Het toezicht op de politieke delinquenten Grieksche Koning wordt met terug verlangd ^uw8 en Bo'wnnïk zorqen voo? hoogspanning NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 N DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1948 Een uiteenzetting van de Stichting Wat moet er met de tienduizenden poli tieke delinquenten gebeuren, die, vóór 1 Oc tober, de interneeringskampen zullen ver laten om de vrije maatschappij weer in te gaan? Op een persconferentie, gisteren door de Stichting „Toezicht poldtieke delinquenten" gehouden, hebben verschillende autoriteiten inlichtingen gegeven over die vraag. Mr J. Ie Poole, directeur der Stichting, vertelde, hoe zijn organisatie ontstaan is, ni. uit de overtuiging, dat het vraagstuk der politieke delinquenten niet ki de eerste plaats één van berechting, maar vooral een sociaal probleem is. Toezicht, waarvan men zich overigens niet veel moet voorstellen en dat zich alleen zal beperken tot controleeren van de manier waarop de delinquent zich schikt, verschaffing van onderdak, huisraad en werk. Dit is nooddg, om te voorkomen, dat deze groep verpaupert en daardoor een nieuw gevaar voor het Nederlandsche volk gaat vormen. In Zuid-Holland zijn reeds 10.000 delin quenten vrijgelaten. Mr le Poole vestigde de aandacht op de boetes, dde worden opgelegd bij de voorwaardelijke invrijheidstelling. In Den Haag hebben die al 1.293.648 opge bracht. De vraag is gesteld hoe het moet met ver oordeelden, die een zware straf kregen en dde zien hoe hun soortgenooten, niet minder schuldig, nu voorwaardelijk in vrijheid wor den gesteld. Daarvoor zijn de volgende maatregelen getroffen: De door de Bijzondere Gerechts hoven veroordeelden komen, als zij 2/3 van hun straf hebben uitgezeten, in aanmerking voor in vrijheidsstelling (voorwaardelijk). Omtrent hen, die door de Tribunalen ver oordeeld zijn, brengt de betrokken kamp commandant elk jaar een rapport uit. Naar aanleiding daarvan kan de minister van Justitie de interneering opheffen. Ook de vraag van rechtspraak door een alleen zittend en rechter kwam ter sprake. Zij zou nuttig zijn, indien mogelijk. Maar hier moet de rechtspraak een offer brengen ter wille van het tempo. Het huisvestingsprobleem baart de groot ste zorg. Om de eerste schokken op te van gen zijn doorgangshuizen gesticht in Delft, Vaals en Haarlem. Overigens kregen de bur gemeesters opdracht de weerkeerende N.S.B.'ers te beschouwen als evacué's. Zij worden dus niet met voorrang behandeld, maar ook niet achtergesteld. Het kan voor komen, dat de burgemeester tot vordering van woonruimte voor hen moet overgaan Hij zal dat echter steeds doen bij gelijk gezinden. Lukt dat niet, dan zal hij een eventueel te vorderen woonhuis voor dub bele bewoning geschikt maken, door b.v. twee keukens in zoo'n huis te doen aan brengen. De her-opneming van politieke delinquen ten in het bedrijfsleven 5e een taak, waar mee de Gewestelijke arbeidsbureaux zich bezig houden. Het weer te werkstellen van deze men- schen in overheidsdienst, wordt binnenkort in den ministerraad besproken. Ten aanzien van de huisraadvoorziening beschikt de Stichting over een vorderings- besluit t.a.v. door het Beheersinstituut in bruikleen gegeven en opgeslagen goederen. Men constateert veelal een „Duitsche" men taliteit bij de tegenwoordige gebruikers van dit materiaal, die, zoo werd gezegd, zelfs intieme bezittingen als familieportretten. Koning George van Griekenland Koning George van Griekenland, die bij de jongste verkiezingen verreweg de meer derheid van zijn volk achter zich zag scharen, werd over den tongriem ge haald door den Rus Manoeilsky, zooals men el ders iin ons blad kan lezen. De verkiezingen waren niet eer lijk zei de ver tegenwoordiger van de Oekraïne. De Grieksche premier Tsalda- ris heeft giste ren te Londen verklaard. dat KONING GEORGE hi] niet geko- men was om den Koning te vragen terug te keeren, doch slechts om eenige kleine zaken in verband met 's konings terugkeer te re gelen. ZUIVERING VAN NEDERLANDSCHE RIDDERORDEN. Inzake het wetsontwerp tot zuivering van de Ned. ridderorden ontleenen we aan de Memorie van Antwoord van die ministers van Binn. Zaken, Oorlog en Marine, dat hier in zekeren zin sprake is van de voorziening in een in de practijk reeds voor den oorlog hier en daar gevoelde, doch thans acuut geworden leemte in de oudere wettelijke regelingen. Het spreekt vanzelf, dat t.a.v. de ontneming van ridderden aan vreemdelingen met bij zondere omzichtigheid te werk zal worden gegaan en dat bij de beoordeeling van de gedragingen i.v.m. den oorlog en bezetting de rechtsplichten van den vreemdeling te genover zijn land in beginsel wordien erkend. weigeren af te geven aan vroegere eigenaars. De politie ti eemt een dergelijke houding soms nog in bescherming ook. Het is de taak der Stichting in al deze nooden en be hoeften te voorzien en zij rekent daarbij op de medewerking van het Nederlandsche pu bliek. AMSTERDAM KRIJGT EEN „STADSHULP" In de gisteravond te Amsterdam gehouden reünie van oud-vrijwilligers van dein lucht beschermingsdienst, zette de voorzitter van het comité, de heer Gr ©a per, om. de plan nen uiteen voor een toekomstige „stadshulp" waarin alle vrijwillige hulporganisaties zou den worden opgenomen. DE A. N. W. B. HEEFT DE 200.0000 LEDEN OVERSCHREDEN De A. N. W. B., die op 1 Juü 1883 werd opgericht, heeft heden de 200.000 l-eden -over schreden. Toen Nederland in Mei 1940 in den oorlog werd betrokken bedroeg dit aantal nog slechts 100.000. Tijdens de bezet tingsjaren bleven de Nederlanders hun zoo bij uitstek nationalen toeristenbond op spon tane wijze trouw en vloeiden in deze jaren tallooze nieuwe leden toe. Na de bevrij ding culmineerde de aanwas in meer dan 1000 nieuwe leden per week, zoodat de Bond op 1 Jan. j.l. reeds 160.000 leden telde. GROOTE ZEELIEDENSTAKING IN DE VER. STATEN? In Amerika dreigt een zeeliedenstaking die ongeveer honderdduizend man omvat en morgen zou beginnen. Bij de British Overseas Airways, die diensten onderhoudt op Europa en Amerika, dreigt met ingang van 12 Sept. a.s. een sta king van vliegtuigmechaniciens uit te breken. Van 12 tot 14 September wordt te Genève een Internationale Vredesraad (wat wij „Kerk en Vrede" noemden Red.) gehou den, welke is georganiseerd door „Le Conseil Suisse des associations pour la paix.'4 Veiligheidsraad 23 September in algemeene vergadering Geen verzoeken om uitstel binnengekomen. Trygve Lie, de secretaris-generaal, deelde gisteren mee, dat de algemeene vergadering der Vereenïgde Naties op 23 September a.s. Kerk en School TRYGVE LIE des avonds om 9 uur zal beginnen. Er is geen voorstel binnengekomen, om de bijeenkomst uit te stellen. De gedelegeerden komen bijeen in het ge bouw der voormalige wereldtentoonstelling op Flushing. President Truman zal de vergadering toe spreken. Daarna houdt de Belgische minis ter Spaak, die voorzitter is, een rede. Aldus Manoeilsky in Veilig heidsraad In zijn gisterenmiddag gehouden zitting heeft de Veiligheidsraad zich bezig gehou den met de behandeling van de klacht, die de vertegenwoordiger van de Oekraïne, Manoeilsky, had ingediend tegen de Griek sche regeering. „De heer Van Kleffens" zoo be gon de aanklager zijn rede, „heeft om meer documen ten gevraagd. Ik zal ze hem geven.* En hij begon met de opsomming van een groot aantal Grieksche legeror ders die, in het bijzonder in Thes- salië en Macedonië- gericht waren te gen de aanhangers der republikeinsche partijen. Manoeilsky deel_ de kwistig foto's uit, die de afge vaardigden met meer of minder belangstelling be keken. Uiteraard sprak hij ook over de verkiezingen. Hij zeide zondre meer. dat ze vervalscht waren en in geen geval de ware meening van het Grieksche volk over de koningskwestie weergaven. Enge land in het bijzonder, maar ook Amerika MANOEILSKY „BOBBY" UITVERKOCHT Zeer tot ons leedwezen moeten wij onzen abonné's meedeelen, dat het boekje „De Apenstreken van Bobby" uitverkocht is. Reeds vele abonné's hebben wij moe ten teleurstellen. De vraag was zoo ont zaglijk groot dat wij reeds na drie dagen den verkoop moesten stopzetten. De papierpositie laat niet toe, dat wij een herdruk laten verschijnen. Toch hopen wij binnenkort de teleurgestelden op andere wijze te bevredigen. U hoort nog van ons. werd van medeplichtigheid, terwille van de invloedssfeer, beschuldigd. Vandaag zullen de Grieksche afgevaar digde en de Engelschman Cadogan, Manoeils ky antwoorden. Indië kort en klaar In verband met den militairen opstand in Menado veroordeelde de Ned. Krijgsraad te velde nog 6 Inlandsche militairen tot ge vangenisstraffen van 8 tot 16 jaren. Gen.-maj. De Waal heeft aan twee Ti- moreesche militairen, die door hun moedig gedrag een aanval op Lembang hebben voor komen en deswege buitengewoon zijn bevor derd, tot resp. sergeant en korporaal, per soonlijk de onderscheidingsteekens voor deze rangen uitgereikt. De resident van Bali en Lombok heeft een verordening uitgevaardigd krachtens welke het Japansche geld op die eilanden buiten omloop wordt gesteld. Volgens het rep. blad „Merdeka" heb ben de 19 rubberondernemingen in het Ban- joemas-gebied, die sinds de proclamatie van de ..RepoabMk" hun werkzaamheden o. 1. v. Indonesiërs hebben voortgezet, thans een voorraad van 2% millioen kg. rubber voor export gereed. De staking der Londensche melkbezor gers is beëindigd. inED. HERV. KERK Drietal: te Winschoten (Herv Evang.): t. J. Ybema te Nieuw-Weerdinge, A. D. Bakker te Lemele en B. Maassingh te Ter- naard. Beroepen: te Achlum (toez.) B. Maar- singh te Ternaard; te Beuningen (toez.) G. J. v. d. Pol te Vollenhove; te Den Ham (2e pred.pl.): M. Verkerk te Moercapelle; te Achten (Bet.): cand. W. Kranendonk, te Gouda; te Ommen (buitengew. pred.pl.): R. Schellenberg, geestel. verz. v. h. Kamp Erica te Ommen; te Sloten (4e pred.pl., toez.), J.Germans te Wieringermeer. Aangenomen: naar Coevorden: A. J. Engels te Grootegast; naar De Meern (U.), E. J. Eichhorn te Heinenoord. GEREF KERKEN Beroepen; te Kolhorn L. M. Wijnia te Groningen. Bedankt: voor Doetinchem W. Schou ten te Zuilen; voor Nieuweroord en Onst- wedde: L J. Goede te Slootdorp. Benoemd: tot hulppred. te Cubaard L. M. Wijnia te Groningen. GEREF KERKEN ART. 31 Bedankt: voor Zalk en Veecaten S. de Waard te Maassluis (verb. ber.). VRIJE EVANG. GEMEENTE Beroepen: te Oldebjoek Jac. Verboom te Utrecht. Materieele verliezen der Geref. Kerken 21 Kerken verwoest, 88 licht en 17 zwaar getroffen. In de voortgezette vergadering besloot de Gen. Synode der Geref. Kerken te Zwolle af te wijzen het verzoek van de Part. Sy node van Friesland-Zuid, betreffende be paalde vormen van tooneel en het loslaten van de Geref, zeden op het terrein van ver maak en ontspanning. Deze aangelegenheid moet worden overgelaten aan de Kerken, ouders en opvoeders. 6 October zal worden bestemd als Jeugd- zondag. Op dien dag zal een collecte voor het jeugdwerk worden gehouden, en een korte boodschap tot jeugd en ouders wor den gericht. Naar aanleiding van een ver zoek van de Ned. Chr. Ver. voor Padvinders besloot de Synode de stichting eener in terkerkelijke Padvindersgroep over te laten aan de Geref. Jeugdorganisaties. Uit het rapport van ds E. Nawijn bleek, dat door oorlogsschade 88 kerken licht, 17 zwaar getroffen en 21 verwoest zijn. Het rijk ver goedt 75 pet van de f2 millioen bedra gende schade. Met alg. stemmen vereenigde de Synode zich met drie conclusies betreffende de po sitie der prae-adviseurs. De conclusies hou den in. dat het in de lijn der vaderen ligt, ho igleeraren in de theologie voor haar synodes uit te noodigen; en dat de Synode nu moet voortgaan met allen uit te noo digen en hun. zoowel als-den gewonen leden, naar zij dat gewenscht oordeelt, het maken van rapporten op te dragen. Rev. dr E. F. Romig, afgevaardigde van de Dutch Reformed Church of America sprak de Synode in het Engelsch toe. Van de Chin. Chr. Kerk te Semarang was een dankbetuiging ingekomen. Tegen de voorgestelde conclusies inzake het ambtelijk gebruik van de nieuwe verta ling van het Nieuwe Testament van het Ned. Bijbelgenootschap werden nogal be zwaren geuit. De Synode besloot deze aan gelegenheid opnieuw door de commissie te doen behandelen. EXAMEN RIJKSKLERK. In November zal te Den Haag het examen gehouden worden voor de betrekking van rijksklerk ter griffie van en ten parkette bij de gerechten, met inbegrip van den Centr. Raad van Beroep en die Raden van Beroep (S.V.). De Zwitsersche regeering heeft toestem ming gegeven tot het houden van een Zionis tencongres te Luzern. Mei 2 ronden voor den boeg samen aan den kop Onze schaakmeester, de heer H. H. J. Slavekoorde, telefoneerde ons vanmorgen uit Groningen: Het is nu toch wel duidelijk, dat de ver moeienissen invloed op de prestaties krijgen. Er wordt nog altijd fel om de punten ge streden, soms zelfs zeer hardnekkig, doch de artistieke inslag schijnt uit de partijen ver dwenen. Het zijn thans technische prestaties zonder meer. Eu we speelde gisteren vrij spoedig remise tegen Flohr. Even scheen het, alsof onze landgenoot eenig voordeel kon behalen, doch al gauw waren er loopers van ongelijke kleur over en na ruil van enkele stukken was er niets meer aan de hand. Ghristoffel had een behoorlijke kans om tegen Botwin- nik stand te houden. Hij werd echter in het Mijnheer Pimpelmans gant paardje rijden BYRNES NAAR DUITSCHLAND VERTROKKEN De Amerikaansche minister van buiten- landsche zaken, James Byrnes, is hedenmor gen per trein naar Duitschland vertrokken. Tot wethouders van Leeuwarden zijn benoemd M. H. Geerts, J. K. Dijkstra, W. C. Dijkstra (allen P. v. d. A) en D. Witteveen (A.R.), als vertegenwoordigers van de frac ties. welke tezamen over 23 van de 35 zetels beschikken Dinsdag is het eerste detachement (1400 man) van de 7 Dxïember-d'ivisie vanuit Am sterdam met hket ms. „Klipfontein" naar Indië vertrokken. 17. Wat was er gebeurd? Wel, terwijl meneer Pimpelmans met den agent stond te redekavelen, had de schimmel een hele wagen vol sappige groenten ontdekt. Jan de groentenboer had namelijk zijn wagen in de steek gelaten om naar de voorstel ling van meneer Pimpelmans te kijken. „Ha!" had „Bleke Bet" gedacht, „dat zal smaken 1" 18. En de schimmel aan 't schransen! En toen Jan even later grinnikend naar zijn wagen terugkeerde, had „Bet" nagenoeg de hele wagen leeggegeten! Bet stond er met 'n doodonschuldig gezicht en een buik zoo rond als 'n tonnetje bij! Och, wat ging de arme Jan te keer! eindspel totaal overspeeld en verloor in 42 zetten. Kotov versloeg O'Kelly. Yanovsky en Boleslavsky deelden de punten, evenals Guimard en Steiner. Kottnauer versloeg Denker en Lundin leverde de keurige pres tatie door Szabo te overwinnen. De partij StoltzVidmar werd in winststand voor laatstgenoemde afgebroken. De partij Tarta- kowerBernstein, die eveneens werd afge broken, zal wel in remise eindigen. Dit is ook met de partij NajdorffSmyslov het Botwinnik en de wedstrijd leider gooien met de deur Sedert enkele dagen is er behalve de strijd tusschen de meesters op het Staun- tontournooi te Groningen nog een andere match gaande en wel tusschen Botwin nik en den wedstrijdleider. Het gaat om het openen, dan wel sluiten van een zaaldeur, die naar den tuin leidt. Wan neer Botwinnik maar even den tijd heeft, staat hij op en gooit de deur open en meteen zit de wedstrijdleider in een vreeselijken tocht. Deze wacht dan be leefd tot Botwijnnik weer plaats genomen heeft en sluit dan vlug de deur. Botwin nik doet haar weer open; de wedstrijd leider weer dicht. Steeds weer. Wanneer de beide „tegenstanders" er ten minste tijd voor hebben. „Het zal wel remise worden door herhaling van zetten", vol gens Flohr. geval. De stand is na de 17de ronde: 1 en 2. Eu we en Botwinnik 13y2 p.; 3. Smyslov 11 p. -f 1 afg.; 4. Szabo 10 p.; 5 en 6. Stoltz en Flohr 91/z p. 1 afgebr.; 7. Lundin 9V2 p.; 8. Najdorff 9 p. 1 afg.; 9. Kotov 8V2 p.; 10. Denkei- 8V2 p.; 11 Tartakower 8 p. -f 2 afgebr.; 12. Kottnauer 8 p. 1 afgebr.; 13. Boleslavsky 7% p. 2 afg.; 14. Yanovsky 7% P-; 15. Guimard 6% p.; 16. Steiner 5% p. -f 1 afg.: 17. Bernstein 4\'2 P. 2 afg.; 18. Vidmar 4>/a p. 1 afg.; 19. Ghristoffel 4y2 p.; 20. O'Kelly 4 p. Vandaag zijn voor de 18de ronde de volgende partijen aan de orde: VidmarLundin; SmyslovSzabo; Steiner Najdorff; BotwinnikGuimard; Denker Christoffel; BoleslavskyKottnauer; O'Kelly —Yanovsky; BernsteinKotov; Stoltz—Flohr; E u w e speelt met wit tegen Tartakower. De stand in de match mevr. Heemskerk mevr. Roodzant is 3»61% -f 1 hangpartjj. Na 9 ronden leidt Kramer met 6 punten Jn het nationaal tournooi.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2