Een Amsterdamsche boekhouder er in gevlogen Hoe leelt de Hollandsche boer in Frankrijk? Dijkverbinding Ooslvoorne naar Rozenburg Euwe behaalde indrukwekkendste overwinning B fl B H NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 17 AUGUSTUS 19« Slachtoffer van gesoigneerden Franschman Een Amsterdamsche boekhouder, die in Buchenwalde had gezeten, kreeg dezer dagen bezoek van een Franschen mede-gevangene, die een graaf heette te zijn. Zeer hartelijk was het wederzien, kampherinneringen wer den opgehaald en het was een groote vreugde elkaar na deze periode van gedwongen sa menzijn als vrije mannen te ontmoeten. Deze 41-jarige Franschman, zekere P. P. de Mon- taigu, had ook zijn vrouw meegenomen. Men was gezellig bij elkaar en de graaf vroeg of hij niet kon blijven logeeren. De boekhou der, zeer vereerd door dit verzoek, vond het direct goed. Van het een kwam het ander, één nacht werden er meerdere, totdat de Montaigu 't voorstel deed, dat hij een maand in Nederland zou blijven en de boekhouder met zijn vrouw als tegenprestatie een maand in Frankrijk zou komen logeeren op het kas teel van zijn vader. Dankbaar werd dit voor stel geaccepteerd door den Amsterdammer, die zich in zijn verbeelding reeds zag wan delen aan de Rivièra. Kortom men had elkaar gevonden en de graaf bracht op aangename wijze zijn vacantie in Groot Mokum door. Op een avond echter vroeg de graaf of zijn vriend hem niet aan wat geld kon helpen. De lastige Nederlandsche deviezenbepalingen waren de schuld, dat hij platzak was. „Maar natuurlijk," en de boekhouder, die zelf ook niet al te ruim over geld beschikte, gaf zijn vriend direct f 500.Het bleef hier niet bij. De f500.waren ras verdwenen, doch de boekhouder wist van zijn vrienden en kennissen, onder den indruk van de mooie voorspiegelingen, welke zijn vriend hem ge daan had, geld los te krijgen. De graaf, van zijn kant, wilde tegenover deze bereidwillig heid ook iets stellen. Zoo hij vertelde, bulkte hij van het geld. Op een bank in Brussel had hij een groote rekening. Voor de vrienden en kennissen van den boekhouder schreef hij papiertjes uit, op vertoon waarvan zij bij de Brusselsche bank hun geld weer konden terugkrijgen. Alles verliep naar beider wensch. De boek houder in zijn sas over het vereerende be zoek van zijn Franschen vriend en de graaf over de vlotte geldlevering, van de vaak zoo op de dubbeltjes zittende Nederlanders. De Montaigu, een zeer gesoigneerde gentleman, maakte op een ieder, waarmee hij in con tact kwam, een zeer voornamen en betrouw baren indruk. Op zijn Fransche paspoort stond als beroep „Journalist", doch wanneer er „oplichter van groot formaat" in vermeld had gestaan, was dit dichter bij de werkelijk heid geweest. Intusschen leerde men elkaar „beter" ken nen en daar de graaf al bemerkt had, dat zijn vriend maar een matige positie bekleed de, bood hij hem een prachtige betrekking bij de Unilever aan. Dat kon hij doen, want hij had genoeg connecties, naar hij bzweerde. De boekhouder, door de valsche voorspiege lingen misleid, zegde zijn betrekking al op. Eind Juli zou immers toch met eenige heeren van de Unilever een conferentie worden ge houden in het Victoriahotel. De gedenkwaardige dag brak aan, maar helaas naderde het drama zijn allesbehalve schoone ontknooping. Wat was gebeurd? Een van de vrienden van den boekhouder was naar Brussel gegaan en had, niets ver moedend, zich aan de bank vervoegd om zijn Waarom geen duizend Naar aanleiding van het bericht, als zou men voor het bouwen van een huis bij 33 verschillende instanties vergunningen moe ten halen, heeft het Tweede Kamerlid An- driessen (KVP) den Minister gevraagd, of, indien dit juist is, er geen vereenvoudigin gen kunnen worden aangebracht. Tevens vroeg hij, of het mogelijk is, de huidige orga nisatie van het dep. van Openbare Werken zoodanig te wijzigen, dat een vlotter gang van zaken mogelijk wordt. geleende geld in ontvangst te nemen. Hij kwam daar echter tot de minder aangename ontdekking, dat de graaf het bankverhaal gefantaseerd had. In allerijl reisde de gedu peerde naar Amsterdam terug om den boek houder op de hoogte te brengen van de ware bedoelingen van den Franschman, die tot dusver nog een onbegrensd vertrouwen ge noot. Het was echter te laat. Juist één dag te voren was de graaf met zijn echtgenoote naar Luxemburg vertrokken, althans zoo luidde de boodschap, welke hij in het Vic toriahotel had achtergelaten. Radeloos over het verlies van zijn geld en z'n betrekking, wendde de boekhouder zich tot de politie, die thans internationaal in actie is om den zwendelaar op te sporen. Vast is reeds komen te staan, dat hij alleen hier te lande den boel voor minstens f 8000 heeft opgelicht en ook in andere landen diverse slachtoffers maakte. Plan van den graaf was, gelijk uit achtergelaten brieven is gebleken, om z'n tenten in Tsjecho-Slowakije op te slaan. Protest van 't Nat. Verbond bij Attlee Inzake de Britsche houding jegens ons Indië. Het „Nationaal Verbond" heeft een open brief gericht aan den Britschen premier, Cle ment Attlee, waarin krachtig wordt gepro testeerd tegen de huidige Britsche politiek t.a.v. Ned.-Indië, en wel in 't bijzonder in verband met het feit, dat zij voortgaat de „republiek Indonesia" te steunen, door haar gelijkwaardig aan de Ned.-Ind. Regeering te behandelen. Met verontwaardiging wordt in den brief voorts gewezen op de aanwezigheid van nog duizenden Nederlanders in cencentratiekam- pen en op den steun, dien de republikeinen van de Britsche en Br.-Ind. troepen genieten bij het wegvoeren van Ned. eigendommen naar het binnenland. Navele voorbeelden van het optreden der Britsche legerautoriteiten in Ned.-Indië re hebben aangehaald, concludeert het „Natio naal Verbond", dat „de catastrophale poli tiek van uw regeering een inmenging in onze binnenlandsche aangelegenheden be teekent en bovendien een smet werpt op de eer van de Britsche vlag en van het Britsche rijk." Emigratie in den vollen zin (Vervolg van pag. 3; Het is een wonderlijk ding, die emigratie van Hollandsche boeren naar Frankrijk. Wie emigratie zegt, denkt daarbij onmiddellijk aan Amerika of Zuid-Afrika en zelfs wel Type van een Fransche vrouw. aan Australië. Maar dat emigratie naar een land, zoo dichtbij als Frankrijk, ook emigra tie is in den vollen zin des woords, zullen velen zich niet realiseeren. Toch is het wel degelijk zoo. Want Frankrijk en dat is een van de eerste dingen die opvallen, als men door het wijde Fransche land spoort is een leeg land, een land, waarvan een groot deel van de bevolking geconcentreerd is in de groote steden, maar waarvan het platte land steeds meer ontvolkt raakt. Het heeft geen zin, hier de oorzaken van dit ver schijnsel na te gaan. Genoeg is al, te beden ken, dat de laatste oorlog door sneu- Plannen voor afdamming der Brielsche Maas velen, slachtoffers van bombardementen enz., Frankrijk niet minder dan anderhalf mil- lioen menschen kostte en dat de bevolking van 1939 af zoodoende terugliep van veertig en een half millioen tot negen en dertig millioen. Gevolg hiervan is weer, dat vele boerderijen en huizen in de dorpen gewoon leeg staan, een voor onze Nederlandsche toe standen ongekend verschijnsel. Zoodoende is het niet moeilijk op het Fransche platteland een boerderij te pach ten en zich daar te vestigen. De Fransche regeering stimuleert dit proces met alle mid delen waarover zij beschikt. Er is zelfs sprake van een plan waarbij men wil trach ten 30.000 Nederlandsche boeren te „impor teeren", teneinde den achteruitgang van het platteland tegen te gaan. Hand in hand met deze emigratiepolitiek der Fransche regeering gaat trouwens de actie tot opvoering van de geboorten. Wan neer een gezin meer dan twee kinderen telt, waarvan het eerste binnen twee jaar na de huwelijkssluiting moet zijn geboren, ontvangt het hoofd van het gezin voor elk kind alle drie maanden van den staat een bedrag van omstreeks 1000 francs. Boven dien is hij na drie kinderen practisch be lastingvrij en voorts verleenen de spoorwe gen bij het reizen nog een aanzienlijke reductie op de vervoersprijzen. Dat alles geldt ook voor vreemdelingen die zich in Frankrijk hebben gevestigd. Geen wonder, dat bij zulke drastische maatregelen het kin dertal de laatste jaren weer iets is opge- loopen, hoewel nog lang niet voldoende om den achteruitgang geheel tegen te gaan. Wat verder de immigratie betreft, er is op het oogenblik een regeling, dat jonge boeren, die na eerst een cursus in de buurt van Parijs te hebben gevolgd zich blijvend in Frankrijk vestigen, van de Fran sche regeering een millioen francs als bij drage in de installatiekosten ontvangen. Men make zich intusschen van dit bedrag geen overdreven voorstellingen. Wanneer men bedenkt dat een paard ongeveer 300.000 francs kost, is het duidelijk wat bedragen als een millioen francs vandaag in Frank- Ignace Neumark, die als dirigent van de Kurhaus-concerten zoo populair werd in ons land, trad vanochtend in het huwelijk met baronesse A. H. Tindal-Leyds. Moge hij als echtgenoot even bekwaam leiding geven als op het concertpodium rijk beteekenen. De controle op de prijzen is een fiasco geworden en men kan geen Fransche krant lezen of er wordt geklaagd over het steeds grooter wordende verschil tusschen prijzen en salarissen. De boerderij is een nederzetting. Hoe is nu het leven op zoo'n Hollandsche I boerderij in Frankrijk? Ik denk, dat men zich daar het best een beeld vai^ kan vor men, wanneer men zich zoo'n boerderij voor. stelt als een soort nederzetting. Zijn in ons land de boerderijen vaak van allerlei ge. makken voorzien en betrekken de boeren hier heel veel uit de winkels in stad en dorp, in Frankrijk is dat lang niet in die mate het geval. Electriciteit en waterleiding ontbraken op de „ferme," waar wij waren, geheel. Het water komt uit een bron en het licht is een petroleumlamp. Gas is er natuurlijk ook niet. En verder is een Fransche boerderij in vele opzichten „selfsupporting." Rond de I boerderij pleegt de Franschman allerlei ge- I vogelte te houden. Ganzen, eenden, kalkoe-1 nen en duiven verschaffen hem, met uitge- I breide konijnenfokkerijen, zijn bijna dage- lijksch boutje. Het brood wordt voor een f groot deel zelf gebakken. Het bebouwen van den grond en alles wat I daarmee samenhangt is ook geheel anders. I Normandië is een heuvelland. De akkers liggen dan ook tegen de hellingen op. De grond is tamelijk steenachtig en water in den vorm van slooten of besproeiingen ont breekt. Ook dat heeft zijn gevolgen, dit, dat het vee enkele malen per dag naar de boerderij moet om daar bij de bron ge- drenkt te worden. Men denke daarom niet, dat de gebraden I duiven u in Frankrijk in den mond vliegen, Wil men als Nederlandsche boer iets berei ken, dan moet ook daar hard gewerkt en terdege aangepakt wofden. De reeds lang bij den Prov. Waterstaat van Z.-Holland bestaande plannen voor een dam- verbinding tusschen Oostvoorne en de Beer van Rozenburg, zijn weer actueel ge worden. Tal van moeilijkheden zijn reeds onder het oog gezien en opgelost. Zoo bleek het gevaar van een vergrooting van den Rijnwater-afvoer door den Nieuwen Water weg, welke de afsluiting van de Brielsche Maas met zl-ch mee zou brengen, denkbeeldig, daar deze rivier practisch geen Rijnwater afvoert en de stroom er slechts ontstaat door eb en vloed. Een dam zou tot gevolg hebben, dat daarachter een zoetwatermeer zou ont staan, dat zoowel voor watersport als voor toevloeiing van de aangrenzende landerijen, die nu op brak-water zijn aangewezen, zou kunnen worden gebruikt. Aan de zeezijde van den dam verwacht men duin- en strandvorming, waardoor het Oost- voornsche strand zoowel in grootte als in kwaliteit er zou dan geen süib meer wor den afgezet aanzienlijk zou winnen. Ook de aanleg van een nieuwen boulevard te Goering en de melkauto Goering wilde destijds een zwembad in zijn trein hebben. Het lukte niet. Door de traagheid van de watermassa ontspoorde de „bassin"-wagon in iedere bocht. Dat feit redde een melk- autobestuurder in Osnabrück van de cel, toen hij terechtstond in verband met een doodelijk verkeersongeval. De tank was n.l. van zijn auto gegleden, toen hij een bocht nam. De rechter be sliste, dat niet de te groote snelheid van den chauffeur, maar wel de traagheid van de vloeistof oorzaak van het onge luk was. NIEUWE LIJST VAN GEÏNTERNEERDEN OP JAVA. Op ons bureau ligt ter inzage de lijst G 8 van geïnterneerden op Java, geëvacueerd naar geallieerd gebied. Oostvoorne, waar alle hotels en woningen werden afgebroken, wordt genoemd. De plaats waar de dam zal komen is nog niet precies vastgesteld. De kosten voor dit werk zullen door Oostvoorne en R'dam worden ge dekt, daar de uitvoering van het project voor beide gemeenten van belang is; voor de eer ste, door de vergrooting van de aantrekke lijkheid als badplaats, voor de tweede, door dat R'dam dan de beschikking krijgt over een uitnemend, gemakkelijk bereikbaar va- cantieoord. Lundin na 22 zetten door Boleslavsky verslagen Onze schaakmedewerker, H. H. J. Slave- koorde, telefoneerde ons vanmorgen uit Gro ningen: In de vierde ronde kwamen de meeste partijen merkwaardig snel tot beslissing. Aan het einde der eerste zetting dus na 5 uur waren reeds 9 van de 10 partijen beëindigd. Het snelst was O'Kelly klaar, die in 16 zetten voor Szabo de vlag moest strij ken. Ook Lundin werd spoedig verslagen en wel door Boleslavsky, die na 22 zetten een vol len looper won, waarna de Zweed zoo ver standig was op te geven. Botwinnik boekte een indrukwekkende overwinning op Steiner. Stoltz had slechts twee zetten meer noodig om Christoffel tot overgave te dwingen. Hij stond toen een toren voor. De indrukwekkendste overwinning behaal de echter dr. Euwe. op Guimard. Zijn spel was oogenschijnlijk nogal tam en het groote publiek kreeg pas enkele zetten voor het einde in de gaten, dat Euwe toch wel goed stond. PUZZLE VAIS DE WEEK i Omschrijving: Van links naar rechts: 1. grof; 4. afsluiting, 7. krullige wollen stof; 9. afbeelding van iets; 11. en derglijke (afk.); 12. hoeveelheid; 14 wintervoertuig; 15. meisjesnaam; 17. rivier in Nederland; 18. radio-omroep (afk.); 19 verharde huid; 20. Oostersch wapen; 21 strik; 22. bid (Lat.); 24. loot; 25. zoetwater - visch; 28. soort struisvogel; 29. listig; 30. Ja vaansche huisvogel die praten kan; 32. ge wicht; 34. herderlijke brief; 37. houding; 38 de eerste vrouw; 39. tijdperk; 41. beklem ming; 42. onbedorven; 43. huisdier; 44. vogel; 46. ruim dameskleed; 47. zoetwatervisch; 49. oproerling; 51. groote hamer; 53. overtrek v. beddegoed; 54. model. Van hoven naar beneden: 1. stralenwerpend; 2. zooals (Lat.); 3. uitgestrekt; 4. blauwe boe renkiel; 5. rivier in Friesland; 6. het regelen; 7. vlaskam; 8. met gras begroeid duin; 9. af val van steen; 10. hofmeester; 13. broeihuis; 16. bitter vocht; 18. rottend dier; 22. familie lid; 23. op de manier van; 26. vlasbewerking 27. vredesgodin; 30. hoofdbedekking; 31. ly risch gedicht; 32. familielid; 33. twintigtal 34. slanke, ronde toren met één of twee om gangen bij een moskee; 35. plaats in Portu gal; 36. geneesmiddel tegen den beet van een slang of vergiftigde dieren; 37. weiland 40. oude wijnmaat; 44. vischsoort; 45. behoef tig; 47. lichaamsdeel van het dier; 48. reken kundige opgave; 50. vliesvleugelig insect: 5? vogel. Oplossing van de puzzle van de vorige week Linker-kolom: 1. adept; 2. griet; 3. baret; 4. kraai; 5. azuur; 6. sjerp; 7. serge; 8. fa tum; 9. smalt; 10. gnoom; 11. bliek Rechter-kolom: 1. stola; 2. broos; 3. pikol; 4. eiker; 5. abeel; 6. dozijn; 7. wezel; 8. fa got; 9. agïel; 10. poema; 11. brons „Die A ZEGT. MOET OOK B ZEGGEN" 2 3 A 3 T 7 8 9 IO 11 13 KT O Ib V 18 19 20 21 22 23 2A 2b 27 28 2y 30 31 52 33 34 35 36 57 z 39 40 41 «v. - •M 46 47 43 49 30 52 53 54 /yv straat 25a, Leiden; 2. M. J. A. de Graaf- Weyers, Johan de Wittstiraat 26, Leiden; 3. S. Nieuwenbur.g-Siljee, Ma ris laan 24, Leiden. Oplossingen moeten uiterlijk Vrijdag a.s. om 12 uur in ons bezit zijn, zoo mogelijk met Leiden I. E. A. Aartsma, Mardenpoel- in dein linkerbovenhoek„Puzzle-opLossing". Op het juiste moment begon dr Euwe door te breken en door een minder sterke voort zetting van Guimard kwam het einde nog onverwacht snel en wel door eenige verras sende paardzetten. De nederlaag kon echter niet voorkomen worden. Van de vijf remise-partijen geven er drie, nl. die tusschen VidmarKotov, Kottnauer— Flohr en SmislovDenker, geen aanleiding tot bijzondere opmerkingen. In de partij NajdorfBernstein kon de Franschman van geluk spreken, dat hij er met gélijk spel afkwam. In de partij YanovskyTartakower kregen we van weerszijden frisch en levendig spel, dat voor Tartakower nog in een welverdien de remise eindigde. Den stand na vier ronden laten wij hier onder volgen. De nog niet voltooide par tijen zijn hierbij op haar vermoedelijke resultaten geschat: Euwe en Botwinnik 4 punten. Denker en Stoltz 3, Kotov, Najdorf, Smislov en Tarta kower 21/2; Bernstein, Flohr, O'Kelly en Szabo 2; Boleslavsky en Guimard 1\'2, Chris toffel, Yanovsky, Lundin en Vidmar 1, Kott nauer en Steiner \'2. De ronde voor heden (Zaterdag) luidt: Botwinnik—Vidmar, Denker—Steiner, Bo leslavsky—Smislov, O'Kelly—Lundin, Bern- Stein—Szabo, Euwe—Najdorf, Stoltz—Gui- mar, Flohr—Christoffel, Tartakower—Kott nauer, KotovYanofsky. Hoe Euwe zijn eerste partij won Hieronder volgt de partij uit de eerste ronde, waarin Euwe op voorbeeldige wijze een schijnbaar niet te winnen eindspel tot winst herleidde. Al spoedig krijgt onze land genoot positieel overwicht. Reeds op den 12den en 13den zet is Yanowsky genoodzaakt paard en looper naar hun veld van uitgang terug te 9pelen. Euwe maakt voortreffelijk gebruik van zijn voordeel en wint een pion., doch er zijn loopers van ongelijke kleur op het bord. Hij wint een tweeden pion en nog schijnt de partij niet gewonnen te kunnen worden. Niemand begrijpt eigenlijk, waar om Euwe nog doorspeelt. Wellicht ook Yanowsky niet, want hij schuift maar met zijn looper heen en weer. En dan ineens: de witte looper naar f6, een pi on offer en zwart kan opgeven., omdat hij de witte koning ndet meer van de damevleugel kan afhouden Voorwaar, een modelprestatieI Wit: dr M. Euwe Zwart: Abe Yanowsky. Nimzo-Indisch. 1. d4 Pf6; 2. c4 e6; 3. Pc3 Lb4; 4. e3 d6; 5. Pge2 0—0; 6. a3 Lxc3; 7. Pxc3 e5; 8. Le2 De7; 9. 0—0 Lf5; 10. f3 Pc6; 11. Pd5 Pxd5; 12. cxd5 Pb8; 13. e4 Lc8; 14. Le3 exd4; 15. Dxd4 f5; 16. Tacl c5; 17. dxc5 e.p. Pxc6; 18. Da4 fxe4; 19. Dxe4 Dxe4; 20. fxe4 Txfl 21. Lxfl Le6; 22. Lb5 Tac8; 23. Lxc6 Txc6; 24. Txc6 bxc6; 25. Lxa7 Kf7; 26. a4 Lb3; 27. a5 Lc2; 28. Lc5 Ld3; 29. Lxd6 Lxe4; 30. a6 c5; 31. Lxc5 h5; 32. Kf2 Ld3; 33. a7 Le4; 34. g3 Ke6; 35. Ke3 Lg2; 36. Kf4 g6; 37. g4 hxg4; 38. Kxg4 Lhl; 39. Kg5 Kf7; 40. Ld4 Lg2; 41. h4 Lhl; 42. h4 Lg2; 43. hö Lhl; 44. Lf6! Lg2; 45. h5! gxh5; 46. Kf5ü en zwart gaf het op.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 6