Debat over Griekenland 24 uur uitgesteld Attlee opende de conferentie over Palestina nieuwe leidsche courant dinsdag 10 september 1946 „Geen dwaasheden", aldus Amerik. afgevaardigde Op verzoek van Amerika en Australië heeft de Veiligheidsraad gisterenavond het debat over de Oekraïensche klacht jegens Griekenland, 24 uur uitgesteld. In een fel betoog verzette de Amerikaan- sche afgevaardigde zich vooral tegen de Oekraïensche aantijging, dat er bij het refe rendum in Griekenland geknoeid zou zijn, en Griekenland door oorlogsvoorbereidingen tegen Albanië en door de propaganda van de extremisten onder de Grieksche monar chisten, den wereldvrede zou bedreigen. Het is toch te dwaas, aldus de Amerikaansche afgevaardigde, om te veronderstellen, dat Griekenland zou overwegen oorlog te voe ren tegen tienmaal sterkere tegenstanders? De Australiër prees het Grieksche aan deel in den oorlog tegen Duitschland. In de verschillende commissies der Parij- sche Vredesconferentie is gisteren de Griek sche kwestie eveneens ter sprake gekomen. Engeland en Zuid-Afrika onderwierpen de Bulgaarsche aanspraken op West-Thracië en den uitgang naar de Aegeïsche zee aan scherpe critiek. Zij noemden die vorderin- Huishoudster in een kast opgesloten Twee gemaskerde mannen zijn een woning aan den Abraham v. Stolkweg te Rotterdam binnengedrongen. Zij sloten de alleen in huis zijnde 54-jarige huishoud ster onder bedreiging met een revolver in een kast op en bedronken zich daarna aan den voorraad alcohol. Toen de huis houdster zich na ruim twee uur dank zij een hamer en een beitel, die in de kast lagen, had bevrijd, bleken de indringers vertrokken te zijn met medeneming o.a. van al het tafelzilver, een hoeveelheid sieraden, een filmapparaat, eenige films, een belangrijk bedrag aan geld en alle distributiebescheiden Vele houders van motorvoertuigen, die niet of niet meer in het bezit zijn van een bij zulk voertuig behoorend nationaliteits- bewijs, wenden zich persoonlijk tot het Bureau Motorrijtuigen van het dep. van Financiën met het verzoek om afgifte van een nieuw- dan wel duplicaat-nationaliteits- bewijs. Dit is echter niet juist, aangezien alleen schriftelijk ingediende verzoeken in behandeling kunnen worden genomen waar door bovendien een spoedige afdoening van het geval wordt bevorderd. Indien houders van motorvoertuigen mee- nen persoonlijk htm belangen aan het Bur. Motorrijtuigen, Kneuterdijk 22 te 's-Graven- faage, te moeten bepleiten, bestaat daartoe uitsluitend gelegenheid van 's Maandags tot en met Vrijdags van 913 uur. Bij de schaakmeesters (Vervolg van Pag. 1) Dat is echter voor de blonde, blauw-oogage Zaarische Lidy ter Wee geen verhindering haar leven aan dat van den Tsjechischen reus Kottnauer te verbinden. Tusschen twee happen broodje met ka viaar vertelt ze, dat zij hem leerde kennen, toen hij een schaakmatoh kwam spelen in Zaandam. De wegen der liefde zijn ondoor grondelijk en zoo ontstond er een band tus schen den geweldenaar uit Praag en dit Ne der lands che meisje, dat, in Groningen de eerste stappen zette op het pad, hetwelk mevrouw Botwirmik en mevrouw Eu we al Booveel jaren bewandelen. Morgen gaat hij weer naar Praag terug, Kottnauer. Om er z'n baan aan het ministe rie voor Volksopvoeding te hervatten. Hij typeert Groningen aldus: „Het lijkt een kleine stad, maar als je er doorwandelt zie je dat het groot is. Je zou niet zeggen, dat het honderdduizend inwoners telt". In een der aangrenzende kamers vinden we mevrouw Euwe en haar beide dochters. Haar man heeft het druk met handen geven en praten, praten, praten. „Bij ons", aldus mevrouw Euwe, „komt hooit een schaakbord op tafel". Misschien wordt dat anders nu m'n man alleen maar schaker zal zijn, maar eigenlijk geloof ik dat toch niet. Hij heeft altijd zooveel andere dingen aan z'n hoofd. Over nomaden gesproken Hier staat de Argentijn Guimard, breed, zwaar, z wee tend, verdwaald, want, behalve een paar woorden Fransch, spreekt hij al leen Spaansch. En dat in dit Haagsche Babyion, waar men wel Russisch, Engelsch, Fransch en Zwit- sersch want „Duitsch" is taboe! hoort, maar geen Spaansch! ,,'t Is ellendig", zegt Guimard, „maar boven de Pyreneeën schij nen de Europeesche menschen dat mooie Spaansch maar niet te kunnen leeren". En hij verdiept zich in z'n glas Madedra. Dat is tenminste al halfweg dit Holland, dat hij hoogelijk prijst, en zijn verre vaderland.... Zes candidaten voor Wereldtitel schaken De meesters spelen elk 20 partijen. De F.I.D.E. heeft voor het tournooi om het wereldkampioenschap, dat in 1947 in Nederland wordt gehouden, de volgende meesters aangewezen: Botwïinnik, Euwe. Fine, Keres, Reshevsky en Smyslov. Wan neer het Groningsche tournooi door een outsider zou zijn gewonnen, zou deze als zevende candidaat deelnemen. Dit is thans niet noodig. De spelers zullen elkaar vier maal ontmoeten, dus in totaal 20 partijen spelen. Er wordt 4 dagen per- week gespeeld, waardoor de duur van het tournooi 5 5V2 week wordt. Eind dezer maand wordt de plaats, waar de titel zal worden verspeeld bekend gemaakt. Botwirmik noemde het Staunton-tour- nooi een der zwaarste, waaraan hij ooit deelnam. Over de organisatie was hij vol lof. Dr Euwe wilde over het tournooi om den wereldtitel geen voorspelling wagen. „De deelnemers zijn volkomen gelijkwaar dig", aldus onze nationale kampioen. Dr Euwe zal vóór dit tournooi geen wedstrij den meer spelen. gen een toppunt van brutaliteit. Zij bepleit ten daartegenover een strategische grens tusschen Bulgarije en Griekenland. NIEUW RUMOER IN TEL AVIV Rook en stofwolken verduisterden gisteren in Tel-Aviv den middaghemel toen, onder zwafe explosies, het Centraal bureau van den Inlichtingendienst, waarin ook de perscen- suur en voedselvoorziening gehuisvest zijn, door terroristische aanslagen de lucht in gingen. Te voren was een aanslag gepleegd op de woning van een Britsch majoor, die daarbij om het leven kwam. Bij Natanja tusschen Haifa en Tel-Aviv is de spoorlijn op verschillende plaatsen op geblazen. Dit alles is het werk van de Ir- goen Zwai Lioemi, de terroristische Jood- sche organisatie. EERSTE REGENLOOZE DAG IN ZUID-ENGELAND. In Zuid-Engeland was het gisteren de eer ste regenlooze dag in veertien dagen. Als het nu enkele dagen goed weer blijft, is er kans, nog een deel van den oogst te redden. De gronden zijn evenwel zoo doorweekt, dat het niet mogelijk is landbouwmachines op de landen te brengen. Daarom wordt een groot deel van de, door wind en regen neer geslagen tarwe, met de hand gezicht. Graan gewassen en aardappelen hebben zeer van den regen geleden. Alleen suikerbieten be loven nog een goeden oogst. In Bombay is het nu al een week rustig, tengevolge van wolkbreuken, die bijna alle straten onder water hebben gezet. Tengevolge van zwaren regenval in de Zuidelijke Fransche departementen is voor honderden millioenen schade aangericht. Amerikaanche havenarbeiders zullen geen goederen voor Joego-Slavië laden, vóór behoorlijk is opgetreden tegen hen, die verantwoordelijk zijn voor het neerschie ten van Amerikaansche vliegtuigen. Indische Repatrieeringsdienst wordt opgeheven De laatste schepen, welke onderweg zijn Ter geleidelijke opheffing van den repa- trieeringsdiienst in Indië, zullen luit.-kol. S. C. F. Maas en mr J. H. J. Schouten, resp. hoofd van bedoelden dienst in Nederland en directeur van het C.B.V.O., zich Vrijdag as. per vliegtuig naar Batavia begeven. De volgende schepen met repatrieerenden zijn thans nog onderweg: de „Volendam" en de „Sibajak" uit Australië, de „Nieuw Hol land", de „Oranje", de „Johan de Witt", de „Weltevreden", de „Indrapoera" en de „Kota Baroe" uit Ned.-Indië. Begin October wordt het Laatste, speciale repatrieeringssohip in Nederland verwacht. Ned. militairen verrichten prach tig werk in de Preanger De bevolking keert weer terug naar het land Het hoofd van de Amacab op Java, mr Ch. W. A. Abbenhuis, heeft na een bezoek aan de Preanger zijn bewondering uitge sproken voor het schitterende pacificatie- werk der Nederlandsche militairen in dat gebied. De bevolking is er grootendeels terugge keerd om aan het werk te gaan. In een dessa heeft men een verrassende ontvangst gehad: enkele honderden schoolkinderen zongen het gezelschap toe, terwijl er dringend gevraagd werd naar foto's van H. M. de Koningin. In Bandoeng wordt de toestand rustiger; in verband hiermede is de avondklok weer een uur verlaat en gesteld op 12 uur. Op 14 Sept. zal op het kerkhof Antjol nabij Tandjong Priok, een groot eeresaluut worden gebracht ter nagedachtenis aan de burgers en militairen,, ongeacht landaard en nationaliteit, die tijdens de Japansche bezet ting over den geheelen Archipel wegens illegale handelingen werden geëxecuteerd. De Ned.-Ind. legerodt, S. H. Spoor, die tot diusver tijdelijk luit.-gen. was, is' be noemd tot luit.-gen. Kwestie heeft achtergrond van Wereldpolitiek De Britsche minister-president heeft he denmorgen in Lancaster House te Londen de conferentie over de Palestijnsche kwestie geopend. Attlee zeide, dat geen regeling van de kwestie mogelijk zou zijn, indien niet elke gemeenschap bereid was tot conces sies. Aan discussies over het verleden moet niet teveel tijd meer worden besteed, zeide hij. De Britsche regeering wil alles doen wat in haar macht ligt, om de economische expansie en den socialen vooruitgang van de Arabieren te bevorderen. Hij betreurde het, dat de Palestij nsche Arabieren besloten hadden geen vertegenwoordiging te zenden, doch het stelde hem tevreden, dat het Arabische gezichtspunt, in weerwil daarvan, toch op adequate en effectieve wijze naar voren gebracht zou kunnen worden. Attlee verklaarde, dat de Britsche regeeringen ge durende vijf en twimtig jaren met belang stelling den vooruitgang van de Arabische nationale herleving gevolgd hadden. De Britsche regeering betreurt het, dat Pa lestina thans in onrust is. Ter opheffing van die onrust is deze conferentie belegd. De Britsche regeering heeft een plan ter oplos sing van de kwestie voorgelegd, welk plan als eerste in beschouwing zal worden ge nomen. „Ik wensch echter duidelijk te ma ken, aldus Attlee, dat wij niet reeds van tevoren onze meening hebben bepaald. Het plan van de Britsche regeering ïg geen be sluit, waaraan wij gebonden zijn, doch een voorstel, dat wij u verzoeken te willen be- studeeren. Het staat iederen afgevaardigde vrij om amendementen in te dienen of Evenals in Amerika, zal thans ook in Ne derland het amateurtoonel over een eigen theater beschikken. In het Bosch van Bre- dius, op de grens van Huizen en Naarden, is thans een theater in wording voor het ama- teur-tooneelgezelschap „De Plankeniers". Half October zal het worden geopend met een stuk van Ben Johnson. TWEE ROOFOVERVALLEN OP CAFé'S. Twee gemaskerde mannen, gewapend met revolvers, hebben in den nacht van Zater dag op Zondag een roofoverval gepleegd op het café van K. Fleuringen te Albergen. Ze dwongen den caféhouder een bedrag van f 5000.— af te geven. Eenige dagen eerder werd onder gelijke omstandigheden een dergelijke roofoverval gepleegd op een buiten-café te Hengelo. Van de daders ontbreekt elk spoor. voorstellen in geheel andere richting te doen". Attlee herinnerde er aan, dat de Palestij nsche kwestie niet afzonderlijk be handeld kon worden, doch beschouwd moest worden tegen den achtergrond van de wereldpolitiek. H. M. DE KONINGIN ONTVING GRIEKSCHEN GEZANT Hedenmorgen ontving H.M. de Koningin in afscheidsaudiëntie den Griekschen gezant, den heer M. J. Romanos. POLITIEKE DELINQUENTEN D Belgische minister van Justitie heeft tij dens zijn bezoek aan Nederland met zijn Ned. collega van gedachten gewisseld over de politieke gevangenen. Oostfrontstrijder komt er best af Dank zij z'n zeer jeugdigen leeftijd. Voor het eerst heeft het Bijzondere Ge rechtshof te Amsterdam over een voorma- ligen SS-frontstrijder een voorwaardelijk vonnis geveld. De thans 19-jarige G. H. Hoogland, uit Amsterdam, die op 16-jarigen leeftijd dienst nam bij de Waf f en-SS en aan het Oostfront heeft gevochten, hoorde Maandag een von nis tegen zich uitspreken van zeven maan den voorwaardelijk met een proeftijd van drfie jaar en met de verplichting zich onder toezicht te stellen van bijzondere jeugdzorg. Toen hij in het begin van dit jaar terecht stond, beriep H. zich op het nationaal- socialistische milieu bij zijn ouders thuïjs. Hij vestigde den indruk, van deze idealen grondig genezen te zijn en smeekte om een kans zich alsnog een goed vaderlander te kunnen toonen. De uitspraak werd verdaagd ter observa tie van H. 5<n een inrichting voor bijzondere jeugdzorg. In Augustus kwam hij opnieuw voor het Hof, waarbij deze instelling een gunstig rapport over hem uitbracht, met meergenoemd mild vonnis als resultaat. VERRAAD EN DOOD VAN ILLEGALE WERKERS. De R'damsche Kamer van het Bijz. Ge rechtshof te 's-Gravenihage veroordeelde gisteren de 22-j. steno-typiste Dorothea van Gemerdem te R'dam, die den 26-j. student R. M. v. Baarle in handen van de Duitse hers speelde, hetgeen den jongeman het leven kostte, tot 10 jaar gevangenisstrafTegen het jeugHüjge echtpaar J. de JongVermeu len te R'dam, dat den 25-j. J. Schouwenburg in den dood had gedreven door hem aan den S.D te verraden, werd levenslang ge- ëischt. Mijnheer Pimpelmans gaat paardje rijden door G. TH. ROTMAN 25. Een gemeentewerkman echter, die juist in de buurt aan 't straten sproeien was, wist beter raad. Hij schroefde de slang op de naastbij zijnde brandkraan en gaf het be wusteloze gezelschap een fris bad. De ver doving war ineens geweken en ze namen al lemaal de benen. 26. Even later keerde meneer Pimpelmans huiswaarts, druipnat. Hij leek nu niets meer op een ruiterstandbeeld, integendeel, hij was nu een „ridder van de droevige figuur", of liever van de natte figuur en bovendien was hü ook al z'n dure medicamenten nog kwijt. Kerk en Schoot Ned. Herv. Kerk Beroepen te Bolsward (toez.) A. Bon- genaar te Tolbert; te Brakel M. Verweij te Neder-Langbroek; te Eemnes-Buiten K. J. v. d. Berg te Garderen; te Losdorp (toez.) D. J. Politiek te Helium (Gron.); te Meed en cand. D. J. v. Wezep te Groningen. Aangenomen naar Ommen (buiten- gew. pred.pl.) R. Schellenberg, geestel. verz. kamp „Erica" te Ommen; naar Akersloot A. van Santen te Zeist. Bedankt voor Amsterdam I. P. v. d. Waal te Haarlem (nad. besl.); voor Tienho ven J. A. Tammers te Vroomshoop; voor Wissekerke A van Roon te Oude en Nieuwe Wetering. Geref. Kerken. Beroepen: te Vollenhove-S.: M. Post te Den Burg op Texel. Bedankt voor Ruinerwold-Koekange en Oosterend op Texel: G. S. Oegema te Hau- lerwijk; voor Utrecht D. Roest te Hoogeveen (nad. besl.); voor Rotterdam-Feijenoord: E. Nawijn te Bergum. Benoemd tot ziekenh.pred. te Amster dam H. Mulder, em. pred. aldaar; tot hulp- pred. te Delden M. v. Dijk, em. pred. te Nieuweroord (Dr.) Chr. Geref. Kerk Tweetal te Aalsmeer H. W. Eerland te Dokkum en B. Nederlof te Eindhoven. Bedankt voor Zutphen P. Westerloo te Thesinge (Gron.) Vrije Evang. Gem. Drietal te Velp W. Zijlstra te Enschedé; Joh. C. W. Beeuwkes te Kampen en J. En ter Jr. te Zeist. Beroepen te Velp Joh. C. W. Beeuw kes te Kampen. WERELDRAAD VAN KERKEN. Gedurende een rede, gehouden te New- York voor 300 Am. leiders der prot. kerk, heeft de aartsbisschop van Canterbury, dr Geoffrey Fisher, aangedrongen op eenheid der prot. secten in den Wereldraad van Kerken. Deze Raad moet „de stem van het christelijk geweten worden", zeide de Aarts bisschop. DE KRUISBANIER. Onder dezen naam verschijnt het Belg. Alg. Evangelisch weekblad, met als redac teuren: dr W. Lütjeharms, ds J. de Vries en ds H. J. Winter; adres Steijnstraat 169, Hoboken-Antwerpen. Het blad bevat o.m. beschouwende artikelen, bijbelstudies, Kerk geschiedenis. ZIEKENVERZORGING De Ver. tot Bevordering van Geref. Zie kenverzorging in Nederland kwam onder presidium van ds G. J. Koolhaas van Olde- broek in jaarvergadering bijeen. In de zie kenhuizen „Bethesda" te Hoogeveen en „Sa lem" te Ermelo worden resp. 2272 en 1506 patiënten verpleegd. Benoemd werden tot secr. ds A. den Hartogh te Harderwijk en tot penningm. de heer W. v. d. Kamp te Kampen. Machtiging werd verleend tot het sluiten van een oblig. leening ter aflossing van schulden op korten termijn en voor de uit breiding van de ziekenhuizen. INTERNATIONAAL CONGRES VOOR RELIGIEUZE MUZIEK Van 16 tot 22 Sept. zal te Luik het tweede internationale congres voor religieuze mu ziek bijeenkomen, waaraan R.K., Prot. en Israëlietische afgevaardigden van een 12-tal landen zullen deelnemen. Nederland zal hierbij vertegenwoordigd zijn door M. A. Franssen, voorz. van de Vereeniging van Kath. organisten in Nederland. RENTELOOZE VOORSCHOTTEN AAN GEREPATRIEERDE STUDENTEN. Uit Indië gerepatrieerde studenten, die voornemens zijn het volledige onderwijs aan de Rijksuniversiteiten of de Techn. Hooge- school bij te wonen in het studiejaar 1946/ 47 en aan wie een renteloos voorschot is toegekend, kunnen hun collegeld betalen met de afgifte van een door den min. van O., K. en W. opgemaakte akte van schuld bekentenis ter grootte van het verschuldigde bedrag. R.K. UNIVERSITEIT TE NIJMEGEN. De rector-magnifiicus der R.K. Univer siteit te Nijmegen, prof. dr J. M. Cornelis- sen, zal op Maandag 16 Sept. a.s. zijn ambt overdragen aan zijn opvolger, dr A. J. M. Mulders. AANVANG STUDIEJAAR R.K. ECON. HOOGESCHOOL. Op 16 September, bij den aanvang van het 20e studiejaar d'er R.K. Econ. Hoogesdhool te Tilburg, zal prof. dr. M. J. H. Kobbenhagen het rectoraat overdragen aan prof. dr. P.. P. v. Berkum PERSONALIA Aan mr. F. Florschuetz, die benoemd is tot plantkundige bij die Rijkslandbouwproef stations te Velp, is eervol ontslag verleend als secr. vil. Coll. v. curatoren der Land- bouwhoogeschool te Wageningen. MUTATIES P.T.T. Benoemd tot referendaris der P.T.T. j. Rook met aanwijzing als directeur van het Postkantoor te Schiedam. Aan J. F. J. M. Theunissen en J. P. Adelink is eervol ont slag verleend als directeur van het Post kantoor te Almelo en te Medemblik. Volgens de slotverantwoording van de „Help Holland Council" te Londen is in totaal aan giften 252.223 pond sterling ont vangen. De p.-f. van het Bijz. Gerechtshof te Rotterdam heeft tegen de aartsverraders H. Eb beling, J. H. Fakkeldij en D. Zinger al daar, resp. 10 j., 12 j. en 8 j. geëischt. Amsterdam is door den Internationalen Raad van Vrijdenkers aangewezen als zetel van den Raad voor het jaar 1946. Het „Willem Heydt-koor" te Nijmegen zal in verschillende steden van ons land kerkelijke composities van Willem Heydt uitvoeren. Tot subst.-griffier bij de rechtbank te Arnhem is benoemd mr F. H. Cannegieter, thans wnd griffier. Aan dr A. B. F. A. Pondman is op ver zoek eervol ontslag verleend als geneeskun dige van het Rijksinstituut v. de Volksge zondheid te Utrecht. De directeur-generaal van de F.A.O., Mc Dougall heeft medegedeeld, dat, indien de F.A.O. het werk van de UNRRA zou over nemen, waarchijnlijk ook de leden die niet bij de F.A.O. zijn aangesloten, geholpen zul len worden. In Parijs worden thans Fransch-Brit- sche economische en financieele besprekin gen gehouden. Ghandi deed een beroep op de Moham- medaansche Liga, om den vrede te hand haven tusschen Hindoes en Mohammedanen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2