-J Urn Waar dierenartsen Een ambtenares nam de vlucht over de daken A usTi mum-autobussen voor de Ned. spoorwegen te 35gr NlEtUR LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1940 Een wandeling door een interes sante wereld (Van een onzer verslaggevers). Een oud geel gebouw met het opschrift „Rijksuniversiteit." Faculteit der Veeartse nijkunde. En daarnaast een ingang met ijzeren hek, een portiersloge.... jieen, het ziet er alles vanaf de Utrechtsehe Biltstraat weinig representatief uit. Maar hier komt zoowel de groentenboer met zijn zieke paard, als de huismoeder met haar kanarie pietje, dat een pootje gebroken heeft. De lange weg achter het hek naar de ver schillende gebouwencomplexen, de studen ten in hun witte jassen, die in en uitgaan, een boer, die een onwillige koe over de tramlijn sjortde heele sfeer prikkelt de nieuwsgierigheid. Maar vanaf het oogenblik, dat de portier ons aan de telefoon gezegd heeft: „Ik zal U met den secretaris, prof. v. d. Kaay, ver binden," moet er nog veel gebeuren, voor dat wij eenigermate in deze omvangrijke „stad" de gebouwen strekken zich tot om zijn hals omdat hij zich niet bloedig zou kunnen krabben, want hij leed aan een gevaarlijke huidziekte naar zijn ijzeren hok teruggebracht werd. Een arme balling, die de dagen van zijn aristocratisch bestaan moet vergeteneen tragedie, die zich in de melancholieke uitdrukking van zijn kop -weerspiegelde. Zooals reeds gezegd, wordt hier ook wel eens een miniatuurpatiënt gebracht: een kanarievogel met een gebroken pootje. Maar dat gebeurt hoogst zelden.bij het heelingsproces moet dan dikwijls leukoplast als „steunmiddel" dienst doen. We waren getuigen van het schouwspel, dat een ziek paard medicijnen toegediend kreeg. Doch aangezien paarden lastig inne men, past men de neussonde toe: mét be hulp van een lange slang en een trechter wordt door een der neusgaten het heelende vocht ingegoten. Het dier stond heel stil en onderging zonder opvallende emoties deze bijzondere sensatie. In het anatomisch museum, dat eigenlijk onder Staatsboschbeheer ressorteert, zien tal van dierskeletten u aan: hier dringen de (Exclusieve opname Nwe Leidscihe Ort.) In de kliniek voor kleine huisdieren aan de Veeartsenijschool te Utrecht worden thans .proeven genomen met nieuwe narcotica uit Engeland en Amerika. Deze katten, die straks geopereerd moeten worden, worden nauwkeurig geobserveerd: een assistente controleert met stethoscoop en stopwatch den hartslag, om de preciese uitwerking der injectie in de buikholte na te gaan. Katten reageeren overigens op een verdooving anders dan b.v. honden; laatstgenoemde dieren hebben een kortere nasiaap. achter de Poortstraat en de Alexander Nu- mankade uit zijn doorgedrongen. Men Vindt hier tal van klinieken en collegezalen, verschillende laboratoria, een hoefsmid- school, een Zoölogisch Instituut, een anato misch museum, een apotheek, een biblio theek en wat al niet meer! Na ons eerste bezoek dwarrelen tal van indrukken langs ons geestesoog: stallen met paarden, flessehen met dierlijke preparaten, collecties instrumenten, glazen kolven, ge schreven formulereeksen, branders, een professor, die de studenten om zich heen roept voor een experiment, plassen bloed op steenen vloeren, sectie op een dood paard, miauwende katten en blaffende honden. Dagelijks wordt hier college en practicum gegeven door 11 gewone en 2 buitengewone hoogleeraren en de studenten leeren de ge heimen van inwendige ziekten en operaties, van bevallingen, serumszij doorworste len kortom de omvangrijke stof, die naar het begeerde certificaat „Dierenarts" leidt. Voor het publiek „spreekt" het meest de kliniek voor kleine huisdieren, waarheen reeds tallooze dames met haar schoothond jes, die plotseling den kop lieten hangen en kinderen met hun poezen gegaan zijn. Dit moderne gebouw, waar op het oogenblik de wnd, directeur dr H. Veenendaal den scepter zwaait, heeft niet over gebrek aan belang stelling te klagen: iederen morgen komen er ongeveer 4060 „patiënten" aan deze poli kliniek. In de wachtkamer zijn dan vele die ren vertegenwoordigd en van 's morgens 9 tot 12 uur wordt er genarcotiseerd, geope reerd, er wordt in het kort alles gedaan, wat bij een medische behandeling hoort. Narcose....! We komen in een helder ver licht vertrek, waar personen in witte jassen, medicamenten en injectiespuiten de sfeer be palen. Hier wordt ook geëxperimenteerd met nieuwe narcotica, die uit Engeland en Ame rika zijn aangekomen. Op een tafel liggen twee katten, die pet starre oogen lang uit gestrekt in verdoofden toestand wachten op hun lot. Een assistente neemt een stetoscoop en controleert met de stopwatch in haar hand den hartslagOok de ademhaling en temperatuur worden opgenomen, ten einde dë precieze uitwerking van de injectie, die In de buikholte gegeven werd, te kunnen na gaan. 38.5 Constateert de assistente. En er komt van de andere zijde een knikje: dan is alles in orde. Dit is immers voor katten een nor male temperatuur. Overigens reageeren zij anders op een verdooving dan b.T- honden, die een korteren nasiaap hebben. De operatie zelf, waarbij b.v. gezwellen weggesneden worden, vertoont veel aanra kingspunten met een menschelijke operatie Hier wordt ook zeer consciëntieus en hy giënisch gewerkt. Meestal wordt het „slacht offer" met doeken afgedekt, zoodat men van het eigenlijke medische ingrijpen maar wei nig te zien krijgtMaar men gaat hier geenszins van de overweging uit, dat men „maar met een dier te doen heeft," zooals de leek oogenschijnlijk zou kunnen denken. Het duiveltje der slordigheid krijgt nu geen kans. Maar zooals zich begrijpen laat hoe ven lang niet alle patiënten onder het mes genomen te worden. In de behandelingska mer van de polikliniek bekijken de studenten eerst aandachtig het „geval" en soms is het noodig, dat een dier in de stationnaire kli niek wordt opgenomen. Dan verhuizen zij naar ijzeren hokken en komt het thema „observatie" aan de orde, terwijl ook een langere behandeling op het programma staat. We zagen een Afghanistan, die in bittere SMOKKELAAR VOOR HAAGSCHEN TUCHTRECHTER Een groote N.V. te Leiden moest zich giste ren voor den Tuchtrechter verantwoorden. Het was niet de eerste keer. Reeds eerder liep zij boeten op wegens het te duur verkoopen van kammen, aanstekers enz. Thans betrof het 't artikel broches, waarop een grootere winst werd gemaakt dan geoor loofd was. Een monsterpartij van deze „kleinoodiën", die uit België gesmokkeld waren, was door de N.V. opgekocht en met een winst van 2025 pet „aan de vrouw" gebracht. De rechter, die van meening was, dat alle middenstanders aan de groote zaken een voor beeld nemen, wilde dan ook 'n harde les uit- deelen en veroordeelde de N.V. tot een boete van f 750 met de waarschuwing, dat bij een volgende gelegenheid deze boete verdubbeld zou worden. studenten door in de problemen der ana tomie. Zoo komen op deze school de draden van theorie en praktijk op de juiste wijze pamen. Maar de tand des tijds heeft aan vele ge bouwen ook geknaagd: men vindt het ver ouderde, het' primitieve, direct naast het moderne. En een wat practischer outillage en eenige verbouwingen hier en daar zou den ook geen kwaad kunnen. Doch het is ook hier weer het oude probleem: materia len en geld. We weten, dat we over veel chirurgische, physiologische en scheikundige proble men gezwegen hebben, doch dit zou ons te voer van huis voeren. Er worden zooveel proeven en experimenten gedaan, dat men er een heel boek mee zou kunnen vullen. Maar deze zesde faculteit der Utrechtsehe Universiteit is wetenschappelijk goed opge zet en breed uitgebouwd: hier geeft men zich volkomen voor het heil van het dier een taak, die niet minder overgave en concentratie vraagt, dan het medische be roep, dat zi-ch op den mensch specialiseert. Vergadering Zuid-Hollandsche Veilingen In de te Den Haag gehouden vergadering van de Prov. commissie van veilingvereeni- gingen in Zuid-Holland, heeft de voorzitter, de heer J. Barendse uit Poeldijk herinnerd aan de moeilijkheden inzake den export van tomaten, hetgeen op het laatste moment werd opgelost, toen Engeland ruimer invoer, mogelijkheden gaf. Ook Ierland ging afne^ men, zoodat de meeste tomaten nu wel ge plaatst kunnen worden. Ook over het fust ontstonden moeilijkheden wat de prijzen be treft, die opgelost konden worden na be sprekingen met het Directoraat, terwijl een houtcontingent voor fust-aanmaak beschik- aar werd gesteld, hetgeen vooral voor den export met schepen noodzakelijk was. Om trent bgeschikbaar stellen van brandstof voor het komende seizoen, werden besprekingen gevoerd. Omtrent de prijzen voor andijvie en boo- nen werden in de vergadering voorstellen behandeld, voor andijvie zal een ophoudprijs van 5 ct. per kg worden gevraagd. Fraude bij de distributie te A'dam ontdekt Te Amsterdam is een fraude aan het licht gekomen onder distributie-ambtenaren, die helaas weer veel afbreuk doet aan den goe den naam der illegale strijders aldaar. In de eerste helft van 1944 begonnen een aantal van diie ambtenaren zich te bevoorraden met stamkaarten, waarop zij stamkaarten' haalden voor onderduikers. Zij hdelden evenwel een groot aantal kaarten achter en gebruikten deze gedeeltelijk ten eigen bate, terwijl ze de rest in den zwarten handel verkochten. (Volgens de politie wasten en kele van deze heeren na de geldsaneenng aldus f 10.000 f 15.000 te „verdienen"). Na de bevrijding zetten de ambtenaren deze praktijken voort. Tevens verzorgdetr zij voor een aantal oud-distributie-ambte- naren, die nog in het bezit zijn van inleg vellen, de bonkaarten. Alles ging goed, tot dat een loslippige ambtenaar op de tram zijn mond voorbij praatte tegen een kennis, een eerlijke ambtenaar het hoorde en deze de politie een tip gaf. De economische recherche ging op onderzoek, doch trof in de weelderig ingerichte woning van den loslippigen ambtenaar niemand thans. Zij drongen toen het huis binnen en vonden bij een onderzoek in de haard de resten van 80 kortgeleden verbrande inlegvellen. Ds vrouw des huizes had waarschijnlijk de rechercheurs bemerkt èn had, na de kaar ten verbrand te hebben, de vlucht genomen over de daken. De ambtenaar werd eenter op zijn distributiekantoor gearresteerd en later werd ook de vrouw gepakt. Eerst ver klaarden beiden niets van deze affaire af te weten, doch later vielen zij door de mand. De zaak kwam aan 't rollen en zoo zijn nïjet minder dan veertien personen aangehouden, waarvan er elf voor een Officier zijn geleid. Zeven waren distributie-ambtenaren en vier waren in andere bedrijven werkzaam. Hoe wel de zegeling van de tweede distributie- stamkaart roet in het eten gooide, zagen de heeren toch kans van de 140 150 kaarten MONDHARMONICA'S GEEN URGENT ARTIKEL. Op een verzoek van een importeur aan de Regeering om deviezen beschikbaar te stel len voor invoer van mondharmonica's uit Amerika, is afwijzend beschikt, daar deze instrumenten niet als een urgent artikel worden beschouwd. „De Schelde" bouwt er twintig per maand Toen de Ned. Spoorwegen onlangs kennis maakten met een Zwitsersche autobus, waar van het geraamte bestaat uit aluminium, terwijl dat ook met alumdniumplaten is af gedekt, gaven de NB. opdracht aan de Kon. Maatschappij „De Schelde" te Dordrecht, om 130 bussen volgens deze constructie te vervaardigen. „De Schelde", die door haar vliegtuigbouw al veel ervaring met alumi nium opdeed, kwam echter met het voorstel, van het Zwitsersche systeem af te wijken en bussen te bouwen, waarvan bedoelde pla ten behalve een taak ate afdekmiddel voor het geraamte ook een dragende functie zou den hebben. In verband hiermee zal „De Schelde" thans 5 lichtmetalen zelf dTagende bussen construeeren, terwijl de N.S. toezeg den, alle 1Ö0 bussen zoo te zullen laten bouwen, indien dde 5 voldoen. De lichtmetalen zelf dragende bus biedt talrijke voordeelen boven de stalen, alsook boven de met-zelfdragende lichtmetalen bus, aldus verklaarde ons de constructeur, prof. H. E. Jaeger. De bu6, die plaats biedt aan 30 passagiers, weegt 1325 kg, hetgeen circa 700 kg minder is dan een niet-zelfdragende en ruim 900 kg minder dan een normale stalen bus. Ook andere cijfers spreken voor zich zelf. Een stalen bus voor 46 passagiers heeft een gewicht per passagier van 85 kg, terwijl de verhouding tusschen betalend en totaal gewicht in procenten uitgedrukt slechts 33 bedraagt. Bij de bussen van den Zwitserse hen composiet-bouw zijn deze ge tallen resp. 65 kg en 37 V2 procent; en voor een zelf-dragende lichtmetalen bus luiden de cijfers 41 kg en 421,£> procent. Een ander voordeel van de lichtmetalen bus komt tot uiting in het volgende: Een autobus rijdt gemiddeld 18 uur per dag, waarvan zij ongeveer 5 uur stilstaat. Van de overblijvende 13 uur is zij 52^ pro-cent van den tijd bezig te versnellen of te vertragen. Bij een bus van de lichtmetalen constructie, die belangrijk minder weegt en dus sneller kan aanzetten, bedraagt ddt percentage omstreeks 30. De heer Smit, directeur van „De Schelde", zeide, dat het in de toekomst in de bedoe ling ligt, alleen motor, wielstellen e.d. te koopen en de rest In Nederland te vervaar digen. Als ideaal wordt gezien de chassds- looae selfsupporting bus, zooals die thans reeds in de Ver. Staten wordt geconstrueerd. Gevraagd naar de afzetmogelijkheden ver t klaarde de heer Smit, dat Nederland momen gram schap met een groot rond stuk karton teel een gebrek beeft aan 7000 bussen. Het zal dus nog wel eenage jaren duren, alvorens het vooroorlogsche peil weer is bereikt. Ook al omdat de gemiddelde levensduur van een autobus acht jaar is en er dus ieder jaar een groot aantal van de tegenwoordige bussen verdwijnt. De heer Smit zag verder nog een groote mogelijkheid voor export. Naast de vele voordeelen bezit de bus echter ook een klein nadeel, n.l. dat de prijs iets hooger zal zijn dan bij normale stalen bussen. Hetgeen zijn oorzaak vindt in den prijs van aluminium. Aangezien deze prijs echter neiging tot daling vertoont, ziet het er naar uit, dat ddt be zwaar spoedig overwonnen zal zijn. Voor- loopig worden de bussen vervaardigd in twee typen, n.l. voor 30 en 46 personen, het geen ten goede komt aan de mogelijkheid tot seriebouw. Op het oogenblik heeft „De Schelde" een capaciteit Van 20 a 22 bussen per maand. er tien van een zegeltje te voorzien, waar mee het bedrijf werd voortgezet. Een van de hoofddaders bleek een assistent-voorzit* ter van een uitreikingslokaal te zijn. Meer dere arrestaties worden verwacht. De Tuchtrechter legt weer zware boeten op Een waarschuwing voor „gifhandelaars" Voor den tuchtrechter te Leiden hebbein weer verscheidene personen uit Leiden en omgeving, wegens ernstige overtreding der prijs-voorschriften terecht gestaan, waarbij door den tuchtrechter een boete van f 10.000 werd opgelegd. C. N. Th. van V., winkelier te Leiden had op groote schaal „zwart" ver- kocht en aan een anderen Zwarten handelaar coupons geverfde Amerikaansche legerstof van f 20 en f 35 waarde, voor.... f 150 en f 200 verkocht, ook aan den heer A. H. St. alhier, had hij 2 coupons voor een costuum, voor.f 560 verkocht, en voor de fournitu ren was in plaats van f 7.50 f 25 en f 3 f 33 gerekend. De heer St. als getuige gehoord, verklaarde dat de stof van twijfelachtige kwaliteit was, hij had ook nog 50 textielpun ten moeten geven, en bij thuisbezorging was hij er niet zeker van geweest, dat het de zelfde stof "\yas, die hij gekocht had. De rech ter vond dat hij duur was uitgeweest. Mevr. L. G. de R. verklaarde dat zij voor coupons japonstoffen (waarde f 9) f 21.80 en (waarde f 17) f 44.80 met bijlevering van punten had moeten betalen. Mevr. M. D. had voor 2 cou pons, bestemd voor een costuum van haar man, f 160 moeten betalen. Nadat verdachte de overtredingen erkend had, hield mr Höf- li-ng «en uitvoerig pleidooi, en wees er op, dat verdachte bij de grossiers en fabrikanten in Tilburg ook zwart had moeten koopen, en als hij „doorsloeg" zou er heel wat aan het licht komen, maar hij wilde geen ver rader zijn. Zijn cliënt had geen seconde rust meer gehad, daar al zijn huizen en goederen in beslag waren genomen, en hij als zeker heid ss telling f 46.000 had moeten storten, hij verzocht zijn cliënt alléén een boete op te leggen en teruggave der goederen, daar hij anders broodeioos wordt. Als Joodsoh raads man, kon hij getuigen, dat verdachte in dwi oorlog veel van zijn geloofsgenooten had ge holpen, en verzocht de uiterste clementie. De rechter vond dat hij een aardige winst had gemaakt, en veroordeelde hem tot f 10.000 boete, 3 maanden sluiting van zijn zaak, verbeurdverklaring der in beslag genomen goederen echter met teruggave der op brengst en punten \,en met publiciteit van het vonnis in de dagbladen. Daarna moest C. v. V., broer van eersten verdachte, terecht staan, daar hij als bedden- de 2 coupons 3.20 en 3.30 m voof 160 en 2 andere coupons stof voor f 140 en f 180 hadi verkocht. Dit was in plaats van f 11f 16 p. m geweest. Het was ook geverfde Amerikaan sche stof geweest, terwijl hij de fournitu ren inblaats van f 25 voor f 65 had verkocht. De reehter veroordeelde hem tot f 300 boete, J. R„ die de coupons heerenstoffen van eer sten verd. v. V. voor f 150 en. f 200 had- gekocht en weer had doorverkocht voor f 175, f 225 en f 550 kreeg f 1000 boete, met verbeurdver klaring van 3 coupons stof. Met publicatie van'het vonnis in de dagbladen. De rechter vend, dat al was het een winstgevend zaakje, hij. er toch maar mee moest ophouden. P. D. alhier die 2 coupons heerenstof voor f 175 en f 225 voor het maken van een costuum had gekocht, kreeg f 200 boete, met ver beurdverklaring van 1 coupon stof. G. L. O. te Noord wijk, had stellen buiten- en binnen banden in plaats van f 40 en f 1<L voor f 250 per stel verkocht. Hij werd veroordeeld tot f 250 boete, met verbeurdverklaring van 15 buiten-, 8 binnenbanden en wielen. J. J. te Alphen a.d. Rijn had zonder vergunning de huur van zijn huis, vanaf 1043, dat vroeger f 28 p. maand deed, verhoogd tot f 35 p. maand. Daar verdachte het te veel betaalde zal terugbetalen, kreeg hij f 100 boete. L. de Gr. te Hillegom, die het tarief voor het was- schen van boorden van 18 tot 20 en overhem den van 45 tot 48 cent had verhoogd, kreeg f 150 boete. A. v. D. te Rijnsburg had ook stellen buiten- en binnenbanden in plaats van f 50 voor 1 250 verkocht, f 400 boete met verbeurdverklaring van 17 stel banden en wielen. m IO 23 27 29 ■■55-ST Mao 3 13 14 15 35 PUZZLE VAI\ DE WEEK OMSCHRIJVING: horizontaal: 1. Herkauwend zoogdier; 4. brandbaar gas, dat uit den grond in laagveenstreken opstijgt; 7. houding; 9. boog; 10. titel (afk.); 12. graaf- werktuig; 14. uitroep van vreugde; 16. vlakte maat 17. kort oogenblik; 18. schildvleugelig insect; 19. bladader; 20. foefje; 21. toespijs; «23. niet te temmen; 25. schadelijk knaagdier; 27. vloeistof; 28. tijding: 20. ontkenning; 30. groote bijl; 32. rivier (Z.-Am.); 33. en der gelijke (afk.); 34. hoofddeksel; 35. voeg woord; 36. meisjesnaam; 38. Scandinavische munt; 40. poging tot dichten; 41. hoogste deel. Van boven naar beneden: l.Har- de, droge oppervlakte; 2. niet deelbaar door twee; 3. effen, glad; 4. vat van 36 gallons (Eng.); 5. slede; 6. vroeger: de hoogste rech terlijke ambtenaar; 8. vriepdje; 10. snaarin strument; 11. als brandstof verbruiken; 13. zeer arm; 15. muziekinstrument; 21. uitge strekt; 22. kloostervoogd; 24. scherp, schran der; 26. tuinhuisje; 30. afgezonderd; 31. bot, niet scherp; 37. lidwoord" 39. zangnoot. OPLOSSING Van de puzzle van vorige week: 1. Schemer; 2. Amerika; 3. smergel; 4. me rinos; 5. markies; kielzog; 7. kieuwen 8. bankier. De prijswinnaars van de puzzle-oplos sing van deze week zijn: le. J. v. d. Berghe, Zeeweg 121, Noordwijkerhout; 2e. B. Voort- maip Kaaerswoude D65 en 3e. A. J. Martijn Jr., Seringenstraat 45A. Leiden. Oplossingen moeten uiterlijk Vrijdagmorgen fl.s. om 12 uur in ons bezit zijn op een brief kaart met in den linkerbovenhoek: „PuzzIj©- oplossing".

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 6