ïlifuwf geïtettft (Courant Dr Beel op de bres voor militairen in Indië Amerikanen moeien Nederland steun verleenen Honderd Briische miliiairen arriveeren ie R'dam lOist TJ MAANDAG 16 SEPTEMBER 1M6 te Serie, 9e Jaargang vanaf 7 Mei 1945, No. 4» Abomnementsprij zen 0.26 per week 1.10 per maand 0.25 per kwartaal (bij vooruitbetaling) (bij betaling p. kwit. verh. m. adim.kosten) Advertentiën 0.15 per m.m. Bij contract belang rijke korting Postrekening 5 8 9 3 6 Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken HOOGEWOERD 109 Telefoon 22710 Hoofdredacteur Dr E. DIEMER Redactie: B. VAN DER ROS „Stantuastirf) is phebtcuen mya oer» in iegljenspoel" N.I.W.I.N. opgericht om hun belangen te dienen In een radio-rede heeft de min.-pres. dr L. J. M. Beel Zaterdagavond medegedeeld, dat er een organisatie onder den naam „Na tionale Inspanning Welzijnverzorging Indië" (N.I.W.I.N.) is opgericht, die, onder voor zitterschap van ir. P. S. F. Otten uit Eind hoven, de verzorging van de militairen in Indië ter hand zal nemen. De N.I.W.I.N. zal de activiteit der ver schillende Regeeringsinstanties op dit punt coördineeren met die van het particulier initiatief. Zij zal inzamelen wat er maar in te zamelen valt en wat maar van eenig be lang kan zijn voor de troepen ginds: tijd schriften, boeken, spelen, muziekinstrumen ten, sportmateriaal enz. Zij zal tooneelgezel- schappen en artisten uitzenden, zij zal radio uitzendingen naar Indonesië verzorgen en bekostigen, zij zal cantines inrichten, ook in de rimboe, waar de sfeer van het gezel lige Nederlandsche huis leeft. Zij zal de mannen in Indië van dag tot dag in contact houden met wat in Nederland leeft, zij zal hen doen gevoelen, dat Nederland zijn jon gens niet vergeet. De N.I.W.I.N. start haar actie met een groot opgezette zorg voor het Kerstfeest van onze mannen ginds, Reeds nu stelt zij de gelegenheid open voor ieder om aan onze militairen in Indië een Kerstpakket te over handigen, verzorgd door het Roode Kruis. „De Regeering is ervan overtuigd, dat de N.I.W.I.N. een volkomen onpolitieke orga nisatie is, die slechts beoogt het contact, het persoonlijk, menschelijk, hartelijk contact van man tot man, tusschen Nederland en SLAG OM ENGELAND HERDACHT Zes jaar geleden werd de slag om Enge land beslist. Hitier kreeg de eerste pil der nederlaag te slikken, toen 14 September 1940 R.A.F.- jagers op één dag 185 vijandelijke bommen werpers neerschoten. Zaterdag en Zondag zijn ter gelegenheid van deze, niet alleen voor Engeland, doch voor alle geallieerden zoo belangrijke ge beurtenis, herdenkingsdiensten en dank stonden gehouden. In de Westminster Abdy werd een ge- den kteeken met inscriptie onthuld. Rudolf Hess is bang voor vergiftiging Steevast ruilt hij z'n eten met dat van andere gevangenen. De waandenkbeelden, waaraan Hess lijdt, nemen in hevigheid toe. Thans meent hij dat „de Joden hem willen vergiftigen". Hij ruilt dan ook al zijn eten met andere ge vangenen. Toen Göring hem dezer dagen zei, dat Sauckel geen nadeelige gevolgen ondervond van het voedsel, dat hij met Hess ruilde, antwoordde de vroegere plaatsver vanger van Hitier: „Sauckel is immuun Voor Joodsch vergif". Men verwacht, dat de uitspraak van het Vonnis twee dagen zal duren. De aangekomen vrouwen der gevangenen eten uit de Amerikaansche legerkeuken. FAROëR-EILANDEN ONAFHANKELIJK. De Faroër-eilanden) die onder Denemar ken ressorteeren, spraken zich met 5633 tegen 5558 stemmen uit voor onafhankelijk heid. De Denen berusten in dezen uitslag. CLEMENCEAU JR. Michel Clemenceau, zoon van „den tijger" Georges, werd gekozen als voorzatter van de Uiterst rechtsohe politieke partij in Frank rijk. OPENBAAR EN BIJZ. ONDERWIJS IN BELGë. Terwijl in 1939 in België slechts 10.900 kinderen meer de bijzondere, dan de open bare school bezochten, steeg dit verschil in 1945 reeds tot 100.900, vooral door de ge- boorteverminderinig in niet-ohr. kringen. Werklooze arbeiders vielen in Padua het gebouw van het dagblad „Gazette Vene- zia" aan. Zij wierpen het meubilair op straat en staken alles in brand. de troepen in Indië vast te houden en zoo doende een der benauwendste zorgen op te heffen, die den naar Indië vertrekkenden soldaat beklemmen. De Regeering is ervan overtuigd, dat de N.I.W.I.N. den volledigen steun zal vinden van het heele Nederland sche volk", aldus besloot de Min.-pres. Deze week 100 gr. vleesch extra Gedurende de periode van 15 t/m 21 Sept. geeft de bon „523 vleesch" recht op een extra rantsoen van 100 gram vleesch. Tijdens een boottocht op het meer van Genève is mevrouw Churchill licht gewond Zij zal eenige dagen rust moeten houden. Zaterdagmiddag werden op het Scheveningsche strand reddingsdemonstraties gehouden, waar ook een vliegtuig aan deelnam. Sympathiek artikel in „New York Herald" In een artikel over den. toestand in Ned.- Indië wijst de „New York Herald" den Amerikanen op de noodzakelijkheid hun sympathie te verleenen aan de inspanning der Nederlanders t.a.v. dien wederopbouw in dat land: „Bij aankomst van de versterkingen, die thans uit Nederland vertrekken, zullen zij over voldoende troepen beschikken om de huidige rruilitaiiire problemen op te lossen, indien zij met de Inheemsche leiders op Java tot overeenstemming kunnen komen, zooals dat in de buitengewesten het geval is. De inspanndngen, die de Nederlanders zich thans getroosten, zijn inderdaad zeer groot, Binnenkort Surinaamsche pro ducten naar Holland Lofwaardig initiatief van Haagsche K.P.-ers. Eenige leden van de Haagsche K.P. „De Speciale Brigade" hebben, met aanbevelingen van Z. K. H. Prins Bernhard en stafofficie ren van N.B.S., het initiatief genomen tot het oprichten van een houtaankap- en cultuur- onderneming in Suriname, genaamd „Suri naamsche Handelsonderneming" en geves tigd te Paramaribo. Directeur is de heer J. A. Sletering, die reeds in Suriname is en o.a. relaties heeft aangeknoopt met de „World Lumber Co.". Verder zal op 26 dezer per ss. „Stuyvesant" de adj-directeur, de heer A. J. M. Judell, naar Paramaribo ver trekken. Naar men hoopt zullen spoedig Su- rinaamsch hout, rijst, sinaasappelen, e.d. weer op de Hollandsche markt verschijnen. Reeds heeft men 2599 h.a. grond overgenomen, ter wijl op diverse plantages de landbouw mag worden beoefend. Schermerhorn maakt een praatje te Karachi Op het vliegveld te Karachi heeft prof. Schermerhorn, hoofd van de Ned. delegatie, die op weg is naar Batavia, uiting gegeven aan zijn vertrouwen in de samenwerking tusschen de Indonesiërs en de Ned. regee ring. „Ons hoofddoel is vrede. Wij zullen met de Indonesiërs en de andere groepen tot een kameraadschappelijke politieke en economische schikking komen", aldus prof. Schermerhom. indien men den toestand, waarin Nederland door den oorlog is achtergelaten, in aanmer king neemt. Indien de Amerikanen ztöh hun eigen in spanningen en resultaten in die Philippijnen herinneren, zullen de Nederlandsche doelstel lingen, hun volledige instemming kunnen hebben." De schrijver van 't artikel, die een onder houd heeft gehad met minister Jonkman, legt er den nadruk op, dat de Nederlanders geen herleving van het rijk op den ouden grondslag wenschen. Verder geeft hij uit drukking aan zijn overtuiging, dat de over- groote meerderheid van het Iniheemsohe volk een overeenkomst zou toejuichen en dat de nuchtere politieke leaders van de Iruheem.- sohen een dergelijke overeenkomst gaarne willen bereiken. Wanneer vrijstelling van dienstplicht? Als voortbestaan van bedrijf in gevaar komt In antwoord op diverse brieven met de vraag volgens welke richtlijnen er vrijstel ling van militairen dienstplicht wordt ver leend kan de Nieuwe Leidsche Crt de volgende van officieele zijde meegedeelde bijzonderheden geven: Zij, die bij een der nieuwe lichtingen voor inlijving in aanmerking komen, kunnen, in dien zij werkelijk onmisbaar -zijn voor het voortbestaan van een bedrijf, veelal vrij stelling van dienstplicht verkrijgen. Zoodanige vrijstelling kan weliswaar vol gens art. 17 der Dienstplichtwet alleen wor den verleend, als het bedrijf het middel van bestaan is van de naaste verwanten van den dienstplichtige, doch meestal is dit wel het geval. Bij uitzondering behoort een bedrijf toe aan een ongehuwden 20- of 21-jarigen dienstplichtige, die niet voor anderen be hoeft te zorgen, doch ook in zulk een geval kan soms vrijstelling worden verleend, zij het niet op grond van art. 17, maar krach tens art. 15. eerste lid, letter e, welke be paling spreekt van aanwezigheid van een bijzonder geval. Door of vanwege den dienstplichtige, die vrijstelling verlangt, moet bij den burge meester van zijn woonplaats daartoe aan vraag worden gedaan. Verliezen aan Nederl. oogst hoogstens 30 pet Compensatie door aankoopen in de Ver. St, Reuter meldt, dat de Ned. Regeerimg van plan is aankoopen van graan en andere landbouwproducten voor een bedrag van 99 millioen dollars in de Ver. Staten te doen. Dit zou noodzakelijk zijn om de oogstver- liezen in eigen land, ten gevolge van het slechte weer, welke verliezen 69 pet zouden beloopen, te compenseeren. Het A.N.P. verneemt echter van officieele zijde, dat deze cijfers ïjn hooge mate pre matuur en onjuist moeten worden geacht. Omtrent de regelmatig in de Ver. Staten plaats vindende aankoopen kunnen nog geen bedragen, zelfs niet bij benadering, vastgesteld worden en de verliezen, door weersomstandigheden geleden, zullen zeker niet de helft van het genoemde percentage overschrijden. DOODSTRAF BEVESTIGD De Raad van Cassatie heeft hedenmorgen het doodvonnis tegen D. M. Franken uit Amsterdam wegens verraad den dood ten gevolge hebbend, bevestigd. De President verklaarde, dat, wegens het verdorven karakter van. verdachte, geen termen aanwezig waren tot verlaging van de straf. Wassenaars burgemeester nog eens voor 't Tribunaal In verband met verbeurdverklaring van bezittingen. Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt, behandelt het Haagsche Tribunaal Donderdag a.s. de zaak tegen den voormaligen burgemeester van Wassenaar, de Block van Scheltinga, dien het Hof van Cassatie op 5 December 1945 reeds tot 20 jaar gevange nisstraf veroordeelde, doch wiens zaak. in verband met de verbeurdverklaring van het vermogen, ook nog voor het Tribunaal moet dienen. Voor herdenking van den „Slag bij Arnhem" Bij helder zonnig weer, „gelijkend op de weersomstandigheden, toen de eerste lucht landing bij Arnhem en in Brabant plaats vond", zooals een der opvarenden opmerkte, zijn hedenmorgen met de „Prinses Beatrix" van de Mij. „Zeeland" 242 Britten aan de Jobskade te Rotterdam gearriveerd. Onder hen bevinden zich ongeveer 199 officieren en manschappen van de eerste Britsche luchtlandingsdivisie, welke deelnam aan den slag om Arnhem, en voorts bloedverwanten van gesneuvelden en eentwintigtal journa listen. Het grootste gedeelte van het gezelschap Is omstreeks 9.30 uur aan boord gegaan van het m.s. „Nassau", dat met de Britsche vlag in top een tocht door de havens maakte. Daarna begaven ze zich naar het stadhuis. Gen.-maj. Urquhart en echtgenoote heb- DAT de Haagsche organist Feike Asma be noemd is tot hoofdleeraar in het orgelspel aan het Rotterdamsch Conservatorium. DAT te A dam 85 j. oud is overleden de in Stompwijk geboren mgr. dr G. E. van Noort, huisprelaat van den Paus en oud-hoogleeraar in de dogmatiek te Warmond. DAT het Centraal Comité Overheidsperso neel der E.V.C. zich zal wenden tot de bij het N.V.V. aangesloten organisaties (A.C.O.P.) voor het verbeteren der algeheele salaris- regeling. DAT een delegatie uit Zwolle, o.l.v. burge meester jhr mr G. A. Strick van Linschoten, voor een tegenbezoek is vertrokken naar het Eng. stadje Colchester, in Essex, door welk stadje Zwolle destijds werd geadopteerd. DAT in verband met het zilveren jubileum der Ned. Bach ver. Zaterdag te Naar den een concert werd gegeven, terwijl tevens de stichter der vereeniging en dirigent Joh. Schoonderbeek, alsmede diens opvolger. Evert Cornelis, die ook reeds overleed, wer den herdacht. DAT na afloop op het Naardensche raad huis een druk bezochte receptie is gehouden waar o.a. mevrouw E. Martin uit Giesbach (in den Elzas) namens prof. dr Albert Schweitzer verscheen. DAT A. Th. Lamping is benoemd tot bui- tengew. gezant bij het Roemeensche hof. DAT op het Rijksbureau voor kunsthistori sche documentatie, Korte Vijverberg 7 te Den Haag. gaarne inlichtingen worden ont vangen over het in Maart j.l. uit het mu seum te Bratislava gestolen olieverfschilderij van Cornelis van Poelenburg en dit schilderij 22 bij 31 cm groot is, voorstellende een nymf en een satyr. DAT te A'dam een druk bezochte protest vergadering is gehouden van oud-illegale werkers tegen de roekelooze vrijlating van N.S.B.-ers en het pleit werd gevoerd voor de vorming van een groot (oud)-illegaal blok. DAT de 15 Eng. bouwkundigen Zaterdag uit Nijmegen in R'dam arriveerden en Woens dag naar de Residentie komen om zich van den wederopbouw op de hoogte te stellen. DAT 26 Sept. te Arnhem de alg. vergade ring van den Ned. Bond van patroons in het Meubileeringsbedrijf wordt gehouden. DAT Zaterdag 30 Eng. meisjes van het Girls training corps, die de herdenking van den slag bij Arnhem zullen bijwonen, St. Hubertus op de Hooge Veluwe hebben be zocht. DAT morgen de weg ArnhemNijmegen van 16.3917.19 uur en de hoofdweg bij Oos terbeek van 1112.39 uur voor alle verkeer gesloten zijn. DAT Zondagavond een groote schare na bestaanden van bij Arnhem gesneuvelde strijders en een groep van het befaamde pa rachute-regiment uit Londen zijn vertrokken om in Arnhem de herdenkingsplechtigheid bg te wonea. DAT de dansparodiste Cilli Wang Zaterdag van Schiphol voor een toumée door Ned.- Indië is vertrokken. DAT ir F. v. Schagen is benoemd tot cul- tuurconsulent met standpl. Utrecht. DAT hier te lande een Braziliaansche en Argentijnsohe delegatie zijn gearriveerd om zich respect, van onze sierteelt en tuinbouw, alsmede van de rundveefokkerij op de hoog te te stellen. DAT men eenmaal per maand via 't Roode Kruis een pakje met 5 kg bloem en peul vruchten mag zenden naar landgeniooten en Nederlanders van geboorte in Oostenrijk. DAT og voor het einde van dit jaar het spoortraject AmsterdamAlkmaar geëlectri- ficeerd zal zijn. DAT de Duitsche krijgskas ten bedrage van 4.5 millioen gulden aan het Prov. Bestuur van Zeeland is overgedragen als vergoeding voor de geleden schade. DAT de K.R.O. op 29 Sept. een grooten Belgischen radiodag zal organiseeren. waar aan verschillende vooraanstaande Belgen zul len meewerken. DAT mr M. Rooy, hoofdred. van de N.R.C., eervol ontslag heeft verzocht als lid van den Persraad ï.vm.. de z.i. ongemotiveerde uit spraken van de Perszuiveringscommissie t.a. v. functionarissen van de NR.C. DAT de eerste zending van de in Engeland aangekochte kunstledematen, in Nederland is aangekomen. ben de reis afzonderlijk per vliegtuig ge maakt. Zij waren bij de ontvangst op het stadhuis aanwezig, om een krans te leggen bij het monument „Voor hen die vielen". Tot de feestelijkheden l.v.m. net 215-jarig bestaan van het Alkmaarsche Kaasgilde, behoorde ook een rookwedstrijd. De pij pen werden, zooals vroeger, in een test aangestoken. Weinig verandering, aldus De Bilt Tot morgenavond wordt verwacht: In den nacht opklarend met later hier en daar mistvorming, morgen overdag gedeeltelijk bewolkt, droog en ongeveer dezelfde tem peratuur als vandaag, zwakke tot matige wind tusschen Zuid-West en Zuid. ZON EN MAAN. Dinsdag, 17 Sept.: Zon op 6.16 en onder 18.52: Maan op 21.55 en onder 13.56. Woens dag 18 Sept. Laatste kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1