Chin, communisten roepen op tot burgeroorlog Hoe Sjahrir Truman in '45 om sieun verzocht „De Nieuwe Nederlander" als censor morum NIEUWE LEII) SC HE COURANT DINSDAG M> AUGUSTUS 1946 Keeds bijna geheel de baas in Mandsjoerije Het ziet er 'Ifi China naar uit, dat de ko mende jaren nog meer lijden zullen brengen dan de afgeloopen twintig jaren. Het Ame- rikaansche plan om China behulpzaam te zijn btj het herwinnen van zijn plaats onder de groote mogendheden, schijnt tot misluk king gedoemd tfe zijn. De Amerikaansche vredesonderhandelaar, generaal Marshall, heeft in een verklaring practisch toegegeven, dat een totale burger oorlog onvermijdelijk is. Dit zou van China een politiek, economisch en ideologisch vacuum maken, dat de speelbal zou worden van de groote mogendheden. Generalissimo Tsjang Kai-Sjek heeft on langs het aanbod gedaan op 12 November een nationale vergadering te openen. De communisten reageerden er echter nagenoeg niet op, omdat zij weinig vertrouwen heb ben in de verklaringen van Tsjang. De gevechten, welke nog steeds geen bur geroorlog worden genoemd vanwege de vredesonderhandelingen, breiden zich steeds meer uit. De communisten zijn bijna geheel in het MUTATIES BIJ DEN DIENST VAN DE VOLKSHUISVESTING. Bevorderd tot hoofdng.-directeur van de Volkshuisvesting in vasten dienst de inspec teurs van de Volksgezondheid (Volkshuis vesting) ir. H. van Halewijn in Groningen, ir. A. H. Liebert in Friesland, ir. H. Meyerink in Noord-Holland, met uitzondering van de gemeente Amsterdam, ir. A. M. Kuysten in Gelderland, G. F. E. Kiers in Zuid-Holland, met uitzondering van de gemeenten Rotter dam en 's-Gravenhage; jhr. ir. J. dè Ranitz in Zeeland, ir. G. J. P. M. Bolsius in Noord- Brabant, ir. F. B. J. M. Mouibis in Limburg. Bovengenoemde functionarissen blijven belast met de functie van inspecteur van de Volksgezondheid. De minister van Openbare Werken en We deropbouw heeft aan ir. Meyerink, bovenge noemd, Haarlem als standplaats aangewezen. Van zink tot kunsthars Indertijd schonken de Duitschers ons den zinkput, ter vervanging van den zilver- schat aan guldens en rijksdaalders. Die moeten hen toen in den zak gebrand heb ben. De vergelding bleef ook nu niet uit. Want zoo snel devalueerde het Duitsche betaalmiddel, dat er geen zink meer is om de waarde ervan uit te drukken. Dat gebeurt nu met kunsthars. Voor het eerst in de historie worden daarvan in Duitsch- land munten gemaakt. VERKOOPING VAN DUITSCHE BIOSCOPEN De beide theaters van de Duitsche U.F.A., Asta te Den Haag en Luxor te Rotterdam, zijn door den beheerder te koop aangeboden. Donderdagmiddag om 2 uur maakten de no- tarissen v. d. Ploeg en Ohanbon de inschrij vingen bekend. Voor het Asta-theater was de N.V. Rotterdamsohe Bankvereeniging het hoogste met f 1.500.000, onmiddellijk gevolgd door den heer J. Weening te Amsterdam met f 1.425.000. Voor Luxor bood de Robaver f 1.000.000 en de heer Weening f 1.225.000, maar de Rotterdamsche Bankvereeniging is bereid f 300.000 boven de som van haar bie dingen op beide theaters te gaan, als beide haar gegund worden. In dit opzicht staat zij dus bovenaan met f 2.800.000 tegen Weening met f 2.625.000. Mej. Leinweber te Oostzaan heeft haar bestralingsinrichting (7 hoogtezon-lampen) voor kinderen aan de gemeente A'dam ten geschenke gegeven. bezit van Mantsjoerije. Daarmee is de hoop van den gene rail is sïimo, dat hij dit rijke in- dustrieele gebied zou kunnen overnemen, zoo gauw de Japanners er uitgeworpen wa ren, de bodem ingeslagen. De strijdt woedt in vrijwel ale Noordelijke provincies. Op het oogenblik worden de bewoners van dit vruchtbare gebied bedreigd door den hon gerdood. KRIJGEN KATHOLIEKEN NOG EEN KANS IN BELGIE? Tijdens de „crisis-lundh", die de Belgische parlementaire verslaggevers gisteren met het nieuwe Belgische kabinet Huysmans hadden, verklaarde de premier: „Wanneer enkele wolken uit onzen hemel zullen verdreven zijn, zal de C.VP. in de regeering treden. Wanneer zij een anderen minister-president wil, zal ik er dankbaar voor zijn". Krachtens een handelsovereenkomst zal Denemarken gedurende het najaar 10.000 ton bevroren vleesch en 40.000 stuks vee aan de Britsche zone leveren. De Gaulle zal op 8 September een niet- officieel bezoek aan Luik brengen. Generaal Eisenhower keerde, uit Brazi lië en Mexico, in Washington terug. Het modernste Amerikaansche vliegtuig moederschip, de „Franklin D. Roosevelt", heeft gisteren Gibraltar verlaten voor oefe ningen in de Middellandsche Zee. IN PARIJS VERGADERDEN DE COMMISSIES. In Parijs vergaderden gisteren de zes com missies voor de vredesverdragen die er aan de orde zijn. In die voor Finland werd be zwaar gemaakt tegen de aanwezigheid van Finsche afgevaardigden op de publieke tri bune. Zij zijn daarop verwijderd. Amerika neemt aan de discussies over het verdrag met Finland niet deel. Een plv. secretaris-generaal der V. N. zal dezer dagen naar Parijs vliegen, om te spre ken over een uitstel van de algemeene ver gadering der V.N. wegens het langzame tempo van Parijs. Molotof is echter tegen een dergelijk uitstel. RUST IN CALCUTTA HERSTELD. De rust in Calcutta is hersteld. De win kels zijn weer geopend en er komt ook weer voedsel in de stad. Er zijn meer "dan 2000 dooden te betreuren. In Amerika schrijft men de gebeurtenis sen toe aan de onbekwaamheid der Indische leiders. DE PRAWDA BESCHULDIGT TURKIJE. De Prawda 'beschuldigt in een artikel Turkije gedurende den oorlog den Duit schers de controle over de Tunksohe binnen zeeën gegeven te hebben, waardoor Russen tegen Duitschers en Italianen in de Zwarte zee moesten vechten. Amerika verklaarde zich tegen militaire controle van Rusland over de Dardanellen. Hermann Hackmann, voormalig kamp leider van het concentratiekamp Buchen- walde, is te Kassei gearresteerd. „Liever sterven dan weer onder Ned. gezag" -Thans is de tekst bekend gemaakt van den brief, welke de Rep. „min.-pres." Soetan Sjahrir Kerstmis 1945 aan Truman, den pres. der Ver. Staten, heeft gezonden, op welken brief echter niet is geantwoord, omdat de Ver. Staten de Indonesische Republiek niet erkennen. In dezen brief dankt Sjahrir voor de bewijzen van begrip, welke zij van de re geering en het volk der Ver. St. hebben ont vangen. Hij verklaart, dat Indonesiërs liever bij duizenden sterven dan zich opnieuw het Ned. gezag te laten opleggen. Hij vërklaart, dat de Indonesiërs geen territoriale verlan gens hebben en niemand onrecht willen aan doen, zelfs den Nederlanders niet. Zij willen alleen een regeeringsvorm zooals in de Ver. Staten, waaronder het gewone volk de zege ningen van recht, vrijheid en sociale zeker heid geniet. Ter bereiking van dat doel wordt de steun der Ver. Staten ingeroepen. SULTAN VAN PONTIANAK NAAR NEDERLAND. De Sultan van Pontianak, Hamid 2, zal deze week per vliegtuig naar Nederland komen om het Moederland voor te lichten over de ontwikkeling in Ned.-Indië. ONVEILIG BANDOENG. Teneinde het binnendringen van onge- wenschte elementen te voorkomen is de avondklok te Bandoeng vervroegd. Men mag er van 7 uur 's avonds tot 5 uur 's morgens niet op straat. IN MANILA OVERLEDEN NEDERLANDERS Bij het Centraal Bureau Gravendienst, Ke bon Sirih 46 te Batavia zijn eenige foto's aangekomen van graven der navolgende overledenen: A. van Barthold, C. F. Ie Feu, F. G. Goossens, Charles Goossens, A. van 't Hof, M. T. de Korte, Theodoris William van Loo, H. C. van der Maal, Pieter de Maa- ker, Jacob Romeyn, F. C. Steinmetz, J. L. H. van der Spek, R. H. R. Teuscher, W. Verhoe ven, A. van Wageningen, P. C. A. Weiffen- bach. Deze foto's kunnen door de nagelaten be trekkingen worden aangevraagd aan opge meld bureau. De Britsche gen.-maj. Forman zal op 26 dezer naar Soerakarta gaan om de hervatting van de evacuatie uit het binnenland te re gelen. Bij de inspectie van een kampong bij Makassar zijn een Ned. ambtenaar en een Timoreesch soldaat door een rooversbende van 60 man gedood. Zaterdag zijn de Rep. Indonesische Staatsbank en het bijkantoor te Batavia of ficieel geopend. Het rep. geld is evenwel nog niet in omloop gebracht. Niet officieel is door de Republikeinen, verklaard, dat de rep. gul den g^jijk staat met drie Ned.-Ind. guldens of 100 Jap. guldens. De Indonesiër Abdulradjab Daeng Ma- sikki te Makassar is als eerste Indonesisch bestuursambtenaar tot controleur le klasse btj het binnenlandsch bestuur benoemd. Len kort bescheid op ons ge stelde vragen (Van onzen Parlementsredacteur). „De Nieuwe Nederlander" (P.. v. d. A.) meent als censor morum te moeten optre den naar aanleiding van ons Kamerover zicht van 1 Aug. j.l. en stelt ons enkele vragen. 1. Of het standpunt van minister Lief tin ck met dat van de fascisten vergeiyk- baar is; 2. of, als een minister van z.g. conserva tieven huize ons nationaal huishoudboekje had beheerd, de staatsschuld dan aanzien lek minder zou bedragen dan de 20, 27 en ruim 30 milliard, waartoe minister Lieftinck successievelyk is gekomen; 3. of de leer van minister Lieftinck van een samenhang tusschen financieel en eco nomisch leven en tusschen overheidshuïfs- houding en volkshuishouding behooren tot de „fantasieën in de ruimte"; 4. Voelde ge iets te moeten goedmaken toen den volgenden dag boven het Kamer overzicht stond: „Minister Liieftinck was lang niet onredelijk", welk gevoel U niet zou misstaan? Eerlijk gezegd, we vinden deze vraagstel ling nog al naief en.... onredelijk. Toch willen we naar den aard der vragen een kort bescheid niet achterwege laten. Ons voorlooplg antwoord luidt dan: 1. Zoodra minister Lieftinck op de hem ter zake in de Kamer gestelde vragen een antwoord niet hooghartig blijft afwyzen, zijn we tot vergelijking in staat en ook be reid ons oordeel te geven; 2. De optelsom van onbetaalde rekenin gen zal bij ieder gelijk kunnen zijn. Het „zetten van de tering naar de nering" (prof. v d. Brink, R.K. lid der Eerste Kamer, op 28 Mei j.l.) kan verschil opleveren. 3. De door den minister verkondigde „leer" zal, zonder realistische b e w ij z e n, velen als „fantasie" voorkomen, voor zoo ver ze haar niet als axioma of dogma wen- schen te aanvaarden op gezag van den mi nister van Financiën; 4. Het „niet onredeiyk" van 2 Aug. had met de beschouwingen van 1 Aug. niets uit staande. We waren op beide dagen redelijk. We bedoelen dat steeds te zijn, ook tegen over hen, met wier beschouwingen we niet geheel kunnen instemmen. Ons laatste woord is dit niet. We hebben nog wel een en ander gereed. Maar dat komt als we eens wat ruimte hebben. Want de aangeroerde onderwerpen kunnen niet met twee woorden worden afgedaan. Ons dunkt: ook dit is niet-onredelijk. Onze censor mag er ook anders over den- ken* desgewenscht met de gedachte: Ik ben dankbaar dat ik niet ben gelijk deze col lega". Bevorderd tot adjunct-Rijksinspecteur van het Verkeer met standplaats Zwolle, G. v. d. Meer, commies by de Rijksverkeers inspectie. Euwe vandaag tegen den Hongaar Szabo op het schaaktournooi te Groningen. Szabo, die in zijn afgebroken partij tegen Bernstein, gisteren na 99 zetten met remise genoegen moest nemen, komt vandaag uit tegen onzen landgenoot dr. Euwe. De Hon gaar ontmoette Euwe vijfmaal, verloor twee keer, speelde twee partijen remise en won te Zaandam. De overige partijen voor van daag, de zesde ronde dus, zijn: Vidmar Yanovsky; KottnauerKotov; Christoffel Tartakower; GuimardFlahr; Majdorf Stoltz; LundinBernstein; SmyslovO'Kelly; SteinerBoleslavsky; BotwinnikDenker. In de St.-Crt. van 16 Aug*. is bekend gemaakt, dat uitgeverijen zich in het ver volg zonder vergunning mogen vestigen. Erkenningen voor den groothandel in pluimvee en wild moeten worden aange vraagd bij de betrokken Vakgroep Rochus- senstraat 373, R'dam en voor den detailhan del in wild en-gevogelte Daendelsstr. 35, 's-Gravenhage. Niet by een organisatie aangesloten byenhouders, die voor 1946 in aanmerking wenschen te komen voor. gedenatureerde sui ker, dienen zich voor 7 Sept. te wenden tot de Electr. Honingheemery „Het Zuiden", Lenius heuvel 1, Boxtel. Op 4 en 11 Sept. zullen aan/bestedin gen plaats hebben voor de reparatie van de Rykswerf Willemsoord te Den Helder. Uit Brisbane is Zaterdag' de „Volen- dam", met 500 Ned. repatrieerenden uit Australië, vertrokken. De op 27 Aug. naar Nederland komende Engelsche mijnwerkers zullen de gasten zy'n van de Ned. regeering. Na him ver trek op 6 Sept. zal er ook een groep, Ned. mynwerkers naar Engeland gaan. Brammetje Flanoor en z'n vrienden Door G Th. ROTMAN lill. „Zo, bent U de daef van mijn vlieg machine!", zed de vreemde heer. Want het was de eigenaar van de vliegmachine! „Mooie boel!" vervolgde hij; „tippel ik me daar even m'n machine uit, om in een oase wat drinkwater te halen, en.... wèg is ter wijl de machine! Heb ik me daar 'n hele dag moeten zwerven., en als hier meneer de sheik me ndet toevallig tegengekomen was, zwierf ik nu nog! Mooie boei!" 112. Mr. Habberton liet Mr. Plumstake zo heette de vliegenier maar udtmopperen. Toen vertelde hij de 'ware toedracht der zaak. En toen de twee grote mannen gezel- Mg in een der kamers van den sheik by elkaar zaten en elkaar hun avonturen ver telden, spraken ze ook af, om het geld, dat de Bed'oeïnen van hun jeugdige vrienden gestolen hadden, weer te bemachtigen. Kerk en School Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Bovensmilde (toez.) en te Vlijmen (toez.) W. A. Poort, cand. te Zeist; te Wisse kerke A. v. Roon te Oud- «1 Nieuw Wetering. Aangenomen: naar Arum (Fr.) J. J. Brijker te Ouwerkerk en Duiveland; naar Bredevoort H. A. Hauer te Wehl; naar Goes (vac. Korevaar) J. H. Boeriijst te Achlum; naar Harderwijk (res. veldpred.) J. D. v. d. Bank te Ee (Fr.), die bedankte voor Blan kenham; naar Herwen (toez.) G. K. Waersma te Noordwolle (Fr.); naar Jutryp-Hommerts Joh. H. W. Dickhout te Beuningen; naar Leermens J. Brons te Delfzijl; naar Óuden>- schoot W. Wilman te Lollum; naar Ryper- kerk G. J. Wouda te Hindeloopen; naar Voorst Th. H. J. Nyland te Ootmarsum. Bedankt: voor Drachten (Evang.) S. P. Nijdam te Raamsdonkveer; voor Gasselte (toez.) J. G. de Jong te Peins; voor Goes K. H. L. v. Selms te Silvolde; voor H. I. Ambacht J. Kwaak te Maasdyk; voor R'dlam (Ver. v. Vryz. Herv.) S. Zei ls tra te Oen kerk. Geref. Kerken. Beroepen: te Heerjansdam Joh. Booy te Heinkenszand; te R'dam-Feyenoord E. Na wijn te Bergum; te Uithoorn R. Ypma te Loppersum; te Wieringerwerf cand. W. v. - d. Linden te Bilthoven. Aan g*e nomen: naar Lei muiden C. Moens te Beverwëk, die bedankte voor Lek- kerkerk, Linsehoten en Oosterend, Bedankt: voor Oosterbeek F. H. von Meyenfeldt te Hanmeleii. Chr. Geref. Kerk. Tweetal: te Biezelinge J. Fijmes te Num.* speet en D. v. Wilsum te Konihom. Bapt. Gemeenten. Beroepen: te Sneek, cand. J. Broertjes te Apeldoorn Ds K. J. KNOOP TER AARDE BESTELD. Vandaag vond op „Zorgvlied" te A'dam de begrafenis plaats van den op 59-j. leef tijd te Den Haag overleden em. predikant der Ned. Herv. Kerk, ds K. J. Knoop. De overledene was in 1925 eenigen tyd hulp prediker te Rijswyk. PERSONALIA. Ds G. W. Oberman, Ned. Herv. pred. te Utrecht, hoopt dezer dagen naar Enge land te vertrekken, ten einde het retraite- werk van de Eng. kerk nader te bestudee- ren. Ds W. Schouten, Geref. pred. te Zuilen (U.) is benoemd tot reserve-veldprediker met standplaats Londen. Tot vrijgestelde van de Unie van Bapt. Gemeenten in Nederland is benoemd ds T. Jansma te Haarlem. ACADEMISCHE EXAMENS UTRECHT, 20 Aug. Geslaagd voor arts examen: J. A. Stadig, Utrecht; M. A. Ter meten, Utrecht en H. P. Lansberg, Zeist; voor semi-artsex.: I. F. A. van Elk. Utrecht; C. F. Elich, Breda en A. Reinalda, Den Haag EXAMENS FRANSCH M.O.-A. UTRECHT, 15 Aug. Geslaagd voor ex. Fransch M.O.-A de dames L. M. M. Duysens, Brunssum, A. M. P. de Groot, Amsterdam, A. W. van Gelderen, Geertruidenberg, en de heeren W. G. Rupert, Alkmaar, J. Biemond, Amsterdam, J. van Kerkhoff, Amsterdam, L. C. H. L. Segers, Eindhoven, J. Stemer- dink, Hilversum, L. H. Zaayer, Rotterdam. EXAMENS M.O. TEEKENEN, ACTE M.A. 's-GRAVENHAGE. Voor het ex. M.O. teekenen, acte M.A. zijn geslaagd: H. Bos boom, Bussum; B. Fotpma en H. N. V. Dyi te A'dam. NOTARIEELE EXAMENS. 's-GRAVENHAGE. Voor het eerste deel van het notarieel examen slaétgde A. B. M. Beusmamn, Delft. EXAMENS FRANSCH L.O. UTRECHT, 15 Augustus. Geslaagd voor Fransch L.O. de dames M. G. T. Renirie, Nymegen, H. A. Westerhof, Enschede, M. A. J. Willekens, Oisterwyk, C. M. Majoor, Utrecht, M. J. A. van Wylick, Haarlem, J. C. C. Willemsen, Grootebroek, W. M. M. Winters, Venray, H. M. Musolf, Sittard. G. Reiding, Rotterdam, E. A. M. C. Akker- mans, Nijmegen, G. M. F. van Rijn, Utrecht, en de heeren S. Veenstra, Buitenpost, P. C. Velthuizen, Doetinchem, G. J. M. Verpaalen, Rotterdam, H. R. Veltkamp, Hengelo (G.), A. J. Verkuylen, Schijndel, G. J. van den Brink, Nijmegen, C. J. P. van Bijleveld, Blaricum, W. de Vries, Amsterdam, A. W. de Vroom, Gouda, T. van der Horst, Oude- Wetering, J. A. M. van der Vring, Woerden, J. Visser, Suawoude, P. J. W. Vleeshouwers, Urmond, M. Vleugel, Goes, E. de Vries, Leek, S. de Vries, Enkhuizen, G. W. Wen- ting, Nijmegen. EXAMEN LANDBOUWKUNDE L.O. WAGENINGEN, 19 Aug. Geslaagd voor acte landbouwkunde L.O. Wageningen: L. van den Borne, Hoogeloon; L. J. Go ede- mondt, Schermer; A. G. M. van Keulen; J. Z. Schrauwen, Bosschènhoofd; Chr. Vrolijk, Helvoirt. EXAMEN LANDMACHINIST De najaarsexamens voor lan-dmachinist zullen by voldoende deelname worden af genomen te Leeuwarden, Groningen, Apel doornAmsterdam, Breda en Arnhem. Aan meldingen bij het secretariaat, Tollensstr. 62, Amsterdam. LIJST VAN GESNEUVELDEN IN INDIB De Regeering maakt tot haar leedwezen bekend, dat in de afgeloopen week de na volgende verliezen (gesneuvelden) zyn ge rapporteerd Koninkiy ke Marine: tijdehjk kor poraal der Mariniers J. Boers (m 5288)), af komstig uit Assen; luitenant der Mariniers K. M. R„ K. G. G. Nijssen, uit Blerik. Koninkiy ke Landmacht: soldaat B. van Bekkum uit Amersfoort; soldaat Th. J. van den Berg uit Rotterdam; sergeant J. G. Eisen uit Naaldwyk; soldaat J. H. Eek hout uit Amsterdam; soldaat J. van Foeken uit Almelo; sergeant F. H. Gelïssen uit Heerlen; sergeant H. C. Hiddes uit Den Haag; korporaal G. A. Lelieveld uit Loos duinen; ï^ldaat J. W. Persoon uit Naald wijk; sergeant A. Terpstra uit Utrecht; sol daat C. Vermeulen uit Sliedrecht; soldaat G. Veenema uit Amersfoort; korporaal H. de Zoete uit Den Haag. Kon. N e d.-I n d ïis c h Leger: sergeant D. M. Becht (aan bekomen verwondingen overleden) uit Rotterdam; sergeant H. Burg hout uit Beekbergen; korporaal J. F. Pon- toh uit Ned. Indië; militie-soldaat A. T. Leicester uit Ned. Indië; voorts een Mena- doneesoh soldaat K. G. Ngantung uit Nedj Indië; Amb. soldaat M. Hutubessy uit Ned.-Indië; Amb. soldaat B. Tumanserie uit Ned. Indië. (^teeds in een deel van onze vorigs edl/tie opgenomen.). SMUTS ARRIVEERDE IN PARIJS. Smuts kwam in Parijs aan, om de Zuid- Afrikaansche delegatie ter vredesconferen^ tie te Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2