ïiiruiur geihsclft (ümnrnt m Desertie in het leger kan niet worden geduld IDist *11 Wal krijg ik, als mijn man in dienst moet? Belg. Skymasfer mei 48 menschen verongelukt DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1946 3c Serie, Ze Jaargang vanaf 7 Mei 1945, No. 429 Abonnementsprij zen: 0.26 per week 1.10 per maand 3.25 per kwartaal (bij vooruitbetaling) (bij betaling p. kwit. verh. m. adm .kosten) Advertentiën 0.15 per m.m. Bfl contract belang rijke korting Postrekening 5 8 9 3 6 Bureaux Redactie en Administratie: HOOGEWOERD 103 Telefoon 22710 Hoofdredacteur Dr E. DIEMER Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „Stanfunstirh is ghfWeuni jnyn (jert in leyljenspoef DAT een 50-tal looiers uit Waalwijk naar Zweden is vertrokken om kennis te nemen van de lederindustrie aldaar. DAT de goederendienst op de spoorlijn Den BoschLage Zwaluwe over enkele dagen in werking zal treden. DAT het Tweede Kamerlid Thomassen min. Gielen heeft gevraagd maatregelen te nemen tegen het in te groot formaat ver schijnen van „Elseviers weekblad" DAT bevorderd is tot adj.-dir. van het Rijksinkoopbureau in tijd. dienst mr P. J. H. de Man, thans hoofdcommies. DAT dr J. K. Th. Koch, hoofd van den medischen dienst van het Rijksarbeidsbureau te Den Haag, is weggezuiverd. DAT tot leden der Centrale commissie voor de Volksgezondheid zijn benoemd S. Spijer te R'dam en dr G. F. v. Balen te Den Bosch. DAT de Italiaansche dirigent Victor de Sabata Maandag op Schiphol arriveert met den dirigent van het Londensche Philh. Or kest, Thomas Russell. DAT gistermiddag op het Amerik. kerkhof „Molenbroek" te Nijmegen de gevallen Ame rikanen zijn herdacht. DAT de bevolking van Nijmegen morgen de bevrijding van haar stad zal herdenken met diverse feestelijkheden. DAT blijkens onderzoek van den Raad van Scheepvaart het verongelukken van het pad- vindersschip „Karei Doorman" op den Nieu wen Waterweg, waardoor 5 jongens verdron ken, te wijten is aan onvoldoende navigatie. DAT minister Gielen den schoolbesturen verzocht heeft, den padvinders(sters) gele genheid te geven demonstraties bij te wonen in de stad hunner inwoning, wanneer zoo'n stad tusschen 29 Sept. en 8 Oct. door lady Baden Powell wordt bezocht. DAT Zaterdagmiddag 3 uur in tegenwoor digheid van Prins Bernhard en bur gem. d'AiLly het herbouwde padvinders-troepen huis op het groene eiland te A'dam wordt heropend. DAT nu de Enkhuizer veerboot Groningen 4, die in Jan. '45 op het IJsselmeer zonk, weer is gelicht, de burgemeester opgaven verzoekt van identiteijtsbesohrij vingen der slachtoffers. DAT een man, die zich uitgeeft als verte genwoordiger van de fa. De Winter, Kanaal dijk 48 te Helmond, verschillende personen in het Zuiden des lands voor textielpunten heeft opgelicht door hen textielgoederen te belooven. DAT de „Arnhem Pilgrims" Woensdag te A'dam door het gemeentebestuur zijn ont vangen en hun aldaar door de Ned. Regee ring een diner is aangeboden, waarbij ook de min. van Oorlog aanzat. DAT men in het Land van Heusden en Al- tena een centrale veiling wil oprichten. DAT in Geertruidenberg een schoenenstik- kerij en snijderij van een schoen- en leder- fabriek, een haarden en kachelindustrie en een meubelfabriek worden opgericht. DAT de dir.-gen. van het Belgische mi nisterie van Volksgezondheid, Ch. Maer- schalk, van 23 tot 27 Sept. ons land zal be zoeken ter bestudeering van aanleg en exploitatie van openbare bad- en zwemin richtingen. DAT gisteravond te R'dam oneenigheid ontstond tusschen eenige Baskische zeelieden en een der Basken door een schot in borst en voeten werd getroffen. DAT 72 jaar oud te Roosendaal is over leden de industrieel Antoon Tiebackx. DAT in de hal van het hoofdkantoor der N.Z.H.-Tramwegmij. te Haarlem een gedenk steen is onthuld voor de tien gevallen leden van het personeel. DAT in den afgeloopen nacht eenige per sonen uit een schuit te Delft drie vaten spiritus hebben ontvreemd, vermoedelijk met het doel deze tot jenever „om te werken". DAT militairen der Kon. Landmacht, die in de Meidagen 1940 aan den strijd tegen den aanvaller hebben, deelgenomen, bij den naastbijzijnden garnizoenscommandant of bij het dep. van Oorlog, afd. A I een oorlogsher- Lnneringskruis met gesp kunnen aanvragen. DAT de S.S.-ers H. v. d. Ven. C. Kwak kelaar en J. Martens, die werkzaam waren als kampbewaarder te Vught, veroordeeld zijn tot 15, 10 en 8 jaar gevangenisstraf. DAT te A'dam is opgericht een Stichting voor buitenlandsche belangen hedgndaagsche beeldende kunstenaars, waarvan het secre tariaat is gevestigd Heerengracht 398, Am sterdam. DAT een aantal Belgische P.T.T.-ambte naren een vierdaagsch tourinée door ons land heeft gemaakt op uitnoodiging van het Kinuderfonds van de Ned. P.T.T. DAT re volgende proefvluchten van de K.L.M. naar Zuid-Amerika zullen plaats heb ben op 23 Sept., 18 en 25 Oct. DAT minister Gielen Vrijdag en Zaterdag as. oudheidkundige objecten in Assen en andere Drentsche plaatsen zal bezoeken. Ernstige waarschuwing van gen. Kruis „Gij gaat naar Indië als onderdeel van de Ned. strijdkrachten, die daar vrede en veilig heid gaan brengen. Vrede en veiligheid, die de mogelijkheden moeten scheppen om de vol keren van den Archipel weer vrij te kunnen laten leven, handel te drijven, het land te be bouwen, kortom alles te doen wat noodig is om op het welvaartspeil te komen, dat voor hen bereikbaar is." Met deze woorden heeft luit.-gen. mr. H. J. Kruis gisteravond voor de radio de troepen, die naar Indië vertrekken, toegesproken. Met nadruk wees mr. Kruis op de ernstige gevolgen, welke zich bij desertie kunnen voordoen. Dezer dagen heeft zich reeds een aantal militairen na het inschepingsverlof niet gemeld en is slachtoffer geworden van misleidende propaganda. Het wegblijven is slechts een gevolg van zwakheid en van angst voor een ongewisse toekomst. Op het plegen van desertie staan ernstige, heel ernstige Straffen, welke uw leven kunnen verwoesten. Voor de eerste groep zal van strafrechtelijke handeling worden afgezien, doch Regeering noch legerleiding kunnen dulden, dat zich dit herhaalt. „Ik geef U onmiddellijk toe, dat er veel dingen zijn, die nog niet loopen zooals U en ik gaarne zouden ziett, maar hebt ver trouwen, dat wij allen ons best doen, die dingen in het goede spoor te brengen," aldus gen. Kruis, die besloot met een oproep om met opgewektheid de moeilijke, maar prach tige taak te vervullen, welke in Indië, dat aan den rand van den afgrond staat, wacht. Het Ned. volk zou zijn plicht op een in de historie bijna ongekende wijze ver», zaken, indien het op het oogenblik zijn handen terugtrok van de Indische volkeren. Zeer bijzondere omstandigheden voorbehoudengaan de militairen voor niet langer dan twee jaar weg. Twee schepen in nood voor de Nederlandsche kust op Java, gen.-maj. Soedibyo, kol. Simbolai*, luit.-kol. Kawatimara, luiit.-kol. SoekandaT en kap. Soeriadman. Het Britsche consulaat deelt mede, dat Lord Killearn a.s. Zaterdag te Batavia wordt verwacht. Tijdelijk opklarend, aldus De Bilt Tot morgenavond wordt verwacht: Na een tijdelijke opklaring weer toenemende bewol king met later regen, meest matige wind* aanvankelijk nog uit Westelijke richting, later weer krimpend, weinig verandering van temperatuur. ZON EN MAAN. Vrijdag 20 Sept.: Zon op 6.21 en onder 1845; Maan onder 17.06; Woensdag 25 Sepfc Nieuwe Maan. „City of Arnhem" heet nieuwste Constellation van de K.L.M. Door den commandant der Airborne-divisie gedoopt. Op Schiphol heeft gisteren gen.-majoor R. E. Urquhart, commandant der eerste Brit sche Airborne-divisie, de niéuwste Constel lation van de K.L.M. „Arnhem" gedoopt. Nadat directeur Plesman de véle autoritei ten, w.o. oud-minister Gerbrandy, voorz. van het genootschap „NederlandEngeland", had verwelkomd, voerde burgemeester Mat ser van Arnhem het woord, waarop hij namens ziin stad de K.L.M. een door 2 Gen. Urquhart bij het verrichten van de doopplechtigheid. Arnhemmers ontworpen en uitgevoerd em bleem aanbood, voorstellend het wapen van Arnhem, het embleem der genoemde divisie en een spreuk der K.L.M. Daarna onthulde de heer Matser dit embleem, hetwelk aan beide kanten van den neus van het toestel is aangebracht. Generaal Urquhart roemde vervolgens het snelle herstel van Arnhem en de K.L.M., het vermoeden uitsprekend, dat de K.L.M. bin nenkort weer aan de spits zal staan. Hierop verrichtte de generaal de doopplechtigheid. Directeur Plesman trok tenslotte nog een parallel tusschen Arnhem en de K.L.M., waarop om 12 uur de „City of Arnhem" door den piloot K. Dill de lucht in werd gestuurd. Ter gelegenheid van deze plechtigheid heeft de K.L.M. twee medailles laten vervaardigen, waarvan de heer Plesman er een in het Engelsch aanbood aan gen. Urquhart en één met Ned. tekst aan den meer Matser, burge meester van Arnhem. Een er van voor Petten doormidden gebroken. Hedenmorgen om 5.30 uur is even ten Noorden van Petten een lichter, geladen met hout, op een pier geolopen en doormidden gebroken. De nationaliteit is onbekend en er werden geen menschen op ontdekt. Omstreeks denzelfden tijd is een Groningsche kustvaarder tusschen Wijk aan Zee en IJmuiden in nood geraakt. Door de ruwe zee kon geen reddingboot uit varen, zoodat het whippertoestel werd opge steld om de bemanning van het schip, als het zou vastloopen, in veiligheid te brengen. Schermerhorn in Batavia aan het woord Toen prof. Schermerhorn gisteren te Batavia uit zijn vliegtuig stapte verklarade hij aan persvertegenwoordigers, dat de Commissie-Generaal diverse personen moet raadplegen alvorens zij besprekingen kan openen. Op de vraag, of de beslissingen, die door de C.-G. zullen worden genomen, als definitief moeten worden beschouwd, ant woordde de heer Sdhermerhorn: „Daar de C.-G. udt 3 leden bestaat, die de Nederl. Regeering en de belangrijkste partijen ver tegenwoordigen, is het zeer onwaarschijn lijk, dat haar besluiten als waardeloos zul len worden beschouwd". VAN TIJEN BINNENKORT NAAR DE VER. STATEN. De heer J. E. van Tijen, tot voor kort directeur van de Fokker-vliegtuigindustrie en sedert 1 Sept. j.l. beheerend vennoot van Van Houten's Cacaofabrieken, zal in deze functie binnenkort een reis maken naar de Ver. Staten. Men neemt aan, dat hij ook besprekingen zal voeren omtrent de over eenkomst tot nauwe samenwerking tusschen de „Beech Aircraft-Corporation" en de Ned. vliegtuigindustrie. In Antwerpen werd een indrukwekkende demonstratie gehouden voor den terugkeer van Koning Leopold en zijn familie, waarop de groote meerderheid van de Vlamingen zoo gesteld is. Antwoord aan vrouwen die achter blijven Naaste verwanten van dienstplichtigen die onder de wapenen zijn hebben recht op een kostwinnersvergoeding, indien tengevol- g e van dat onder de wapenen komen die naaste verwanten niet meer over voldoende middelen voor het Levensonderhoud be schikken. Men kan er eveneens aanspraak op maken wanneer b.v. een vader, wiens zoon naar dienst moest, hierdoor gedwongen is een knecht te nemen. Steeds dient men zoo'n verzoek om vergoeding te doen bij den burgemeester van de plaats waar men woont. Als regel zal men echter geen aanspraak op kostwinnersvergoeding hebben, indien de inkomsten van het gezin meer dan f 50 per week bedragen. Er zijn uitzonderingen op dezen regel b.v. wanneer we te doen héb ben met een groot gezin. Woont een eohtgenoote zelfstandig, of woont ze in bij niet-verwanten, dan krijgt ze meestal 80 pet van de inkomsten, die het gezin worden onttrokken. Meer dan f 50 p. w. krijgt ze echter nimmer. Heeft de echtgenoote geen kinderen en woont ze in bij verwanten, dan krijgt ze slechts 60 pet, met een, maximum van f 25 per week. Zijn er wel kinderen, en woont de echt- Had te New Foundland moeten landen Het storm- en mistgebied voor New-Found land, waarin, als eerste Oceaanvliegers, de Franschen Nungesser en Coli in 1928 ver loren gingen, is, naar het zich laat aanzien, het graf geworden van een Belgischen Sky- masber. Het vliegtuig, dat de Noord-Atlantische route bevloog, had gistermorgen op het vliegveld Gander (New-Foundland) moeten aankomen. Even vóór het mament der lan ding had men nog radio-grafisch contact met het Sabena-vliegtuig, dat toen nog voor zes uur benzine aan boord had. Sindsdien ontbreekt elk spoor. Er is een kleine kans, dat de machine in Labrador landde, doch in dat geval had men zeker reeds een of andere aanwijging gehad. Aan boord bevinden zich 48 personen, nj. 37 Belgische- en Amerikaansche passagiers, meest zakenlieden en 11 leden van de be manning, waaronder twee stewardessen. Direct zijn vliegtuigen uitgezwermd om den Skymaster te zoeken. Ten Noorden van Gander ontdekten de piloten het wrak van een machine, doch dat bleek een militair toestel te zijn. In verband met radio-grafische moeilijk heden, startten, van de laatste Europeesche vheghaven vóór den Oceaan, Shannon in Ierland, geen vliegtuigen voor Amerika NOG EEN BELGISCH VLIEGTUIG OVER TIJD Het vliegtuig van de Sabena dat Maandag van Brussel met bestemming Leopolds tad in de Belgische Congo is vertrokken, is niet op tijd te Tripoli aangekomen. MINISTER BEEL NIET NAAR INDIË. Alle berichten over plannen van minister Beel, om zich persoonlijk in Indië op de hoogte te gaan stellen, zijn, naar het A.N.P. van officieele zijde verneemt, uit de lucht gegrepen. VERLENGING GELDIGHEIDSDUUR VLEESCHBON 523. Bon „523 Vleesch" zal ook gedurende de week van 22 t/m 28 Sept. a.s. geldig zijn. genoote in bij verwanten, dan wordt zij ge acht zelfstandig te wonen. Maximaal krijgt ze dan f 50 per week. Had de dienstplichtige een eigen bedrijf, geen kinderen en woont de echtgenoote in bij verwanten, dan bedraagt de vergoeding weer 60 pet, doch hoogstens f 25 per week, welk bedrag vermeerderd kan worden met de kosten van een vervanger. Het wordt echter ook verminderd met de doorgaande inkomsten. Zijn er wel kinderen, dsn wordt weer vergoed als woonde de echtgenoote zelfstandig. Verrichtte de echtgenoote zelf loon geven- den arbeid, dan wordt de helft van haar eigen inkomsten in mindering gébracht. In dit geval wordt geen rekening gehouden met het werkelijke inkomen van den dienst plichtige, doch slechts met het bedrag, dat hij aan z'n gezin afstond. Staakt de echt genoote vrijwillig haar loongevende taak, of gaat een bij verwanten inwonende echtge noote zelfstandig wonen, dan wordt de ver goeding niet verhoogd. Overbruggdngsuiit- keering of steun worden als loon aange merkt. Wapenstilstandsbesprekingen beginnen morgen Twee Britten, vijf Inheemschen en één Nederlander Naar A.NJP.-Aneta uit gezaghebbende bron verneemt, zullen de wapenstilstands-bespre kingen op het Geall. hoofdkwartier te Bata via morgen een aanvang nemen. Van Britsche zijde zullen aanwezig zija gen.-maj. J. F. R. Form an en brig.-gen. I, C. A. Lauder. De Nederlandsche vertegen woordiger is de chef-staf, gen.-maj. D. C. Buurman van Vreeden, terwijl van republi- keinsohe zijde aan de besprekingen zal wor den deelgenomen door den comm. der T.R.I. De eenige Ned deelnemer aan de wapen stilstands-besprekingen te Batavia, de clief-staf van het K.N.I.L., gen.-maj. D. C. Buurman van Vreeden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1