jliciuur Criïtsrtjf GTmtmit Trams in A'dam en vele bedrijven stilgelegd Eieren van tien kippen mag men houden Oud-illegalen krijgen zoo noodig pensioen IDist TJ •«SB DINSDAG 24 SEPTEMBER 1946 2e Serie, 2e Jaargang vanaf 7 Mei 1945, No. 431 Abonn ementsprij zen t 0.26 per week f 1.10 per maand f 3.25 per kwartaal (bij betaling p. kwit. verh. m. adm.kosten) Advertentiën 0.15 per m.m By contract belang rijke korting Telefoonnummers Dir. en Red.: 20408 Administratie: 22710 Christelijk-Nationaal Dagblad Bureaux Redactie en Administratie: HOOGEW OERD 103 Postrekening 5 8 9 3 6 Hoofdredacteur: Dr E. DIEMER Redactie: B. VAN DER ROS voor Lei&en en Omstreken 0$tanluflstid) is gbcbleuen rnyo bfrl in teagenspori" Communisten drijven naar den chaos POLITIE MET RIJKSPOLITIE VERSTERKT De communisten, die geen gelegenheid laten voorbijgaan, om in Nederland den chaos te brengen, hebben al weer wat nieuws gevonden: het proclameeren van stakingen als protest tegen het uitzenden van Ned. troepen naar Indië. Hedenmorgen vroeg heeft het personeel van de Amsterdamsche Trammaatschappij dan ook zijn werkzaamheden neergelegd. Nadat eerst alle tramwagens stilstonden zijn later ook de bussen niet uitgereden, zoodat het stadsbeeld weer even deed denken aan de tramlooze periode tijdens de Duitsdhe bezetting. Omstreeks 9 uur stond de tramsta- kmg echter niet meer alleen. In verschil lende andere bedrijven zijn eveneens sta kingen uitgebroken, zooals Blauwhoeden veem, de A'damsche Droogdokmaatschappij, de Gasfabriek en de Waterleiding, terwijl uit Zaandam het beridht kwam, dat het per soneel van de Zaansohe Levensmiddelen industrieën, Allber Heyn, Hille en Verkade om 8 uur in staking is gegaan voor den tijd van twee uren. Ook het personeel van Werk spoor, bij de drukkerijen en in de groote ateliers hebben later op den morgen het werk neergelegd, zoodat deze staking hier door steeds meer het karakter van een al gemeen werkstaking krijgt. Enkele goed willende tramconducteurs rijden thans op de lijnen 1 en 25, echter met politiebewa king, daar reeds enkele ruiten het moesten ontgelden. Het publiek is ondanks alles vol komen rustig en de met Rijkspolitie ver sterkte gemeentepolitie kan de orde zonder moeite handhaven. Het College van B. en W. is in vergadering bijeen om de ernstige situ atie te bespreken, daar ook de arbeiders in het havengebied geleidelijk aan het werk neerleggen. Volgens de tot nu toe ontvangen berichten is geen van de erkende vakbe wegingen bij deze actie betrokken. Zooals bekend zal vanavond een transport troe pen naar Indië vertrekken met het m-s. ,3odssevain". Nader wordt onS gemeld, dat de C.P.N. hedenmorgen op het Waterlooplein een be tooging op touw heeft gezet, welke aanvan kelijk stormachtig dreigde te verloopen, doch door het tactvol optreden van de poli tie crij rustig voortgang vond. De heer H. 't 8ste Leerjaar voorloopig van de baan Uitkomst voor school, ouders en kinderen Blijkens de Millioenenwota moeten nog voorzieningen met betrekking tot de onder wijzerssalarissen worden genomen. Een ver hooging is dus nog te wachten, evenals uit anderen hoofde het geval zal zijn. Een aanzienlijke velaging kan echter op dit hoofdstuk der begrooting worden toege past wegens de voorgenomen opschorting van de invoering van het 8e leerjaar. (Een groot stuk noodelooze en nuttelooze verwarring uit den Duitschen tijd zal hier mee verdwijnen. Dit 8e leerjaar hing eigen lijk volkomen in de lucht en de opruiming er van zal een uitkomst zijn voor de school, ouders en kinderen. Met name zou de jeugd voor wie de lagere school eindonderwijs is, die op 14- 15-jarigen leeftijd zich te groot voor de school begint te voelen en gaarne werken wil. Red.). De militaire missies kosten 2'/2 millioen De begrooting van het departement van Buitenlandsche Zaken is met een totaal be drag van f 15.749.165 voor 1947, ruim f 20.900 hooger dan die voor 1946. De kosten der militaire missie in Duitsch- land kunnen, evenals vorig jaar, nog niet nauwkeurig geraamd worden. Dat betee- kent, dat voor dit jaar 2 millioen voor haar wordt uitgetrokken. Ook in Oostenrijk is een Nederlandsche militaire missie noodig, die f 200.000 vergt. Voor Siam en Japan acht de minister gelijksoortige vertegen woordigingen noodig. Hij vraagt daarvoor resp. f 100.000 en f 200.000 aan. Gortzak, van de C.P.N., wekte het publiek op vooral rustig te zijn. Deze actie, die slechts 24 uur zal duren, was volgens spr. alleen gericht tegen de regeeringspolitiek t.a.v. Indië. Jkvr. S. C. Feith verlaat het Prinselijk gezin Jkvr. S. C Feith zal 1 Oct. het Prinselijk Gezin verlaten in verband met haar a.s. hu welijk. Zij kwam in het Prinselijk Gezin toen Prinses Beatrix bijna twee maanden oud was. Zuster A. C. Huidekooper te Bussum, die kraamverpleegster is en ook veel ervaring j heeft in den omgang met oudere kinderen volgt haar op. Stakingen Voorzien van kooien met zingende kanaries, posten financieele employé's voor een groot bankierskantoor in New York. Zij gebruiken dit nogal vredige middel om hun eischen voor een nieuw contract meer kracht bij te zetten. Als voeder moet afval worden gebruikt Gisteren heeft men het in ons blad kun nen lezen: Iedereen die het aardig of nut tig vindt mag zich thans een koppeltje van tien kippen aanschaffen. Eieren behoeft men in zoo'n geval niet in te leveren, in tegen stelling met de landbouwers die, behou dens het kwantum voor eigen gebruik, nog wèl aan den inleveringsplicht moeten vol doen. Neigde men er aanvankelijk nog toe over alle eieren vrij te geven, thans is besloten, De beer Jean Rivière Fransch ambassadeur te Den Haag Medio October aanvaardt hij zijn functie. Als opvolger van den heer Guérin Devaux, die als ambassadeur naar Rio de Janeiro is gegaan, is tot Fransbh ambassadeur te Den Haag benoemd: Jean Marie Maurice Rivière, sedert 21 Dec. 1944 gezant te Dublin. De heer Rivière, ridder in het Legioen van Eer, werd 16 Nov. 1897 geboren. Hij werd in 1917 gedecoreerd met de militaire medaille, kreeg het oorlogskruis en is in het bezit van het diploma van de schooi voor politieke wetenschappen. Hij verkreeg in 1920 den rang van ambassade-attaché en vervulde vervolgens functies te Peking en Boedapest. Hij was sous-chef van het kabinet van den minister van Buitenlandsche Zaken in het kabinet Herriot in 1932 en werd raadsheer te Belgrado en Rome. In 1937 werd hij be noemd tot gevolmachtigd gezant. De heer Rivière zal midden October met zijn gezin te Den Haag aankomen. Hr. Ms. „VAN KINSBERGEN" NAAR NEDERLAND. Het artillerieschip „Van Kinsbergen" is na een verblijf van bijna een jaar in de Indische wateren naar Nederland vertrok ken. Sedert zijn vertrek uit ons land legde het ruim 40.000 zeemijlen af. De eerste na-oorlogsohe Jaarbeurs te Brus sel zal van 26 April—11 Mei 1947 worden gehouden. daarmee nog even te wachten tot het voor jaar. op welk tijdstip men de distributie vermoedelijk wel geheel kan opheffen. Daar men, als het eenmaal zoo ver is, een zeer groote vraag naar eieren verwacht (ook door restaurants etc.), zullen als voor zorgsmaatregel in de komende maanden eenige voorraden worden aangelegd. Daarna hoopt men de behoeften uit de normale productie te kunnen dekken. Op deze wijze wordt ook de verstrekking van voldoende hoeveelheden eieren aan zieken tegen redelijke prijzen gewaarborgd. In verband met het bovenstaande heeft de Nieuwe Leidsche Courant te be- voegder plaatse eens geïnformeerd hoe men, zoo men tot het aanschaffen van 10 kippen overgaat, aan voer moet komen. Kippen voer is nl. nog gedistribueerd. Men deelde ons mede, dat het nog niet mogelijk is hier voor een toewijzing te geven, zoodat men de beesten met afval zal dienen te onder houden. De stakingen, welke heden in Amster- dam zijn uitgebroken, zijn een aan wijzing voor de verwarring, waaraan op het oogenblik bepaalde deelen der bevolking van ons land bloot staan. Geruimen tijd reeds is ons volk aan een gezagscrisis onderworpen, waarvan de uiterlijke verschijnselen zich op soms bedenkelijke wijze openbaren. Wat dit aangaat, liggen de stakingen in bepaalde sleutelbedrijven van ons» economisch leven ons nog versch in het geheugen. Ook toen werd het werk mede uit politieke overwegingen stilgelegd. Dat de gezagscrisis, welke zich in dit alles openbaart, niet bin nen de grenzen van een bepaald land be perkt blijft, toonde de wilde staking aan, welke dezer dagen in Frankrijk heeft gewoed en waaraan duizenden ambtenaren, tot zelfs van de douane, deelnamen. Wij mogen aannemen, dat de stakingen, welke thans te Amsterdam zijn uitgebroken, sterk onder communistischen invloed staan. De omstandigheid, dat, wat de uitzending van troepen naar Indië betreft, de Regeering kom steunen op alle partijen, behalve de communistische, is daarvan een voldoende aanwijzing. Dat de communisten gaarne willen roeren in den Indischen pot, is in en buiten den Veiligheidsraad reeds voldoende gebleken. Terecht heeft onze minister Van Kleffens gisteren nog medegedeeld, dat niet de aan wezigheid van troepen in Indië een oorzaak van onrust vormt, doch dat veeleer het terugtrekken van troepen een oorzaak van onrust kan gaan vormen. Dat dit tegenover een afgevaardigde der Sowjet-Unie moest worden opgemerkt, was weer teekenend. Gelukkig bestaat bij de groote meerder heid van ons volk overeenstemming op dit punt, dat waaraan Indië op dit oogenblik be hoefte heeft, rust is. Bij herhaling heeft de Regeering doen uitkomen, dat het voeren van een al dan niet kolonialen oorlog wel het allerminste in haar voornemen ligt. Hoe men over haar politiek moge oordeelen, elk ko loniaal of imperialistisch streven is haar vreemd. Ieder, die het anders voorstelt, maakt zich schuldig aan misleiding en van zulk een misleiding zijn de stakingen, welke uitbraken, vrucht. BON VOOR 100 GRAM VLEESCH AANGEWEZEN Gedurende het tijdvak 24 Sept. t/m 12 October geeft bon „529 vleesch" recht op het koopen van 100 gram vleesch. MINISTER GIELEN NAAR LEIDEN. Minister Gielen zal Vrijdag a.s. te Leiden de tentoonstelling ,.De Hollandsche Molen" bezoeken; op 29 September zal hij aan wezig zijn bij de officieele opening van de kringsportdagen te Best van den R.-K. Boe renbond en op 1 October bij de opening der tentoonstelling „Herwonnen Kunstbezit" te Eindhoven. DE SULTAN VAN PONTIANAK VERTROK WEER NAAR INDIE. Hedenmorgen te 6 uur is de Sultan Ha- mid II van Pontianak per Skymastes van Schiphol naar Batavia vertrokken. Binnenkort wetsontwerp te wachten Op de gisteren te A'dam geopende inter nationale conferentie van verzetslieden, ge organiseerd door de „Stichting 19401945", v/elke conferentie door tal van binnen- en buitenlandsche autoriteiten werd bijge woond, las dr J. Th. A. H. v. d. Putten, vertegenwoordiger van den minister van Binnenl. Zaken, een verklaring voor t.a.v. een pensioenregeling voor illegale werkers. In deze verklaring wordt gezegd, dat er in voorbereiding is een ontwerp van wet. strekkende tot het verleenen van buiten gewone pensioenen aan invalide verzets- slachtoffers en nagelaten betrekkingen van personen, die in verband met het verzet zijn omgekomen. Deze buitengewone pen sioenregeling dient, volgens den Raad van Ministers, te worden afgestemd op een te DAT als voorz. van den Raad van Bestuur van het Concertgebouw is benoemd jhr mr F. Beelaerts van Blokland, vioe-pres. van den Raad van State. DAT de Ital. dirigent Victor de Sabata, gistermiddag op Schiphol arriveerde. DAT het Hortustheater te A'dam morgen als bioscoop wordt geopend. DAT het Zuid-Ned. Tooneel onder groote belangstelling voorstellingen van „Oranje Hotel" geeft in Londen. DAT Zaterdag te A'dam niet een militair, zooals de A'damsche politie eerst mededeelde doch de 41-j. burger P. Dobbelaar is dood geschoten en dit door iemand uit het pu bliek geschiedde, toen een aangehouden mi litair aan de M.P. werd overgegeven. DAT blijkens een door het dep. van Oor log ingesteld onderzoek te A'dam, practisch geen militairen aan de mislukte demonstra ties tegen uitzending naar Indië hebben deelgenomen. DAT het R'damsohe Tehuis voor Ouden van Dagen aan de Oostervantstraat 1 Nov. 40 jaar bestaat. DAT tegen Velsen's N.S.B.-burgemeester Tjeerd v. d. Weide, door wiens toedoen o.a. de stationschef van IJmuiden, de Noo, in 1943 werd gefusilleerd, de doodstraf is ge- eis cht. DAT Woensdag a.s. om 11 uur in het Jaar beursgebouw te Utrecht de land. gecomb. vergadering der Bedrij fsunie van vertegen woordigers in schoenen, leder en fourni turen wordt gehouden. DAT de Iersche geschenk zendingen wat het slachtvee en levensmiddelen betreft, f 2 millioen opbrachten en daarvan de helft zal worden besteed aan verbetering van den vee stapel in de verwoeste gebieden, terwijl de andere helft oorlogsslachtoffers ten goede komt. DAT R'dam thans, evenals in 1930, nog slechts een kleine 5000 werkloozen telt tegen 33000 in 1936, doch het aantal armlastigen van 1930 tot heden van 6000 tot circa 17000 is gestegen, hetgeen o.m. is toe te schrijven aan de gewijzigde sociale opvattingen. DAT aan de Waalhaven te R'dam de dui zendste betonnen paal voor het herstel der havenkaden werd vervaardigd en afgeleverd. DAT 1 Oct. op Blokmakerstraat 102 te R'dam een tentoonstelling van plantsoen- ontwerpen wordt geopend. DAT de St. Crt. van gisteren een beschik king „Prijzen ruwe inlandsche tabak 1946" en wat daarmee annex is. bevat. DAT hi de St. Crt. van gisteren is opge nomen een lijst van uitgelote en aflosbaar gestelde schuldbekentenissen der 3\'2 pet Staatsleening 1941, waarvan verschillende nummers nog niet ter aflossing werden aan geboden. DAT de klachten der Rijnschippers over hun voedselpakketten zeer misplaatst blij ken te zijn, daar ze van sommige artikelen als suiker en tabak nog meer kregen toe gewezen dan de normale rantsoenen. DAT de „Frinz Wilhelm" gisteren uit Montreal naar R'dam vertrok met land bouwwerktuigen voor Nederland. DAT bij ontstentenis van minister Beel zijn collega Drees als min. van Binnenl. Zaken zal optreden. DAT mr C. J. A. Matthes is benoemd tot subst.-griffier bij de A'damsche rechtbank. DAT J. H. Bakker is benoemd tot hoofd commies bij het college van alg. commis sarissen voor den wederopbouw en D. C. Hensbroek te Leeuwarden bij den Rijksge bouwendienst is weggezuiverd. DAT de Limb, mijnwerkers de Regeering vërzochten een door den Mijnindustrieraad ingediend voorstel tot loonsverhooging van 10 pet. goed te keuren. DAT 43 Ned- scTTilderijen medio October op Aruba zullen worden geëxposeerd. DAT voor een op te richten borstbeeld van den in 1941 overleden kunstschilder Leo Gestel, bijdragen kunnen worden gestort op girono. 424610, t.n.v. A. W. Lubbers, te La ren, met vermelding „Monument Leo Gestel" DAT voor het buitenland bestemde brie ven t/m 20 gr., als ze dichtgeplakt worden aangeboden, door middel van doorlichting op deviezen worden onderzocht. DAT de Alg. Bond van Gepensionneerden en de Bond van Gepensioneerden der Ned. Spoorwegen, op 30 Sept. te Utrecht verga deren, i.v.m. den finantieelen toestand van de gepensioneerden. DAT de Ned. Ver. tot bescherming van dieren i.v.m. Werelddierendag (4 Oct.) een aantal propaganda-acties voorbereidt, o.a. voor de radio. treffen regeling voor de financieele verzor ging van invalide militairen en nagelaten betrekkingen van gesneuvelde militairen. Dit complex van sociale voorzieningen zal binnen enkele weken aan den Raad van Mi nisters worden voorgelegd, terwijl de Re geering er naar streeft, de ontwerpregeling binnen korten tijd aan de Staten-Generaal aan te bieden. De leden van de conferentie zullen morgen een bezoek brengen aan het herstellingsoord voor oud-illegale werkers in het Paleis „Het Loo". Wordt Stettinius ambassadeur te Londen? Nu Harriman Wallace's opvolger aan het departement van Handel in Washington wordt,, uit men in Amerikaansche politieke '*1% #3 f» •- 1 mm 3 1. STETTINIUS kringen de veronderstelling, dat Edrward Stettinius, warm vriend van Roosevelt, am bassadeur in Londen, in de plaats van Har riman. zal worden. Aanhoudend onvast weer, aldus De Bilt Tot morgenavond wordt verwacht: Aan vankelijk matige, morgen overdag weer aanwakkerende Z.W. wind, zwaar bewolkt met nu en dan eenigen regen, weinig ver andering in temperatuur. ZON EN MAAN. Woensdag 25 Sept.: Zon op 6.29 en onder 18.32; Maan op 6.12 en onder 19.04. Nieuwe

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1