Russische spionne bij de Unrra gearresteerd Euwe verliest zijn eerste partij tegen Smysiov NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG ÜS AUGUSTUS 1946 Verstrekte inlichtingen over verplaatste personen Op de Unrra-ver ga dering in Genève is on langs groote beroering gewekt door de me- dedeeling van den Engelschen generaal Mor gan, hoofd der afdeeling Verplaatste perso nen der Unrra in Duitschland, „dat een bui- tenlandsche mogendheid spionnage zou uit voeren in kampen van verplaatste personen en dat, onder den Unrra-dekmantel, een han del in verdoovende middelen werd gevoerd." De uitlating werd zoo ernstig opgenomen, dat Laguardia den betrokken generaal in overweging gaf af te treden en in zijn plaats den Ameriaan Meyer Cohen benoemde. Uit de Amerikaansche zöne van Duitsch- Sjahrir verwacht beslissende resultaten Bij tusschenkomst van Lord Killearn. Sjahrir heeft gisteren verklaard, dat een bijeenikoanst onder voorzitterschap van Lord Killearn, naar. zijn gevoelen tot beslissende resultaten zou kunnen leiden, in het bijzon der „indien de Nederlanders een vaste poli tieke lijn zouden volgen', waarover geen wijdloópige en gedetailleerde raadplegingen met de Regeering in Nederland noodig zou den zijn." In verband hiermede hebben offi- cieele Ned. kringen er op gewezen, dat er reeds een vaste lijn in de Ned. politiek be staat, gebaseerd op de verklaring van 2 Febr. j.l. Sjahrir heeft de geruchten ontkend, dat hij voorstellen zou hebben gedaan om de a.s. besprekingen te Djogjakarta te houden. Desgevraagd verklaarde Sjahrir, dat, wat hem betreft, de besprekingen op iedere willekeurige plaats kunnen worden gevoerd, mits de te kiezen plaats slechts aanvaard baar is. COMMISSIE-GENERAAL. De afd. Soerabaja van den Demo era ti- schen Bond in Indonesië heeft de Ned. Regeering dringend verzocht een Indonesiër en een Chinees in de Commissie-Generaal op te nemen en om prof. Schermerhorn niet als lid te benoemen. De Ned. mariniers te Soerabaja hebben gisteren bij een uitval, waardoor de Wes telijke buitengrens van Soerabaja is schoon geveegd, 700 personen van de TJPJ.-strijd krachten en haar hulptroepen gevangen ge nomen. Hun eigen verliezen bestonden uit twee dooden en vier gewonden. Om extremisten het binnendringen te bemoeilijken, zal het kreupelhout rond het vliegveld Padarog met vlammenwerpers worden verwijderd. INDIë KORT EN KLAAR In Rep. kringen verwacht men, dat mr Amir Sjarifoedin in het nieuwe kabinet- Sjahrir min. van propaganda zal worden. Gistermorgen is de Oranje in Tandjong- priok aangekomen. Woensdag is de „Indra- poera" met evacués naar Nederland ver trokken. Te Soerabaja is een order uitgevaar digd, volgens welke alle motorvoertuigen, niet behoorende tot leger en vloot, kunnen worden gevorderd. Ook na de wederinschakeling van par ticulieren bij den import in Indië zullen de aankoopen van grondstoffen uit het buiten land aan de goedkeuring van het dep. van Econ. Zaken onderworpen blijven. In Apeldoorn, de Zomerresidentie van H.M. de Koningin, heeft men er ditmaal naar ge streefd, de viering van den verjaardag van onze Vorstin een meer stijlvol cachet te geven dan gewoonlijk. De v o o r den oorlog gebruikelijke kinder- a-ubade voor het Koninklijk Paleis zal wor den vervangen door een zanguitvoering door 1000 volwassenen, waarvan 700 leden der 16 plaatselijke zangv er een iging en Des avonds wordt op „Marialust" op een plankier om een vijver een openluchtspel opgevoerd, ontleend aan den Midzomernacht- diroom van Shakespeare. Vuurwerk zal den feestdag besluiten. WORDEN NEDERLANDERS IN DUITSCH LAND VASTGEHOUDEN? Volgens een A.N.P.-bericht uit de grens streek i^ou een aantal uit Twente af komstige Nederlanders, die, deels in uni formen gekleed, onlangs over de grens wa ren gegaan voor het aanknoopen van zaken relaties en het doen van inkoopen, te Gro- nau worden vastgehouden. -Slechts enkelen van hen zouden pas zijn teruggekeerd. Belgrado laat de Amerik. piloten los (Vervolg van pag i) Over de inzittenden van het toestel van 10 Augustus is niets bekend. Zij zijn waar schijnlijk alle zes omgekomen. Tito's be<vel aan het leger „niet meer te schieten" op Amerikaansche vliegtuigen hebben de Ame rikanen zoodanig geïnterpreteerd, dat zij jagers meegeven ter begeleiding van hun machines, te meer waar de eerste vliegtui gen buiten Joego-Slavisch territoir zijn aan gevallen. In Parijs verklaarde vice-premier Kardelj van Joego-Slavië, dat men in zijn land ver bitterd is omdat Amerika de zijde van Italië koos. Of dit de methode is om Triëst te krijgen valt te betwijfelen! In dit verband is de uitlating van het Britsche parlemenffclid Lloyd, die gisteren in Glasgow het incident besprak, van be lang. Hij zeide, dat er in de omgeving van Joego-Slavië maar 2 Britsche- en Ameri kaansche divisies lagen, doch versterking van 750.000 man niet ver af was. „Het „neen" van een kant klonk nu lang genoeg," zoo zeide hij. De Amerikaansche vloot manoeuvreert thans met groote eenheden (o.m. het 45.000 ton groote vliegdekschip Roosevelt) in de Middellandsche zee. Morgenmiddag tusschen 12 en 1 loopt het ultimatum af. land komt thans evenwel het bericht, dat dr Lena Hertz-Krupenko, die werkzaam was bij de Unrra, gearresteerd is, dat zij in het bezit werd bevonden van een groote hoeveelheid verdoovende middelen en bekende de Rus sische politie inlichtingen verstrekt te heb ben over de politieke gezindheid van, in de kampen verblijvende, verplaatste personen. De Balkan nog steeds het kruit vat van Europa Bevin maant gedelegeerden in Parijs tot kalmte De Ba lkanspann ingen zochten gisteren in Parijs ontlading in een aantal redevoeringen van Grieksche, Albaneesche en Oekrainsche vertegenwoordigers. De heeren hebben el kaar gecritiseerd en het was vooral Manoeils- ky (Oekraine), die tegen den Griekschen premier Tsaldaris van leer trok en zijn be wind van fascisme beschuldigde. Hij noem de de Grieksohe eischen ten opzichte van Albanië een gevaar voor den vrede. Bevin heeft in de uitvoerigheid der spre kende staatslieden aanleiding gevonden him te verzoeken zich tot het onderwerp: het Vredesverdrag over Italië te beperken en geen onderlinge debatten te houden. „Het zal verstandig zijn", alilus Bevin, „Grieken- lands aandeel in den strijd niet te ver kleinen." Gewapende Argentijnrche nationalisten zijn het gebouw van den nationalen radio- omroep binnengedrongen en verhinderden de uitzending van de rede van den min. van Buitenl. Zaken over de verdediging van het Westelijk Halfrond. Alle andere radiostations zonden de rede wél uit. Een woordvoerder van de Poolsche re geering te Londen noemde de Britsche nota over de Poolsche verkiezingen „een inmen ging in binnenlandsche aangelegenheden". Het personeel der Brusselsche gasfa brieken blijft staken. Tengevolge van kortsluiting in een elec- triciteitskabel ontplofte in Brussel een on- dergrondsche gasleiding. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor, hoewel brand ontstond in de gasmeters van alle aangeslo ten woningen In Brussel werden voormalige hooge of ficieren van het Wit-Russische leger gear resteerd. WILDE DIEREN OOK AL IN 'T ZWART? Het zal iemand, die zijn gewone dage- lijksche boodschappen doet, wel geen zorgen baren, dat de prijs van een olifant van 1200 tot 3500 dollar is opgeloopen, maar het maakt de handelaars in wilde dieren „wild". I>rie van de grootste Amerikaansche importeurs van alle mogelijke loopende, kruipende, zwemmende en vliegende wilde dieren verklaarden, dat zij worden overstelpt met orders van directeuren van dierentuinen, circusagenten en par ticuliere verzamelaars, maar dat tenge volge van de hooge prijzen en de voed- selschaarschte de meeste dier ongetemde wezens in Afrika en Indië blijven. Voor den oorlog, aldus een New-York- sche handelaar, kostte een olifarft uit Indië 1200 dollar, maar nu vraagt men in Calcutta 2200 dollar voor zoo'n beestje en met invoerrechten en kosten van ver voer en verzekering komt het op 3500 dollar. De bedrijfsleider van een andere firma zeide, dat de voedselschaarschte in het buitenland het bijna onmogelijk maakte, het noodige vleesch en graan voor de vijf of zes weken durende reis van Indië of Afrika te bekomen. Tijgers, die gewoonlijk 1200 dollar per paar kostten, doen nu 3500. Voor den oorlog kon men per jaar wel 30.000 apen invoeren, thans heeft Indië den uitvoer beperkt tot 10.000 stuks per jaar. ploeg Leden van de Drentsche hloed- staan terecht Tegen twee hunner de doodstraf geëischt. Voor het B. G. te Assen is gisteren tegen den 36-j. G. H. Sanner, die als commandant der Landwacht in Norg, aan den S.D. vele illegale wenkers heeft overgeleverd, van wie velen in Duitsche concentratiekampen over leden, de doodstraf geëischt. Sanner be hoorde tot de beruchte landwachtersploeg, die in Drente den naam „bloedploeg" kreeg. Hij had op vele arrestanten de zg. „badkuip- kuur" toegepast door hen aan handen en voeten gebonden in een badkuip met ijskoud water te werpen en hen met een gummi stok op het bloote lichaam te slaan. Enkele arrestanten hébben tijdens deze kwelling getracht zich van het leven te berooven door water in te slikken. Ook tegen Hendrik de Krijger, chauffeur te Amsterdam, even eens lid van de „bloedploeg", werd de dood straf geëischt. Botwinnik met 1 '/2 punt voor op eenzame hoogte Onze schaakmedewerker, de heer H. H. J. Slavekoorde, telefoneerde ons vanmorgen uit Groningen: De strijd om de derde plaats is in vollen gang. De meesters zijn het er nX over eens, dat de eerste twee prijzen voor Botwinnik en Euwe zijn. Maar voor den derden prijs kan men tenminste vechten. De meening der meesters over Euwe werd gisteren door di-ens resultaat niet bevestigd. In een Spaan- sche partij met de gesloten verdediging speelde Smysiov uitstekend. Euwe kreeg latente zwakten in zijn spel, o.a. den be kenden slechten loopef, die zich in het eindspel zou wreken. Hoewel Euwe den looper nog offerde om remise kansen te behouden, kon ook dit niet baten. Smysiov won in 49 zet ten. Ook Botwinnik had het in deze ronde onge dacht moeilijk. O'Kelly verloor weliswaar spoe dig een pion. doch daar na vlotte het niet erg. Beiden gebruikten veel tijd, doch O'Kelly het meest. Hij hield even wel lang goed stand, scheen zelfs reeds zeker van remise. Botwinnik stelde een geraffineerde val op, waar de Belg inliep en die Botwinnik weer een winstpunt opleverde. Boleslavsky zegevier de na 56 zetten over Denker. Deze achtste ronde leverde niet minder dan vijf remises op, n.l. Najdorff—Tartako- wer; Szabo—Flohr; LundinStoltz; Vid- STEINER OPGESTAAN, PLAATS VERGAAN. Het Engelsche voetbalelftal „Slough United Football team" zal, bij terugkomst in Engeland, de waarheid ervaren van het oude woord „Opgestaan, plaats vergaan", Een groot aantal daklooze personen betrok nl. de op het veld der* club staande keten en gebouwen. Het zal moeilijk zijn de nieuwe bewoners te ver drijven. marKottnauer; Christoffel Yanovsky. Guimard verloor alweer, ditmaat van Kotov. Steiner en Bernstein belandden spoedig in een eindspel met een betere positie voor den Amerikaan. De partij werd afgebroken in een voor Steiner i«ets gunsti ger stand. De stand is thans: 1. Botwinnik T1/? p.; 2 en 3. Euwe en Smysiov, 6 p.; 4. Tarta- kower 5y2 P-; 5, 6 en 7 Denker, Stoltz en Flohr 5 p.; 8. Najdorff 4\'2 D - 9, 10 en 11. Szabo, Kott nauer en Kotov, 4 p.; 12 Boleslavsky 3y2 p.; 13 Bernstein 3 1 afg. 14. 15 en 16. Yanovsky, Lundin en Christoffel, 3 p.; 17 en 18. O'Kelly en Vidmar, 2 p.; 19. Steiner 1 \'2 1 afg. 20. Guimard IV2 p. Vandaag worden de volgende par tijen gespeeld: Boleslavsky-Vidmar; O'Kelly Denker; BernsteinBotwinnik; Stoltz Smysiov; FlohrLundin; Tartakower Szabo; KotovNajdorff; YanovskyGui mard; KottnauerChristoffel; E u w e Steiner. Zoon van Kamerlid Tilanus bij mil. oefeningen gedood Gistermiddag is bij militaire ofeningen met Infanteriewapenen op het schietterrein van de „Harskamp" de sergeant W. J. Ti lanus, een zoon van het Tweede Kamerlid H. W. Tilanus (C.H.) door een kogel in het hoofd getroffen en vrijwel op slag gedood. Naar de oorzaak kwordt thans een onder zoek ingesteld. (Wij betuigen onze diepe deelneming. Red.) SMYSLOV BANDEN UITSLUITEND OP VERGUNNING De Regeering wijst er nogmaals met na druk op, dat het koopen, verkoopen en af leveren van rijwiel-, auto- en motorrijwiel banden, zotider inlevering of afgifte van bonnen of een schriftelijke vergunning van het Rijksbureau voor Rubber, verboden is. Brammetje Flanoor en z'n vrienden Ooot G ro ROTMAN Kerk en School 117. Weldra kwam de zak goudgeld te voorschijn, en terwijl dé Bedoeïnen onder luid geschreeuw de woestijn in werden ge jaagd want gevangenissen voor zooveel mannetjes tegelijk waren daar in de buurt niet overhandigde Mr. Habberton aan Bram het geld. .Asjeblieft!" zei hij, „en maak nu maar, dat je 't niet wéér kwijt raakt!" 118. Ja. en nu werd net tijd, dat Bram en z'n vrinden naar huis gingen! Wel viel het hun zwaar, van hun trouwen vriend, den schilder, van Fok, en van Mr. Habberton afscheid te nemen, maar deze beloofden allemaal, hen eens gauw te komen opzoeken. Mr. Habberton wilde hen met de vlieg machine thuisbrengen. maaT de vliegenier zei: „Dank je! Dat doe ik zelf wél; anders zie ik mijn machine wéér niet terugl" Ned. Herv. Kerk benepen: te Delfzijl (toez.) M. W. Hamer te Muntendam; te 's-Hertogenbosch (2e pred.pl.) K. A. Oskam te Sloten (Fr.); te Nieuw Leusen (toez.) en te Uchgelen D. ter Steege te Zevenhuizen (Z.-H.); te Stave- nisse (toez.) J. Vermaas te Ophemert. Aangenomen: de benoeming tot hulp- pred. te Wijk aan Zee en Duin Joh. D. Jan sen, a.s. em.-pred. te Roosendaal. Bedankt voor Hoevelaken A. Vroeg in de Wey te Loon op Zand; voor Wester- haar W. C. v. Burgeier te Ovezande. Geref. Kerken Beroepen - te Goes J. v. d. Sluis te Oldekerk. Aangenomen naar Barchem A. Ko ning te St. Laurens. Bedankt: voor Hoogvliet A. A. v. d. Hoorn te Stad aan 't Haringvliet. Geref. Kerken (art. 31 K.O.) Bedankt voor Lutten G. Ph. Pieffers te Bergentheim. Dezer dagen zijn in Amsterdam enkele predikanten van de Ned. Herv. Kerk, de Geref. Kerken, de Geref. Kerken art. 31 K. O. en de Chr. Geref. Kerk met architecten, musici en literatoren in vergadernig bijeen geweest, teneinde de liturgie in den Eere- dienst onder het oog te zien en de vraag te behandelen, hoe de reformatie van den Eeredienst kan worden bevorderd en het liturgische besef bij de gemeente versterkt kan worden. Met kracht werd stelling ge nomen tegen de sacramentalistische opvat ting, welke het Woord niet alleen in de Godsdienstoefening, maar ook bij den kerk bouw van Zijn centrale plaats verdringt. Om de verschillende hiermee verband hou dende onderwerpen te bestudeeren werd be sloten tot oprichting van een „Reformato rische Werkkring voor de Liturgie", waar- vpor nog enkele leidinggevende personen zullen worden aangezocht. Het correspon dentie-adres is voorloopig: Prinsengracht 255. Amsterdam-C. VERGADERING GEREFORMEERDE KERKEN IN INDIë De Geref. Kerken van Medan, Batavia, Bandoeng, Soerabaia en Semarang hebben een vergadering belegd met het doel maat regelen te beramen voor 'n leidenden, krach- tigen uitbouw van 't kerkelijk werk in alle gebieden. Krachtig zal medegewerkt worden aan de plannen tot oprichting van een Theo logische Hoogeschool te Batavia. In overleg met de Prot. Kerk zal getracht worden pre dikanten speciaal te laten arbeiden onder de studenten, waartoe principieel besloten werd tot aansluiting bij den Raad van Kerkenzen- ding. De Theol. School der Vrije Evang. Gem., die verleden jaar te Nijverdal werd her opend, is thans naar Utrecht overgeplaatst. Tot docenten zijn benoemd ds J. Bos, zendeling-predikant, ds Jac. Verboom te Utrecht en ds J. W. Verhey te 's-Graven- hage. STUDIE AAN DE UNIVERSITEIT TE LEUVEN. Zij, die gedurende den cursus 1946/1947 in Leuven wenschen te studeeren kunnen zich voor de noodige deviezen wenden tot het Dep. van O., K. en W. te Den Haag of tot de Universiteit te Leuven. Krakenstraat 4, waar aanvraagformulieren kunnen worden verzocht. De formulieren moeten, vergezeld van de noodige stukken, vóór 15 Sept. a.s. worden opgestuurd aan het Dep. van O., K. en W. Alleen dringende gevallen komen in aanmerking. AMSTERDAMSCHE UNIVERSITEIT SCHRIJFT PRIJSVRAGEN UIT De Gemeente-Universiteit te Amsterdam schreef voor den cursus 194546 een aantal prijsvragen voor studenten aan een Ned. hooger onderwijs-instelling uit, die vóór 17 September moeten worden beantwoord in 't Nederlandsch, geschreven met een schrijf machine of met een andere hand, dan die van den inzender, aan prof. J. B. Tielrooy, secr. der Universiteit. De prijsvragen worden door de faculteiten der rechtsgeleerdheid, der geneeskunde, der econ. wetenschap en der geneeskunde uitgeschreven en de uitslag wordt op 8 Jan. 1948 bekend gemaakt. EXAMENS M.O. TEEKENEN. DEN HAAG, 22 Aug. Geslaagd voor de acte M.O. Teekenen: mej. M. J. E. Besnard (Haarlem); mej. A. Croes (Oegst- geest); mej. W. F. HagedOrn (A'dam); mevr. H. A. Pock-Steen, geb. Dekker fs-Hage); de heer E. E. Meek (A'dam), en de heer A. Wes thuis 's Hage) Herdenking „Battle of Arnhem" Wereldpremière van de film „Theirs is the Glory Op 16 en 17 Sept. zullen ruim 200 leden van de Eng. First Airborn- Division in Arn hem en Oosterbeek verblijven, om deel te nemen aan de plechtige herdenking van „The Battle of Arnhem", van Sept. 1944. Het geheel zal onder leiding staan van gen-onej. Urquhart. Ter gelegenheid van deze herden king zal op den avond van 17 Sept. in het Luxor Theater te Arnhem de wereldpremière van de film „Theirs is the Glory" werden gegeven. Er bestaat een groote kans, dat H.M. de Koningin een deel der plechtig heden zal bijwonen. BENOEMINGEN P.T.T. Tot referendaris bij de P.T.T. alhier is be noemd G. v. Dongen, ref. 2e kl.; de buiten gewoon geëmployeerde bij den P.T.T.-dienst P. Romijn, is benoemd tot electrotechn. amb tenaar der P.T.T. Mr J. H. v. Maarseveen stelt zich te weer (Vervolg van pag 1) Vrijlatingsthermometer. De „vrijlatingsthermometer" van alle kampen in Nederland ziet er als volgt uit, zoo vernam de Nieuwe Leidsche Courant na informatie bij „Bijz. Rechts pleging". In interneering bevonden zich op: 1 Jan. jj. 68.177 m., 18.786 vr. totaal 86.963 15 Febr. 62.425 m., 16.015 vr. totaal 78.440 15 Maart 62.161 m., 15.969 vr. totaal 78.130 1 April 60.908 m., 15.972 vr. totaal 76.880 15 Mei 59.477 m., 13.324 vr. totaal 72.801 1 Juni 58.243 m.. 12.497 vr. totaal 70.740 1 Juli 54.577 m., 10.721 vr. totaal 65.298 22 Juli 53.550 m„ 9.1^1 vr. totaal 62.681 15 Aug50.596 m., 7.111 vr. totaal 57.707 Vermeld zij nog dat het hoogste aantal geïnterneerden irr Otober 1945 werd geno teerd. Het bedroeg toen 72.321 mannen en 23.723 vrouwen, dus totaal 96.044.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2