N euwtjes voor de huiskamer op de Jaarbeurs In Parijs noch in New-Yoik kom. men verder NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 WOENSDAG 11 SEPTEMBER 19*6 De Infraphil geneest de verkoudheid (Vervolg van Pag. 1) Wat we tot nu toe beschreven was niet bepaald geschikt voor de huiskamer of de keuken. Maar nieuwtjes daarvoor zijn er ook. Philips brengt met de Infraphil een instru ment, dat de b es tra lingsmethod e in het zie kenhuis vervangt en van de infra-roodestra- len om zoo te zeggen huisgenooten maakt. Huisgenooten, die op alle mogelijke oogen- blikken te hulp kunnen worden geroepen tegen nare indringers als: verstuikingen, stijve spieren, rheumatiek, verkoudheid en «£dere ongemakken. De pijnlijke plekken beschijnt U met de infra-roode lamp en de stralen dringen door de huid heen tot ver in het zieke weefsel en genezen de kwaal. Dat in deze zelfde afdeeling de radiotoe stellen een belangrijke plaats innemen spreekt vanzelf en het is bijna even voor de hand liggend, dat hier een opschrift den wand versiert: Export beteek ent aanvoer van de grondstoffen, die ook U weldra be zitter van een radiotoestel zullen maken" Met andere woorden: kom eens kijken, maar schep U nog geen illusies. Het is een raad, die voor veel artikelen op gaat. Rondwandelend langs de stands ver telt men U bij de afdeeling schoenen en schrijfblocs, radio - a p paraten en borstelwerk, dat de fabrieken voor 70 pet voor den export werken. We moeten immers van een import een exportoverschot krijgen? In deze omgeving vindt u ook een nieuw model gramofoon, die, uiteraard zonder hulp, de afgedraaide platen door nieuwe vervangt. D? platendoos glijdt over een rail, de on derste plaat zakt op de schijf en terwijl het apparaat terugloopt, wordt de afgedraaide meegenomen, de schijf gaat draaien en een nieuwe wijs schalt uit de luidsprekers. Het geluid achtervolgt u nog, als u al, op een van'de andere afdeelingen bij den stand van de Shell staat, die u aanschouwelijk voorstelt, hoe bodemschatten onontbeerlijk zijn bij onzen wederopbouw. Steenkool moet gedolven worden, kunstmest gewonnen, olie geboord en zout ontgonnen. Grafieken, diorama's, microscopen, die de schoonheid in fijn stof onthullen, geweldige boren en actieve schachten komen hier de fantasie te hulp. Het is een merkwaardige overgang zoo uit de sfeer van dit bodemgeweld weer in die van de huiskamer te stappen. De groote techniek, die u eerst verbaasde om haar kracht en omvang, verbluft u hier om de toepassing die zij zal vinden in uw toekom stige kamerbeurt. Want hier staat de stof zuiger van de toekomst. Het is er een zonder stofzak. De stofzuiger dus, die geen stoflucht meer veroorzaakt en ook geen aanleiding meer geeft tot het onsmakelijke uitschudden. Als een aschla leegt u dit apparaat, dat u bovendien door een signaal waarschuwt, als de stof tank vol is, en dat zich zelf automatisch inschakelt, dat uw vloerkleed verlicht, ter wijl u er mee bezig bent, dat zich automa tisch inschakelt op iedere tapijtdikte en dat in het algemeen van het type: het klopt, het wrijft, h'2t zuigt is, want u kunt er ook uw zeil of parket mee wrijven, door een simpel omzetten van den schakelaar, die, van de zuigende borstels, dan ronddraaiende maakt. Een uiterst handig apparaat, dat met een half jaar in den handel komt en dan onge veer f 225 zal kosten. Er is ook een kleine hand-stofzuiger, geschikt om auto's en zware meubelen goed schoon te maken en een nieuw model waschmachine, vooral opmerke- dooir het en relief opstellen der cijfers, toch zeer overzichtelijk. Over de noviteiten, die in het bijzonder de Agrarische beurs heeft, schreven we nog niet eens. Het is zeer de moeite waard deze Jaarbeurs te gaan bekijken, doah, bereidt u als parti culier voor op reeksen teleurstellingen. Geleerd door de ervaring van de voor- jaarsbeurs is men nl. een, zij het ook niet in ons land vervaardigd wordt. In Amerika maakt men er zelfs kousen uit. Invoer van grondstoffen is er niet voor noodig. De verge lijking tusschen ons product en 't Amerikaan- sche valt zeer gunstig voor het Nederlandsch fabricaat uit, zoodat een groote toekomst; ^eniykT artië'begonnen*'om dm" nlenlte mogelqk is. „Espero' heet de vulpen, een kelier van de beurs te weren Dat iSi aan den zeer toepasselijke naam, als u nagaat hoe- eenen kant begröpelt,k. De jaarbeurs is een veel menschen om e?n tegelijk instrument koopbeurs. geen tentoonstelling, do elijk verlegen zitten. Het wachten is nog Maar als er, op niet overdrukke dagen eens op offieieele vervaardigingsvergunningen en e,n particulier verschijnt, laten dan de hee- die komen m Nederland nooit zóó snel al. j ren bandelaars en fabrikanten toch niet ver- Een totaalbeeld is toch niet te geven. La- geten, dat dit uiteindelijk de kurk is, waarop ten we daarom besluiten met u te wijzen op het bedrijfsleven drijft. Er is een tendenz in de zooveelste noviteit op deze Jaarbeurs: de het winkelbedrijf, den klant niet meer te zien nieuwe Zwitsersche polshorloges, waterdicht, zelfopwindbaar en, wat de dameshorloges betreft, voorzien van bolle glazen. Kleine juweelen, zeer practisch en zeer klein, maar, 1 als den koning, doch als een min of meer noodzakelijk kwaad. Maar de tijden veran deren weer. Ook wat dat betreft toone men ter Jaarbeurs een vooruitzienden blik. Aan onze abonnes Indien U het abonnementsgeld over het 4e kwartaal 1946 per giro wilt over maken, verzoeken wij U beleefd dit vóór 15 September a.s. te doen. Wilt U daar bij vooral opgeven aan welk adres de krant wordt bezorgd? Voor Uw welwillende medewerking zeggen wij U bij voorbaat hartelijk dank* DE DIRECTIE Wanneer men dit plaatje bekijkt, dringen zich herinneringen aan ellende en narigheid aan ons op. Deze foto werd echter onlangs genomen in de Duitsche hoofdstad, waar het op allerlei gebied dermate nijpt, dat de menschen dag en nacht lange files voor de win kels vormen. (Men leze het desbetreffende artikel op pag. 3). Veiligheidsraad ging over tot de orde van den dag „Laten we overgaan tot de orde van den dag en het debat over Griekenland- verda gen", stelde de Australische vertegenwoor diger in den Veiligheidsraad gisteren voor. Brazilië viel hem bij en de Raad, die het blijkbaar meer dan moe was iederen dag de zelfde argumenten te moeten aanhooren over deze uitgemaakte zaak besloot de ver zoeken inte willigen. Manoeilsky had 50 minuten lang gesproken over de toestanden in Griekenland, „die zoo zeer in tegenspraak zijn met Dendramis' be wering. dat daar een Constitutioneel bewind héerscht" De aantijging, dat de Russische actie alleen propaganda zou zijn, wees de Oekraïensche gedelegeerde van de hand met de opmerking dat de Sowjet-Unie bevrien de naties aan haar grenzen wil hebben, na de gebeurtenissen van de laatste jaren en dat niemand haar dat kwalijk kan nemen. Hij vond het tijd, dat de vervolging van de communisten overal in Europa maar eens moet ovphouden. „omdat deze menschen overal te belangrijke regeeringsposten be zetten". Hij besloot met bet vragen van maatregelen tegen Griekenland. Ook in Parijs kwam men niet veel verder, dan het aanhooren van meer herstelbeta- lingseischen. Noorwegen wil 5 millioen pond sterling van Italië, Irak 1.602.436 dinar en Egypte „slechts" 10 millioen pond. Het moet den Italianen langzamerhand groen en geel voor de oogen worden. Een amendement ter bescherming van de Joden in Italië is aangenomen. 99 lijk door de plaats, die de wringer er op heeft. Links en rechts stapelt zich ondertusschen het speelgoed voor uw kinderen op. Prach tig speelgoed, waaraan Sinterklaas straks nog een heele vracht krijgt. Vooral het hout neemt een groote plaats in. De Meccano- doozen van vroeger, waarmee we bruggen en Eiffeltorens maakten, kregen gekleurd staal en worden meer voor Skymasters en andere beroemde vliegtuigmodellen gebruikt. Wat de poppen aangaat: Er is een naam van een nieuwe ontwerpster Inge Addens, dié zear geestige 'giraffen, honden, olifanten en boeren en boerinnen maakte, alle met een zeer eigen uitdrukking, geestig. Duizenden rookpijpen zijn weer tentoon gesteld, zoodat, als er maar goede tabak is, de rookers hun hart kunnen ophalen. Echte Fransohe Bruyère-pijpen, die wel geen no viteit zijn, maar in hun soort toch wel be langwekkend. Schoonheid in leer. Maar dan wordt uw aandacht getrokken door exotische voorwerpen, die fonkelen in tientallen kleuren__in vormen, zooals u* het kent aan het fijne Sèvre porcelein, zoo teer, zoo doorzichtig. En toch zijn dit maar schoe nen, avondschoentjes weliswaar, maar schoe nen, van heel gewoon leer. Maar ontworpen en uitgevoerd met al den gloed en de fantasie waarover onze Brabantsche fabrikanten met hun Zuidelijk temperament beschikken. Het is een lust, die nieuwe modellen té zien. Luxe, chique, effectief, dat zijn de woorden waar onder dit schoeisel gebracht wordt. Wat zegt u, van dit Mocassin-model, wijnrood Suède met een garneering van beige kalfsleer, fon kelende sterren er op. Of die a-symmetrische schoenen, wijnrood, eenlust voor het oog, of een zeer fijn grijs schoentje, uitgevoerd met smokwerk, geheel met de hand bewerkt. Een pracht. Het klinkt onwaarschijnlijk, maar dit materiaal zal eerlang in onze eigen schoenwinkels staan en dan kunt u er uw hart en portemonnaie aan ophalen Want goedkoop is het nog niet. Er zijn ook eenvou diger schoenen, maar zelfs de meest simpele zijn nog een voorbeeld van goeden smaak. De vulpen gaat een nieuwe toekomst tege moet. Er is een Zwolsche firma, die het in strument gaat vervaardigen uit een geheel niettw materiaal, een soort plastic, dat óók BEHANGSELPAPIER VOOR NIEUWBOUW. Het dep. van Qpenfo Werken en Weder opbouw beschikt weer over wat behangsel papier. Belanghebbenden kunnen, uitslui tend voor nieuwbouw, bij de bureaux voor den wederopbouw een aanvraag indie nen met vermelding van: uitvoerder be- hangwerk, object, aantal benoodigde rollen, voorkeur fabrikaat. Per behanger of detail list mag hoogstens 1000 rol worden aange vraagd. (Aanvragen voor herstel- en oor-^ logsschade dienen, als gebruikelijk, op Lange Voorhout 10 te Den Haag te worden inge diend) OMVANG VAN MAALTIJDEN 1946. Bij de beschikking van 10 Sept. „Omvang maaltijden 1S46" is o.m. bepaald dat in res taurants per maaltijd van een persoon niet meer mag worden verstrekt dan: voor ge rechten, soep, een gang (al of niet met vleesch of visch), toespijg of kaas, terwijl aan vleesch of vleesch waren niet meer of minder dan 100 gr. z. been of 150 gr. met been mag worden geserveerd. „Partai Nasional Indonesia verboden Weer eens een verstandig besluit van dr Van Mook. Vanwege haar gevaarlijke propaganda methoden na Malino, heeft dr Van Mook de .Partai Nasional Indonesia" in Zuid-Celebes verboden. Verschillende moorden, ook op Nederlanders, werden door haar leden gepleegd. De partij telde 80.000 leden, waarvan het grootste gedeelte echter onder dwang was toegetreden. FUSIE CHR. OVERHEIDSPERSONEEL De bonden van Chr. ambtenaren, P.T.T.- personeel, politie ambtenaren en personeel in publ. dienst, zullen volgende maand tot fusie komen. Nadat de vier organisaties li quidatievergaderingen zullen hebben gehou den zal op Woensdag 16 October a.s. de Stichtingsvergadering van den Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel te Utrecht plaatsvinden. MEER TREINEN STOPPEN TE DELFT. Met ingang van Maandag a.s. zal het aan tal treinen, dat te Delft stopt, ten gerieve van forensen en om enkele druk bezette treinen te ontlasten, met 3 a 4 worden uit gebreid. Het ligt in de bedoeling met Oct. hieraan nog enkelen toe te voegen. Aldus vernamen we van de Ned. Spoorwegen te Utrecht. DE EERSTE KAMER KOMT 17 EN 18 SEPTEMBER BIJEEN. De Eerste Kamer der Staten-Generaal is bijeengeroepen, voor een openbare vergade ring op 17 Sept. om 2 uur. Den volgenden dag zal in openbare vergadering het wets ontwerp „Vermogensaanwasbelasting" wor den behandeld. Mijnheer Pimpelmans gaat paardje rijden door G TH. ROTMAN 27. „Zeg, Alex," zei mevrouw Pimpelmans de andere dag, „zou je dat paard niet liever verkopen?" „Vrouw!" antwoordde meneer, z'n borst vooruitstekend, „nog nooit is een lid van het geslacht Pimpelmans voor moei lijkheden op zij gegaan! Ik zal net met zacht heid proberen en je zal zien, wat 'n succes dat heeft!" 28. MeVTouw zweeg, zoals een verstandige vrouw betaamt. De schimmel werd een week lang stevig verwend en bovendien stak meneer Pimpelmans hem, toen hij weer wou uitrijden, 'n paar klontjes suiker toe. „Maar nou ook beter oppassen, hoor", zei hij. .anders wordt kleine baasje boos!" Kerk en Schoot Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Angeren (O. Bet.) (toez.) J. E. Steenbakker-Morityon-Loysen te West- graftdijk; Te Burg op Sch. en Duiveland J. W. Stout jesdijk te Tuil; te Heijplaat de Herf (Rotterdam) en te Dirksland (toez.) cand. G. Spilt te Dordrecht: te Harlingen (vac. dr W. Volger) J. C. H. Romijn te Warns; te Lange- rak bez. de Lek cand. B. Haverkamp te Zwolle; te Poederoyen cand. J. van Wier te Amstelveen; te Rhenen (vac. A. G. van Wil lens waard) D. v. d. Ent Braat te Montfoort; te Twijzed. A. Bloemendaai te Budel (N -Br.); te Wierden (2e pred. pl.) cand. J. van Wier te Amstelveen. Aangenomen: naar 's-Hertogenbosch 2e pred. pl. K. A. Oskam te Sloten (N.-H.); naar Norg (Dr.) P. In berg te Lange z waag. Bedankt: voor Delfzijl (toez.) M. W. Hamer te Muntendam: voor Ugchelen toez.) D. ter .Steege te Zevenhuizen Z.-H.). Benoemd: tot hulppred. te Velsen K. Zwitser te Hengelo, die deze benoeming heeft aangenomen; tot hulppred. te Engelen ds F. E. van Santen, era. pred. te Sliedrecht. Geref. Kerken Tweetal; te Stadskanaal (vac. H. Zand berg er) Kamper te Nieuw Weer din ge en E. J. Wassink te Nieuw Leusen. Beroepen: te Amsterdam-West F. Guil- laume te Sn eek. Bedankt: voor Koudekerke A. A. v. d. Hoorn te Stad a/h. Haringvliet. Geref. Kerken art. 31 B e roepen: te Harlingen J. Hettinga te Hasselt. - Chr. Geref. Kerk Tweetal: te Utrecht W. F. Laman te Rotterdam -West en G. A. Zijderveld te Zwijndrecht. Beroepen: te Franeker B. Nederlof te Eindhoven Geref. Gemeenten Bedankt: voor Krabbendijke en Wer kendam H. Lig ten berg te Vlaardingen. Ds C. A. RIDDER Ds C. A. Rrdder zal wegens ongeschiktheid voor de tropen worden ontslagen als veld prediker. Ds Ridder, voorheen pred. Geref. Kerk m H.V. te Zaandam en Utrecht zal gaarne een beroep in de Ned. Herv. Kerk in overweging nemen. Zijn adres is: v. d. Merschlaan 23, Zeist. Ds J. G. WOELDERINK Na de ernstige operatie, die ds J. G. Woelderink, Ned. Herv. pred. te Ouderkerk a/d. IJsel, heeft ondergaan, is hij niet meer in staat om een groote en uitgestrekte ge meente als de zijne naar behoor en te verzor gen. Hij zal gaarne een beroep naar een kleine geclassificeerde gemeente in ernstige overweging nemen CANDID ATEN Toegelaten tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk door het prov. Kerkbestuur van: Friesland T. W. Dekker te Oldemarkt; Noord-Holland W. Barnard, J. Groeneveld, A. van Santen en D. C. C. Stap: Noord-Bra bant en Limburg C. D Otte te Heinkens- zand KERKELIJKE EXAMENS De classis Assen der Geref. Kerken art. 31 heeft praeparatoir geëxamineerd en be roepbaar verklaard M. J. Vermeer te Lochem. Het prov. Kerkbestuur van Gelderland heeft toegelaten tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk cand. J. Brinkman aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. De Classis Dordrecht der Geref. Kerken heeft peremptoir geëxamineerd W. G. Schee ree te Dordrecht, cand. aan de V.U ARBEID ONDER BUITENKERKELIJKEN Dr. E. L. Smelik heeft zich bereid ver klaard den arbeid onder de buitenkerkelijken in> Amsterdam vanwege de Ned. Herv. Kerk op zich te nemen. Deze plaats was openge vallen door het vertrek van dr. K. H. Mis- kotte naar Leiden. Dr. Smelik zal op 29 Sept. a.s. te 11.30 uur in de Willem de Zwijgerkerk tot zijn arbeid worden ingeleid. KERKDAG TWENTHE. Zatendag 21 Sept. a.s. wordt te Hengelo om 3 uur in het vereenigingsgebouw van Stork de Kerkdag Twenthe gehouden, waartoe alle Hervormden in Twenthe worden opgeroepen. Sprekers zijn dr E. Emmen, ds. W. A. Zeyd- ner en prof. dr. W. Banning. INTERNATIONALE DIACONESSEN- ORGANISATIE. Op de intern, conferentie van Diacones- senhuizen, gehouden in het Luthersche Dia- conessenhuis te Amsterdam, werd besloten een intern, organisatie op te richten, waar van het secretariaat iei Nederland zal wor den gevestigd. Zij zal een federatie van landelijke organïisaties zijn en alle diacones- senwerk in de desbetreffende landen om vatten. GEREF. EVANGELISATIE Mej. G. L. Seijmonsbergen te Baarn heeft de benoeming tot evangeliste door de Geref. Evangelisafiecommissies te Echten, Hooge- veen en Pesse, aangenomen en hoopt op 15 Oct. a.s. in functie te treden. EERSTE PRIVAAT-DOCENTE AAN DE V.U. Directeuren en curatoren van de V. U. te Amsterdam hebben mej. mr dr G. H. J. van der Molen verlof gegeven om college te geven in het volkenrècht. Mej. v. d. Molen de eerste vrouwelijke privaats-docent aan de V. U. werd in 1892 te Baflo (Gron.) geboren, deed in 1929 aan de V. U. haar doctoraal examen en promoveerde in 1937 op het proefschrift: „Alberico Gentili and the development of international law". Op Vrijdagmiddag 4 October a.s. zal mej. v. d. Molen haar eerste college houden. PERSONALIA Op de jaarvergadering van den senaat der Amsterdamsche Universiteit op Maan dag 16 Sept. a.s., zal de rector-magnificus, prof. M. F. Woerdeman, de rectorale waar digheid overdragen aan prof. dr P. N. U. Harting. In dezelfde zitting zal aan prof. G. Mannoury het eere-doctoraat in de wis- en natuurkunde worden verleend. ZEELAND KRIJGT EEN CHR. LYCEUM In een drukbezochte vergadering werd besloten in Goes een Chr. Lyceum te ves tigen. Zeeland Was tot nu toe de eenige provincie, waar geen instelling van chr. middelbaar onderwijs was gevestigd. Zaterdag 21 Sept. zal bovengenoemde org. in Esplanada te Utrecht haar 40-jarig bestaan vieren. Aan den vooravond wordt een feeste lijke bijeenkomst gehouden. De heer J. Hob- ma van Utrecht zal des morgens een gedach- teniswoord spreken; des middags refereert de heer L. v. d. Zweep, Insp. L. O. oveir „Kinderzonden-Opvoedersfouten" en decla meert mej H. W. Ros te Voorburg. ACADEMISCHE EXAMENS. DELFT, 10 Sept. Geslaagd prop. civ. ing. W. A. Sanders vdn Wel en W. Koning; prop. scheik. ing. j van Heel; en ing.-ex. werktuigk. ing. G. Dusseldorp.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2