„Triest is een strategische positie voor Italië" Nseuwe psalmberijming, werk v. d. geheefe Kerk De Zweed S?olfz dwingt Euwe een geiijk spel af MKirWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1946 Twee Katholieke zusters levend verbrand Antwoord van Joego-Slavië op rede van Bonomi In de Italiaansche commissie der Parijsche Vredesconferentie beantwoordde gisteren de afgevaardigde van Joego-Slavië de rede, die de Italiaansche minister Bonomi Maandag hield over Triëst. Hij noemde het betoog van den Italiaan onmeedoogend, harteloos en cynisch. Nog steeds wordt Italië beheerscht door den geest van het fascisme, zoo zeide hij. Joego-Slavië achtte de voor Triëst voorge stelde zg. Fransche grenslijn absurd en wille keurig. De Groote Vier geven Italië daarmee een uitstekende strategische positie, zoo zei hij, en Triëst zou op deze wijze een reus achtige wig in het Joegoslavische gebied vor men De militaire commissie keurde een aantal bepalingen goed, hoewel sommige voorloo- pig, als gevolg waarvan Italië geen slagsche pen mag aanschaffen en geen vliegdeksche pen, duikbooten en bommenwerpers mag be zitten. Het vlootpersoneel wordt beperkt tot 22.500 man, het leger tot 250.000 man (te we ten 185.000 soldaten en 65.000 carabinieri). Het aantal tanks mag de 200 niet overschrij den. De overtollige oorlogsschepen, waar onder drie slagschepen, worden binnen drie Russen brengen te Washington Indië ter sprake Na een uitvoerige discussie besloot de Vei ligheidsraad gisterenavond, de klacht van de Oekraine tegen Griekenland, op de agenda te plaatsen, zoodat zij thans behandeld zal wor den. Zeven landen stemden voor, Nederland en Engeland tegen, terwijl twee andere lan den zich van stemming onthielden. (Australië en Brazilië). In deze vergadering bracht Gromyko de kwestie Ned.-Indië op het tapijt. Hij betoogde dat de toestand daar niet normaal was en dat millioenen menschen er vochten voor hun ele mentaire rechten. maanden na onderteekening van het verdrag uitgeleverd aan de Groote Vier. De economische commissie voor den Bal kan verplichtte Roemenië tot rechtsherstel op basis van den toestand tijdens het begin van den oorlog en niet van dien toen Rusland in den oorlog trad. Ten aanzien van vernielde eigendommen eisohte Amerika volledige scha devergoeding; Rusland stelde betaling van slechts één derde der waarde voor. In de commissie voor Finland strandde een Australisch amendement, om in het verdrag een verklaring van de rechten van den mensch op te nemen. Voor de stemming prees de Australische gedelegeerde het hooge peil der discussie en hij noemde de Russische critiek eerlijk en billijk. Dinsdag verdedigde in de bevoegde com missie de Roemeensche vice-premier Ta- tarescu de toewijzing aan Roemenië van Transsylvanië. De Bulgaarsche gedelegeerde Kolarof bepleitte voor zijn land een uitweg naar de Aegeïsche Zee. RUSSISCHE BESCHULDIGING JEGENS ENGELAND. Admiraal Belli verklaart in de Sowjet- periodiek „Nieuwe tijden", dat Engeland, door o.a. gebruik te maken van monarchis tisch-fascistische groepeeringen in Grieken land, de Dardanellen beheerscht en met de V.S. de Middellandsche Zee als de hare be schouwt, waardoor de toestand voor de Zwarte Zee-mogendheden onhoudbaar wordt. BELGIE KLAAGT SPANJE AAN INZAKE DEGRELLE De Belgische regeering diende bij den Vei ligheidsraad een klacht in tegen de Spaansche, wegens medeplichtigheid aan het ontsnappen van den verrader Degrelle uit dat land. Volgens „La Mouse" zou Degrelle te Parijs zijn. Dit bericht is niet bevestigd. Vreeselijk ongeluk in gesticht te Vught Drie vrouwelijke religieusen uit het ge neeskundig gesticht „Voorburg" te Vught probeerden gisteren in het magazijn met benzine een vat met boenwas vloeibaar te maken en toen dit niet lukte staken zij een brandend stuk katoen in het vat, waardoor een reusachtige steekvlam omhoog 9loeg, die twee zusters, de 5-0j. mej. N. C. Buil (Zuster Lufoina) uit Eindhoven en de 26-j. mej. M. van Diest (Zuster Gemella) uit St. Oeden- rode, direct in vlammen zette. Later heeft men haar lijken verkoold teruggevonden. De derde zuster wist te ontkomen door uit een raam te springen. Het magazijn brandde geheel uit. Autobotsing te Muiden kostte vijf dooden Onvoorzichtig rijden van militair de oorzaak? Gelijk we gisteren al in een deel van onze oplaag meedeelden, werden bij een botsing te Muiden tusschen een bus van de Gooische Tramweg Mij en een militaire auto 4 per sonen gedood en 5 ernstig gewond. Nader kan worden gemeld, dat het aantal dooden tot vijf is gestegen. Het zijn mevr. Kaehn, mevr. Steghman, mevr. Gerling en haar 13-jarig dochtertje, alsmede de 15-j. Wijnhuizen, allen uit Amsterdam. Vermoedelijk is het ongeluk aan onvoorzichtigheid van den chauffeur van den militairen wagen te wijten. IN NOORWEGEN VROOR HET AL In Oostelijk Noorwegen is in den afgeloo- pen nacht, voor het eerst dit najaar, de tem peratuur beneden het vriespunt gedaald. TIENDUIZEND OÖSTENRIJKSCHE JODEN NAAR ITALIË. Italië zal 10.000 Oostenrijksche Joden bin nen zijn grenzen opnemen. Kerk en School Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Ameide en Tienhoven P. J. F. Laimens te Elspeet; te Middelbarrds (toez.) J. C. Stelwagen te Neder-Hardinx- veld,; te Noardibergum (toez.) S. Kooistra te Siegers woud e. Aangenomen naar Werkendam A. de Bruin te WemeLdinge. Bedankt voor Edam J. van Rossum, voorg. Ver. van Vrijz. Herv. te Amersfoort; voor Vlaardingen (vac. G. Lans) P. van den Berg te Wapenvelde. Geref. Kerken. Beroepen: te Opeinde (Fr.) J. W. Slingenberg te Roodesohool. Aangenomen naar Buruim A. Quak te Genemuiden; naar Giessen-Nieuwkerk S. van Bekkum, cand. te Rotterdam, die be dankte voor Achlum, Andel, Beets-terzwaag, Haamstede, Hijlaard, Ottoland, Oudega (W), Paesens, Scharendijke, Visvliet, Waartena en Zaltbommel; naar Bolnes D. C. van Lonk- huijzen te Meohelen. Bedankt voor Hallum en Seroosketrke K. Bokma te Waarder. Geref. Kerken art. 31. Beroepen te Oldenhove C. v. Venetië, cand. te Leiden. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te De Kirim A. Gruppen te Elburg. Vrije Evang. Gem. Beroepen: te Goes J. W. Verheij te 's-Gravenhage. Benoemd: tot docent aan het Semi narie van dr G. Wasserzug te Blatenberg (Zwitserland) A. W. F. Waardenburg te Gorirtchem. PERSONALIA. Ds. L. H. Ruitenberg, redacteur van ,,De Ned. Herv. Kerk" en drs. P. C van Leeuwen, pred. secr. van. den Herv. Raad voor Kerk en Ziekenzorg, zijn beroepen tot predikant in algemeenen dienst. Ds. J. van Rijs, em. predikant der Ned. Herv. Kerk, is op 80-jar. leeftijd te Scharne- goutuim (Fr.) overleden. BENOEMING RECTORES-MAGNIFICI Voor het studiejaar 1946—'47 zijn benoemd tot rector-magnicifus der Rijksuniversiteit te Leiden: mr J. C. van Oven; te Utrecht: dr W. P. J. Pompe en te Groningen: dr D. van Os. DE EXTRA-BELOONINGEN VOOR ONDERWIJZERS De minister van O., K. en W. heeft een regeling getroffen, waardoor de besturen van openbare en bijzondere scholen voor buitengewoon L.O. over de noodige kasmid delen kunnen beschikken, teneinde den On derwijzers de extra-belooningen te kunnen uitbetalen. Zoolang het definitieve voorschot over 1947 niet is vastgesteld zal maandelijks een voorloopig voorschot worden uitbetaald. NIEUWE COLLEGES VAN B. EN W. De in Rotterdam gekozen R.K. en A.R. wethouders hebben voor hun functie bedankt, omdat er een comm. wethouder in het college zitting heeft gekregen. Tot wethouders van Utrecht zijn ge kozen H. A. Dekker en G. Winkel (.beiden K.V.P.), H. Kloeg jr en H. v. d. Vlist (beiden P. v. d. A.) en J. de Nooy (A.-R.), Tot wethouders van Groningen zijn gekozen- mevr. A. J. Aars enJansen. H. Molendijk, J. de Wilde (allen P.v.dA.), P. v. Loo (A.R.) en B. Bosma (e-P-N.). In Apeldoorn werden tot wethouders gekozen J. H. de Groot (P. v. d. A.), F. G, Slijkhuis (C.H.U.), T. Vroom (A.-R.) en H. L. van Veen (P. v. d. A.). Tot wethouders van Beverwijk zijn benoemd A. B. Vink (K.V.P.). N. Passchier (A.-R. en C.-H.) en W. Albarda (P. v. d, A,)<» die bedankte, omdat de C.P.N. was gepas seerd. De moeilijkheden tusschen Perzië en Azerbeidsjan zijn opgelost in dien zin, dat beide deelen van Perzië onafscheidelijk zijn. Rumoer rond Bur. TSat. Veiligheid (Vervolg van Pag 1) Het was in Den Haag reeds geruimen tijd een publiek geheim, dat het niet boterde tusschen den heer Sanders en zijn chef kol. mr L. Enthoven. Deze laatste is thans het hoofd van den Centralen Veiligheids Dienst in oprichtinug, waarheen slechts enkele ambtenaren van het B.N.V. zijn overgegaan. Mededeelingen van den heer Sanders; die wij in het volgende weergeven, wijken af van die, welxe men ons van andere zijde deed en welke wij hierboven publiceerden. De heer Sanders verklaarde ons, dat hij in Juli van dit jaar den minister-president om een onderhoud heeft laten verzoeken met de bedoeling hem een aantal dossiers in handen te stellen, die hij bij B.N.V. niet veilig achtte. Een eerste onderhoud met minister Beel vond plaats op 8 Augustus. De heer San ders bood tijdens dit gesprek de dossiers aan. Op 20 Augustus was hij opnieuw bij den minister-president, die hem verzocht, de dossiers zoo spoedig mogelijk te overhan digen. Dit zou geschieden op 5 Sept., maar in dien tusschentijd ontving de heer San ders een brief van minister Beel, gedateerd 24 Augustus, waarin hem verzocht werd, de dossiers op 2 Sept. te komen brengen. Toen de heer Sanders Maandag bij den minister-president kwam, trof h ij daar tevens luitenant-kolonel jhr mr Six en den secretaris van den ministerraad, dr Prinsen. De heer Beel nam de door den heer Sanders meegebrachte dossiers in ontvangst, doch vroeg hem onmiddellijk naar een aantal met name genoemde dossiers, die volgens hem ontbraken. ,Hij beschikte over een lijstje, waarop deze dossiers werden genoemd. De heer Sanders antwoordde, r'at hem deze dos siers onbekend waren, doch dat eenige zich in het bezit moest vinden van kolonel Eint- hoven. Deze laatste werd nu binnengeroepen en het resultaat van de hierop volgende woordenwisseling was, dat de politie werd gewaarschuwd en de heer Sanders werd uit- genoodigd, mee te gaan naar het hoofd bureau voor nader verhoor. Daar is hij aan den lijve gevisiteerd, het geen, naar de heer Sanders ons mededeelde, een even negatief resultaat opleverde als de daarop volgende huiszoeking. Na een onder houd met den officier van Justitie werd hij Maandagavond laat op vrije voeten gesteld. Naar de heer Sanders ons verklaarde heeft hij steeds het voornemen gehad, de door hem gemaakte afschriften van gegevens in han den te stellen van de bevoegde justitieele autoriteiten. Het betreft hier overigens slechts duplicaten, waarvan de origineelen zich nog in de archieven van het B.N,V. moeten bevinden. Moeten we toch cigaretten impor teeren? Econ. Recherche te R'dam voert er het pleit voor. Op een gisteren te Rotterdam gehouden persconferentie heeft de chef van de Econo mische Recherche een lans gebroken voor den vrijen verkoop van importcigaretten. Er worden maandelijks millioenen cigaretten, clandestien en legaal, ingevoerd. Als deze cigaretten vrij en tegen een acceptabelen prijs in den handel konden worden gebracht, zou men den zwarten handel, die voor 75 pet. van de tabak leeft, kunnen beteugelen. De Economische Recherche staat dan ook lijn recht tegenover het Rijksbureau voor Tabak, dat van meening is, dat aan een vrijen ver koop van importcigaretten niet gedacht kan worden. DUITSCHE JODEN UIT SUDETENLAND GEZET. Twee- tot drieduizend Duitsche Joden moeten op aanwijzing van de Tsjecho- Slowaaksche regeering het Sudetenland ver laten. De Unrra zal de uitgewezenen verder helpen. EERSTE GEMEENTERAAD GEÏNSTALLEERD IN DE WIERINGERMEER. De geschiedenis van den Wieringermeer- polder passeerde gisteren weer een mijlpaal. In een van de gemeenten, het plaatsje Wierin- germeer, werd hl. in aanwezigheid van vele autoriteiten de eerste gemeenteraad ge ïnstalleerd. Een der oudste Hongaarsche bladen, op gericht in 1848 door den strijder voor de Chr. democratie en den middenstand, Kossuth, is weer verschenen. Dr K. Heeroma sprak op de conferentie voor Inw. zending (Van een onzer redacteuren.) Op den tweeden dag van de Alphensche conferentie van den Centralen Bond voor Inwendige Zending en Chr. Philantropische Inrichtingen heeft ds S. L. Hogebrink van Maarsbergen gesproken over „Wat beteekent deze verantwoordelijkheid voor ons in de practijk?" Spr ziet in de na-oorlogsche ontwikkeling van de Kerk, dat zij in twee opzichten over gaat tot aanvaarding van dingen, welke voordien door de Inwendige zending werden vervuld, nl. de Evangelisatie en het Barm- hartigheidswerk. De Kerk ontdekt weer, dat zij zelve tot het volk moet komen met het rechte Woord en krijgt weer oog 'Voor een breede opvatting van het diaconaat. Betee kent deze ontwikkeling nu, dat het werk der Inwendige Zending wordt uitgehold en vertrouwd moet raken met de gedachte dat de arbeid aan de kerk behoort? Dit is, vol gens spr., inderdaad het geval, maar toch heeft de Inwendige Zending nog haar eigen taak. Er zijn verschillende leemten in het Chr. werk, waarvoor de kerk eigenlijk de verantwoording dragen moet en dragen zal. Ds Hogebrink bracht hierbij drie punten naar voren, wijzende op den strijd ter voorkoming van de huwelijksellen de, de drankbestrijding en het ge sprek met de Volkshoogeschool. Spr pleit tenslotte voor de instelling van een commis sie, met de negatieve doelstelling: de be strijding van de volkszonde en voorts een commissie met de positieve opdracht het probleem van de volksopvoeding te bestu- deeren. Op deze inleiding volgde een levendige discussie. 's Avonds refereerde dr K. Heeroma (Muus Jacobse) van Oegstgeest, over het onderwerp: „Kunst en gemeenschap". Spr ging na, wat de inhoud van het be grip kunst is en merkte op, dat kunst niets te maken heeft met mooie dingen en met Botwinnik loopt weer een halve punt in Onze schaakmedewerkerde heer H. H. J. Slavekoorde, telefoneerde ons vanmorgen uit Groningen: Het schijnt wel, dat de meeste deelnemers nu toch zoo langzamerhand den invloed van de vermoeienissen der voorafgaande drie weken gaan ondervinden. Het ligt niet direct in de kwaliteit der partijen, want er wordt zeker niet slecht gespeeld, maar dat flitsen de, onverwachte, dat de vorige weken ons brachten, ziet men nu toch maar bij-uitzon dering. Euwe en Stoltz speelden een Schot- sche partij, waarin al spoedig de platgetre den paden verlaten wer den. Het duurde niet lang, of Stoltz had een licht positioneel voor deel, dat hij langzamer hand vergrootte. Euwe probeerde tegen-kansen te verkrijgen door een tegen-a ctiewaa rvo o r hij een stuk prijsgaf. Euwe kreeg daarop de kans zijn stuk te herove ren, zoodat remise het resultaat was. Kott- nauer was langen tijd eenïgszins in het voor deel tegen Botwinnik en na de eerste zitting leek remise het meest voor de hand liggend. Na de pauze verzuimde Kottnauer bij herhaling de beste voortzet ting, waarvan Botwinnik krachtig profiteer de om het winstpunt in de wacht te slee pen. Bernstein speelde tegen Flohr remise. Boleslavsky en Kotov braken hun partij af, in beteren stand voor Boleslavsky. Lundin won in 28 zetten van Najdorff. De partijen VidmarSzabo, SmyslovGuimard, Steiner Christoffel, Denker—'Yanovsky en O'Kelly— Tartakower eindigden alle in remise. De stand is na de 16e ronde: 1. Euwe 13 p.; 2. Botwinnik 12\'2 p.; -3. Smyslov 11 p.; 4. Szabo 10 p.; 5. Stoltz 9*/2 p.; 6. Flohr 9 p. en 1 afg.; 7. Najdorff 9 p.; 8. en 9. Denker en Lundin 8^2 p.; 10. Tartakower 8 p en 1 afg.: 1/1. Kotov 7»/2 p. en 1 afg.; 12. Boles lavsky 7 p. en 2 afg.; 13. Kottnauer 7 p. en 1 afg.; 14. Yanovsky 7; 15. Guimard 6 p.; 16. Steiner 5 p. en 1 afg.; 17. Bernstein 4»/2 P- en 1 afg.; 18. en 19. Christoffel en Vidmar 4>/2 p.; 20 O'Kelly 4 p. Voor de 17de ronde staan de volgende par tijen op het programmaStoltz—Vidmar; STOLTZ TartakowerBernstein; KotovO'Kelly; Ya novsky Boleslavsky; Kottnauer Denker; Christoffel Botwinnik; Guimard Steiner; NajdorffSmyslov Szabo-LundinEuwe speelt met zwart tegen Flohr. Na de 8e ronde van het nationaal tournooi heeft Kramer met 5y2 p. de leiding. In den wedstrijd mevr. Heemskerkmevr. Roodzant leidt mevr. Heemskerk met 2\'2 en 1 afg. partij. Een der eerste personen in Dordrecht, die zich vrijwillig aanmeldde voor het in huis nemen van tijdelijk in ons land verblijvende Engelsche schooljongens uit Suffolk, was een door een R.A.F^-aanval op Dordrecht blind geworden vrouw. Dr. K. HEEROMA schoonheid. Kunst is de doorbraak van de techniek in zijn verschillende uitingen. Zij is altijd het gebaar, dat op een of andere wijze contact heeft met de stoffelijkheid; de scheppende persoonlijkheid van den maker wordt erin uitge- drukt. Zij raakt 5 den allerdiepsten j grond van de ge schapenheid van den mensch, die gemaakt is naar het beeld Gods. De kunstenaar. die in zijn kunst in dezelfde ver- houding staat tot de gemeenschap g als alle andere f menschen, viert er zijn verlos- singsdrang in uit Hij streeft naar 1 verlossing van het tijdelijk moment. Het is volgens spr absurd iets te bestel len bij den kunstenaar, want kunst is een mededeelingsmiddel. Toch kan het in zijn algemeenheid niet zoo worden gesteld, dat de gemeenschap geen opdracht aan een kun stenaar kan geven. In dit verband bracht dr Heeroma de nieuwe Psalmberijming ter sprake, waarvan hij zeide, dat deze geen in- dividueele aangelegenheid is, want hierin moet de gemeenschap der heiligen, de Kerk, zich kunnen uitspreken; zij is een der boe ken van de kerk. Deze gemeenschap moet wel den kunstenaar kunnen inspireeren. Toen in den bezettingstijd vele scheidings muren wegvielen, was er een nationale ge meenschap met bv. een nat. verzetspoëzie, welke nu verdwenen is, doch me4 de kerk is het niet zoo. Alleen een kerk, die werke lijk gemeenschap met den H. Geest heeft, is in staat opdracht te geven tot 't dichten van het kerklied. De Psalmberijming, welke wij nu kennen, is in haar vorm hopeloos en geestelijk en cultureel onbruikbaar gewor den. Het hangt van de kerkleden af, of de kerk iets zal vasthouden of uitgaan boven hetgeen de bezettingstijd voor haar gemeen schap heeft opgeleverd, hetgeen bok tot uiting zal moeten komen in het ontstaan van een nieuwe Psalmberijming. In de leerzame gedachtenwisseling, welke op deze interessante inleiding volgde, waaraan verscheidene leden der conferentie deelnamen, was vooral de nieuwe psalmbe rijming het onderwerp van gesprek. In zijn beantwoording, zeide dr Heeroma nog, dat, naar zijn meening, de kerken van Calvinis- tischen oorsprong elkander moeten en zullen kunnen vinden inzake deze kwestie en hij zag hierin ook een gunstig teeken voor het naar elkaar toegroeien der kerken. Dit was ook tot uitdrukking gekomen in de inter kerkelijke conferentie, welke juist Maandag over dit vraagstuk was gehouden/ Na afloop heeft Muus Jacobse nog enkele gedichten uit eigen werk voorgedragen, welke onder doodsche stilte werden be luisterd. Mijnheer Pimpelmans gaat paardje rijden 'Nadruk verbod-en) IS. 't Werd evenwel no.g mooier. „Bleke Bet" begon voor de variatie op haar voor poten te dansen, waarbij meneer Pimpel- mans tot groot vermaak van het publiek in alle mogelijke fantastische houdingen kwam te hangen. Toen kwam er een politieagent bij. Hij gelastte den r«ro^.w~n onmiddellijk op te houden. 16. Het paard stond stil, en meneer Pim pelmans Met zich er afglijden. „Hoor es, meneer", zei de agent, „als U voorstellingen wilt geven, moet U een zaal huren. Als vol wassen mens kunt U toch. begrijpen, dat zoo iets niet mègl" Meneer Pimpelmans moest netjes naam en adTes opgeven. Juist wilde de agent zich weer verwijderen, toen een hevig gejammer weerklonk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2