De Gaulle waarschuwt tegen nieuwe Grondwet Duizend Christen-vrouwen in Delft bijeen Brand in werkplaatsen der N. S. te Haarlem NIEUWE LEEDSCHE COURANT VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1916 Voert' naar dictatuur of anarchie De scherpe aanval, dien generaal De Gaulle gisteren op het aanhangige Fransche grondwetsontwerp deed, zal wellicht voor minister-president Biidault aanleiding zijn, in het parlement de vertrouwenskwestie te stellen. De Gaulle zeode: „Deze grondwet zal Frankrijk naar anar chie of dictatuur voeren. Ondanks den schijn van het tegendeel, is dit voorstel hetzelfde, GENERAAL DE GAULLE dat het volk verworpen heeft, en met recht: het voorziet in een almachtig parlement, een zwakke regeering en een marionet als staats hoofd, terwijl de Fransche Unie niet behoor lijk georganiseerd wordt." Hij sprak de overtuiging uit, dat het land ook dit ontwerp zal afkeuren bij de ko mende volksstemming. De Gaulle herinnerde aan zijn voorstellen voor een federatief verband der Fransche Unie en zegt, dat het huidige ontwerp met die voorstellen geen rekening houdt. Een verwerping der grondwet voor de tweede maal zou, volgens De Gaulle, een ernstig feit zijn. Nieuwe verkiezingen zullen dan noodig worden en opnieuw zal er zeven maanden uitstel komen voordat de grond wet klaar is. Doch dit alles zou in ieder ge val nog beter zijn, dan genoegen te nemen met een slecht geconcipieerden Franschen staat. Ihtusschen heeft De Gaulle volgens de Seyss wacht nog altijd op zijn vrouw Die hij sinds Dollen Dinsdag niet meer zag. Seyss Inquart is nu de eenige, die nog geen bezoek van zijn vrouw kreeg. Hij wacht haar, volgens de berichten, met ongeduld en liet stappen doen om haar reis te vergemakkelij ken. Zij behoeft niet ver te komen, want ze logeert in Salzburg. Sinds dollen Dinsdag heeft hij haar niet meer gezien. Ook zijn, eenigen tijd geleden in het huwelijk getreden, docnxei wacht hij met ongeduld. Inmiddels doodt Seyss den tijd met het schrijven van diverse geschriften over de toe komst van Europa en het proces, waarvan hij hoopt dat ze, als zijn geestelijke nalatenschap, zullen verschijnen. News Chronicle de nieuwe Fransche bewe ging „Union GauRiste" gedesavoueerd. Hij deed dit tegenover de leiders der drie groote partijen, die wilden weten, of hij van plan was, deze beweging te steunen. Zooals men weet Is ook de M.R.P. ver deeld in voor- en tegenstanders van den ge neraal. Bidault hoort tot de laatsten. De wapenstilstand met Wallace Op het Witte Huis wordt ontkend, dat Wallace iets van Truman, in ruil heeft ont vangen voor zijn belofte te zullen zwijgen, tot na de Parijsche conferentie. Byrnes sprak gisteren telefonisch met Tru man. Hij keek erg voldaan, toen hij de tele fooncel verliet. Men ontkomt niet aan den indruk, dat er een compromis is gesloten. De Amerikaan- sche politiek komt dat niet ten goede. Wal lace blijft een zwakke steê in de Amerikaan- sche regeering met zijn, Russisch-gezinde hou ding, die vroeg of laat den Ruseen den in druk moet geven, dat de Amerikanen, uit vrees, bereid zullen zijn tot concessies. CRITIEK EN INSTEMMING OVER CHURCHILL'S REDE De Bngelsche bladen, uiteraard vooral de conservatieve, wijden veel aandacht aan Churchill's rede in Zurich. De liberale News Chronicle schrijft, dat het voorstel voor samenwerking tusschen Franschen en Duitschers vele Franschen ontstelde en beschouwd wordt als een po ging de Duitschers te weerhouden, van een eventueele alliantie met de Sowjet-Umie. Duitscher kwam even afwikkelen in Bussum Nog een deel van den N.S.F.-invent&ris, achterhaald. Toen door de Duitschers de N.S.F. -fabrie ken te Hilversum werden leeggeroofd ging ook een deel van den kostbaren inventaris naar de radiohandelaren gebr. B. te Bussum, die het echter Met alleen tijdens, maar ook na de bezetting In alle stilte onder zich hielden. Thans is gebleken, dat een Duit- soher privé bij deze zaak was betrokken, want het kwam de politie ter oore, dat hij in het geheim over de grens was gekomen om te Bussum „af te wikkelen" en de goe deren naar Duitschland te transporteeren. Nog juist bijtijds konden vele kleinere machines en instrumenten in beslag worden genomen en de gebr. B. worden gearresteerd. Na verhoor zijn ze voorloopig vrijgelaten. De Duitscher wist helaas te ontkomen. DE FAROëR VERKLAREN ZICHZELF ONAFHANKELIJK. In het~ parlement van de Faroër-eilanden is gisteren de onafhankelijkheid van het ge bied op grond van de gehouden volksstem ming uitgeroepen. De Deensche regeering deelde mede, niets van de onafhankelijkheid van de Faroër- eilanden te weten. Zij blijven voorloopig onder Deensch bestuur, tot het parlement van de Faroër zich tot de Deensche regee ring zal wenden, met het verzoek, onafhan kelijk te worden. De in Belgrado gearresteerde aartsbis schop van Agram, Stefinec, zal binnen 8 dagen wegens terroristische actie terecht staan. De paus zond. een specialen nuntius naar Belgrado om een onderzoek in te stellen. J. H. Oppel te A'dam is op verzoek eervol ontslag verleend als adm.-plv. agent van het Dep. van Financiën en als lid van de comm. v. bijstand voor de uitvoering van de Beurswet 1914. Ds A. K. Straatsma en dr H. A. Colijn spreken Het gewest Zuid-Holland van de Ned. Ohr.- Vrouwenbond, hield gisteren in de Stads- doelen te Delft een landdag, waarbij in to taal meer dan 1000 leden en afgevaardigden deelnamen. Na een openingswoord van de presidente, mevrouw W. H. J. Ternout-Brouwer, en de begroetingstoespraak van mevrouw J. B. v. Baren-Grooteboer. echtgenoote van den bur gemeester van Delft, hield ds A. K. Straatsma, Ned. Herv. pred. te Den Haag een rede over het on derwerp: .Het huisgezin in nood' Spr., zeide o.m. dat het gezin het fundament is van den staat. Door den oorlog zijn vele gezinnen ontwricht en vooral de jeugd is losgeslagen. Meer dan oodt heeft de vrouw zich thans haar positie als cen trum van het ge zin bewust te zijn. Zij moet haar gezag kun nen laten gelden en zij moet tegenover haar kinderen t.a.v. de gevaren voor vervlakking en voorlichting op allerlei gebied, eerlijk staan. In den namiddag hield dr H. A. Colijn een referaat over Indië. Als oorzaken van den huldigen toestand noemde spr. het doelbe wust neerhalen van het Nederlandsche pres tige door de Japanners en extremisten, waaraan het foutieve optreden van de Brit ten ook niet veel goeds heeft gedaan. Eerst moeten de Japanners verwijderd en de extre misten opgeruimd worden, voor men kan on derhandelen. De Nederlandsche troepen gaan Dr A. K. STRAATSMA Enkele passagiersrijtuigen in vlammen opgegaan Om ongeveer half negen is gisteravond een hevige brand uitgebroken in de Cen trale werkplaatsen van de Ned. Spoorwegen te Haarlem. Op het moment, dat de eerste motorspuit van de brandweer het terrein opreed, bevonden zich daar slechts de por tier en de nachtwaker. De brand heeft gewoed in de zgn. wagerr- lichterijwaar elf passagiersrijtuigen ter re paratie stonden. Naar schatting de felheid van het vuur en de terreinomstandigheden maakten het onmogelijk een goed overzicht van het gebeurde te krijgen zijn drie of vier van deze wagons totaal uitgebrand'. Boven in deze loods bevinden zich de zgn. modelzolder en de model werkplaats, welke eveneens een prooi der vlammen zijn ge worden. Ondanks de groote hoeveelheid water, welke er via elf stralen in werd ge spoten, leek het een wanhopig gevecht. Het TIEN NED. MIJNWERKERS BEZOEKEN ENGELSCHE MIJNEN Gisteren hebben de tien Nederlandsche mijnwerkers, die momenteel in Engeland vertoeven, een bezoek gebracht aan de Beighton Brookhouse mijn, waar volgens Nederlandsch systeem wordt gewerkt en aan de Kiveton Park mijn, waar de Ameri ka ansche methodes worden gevolgd. Of schoon dit tegenbezoek der Limburgers aan Engeland en Schotland speciaal als plezier reis bedoeld is, maken zij toch van de gele genheid gebruik om de toestanden in het mijnbedrijf nauwkeurig te bestudeeren. Doch niet alleen voor het bedrijf zelf toonen zij belangstelling, ook de huizen der Brit- sche collega's in Woodhouse werden in oogenschouw genomen, zoo lang zelfs, dat zij den burgemeester van Sheffield een uur lieten wachten. De gastheeren doen echter al het mogelijke om het den mijnwerkers naar den zin te maken. Op verzoek is eervol ontslag verleend aan mr O. S. Ebbens als eersten secr. van de Grondkamer voor Groningen. is dan ook een kranig stuk werk geweest van de Haarlemsche Brandweer om reeds om kwart voor tien het vuur meester te zijn. Twee 2e klas- en een 3e klas-rijtuig wer den een prooi van de vlammen, terwijl een 2e klas-rijtuig licht beschadigd werd. Ook omtrent de oorzaak tast men nog in hét duister, al wordt er gesproken over de mo gelijkheid van kortsluiting. Opmerkelijk is, dat de brand is ontstaan op een oogenblik, dat zeker gedurende vier uren geen der werklieden meer in de loods is geweest. Uiteraard trok het vuur groote belangstelling van de zijde der Haarlemsche bevolking. naar Indië, niet om het vestigen van een nieuwe koloniale politiek, maar om orde en rust te herstellen. Een zangkoor van de afd. 's-Gravenzande bracht enkele liederen ten gehoore. Mevr. van Baren sprak een slotwoord, waarna de congressisten een bezoek brachten aan de Nieuwe Kerk en het Mausoleum der Oranjes. DUITSCHE OORLOGSMISDADIGERS NAAR NEDERLAND. In de afgeloopen weken zijn de navolgen- gc oorlogsmisdadigers door de „Netherlands War-crimes Commission" naar Nederland overgebracht: Michael Rotschopf (S.D. te Den Haag en Den Bosch), Karl Schwanz en Albert Roesener (beiden SD. te Dpn Bosch), Erich Liebing, Albert Blankenage, Friedrich Boehm, Hugo Reul (allen bewakers van het kamp Haaren), Wilhelm Fricke (als Oberst- Leutnant betrokken bij massa-executies voor Rauter), Hugo Geigolath (S.D. te Den Haag en Meppel), Hans Nagel (Verwalter van verschillende zaken), Simon Klotz (betrok ken bij executies in Westerbork), Friedrich Buschmann (S.D. te A'dam), Willi Muernzer „Beauftragter" van Seyss in Zeeland), Jo- hann Stoever en Edmund Brahm ('beidon betrokken bij misdrijven in het kamp Amersfoort) LIEFJE VAN JOOD EN VAN DUITSCHERS TEGELIJK. Voor het Gooische Tribunaal stond giste ren terecht mej. C. M. M. Vollmer uit Naar- den, die aanvankelijk in stilte verloofd is geweest met een Jood en bij zijn uitwijken naar Amerika 78.000 van hem had ontvan gen ter bewaring. Zij kocht er huizen voor, liet de bewoners er uitzetten en ontving Duitschers. Zij werd devriendin van een officier van den staf van Christiansen, ter wijl zij bij de liquidatie van Hirsch en Co te Amsterdam, waar zij mannequin was, nut tige aanwijzingen gaf. Halstarrig heeft zij alles ontkend. Over 14 dagen zal het Tribu naal uitspraak doen. OOK VOLGEND JAAR WEER JEUGD UITWISSELING. In het kader der W.A.F. zullen in 1947 weer 20.500 Ned. kinderen met vacantie naar Engeland gaan en 25.000 Bngelsche kinderen Nederland bezoeken, 't Begint reeds met Paschen wanneer 5000 Ned. kinderen tegen 3000 Engelsche worden 'uitgewisseld. Met Kerstmis van dit jaar zullen eerst nog 1000 IKK) jongelui boven 18 jaar tusschen beide landen worden uitgewisseld. Met Frankrijk (500), België en Luxemburg (500), Denemarken (3000), Zwitserland (500), Zwe den (250), Noorwegen (500) en Tsjecho- Slowakije (250), staan voor het komende jaar uitwisselingen op het programma. Wat de laatste drie landen betreft voert ons dep. van Buitenl. Zaken nog onderhandelingen. George van Renesse is voor de volgende maand u'iitgenoodigd voor een piano-tour- née door Oostenrijk en Tsjecho-Slowakije. Mijnheer Pimpelmans gaat paardje rijden 43. Meneer Bonemeijer had er evenwel niet aan gedacht, dat meneer Pimpelmans veel zwaarder was dan hij. Niet zodra liet de heer Pimpelmans zich dan ook op de ladder neer, of deze klapte om als 'n wipplank, en wat daarvan het gevolg was, kun je hierboven zienl 44. De arme Bonemeijer, door de opklap pende ladder weggeslingerd, vloog als 'n bal door de lucht en kwam met 'n geweldige plons in de stadsgracht terecht, zodat het water bijna tot aan de wolken omhoog spatte. Dat had de goeie man nu van z'n hulpvaardigheid. Kerk en School Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Amsterdam (wijk 11) W. van Kooten te Hengelo: te Engelum (N.Br.) als hulppred. J. W. v. d. Does te Monniken dam: te 's Heer Abtskerke: H. M. Strating te IJmuiden, O.; te Haulerwijk (toez.): Ph. J. Greeven te Frieschelo (Gr.); te Loosdui nen (3e pred. pl.): H. van 't Hof, evang. te Tiel; te Nes en Wierum: G. J. Hintabergen te Wijckel; te Oude Tonge: H. Harkema te Wijk bij Heusden; te Sebaldeburen-Lutje- gast: A. ter Steege te Lobith. Bedankt: voor Weecp: A. Sonneveld te Terheijde (Z.H.); voor Winschoten: R. J. Ybema te Nieuw-Weerdinge. Geref. Kerken. Beroepen: te Den Helder: K. Schou ten te Coevorden. Chr. Geref. Kerk. Beroepen: te AalsmeerH. W. Eer- land te Dokkum. Bedankt: voor De KrimA. Gruppen te Elburg. Benoeming van gen. deputaten voor evangelisatie Prof. Dijk houdt voorloopig dogmatiek. Op de voortgezette zitting der Gen. Synode der Geref. Kerken werd voorgelezen het verslag van curatoren van de Theol. Hooge- school over de jaren 1942-1945, welk verslag gewaagt van de bewogenheid der bezettings jaren en de groote droefheid over de scheu ring en haar gevolgen voor de school. De schooldag wordt weer te Kampen gehouden. Sinds 1942 zijn de Collecten gestegen van f 48.000.- tot f 90.000.-. Tot heden geven de financiën geen zorg, maar zij hebben blijven de versterking noodig. De pensioenen zijn in gekocht door het pensioenfonds, dus veilig gesteld. Met grooten dank wordt de penningmees ter gedechargeerd voor zijn gevoerd beheer, waarna de Synode mededeelt, dat in den leerstoel der dogmatiek nog geen hoogleeraar zal worden benoemd, doch aan prof. Dijk tijdelijk de colleges zullen worden opgedra gen. Hierna kwam in behandeling het rapport over de geestelijke verzorging van Neder landers in het buitenland. Dank werd ge bracht aan A. H. Mulder, arts te Utrecht, voor het vele, dat hij gedaan heeft voor de patiënten in Davos. De Synode besloot ver der tot het gaan beroepen van een eigen predikant voor Zwitserland en aanvaardde ten deele de voorstellen betreffende een eigen predikant te Londen als centrum te handhaven en de benoeming van een ouder ling, die te Huil woont. Behalve voor Frank rijk worden ter verzorging van verstrooide Gereformeerden in het buitenland 10 synode- deputaten benoemd. De conclusie inzake financiering van een evangelisatie-centrum wordt thans gewijzigd aangenomen. Aankoop van een gebouw mag pas geschieden nadat 70 pet van het te be steden bedrag en 100 pet voor de installatie bijeen is. Voor de exploitatie wordt jaarlijks f 25.000.- gevoteerd. Tot gen. deputaten voor de evangelisatie werden benoemd: J. Scholten, Groningen; ds J. C. Hagen, Leeuwarden; ds W. Wiersma, Oudega (Gr.); ds Y. K. Vellenga, Meppel; ds E. J. F. Nawijn, Kampen; ds A. Schweit zer. Rheden-de Steeg: W. J. den Boesterd, Bilthoven; ds W. A. Wiersinga, Bussum; dr J. C. A. van Loon, Delft; ds H. H. Gros heide, Rotterdam-Charlois; ds C. Stam, Goes en ds C. Gilhuis, Eindhoven. Prof. Brillenburg Wurth rapporteert over het verslag van het comité „Overvloed van Werk en Werkkrachten". Goedgekeurd wordt het voorstel den arbeid van het comité over te dragen aan Gen. Deputaten. De Synode besloot tenslotte de door de Buitengewone Synode van Utrecht (1946) gedane uitspra ken over de wering van cand. H. J. Schilder, als zijnde zoowel materieel als formeel ge heel overeenkomstig de waarheid, te hand haven en aan het verzoek van ds K. J. Schaafsma de wering ongedaan te maken, Met te voldoen, aangezien er geen reden is anders te handelen dan vorige synodes, die zich over het gevoelen van cand. Schilder dienaangaande Met hebben uitgesproken. De behandeling van het rapport inzake het tuchtrecht der meerdere vergaderingen zal worden overgelaten aan de volgende synode, opdat de kerken van deze materie eerst grondig kunnen kennisnemen. JEUGDWEEK 1946. Van 611 October a.s. zal op initiatief van Gere form. Jeugdorganisaties een landelijke Jeugdweek worden gehouden, o.a. te Rotter dam, waar zullen spreken prof. Diepenhorst en ds Overduin. Den predikanten is verzocht op Zondag 6 October in hun predikatie speciale aan dacht aan het jeugdwerk te schenken. ACADEM. EXAMENS. UTRECHT, 19 Sept. Geslaagd: semi- artsex. W. Visscher, Vroomshoop; D. van Heuven, Utrecht; C. W. Levendag, Utrecht; B. H. L. de Haas, R'dam; artsex.: R. M. van Deth, Gouda; J. de Jong, Utrecht; J. Kool stra, Utrecht; econ. doet. Indologie: G. Bertsch, Ede; J. W. Hilhorst, Laren; doet. Indisch recht: J. A. Nijbakker, Utrecht; doet. Ned. lett.: M. de Jager, Zutphen. TANDHEELKUNDIGE EXAMENS. Op 23 Sept. en volgende dagen worden te Utrecht de practische en theoretische tand heelkundige examens afgenomen. De zaak-Sanders (Vervolg van Pag. 1) De heer W. Sanders, oud-inspecteur van polïjtie te Enschede en later chef van den Opsporingsdienst van het Bur. Nat. Veilig heid, heeft zich, naar ons werd mede gedeeld, te Utrecht gevestigd als leider van een part. recherchebureau. De mysterieuze toestanden die wij hier boven schetsten, wordt door onderstaande A.N.P.-ber'iicht nog eens geïllustreerd: Naar eerst thans bekend wordt, is in den nacht van 30 op 31 Augustus j.l. ingebroken in het pand Langestraat 29, waarin o.a. de G.O.I.W. en de Stichting 1940/'45 zijn ge vestigd Het bleek, dat men daarbij enkele koffers had buitgemaakt, afkomstig van het voormalige hoofd van de afd. Opsporing van het Bureau Nationale Weiligheid, W. E Sanders, die de koffers, waarin zich een groot aantal documenten bevond, daar ïn bewaring had gegeven. Toen het S. bekend werd, dat de koffers waren gestolen, heeft hij onmiddellijk aangifte gedaan bij de po litie, die zekeren B. en zekeren P. aanhield. Het bleek de politie, dat alle documenten aanwezig waren. B., wiens kantoor even eens ïm het perceel Langestraat 29 gevestigd was en die als hoofddader wordt beschouwd, schijnt op eigen initiatief gehandeld te heb ben. B. en P. zijn inmiddels door de politie op vrije voeten gesteld. De Ned. Dendrologische Ver. komt van daag en volgende dagen te A'dam bijeen, terwijl in het Sted. Museum een tentoon stelling over de bestudeering van houtge wassen is georganiseerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2