Groote uitbreiding der Kon. Marine op komst Deviezenzwendel toch tot klaarheid gebracht Actie voor de Christelijke Vakbeweging NIEUWE LEEDSCHE COURANT VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1948 Soldaten-opinie over Indië (Vervolg van Pag. 1) AANTAL OFFICIEREN WORDT GEBRACHT OP 2100 In een toelichtende staat van de begroe ting van het dep. van Marine, worden van het plan van aanbouw 1947 genoemd: aan bouw van een kruiser, aanbouw van een ligtfleetcarrier, aanschaffing varf twee tor- pedobootjag-ers 9 en 10 en twee torpedo- bootjagers 11 en 12, aanschaffing c.q. aan bouw van moederschepen A. en B., aan bouw van een onderzeeboot, aanschaffing en inrichting van een torpedo-werkschip, aan schaffing van acht mijnenvegers en aan bouw van een opleidingsvaartuig voor de onderzeebootbestrijding. Tevens worden aan gevraagd de tweede termijnen voor den af bouw van de kruisers der begrooting 1938 en 1939, „Zeven Provinciën" en „Eendracht". Gedurende 1946 zijn in bedrijf 15 Dakota's, welke als transportvliegtuigen dienst doen in Ned. Indië. Verder zullen deze maand imet H.M.'s „Karei Doorman" 15 fire-flies naar Indië worden gezonden. Voor de voort gezette opleiding in Nederland blijven even eens 15 fire-flies achter. Begin 1947 zullen worden afgeleverd en ten laste van de be- grooting 1946 komen: 40 fire-flies en 10 seafuries, terwijl gedurende 1947 worden aangeschaft 40-seafuries tot een bedrag van f 9.600.000 en 24 stuks fireflies voor f 8.000.000. Het aantal beroepsofficieren, zoomede offi cieren van de Kon. Marinereserve zal met PRINS BERNHARD NAAR PARIJS Prins Bernhard zal zioh Zondag per eigen vliegtuig naar Frankrijk begeven, waar hij om twee uur op vliegveld Le Bourget wordt verwacht. Maandag zal de Prins op het „Cour d'hon- neur des invalides" een wapenschouw af nemen, waarbij den Prins een hooge onder scheiding zal worden uitgereikt. Des avonds vindt een otvangst in de Ned. ambassade plaats. Rotterdam heeft een compleet rood college van B. en W. De twee A JR. en R.K. raadsleden van R'dam, die gisteren, na hun. weigering, op nieuw beiden tot wethouder werden geko zen, hebben wederom bedankt. Thans zijn deze twee zetels ingenomen door leden van den P.v.d.A., welke partij nu over 5 van de 6 wethouderszetels beschikt. De zesde zetel wordt bezet door een communist, die de oorzaak is van voornoemde weigering. NEDERLAND TELT NOG 40.000 GEHEEL WERKLOOZEN. Op 31 Augustus jl. stonden in ons land nog 40.600 personen als geheel werkloos gere gistreerd. Bij het begin van dit jaar luidde dat cijfer 90.446. Dat hier niet bij inbegrepen zijn de duizenden jonge kerels, die niet wer ken, maar door den zwarten handel niet om steun behoeven aan te kloppen, zij hier tevens gememoreerd. SJAHRIR LEIDER DER INHEEMSCHE DELEGATIE. Republikeinsche kringen te Batavia ver klaren, dat Soetan Sjahrir de Inheemsche de legatie bij de a.s. besprekingen welke voor het eind van de maand zullen aanvangen zal leiden. Hij wordt hedenmiddag uit Djog- jakarta te Batavia verwacht. OP DE SYNODE DER GEREF. KERKEN In zijn beantwoording van de sprekers, die hun meening geuit hadden over het rapport betreffende aansluiting bij den oecumeni sch en raad, ontkende prof. Dijk dat de Geref. Kerken schade zouden lijden, wanneer zij buiten de Oecumenische beweging staan: veel grooter schade levert het aangaan eener onwaarachtige eenheid. Herstel van het I.K.O. achtte hij vrijwel uitgesloten. Aan vaard werden enkele gewijzigde conclusies inzake het rapport vakorganisaties. Zij wijst af de meaning, als zou het bestaan van Chr. vakorganisaties niet meer gerechtvaardigd zijn; veeleer dienen de leden der kerk aan gespoord te worden hierin een werkzaam aandeel te nemen. In verband met een vraag van den kerke- raad van Sassenheim, hoe te handelen met kerkleden die lid zijn van de Partij van den Arbeid, wordt voorgesteld te antwoorden, dat de Synode in het algemeen geen uitspraak kan doen en elk geval op zichzelf dient te worden behandeld. Dr. Polman rapporteerde over de vragen en bezwaarschriften inzake de vervangingsfor mule der Synode van Utrecht 1946 betref fende genadeverbond en doop. De commissie 6telde voor te besluiten: dat beantwoording der vragen niet gewenscht is; dat geen re den aanwezig is tot wijziging of vervanging der formule-1946; dat de zakelijke inhoud van de verklaring-1905 en de uitspraak-1942 niet prijsgegeven mag worden en alleen te vinden is in de nieuwe verklaring-1946; dat toelichting en prea-advies geen geldende kracht als kerkelijke stukken bezitten en ook niet als interpretatiemiddel van de ver banningsformule mogen dienen, daar deze alleen in haar eigen licht moeten worden be zien, en dat het de bedoeling der appèl- synode-1946 is geweest, dat de nieuwe ver klaring tevens ter vervanging van de 16 pun ten moest dienen, zoodat van deze voortaan ook geldt wat onder 4 is uitgesproken. Bij de bespreking kwam tot uiting, dat aan dit rapport zou voorafgaan dat over den te rugkeer tot de drie formulieren van Eenig- heid zonder meer, resp. de verklaring-1946 in te trekken of te wijzigen. Ds. De Vries rapporteerde eerst over de verzoeken tot bo- vengenoemden terugkeer en stelde voor. dat de Synode uitspreke, niet aan die verzoeken té kunnen voldoen. De heer Knottenbelt be schouwde den terugkeer tot de Drie Formulie ren den eenigen weg naar hereeniging van allen, die van Geref. gezindheid zijn. Hij ver ving zijn voorstel door den wensch, dat de conclusie over mogelijk verder spreken uit gebreider zou worden geredigeerd. Commissie 1 zal de conclusies nader bezien. Tenslotte besloot de Synode drie deputaten te benoemen voor het bewerkstelligen van het geven van Bijbelsch onderwijs door de Geref. Kerken op de openbare scholen, en zich uit het IJC.O. terug te trekken. ongeveer 300 man worden uitgebreid, waar door een totale sterkte ontstaat van rond 2100 officieren. ,,'k Hoorde het opeens in Amerika" Zuster Huidekoper voelt zich zeer vereerd „Ik ben erg blij, dat mij deze eer te beurt is gevallen. Toen ik in Amerika verbleef, bereikte mij plotseling het verzoek de kraamverpleging van onze Prinses op mij te nemen. En toen ben ik dadelijk naar Ne derland teruegekomen." Zuster Huidekoper glimlacht. Ze is een rijzige, chermante verschijning, die reeds zeven jaar in de kraamverpleging werkzaam is. Ze woont bij haar ouders in een vrien delijk huis aan de Sweelmcklaan te Bussum. „Kent U het Prinselijk Paar persoonlijk zuster?" „Neen. Ik weet ook niet, waarom de Prinses nu juist mij heeft uitverkoren om naar het paleis Soestdijk te komen. Maar ik twijfel er niet aan, of ik zal er buiten gewoon prettig werken." De telefoon rinkelt. Zuster Hnidekoper wordt gelukgewenscht. „Ja reuze leuk," zegt de kraamverpleeg ster. „Ik had het niet kunnen denken." En dan: „Hoe gaat het met uw kinderen?" Nog steeds leeft zij mee, met de gezinnen waar in zij de kinderen in hun eerste levensdagen verzorgde en de gelukkige moeder ver pleegde. Zuster Huidekoper is na een opleiding van vijf jaar in de particuliere kraamverpleging werkzaam. Vele tientallen wereldburgers heeft zij mede het leven binnengeleid. Met ingang van 1 October neemt de Bus- sumsohe kraamverpleegster haar intrek op het paleis Soestdijk, waar onze Prinses in haar daaraan twijfelen we niet een toegewijd en zorgzaam verpleegster zal vin den. EEN „CLEARING-DIENST" NED.—ZWITSERLAND Ondanks snel ingrijpen van de douane recherche duurde het toch nog ruim drie maanden in welken tijd 3y2 ton werd omgezet! voordat een zeer geraffineerde deviezen-zwendel tot klaarheid kon worden gebracht. De hoofddaders, J. C. A. Helmich en C. F. Jibben, hadden tezamen met twee Zwitser- sche bankiers een soort „illegaal" clearings- kantoor geopend, en dank zij een prachtig werkende, onschuldig lijkende code konden er heel wat transacties tusschen Zwitser land en Nederland plaatsvinden. Had men elkaar iets dringend te zeggen, dan gebeurde dit telefonisch, in welke ge sprekken Zw. francs met het woord „Nest- lé", Belg. met „cement", Fransche met „Suez", Eng. ponden met „Vickers", Am. dollars met „cotton" en Ned. guldens met „samen" (zaden) of „tulpensamen" werden aangeduid. Voor een deel was het tegoed, dat de smokkelaars in ons land hadden gevormd, afkomstig van Ned. bankbiljetten, welke goedkoop in Zwitserland waren opgekocht en clandestien naar Nederland waren over gebracht. In verband met deze affaire zullen, be- In de voortgezette vergadering van Don derdag werd de uitnoodiging tot toetreding tot den Ned. Oecumenisch en Raad door de Synode afgewezen. Oud-minister dr J. J. C. van Dijk en dr A. A. L. Rutgers, deputaten voor de corres pondentie met de Hooge Overheid, brachten in comité-generaal rapport uit. Ds Vellmga ondersteunde als rapporteur het denkbeeld, dat het rapport van deputaten over de Ge ref kerken in de bezettingsjaren afzonder lijk zal worden uitgegeven. Vermindering van het getal deputaten (7) worde alleen door afvloeiing bewerkstelligd, waarop de voorzitter deputaten dankte voor wat zij ge daan en doorleden hebben in de donkere oorlogsjaren, in het bijzonder dr Rutgers, omdat hij aftreedt als deputaat en m die functie zooveel gedaan heeft, dat niet direct tot zijn mandaat behoorde (applaus). De Synode voteerde max. f 30.000.aan den Ned. Militairen Bond, voor den weder opbouw van militaire tehuizen. Gisteren is het proces begonnen tegen den voormaligen commandant van het con centratiekamp Theresienstadt, Siegfried Seidl. Hij is verantwoordelijk voor den dood van 20.000 Joden. 55. Hei gevolg was evenwei, dal de nanu- wagen tegen het eerste paaltje het beste bleef steken; het touw sprong met n knal in tweeën en de wagen kwam met z'n in houd in de haven terecht, terwijl de schim mel doorholde, alsof er niets aan de lucht was. Verwezen stond de eigenaar van den wagen even later in het borrelende water te staren...» Sergeant Hogers, Amsterdam: „Ik zie er niet tegen op. Maar voor m'n vrouw en drie kinderen is het erger. Als daar nu maar goed voor gezorgd wordt." Soldaat M. Bakker, Streefkerk: „Ik geef er niet om. 't Moet nu eenmaal. Ik maak me geen zorgen." Sergeant N. Biesot, Amsterdam: „Ik was drie jaar in Indië. Ik weet, dat het onze Nederlandsche plicht is te gaan. Als we het niet doen, schieten we als menschen en als natie tekort. Ik laat een vrouw en acht kinderen achter. Zij krijgt f 230 per maand. Ik negentig. Het is niet te veel." Soldaat P. A. M. v. d. Horst, Waalwijk: „Allesbehalve, M'n vader kon me niet mis sen uit de zaak. Maar wat doe je er aan? Ik kijk er niet tegenaan hoor!" Soldaat H. van Hien, Steenwijk: „Ik prak- kezeer d'r niet over." Soldaat P. J. Jobst, Amsterdam: „Ik maak ervan, wat ervan te maken valt. Er Is toch niets aan te doen." Soldaat van Lente, Genemuiden: „Ik heb d'r niet veel mee op. 'k Hou niet van lange reizen maken, maar 't zal allemaal wel meevallen, 'k Vind 't al reusachtig dat we niet op stroo in de ruimen hoeven te slapen. Overigens kanker ik er niet om." Over de algemeene klachten: onzekerheid over lot achterblijvenden, duur uitzending, graad van geoefendheid mochten wij gene raal Kruis op de kade informeeren. „De Regeering is doende de uitbetalingen van kostwinners op een behoorlijk peil te brengen. De Minister-president zit daar persoonlijk achteraan. Iedereen kan weten, dat de uitzending voor niet langer dan twee jaar is. De korte oefentijd is inderdaad beklem mend, maar niemand krijgt een taak, die hij niet aan kan. „Overigens", aldiis de generaal, „zal ieder aan boord nog volledig ingelicht worden over zijn toekomstige taak." Toen speelde de K.MJK. het Wilhelmus en nagewuifd door duizenden Rotterdammers, stoomde de Kota Agoeng dén Waterweg op. Wij zullen onze jongens en hun familie niet vergeten! hal/ve de twee genoemde personen, de „arbitrageanten" J. S. Zwart, I. D. van Bie- nen en J. J. da Costa zach op 22 Oct. a.s. voor den bijz. economischen politie-rechter te verantwoorden hebben. Duitschland en zijn vredes verdrag In tweede helft van November aan de orde In een gisteren in Parijs gehouden rede, deelde de Amerikaansohe minister van Bui- tenlandsche Zaken, Byrnes, mede, dat het vredesverdrag met Duitschland, in de twee de helft van November aan de orde zal komen. De rede was een antwoord op de jongste gebeurtenissen in Amerika en Byrnes ver heugde zich over de houding van president Truman in het conflict met Wallace. Daar door was het vertrouwen van de wereld in de Amerikaansohe politiek toegenomen, zoo zeide hij. Over den langen diuur van de Vredes conferentie moet men nöet verwonderd zijn. De Amerikaansohe Senaat heeft meer tijd noodig voor één enkel wetsontwerp, aldus Byrnes. „God save the King" 200 jaar oud Het „God save the Kling," dat als het Britsche volkslied wordt beschouwd, werd tweehonderd jaar geleden voor het eerst in het openbaar gezongen. Het werd nochtans nooit door de kroon offi cieel erkend als nationaal volkslied. VERDEELING VAN 220 TON GOUD. Er zal een commissie worden benoemd, die zorg zal dragen voor de gelijkelijke verdee ling van de in Duitschland aangetroffen 220 ton goud. Engeland, Frankrijk en Amerika hebben zitting in deze commissie. BYRNES NAAR NEURENBERG? Byrnes is uitgenoodigd tot het bijwonen van de laatste dagen van het proces Neuren berg, doch het is nog niet zeker of hij aan wezig zal zijn. WINDSORS NAAR ENGELAND De hertog en de hertogin van Windsor zijn voornemens binnenkort naar Engeland te gaan. BINNENKORT VRACHTDIENST VLISSINGEN-ENGELAND Naar het „Zeeuwsch Dgbl." meldt zal de Mij „Zeeland" omstreeks half November een vraohtdienst Vlissingen-Engeland openen. door G TH ROTMAN ob Een gedienstige voorbijganger haalde een dreg. Maar wat hij opviste, waren niets dan lege, platte zakken, waar slechts 'n akelig straaltje pekel uïitdroop. „Schei er maar uit!" jammerde de man van de hand wagen, „er zat zout in!" En met een laat ste blik op het water, waar de vissen, dor stig van het zoute water, zenuwachtig om hoog sprongen, ging de arme man naar huis. Kerk en School Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Oud-Karspel-Noord- Scharwoude J. Schmidt te Hoogezand; te Stavenisse J. Vink te Stad a.h. Haringvliet. Aangenomen: naar Hoevelaken J. van Amstel te Hierden; naar Langerak bez. d. Lek B. Haverkamp, cand. te Zwolle; naar Vrooms- hoop (hulpprediker) C. Knijff te Roermond. Bedankt: voor Engelen (hulppred.) J. v. d. Does te Monnikendam; voor Brandwijk B. Haverkamp, cand. te Zwolle. Geref. Kerken. Beroepen: te Bruinisse D. Bremmer te Rijssen; te Delft F. Guillaume te Sn eek; te Hillegersberg-Straatweg G. Toornvliet te Groningen; te Stiens E. Zijlstra te Halle; te Tienhoven (U.) P. Boer te 's-Graveland. Vrije Evang. Gem. Drietal te KampenP. van Wijk te Kort- rijk (Belg.), C. Zijlstra te Enschedé en G. v. d. Weg te Driebergen. Bedankt: voor Nijverdal (2e pred.pl.) en voor Oldebroek Jac. Verboom te Utrecht. HALFUURDIENSTEN IN DOMKERK TE UTRECHT. Uitgaande van de Ned. Herv. Gem. te Utrecht zullen in de maand October, te be ginnen op Woensdag 2 October a.s., een 5-tal bijzondere diensten worden gehouden in het verhoogde koorgedeelte van de Domkerk te Utrecht, welke diensten speciaal bedoeld zijn voor de forenzen en belangstellenden onder die leden van het spoorwegpersoneel. De diensten, die telkens in de middagpauzen plaatsvinden, zullen niet langer dan een half uur duren (van 12.4013.10 u.). De diensten zijn vrij toegankelijk en zullen worden ge leid door de verschillende Utrechtsche pre dikanten. ZENDINGSFEEST DER BROEDER GEMEENTE. Onder groote belangstelling is in de ver maarde Witte Kerk van de Evangelische Broedergemeente met de schoone Zeister om geving het jaarlijksche Zendingsfeest gevierd, onder voorzitterschap van ds. H. M. Bielke, die verslag uitbracht over de Suriname-zen- ding onder Creolen, Javanen, Britsch-Indiërs en Chineezen. Ds. P. M. Legene en ds. B. J. C. Rijnders zijn in Suriname allerwegen har telijk ontvangen. De Creolenkerk, tellende 30.000 zielen, is zelfstandig verklaard. We gens groot tekort aan zendingsarbeiders moet de opleiding opnieuw ter hand worden genomen. Tijdens het liefdemaal sprak. jvr. J. W. van Lynden, directrice van de Stads- zending in Paramaribo over den ar beid onder de verwilderde jeugd. Speciaal bezocht zij de meisjes, die dreigden zedelijk onder te gaan, bij welke bezoeken zij groote gebreken in het gezins leven constateerde. Dr. P. A. de Groot, die met zijn vrouw en twee verpleegsters naar Boven-Suriname vertrekt, stelt zich voor de opleiding van inlandsche verpleegsters ter hand te nemen en een modern ingericht zie kenhuis te openen. Voorts hebben gesproken zendeling H. Hengeveld, die voor den arbeid onder de Javanen naar de West vertrekt, alsmede ds. H. van Dalen, die naar Parama ribo gaat- om daar als directeur van de Stadszending te arbeiden. „PRO-REGE" GAAT IN ZEE. De drie bestaande Chr. militaire organi saties zijn thans in federatief verband tot samenwerking vereenigd. De nieuwe orga nisatie, welke onder leiding van den heer B. Geleynse staat, gaat in zee onder den naam Ned. Chr. Militaire vereeniging „Pro Rege". In de komende maanden wordt door geheel Nederland propaganda gemaakt voor „Pro Rege" en zullen op diverse plaatsen emblemen in emaiïle worden aangebracht. Een veer tiend aagsohe soldatenkrant „De Banier" zal worden uitgegeven en tot in de kleinste dorpen zullen bijeenkomsten met de burgerij worden gehouden, waar een spreker „Pro Rege" zal inleidèn en de film „Oranje Boven", zoomede een in voorbe reiding zijnde „Pro Rege"-film (over het kazerneleven) zullen worden vertoond. Dr H. Smitskamp Dr. H. Smitskamp, (zoon van het bekende Haagsche Gemeente raadslid A. Smitskamp), die, zooals we reeds meldden, benoemd werd tot hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Dr. Smits kamp is thans leeraar aan de Chr. H.B.S. te Den Haag. SCHOOLGELDHEFFINGEN IN 1947 WEER NORMAAL. Daar de schoolgeldheffingen in 1947 weer normaal zullen worden opgelegd, is de Rijksuitkeering aan de gemeenten voor het derven van deze inkomsten niet meer noo dig (in 1946 f7 millioen). PROF. DR SCHMUTZER OVERLEDEN In zijn woning te Utrecht is gistermiddag overleden prof. dr J. I. J. M. Schmutzer, die jarenlang hoogleeraar is geweest te Utrecht in de physische faculteit en na de bevrijding van Zuid-Nederland minister van Overzeesche Gebiedsdeelen was in het kabi- net-Gerbrandy. In 1940 werd hij gearresteerd als Indisch gijzelaar. Hij wist in 1944 te ont snappen uit het concentratiekamp Russen- berg. PERSONALIA Benoemd tot hoogl. a.d. Landb. hoogesch. te Wageningen ir W. F. Eysvogel te Batavia. ACADEMISCHE EXAMENS AMSTERDAM, 26 Sept. V.U. Cand. ex. Wis- en natuurk. (F) K Kes, Marken; cand. ex. Wis- en natuurk. (A) J C Hoogteyling te Tilburg. DELFT, 26 Sept. Geslaagd: prop. ex. civ. ing.: J C de Goede, R'dam; W F Honing, Haarlem; G v Schermbeek, Sidoardjo; H Zeylner, Bergh; prop. ex. werktuigk. ing.: J H Coops, Hof van Delft; F J Hendriksz, Maarsseveen; J Dekker, R'dam; L v d Meer, Dronrijp; J Muller, Dordrecht; prop. ex. scheepsbouwk. ing.: L T Bakker. A'dam; W v Ekeren, Waddinxveen; prop. ex. vliegtuig- bouwk. ing.: M P N v Buuren, Alphen a/d Rijn; M E Engelhard, Doekoewringin; J C v d Spiegel, Groningen; prop. ex. scheik. ing. W Bol, R'dam; H G Stuhler, Oldenzaal; prop. ex. mijning.: L E Hardonk. Balikpapan; R K Wiesebron, Hilversum; prop. ex. na tuurk. ing.: F T Backers, R'dam; J D de Jong, Paree; A J G L Schram; Capelien (België); G I Zilverschoon, Dordrecht; cand.. ex. werktuigk. ing.: A Klok, Brielle; J Schouw, Poerworedjo; cand. ex. electro- teohn. ing: A D Douma, 's-Gravenhage; ing. ex. werktuigk ing.: J H Roos, Breda en W Landheer, Batavia. GRONINGEN. Geslaagd voor het cand. rechtsgeleerdheid: G. Huizenga te Leeuwar den, A. Russchen te Groningen, R. P. Brands te Zuidhorn (Fr.), J. Ch. Cornelis te Heerde, K. W. J. Vegter te Emmen; voor het cand. Godgeleerdheid: W. Vos te Groningen; voor het doet. wio- en natuurkunde (Pharmacie): W. F. J. Janse van Mantgem te Oegstgeest, Mijnheer Pimpelmans eaat paardje rijden

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2