■hieuwe £riftsdp Cunuwnf Hog vijfduizend landverraders naar de mijnen Bij de Schaakmeesters op de Russ. ambassade Bulgaarsche Kon. Familie zoekt troost in Portugal IDist TJ DINSDAG 10 SEPTEMBER IMS Ze Serie, Ze Jaargang vanaf 7 Mei 1915, No. 120 Abonnementsprijzen 0.26 per week 1.10 per maand 3.25 per kwartaal (bij vooruitbetaling) (bij betaling p. kwit. verh. m. adm.kosten) Advertentiën 0.15 per m.m. BIJ contract belang rijke korting Postrekening 5 8 9 3 6 Christelijk-Nationaal Dagblad Bureaux Redactie en Administratie: HOOGEW O ERD 103 Telefoon 22710 Hoofdredacteur: Dr E. DIEMER Redactie: B. VAN DER ROS voor Leiden en Omstreken „Stonfuastidj is abcMfuflf my a Ijerl in feyljenspoet" Groothoff zou de willen nemen proef „Aan de Regeering heb ik verzocht in totaal 7000 gedetineerden de gelegenheid te geven op de mijnen te gaan werken", aldus vertelde dr R. C. T. Groothoff, de beheerder der mijnen, aan het A.NP. Op het oogenblik werken er reeds 2000 politieke gedetineerden. Zij komen vrijwil lig, vertelde hij, en zij werken goed. Eenigen tijd is de aanneming stopgezet om de geeste lijke en sociale verzorging in de kampen en de bewaking bij het vervoer te organiseeren, maar nu kan de tewerkstelling worden voortgezet. In den regel worden S.S.-ers en personeel van de Kriegsmarine op de mijnen aange nomen, waarvan verondersteld mag worden dat zij nog wel enkele jaren voor hun mis dragingen zullen moeten boeten. Zij worden streng, maar menschelijk behandeld en ge tracht wordt, o.a. door het geven van be hoorlijke voorlichting, hen weer geschikt te maken voor opneming in de maatschappij. Bij de beoordeeling van de vraag, of en wanneer zij voor reclasseering in aanmer king komen, speelt ook de wijze, waarop zij hun werk op de mijnen verrichtten, een be langrijke rol. Worden zij behoorlijke bur gers, dan kunnen zij ook na den straftijd op de mijnen blijven werken. Er is momenteel te weinig personeel op de mijnen en voor het oogenblik wordt met behulp van deze gedetineerden een moeilijke periode overbrugd. De tewerkgestelde gedetineerden krijgen loon en gezinstoelagen. Zij moeten daarvan de kampkosten betalen, maar kunnen de rest van het verdiende geld aan hun familie sturen. De mogelijkheid bestaat nog altijd om en kele duizenden Poolsche arbeiders voor de Hoe gezellig het was... In Oisterwijk werd in den nadht van Zaterdag op Zondag een zilveren bruiloft gevierd. De stemming liep nogal hoog op, zoodiat een der gasten door messteken in rug en luchtpijp werd getroffen, terwijl zijn vader in de Longen werd geraakt. In totaal werden 6 menschen naar het zie kenhuis vervoerd. Vandaag opende Jaarbeurs haar poorten Ook agrarische beurs begon haar werk. Met het simpel openen van de groote deuren is vanochtend, om negen uur, de Jaarbeurs te Utrecht voor het publiek ge opend. Hedenochtend om half elf opende ir C. Staf, bij afwezigheid van minister Mansholt de eerste na-oorlogsche agrarische beurs op het Jaarbeursterrein. Bij het herstel van den Nederlandschen landbouw, aldus ir Staf, dringen zich twee voorwaarden aan ons op: n.l. ten eerste: kostprijsverlaging en ten tweede vergrooting van den afzet tegen loonenden prijs. De eerste wordt bereikt door het invoeren van nieuwe werkmethoden, de laatste door export, de levensvoorwaarde voor heel ons economisch herstel. De agrarische jaarbeurs kan zeker ïjn be langrijke mate bijdragen tot het vervullen van deze voorwaarden. Minister Lieftinck zal op 21 Sept. as. per K.L.M. naar New York reizen. BURGEMEESTER VAN AMSTERDAM BENOEMD Naar het A. N. P. verneemt is mr A. J. d'Ailly thans benoemd tot burgemeester van Amsterdam. Te Londen worden voor 250 afgevaar digden en 40 landen demonstraties gehou den van hulpmiddelen op het gebied van radio en radar. mijnen naar Nederland te halen. Ik vraag me echter af, aldus dr Groothoff, of de te werkstelling van gedetineerden niet de beste oplossing is, waarbij we kans hebbeti deze van oorsprong Nederlandsche mensehen op nieuw op te voeden. Snitselaar nog sneller dan v. Dijk Derde „Constellation" in 13*4 uur van New York naar Schiphol. Gisteren arriveerde op Schiphol de derde Lockheed Constellation voor de K.L.M., de PH-TAX. Het toestel, dat bestuurd werd door den piloot Snitselaar, had den tocht van New York naar Nederland gemaakt in den record-tijd van 13 uur 31 min. Gisteren kwamen op Croydon de Arabieren uit Saud-Arabië- aan, om in Londen de Palestijnsche conferentie bij te wonen. Leider der delegatie is prins Feisal (de kleinste van 't gezelschap), die vergezeld wordt door zijn 7-jarigen zoon Mohammed. De Ara bische Hooge Commissaris zal niet aanwezig zijn, als antwoord op de weigering van Engeland om den Moefti als leider der delegatie te accepteeren. Impressies tusschen Kaviaar en Madeira (Van een onzer verslaggevers) Gisterenmiddag kwam er een einde aan het verblijf van de schaakmeesters, doe in Groningen het Staunton-tournooi meemaak ten. Zij reisden samen naar Amsterdam en vandaar naar Den Haag, waar wij hein troffen in de Russische ambassade, als gas ten van ambassadeur Valkov en zijn echt- genoote. Hier was de zeer vermoeide Botwinndk, vergezeld van z'n charmante kleine, donkere Russische vrouw. Aan haar zijde trachtte een klein, zwartharig, kraaloogig meisje, dat naar den naam Orgin Botwirunik luisterde, op de teenen staand, iets te bemachtigen jvan de heerlijkheden, die op de tafels uitgestald stonden. „Neen", zegt mevrouw Botwinndk, „ik schaak zelf niet. Ik heb genoeg te doen met m'n man nareizen naar de verschdilllenide plaatsen waar hij speelt. Vlak voor den oor log waren we samen in Nottingham. In den oorlog woonden we in Moskou. Het was een vreeselijke tijd met groote spanning, omdait Geen reden aanwezig om Denis te vervolgen Nat.-soc. spreker in dienst van Bur. Nat. Veiligheid. Op vragen van den heer Vorrinik (P.v.d.A.) betreffende een op 7 Juli te Utrecht ge houden vergadering van nat.-soc. groepen heeft min. van Maanseveen geantwoord, dat het bureau voor Nat. Veiligheid van de diensten van Denis (voorm. adj. van Arnold Meyer en spreker op bedoelde bijeenkomst Red.) gebruik heeft gemaakt en deze uit dien hoofde beschikte over een auto van dat bureau. Volgens den minister bestaat er geen aanwijzing, dat Denis betrokken is ge weest bij de ontvluchting van Arnold Meyer en is er geen reden een gerechtelijk onder zoek tegen Denis in te stellen. ik vaak niet wist waar mijn man was, maar we zijn dien tijd gelukkig doorgekomen". Het heeft z'n voor en z'n tegen vrouw van een schaakkampioen 1 te zijn. Zooails de meeste vrouwen geen deel hebben aan het werk van haar mannen, gaat ook de arbeid van een schaakkampioen buiten zijn vrouw om, al ondervindt het gezin den weerslag van zijn activiteit door het nomadenleven dat de meesters plegen te leiden. (Voor vervolg zie Pag. 3) Geen bonnen meer noodig voor den schoenmaker Met ingang van j J. Zaterdag kan men z'n schoenen laten verzolen zonder daarvoor, zooails voorheen, ledenpunten in te moeten leveren. Door de knieën Het pleit schijnt thans wel beslecht te zijn: de Commissie-Generaal is er. Zij bestaat uit de heeren De Boer, Van PoU en SchermerhornWat gevreesd werd, is wer kelijkheid geworden. Bestond er in onzen kring in het algemeen reeds bezwaar tegen de instelling van zulk een Commissie-Generaal, in het bijzonder hadden wij aanleiding te doen uitkomen, dat de heer Schermerhorn om het zacht te zeggen niet dadelijk een aangewezene was om van deze commissie deel uit te maken. Zijn regeerbeledd, vooral ten aanzien van Indië, gaf ons dirt afwijzend oordeel in de pen. Nog zijn wij van oordeel, dat Indië bij de quasi-deskundigheid van dezen politicus niet gebaat is. Het is duidelijk, dat de R.K. ministers in dezen alsnog gezwicht zijn voor de eischen uit de P. v. d. A. De moeilijkheden, welke men had te overwinnen bij de samenstelling van de oommissie, zijn in dirt opzicht typee rend. De R.K. ministers zijn volledig door de knieën gegaan en hebben er zelfs ge noegen mee genomen, dat Schermerhoorn, voorzitter van de commissie wordt. Dat zijn secretaris, mr Sanders, nu ook secretaris wordt van de commissie, is een vanzelfspre kend sequeel. Thans kan „De Maasbode" wel in dezen trant redeneeren: „Inderdaad zijn er aan vankelijk verschillende bezwaren geweest tegen de Commissie-Generaal, maar nu zij er is, hopen wij, dat ook de tegenstanders haar hun moreel en steun zullen geven", doch deze redeneertrant verwacht bij hen, die te gen de commissie zijn, toch wel weinig ka rakter. Bij herhaling is van onzen kant de vinger waarschuwend omhooggestoken. Denkt men nu werkelijk, dat we dit zóó lichtvaardig hebben gedaan, dat we nu plotseling onze bezwaren niet kunnen achten? Wil de K.V. P. zich op sleeptouw laten nemen, het zij zoo, doch men eischte dit niet tegelijk van de anderen. Onze critlek heeft achteraf nog wei een bijzonder fundament gekregen door het ver handelde ter conferentie, welke de Partij van den Arbeid over Indië heeft gehouden. Ken merkend voor deze conferentie was de vrien delijke bejegening, welke Soekarno weder voer. Men leze den betoogtrant in „Het Vrije Volk". Toen er nog sprake was van een op standje en van Soekarno als een individuee- len rebel, was de man onaanvaardbaar als onderhandelaar.... Dit is nu anders gewor denWeliswaar ging op de conferentie nog een stem op tegen den „landverrader" Soekarno, maar het congres heeft de maat der tijden juister begrepen De dagen schijnen wel ver achter ons te liggen, waarin Logemann meende dat onder handelen met dezen oollaborateur „even on waardig als onvruchtbaar" was. Thans wordt Soekarno in volle glorie erkend en over zijn verleden wordt met graagte zand gestrooid. Inderdaad, we beleven inzake Indië wèl een principdeele politiek! Zal zich bij die van Italië voegen In Bulgarije sprak zich 92 van het aan tal kiezers voor de republiek uit. De Konink lijke familie trof maatregelen om de hoofd stad Sofia te verlaten. De regeering besloot, dat zij haar persoonlijke bezittingen, mag meenemen naar het buitenland. Koningin Leve de Koning?! 3 October 1918: Bulgarije, oproer en communistische agitatie. Koning Boris, 24 jaar, neemt de regeering over. Een volk, zonder dank en liefde schreeuwt: „Weg met den Koning!" Jaren later.... Koning Boris, de meest geliefde vorst van den Balkan. Thans.... September 1946Bulgarije koos, en wel vóór een republiek. 't Kan verkeeren, vooral in den Bal kan. DAT in de zwavelzuuirfaibriek van het stikstofbindingsbedrijf der staatsmijnen een handlanger P. J. Klaessen een vergiftiging heeft opgeloopen, tengevolge waarvan hij is overleden. DAT gen.-majoor van Voorst Evekink, opperbevelhebber der Ned. troepen in Enge- land, binnenkort in het huwelijk zal treden met mevrouw E. A. Pershouse. DAT in Vlissingen het eerste melasseschap, de Noorsche „Norse King", met 8000 ton melasse uit Cuba, welke is bestemd voor de veevoeder en alcoholproductie, is aange komen. DAT het bevel tot staking van de uit oefening van zijn functie aan J. Jorens, plv. aleapvaart comm. te^ Maastricht, is inge trokken. DAT de deurwaarders J. S. v. d. Hof te Arnhem, J. Veltkamp te A'dam en H. Vin- Cent te A'dam zijn weggezuiverd, zoomede de majoor van gem.-politie W. M. Versteeg te Schiedam, de onderinspecteur G. Graeler te R'dam en de directeur van het Loods wezen J. A. Krijs. DAT het A.V.R.O.-dansorkest de Sky- masters voor het doen maken van filmop namen in een Skymaster een vlucht boven Nederland en het Roergebied heeft gemaakt. DAT een impresario van het Spaansche circus Price per K.L.M. van Madrid naar Genève reisde, vergezeld dooreen chim pansee, bestemd voor het Zwitsersche circus Knie. DAT gisteren in de Landbouwhoogeschool te Wageningen de lie landbouwweek is ge opend onder voorzitterschap van prof. dr D. L. Bakker. DAT van 12 Sept. af bij de K.L.M.-pas- sagekantoren bijzondere enveloppen worden uitgegeven voor de speciale vlucht A'dam Johannesburg. DAT twee van de laatste Paramount-films, n.l. „Monsieur Beaucaire" en „The Searching Wind", per K1.M. van Londen naar Neder land zijn vervoerd om in het Paleis Soest- dijk voor de leden van de Kon. Familie te worden vertoond DAT in A'dam zijn gearresteerd een 19-J. militair en een 19-j. electricien, die twee van de taxi-overvallen aldaar op hun ge weten hebben. DAT het Prot. Chr. Werkverband uit de P. v. d. A. 20 en 21 Sept. een landel. samen komst houdt in K. en W. te Utrecht. DAT tot cultuurconsulent te Utrecht ls benoemd ir F. van Scha gen. DAT in Augustus Schiphol gemiddeld 2700 bezoekers per dag trok DAT tijdens het afgeloopen week-end een aantal Belgische en Ned. criminologen te 's-Gravenhage zijn bijeengekomen in een congres. DAT te A'dam is overleden de 73-j. huid arts Th. M. Passtoors DAT restauranthouders verplicht zijn niet 50 doch 100 gr. vleesch zonder bon per maaltijd te verstrekken, aldus Horecaf, afd. Rotterdam. DAT de Ned. Zionistenbond z'n ernstig misnoegen heeft uitgesproken over de Eng. houding t.a.v. de Joden en zijn eischen on verzwakt handhaaft wat betreft de vrije immigratie, landaankoop en zelfverdediging in geheel Palestina. DAT 450 Rotterdammers gisteren via de Noordzee de A'damsche havens in oogen- schouw hebben genomen en vandaag het omgekeerde geschiedde, teneinde de waar deering voor elkaar te versterken. DAT gisteren 21 Zwitsersche zakenlieden op Schiphol landden, om diverse Ned. in dustrieën en bedrijven te bezichtigen en den gasten 's avonds een diner werd aan geboden door 't A'damsche Gemeente bestuur. DAT de Bond voor Bedrijfsautoverkeer in Nederland bij den ministerraad heeft ge klaagd over de wijze van optreden van de Ned. Intern Wegvervoersorganisatie (N. I. W. O.) DAT in de St.-Crt. van gisteren is opgeno men' een regeling van loonen en arbeidsvoor waarden in het darmbedrijf. DAT op grond van het Zuiveringsbesluit ontslag is verleend aan mr A. C. M. J. Bo mers te Den Haag uit zijn ambt van notaris m.i.v. 13 Sept. 1946. DAT de ex-NSB-burgemeester van Delft, A. v. Leyenhorst, gisteren door het Tribu naal aldaar, tot vier jaar .intern, en ver beurdverklaring van f 5000.— werd veroor deeld. DAT te 's-Gravenhage de oudste inwoon ster is overleden en wel de wed. C. Rijn bende—Gerdenier, die op 1 Oct. 103 jaar zou zijn geworden. DAT per 1 Nov. a s. hotel Birkhoven te Amersfoort ter beschikking komt van den Chr. Boeren, en Tuindersbond voor de in richting van een conferentie-oord. DAT de 16—jM. Z. te A'dam door het spelen met een lichtkogel ernstig aan het linkeroog is gekwetst. DAT de Centrale Rederijkers Studiebiblio theek, Hoendiepkade 9 te Groningen, een prijs vraag heeft uitgeschreven voor 3-bedrijven stukken, geschikt voor dilettantentooneel, waarvoor inzendingen worden ingewacht vóór 1 Jan. 1947. DAT binnenkort een Ned. delegatie naar Hongarije gaat om de economische en diplo matieke betrekkingen te herstellen. Johanna en de negenjarige koning Simeon, zullen zich over Egypte naar Portugal be geven, om zich daar te voegen bij de Itar- ldaansche koninklijke familie. Koningan Johanna is ml. een zuster van koning Um- berto. De negenjarige koning beseft nauwe» lij-ka 'wat hem overkomt. Hij verheugt zich, aldus de berichten, er alleen op, dat hij nu zijn grootvader Victor Emanuel en z'n Ita— liaansche neefjes en nichtjes zal zien. Prinses Elizabeth's uitverkorene? Dit is een „oorlogsfoto" van prins Philip van Griekenland, met wien, volgens Lorv- densohe krantenberichtenprinses Elizabeth, van Engeland zich zou verloven. De prins was, toen deze foto werd gemaakt, aide-de-champ van Mounbbatten. Sindsdien keerde hij in het burgerleven terug, waarin hij niet alleen zijn uniform uittrok, maar ook zijn baard afschoor. Nieuwe storing op komst, aldus De Bilt Aanvankelijk droog weer, met weinig wol ken. Morgen overdag opnieuw regen; weinig verandering in temperatuur. Naar Zuid- West of Zuid terugloopende wind, die in. de kuststrook tot krachtig toeneemt. ZON EN MAAN. Woensdag: Zon op 6.07 en onder 19.06; Maan op 19.41 en onder 5.39. Nieuwe Maan,

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1