Groep oud-Lombokstrijders in de Residentie Joego-Slarë e'scht van Ha ië anderhalf Milliard Bezorgdheid in Londen over strijd in China ^JLLUWt; LEIDSCHE COURANT DINSDAG 27 AUGUSTUS 1946 Vorige week sneuvelden 15 Nederlanders in Indië Om hun belangen bij de Regee ring te bepleiten Al gat de Militaire Kapel, die gistermorgen den marsch door Den Haag van de Oud-Lom- bokstrijders begeleidde, aan deze wandeling een feestelijk tintje, toch was het eigenlijk een triest schouwspel. Want al deze mannen, waarvan de meesten diverse onderscheidin gen droegen voor hun moedig gedrag, heb ben te klagen over de wijze, waarop ons land hen op him ouden dag verzorgt. Zeer schraal toege meten ontvangen zij pensioen en daarom waren gjsteren 150 leden van de Vereen, van Oud-Lombok - strijders naar Den Haag gekomen om een verbetering in hun levensomstan digheden te verzoe ken. Dit gebeurde op een voor hen ge- denkwaardigen dag Het was n.1. gisteren juist 52 jaar geleden, dat de overval bij Tjakra Negara plaats vond, waarbij vele strijders het leven lieten. Aan het Station H.S. verzamelden zich des morgens de oud-strijders, waar op naar het Plein werd gemarcheerd. Op het dep. van Overzeesche Ge- biedsdeelen heeft min. Jonkman den voorz. en secr. der Vereen, van Oud- Lombokstrijders, resp. de heeren M v. Santen en G. Eek hof, in audiëntie ontvangen. Hierbij was ook gen. H. J W. Verniers—v. d. Loeff aanwezig. De nood en der oud- strijders werden ken baar gemaakt en de minister zegde een ernstig onderzoek, om tot verbetering De aankomst der ou te komen, toe. Een stat request werd over handigd, hetgeen ook den min. van Marine werd aangeboden. In „Amicrtia" werd aan de leden der vereeniging verslag uitgebracht Geen definitieve besluiten te Pangkalpinang Van iedere organisatie hoogstens 4 vertegen woordigers. Bij de groepen, vert3genwoordigd op de conferentie te Pangkalpinang (Bali) zal men twee groepen onderscheiden, aan den eenen kant de Chineesche en Arabische groepen, anderzijds de Nederlandsche en daarmede verbonden groepen. Bij de laatste groepen speelt rasverschil geen rol en zij bestaan o.m. uit politieke en economische organisaties met een gemengd lidmaatschap. In verband met de plaatselijke verschillen zullen de ver tegenwoordigers van Chineesche en Arabi sche organisaties regionaal moeten worden gekozen. Elke organisatie of partij mag niet meer dan vier vertegenwoordigers zenden in verband met de logiesruimte. De Regeering verlangt niet, dat de vertegenwoordigingen met de werkelijke verhoudingen overeenko men: het doel van de conferentie is imihers besprekingen te voeren en niet het nemen van definitieve besluiten. „Jacob van Heemskerck" Donderdag te R'dam verwacht Een der grootste schepen van onze marine. Hr Ms lichte kruiser „Jacob van Heems kerck", wordt Donderdagochtend a.s. om 11.00 uur aan de Parkhaven te R'dam ver wacht. Lt.-admiraal C. E. L. Helfrich zal ter begroeting aanwezig zijn, evenals de mariniers-kapel en het ontvangst-detache ment. De .Heemskerck" is een zusterschip van de „Tromp" en behoort tot de grootste schepen van onze vloot. Het schip keert, na een jaar patrouillediensten in de Oost te hebben verricht, voor reparatie naar het vaderland terug. De „Van Kinsbergen" eind October uit Indië terug. Ook Hr. Ms. „Van Kinsbergen" zal bin nenkort onder commando van kap.-luit ter zee J. W. F. Nuboer de thuisreis aanvaar den. Het programma luidt: vertrek Batavia 16 Sept., aankomst Aden 29 Sept., vertrek Aden 29 Sept., aankomst Port Said 4 Oct, vertrek Port Said 7 Oct., aankomst Gibraltar 13 Oct., vertrek Gibraltar 16 Oct., vermoedelijke aan komst in Nederland 21 October. „Tegelberg" arriveerde Donderdag. Donderdagochtend om 8 uur zal het repa- trieeringssohip „Tegelberg" in Umuiden arriveeren, terwijl de debarkatie om 12 uur in Amsterdam zal beginnen. „DE WAARHEID" VIERT HA HAR ZOMERFEEST. Zondag hield het Dagblad „De Waarheid", naar wij in dit blad lezen, haar zomerfeest op Berkhoven bij Amersfoort, waaran door ongeveer zestigduizend personen werd deel genomen. Met en twintig extra-treinen en talrijwke autobussen werden zij vervoerd. Het woord werd gevoerd door den directeur van het Fransche communistische blad „l'Humanité" de heeren N. v. d. Drift en A. J. Koejemans, resp. directeur en hoofd- red. van „De Waarheid", terwijl H. Gortzak tenslotte sprak over de politieke overwin ningen der C.P.N. bij de verkiezingen. Het Metropole-orkest, Bernard Drukker (orgel), Lou Bandy, „Morgenrood" uit Den Haag en anderen verleenden muzikale en vocale me dewerking. van de besprekingen, terwijl mevr. Hidding, de „soldatenmoeder", versnaperingen aan bood. NAAR EEN DERDE CHR. SOC. CONGRES? Gaarne worden sympathiebetuigingen inge wacht met het voornemen tot het bijeen roepen van een 3e Chr.-Soc. Congres, ten einde zoo spoedig mogelijk tot het vormen van een comité van voorbereiding te komen, en wel bij J. Vermij, Kon. Emmakade 194, Den Haag. I-Lombokstrijders op het plein van het on Hollandsche Spoor. Weer nieuwe stormen in Parijs verwacht Nu de volledige lijst met amendementen op de Vredesverdragen in Parijs bekend is, komt aan het licht, dat de Joego-Slaven niet minder dan 1 milliard 300 millioen dollar scha., devergoeding van de Italianen erschen. Dat is 300 millioen meer, dan de Russen van alle satellietstaten tezamen vragen. Als men denkt aan de debatten, die destijds gevoerd zijn over den Russischen eisch aan Italië en het verzet dat daartegen rees van de zijde der Westersche mogendheden, begrijpt men, dat om dezen Joego-Slavischen eisch nieuwe Vol vuur In het eivolle stad'ipn te Oslo zorgde Zaterdag j.l. tijdens de Europeesche athletiekkampioenschappen het pistool van den starter die blijkbaar te veel gangsterfilms had gezien voor een lachsucces, toen het onverwacht in zijn zak afging. De starter wandelde zoo onverschillig mogelijk weg in een pogimg om zijn waardigheid te redden en brak vervol gens bijna het Europeesche record hoog springen, toen hij tot de ontdekking -wam dat zijn broek in brand stond. PALESTINA-CONFERENTIE BEGINT OP 9 SEPTEMBER Op 9 September begint in Londen de Pa- lestina-conferentie. De Engelsche regeering noodigde de Arabische Staten, het Arabische Hooge Comité en het Joodsche Agentschap uit. Het is nog niet bekend, of de Arabieren zullen volharden bij hun standpunt, dat zij niet met de Joden wenschen te confereer en en of zij den Moefti als leider van hun dele gatie zullen handhaven. De hooge Commis saris in Palestina, Cunningham, heeft laatst genoemden eisch verworpen. Mijnheer Pimpelmans gaat (Nadruk verboden) 3. Dus reed meneer Pimpelmans de andere dag naar Knuppelhoek en zocht een pracht stuk van 'n schimmel uit. „U zei d'r beslist plezier van beleven, meneer", zei de paar denkoopman; „hij is van 'n groot paarden spel afkomstig, dus U begrijpt, dat het een prima beest isl" De Regeering maakt met leedwezen bekend, dat in de afgeloopen week de na volgende verliezen zijn gerapporteerd: Koninklijke Marine: marinier 2e kl. K. T. Smits, Eindhoven; marinier 2e kl. G. Amptmeyer, Wezep. Koninklijke Landmacht: soldaat B. Ankersmit, Diepenveen: soldaat M. P. de Hondt, Wachtebeke (België); soldaat E. Hil- lebrandt, Zwolle; soldaat H. van Laar, Ter- winselen; korporaal C. J. Ravensteyn, Am sterdam; korporaal J. Strootoach, Zaandam; soldaat A. Slotboom, Lunteren; korporaal J. van Veen, Zoetermeer. Koninklijk Ned.-Indische Le ger: Timoreesch fus. H. Tanggi, Ned.-Indië: genie-sold. 2e kl. P. A. Reindorp, Ned.- Indië; genie-sold. 2e kl. R. C. Hanibals, Ned.-Indië; sergt. art. J. A. Jansen, Olden- zaal; mil. sold. E. van Hek, aan bekomen verwondingen overleden, Ned.-Indië. JOEGO-SLAVIE BEGRAAFT AM. PILOTEN MET MILITAIRE EER Gisteren begroef Joego-Slavië de op 19 Augustus omgekomen Amerikaansche pilo ten met militaire eer. In Amerika is thans een actie ontketend om de Amerikaansche soldaten vrij te krij gen, die in Joego-Slavië gevangen geno e- werden, nadat daar een Russisch soldaat werd neergeschoten. De Amerikaansche re geering heeft er de Joego-Slavische op attent gemaakt, dat de gearresteerden onschuldig zijn. RUIM 3000 LIJKEN GEBORGEN TE CALCUTTA. Na de ongeregeldheden van vorige week, zijn van de straten van Calcutta 3468 lijken verwijderd. In de ziekenhuizen zijn 4421 personen opgenomen. GEEN VRIJHEID GEEN ETEN! Herbert Hoover heeft verklaard, dat de Amerikanen het zenden van voedselvoor raden naar Joego-Slavië zullen staken, tot daar vrije verkiezingen, overeenkomstig het te Yalta genomen besluit, kunnen worden gehouden. In Berlijn zullen dezer dagen 50 bewa kers van het kamp Oranientourg voor een Russisohe rechtbank terechtstaan, beschul digd van het ombrengen van 200.000 Russen. Volgens de „Daïjy Telegraph" zullen, in Zuid-Afrika, binnenkort een aantal in woners, verdacht van collaboratie metDuit- schers en Italianen, worden gearresteerd. Communistische arbeiders op de scheepwerven te Triëst zijn een sflitdown- staking begonnen. stormen over de conference zullen losbreken. De Joego-Slaven verlangen het bedrag uit loopende productie, gemunt goud, schepen, fabrieken en diensten van het Italiaansche volk. Een voorspel op de komende debatten gaf gisteren de Australische afgevaardigde, diie tegen den Russischen eisch aan Roeme nië van 75 millioen pond Sterling bezwaar maakte. Het argument, dat uiteindelijk het Westen de schulden van de Balkanlanden aan Rusland zal betalen, was aan dit verzet weer niet vreemd. WEER EEN EXPLOSIE IN DE HAVEN VAN UMUIDEN De Legervoorlichtingsdienst deelt mede, dat de explosie in de voormalige Duitsche snel- boothaven te IJmuiden hedenmiddag om zes uur zou plaats hebben. NOORWEGEN NEEMT 600 JOODSCHE FAMILIES OP De Noorsche regeeriing verklaarde zich bereid 600 Joodsche families op te nemen. Dit aantal ging door de Duitsche terreur in Noorwegen verloren. Ook daar de controverse Rusland-Amerika De zware gevechten, die in China tusschen regeeringstroepen en Communisten ontbrand den, veroorzaakten, aldus den diplomatieken correspondent van Reuter, ernstige onrust in Britsche regeeringskringen. De troepen van Tsjang Kai Tsjek worden nJ. gesteund door de Amerikanen, terwijl de communisten uiteraard de favorieten van Sowjet-Rusland zijn en van die zijde hulp krijgen. De moge lijkheid voor een conflict tusschen beide paardje rijden g°°th. rotman 4. Met „Bleke Bet", zooals hij de schim mel voortaan noemde, achter zich aan, ped delde meneer Pimpelmans weer Epscheuten waarts. Daar 't hem te lastig werd, het" touw de hele tijd vast te houden, stapte hij af en bond het paard van achteren aan z'n fiets. „Zooveel grappen zal hij wel niet uit halen," dacht hy. Kerk en School Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Gennep (L.) cand. W. A. Poort, te Zeist; te Sloten (toez.) N. H. Kui- peri te Over-Dinkel; te Westerbork W. J. de Hoest te Blokker (NH.); te 't Zandt W. de Boer te Ter Ajpel. Aangenomen: naar Deinum (toez.) F. W. R. Haseloop te Tjalleberd; naar Enkhuizen (toez.) W. F. ten Bruggenkate te Ter Ajpel; naar Geldermalsen (2e pred. pl., toez.) W. G. Heyboer te Dwingeloo, naar Lent J. W. v. d. Hel te Hantum; naar Rotterdam-Vreewijk W. G. v. d. Ree te Oosthem. Bedankt: voor Den Ham A. L. v. d. Smit te Waspik; voor Haarloo D. Colenbran der te Wolvega; voor Papendrecht P. J. F. Lamens te Elspeet. Geref. Kerken. Beroepen: te Tholen J. Wagenaar te Willemstad, te Werkendam A. Dercksen te Rijsoord, te Lobith G. F. Snel te Rossum. Bedankt: voor Harderwijk (vac. H. J. Riphagen) W. v. Dijk, te Nijmegen. Geref. Kerken Art. 31 K. O. Beroepen: te Hilversum W. Scheele van Zwijndrecht. Chr. Geref. Kerk. Beroepen: te Biezelinge J. Thijmes te Nunspeet, te Oud-Beyer land P. J. de Bruyn te Veenendaal. Aangenomen: naar Drachten cand. M. Drayer te Apeldoorn, die bedankte voor Almelo, Emmer-Compascum, Franeker, Has selt, Rijnsaterwoude en Steenwijk. Geref. Gemeenten. Bedankt: voor Axel en H. I. Ambacht D. L. Aangeenbrug te Leerdam. Evang. Luth. Gem. Aangenomen: naar Zeist P. Kastein te Cuylenburg. Gen. Synode der Geref. Kerken Nam vandaag te Zwolle een aanvang. In de Zuiderkerk te Zwolle is 'heden morgen de gewone driejaarlijksche Gene rale Synode der Geref. Kerken aangevan gen. Zij werd voorafgegaan door een bid stond, welke gisteravond in de Plantage- kerk plaats vond en waarin voorging ds N. Duursema van Nieuw-Amsterdam, praeses van de vorige Synode. De openingsplechtigheid van de Synode was toevertrouwd aan den oudste van de pastores-loei van de roepende kerk. ds H. A. Munnik Der traditie getrouw, liet spr het niet bii een woord van welkom, maar verbond hii daaraan een beschou wing over het Geref. kerkelijk leven zoo als dit zich vooral in de omgeving, waarin de Synode vergadert, vertoont. Sinds 1911 zijn in het leven van de Zwolsche kerk drie dingen van beteeke- nis gebeurd, nl. de bouw van de Zuider kerk. de institneering van de kerk van Berkum in 1936 en de scheuring. Sor. stond bii deze zaken nader stil en rele veerde den brief van prof. dr K. Schil der aan de leden van den Zwolschen ker- keraad. welk schrijven aanleiding werd tot de scheuring in de Zwolsche kerk Nadat een uit de vergadering benoemde commissie de credentiebrieven nagezien en in orde bevonden had waarbij bleek dat reeds bii den aanvang enkele leden door verschillende oorzaak door hun secundi vervangen waren werd de vergadering geconstitueerd. Zij zette zich vervolgens aan den arbeid die wacht, waarbii zij allereerst overging tot de ver kiezing van een mode ram en. BRAND STOFFENRANTSOENEERING VOOR PREDIKANTEN Het RijkskoLenbureau heeft bepaald, dat de brandstoffencommissies gemachtigd zijn t.b.v. de les- en ontvangkamers van predikanten een uniform rantsoen van zes eenheden te verstrekken. De predikanten kunnen dit rant soen aanvragen bij de brandstoffencommis- sie, waaronder zij ressorteerente dien einde moet een bij den pl. distributiedienst ver krijgbaar gesteld aanvraagformulier M. D. 39305 bij dezen dienst worden ingeleverd. EXAMENS M.O. TEEKENEN. 's-GRAVENHAGE, 26 Augustus. Voor de examens M.O. teek enen, acte Mc, zijn ge slaagd: mej. A. J. W. v. Hamnersve!d, A'dam, F. J. Ph. Bank, 's-Hiaige, H. M. Dercksen, A'dam en J. A. Louwers, Eindhoven; voor de acte A zijn geslaagd: A. V. Accooy, Spaamdam, S H. Pleyers, 's-Hage, P. Pijn, 's-Hage, M. J. H. Spronck, Cadder en Keer (L.), J. M. A. de Visser, Heer (hij Maas tricht). groote mogendheden is dus lang niet uit gesloten. Inmiddels deed zich een kans voor, dat de Veiligheidsraad zich met deze kwestie zal gaan bemoeien. De leider der Chineesche communisten, generaal Tsjoe En Lai, heeft n.l. verklaard een beroep te zullen doen op alle vredelievende volkeren en op den Vei ligheidsraad, indien het offensief der „Kwo- m in tang-troepen" (regeering) voortgaat. Deze uitlating levert op zichzelf al stof voor conflicten op, aangezien het Communis tische China geen lid is van de Vereenigde Naties en behandeling van een dergelijke klacht dus reeds een erkenning van Tsjoe En Lai's bewind zou inhouden. De Chinee sche generaal begreep dat zelf ook, want hij verklaarde zich tegelijkertijd bereid deel te nemen aan een Chineesche regeering, mits Tsjang's troepen het vuren staken. Hy zal dus in New York niet als ops tandeling, maar als verdrukte minderheid willen optreden. De VerNaties op den vloer? Meubelmakers in Illinois, die stoelen moe- j ten vervaardigen voor de conferentiezaal waarin de eerstvolgende zitting der Ver. Na ties gehouden zal worden, hebben een po ging gedaan de conferentie „te vloeren", door in staking te gaan. Het zal nu nl. te be zien staan of er stoelen voor de gedelegeer den zullen zijn. Zoo neen, dan zullen zij, of op den vloer, of op een samenraapsel van stoe len moeten vergaderen. HET SPOOKT IN ZWEDEN Al gedurende den oorlog worden de bewo ners van een eilandje nabij Karlskrona in Zweden bezig gehouden door een lichtgevende gedaante. Zij maakte 's nachts het vee bang, aldus de berichten, maar het feit, dat de na sporingen thans met kracht ter hand genomen zijn, wijst er wel op, dat nog anderen dan viervoeters angst voor de verschijning hebben. Tusschen Grenoble en La Valette stortte een autobus met pelgrims in een 80 meter diepen afgrond. Vijf dood en en 40 gewon den zyn reeds geborgen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2