Jlicuuic £eïhs(tfc (ïjruranf Tusschen de roode mutsen van de Airbornes Volgend jaar geven we 2 milliard meer uit dan we ontvangen IDist TJ DE SITUATIE BLIJFT MOEILIJK WOENSDAG IS SEPTEMBER 194* Se Serie, Se Jaargang vanaf T Mei 1945, No. 437 Abonnemen tsprij zen 0.26 per week 1:10 per maand 0.25 per kwartaal (bij vooruitbetaling) (bij betaling p. kwit. verh. m. adm.kosten) Advertentiën 0.15 per m.m. Bij contract belang rijke korting Postrekening 5 8 9 3 6 Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken HOOGEWOERD 103 Telefoon 22710 Hoofdredacteur Dr E. DIEMER Redactie: B. VAN DER ROS «Jtantuastidj is qfjcblcufit myn Ijerl in teqfjenspoet" DE SLAG OM ARNHEM HERDACHT. En de restanten van hun held- haftigen strijd (Speciale N.L,C.-reportage.) De mensdh-en, die over enkele weken, maanden en jaren op de groote vlakte voor het hotel Hartenstein in Oostenrijk zullen komen, begrijpen wellicht de beteekenis van den dag van gisteren beter, dan de honder den. die getuige geweest zijn van de inhul diging van het monument voor den strijd ergste was de vruchteloosheid van den strijd. De dominee had er druk werk met het troosten der stervenden. En een chaos dat het hier toen was. Hij kende dien niet terug in dit Hartenstein, nieuw bepleisterd en gerepareerd, deze huizen, geschilderd en gedaakt weer, alleen de boo men bleven dezelfde. „Kijk es naar de stammen', hoeveel splinters daar afgeslagen zijn. Die werden door salvo's van allerlei aard gestriemd," zei hij. (Voor vervolg zie Pag. 2) Koningin huldigt slachtoffers van Woestehoeve Gisteren, op weg van het Loo naar Arnhem, stopte de auto van H. M. de Koningin op de Woestehoeve. Daar zijn in het najaar van 1944 honderden onschuldi- gen doodgeschoten als represaille voor dien aanslag op Rauter. De Koningin begaf zich naar het een voudige monument, dat op de plaats van den moord is opgericht en legde er een door Haar zelf vervaardigden krans neer. In 1947 nieuwe regeling voor kerkdienst-zendtijd Niet-I.K.O.R.-groep kreeg eerste half jaar geen kans Op vragen van het Tweede Kamerlid Van Walsum betreffende het verdoelen van den zendtijd voor de kerkdiensten in gelijke doe len ten gunste van de I.K.O.R. (Interkerkelijk Overleg in Radio-aangelegenheden) en de niet-I.K.O.R.-groep heeft min. Gielen ge antwoord, dat de vertegenwoordigers dier partijen niet tot overeenstemming over een andere regeling zijn gekomen. Daarna heeft de min. het voorstel tot een gelijke verdee ling voor de rest van 1946, welk voorstel door den radio-raad reeds aan zijn ambts voorganger was gedaan, aanvaard, mede op grond van het fedt, dat de niet-I.K.O.R.- groep tot 18 Aug. 1946, op een enkele uit zondering na, geen kerkdiensten heeft kun nen uitzenden De Radioraad is uitgenoodigd voor 1947 een nieuwe regeling te ontwerpen. De min. deelde mede, dat de kerken, aan gesloten bij het I.K.O.R. 2.912.576 leden heb ben en de niet-I.K.O.R.-groep 697.000 leden. WITBOEK M. G. BIJNA VOLTOOID. Daar het Witboek Militair Gezag bijna is voltooid, zal het Bureau Geschiedschrijving M. G., dat dit witboek heeft bewerkt, begin Ootober. worden geliquideerd. COMM.-GEN. IN BATAVIA AANGEKOMEN Te 16.32 u. pl. tijd is otp het vliegveld Kemajoran te Batavia de Commissie-Gene raal voor Nedenlandsoh-Indië aangekomen. De leden der commissie werden welkom ge il ee ten door dr Van Mook, mr P. J. Iden- burg, den graaf van Bylandt, den Br. con sul-gen. Gilbert Mackereth, den Amerik. consul-gen. Walter Foofce, den Franschen vice-consul den lieer Alby, gen. Eric Man- sergh, den heer Buurman van Vreeden, vice- adm. Binke en een aantal andere hooge officieren. Zie ze eens marcheeren, de kranige Airborns, zooals zij gisteren naar Arnhem trokken om de spannende uren van twee jaar geleden te gedenken. Helaas misten zij velen van him mdestritfders der Airborne-divisde in September 1944. Zij, rullen denken, als zij die eenvoudige bak- steenen zuil op haar watten hardsteenen voet zien met de figuren van soldaten, vliegtui gen, bommen en kanonnen erop,: „Hier is het dus geweest. Hier vochten ze verbeten, die Engels che soldaten en in die huizen rondom, waar nu plekken van nieuwe dak pannen en steenen vertellen van pas her stel, zaten ze met de bewoners van Ooster beek, deelden met hen water, sigaretten en gevaren en daar in Hartenstein zetelde gene raal Urquhard's staf". Gisteren, tusschen al die menschen, nabe staanden van gevallenen, oorlogsinvaliden, de roode baretten der Airbornes en het grijs van onze eigen luchtstrijdkrachten, het wit, en blauw van de uniformen der uit Enge land overgekomen vrouwelijke hulpcorpsen, drong dat allemaal niet tot ons door. Even werden we het ons bewust, toen we, gezeten op de tromp van een stuk afweer geschut, dat hier staat, op deze grasvlakte, waarin veel zandplekken nog herinneren aan de loopgraven, Rev. Pare spraken. Een echte Engelsche dominee. Hij droeg een grijs pak, een witte boord en een zwarte bef. Die twee laatste attributen stempelen hem tot .padre". Gisterenmorgen was hij een van Rev. Harlow's assistenten bij den indruk-' wekkenden AngLicaanschen rouwdienst op het kerkhof te Wolfheze. Hij had daar recht op, want hij zag in 1944 Arnhem voor het eerst, als „Gliderpilot", 'bestuurder van een zweefvliegtuig. Merkwaardige combinatie voor een dominee. Over zijn ervaringen ver telt hij niet veel. 't Was erg genoeg en 't Incident tusschen Amerik. en Russen in Berlijn Sowjet-provoost-generaal biedt excuses aan. Vijf, met stenguns gewapende soldaten van het Róode Leger, onder leiding van Lt. Mo- rosof, vielen den Amerikaanschen politiepost bij Tempelhof aan. Zij eischten de uitleve ring van „twee verraders van de Sowjets", een man, naar het heette van Poolsche af komst, en zijn vrouw, een Oekrainsche, die ter ondervraging naar de politiepost waren overgebracht. Toen Morosof werd gezegd, dat het verzoek den officieelen weg moest volgen, gaf hij zijn mannen het bevel, de ge vangenen met geweld te verwijderen. Op het oogenblik, dat de Russen het^vuur op het gebouw zouden openen, was het Amerikaan- sche vliegende eskader «gearriveerd, dat de plannen wist te verijdelen. De Sowjet pro voost-generaal heeft zijn excuses over het gebeurde aangeboden. De vrouw is uitgele verd, doch de man wordt nog door de Ame rikanen vastgehouden, omdat omtrent zijn nationaliteit nog „aanzienlijke twijfel" be staat. In de Amerikaansche zone zullen geen kranten meer verschijnen, welke door de Russische censuur goedgekeurd zijn. Snoep niet van den bon Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt, zijn de geruchten onjuist, dat de snoep van de bon zou komen. Dit zou, met het oog op de huidige suikerpositie, ongqg wenscht worden geacht, omdat het gevaar zou bestaan, dat de suiker, bestemd voor de snoepfabricage, in den zwarten handel zou verdwijnen. 9 Krijgen „Lloyd" en „Nederland" eigen luchtlijn op Indië? Onderhandelingen met de K.L.M, zijn mislukt. De besprekingen te Batavia tusschen de K.L.M. eenerzijds en den .R'diamsohen Lloyd" en „Mij. Nederland" ander2ijds, met het doel het vervoer tusschen Nederland en Ned.-Indië te coördineeren, zijn mislukt. Thans zijn de beide scheepvaart-mij en in onderhand eliimg met de Regeering over de mogelijkheid van het openen van een eigen luchtlijn, welke door vier Constellation- vliegtuigen onderhouden zal worden. MISSIE-KOETS BRACHT BEZOEK AAN SOEKARNO Naar het republikeinsche persbureau „An- tara" meldt, heeft de Nederlandsche delega tie, onder leiding van dr J. Koets, gisteren te Ma lang een bezoek gebracht aan Soe- karao. Het onderhoud, dat geen politiek karakter gedragen zou hebben, duurde een half uur. Harder werken en meer spa ren de eenige oplossing De minister van Financien heeft aan de Tweede Kamer de Rijks begrooting 1947 aan geboden Alhoewel de uitgaven ruim l1/* mil liard lager geraamd worden dan over 1946, is toch dank zij o.m. een vermindering aan inkomsten van ongeveer 500 mil lioen het nadeelig saldo bijna 2 mil liard. De minister erkent dat, ofschoon ontegen zeglijk de economische toestand van ons land in 1946 is verbeterd, de verwachtingen om trent het tempo van het economisch her stel niet ten volle in vervulling zijn gegaan. Dit geldt vooral t.o.v. het herstel en de uit breiding van het productie-apparaat, alsmede t.o.v. het met dit apparaat bereikte produc tie-volume. Hiervoor zijn tweeërlei oorzaken aan te wijzen: le. Oorzaken, die niet of nauwelijks door het Nederlandsche volk en zijn regeeriing kon den worden beïnvloed, n.l. de import van investeeringsgoederen, grondstoffen en halffabrikaten: 2e. oorzaken, die het Nederlandsche volk wel kan beïnvloeden, zooals het nog steeds te lage peil der arbeidsproductivi teit en de besparingen die nog niet den voor een regelmatig herstel noodzakelijken omvang hebben aangenömen. Een algemeene verbetering van den econo- mischen toestand zal slechts kunnen worden bereikt, wanneer: a. De arbeidsproductiviteit wordt opgevoerd tot een peil, hetwelk dat van voor den oorlog benadert en waardoor 't nationaal product wordt opgevoerd; b. bet kwantum voor export geschikte goe deren kan worden opgevoerd; C. de consumptie desondanks beperkt blijft, waardoor de besparingen toenemen; d. de Regeeringsuitgaven, welke door de bij zondere tijdsomstandigheden noodzakelijk zijn, binnen rationeele grenzen blijven en zoo snel als de omstandigheden dit toe laten worden geliquideerd; e. en ook t.a.v. de overige Regeeringsuitga ven de vereischte rationalisatie en effi ciëntie worden bereikt, aldus de minister. (Vervolg op pag. 3). EERSTE KAMER. Het ontwerp tot wijziging van het besluit Buitengewone Rechtspleging om aan de raadsleden van politieke delinquenten uit 's Rijks kas een bescheiden toelage te kun nen verstrekken, werd gisteren door de Eerste Kamer z.h.s. aangenomen. Ook de ontwerpen inzake zuivering van de Ned. Riddeorden en tot wijziging van de Hooger Onderwijswet om de mogelijkheid te openen Colleges van Curatoren der univer siteiten niet uit 5, maar uit 7 personen te doen bestaan, werden na debat aangenomen. DAT behalve de beide piloten A. v. Oor schot en J. J. Abspoel. ook de K.L.M.-ge- zagvoerder J. C. Pool, wegens zijn grooten moed in de Meidagen van 1940 door H.M. de Koningin met het Vliegerkruis is onderschei den. DAT de bekende K.L.M.--piloot J. J. Hon- dong is aangesteld als inspecteur van het vliegbedrijf voor alg. inspectie-aangelegen heden bij de K.L.M. DAT de R'damsche rechtbank gisteren te gen den 21-j. J. S., den 20-j. A. den H. en den 34-j. Cl. H., elk 10 jaar eischte, wegens poging tot doodslag van den gymnastiek- onderwijzer P. de J., uit Lekkerkerk. DAT in de St. C'rt. van 17 Sept. een be schikking voorkomt, "Waarbij de maximum prijzen voor metalen huishoudelijke artikelen zijn vastgesteld. DAT aan de Tweede Kamer ter vertrou welijke kennisneming de notawisseling be treffende het handelsaccoord tusschen Ned. en Tsjecho-Slowakije is toegezonden. DAT de circulatie van nieuwe bankbiljetten bij de Ned. Bank deze week is gedaald met f 8 millioen en thans f 2495 millioen bedraagt. DAT benoemd zijn tot ridder in de Orde van den Ned. Leeuw: mevr. A. E. J. de Vries-Bruins, lid D.B. der Ned. Centr. Ver. tot bestrijding der tuberculose, te 's-Hage en P. Hiemstra, oud-voorz. van den Ned. Bond van arbeiders in het landbouwbedrijf etc., te Bilthoven. DAT met de leiding van het Centr. Bur. vergoeding militaire vorderingen van het Dep. van Financiën belast is de hoofdinspec teur van 's Rijks belastingen J. J. de Vries. DAT de. directie Econ. Zaken van het Dep. .van Buitenl. Zaken, Plein 23, Den Haag, op schriftelijke aanvraag inlichtingen verschaft over de restitutie van Ned, particuliere eigendomjnen m Japan. DAT van 25 t/m 29 Sept. te Cuyk a. d. Maar een tentoonstelling zal worden gehou den van handel, industrie en ambacht voor het geheele land van Cuyk. DAT pater Andreas van den Bronk be noemd is tot bisschop van Tentiri (Egypte). DAT 3 jaar geleden de 70-j. B. uit Losser in den Dinkel verdronk en thans, in ver band met zekere uitlatingen bij een twist, zijn zoon en schoondochter, al-smede zijn kleinzoon zijn gearresteerd. DAT de vierde wethouderszetei te Breda voorioopig onbezet blijft daar K.V.P. zoowel als P.v.d.A. op haar stuk blijven staan. Prompt op tijd is de nieuwe staatsbegroo- tiing door den minister van Financiën bij "da Tweede Kamer ingediend. Als zoodanig kan men spreken van den terugkeer eener nor male verhouding. Slaat men echter een blik op de cijfers der thans ingediende Millioenennota, dan constateert men ocimiddelllijk hoe ver wij nog van normale verhoudingen lai de staats financiën verwijderd zijn. Een tekort van bijna f 2 milliard op den buitengewonen dienst geeft duidelijk aan hoe moeilijk de situatie nog "is en voor welk een enorme taak de beheerder van 's lands schatkist is gesteld. Gelijk men weet, had de minister van Financiën reeds eerder in uitzicht gesteld een belangrijke bezuiniging op de staats uitgaven. De thans geboden cijfers leeren, dat tegenover 1946 in 1947 een bedrag van f 1.393 millioen minder aan uitgaven is be groot. Nu moet men bij waardeering van deze bezuiniging er wel mede rekenen, dat de begrooting van 1946 inmiddels is gewij zigd door gevoteerde bedragen ten behoeve van de Mariine, terwijl nog nieuwe wijzi gingen dezer dagen de Kamer zullen berei ken. Ten opzichte van de öorspronkelijk in gediende begrooting 1946 is derhalve de be reikte bezuiniging op de staatsulitgavèn minder. Het verdient de aandacht, dat de midde len voor 1947 f 726 millioen lager zijn ge raamd dan over 1946. Bij de specificatie van de geraamde op brengst der belastingen valt het op, dat de Inkomstenbelasting f 230 millioen lager is geraamd, hetgeen veroorzaakt wordt door het feit, dat rekening is gehouden met de gevolgen van de vermogensheffingen. Het totaal der belastingen is begroot op f 2205 millioen (1946: f 2206 millioen), waar bij men echter dient te overwegen, dat het vorig jaar f 492 millioen zijn opgenomen voor het inhalen van achterstand in de be lastingheffing, navorderingen en belasting over inkomsten van vroegere jaren, welko eerst in 1946 invorderbaar waren. De in voerrechten zijn thans opgevoerd met een opbrengst van f 120 millïtoen (v.j. f 25 mil lioen), hetgeen den toegenomen import illustreert. De opbrengst der bijzondere heffingen zijn niet ïm de raming der middelen voor 1947 opgenomen en dit tereqht, ^daar deze zal dienen voor aflossing op de staatsschuld. (Voor vervolg zie Pag. 2) „Oranje" en „Indrapoera" mor gen te R'dam verwacht Vanochtend liep de „Weltevreden" daar binnen. In aansluiting op ons bericht van gisteren kunnen wij nog melden, dat de „Oranje" en de „Indrapoera", beide schepen met repa- trieerenden uit Indië aan boord, morgenmid dag om vier uur te R'dam worden verwacht. Vrijdagmorgen om 8 uur vangt de debar- katie van de „Oranje" aan; onmiddellijk daarna volgt de ontscheping van de „Indra poera". Het m.g. „Weltevreden" is hedenmorgen te R'dam gearriveerd met 775 passagiers uit Java. De debarkatie ving om 11 uur aan. HET EIERENPROBLEEM Aangezien de eierproduetie dit Jaar sterk is gestegen, hoewel zij nog lang niet het vóór-oorkxgs peil heeft bereikt, wordt op nieuw overwogen de eieren in den vrijen handel te brengen. Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt, is een beslis sing van den Minister van Landbouw spoe dig tè wachten. Nadat de Koningin een krans had gelegd bij het monument te Oosterbeek, volgde generaal Urquhard het schoone voorbeeld na, aldus de verbondenheid tot in den dood symboliseerend tusschen Engeland en Nederland. Nog meer regen, aldus De Iiilt Tot "mo rg en avond wordt verwacht: Zwaar bewolkt met regen, vooral vanavond en van nacht, matige tijdelijk krachtige Zuid-Weste lijke wind. Zelfde temperatuur als vandaag. ZON EN MAAN. Donderdag 19 Sept.: Zon op 6.19 en ui. ~r 18.47: Maan op 23.43 en onder 16.16. Woens dag 25 Sept. Volle Maan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1