H v. K eHens: K acht der Oekraïne ongegrond S'etk'e der Neder andsche sfrijdkrachten in Indtë Gen. Cark: Vootloopig blijven wij n Oostenrijk NIEUWE LéEIDSCHE COURANT 2 DINSDAG 17 SEPTEMBER 19M Manoeilsky weer in de con tramine De Veiligheidsraad hield zich gisteren, voor de zooveelste maal, bezig met de Oekrainsche aanklacht tegen Griekenland. Mr van Kleffens bestreed nogmaals de ge- grondhe'id van de klacht en zeide, dat de woorden van Manoe'iilsky bij zijn Iandgenoo- ten vervolgingswaanzin kunnen wekken. Dat had hij moeten voorkomen. Hij stelde voor, een commissie van drie te benoemen, die de kwestiesmoet bestu- deeren voor zij in den raad ^gebracht wor den. Australië stelde voor, over te gaan tot het volgende punt van de agenda. Sow jet-Rusland verzocht dén Raad van de Grieksche regeering te e'iechen, op te hou den met de vervolging der minderheden en haar provoceerende houding te laten varen. Manoeilsky bestreed zoowel Van Kleffens' voorstel als de Australische motie. Hij werd eenmaal door Cadogan in de rede gevallen, wat Gromyko de opmerking ontlokte, dat er een einde moest komen aan dergelijke interrupties. Het debat werd onderbroken voor het af scheidswoord van den Poolschen voorzitter Beide Kamers der Staten- Generaal geopend De Rijksbegrooting voor 1947 aangeboden Van onzen Parlementsreda cteur In naam der Koningin heeft minister BeeJ vanmiddag om 1 uur in een Vereenigde Ver gadering van de beide Kamers der Staten- Generaal het nieuwe parlementaire zittings jaar geopend. Waren er j.l. Zaterdagmiddag bij de slui tingszitting nog geen 30 Kamerleden aan wezig, vandaag waren er belangrijk meer. nu vandaag de beide Kamers ook nog af zonderlijk vergaderen. De openingsrede was uitermate kort. Ei ligt reeds heel Wat werk te wachten, terwijl nog versch in het geheugen ligt de lange openingsrede van H.M. de Koningin ter opening van de tweede buitengewone zit ting der Staten-Generaal op 23 Juli. Dat was een program van verre 9trekking. Ditmaal kon dus gevoeglijk met weinig woorden volstaan, zoodat de zitting binnen enkele minuten ten einde was en met het gebruike lijke ceremonieel gesloten werd. Te half twee kwam de Tweede Kamer bijeen. De minister van Financiën bood de Rijks begrooting voor 1947 aan, die voor 1946 wacht nog steeds op behandeling. Daarna werd overgegaan tot het opmakeh van de nominatie voor het voorzitterschap In het trio v. Schaik, Joekes, Smeenk kwam, gelijk te verwachten viel, geen verandering Donderdag zal de Kamer haar normale Werk weer opvatten. Te twee uur vergaderde de Eerste Kamer Een zevental kleine wetsontwerpen (o.a. wijziging van de Kinderbeslagwet) werd afge daan. Daarna benoeming van commissies en trek ken der afdeelingen. Morgen om 11 uur vergadert de Kamer op nieuw. De Vermogensaanwasbelasting zal dan in behandeling komen. SIGARENWINKELIERS IN ZEIST WILLBN OOK STAKEN. De sigarenwinkeliers uit Zeist, Driebergen en Doorn hebben zich geheel aangesloten bij de actie van hun collega's uit Amsterdam en Leiden, welke actie o.m. beoogt om de zaken op 15 Oct. te sluiten als er geen gunstige wending in de sigarettenvoorziening komt. DRIE DOODVONNISSEN TE GRONINGEN. Drie ledien van de Silbertanne-groep, K. H. Larsen, A. Smit en H. Jebbink te Gronin gen, zijn door het Bijz. Gerechtshof te Gro ningen ter dood veroordeeld met recht op cassatie. Lange, die gisteren voor het laatst als zoo danig zat en heden zijn plaats aan Gromyko zal afstaan. In den Veiligheidsraad is men zeer nieuwsgierig wat dat worden zal. He denavond om 8 uur wordt het debat voort gezet. „Wij zijn geen squatters' Jordan te Parijs zegt Molotof beantwoordt Byrnes' rede in Stuttgart In een der commissies van de Parijsche conferentie heeft de Australiër Jordan gis teren aangedrongen op spoed. „In Londen denken ze, dat wij een troep Squatters zijn, zoo zeide hij, die geen onderdak hebben en daarom maar in Parijs brjeen blijven." Molotof antwoordde op de rede van Byrnes in Stuttgart en betoogde, dat de grenzen van Polen in Potsdam zijn vastgesteld. Dat moet geen papieren overeenkomst blijven. De evacuatie van de Duitschers uit dat ge bied is eveneens besproken en door de Groote Drie i*i Berlijn goedgekeurd. Thans behoeven de Westelijke grenzen van Polen alleen nog maar de goedkeuring van de vredesconferentie en Molotof verwachtte, dat Amerika zich standvastig zou betoonen in het bewaren van haar houding. Derge lijke belangrijke kwesties, zoo besloot de Russische minister, zijn niet onderhevig aan politieke berekeningen. Hij besloot met zijn vertrouwen uit te spreken jn de Poolsche politiek in de Westersche gebieden èn „zijn Poolschen vrienden succes te wenschen bij hun wederopbouwpogingen." BULGARIJE'S KONING. De voormalige koning van Bulgarije zal Istanboel verlaten en zich bij zijn groot vader, Victor Emmanuel van Italië, in Alexandrië gaan vestigen. Kilometers ver achter een auto voortgesleept Luguber drama uit den bezettingstijd. In het najaar 1944 moesten vier B.S.-ers uit Utrecht met spoed naar Breu-kelen om een verdwenen brief te achterhalen. Onder weg werd de wagen, waarmede de jongens hun opdracht uitvoerden, achtervolgd door een auto met vier Landwachters, die kans zagen op aanwijzing van spelende kinderen de B.S.-ers in te halen en te arre9teeren. Bedreigd met den dood moesten de arres tanten tot hun hals in een sloot gaan staan, waarna drie hunner met touwen aan de voeten achter de auto werden vastgebon den en kilometers ver over den weg langs het Merwedekanaal werden voortgesleept. Na eenogen tijd werden de touwen met een strop om den hals gebonden en het lugubere spel werd hervat. Even voor Utrecht werden de slachtoffers, die meer dood dan levend waren., losgemaakt en ingeladen, terwijl een zich in de nabijheid bevindende jongen even-eens tot instappen werd gedwongen. Via den S.D. in de Maliebaan te Utrecht werd doorgereden naar het Fort aan den Biltscheweg, waar allen nog denzelfden dag het genadeschot kregen. Alle vier- de daders zijn door het Bureau Oorlogsmisdadigers voor den dag gebracht en zullen binnenkort voor het Bij z. Gerechtshof te A'darn terecht staan. SCHEEPVAARTVERBINDING R'DAM MONTREAL GEOPEND Door twee Canadeesche Mijen is een veer- tiendaagsche verbinding tusschen Montreal en Rotterdam geopend. De overtocht duurt 11 a 12 dagen. Het eerste schip dat in dezen dienst arriveerde, de Marchdale, werd o.m. begroet door mr M. Smeding, gem.-secr. na mens den burgemeester van Rotterdam. Agent voor dezen dienst is Phs. van Om meren's Scheepvaartbedrijf. 't Ind. volksleger geschat op 80.000 a 200.000 man De comm. van het K.N.I.L., luit.-gen. S H. Spoor, deelde gisteren mede, dat tegen half November de geheele „7-December divisie" in Ind ie zal zijn aangekomen. Drie Nederl. divisies, met een luchtvloot van vier squadrons, zullen over het gebied worden verspreid. Behalve het 4de squadron, hetwelk een transportafdeeling is en 24 toe stellen heeft, zullen deze eenheden bestaan uit 12 gevechtsvliegtuigen. Naar luit.-gen. ..Spoor voorts mededeelde, bevinden zich op 't oogenblik 7 brigades en 1 divisie op Java Op de vraag of behalve Duitschers en Japanners nog andere buitenlanders met de extremisten samenwerken, antwoordde de Ned. bevelhebber bevestigend; de repubï. Waar blijven de Hollanders? Republiikeinsoh-Madoera biedt een troos teloos beeld.Dagelijks kan men te Soe ra ba ja Mad oer eCzen zien, die in drom men., hetzij in prauwen, hetzij zwem mend, de haven trachten te bereiken om aan voedsel te komen. Ontroerend zijn de verhalen over den honger en de terreur, waaronder deze lieden gebukt gaan, en maar al te dik wijls hoort men de verzuchting: „Wan neer komen de Nederlanders toch naar Madoera?" SPOORWEGVERBINDING DEN HAAG- ROTTERDAM. Ofschoon de Ned. Spoorwegen zich inspan nen om de reeds goede verbinding Den Haag Rotterdam in de toekomst nog te verbete ren, wordt van bevoegde zijde medegedeeld, dat alle berichten over het geschikt maken van dezen spoorweg over drie dubbele spo ren, verhoogde rijbaan, verplaatsing van het station Delft, zes-minutendienst, enz. van iederen grond ontbloot zijn. Russen zijn al ver genoeg opgedrongen De bevelhebber van de Amerikaansche bezettingstroepen in Oostenrijk, generaal Mark Clark, heeft tegenover journalisten o.m. het volgende verklaard: „De belangen der V.S. en die der Sowjet-Unie botsen in het centrum van Oostenrijk tegen elkaar op. Ik ben van meening, dat wij tegenover de Sowjet-Unie voet bij stuk moeten hou den, omdat Europa reeds voldoende in de Sow jet-invloedssfeer ligt. De Amerikaan sche bezettingszone in Oostenrijk vormt een Amerikaansch bruggenhoofd in Europa en het zal er blijven totdat wij het met de Sowjet-Unie eens zijn". Generaal Clark be- critiseerde vervolgens de houding der Sow- jet-Un'ije, die door haar onverzoenlijkheid de pogingen der Unrra om voldoende hulp te verleenen en levensmiddelen naar Oosten rijk te zenden, dwarsboomen. Hij legde den nadruk op den moeilijken toestand van de stad Weenen, die dqor 70.000 man Russische troepen is omringd, terwijl daartegenover het aantal Amerikaansche troepen 15.000, het aantal Britsche 30.000 en het aantal INT. BOND VAN VOORUITSTREVENDE AUTEURS. Tien Nederlandsche auteurs: Maurits Dekker, Anthonie Donker, Theun de Vries, Rein Blijstra, Cola Debrot, Ha l bo C. Kool, H. M. van Randwijk, M. Szekely- Lulofs, Victor van Vriesland en Johan van der Woude hebben een oproep aan htm bin nen- en buitenlandsche collega's doen uit gaan om zich bij hen aan te sluiten in een internationalen bond van vooruitstrevende auteurs, teneinde het reactionnaire streven in de wereldpolitiek te berechten en oppositie te voeren tegen leeringen, welke het indi- vidueele zelfbewustzijn zoeken te onder mijnen, tegen dictatorschap en imperialisme. FranscHé troepen 15.000 man bedraagt. Clark zeide voorts, dat Oostenrijk den stroom van refugié's en verplaatste personen, die met ongeveer 1000 man per dag uit de Sowjet- zone vermeerderd werd, nïiet kon verwer ken. In de Amerikaansche zone was, vol gens Clark, het nazistische gevaar uitge schakeld in weerwil van Sowjet-tegenwer- king. Ten slotte zeide hij, dat de Sowjet- Unie beter alle fabrieken en eigendommen, die voor den Anschluss aan Duitschers toe behoorden, aan Oostenrijk terug kon geven. „marine" wordt echter geheel door Duitsche instructeurs getramd. Van het Inheemsche volksleger, dat op 80.000 200.000 man wordt geschat, beschikt slechts 25 over wapens. Door de Nederl. Regeering werd na de Japansche capitulatie geen oorlogsmateriaal van de V. S. aangekocht, aldus gen. Spoor. Deze week arriveeren vier schepen uit Indië De „Sibajak" sluit de evacuatie op 20 Oct. Deze week zullen vier schepen, met totaal 4200 retpatrieerenden uit Ned.-Indië aan boord, in Nederland arriveeren. Na de debarkatie van de „Johan de Witt" op gistermorgep, volgt Woensdag die van de „Weltevreden" te R'dam. Overmorgen zal vervolgens de „Oranje" de sluizen van IJmuiden binnenvaren, waar na de ,,-Indrapoera", die Vrijdag a.s. even eens te R'dam wordt verwacht, de rij sliiit. Onvoorziene omstandigheden voorbehou den, zal op 24 Sept. de „Nieuw Holland" te Amsterdam arriveeren. De „Kota Baroe" volgt op 1 Oct., de „Volendam" op 5 Oct." en de „Sibajak" op den 20sten van de vol gende maand. Daarmede zal de massale evacuatie uit Indië ten einde zijn. Kerk en School Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Westmaas C. den Engelse te Lage Zwaluwe; te Tholen (vac. J. Bate laan) A. J. de Jong te Ederveen; te Assen delft J. K. v. d. Brink te Steenbergen. Aangenomen naar Weesp (vac. J. v. d. Wielen) G. J. v. d. Poll te Vollenhove, die bedankte voor Beuningen, Weert en Win- sum; naar Sloten (N.-H.) (vac. J. Swijnen- burg) (toez.) N. H. Kuiperi te Overdinkel. Bedankt: voor Velp (toez.) J. O. Noul te Steenderen. Aangenomen: de benoeming tot hulppred. v. d. Evang. op Wieringen met standplaats Den Oever: A. van der Horst, godsdienstonderwijzer te Oud-Gastel. Geref. Kerken. Beroepen: te Harderwijk (vac H. J. Riphagen) Jac. Andree te Delfzijl: te Stads kanaal (vac. H. Zandbergen) E. J. Wassink te Nieuwleusen; te IJsselmonde H. Brink man te Amerongen. Bedankt r voor Lemmer J. Visscher te Spijk: voor Uithoorn R. Ypma te Loppersum. Geref. Kerken art. 31. Beroepen: te IJmuiden O. W. Bouws- ma te Breukelen Aangenomen: naar Wormerveer- Koog-Zaandijk C. v. Venetië, cand. te Lei den, die bedankte voor Berkum en Oldehove. Bedankt: voor Nijkerk o. d. Vel. B. Geuchies te Daorlerveen. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Goes H. Ligtenberg te Vlaardingen RECTORAATS-OVERDRACHTEN. Prof. dr M W. Woerdeman, rector- magnificus aan de Amsterdamsche Universi teit. heeft het rectoraat overgedragen aan prof. d.r P N. U. Harting. Tijdens deze plechtigheid had de eere-promotie plaats van prof. G. Mannoury. oud-hoogleeraar aan de Amsterdamsche Universiteit, als erken ning van diens verdienstelijk werk voor het wetenschappelijk leven. Promotor was prof. L. J. J. Brouwer Prof. dr B. G. Escher, rector-magnificus der Leidsche Universiteit, heeft het rectoraat overgedragen aan prof. mr R. P Cleveringa. (Zie uitvoerig verslag op pag. 5) Prof. dr ir H. J. van der Maas. rector- magnificus aan de Techn. Hoogeschool te Delft, heeft het rectoraat overgedragen aan prof. J. H. Tienstra. Prof. dr J. Boeke, wiens afscheid als rector-magnificus ook zijn afscheid als hoog leeraar beteekerrt. i.v.m. het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd, heeft het rectoraat aan de Utrechtsche Universiteit overgedragen aan prof. dr W P J. Pompe. Prof. mr dr C. W. van der Pot, rector- magnificus aan de Groninger Universiteit, heeft het rectoraat overgedragen aan prof. dr D. van Os Tevens had de eere-promotie plaats van den Londenschen prof. J. B. S. Haldane; als eere-promotor trad op prof. dr M. J. Sirks. Aan dr van Unnik, hoogleeraar te Utrecht, werd door de Theol Faculteit de Willem-Mallincktor-prijs toegekend. Prof. dr J. D. M. Corneïissen, rector- magnificus der R.-K. Universiteit te Nijme gen, heeft het rectoraat overgedragen aan prof. dr A. J. M. Mulders. Prof. dr S. C. J. Olivier, rector-magni ficus der Landbouwhoogeschool te Wagenin- gen, heeft het rectoraat overgedragen aan prof. dr C H. Edelman. ECON. HOOGESCHOOL ROTTERDAM. Prof. mr C. W. de Vries heeft verslag uit gebracht van de lotgevallen der Hoogeschool in fret afgeloopen studiejaar. In zijn toe spraak zeide hij o.a. dat de school overbelast is en een invasie van nieuwe studenten voor de deur staat AMERIK. HULP VOOR ONZE SCHOLEN. Geld, voedsel, kleeren en schoenen worden door de Amerik. „Save the Children Fede ration" verstrekt ten bate van door oorlogs geweld getroffen Ned. scholen en kinderen. Mr Hazeihof Roefzema lenig naar „Oorlog' Ging te ver buiten zijn boekje Naar het A.N.P. bij navraag verneemt, zal de detacheering van den kap.-vlieger mr E. Hazeihof Roelfzema door het dep. van Oor log bij den buitenlandschen voorlichtings dienst van het dep. van Buitenl. Zaken een einde nemen. Zooals bekend, was de heer Hazeihof Roelfzema belast met de ldiding van het Ned. informatie-bureau te Montreal in Canada. Het onderzoek, door het min. van Buitenl. Zaken ingesteld naar den inhoud van de rede, begin Juli in Montreal gehou den, en de reactie daarop van de Cana deesche en buitenlandsche pers, heeft tot resultaat gehad, dat de heer Hazeihof Roelf zema weer in zijn functie te Montreal zou wo r den hersteld Het optreden van den heer Hazeihof Roelfzema echter gedurende den tijd van zijn tijdelijke ontheffing uit zijn functie, waarbij hij zich naar het oordeel van het min. van Buitenlandsche Zaken niet ge noegzaam rekenschap heeft gegeven van zijn positie in overheidsdienst, heeft het den minister onmogelijk gemaakt uitvoering Mijnheer Pimpelmans gaat paardje rijden te geven aan zijn voornemen om Hazeihof Roelfzema in dienst van dit ministerie te doen terugkeeren. Onze studenten geen lid van Intern. Studentenbond Russische invloed wordt wel te groot geacht Op een in het Kriterion-theater te Am sterdam gehouden ledenvergadering der A.S.V.A. kwam ter sprake het feit, dat de Ned erl andsche Studenten d e eenogen zijn, die ndet tot den Intern. Studentenbond, op- - gericht tijdens het Intern Studentencongres te Praag, zijn toegetreden. De hoofdbezwa ren concentreerden zich op de Russisch- gezin.de meerderheid op het congres, terwijl bleek dat de afgevaardigden uit de satel liet-sta ten van Rusland niet vrij waren in hun meeningsuiting. Een later te houden debat zal moeten uitwijzen of het besluit der Ned. studenten al dan niet zal worden ondersteund. De „Leeuw van de Argonnen" overleden In den leeftijd van 78 jaar is in zijn wo ning te Parijs overleden generaal Henri Gouraud, bekend uit den eersten wereld oorlog als de „Leeuw van de Argonnen". Gouraud heeft deelgenomen aan vrijwel alle Fransche koloniale campagnes in Afrika, terwij1 hij in den eersten wereld oorlog een eerste rol speelde, tengevolge waarvan hij zijn rechterarm verloor en beide beenen brak. 37. De schimmel kwam precies in de vracht auto terecht: de bestuurder hoorde evenwel tengevolge van het marktlawaai niets van hetgeen er achter hem gebeurde en reed kalm door. „Ho! Ho!" riep mijnheer Pimpel mans, maar het hielp hem niets. 38. Toen besloot hq den bestuurder hoogst- eigenhandig een bezoek te gaan brengen, om hem te waarschuwen. Voorzichtig werkte hij zidh op het paard naar voren, zette allebei z'n handen op het dak van de cabine en zat er even later bovenop.... Bevrijdingsvuur wordt naar Eindhoven gebracht Uit het Fransche invasie-plaatsje Bayeux. Op 18 September 1944 werd Eindhoven bevrijd. Dit feit wordt Woensdag a.s. ten tweeden male herdacht. Daartoe is dezer jejagen een gezelschap wielrenners en jour nalisten naar het Normandische plaatsje Bayeux, waar in 1944 de invasie begon, ge reisd om daar het licht der bevrijding te halen. Na een kranslegging bij het oorlogs monument te Bayeux en de plechtige over dracht van het vuur, is de wielrenner Frans v. d. Broek gestart in de richting Eindho ven, gevolgd door een autobus met het op schrift in 't Nederlandsch en in 't Fransch: „Lichtjesdag-estafetteBayeuxEindhoven 750 km." De renners zullen om beurten de fakkel dragen en hopen op tijd in Eindhoven terug te zqn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2