Jlieuiuc grihsctft(tfouranf Minister van Maarseveen stelt zich te weer IDist *11 Belgrado laai de Am. piloten iersiond los VRIJDAG I» AUGUSTUS 1916 Se Serie, Se Jaargang vanaf 1 Mei 1915, No. 106 Abonnementsprijzen: 0.26 per week 1.10 per maand 3.25 per kwartaal (bij vooruitbetaling) (bij betaling p. kwit verb. m. admJcosten) Advertentiën 1 0.15 per m.m Bö contract belang rijke koritng Postrekening 5 8 9 S 0 Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken Bureaux Redactie en Administratie: HOOGEWOERD 103 Telefoon 22710 Hoofdredacteur: Dr E. DIEMER Redactie: B. VAN DER ROS „•Sitanfuoslirij is aljeMeurti myn bert in tegfjenspoet" Systematische controle op de tb.c. Wordt Amsterdams voorbeeld ook in Maar houden zijn argumen ten ook steek De minister van Justitie, mr J. H. Maars- seveen, hield isteravond voor de radio een rede over de vrijlating der politieke delinquenten. In dit betoog gaf de minister het volgende overzicht van de redenen, die hem noopten een groot aantal geïnterneer den vrij te laten. 1. De tienduizenden, die nu één of twee jaren zitten, verdienden dat „tot op zekeïe hoogte". Wat zij deden kan niet in één of twee jaar, ja zelfs in geen enkel tijdsbestek, worden geboet. (Maar dan is nu toch zeker nog niet het tijdstip van vrijlating op zoo groote schaal aangebroken? Red.). 2. Toepassing van oog om oog, in naam van vergeldende rechtvaardigheid, zou de wereld opnieuw in een schouwtooneel van verschrikking veranderen. Het geneesmiddel is: barmhartigheid. (Een behóórlijke be straffing behoeft toch nog geen verschrik king te worden? Red.). 3. Langdurige vrijheidsstraffen brengen geen verbetering. (Geldt dat niet voor ge wone gevangenen? Waarom sluit men eigen lijk nog inbrekers op? Red.). 4. Bestraffing (buiten de leiders en ern stigste gevallen) zou, bij onmatigheid, het thans gevolgde bestraffingssysteem afbreuk doen, en de waarde er ing voor de thans levende^generatie ongunstig beïnvloeden (of zouden onze kinderen ons misschien straks verwijten door deze „barmhartigheid" op hieuw een vijfde colonne te hebben ge vormd? Red.). 5. De staat moet niet alleen de majesteit van het geschonden recht handhaven, maar ook den balsem der barmhartigheid weten uit te gieten. (Maar i s het geschonden recht reeds in z'n majesteit hersteld? Red.). 6. Niemand, van wton bewezen kan worden, dat hij verried of kwelde, blijft onveroor- deeld. Alleen de minder schuldigen komen vrij. De 21, in de richtlijnen genoemde categorieën, duiden zoowel de allerzwaarste als de veel lichtere gevallen aan. (Inderdaad zijn de richtlijnen zéér rekbaar Red.). 7. De richtlijnen voor de dienstnemers bij gewapende formaties zijn ingetrokken. De „lichtste gevallen" uit deze categorie moe ten snel berecht worden. (Van deze bekee ring namen we dankbaar akte Red.). 8. De buitenvervolgingstelling gaat gepaard met geldstraffen, verlies van burgerrechten en de noodzaak van goedi gedrag. (Zet men bij eiken vrijgelatene een politie-agent? Red.). 9. Tot 1 Juli werden 9376 gevallen, of nog geen 10 pet van het totaal berecht. Bespoedi ging is dus gewenscht. (Vrijlating is geen be spoediging van berechting. Red.). 10. Op 15 Augustus zaten nog 51.012 delin quenten. Om tot 25.000 te komen, is dus „slechts" vrijlating van 25.000 vereischt, doch 25.000 is geen „heilig" gestal. Desnoods enkele duizenden minder. (Deze cijfers vor men voor ons juist het crite rium. Zooals uit onderstaand staatje blijkt zijn thans reeds 35.000 geïnter neerden vrijge laten. Daarte genover staan nog geen 10.000 berechtingen. De tendens is dus niet: berechting! maar vrijlating. De minister wil van dit vraagstuk af, omdat zijn justitie het niet Mr J. H. v. MAARSEVEEN aankan. Dat b het verderfelijke in deze materie. Red.) Mobilisatie-slachtoffers van den vorigen oorlog Kunnen binnenkort een uitkeering ineens verwachten De minister van Oorlog heeft op de des betreffende vragen van het Tweede Kamer lid van Sleen, inzake de financieele positie der zgn. mobilisatie-slachtoffers 19141918, medegedeeld, dat een ontwerp van een algemeenen maatregel van bestuur, o.m. Strekkende om dezen slachtoffers over 1945 een uitkeering-in-eens ad 25 te verleenen, dezer dagen aan H.M. de Koningin ter be krachtiging zal worden aangeboden. Tevens zijn enkele maatregelen ter verbetering van de financieele positie der onderwerpelijke categorie in voorbereiding. DAT een slager, die te A'dam op clan destien slachten was betrapt, reeds 2 dagen veroordeeld werd tot 1 mnd gev.straf en 3 maanden R.W.I. DAT 30 Aug. H. Hart 50 jaar in dienst is bij apotheker L. H. C. Mueller te A'dam. DAT de hoofdgroep Banken de bij haar aangesloten leden opwekt oude archieven etc. te laten weghalen door een handelaar ten behoeve van onze papierindustrie. DAT de Chr. Vereen, tot verpleging van behoeftige chronische zieken „Het Zonne huis" te Den Haag valt onder die organi saties, waaraan door overschrijving geblok keerd geld kan worden geschonken. DAT 3Y2 pet obligaties België 1937 vóór 1 Sept. bij de Ned. Bank moeten worden aangeboden ter overname. DAT i.v.m. de volksgezondheid iedere Ned. tabaksverbouwer kan worden verplicht zijn product bij een door den productiecom missaris aan te wijzen fermenteur te laten bewerken. De minister verzocht tenslotte de vrijgelate nen met „sportieve tegemoetkoming" te be jegenen. (Vervolg op pag. 2) Te Hamburg stierven in de laatste week van Juli 12 menschen aan hongeroedeem, terwijl 1189 verschijnselen van deze ziekte werden gerapporteerd. Gunstige afloop van het ge schil verwacht In een speciaal vliegtuig, over een van te voren vastgestelde route, begaf de Ameri kaansche ambasadeur Patterson zich gisteren van Belgrado naar Blöd, om er maarschalk Tito het ultimatum van zijn regeering te overhandigen. De nota is zeer scherp gesteld en deelt mede, dat de vliegtuigen neerge schoten werden op 9 eh 19 Augustus, beide malen in de buurt van Klagenfuirt fh Oos tenrijk, toen zij zich, op weg naar Udine in Italië, gedwongen door het weer, uit de route hadden begeven en daarbij eenige kilometers boven Jo ego-Slavisch gebied wa ren. De bewering, dat de piloot aanzegging had gekregen te dalen, wordt bestreden met de opmerking, dat, op het moment dat hij die boodsohftp zou hebben ontvangen, hij zich boven Klagenfurt bevond. De inciden ten worden dan ook aan opzet toegeschre ven. Tito verklaarde tegenover journalisten, dat hij meende, dat de schendingen van het grondgebied geschiedden, om Joego-Slavië te doen zien, hoe sterk Amerika wel was. „Wij wensdhen ons niet alles te laten wel gevallen" zoo zei hij. „Er zijn heele eskaders overgevlogen." Tegenover deze bewering verklaart de Amerikaansche nota, dat in Léon Degrelle ondergedoken Léon Degrelle, die acht dagen tijd kreeg uit Spanje te vertrekken, om in België zijn doodvonnis te incasseeren, is, zooals te verwachten was, spoorloos verdwenen. Hij nam zijn intrek in een luxueus hotel in San Sebastiaan, beloofde den burge meester van die stad zich iedere 24 uur te zullen melden, maar liet verstek gaan en verdween zoowel uit z'n hotel als uit San Sebastiaan. LUCHTPOST VOOR ZUID AMERIKA Op 2 en 23 Sept. zullen wederom postvlieg tuigen van Amsterdam naar Zuid-Amerika vertrekken, om resp. op 5 en 26 Sept. te Rio de Janeiro en op 6 en 27 Sept. te Buenos Aires te arriveeren. Met deze vluchten kan luchtpost verzon den worden naar Argentinië, Bolivia, Brazi- liëë, Chili, Paraguay en Uruguay. Het lucht recht bedraagt 55 cent per 5 gram voor al deze landen. In België zal in den nacht van 6 op 7 October opnieuw de enkele zomertijd mo menteel geldt de dubbele worden inge voerd. DAT prof. Burgers van Delft op het van 914 Sept. te Parijs te houden congres van de Ver. tot bevordering der wetenschappen zal spreken over „Metaalhoudende kristal len" DAT Ged. Staten van Zuid-Holland Don derdag Goeree en Overflakkee zullen be zoeken. DAT de Ned. kinderen uit Zutphen en Arnhem, die 14 dagen in Engeland door brachten, heden in ons land teruggekeerd zijn. DAT gisteravond op het Damrak te A'dam een 16-j'ar. jongen bij het springen op de rijdende tram onder den bijwagen raakte en vermorzeld is. DAT momenteel in Arti et Amicitiae te Amsterdam 260 werken van jonge Nederl. schilders worden geëxposeerd. DAT tot consul-generaal van België te Rotterdam is benoemd E. v. d. Ritte. DAT op 3 Sept. 50 Belgische bibliothe carissen voor een tweedaagsch bezoek in Nederland zullen arriveeren. DAT de Amsterdamsch-Amerikaansche tandarts dr Herbert Loeb, organisator en leider van de Ivory Cross Expedition, mor gen per s.s. „Noordam" naar de Ver. Staten terugkeert. Den Haag gevolgd? Sedert 11 September 1945 zijn in Amster dam, behalve de recruten, alle studenten, de arbeidsreserve en arbeiders van een aan tal bedrijven röntgenologisch onderzocht op t.b.c. Er worden plannen uitgewerkt om de geheele Amsterdamsche burgerij en even tueel ook Den Haag en de andere groote bevolkingscentra te onderzoeken, teneinde de zoo gevreesde en gevaarlijke ziekte tijdig te kunnen constateeren en bestrijden. totaal, sedert 10 Augustus, 32 vluchten op de route UdineWeenen zijn gemaakt, alle met instructie Joego-Slavië te vermijden. Bij het bezoek van Patterson gisteren, was de Joego-Slavische toon al heel wat milder. Er werd genoegdoening beloofd. Om zijn goeden wil te toonen, gaf Tito bevel de zeven gearresteerde Amerikanen uit het toestel van 9 Augustus en de twee Hon gaar scüie passagiers terstond vrij te laten. (Vervolg op pag. 2) Prins Bernhard bij onze ver trekkende militairen Op zijn reis langs de onderdeelen van de le divisie, die binnenkort naar Indië zal vertrekken, bracht Z.K.H. Prins Bernhard gisterochtend een bezoek aan de Boschbank achter Rozendaal (Gld.), waar hij de ver richtingen van de Opleidingsschool der mo torrijders-maréchaussee gadesloeg. In Ede bezocht de Prins de Boekman- kazerne, waar het regiment jagers gelegerd is, terwijl daarna de hulpverbandplaats- afdeeling in de Maurit^kazerne met een be zoek werd vereerd. Tenslotte kwamen nog aan de beurt het le reg. anti-tankartillerie, het 2e reg. veldartillerie en het 2e reg. luchtdoelartillerie. Voor vandaag stonden Maastricht en Eibergen op het programma, terwijl de rondreis besloten wordt met een bezoek aan Amersfoort op 27 Aug. Deventers burgervader offreert de Koningin een koek Dochtertje van vermoorden verzetsman bood bloemen aan. Gisteren heeft H.M. de Koningin een, tocht door de meest verwoeste gebieden van Deventer en Zutphen gemaakt, terwijl Zij zich liet voorlichten over den wederopbouw dezer steden. In de koekstad bood burgemeester mr H. W. Bloemers H.M. een Deventer koek in vooroorlogsche samenstelling aan, terwijl een dochtertje van een vermoorden verzets man de Koningin bloemen offreerde. In een hartelijk dankwoord op een toe spraak van burgemeester De Jonge van Zutphen, uitte de Vorstin de hoop, dat de zwaar getroffen stad spoedig hersteld mocht worden. Na een bezoek aan het oorlogs monument op de IJsselkade, waar Zij zich met familieleden van overleden verzets lieden en met een groep oud-illegale wer kers onderhield, begaf (ie Koningin zich naar Het Loo. DAT hier te lande een centrum voor Sla vische studie is opgericht, waarvoor men zich kan wenden tot Aime van Santen, Kerkstraat 5, Den Haag. DAT ter eere van den 76sten verjaardag van dr Maria. Montessori, die momenteel in ons land vertoeft, op 30 Aug. van 35 uur in hotel Pays Bas te A'dam een receptie zal worden gehouden. DAT het Bossche Tribunaal de zaak tegen den wachtmeester der marechaussee L. J. v. d. Lugt, voor twee weken heeft aange houden voor nader onderzoek. DAT op de begraafplaats te Renesse een monument zal worden geplaatst voor de op 10 Dec. 1944 door den vijand vermoorde 10 Sohouwenairen. DAT momenteel 34 studenten in de kunst geschiedenis van de universiteit van» Upsaia (Zweden) in ons land vertoeven. DAT de 50-jarige A. P. de Rooy uit Schinveld gisteren in de staatsmijn Hen drik te Brunsum onder een klei-afschui ving bekneld is geraakt en gedood. DAT de N.S.B.-veldwachter G. J. v. d. Gils te Kamerijk wegens verraad van 2 ondergedoken Jodinnen tot 10 j. R.WJ. 'is veroordeeld. Autobus van den Lopiker Voordijk gestort Groot aantal gewonden, waaronder één ernstig. Op den Lopiker Voordijk is gisterochtend een autobus van den dienst Schoonhoven Utrecht nabij Cabauw uit een bocht gereden, omgeslagen en met het portier naar onderen in een sloot terecht gekomen. Slechts met groote moeite konden de plm. dertig inzit tenden door de ramen uit den modderpoel, waarin de bus al gauw herschapen was, wor den bevrijd. Een twaalftal passagiers kreeg verwondingen door glassplinters en kon, na verbonden te zijn door een te hulp gekomen Roode Kruiscolonne, huiswaarts keeren. Een meisje uit Gouda heeft haar pols gebroken, terwijl de heer M. v. Kats, uit Maarssen, ernstig gewond bij een familie te Cabauw werd ondergebracht. Naar de oorzaak van het ongeluk wordt een onderzoek ingesteld. Op 26 Augustus twee kg fruit per ingeleverden bon Dan geen appelen, peren en pruimen meer zonder bon. Van 26 Aug. af zal op de reeds ingeleverde bonnen 476 en 976 per bon twee kg. appelen, peren of pruimen worden afgeleverd. Deze twee kg. zal gedeeltelijk uit handfrudt en gedeeltelijk uit stooffruit kunnen bestaan. Van 26 Aug. af mogen appelen, peren en pruimen niet meer zonder bon worden ver kocht. KERAMISCHE PRODUCTEN OPGÉHEVEN KOOP EN AFLEVERINGSVERBOD VOOR Aan handelsagenten is dispensatie verleend van de inschrijvingsplicht bij het Rijksbu reau voor Keramische Producten en van het verbod, tot het koopen en verkoopen van goederen, onder voorwaarde, dat de betrok kenen zich zullen houden aan de voorwaar den, welke door genoemd Rijksbureau zijn of worden gesteld. MINDER RIJST, MAAR MEER BLOEM VOOR DE BABY'S. Wegens de slechte rijstpositie zal 1 Sep tember het rantsoen rijst, kindermeel of kinderbiscuits voor de leeftijdsgroepen van 0 t/m 1 jaar worden verlaagd van 500 tot 250 gram per veertien dagen. Ter compen satie wordt het rantsoen bloem voor de baby's verhoogd van 100 tot 300 gram per twee weken. IN SEPTEMBER NOG GEEN NIEUWE SPELLING OP DE SCHOLEN Het gebruiken van de nieuwe spelling zal bij het begin van het nieuwe schooljaar nog niet verplicht worden gesteld, daar het Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag over het spellingsontwerp nog niet is ingekomen en de K«vmer op reces gaat. Soldaten krijgen belangrijk meer zakgeld Op vragen van het Tweede Kamerlid Schoonenberg inzake een ontoereikend zak geld van de dienstplichtigen i.v.m. de kosten van het zgn. Cadi-rantsoen, heeft de minis ter van Oorlog geantwoord, dat de soldij van den dienstplichtigen soldaat gedurende de eerste drie maanden van zijn diensttijdl is verhoogd van f 3.50 tot f 5.25 per week, terwijl de soldij van den geoefenden sol daat is gebracht op f 7 per week. Het weke- lijksehe Cadi-rantsoen, dat gemiddeld een bedrag van f 3 vordert, kan voortaan ook gedeeltelijk gekocht worden. Gratis ver strekking acht de minister niet gewenscht. Het distributiesysteem in Tsjecho-Slo- wakije zal volgens radio Praag binnenkort worden afgeschaft. TITO SPEELT HOOG SPEL De communistische dictator van Joego- Slavië, maarschalk Tito, is evenals velen van zijn Russische vrienden, een verwoed schaker. Of hij dit spelletje verloor, weten we niet, maar het politieke partijtje met de Amerikaansche vliegtuigen stellig, gelijk men elders kan lezen. Weinig verandering, aldus De Bilt Tot morgenavond wordt verwacht: In den nacht en vroegen ochtend plaatselijk mist- of nevelvelden, overdag zwaar bewolkt, geen neerslag van beteekenis. Wind aan vankelijk veranderlijk, later matig uit Z.W. richting. Weinig verandering in temperatuur. Wat een pret hebben deze jongelui. En geen wonder, 't Is een groepje landgenooten, dat 22 Augustus in het kader van de Ned.Engelsche jeugduitwisseling gisteren in Liver pool arriveerde, om er een paar fijne vacantieweken door te brengen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1