Jlieuiue £nïtsdje (Simmnt Hoet Nederland Duitschers gaan assimileeren? Texlielinsianties speelden een mander fraaie rol Hoofdsiormsier vrij, stormsiers blijven zitien IDist *11 DINSDAG 29 AUGUSTUS 19*9 Sc Swte, feacgang vanaf T Mei 1915, Nb. 103 Abonnementsprijzen: /0.26 per week f 1.10 per maand f 3.25 per kwartaal (bij vooruitbetaling) (bij betaling p. kwit. verb. m. admkosten) Advertentiën 1 0.15 per- m.m Bij contract belang rijke koritng postrekening 5 8 9 3 6 Bureaux Redactie ea Administratie: HOOGEWOERD 103 Telefoon 22710 Hoofdredacteur Dr E DIEMES Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „Staniuastiri) is ahcbleum mi)n bfrl in tecjljenspoet" Wanneer de grenscorrecties doorgang vinden Dr J. H. van Royen, onze oud-minister van Buitenl. Zaken, die met vacantie in de Ver. Staten verblijft en daar op zal treden als lid van de Nederlandsche delegatie op de algem. vergadering van de Ver Natie» ver klaarde tegenover A. N. P.-Aneta dat regeling van de Duitsche kwes ties een wereld en een groot Ne derlandsch be lang is. Nede: land hoopt, zot zei de hij, de Duitschers te as simileeren, die door het recht trekken van oaazt Oostelij ke gr en s binnen ons ge bied zullen ko men te wonen Het vraagstuk der verplaatste personen mag ni. in Duitsch- land niet groo- ter worden, dar het al is. Aan den anderen kant moeten wi het ontstaan van een minderheids probleem in Ne derland voorko men. Het Laatste woord berust wat dit aangaat bij de Neder- landsche regee - ring. Wat Ned. Lndif aangaat, ver trouwde hij op een voor beide partijen aanne melijke oplossing. DR J H. VAN ROYEN Amerik." vliegtuig neergehaald boven Joego-Slavië Tegenstelling met Anglo-Amerikanen opnieuw verscherpt. Gisteren is boven Joego-Slavië een Ameri- kaansch verkeersvliegtuig, dat uit Ween en kwam, door afweergeschut neergehaald. Dit feit verscherpt opnieuw de tegenstellingen tusschen Tito's rijk en de Britten en Ameri kanen. Eenige weken geleden kwamen bij een incident in Triëst twee Joego-Slayiscihe soldaten om het leven. De geallieerde mo gendheden wezen thans de beschuldiging van de hand, als zou dat incident te wijten zijn geweest aan de gedragingen van de ge allieerde autoriteiten in Triëst. Beide landen merken in hun desbetreffende nota op, dat de Joego-Slaven alles doen om de geallieer den in Triëst verdacht te maken, ten einde zoo invloed uit te oefenen op de conferentie van Parijs, die definitieve beslissingen over Triëst moet nemen. H.M' de Koningin voor enkele dagen naar A'dam Donderdag gaat Zij naar Deventer en Zutphen. H. M. de Koningin is voornemens in de tweede helft van September gedurende eeni ge dagen in Amsterdam te vertoeven. Zij zal haar intrek nemen in het paleis op den Dam. Donderdag a.s. hoopt H. M. Devénter en Zutphen te bezoeken. Prins Olaf van Noorwegen zal een be zoek aan Parijs brengen. Mr J. J. Oyevaar Gelijk wij reeds meedeelden, werd rar J. J. Oyevaar be noemd tot direc teur -genera al van Scheepvaart in vasten dienst bij het dep. van Verkeer. Een recente foto van den nieuwen functionaris. Bij Duitsche vordering van textielpunten In 1943 meenden de Duitschers. dat zij door de geallieerde bombardementen op hun land, echtigd waren aanspraak te maken op den Ned. textielvoorraad. De toen ingestelde z.g.n. Z.TJï.-Aktion verplichte Nederland om textielgoederen met een puntenwaardeering van 300 millioen punten af te staan voor de inwoners van de getroffen Duitsche steden. De levering zou o.m. via de „Distex" loo- pen, terwijl de A'damsche Handelmij. „Im- pex" N.V. met de verdere organisatie werd belast. Den directeur van de „Impex", den 40-j. D. J. Scholtz uit Laren is nu ten laste gelegd, dat hij aan deze textielvordering heeft medegewerkt door als' directeur aan te blij ven, nadat in 1943 het kapitaal van zijn on derneming was overgegaan naar de Deut sche Wargas A.G. Voor dit feit stond S. gis teren terecht voor het Bijz. Gerechtshof te A'dam. Duidelijk kwam vast te staan, dat S. bij deze transactie een uiterst actieve rol heeft gespeeld. Alhoewel niet kwam vast te staan of hij dit uit winstbejag, dan wel uit pro-Duitsche gezindheid of wellicht juist voor de behartiging van de Ned. belangen heeft gedaan, wijst het door hem verdende salaris van ruim een ton gedurende 5 jaren toch wel in zekere richting. Verd. verklaarde geen enkel belang te hebben gediend, als de Duitschers zelf de vordering ter hand had den genomen. Nu heeft hij nog een deel in Nederland kunnen houden. De na de bevrij ding geschorste directeur van de „Distex" te Den Haag, H. G. Hey, verklaarde niet te hebben kunnen constateeren, dat S. zich voor de Duitschers uitsloofde, doch van eenige sabotage had hij ook niets gemerkt. H. moest echter erkennen, dat zoowel de „Dis tex" als de Rijksbureaux voor textiel zich aan hetzelfde feit hadden schuldig gemaakt als dat, waarvoor Scholtz thans terecht stond. De verdediger, mr Th. Muller Massis, vroeg zich af, of het wel juist is alleen S. verant woordelijk te stellen voor iets, waaraan ook andere Ned. officieele instanties hadden mee gewerkt. De adv.-fisc. mr Bakhoven zeide hierop in zijn requisitoir, dat inderdaad ook de „Distex" en de Rijksbureaux in deze aan gelegenheid een minder fraaie rol hebben ge speeld en wenschte dus niet alle schuld op S. te schuiven. Hij requireerde 1 Vi jaar ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest (dit is reeds 15 maanden). Uitspraak op 2 Sep tember a.s. in Nijpend tekort De bevoorrechte landgenooten, die de gelegenheid worden gesteld om eens een kijkje te nemen in het buitenland, staan dikwijls verbaasd over de naar onze begrip pen met verbruiksgoederen overladen maga zijnen en winkels, waar het publiek te kust en te keur zij het dan uiterst prijzig kan koopen. De tegenstellingen in dit opzicht, welke er in ons land bestaan, treffen telkens weer en. men realiseert zich hoe arm in goederen we toch eigenlijk zijn geworden. De nood onder ons volk is hoog gestegen en legio zijn de klachten, vooral der huismoeders?, omtrent den zorgelijken toestand in het gezin op het gebied van kleeding e.d. Waarom wordt er niet meer voor de be volking beschikbaar gesteld, vraagt men her haaldelijk. Ter verkrijging van vreemde va luta's, noodig voor aankoopen in het buiten land van grondstoffen en levensmiddelen, is een exportprogram opgesteld, waardoor de voorziening van de binnenlandsche markt herhaaldelijk op het tweede plan komt. Het is bekend, dat diverse producten naar het buitenland gaan, waaraan onder ons volk ook een schreeuwend gebrek heerscht. Velen vragen zich af, of men in regeerings- kringen wel voldoende doordrongen is van den grooten nood van eigen bevolking. De situatie na 15 maanden bevrijding ia nog verre van bevredigend. En wat er dan nog voor de binnenland sche markt beschikbaar komt, gaat slechts gedeeltelijk langs legalen weg naar de con sumenten. De rest verdwijnt in den zwarten handel. Op deze wijze komt ook de gedeel telijke voorziening van de binnenlandsche markt niet tot haar recht. Dit is toch eigen lijk een onduldbare situatie, waaraan de autoriteiten aandacht dienen te geven. Vreemde gang van zaken in kamp te Delft (Van een onzer verslaggevers). In het vrouwen-interneeringskamp te Delft is dezer dagen storm verwekt, toen de voor malige Jeugdstormleidster, Lien van Eek, in vrijheid werd gesteld. Zij is secretaresse van Van Geelkerken geweest en was zelf niet het minst verbaasd over de plotselinge wen ding in haar lot. Voor eigen besef had zij zeker nog drie jaar moeten zitten. De eenvoudige ex-stormstertjes, die de gevangenschap met het eertijds in hoogheid zetelende kameraadske deelden, waren na tuurlijk teleurgesteld en verbitterd. „Waar om zij wel en wij niet!" Een begrijpelijk thema. Bij navraag vernamen wij, dat Lien van Eek vrijgelaten is, „omdat vaststond, dat zij LAAGHARTIGE OPLICHTERSSTREEK. Een tot op heden onbekend persoon ver voegde zich dezer dagen bij een familie te Bathmen met de mededeeling, dat hun doodgewaande zoon zich zou bevinden in een ziekenhuis te Enschede. Niet kunnende looped, zou hij verzocht hebben, opgehaald te worden. De overgelukkige ouders steld- den den boodschapper een groote fooi ter hand en begaven zïich naar het opgegeven adres, waar echter hleek, dat het geheele verhaal over den zoon verzonnen was en zij het slachtoffer waren geworden van een gewetenlooze oplichterij. Verlenging geldigheidsduur aardappelen. I>e geldigheidsduur van de aardappelbon nen 402 en 902 is verlengd t/m 31 Aug. as. Gisteren heeft de Fransche gezant, Hubert Guérin, wegens zijn vertrek uit ons land afscheid genomen van H.M. de Koningin en het Corps Diplomatique in het Paleis aan het Lange Voorhout te Den Haag. DAT de 5 geldkistjes, die onlangs uit het Station te Helmond gestolen werden, in een wortelenveld in de omgeving zijn terugge vonden, doch 2000 gld. ontbreekt. DAT op 30 Sept. te Gemert een geweste lijke paardenfokdag wordt gehouden van het „Ned. Trekpaard". DAT thans weer brieven en doosjes met een aangegeven waarde tot 500 gld. van ons land naar Bulgarije en terug mogen wor den verstuurd. t DAT het Comité Ned. Radio-Unie de Regee ring verzocht heeft, onverwijld tot algeheel rechtsherstel voor de omroepver- eenigingen over te gaan. DAT i.v.m. het bloeien van de Victoria Regia de A'damsche Hortus Botanicus heden- en morgenavond van 8 tot 10 u. geopend is. DAT thans 55 Deensche bankemployé's gedurende 9 dagen als gasten van de Rot- terdamsche Bankvereen. in ons land ver blijven. DAT bij verzuim van den werknemer om ter militaire keuring te verschijnen de werkgever verplicht Is, het loon over den eersten keuringsdag uit te betalen. DAT de R'damsche en Schiedamsche nachtwakers in vasten dienst 6 dagen per jaar en de wakers in lossen dienst 1 dag per 520 diensturen vacantie krijgen. DAT het personeel van de technische diensten in R'dam deze week een „vrije tijd-tentoonstellfing" organiseert in het Museum voor Land- en Volkenkunde aan de Willemskade aldaar. DAT in de St. Crt. van 19 Aug. een vacantieregeldng voor het automobiel- en garagebedrijf is opgenomen. DAT de heer H. W. Miller op zijn verzoek eervol is ontslagen als vice-consul te New Castle (Australië). DAT dezer dagen te Beek de bouw van een stationsgebouw op het vliegveld aldaar is aanbesteed. DAT te Maastricht de aanbesteding voor den bouw van 33 arbeiderswoningen plaats vond en de laagste inschrijfsom f 423.000, de hoogste f 465.000 bedroeg. DAT de bejaarde Zwollenaar O. te Herfte door een trein werd gegrepen en gedood. DAT ir J. Th. Everts uit Raalte Zaterdag afscheid heeft genomen als prov voedsel- commissaris in Overijsel i.v.m. zijn benoe ming als secretaris van den A.B.T.B. te Arn hem. DAT de Nederlandsche Naturalistische Vereeniging van 24 t/m 27 Aug. een lande lijk congres te Hengelo (O.) houdt. DAT het Verbond van Ver. v. Veilig Ver keer er met klem op aandringt zoo stipt mo gelijk de verkeersvoorschriften op te vol gen, om het aantal ongelukken te vermin deren. DAT de Ned. Moderne Middenstandsbond waarschuwt tegen het reeds op Donderdag koopen van distributie-artikelen, die Vrij dags pas gekocht mogen worden. DAT prof. ir J. H. Thijsse uit Delft uit- genoodigd is te Curasao verbeteringen aan den haveningang te komen bestudeeren. DAT prof. dr ir F. A. Vening Meinesz in Curasao met gouverneur Kasteel besprekin gen zal voeren over den opzet van een meteorologisch instituut. DAT gisteren aan 2 vertegenwoordigers van Shewsbury dat Zutphen adopteerde tijdens hun bezoek aan deze geteisterde stad, door het gemeentebestuur een zilveren medaille en twee her innerin gsborden van Delftsch blauw zijn aangeboden. DAT naast radiogroeten van familieleden aan Ned. zeevarenden ook gram ofoonplat en op verzoek kunnen worden uitgezonden, waartoe men zich kan wenden tot Radio Nederland, afd. Wereldomroep, Postbus, 150, Hilversum, onder vermelding op enve loppen van „Groeten zeevarenden". DAT de violist Willem Noske en de pia nist Henk te Strake, op 23 Aug. per Sky- master naar Indië zullen vertrekken. DAT de hoofdvlootpredikant ds J. H. Sil- Levis Sm.it morgen om half zeven over Hil versum I zal spreken over de eerste mari niersbrigade bij Soerabaja. DAT mr dr da Costa Gomez, volgens zijn zeggen, nimmer den indruk heeft gewekt als zou Curacao zich van het moederland willen afscheiden DAT Donderdag as. om 1 uur n.m. de auto matische telefooncentrale te Hoek van Hol land onder no. K 1747 in dienst zal worden gesteld. DAT Ned. archeologen, onder leiding van mej. prof. Haspels uit A'dam, in Londen sporen van vóór-Romeinsohe bewoning heb ben gevonden. DAT B. en W. van Haarlem hebben voor gesteld op de Nieuwe Gracht 7, aldaar, een „Empire museum" te vestigen. DAT de Regeering voornemens ls, de mi litaire intendance van den dienst van den kwartiermeester-generaal, van Den Haag over te plaatsen naar Amsterdam. toch geen zwaardere straf dan iy2 jaar Sn- temeering zou hebben gekregen,- Die tijd was verstreken en dus ging ze naar huis". Alles goed en wel, maar waarom nu niet begonnen met die vrouwen, die waarschijn lijk niet meer dan een jaar of een half jaar zouden krijgen als zij voor het Tribunaal verschijnen? Waarom eerst de lichte geval len en dan de veder-lichte? Want zoo zal do qualifiicatie langzamerhand wel worden. Een gekke boel blijft het. Doorgangshuis voor politieke delinquenten te Overveen Na drie maanden zoo noodig naar de kampen terug. Het hotel „Van Ouds het Raadhuis" te Overveen zal worden ingericht als verblijf plaats voor ongeveer 100 vrijgelaten politieke delinquenten, die nog niet in eigen onderhoud kunnen voorzien en geen onderdak bij fa milie of kennissen kunnen krijgen. Zij zul len gedurende 3 maanden in dit tehuis ver blijven en worden naar de kampen terugge bracht, indien zij in dien tijd geen werkkring hebbën gevonden. HERDENKING GRENSOVERSCHRIJDING NED. LEGER. Z.K.H. Prins Bernhard heeft het be schermheerschap aanvaard voor de herden king van de grensoverschrijding door de Kon. Ned. brigade „Prinses Irene" in 1944, welke herdenkin'g vanwege de Kon. Ned. Ver. „Ons Leger" op 21 Septf a.s. zal plaats vinden. Het staat evenwel nog niet vast, of de Prïms bij de plechtigheid aanwezig zal zijn. smokkel van ned. schilderijen naar oostenrijk ontdekt. Dank zij een tip uit A'dam heeft de poli tie te Salzburg een organisatie van smok kelaars ontdekt, welke bestond uit oud leden van de Nazi-partij. Sedert 1944 smok kelde deze organisatie schilderijen van Ned. meesters en andere waarde-objecten van Ned. herkomst vla Berlijn en Praag naar Oostenrijk. VERSCHILLENDE MUTATIES BIJ HET C.N.V. De heer W. Strijbis Pzn. te 's-Gravenhage, voorz. van den Ned. Bond v. Ohr. Fabrieks- en Transportarbeiders, is benoemd tot ge salarieerd bestuurder van het Ohr. Nat. Vak verbond. In zijn plaats is tot voorz. benoemd de heer C. van Baren te Drie bergen, tot dus ver vice-voorz. De Ned. Chr Bond van Arbei ders (sters) in de Textiel- en Klee- dingbedrijven „Unitas" besloot, als bezoldigd be stuurder in dienst te stellen den heer C. van Nierop te Utrecht. Momen teel op 't secre tariaat van CNV werkzaam. Wisselende bewolking, aldus De Bilt Tot morgenavond wordt verwacht: Over wegend matige wind tusschen Noord-West en West. Iets meer zonneschijn, doch hier en daar een enkele regenbui. Weinig verand©» ring in temperatuur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1