk. Kliniek K. Rapenburg hoek Noordeinde, het Politie- posthuis Steenstraat, de Vestibule Stadsge hoorzaal, het Markthuis t/o. Turfmarktbrug, de School Schuttersveld. Op 2 October 's avonds en 3 October des morgen in de hall R. K. Bibliotheek, Steenschuur. Jeugd-zendings-weekend te Oegstgeest Naar de Nieuwe Leidsche C o u - rant verneemt, zal van 57 October in de Zendingsschool te Oegstgeest een groot Zendingsweekend worden gehouden, het welk wordt georganiseerd door de Zendings commissie van het Ned. Jongelingsverbond. Het wordt Zaterdagavond geopend met een rede van zendeling A. Koodstra over Java. 's Zondagsmorgens is er in de Paulus- kerk een Zendingsdienst, waarin dr W. F. Dankbaar, zendingsdirector-binnenland, zal voorgaan en welke dienst per radio wordt uitgezonden. In de middagbijeenkomst spreekt prof. dr H. Kraemer over acbueele zendingsfldtsen, terwijl 's avonds zendeling G. Bakker een lezing houdt over Borneo en zr. Glastra eenige indrukken zal weergeven van het kamp op Sumatra. Zendeling A. J. de Neef hoopt voorts eenige practisohe wenken te geven voor de zendingsactie in de diverse afdeeldngen. De jonge Kerk treedt aan De lezing van ds M W. J. Geursen, waar van wij in ons blad van Donderdag melding maakten, zal worden gehouden op Donder dag 10 Oct. a.s. in wijkgebouw „Levendaal". Zijn onderwerp luidt: „Sexueele verhou dingen". Het ligt voorts niet in de bedoeling muziek- en zanguitvoeringen of tooneelvoorstellingen te geven, doch wel besprekingen te doen houden door deskundigen over onze hou ding tegenover film, tooneel, muziek, enz. Het werk van ,,De jonge Kerk" is, zooals wij reeds mededeelden, georganiseerd in classicale jeugdraden, met als toporgaan de landelijke Jeugdraad, die door de Gen. Synode benoemde jeugdpredik anten in dienst heeft. Tegen hen, die verkeersover tredingen begaan Iedereen, die nogal veel op den weg zit, zal ronduit moeten toegeven, dat de Politie soe pel optreedt tegen verkeersovertreders. Het was een van de wrange vruchten van den oorlog, die b.v. het rijden op een behoor lijke fiets met luchtbanden en verlichting voor velen tot een onmogelijkheid maakte. Zoolang het verkeer minder druk was, kon dit ook eenigermate. Maar een onloochenbaar feit is, dat het verkeer den laatsten tijd ge weldig is toegenomen en daardoor de gevaren, ontstaan door onveilig verkeer, grooter worden. Er zijn eiken dag, ook in de Sleutelstad weer een respectabel aantal ongelukken. We willen niet zeggen, dat er veel doodelijke on gelukken gebeuren, gelukkig niet, maar zou het zoo zijn, dan ware het niets te verwon deren. Vaak ongelooflijk is de nonchalance, waarop men met de verkeersregels omspringt, ook al weer zoo'n miserabel product uit de oorlogsjaren. Trottoirs zijn er voor het publiek en de rij weg is er voor het snelverkeer. Jawel, als men een kijkje neemt op de Haarlemmerstraat b.v. dan weet men het wel anders. Maar ook op andere gebieden van het verkeer is het dik wijls totaal mis en daarom moet de Politie in het vervolg wel uiterst gestreng gaan op treden. Plagerij? We meenen eerder, dat het respect voor het leven van een ander is! Voor degenen, die de verkeersregels een wei nig zijn vergeten, volgen hier enkele richt lijnen. Allereerst voor de voetgangers. Zij die nen te weten, dat de rijweg recht moet wor den overgestoken, daarbij oplettend of men het snelverkeer en zich zelf niet aan gevaren blootstelt. Ze mogen ook niet zonder nood zaak op den rijweg komen en moeten rechts houden. Dan ,de wielrijders. Rechts houden, rechts door de bocht rijden, richting aangeven, voor degenen die op luchtbanden rijden voor- en achterlicht, vooral geen schijnwerpers, witte achterspatborden ter hoogte van 60 cm en voor degenen, die op surrogaat banden rijden een batterij of iets dergelijks in ieder geval verlichting. Voor de automobilisten het volgende. Zij zullen worden bekeurd als zij geen goede verlichting hebben, parkeeren buiten 30 m van een lichtpunt, geen parkeerlichten aan hebben PVZZFF V41\ HF WF.FK Minister Gielen in de Sleutelstad Minister Gielen laat zich door den heer Visser uitvoerig inlichten over de molenmodellen. De tentoonstelling „Kent gij onze molens?" in het museum De Lakenhal, die zich in de groote belangstelling van het publiek mag verheugen, werd gistermiddag bezocht door minister Gielen, vergezeld van den admini strateur van het Dep. van O., K. en W., mr J. K. v. d. Haagen. De minister werd ontvangen door den burgemeester van Leiden als voor zitter van de Lakenhalcommissie, de twee oudste leden dezer commissie, prof. dr J. A. J. Barge en mr J. Slagter, prof. dr H, van de Waal, wnd. directeur van De Lakenhal, als mede door 2 leden van de tentoonstellinge commissie, de heeren C. Visser en A. Bicker Caarten. De heer Visser leidde den minister langs de verschillende molenmodellen en gaf een technische uiteenzetting van hun werking, waarbij zijn interesse voor onze oud-Holland- sche molens bleek. De heer Bicker Caarten gaf vervolgens een uiteenzetting aan de hand van grafieken over de beteekenis van den windmolen voor ons land in het verleden en hecfen. Na afloop van het tentoonstellingsbezoek maakte de minister een rondgang door het museum, waarbij hem de meest prominente stukken van De Lakenhal door de assistente, mej. M van Hasselt, werdeh toegelicht. gestoken, op nauwe punten op of 10 m van een bocht hebben geparkeerd, evenals bij een bushalte of zonder noodzaak op een trambaan of naast een verkeersheuvel. Tenslotte nog een paar woorden over de verkeerslichten. Het is verboden de stoplijn bij de verkeerslichten te passeeren ook als men nog net even voor die lijn is wanneer het gele licht gaat branden. Doet men dit toch dan brengt men het verkeer in de war en brengt zichzelf en anderen bloot in levensgevaar. De politie tolereert dit niet daar kan men van verzekerd zijn. Een gewaarschuwd man (vrouw) geldt voor twee. zegt een wijs spreekwoord. WERELDDIERENDAG 4 OCTOBER A.S. De heer de Kievit van het Ned. Jack-Lon don Verbond deelt ons mede, dat 4 October a.s een straatcollecte ten bate van Dieren bescherming Ned. Jack London Verbond zal worden gehouden. Ook zal de geluidswagen Klank in Beeld door de stad rijden en U het een en ander zéggen in het belang der dieren. Voor de collecte zijn ongeveer 70 personen noodig, waarvoor men zich kan opgeven Pieter de Ia Courtstraat 111. Dierenvrienden geeft veel en stelt U dis ponibel, een paar uur te collecteeren. Oud en jong is welkom. MET MEDEWERKING VAN TAL VAN ORGANISATIES Er breekt voor de zwarte handelaren en de ndet-bonafide winkeliers een sombere tijd aan. En niemand anders dan zij zullen dit bejammeren. Integendeel, degenen die dagelijks met zorg den inhoud van hun beurs bestudeeren, omdat alles zoo ontzaglijk duur is, zullen dit ten zeerste toejui chen en de actie van de contactcommissie voor de prijsbeheersching ten volle onder steunen en propageeren. Temeer omdat deze actie door en voor het volk wordt gevoerd. De organisaties, dde zullen medewerken om de spanning tusschen loon en en prijzen tot OMSCHRIJVING: 1. alarmklok; 9. leiding gevend persoon; 10. eiland in de golf van Venetië; 11. raamscherhi; 13. aanw. voorn.- woord; 14. bitter vocht; 18. gemaskerd feest; 21. heilige (afk.); 22. vreemde munt (afk.); 23. reeks; 24. bijwoord; 25. godheid uit de Egyptische mythologie; 27. vogel product; 29. opbrengst, winst; 32. deel van een hijschtoestel; 33. muntafkorting; 35 nummer (afk.); 36. telwoord; 38. stomp: 39. naar beneden; 40. schouwburgplaats; 41. hangnestvogel. VERTICAAL: 1. draagbare afschutting; 2. Dondergod uit de Noorsche mythologie; 3. ijzerhoudende aarde; 4. Frankrijk (afk.); 5. klasse (afk.); 6. deksel; 7. de stamvader der Asen uit de Germ, mythologie; 3- gehuurde sjouwer (N.-Ind.); 12. roosvormlg versier sel; 14. vrijpostig; 15. maanstand (afk.); 16. bijwoord; 17. stekelvinnige trekvisch; 19. spil. 20. titel (afk.); 25. zangnoot; 26. kroes; 28. binnen; 29. pas gebeurd; 30. kindergroet; 31. zomervogel; 34. broos; 35. gebak uit amandelen en suiker; 37. in samenstelling nieuw (Gr.); 38. reptiel; 40. Chineesch? afstandsmaat. De OPLOSSING van de puzzle van vorige week: 1. karpet; 2. panter; 3. stevig; 4. na jade; 5. Magiër; 6. damast; 7. brevet; 8. majoor; 9. teeren; 10. Creool. De prijzen vielen bij loting ten deel aan: le prijs P. Bodt, Lombokstraat 34; 2e prijs J. Karskens, dr de Bruynestraat- 10, Leider dorp; 3e prijs mej. W. M. Eggink, Maurito- laan 3, Oegstgeest. Oplossingen moeten uiterlijk Vrijdagmor gen a.s. om 12 uur in ons bezit zijn op een briefkaart, met ïin linkerbovenhoek adres zijde de vermelding „Puzzle-oplossing". De „groentjes" waren weer eens in Katwijk Het ging er niet bepaald zoetsappig toe Wederom was er in onze plaats weer iets op te merken, waardoor we duidelijk den terugkeer van vroegere tijden konden waar nemen. Evenals voor den oorlag brachten de Leidsche groentjes weer een bezoek aan Katwijk. Men zag ze Donderdagmiddag eerst aan den Kantinéweg en daarna waren ze te vinden in het - paviljoen „Nieuw Britten burg." Na vele groengrappen het gong er niet zoo erg zoetsappig van langs ver trokken de a.s. studenten met hun begelei ders per „blauwe" weer naar de Sleutelstad. BRUTALE DIEFSTAL IN NOORDWIJK. Verleden week vervoegde zich aan een si garenwinkel een persoon, die zich uitgaf voor rijksambtenaar. Hij toonde een (ver moedelijk valsch) legitimatiebewijs, voorzien van de letters C.D.K. en zijn foto. Nadat hij een en ander had gecontroleerd en de winkel had verlaten, bleken er 3 coupures en voor 100 rantsoenen tabaksartikelen verdwenen te zijn. De „controleur" reed weg in een licht grijze auto. „Muziek en zang, welke tot den Heiland wil leiden" Liefdadigheidsuitvoerïng van het Leger des Heils. De Remonstrantsche Kerk herbergde gis teravond het musiceerende Leger des Heils binnen haar muren. Daar werd een lief dadigheids-uitvoering gegeven t.b.v. het her stel der verwoeste gebouwen van het Leger en op het programma stond een stonde van gewijde muziek en zang. De zangbrigade zong er o.l.v. zr. E. van Zanten, het muziekcorps liet zich hooren o.l.v. majoor J. Brons, Joop Brons bespeelde het orgel en voorts waren er connetsoli en duet, alsmede een vocale sold met orgel begeleiding. Toch vond de leider van dezen avond, majoor Ph. v. Dalen van Amsterdam dit niet voldoende. Het geheele leger moet één zin gend geheel zijn en gasten zijn welkom op conditie van meezingen. Zoo werden enkele koren ingestudeerd, wat werkelijk vlot ging. Hoe kan het ook anders? De kwaliteit van het gebodene? Laten we het zeggen zooals maj. v. Dalen dit uit drukte. ,,Er zijn- veel betere korpsen en zangkoren, maar toch wat hier wordt ge boden is iets bijzonders, omdat deze muziek en zang tot den Heiland wil leiden." CHR. GEREF. KERK. Men verzoekt ons mede te deel en, dat de kerkdiensten der Chr. Geref. Gemeente in het Leidsch Kerkblad foutief staan vermeld. Morgen gaat niet voor prof. Geels, doch om 10 en 5 uur, ds Janssen. Donderdag, 3 Oct. zullen er twee kerkdiensten worden gehou den en wel om 1 en 7 uur, welke worden geleid door ds J P. Geels van Den Haag- Oost. DRIE OCTOBER-KERKDIENST. In den kerkdienst in de Pieterskerk op Donderdag 3 October as. zal dit jaar voor gaan ds M. Q. J. Geursen. Aanvang 10 uur. Op 1 October a.s. zal het 25 jaar ge leden zijn, dat de heer W. J. Kriek' werd be last met de functie van secretaris van de afd. Leiden van de Alg. R.K. Ambtenaars- vereeniging. ZWEMDIPLOMA'S „DE OVERDEKTE" Het diploma geoefend zwemmen werd dezer dagen behaald door de dames A Lank- horst, C Cuperus, J Sdlman, J Kreftv d Meij, T Tammerijn, S v d Biergv d Burg en A M G Bellekom (Wassenaar); door de meisjes: Willy Rogier, J Otten, Tini Segaar, Lien G de Jager, A J Doove, Beb M J Ver- kuijlen, Gerda M Zeelen, Maria E Kemper, Henny L v Brummelen (Wassenaar), J M E Rogier, Ria v Weesel, Gerda v Goozen, Jeanne Oudshoorn, G Koet, Tineke v Dorsten, H A v d Meij en Wilh. Ammérlaan; door de jongens Jan Heijkoop, D Snellen, Kees v d Hoek, Fred W Veltman, Chris Reizevoort, Henri Meijer, Herm. Tuinhof de Moed, P J Bekkering, Jac Jansen, B A de Hooge, Ger- rit v Meijgaarden, Jan Krap, Urre Jesse, Robert E Heijmans, Herm. Th Wijsman en Adri Kareis, alsmede door den heer W M v Kampenhout. het minimum te beperken, zijn in de Sleu telstad de Leidsche besturenbond, de Leid sche Ohr. besturenbond, de R.K. arbeiders- beWy het N.V.H., de Ver. v. Ned. Hudsvr„ de Chr. Vrouwenbond, de Vrouwengroep van de P. v. d. A., de Katholieke Vrouwen bond, de U.V.V., het Leidsche Volkshuis, de commissie van huishoudelijke voorlichting en de vrouwen club van de C.P.N., terwijl contact wordt gezocht met de middenstan ders en de coöperaties. Ook het bureau voor de Prijsbeheersching op de Pieterskerkhof en dat voor onroerende goederen op het stadhuis verleenen medewerking. Het doel is om de door de Regeering vast gestelde prijzen zooveel mogelijk te hand haven en de te royale schenkingen van be paalde zaken aan het personeel tegen te gaan. En terecht, want dit is geen „fair play" spelen tegenover andere, eveneens belangrijke bedrijven, die dit niet kunnen doen. In de pers zullen t.z.t. publicaties over de prijzen der meest noodzakelijke artikelen verschijnen. Maar wil dc consument worden geholpen, laat hij de zaak dan ook niet onnoodig be derven door te sjacheren met bonnen en het koopen van dure sigaretten. De commissie ziet zich en dit niet ten onrechte ook voor een opvoedende taak geplaatst. Zoodra zij vastere vormen heeft aangenomen, zal de consument in de gele genheid worden gesteld klachten bij haar te deponeeren, zij zoekt dan eerst nog met den overtredenden zakenman overleg, maar met den zwarten handelaar kent zij geen genade. De te hooge huurprijzen zullen eveneens haar aandacht hebben. DE KERK EN HAAR ROEPING. Op de drie groote gemeente-avonden, wel ke de kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente op 10, 17 en 24 October zal beleggen, zal worden gesproken over de vernieuwing der Kerk in haar interne leven, in haar roeping tegenover ops volk en in de verantwoorde lijkheid van haar leden. EEN DOKTER NOODIG? De Zondagsdienst der huisartsen wordt morgen waargenomen door dr Hartman, de Jager, Jasperse en Stoffers. Dokterstelefoon 22222. WELKE APO-fhEEK? De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Zaterdag 28 Sept. 13 uur tot Woensdag 2 Oct. 8 uur waargenomen door Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, Tel. 20552. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apo theek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 6