Leidsche Chr. H.B.S. viert haar zilveren feest NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1946 Een hoekje aan de tuinzijde van de Chr. H. B. S. aan de Kagerstraat te Leiden, welker zilveren jubileum deze maand wordt herdacht. Een stekje, dat tot een boom uitgroeide De Ohr. H.B.S. in het zilver. Op 23, 24 en 25 September zal het bestuur met de leeraren, leerlingen en oud-leerlingen van de Ohr. Hoogere Burger School aan de Kagerstraat te Leiden het 25-jarig bestaan van de school vieren, welk jubileum op 2 September 1944 den eigenlijken openings datum door de oorlogsomstandigheden niet kon worden herdacht. Het eerste bestuur van de voree naging, welke in 1918 werd opgericht, is er spoedig in geslaagd een geschikt gebouw te vinden om er de school in te vestigen en zoo werd in September 1919 met een eerste klasse van 25 leerlingen en een tweede klas met 9 leer lingen im het woonhuis Witte Singel 103 be gonnen. Van het eerste bestuur zijn nog slechts enkele leden in leven. Van deze hebben zich vooral de heeren ds E. H. Broekstra en dr J. G. van Es zeer verdienstelijk gemaakt. Van de later gek omen en zijn 't vooral de heeren J. P. Mulder, L. Bosch, dr P. M. de Planque en B. Lont Rzn, die veel tijd en werk aan de school hebben gegeven. Meestal zijn de aanvangsjaren van inrioh- Het eerste eimdexameen in 1923, was eén groot succes, daar alle 6 oandidaten zijn ge slaagd. Met uitzondering van een tweetal jaren werd in de daarop volgende jaren bij de eindexamens A, zoowel als B., steeds een zeer behoorlijk resultaat verkregen en heb ben reeds bijna 700 leerlingen het einddiplo ma behaald. In de jaren voor den oorlog heeft de school zich vrij rustig en op gewone wijze kunnen ontwikkelen en kon ze zich vormen tot een normale inrichting van gemiddelde grootte. Van 1939 tot 1945 werden natuurlijk zeer groote moeilijkheden ondervonden, zij betreurt 't verlies van één der leeraren, den heer M. C. Jelier, dde in 1943 in Duitsche gevangenschap overleed en van haar oud- leeraar ds F. H. de Jong, die gefusilleerd is en van verschillende oud-leerlingen. Van de op school ingeschreven leerlingen ontviel er gelukkig geen en men was zoo gelukkig dat 't gebouw intact bleef en als school gebouw gebruikt kon blijven. Dankbaar en trotsch kunnen Bestuur en leeraren en vrijwel alle "leerlingen geden ken dat ze zich in die jaren geschaard ge houden hebben aan de goede zijde. Zoo is door het Bestuur nooit toestemming ge vraagd aan het Departement bij een be noeming van een nieuwen leeraar, maar altijd is meegedeeld zonder meer wie be noemd was. En meer dan eens heeft de Di recteur in dien tijd een reprimande moeten incasseeren van het Departement bijv. na het bezoek van den z.g. inspecteur voor orde op de Middelbare scholen die constateerde dat verschillende leerlingen in kleeding en houding demonstratief de dagen van Mei '40 herdachten. Op Maandag 23 Sept. zal er een herden kingsbijeenkomst zijn in de Pauluskerk te Oegstgeest en 's middags de receptie van het Bestuur in het schoolgebouw. Dinsdag 24 Sept. is de dag voor de reünis ten, die aan een koffiemaaltijd zullen deel nemen, terwijl zij op 24 Sept. met een deel der leerlingen en bwa* ouders een schouw- burgavond kunn-m bijwonen. Woensdag 25 Sept. zijn er sportfeesten en 's avonds wordt het feest in den schouwburg voor de overige leerlingen met hun ouders herhaald. EEN DOKTER NOODIG? GODSDIENSTOEFENINGEN. Geref. Minnehuis, Donderdag, 7 uur, dhr. De Groot; Chr. Geref. Kerk, 10 en 17 uur, ds Joh. Jansen; Geref. Gem., 10 en 17 uur. ds Rijksen; Evang. Luth. Gem., 9 uur, ds Kastelijn te Culemborg; Doopsgez. Gem. 10.30 uur, ds Elderimg te Oegstgeest; Eglise Wallonne, 10.30 uur, ds Michelin te Den Haag; Remon. Gem., 10.30 uur, ds Poort man; Ver. v. Vrijz. Herv., Volkshuis, 10.30 uur, ds v. d. Heijden, Willem de Zwijger- kerk, 10.30 uur, dr Faber te Schiedam; Ev Ghr. Gem., 10 en 17.40 uur, dhr v. d. Horst; Vrije Kath. Kerk, geen dienst. WELKE APOTHEEK? De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Zaterdag 13 uur tot Zaterdag 8 uur waargenomen door Apotheek van Driesum, Mare 110, tel. 20406 en de Zui- der-Apotheek, Lammenschansweg 4, telef. KATWIJKSCHE KUNSTKRING. Aangemoedigd door de daadwerkelijke be langstelling van de zijde van het kunstzin nige deel der Katwijksche burgerij in het vorige seizoen, heeft het bestuur van den Kunstkring het ook ditmaal aangedurfd met een programma voor den dag te komen, dat aan de hoogste eipchen voldoet. Bovendien is gestreéfd, de toegangsprijzen zoo laag te stellen, dat velen zonder al te groote gelde lijke offers van goede kunst zullen kunnen genieten. Aangekondigd werden in de keu rig uitgevoerde folder het optreden van den pianist Iskar Aribo (October), de decla- matrice Nel Oosthout (November), de zan geres Jo Vincent (December), den declama tor Max Croiset (Januari), den musicoloog Casper Höweler (Februari) en het Haagsch Instrumentaal Kwintet (Maart). Nadere bij zonderheden in zake plaatsbespreking en verdere prijzen zullen per raambiljet en per advertentie in de pers worden aangekon digd. V GEMENGD TOONKUNSTKOOR. Het Gemengd Toonkunstkoor (dir. Wil lem Mizee), dat onlangs weder werd opge richt en waarvan de repetities volgen- week zullen aanvangen, is voorneme,y>7j studie te nemen „The dream of Ger van den Engelschen componist Ele r zie de advertentie in ons blad van^®r,. Dr P. C. van Arkel, de directeur van de jubileerende Chr. H. B. S. tinken als deze moeilijk, voornamelijk zijn de zorgen, dde zich voordoen van financiee- len aard en vooral de penningmeesters (dr J. G. v. Es. B. Lont, imr L. Sprey en R. Ynte- ma) hebben een zeer zware taak gehad, welke zij echter op voortreffelijke wijze heb ben volbracht. Het tegenwoordig bestuur bestaat int de heeren prof. dr J. de Zwaan, voorz., J. P. Mulder, seer., R. Ymtema, penningmeester, mr L. Sprey; mr C. J. Woudstira; L. Bosch; dr E. E. v. d. Laan. De leiding van de jonge school werd op gedragen aan dr S. C. Meyeringh, die deze op voortreffelijke wijze waarnam tot 1927. In dat jaar werd hij benoemd tot rector van 't nieuw opgerichte Chr. Lyc. te Bandoeng. Het is wel typisch dat ook de tweede rector van de Randoengsche school prof. dr K. Posthumus een oud-leeraar van de Chr. H,B.S. te Ledden is. In 1927 werd dr P. C. van Arkel tot directeur benoemd, welke functie hij nog steeds bekleedt. Van de 9 in 1919 benoemde leeraren zijn er nog drie aan de school verbonden, n. 1. de dames dr G. Grosheide, A. A. van Weel en de heer C. A. de Bruyn, die dus eveneens jubileeren. Ook de heeren G. A. Janssen en W. M. Heijl zijn thans 25 jaar aan de school verbonden. Het pand Witte Singel bleek na enkele jaren te klein om de groeiende school te herbergen. De H. B S. is nooit met sprongen vooruitgegaan, maar is wel altijd'geleidelijk uitgegroeid. Bij het betrekken van het nieuwe gebouw aan de Kagerstraat in 1924, was men de 100 leerlingen gepasseerd, in 1934 de 200 en thans zijn ér ruim 300 jongens en meisjes, dde de school bezoeken. Als de toeloop, die er in de laatste jaren was, blijft aanhouden, zullen meer klassen gevormd moeten worden, waarvoor rwi geen plaats is, zoodat dan tot uitbreiding zal moeten worden overgegaan. Dr C. de Jong en oud-gymnasiasten werden herdacht Dinsdagmiddag bij het uitgaan van de school aan den Ter wee weg, stak het zoontje van den heer V. plotseling den weg over Zonder naar links of rechts te kijken. Hij werd gegrepen door een voorbijkomende mo torrijder, waardoor hij tegen den grond werd gesmakt, en vrij ernstig werd gewond. Het slachtoffer is naar het ziekenhuis vervoerd. Van verschillende inwoners uit Oegst geest zijn bij de politie klachten ontvangen van personen, die aan de deur pannen vra gen om die te laten repareeren en welke nog steeds niet teruggebracht zijn, Men zij ge waarschuwd tegen deze onbekende personen. De politie vestigt er de aandacht op dat het 's avonds verboden is, zonder vóór af achterlicht te rijden, daar deze lampen voor het rijwiel thans weer te krijgen zijn. In bij zondere gevallen (o. a. bij massieve banden) zal, indien het onmogelijk is, een uitzonde ring worden gemaakt. LEIDERDORP. In de gehouden gemeenteraadsvergade ring heeft men allereerst als opvolger van den heer J.. Peereboom, die wegens familie betrekking met den heer C. de Graaf niet in den Raad kon zitting nemen en uitgeloot werd, den heer S. J. v. d. Stoel aangewezen. Het praeadvies inzake het stichten van een Vereenigingsgefoouw werd door B. en W. voorloopig ingetrokken. Hierna dankte burgemeester v. Diepingen den heer Splinter voor alles wat hij gedu rende de >25 jaar als wethouder voor de ge meente heeft mogen doen. Voorts spraken waardeerende woorden de heeren P. Boot, G. v. d. Zwan en weth. Splinter. Onder de ingekomen stukken bevond zich een aan vraag voor Subsidie Schoolkinderen van de Nat. Feestcommissie. Tijdens deze raadsvergadering vond de huldiging plaats van weth. Splinter, waarbij het woord werd gevoerd door den gem.-secr., di?n heer B. G. Corts, namens het gemeente- personeel; dr. J. J. Persant Snoep, als voorz. van het huldigingscomité; dr. G. J. Streeder, ds. G. Koch, ds. P. J. Honnef en ds. J. J. v. Dijk. Allen schetsten weth. Splinter als een goed bestuurder, die in de zeer moeilijke be zettingsjaren een ieder ten voorbeeld was geweest. De sprekers lieten hun speeches vergezeld gaan van mooie geschenken. W'atJh. Splinter dankte in enkele welgekozen be woordingen. Het prachtige gebrandschilderd raam in het trappenhuis van de Chr. H. B. voorstellende Jezus met zijn discipelen, wandelende tusschen de korenveldén. ZOETERWOUDE. De nieuwe gemeenteraad is 'voor het eerst bijeengekomen. De leden werden door burg. Smeets geïnstalleerd. In zijn openings woord zeid-e de voorzitter, dat een eerlijke en nauwe samenwerking is vereisoht, welke alleen zal gericht zijn op de behartiging vam de gemeentebelangen. Tot wethouders werden gekozen de heeren G. van Leeuwen en De Graaf, reep. met 11 en 9 stemmeh. De voorz. feliciteerde beiden met hun benoeming en memoreerde in zijn toespraak het vele goede, dat de scheidende wethouder Van Vliet voor de gemeente heeft gedaan. In de commissie voor het waterleidingbe drijf werden gekozen de heeren Q. Onder water, W. Thijssen en C. van Leeuwen. Bij de rondvraag merkte de heer Van der Ploeg op, dat bij een brand is gebleken, dat de brandblusch,middelen niet in orde zijn en hij vroeg, of het juist is, dat de brandweer van Leiden> bij eersten oproep hulp heeft toe gezegd. -hetgeen door den voorz. juist wordt genoemd. De heer De Graaf klaagde over slechte verlichting aan den Hoogen Rijndijk, vooral bij, de Brugg-estraat. De voorz. ant woordde, dat tegen half September de lan taarns in orde worden gemaakt. Kunst en Letteren KENT V DEZE DUITSCHE HEEREN MISSCHIEN NOG? JOHANN SCHaFER Stunmsohiarführer SS, Bin nenhof 7 te 's-Gravenhage. RUDOLF BLEISTEN ER SS Hauptamt Germische Leitetelle. FRIEDRICH BORMANN Obersturmführer SS. Afd. II A te 's-Gravenhage. Bovengenoemde Duitschers zijn ter beschikking gesteld van de Sub Commissie Opsporing Uor Jogs misdrijven 's-Gravenhage. Klachten met betrekking tot misdrijven door deze Duitschers tijdens de beretting gepleegd, kunnen ten spoedigste, liefst mondeling, wor den gedaan aan de P.R.A. voor 's-Gravenhage fe. o. (Afd. Vreemdelingen en Oorlogs misdadigers) Lange Voorhout 13, Kamer 42A, fce 's-Gravenhage. De Zondagsdienst der huisartsen wordt morgen waargenomen door dr De Bruyne, dr Postel en dr Verbrugge. HEBT GIJ „KENT GIJ ONZE MOLENS?" REEDS BEZOCHT? De tentoonstelling „Kent gij onze Molens?*' in het museum „De Lakenhal" trekt vele bezoekers. Deze week ontving de du'kzend- ste bezoeker een gids ten geschenke. Voor den 1500sten is het aardige boek „Molen leven in Rijnland" beschikbaar gesteld. Woensdag 11 September om 3 uur n.m. wordt weer een rondleiding op de tentoon stelling gehouden. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Wijnoudt H. A., z. van W. H. Taconis en C. Prinsen; Jacqueline C., d. van J. Kiel en A. C. Jansen; Leonard, z. van D. G. van Noort en J. M. Rethans; Theo F., z. van E. Beens en J. Korporaal; Anneliesje, d. van J. A. Faas en T. J. Otte; Adriana M., d. van A. Voortman en C. A. Neuteboom.' OVERLEDEN: L. Koekoek, 45 j.; O.. Steen beek, 4 j.; C. M. C. DekkerDekker, 72 j.; J. Hennik, 70 j. ONDERTROUWD: J. J. de Blanken, -26 j. en E. E. Knopperts, 24 j.; J. P. A. de Bruin, 21 j. en M. de Bruin, 19 j.; D. van Deventer, 24 j. en C. W. Pouw, 29 j.; F. H. J. Heuzen, 26 j. en M. Linsohoten, 21 j.; M. P. Hoog kamer, 26 j. en T. J. E. Paauw, 24 j.; J. Kleijn, 26 j. en S. T. de Graaf, 23 j.; C. Pauw, 26 j. en M. E. van Daalen, 22 j.; D. van Vliet, 26 j. en C. M. S. <te Vos, 22 j.; J. Vrijmoed, 20 j. en R. van der Pluijm, 18 j.; P.. L. D. de Wekker, 21 j. en I. M. de Graaf, 18 j.; W. Zwanenburg, 42 j. en A. M. Slinger, 37 j.; A. H. Stouten, 50 j. en M. S. van Oosten, 43 j.; L. W. Röben, 57 j. en H. T. .Lubberman, 45 j.; W. H. Schelvis, 20 j. en M. van Polanen, 17 j.; M. Zierikzee, 23 j. en A. Kop, 21 j.; J. Noest, 23 j. en K. J. T. Visscher, 19 j.; J. T. van Cassel, 50 j. en J. P. A. M. RosifT, 38 j.; W. A. van Krieken, 36 j. en J. van der Bijl, 33 j.; A. Wendt, 24 j. en E. Vos, 22 j.; A. Beydals, 24 j. en C. A. Fuhri Sn-ethlage, 22 j.; D. Rooseboom, 26 j. én J. C. van Spen- gen, 22 j.; J. P. Sollewijn Gelpke, 40 j. en J. M. Manders, 37 j. Plaquette in de hall van het Stedelijk gymnasium onthuld Gistermiddag heeft in de aula van het Gymnasium een eenvoudige, doch plechtige herdenking plaats gevonden van hen, die tijdens den oorlog zijn gevallen en op eenigeiiei wijze rhet het Gymnasium verbon den waren. In de hall is n.l. een gedenksteen aangebracht, welke de namen van de geval lenen vermeldt en dezen werden door den rector dr A. Schol te in tegenwoordigheid van familieleden, de wethouders Menken, Riedel en Van Schaik, vrienden, leeraren, oud-leer lingen en leerlingen in een toespraak her dacht. Dr Schol te sprak in zijn inleidende woor den over de gevallenen en vervolgens over den con-rector, dx C. de Jong, die op 4 Jan. 1944 werd vermoord, in het bijzonder, het welk de aanwezigen staande aanhoorden. Hierna heeft het woord gevoerd ir A. A. Lagaay. Deze schetste dr De Jong als een beminnelijk mensch, die als ergens onrecht werd gedaan, er altijd voor in de bres sprong en dan ook tijdens de bezettingsjaren leider was van het leerarenverzet. Zijn brilliant e studie eerst als leerling, daarna ais leeraar en con-rector terwijl dr De Jong ook een leidende figuur werd in het Genootschap van leeraren aan Gymnasia en voorts voorzitter was van het tweejaar- 'lijksch wiskundig congres stempelde hem tot een man van groote bekwaamheid en geestelijke aristocratie. Na deze beide toespraken trok het gezel schap in stillen eerbied langs de gedenk plaat, waarop de namen gegraveerd staan van: dr C. de Jong, A. Bergman, H. Flu, H. Brinkgreve, I. Damsté, N. Ie Grand, mr M. W. Jaeger, mr J. H. van Klaveren, mr J. H. Pel. J. van Eek, J. C. Kist, Oh. O. van der Plas. A. C. J. Reitsma, mr J. Verwer, D. A. de Sitter, J. W. Schouten, E. C. Smits-Idema en M. J. N. Reynvaan-Kessler. 't Was deze week niet druk bij den Tuchtrechter Caféhouder verkocht „halve" borrels voor f1.per glaasje. Deze week hebben voor den Tuchtrechter te Leiden niet veel zwarte handelaren te rechtgestaan. niet omdat den zwarten handel afneemt, want in het arrondissement Den Haag, waar reeds meer dan 10.000 zaken be handeld zijn, staan er voor de volgende maand weer '700 op de rol, zoodat de Haag- sohe tuchtrechter bijna alle dagen zitting moet houden. G. W. P. en J. A. R. uit Hillegom hadden samen handel gedreven in „zwarte" auto's. Zoo hadden zij een gebruikte Renault voor f 3500, zonder waardebewijs, een gebruikte Ford voor f 3000, een oude Chevrolet voor f 3000 en een stel banden voor f 250 te samen voor f 9750 alles zonder waarde bewijs verkocht. P. was erg verwonderd, dat hij alléén, en R. ook niet als, verdachte, maar als getuige gehoord werd, maar de tucht rechter stelde hem gerust, pret de mededee- ling. dat R. binnenkort voor den tuchtrechter in Haarlem terecht zal staan. De rechter vond dat het voor verdachten geen onvoor- deelig zaakje was geweest en er aardig „zwarte winst" was gemaakt. Hij veroordeelde P. tot f750 boete. J. de M. uit Katwijk, had een gebruikte Renault, volgens taxatie f 1625 waard, voor f 3900 gekocht. De rechter veroordeelde hem tot f 50 boete, met teruggave der in beslag genomen auto. M. K. te Hillegom had ook een gebruikte Ford. waarde f1250, voor f2000 zonder waar debewijs verkocht. Verdachte had nog nooit van prijsbeheersching gehoord, hetgeen de rechter niet geloofde. In verband met zijn groote gezin, kreeg hij f200 boete. A. K. en W. den D. uit Katwijk aan Zee hadden ook 3 gebruikte auto's voor f9500, zonder waardebewijs gekocht. De raadsman, mr v. d. Plas vroeg teruggave der in beslag genomen auto's, vooral daar deze zeer duur waren ingekocht. Uitspr. ieder K. en den D. f 200 boete, met teruggave der auto's. N. P. te Katwijk aan «Zee, die een oude Ford, zonder waardebewijs voor f 3600 had gekooht, kreeg f 60 boete F. D. te Hillegom, die het tarief voor het wassehen van boorden van 18 tot 20 en over hemden van 46tot 50 cent had verhoogd, kreeg f60 boete. Mevr. M. S. uit Hillegom, moest terecht staan, omdat zij horloge-bandjes voor f 3.75 per stuk had verkocht. Daar verd. de hor logebandjes „zwart" voor f 2.50 had inge kocht, kreeg zij f 40 boete, met verbeurd verklaring der in beslag genomen horloge bandjes. A. F. K. te Warmond, die zijn boekhouding niet had bijgehouden, kreeg f 15 boete. J. v. E„ caféhouder, had in zijn „zwarte ten" aan het strand te Scheveningen, zijn borrels, welke slechts een half glas vulden, voor f 1 pér stuk verkocht. De rechter vond dit zeer geraffineerd en veroordeelde hem tot f3000 boete. OEGSTGEEST. De heer L. de Neef, die op de laatst gehouden gemeenteraadsvergadering tot wet houder werd gekozen en zijn benoeming in beraad hield, heeft deze thans aangenomen. De heer F. J. de Raadt, hoofdcommies op de secretarie te Sassenheim en inwoner der gemeente Oegstgeest, is met ingang van 16 September a.s. benoemd tot burgemeester van 's-Gravenmoer. De heer C. Ouwersloot, voorwerker bij de Gemeentewerken, is m. i. v. 1 November ajs. in gelijke functie benoemd te Rijswijk. De heer Ouwersloot is 19 jaar te Oegstgeest in gemeentedienst werkzaam geweest. De dienst der apotheken wordt waar genomen door de Oegstgeester Apotheek, Wilhelminapark 4, tel. 26274. Ten nadeele van J. te A. zijn verschil lende goederen, welke hij bij familie in be waring had gegeven, verduisterd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 6