„De hoo s e tijd dat we elkaar vinden" Evatt wil meer vaart zetten achter Parijs Joodsche schepelingen gaan in hongerstaking Euwe en Botwinnik leiden ie Groningen NIEUWE LEBOSCHE COURANT VRIJDAG 16 AUGUSTUS 1948 jonkman en Van Mook her denken Jap. capitulatie Ter gelegenheid van het feit, dat Japan een jaar geleden capituleerde, sprak de min. van Overzeesche Gebiedsdeelen, mr J. A. Jonkman, voor den P.C.J.-zender een rede uit, waarin hij uiting gaf aan de hoop, dat op korten termijn in Indïië een over eenkomst zal worden bereikt. De luit.-G.G. dr Van Mook, die te Batavia een toespraak hield, zeide o.m., dat de op- loss'ijng van het conflict eerst de nederlaag van Japan volledig zal doen ztjn. „Aan een ieder, die de geschiedenis van* Azië heeft gevolgd, behoort het duidelijk te zijn, dat deze oorlog, en in groote mate ook de Japansche onderdrukking, voor de Aziatische volkeren een nieuwen stoot heeft gegeven aan hun vrijheidsdrang. Nederland niet in de laatste plaats begroet met sym pathie de aspiraties van de Indonesiërs naar een eigen nationaal bestaan", aldus dr Van Mook. „De Japansche erfenis ven wantrou wen en rassenhaat verhindert echter velen dit te onderkennen; vooral over geheel Java en Sumatra duurt het Japansche systeem van isolatie en van bedreigingen door mid del van propaganda nog steeds voort. Er ligt geen tegenstelling en geen verbor gen bedoeling in het feit, dat de regeering Sjahrir's voorstel tot een wapenstilstand aannam en niet öe gemaakte bepaling kon aanvaarden geen nieuwe troepen aan te voeren. Onze troepen zijn hier niet met het doel te onderdrukken, doch om bescher ming en veiligheid te verleenen. Geen en kele Nederlandsche soldaat is" h'uer gekomen om te overheerschen. De conferentie van Malino heeft bewezen, dat een grondslag van onderling vertrou wen en vrijheid verwerkelijkt kan worden in vreedzame samenwerking en volgens de richtlijnen, aangegeven door de Nederland sche regeering. Meer dan wie ook zal het Nederlandsche volk verheugd zijn, indien het door het im elkaar slaan van de handen met de Indone siërs, het het Japansche systeem zal kun nen uitbannen en rust en orde herstellen. Dan eerst zal de nederlaag van Japan vol ledig zijn". Aan de radio-rede van min. Jonkman ontleenen we het volgende: „De conferentie van Malino, alsmede de besprekingen met de delegaties uit Curasao hebben duidelijk aangetoond, hoe in geza menlijk overleg de weg te vinden is naar een nieuw staatsverband, de weg, waarlangs de vruchten der overwinning binnen ons aller bereik zijn te brengen. Op Java, Ma- doera en Sumatra echter kwam uit de Indo- nesisch-nationale beweging een staat in den staat te voorschijn, welke ontstaan ïjs met Japansche toestemming, medewerking en methoden en welke als zoodanig moeilijk te aanvaarden is. Wij kunnen ons deze twisten niet langer veroorloven. Wij moeten op korten termijn tot overeenstemming komen wat betreft eenerzij ds het Ned. streven van handhaving van een zij het vernieuwd rijksverband en anderzijds het Indonesische vrijheids ver langen. De rede van de Koningin van 7 Decem ber 1942 heeft ons den weg gewezen. Het wordt de hoogste tijd en er is nog tijd dat wij met elkander en met Gods hulp vervullen wat deze koninklijke rede ons heeft opgedragen!" Jodenbuurt te Amsterdam krijgt nieuw aanzien Een plan, dat f 7.000.000 vraagt. Van de 1700 woningen en 730 bedrijven in de Amsterdamsche Jodenbuurt waren er na den hongerwinter nog 1100 woningen en 370 bedrijven over. Het grootste gedeelte is door de bevolking zelf gesloopt en het hout is in de noodkachels verdwenen. Voor den wederopbouw heeft de afd. Publi'ieke Wer ken van de gemeente, naar ir L. S. P. Schef- fer gisteren op een persconferentie mede deelde, grootsche plannen. Breede straten, nieuwe gebouwen, een weer nieuw te graven gracht en een fraaie beplanting zullen dit vervallen stadsgedeelte in een moderne en frissche wijk herschapen. Alhoewel men de nog in goedeh staat verkeerende gebouwen wil laten staan, zullen toch ongeveer 370 woningen moeten worden afgebroken. Het geheele project zal een uitgave van f 7.000.000 vragen, waarover de nieuwe Ge meenteraad nog een beslissing zal nemen. Sjahrir opnieuw aangewezen als kabinetsformateur Stond Soekarno zijn dictatoriale bevoegd heden weer af? De Inheemsche radio op Java maakte gis teren bekend, dat „president" Soekarno in een op 14 Augustus te Djokjakarta gehouden voltallige kabinetszittiiig aan Sjahrir de op dracht heeft verstrekt op korten termijn een nationaal kabinet te vormen, „daar de om standigheden spoedig weer norm aai zullen zijn". Volgens „Antara" zou Soekarno van zijn onlangs opgeworpen dictatorschap weer afstand hebben gedaan. Moskou ontkent de aanwezigheid van Russische troepen aan de Perzische grens. Britsche troepen in Basra hebben geen bevel gekregen om, in bepaalde gevallen, Per zisch gebied binnen te rukken. Na 20 Augustus geen amen dementen meer Evatt, de Australische gedelegeerde op de Vredesconferentie, heeft voorgesteld Dins dag 20 Augustus als uitersten datum voor het indienen van amendementen op de vredes verdragen vast te stellen. Dit, om de confe rentie te bespoedigen. Gisteren kwam allereerst Masaryk aan het woord, die zich afvroeg wie den oorlog ge wonnen heeft: Hongarije of de Ver. Naties? Tegenover de behandeling der Joden in Hon garije stelde hij die der Hongaren in Tsje- cho-Slowakije. Hij verwierf krachtig applaus. Vervolgens bestreed Byrnes de Sowjet- aantijgingen aan het adres van Amerika. In de middagzitting sprak de Finsche minister Enckell, die aandacht vroeg voor het feit, dat zijn land Finsch Karelië (24.000 km2) zal verliezen. De Zuid-Afrikaansche gedelegeerde Theron deed een beroep op de conferentie, zich niet in beschuldigingen te verliezen, maar alleen Na 30 November geen Britten meer op Java? Het Fransche persbureau A.FJ?. seint uit Batavia, dat de Britsche autoriteiten binnen kort aan de Nederlandsche Regeering zullen doen weten, dat zij na 30 November (de limiet, die tijdens de besprekingen in het voorjaar te Londen is vastgesteld) hun troepen niet langer op Java kunnen hand haven KX.M. IN WEST-INDIE HELPT BIJ AARDBEVTNGSRAMP Het West-Ind. bedrijf der K.L.M. heeft zijn DC-3 nachtvliegtuig ter beschikking gesteld van het Roode Kruis aldaar, ten einde hulp te verleenen in de Dominicaansche republiek, welke bij de aardbeving van de vorige week zoo ernstig getroffen werd. Het vliegtuig is inmiddels met 1000 kg ver band- en geneesmiddelen naar Cindad Trajillo vertrokken. KESSELRING TER BERECHTING NAAR ITALIë De voorm. opperbevelhebber der Duitsche strijdkrachten in Italië, Kesselring en een aantal andere Duitsche oud-legeraanvoer ders zullen dezen herfst in Italië berecht worden. Truman wenscht geen fede ratief Palestina In de haven van Haifa komen thans, ach ter elkaar, de schepen met illegale Jood sche immigranten aan. Sommige hebben een defecte machine, om te voorkomen dat zij teruggezonden worden. De opvarenden van enkele vaartuigen gingen reeds in hon gerstaking, uit protest tegen het ontsche pingsverbod. Ongeveer 200 Joodsche personen zijn er in geslaagd heimelijk te debarkeeren voor Tel Aviiv, ondanks de blokkade der Britsche Wat wil de Regeering met de kamp-bevolking? Vervolg van pag. 1.) De procureurs-fiscaal hebben hunnerzijds toegezegd te zullen zorgen, dat vóór 1 Oct. de voorgenomen werkzaamheden zullen zijn voltooid en dat alsdan slechts het door den minister genoemde aantal dergenen, die voor berechting door Bijz. Gerechtshoven en Tribunalen in aanmerking komen, in de kampen zal zijn overgebleven. Naar aan leiding van dit bericht heeft het directoraat- generaal voor de Bijz. Rechtspleging mede gedeeld, dat het tot de bevoegdheid van den minister van Justitie behoort, verandering in zijn plannen te brengen. Berichten, als zou er eenig conflict tusschen het directo raat-generaal voor de Bijz. Rechtspleging en de procureurs-fiscaal bestaan, moeten als onjuist beschouwd worden, daar uiter aard het directoraat-generaal in dezen Slechts tot taak heeft de door den minister te geven aanwijzingen en richtlijnen te for muleeren, doch zich niet bezig houdt met beleidskwesties. Tegen middernacht kwam het volgende bericht op de telex: „Naar aanleiding van het door het A.N.P. verspreide bericht, als zou de minister van Justitie, na overleg met de procureurs fiscaal wijziging gebracht hebben in de door hem gegeven voorschriften betreffende de onvoorwaardelij ke buiten vervolgingstelling op uniforme wijze van de zgn. „lichte ge vallen" en de selecteering der overige za ken, deelde de minister Donderdagavond telefonisch aan de hoofdredactie vari het A.N-P. mede, dat dit bericht onjuist was. Desgevraagd kon de minister geen aan leiding vinden deze mededeeling nader te motive eren". vloot. De betrokkenen zijn allen weer ln verzekerde bewaring gesteld. Uit Washington werd gemelld, dat Tru man het voorstel tot instelling van een fede raal Palestina verwerpt. Er dient dus een nieuwe oplossing van het vraagstuk gezocht te worden, doch de president vertrok mei zijn naaste medewerkers voor een vacantie- trip met zijn jacht. Het is dus nïiet waar schijnlijk, dat voor September nieuwe be slissingen te wachten zijn. In Londen adat men een rondetafelconfe rentie over het probleem steeds onwaar schijnlijker en rekent men er op, dat Be vin naar Palestina zal gaan, om daar besprekin gen te voeren. Uit Stuttgart wordt gemeld, dat 500 Joden in het kamp te Wolfratshausen een aanval hebben gedaan op de politie. Deze opende het vuur, waarbij een jood gedood werd. Ver scheidene personen werden gewond. aan de gezamenlijke offers te denken. Alexander voor Engeland, Bidault voor Frankrijk en Molotof voor Rusland sloten de rij van sprekers. De laatste kwam op voor de EAM-beweging in Griekenland. Op de aankondiging van Engeland, dat het zal voorstellen ook Oostenrijk toe te laten om zijn standpunt uiteen te zetten, verklaarde Molotof zich daartegen te zullen verzetten. Vandaag komen de verschillende commis sies bijeen. Engelsch-Amer. vlootmanoeuvres in de Middellandsche Zee In verband met de kwestie der Dardanellen Het groote Ameri'kaansche vliegdekschip „F. D. Roosevelt", wordt dezer dagen in de haven van Lissabon verwacht. Het zal daar na met Amerikaansche kruisers en slagsche pen de Straat van Gibraltar passeeren, waar na zich, in de Middellandsche Zee, Britsche vlooteenheden bij dit eskader zullen aanslui ten. Daarna worden gezamenlijke manoeu vres gehouden. In diplomatieke kringen ln Washington brengt men dit vlootvertoon in verband met de Russische eischen ten aan zien van de Dardanellen. Rusland vroeg n.L herziening van 't desbetreffende verdrag van Montreux, in dien zin, dat Engeland en de V.S. geen zeggenschap meer over dje zee engten zouden hebben. Kerk en School Ned. Herv». Kerk. Beroepen: te Baardwijk en Drunen (N.-B.) cand. J. van Drenth, hulppred. te Utrecht; te De Meern (U.) E. J. Eichhern te Heinenoord; te Geldermaïsen (toez.). W. E. Heyboer te Dwingeloo; te Rottum-Stitswerd (toez.) G. Strookappe, hulppred. te Markelo; te Schoonrewoerd H. van Heyst te Nieuw- Lekkerland. Aangenomen naar Meppel (4e pred. pl.) F. J. Zuiderduin te Schildwolde; naar Uithuizermeeden S. Visser te Kortenhoef. Bedankt voor Ameide en Tienhoven K. v. d. Pol te Ede; voor Meppel (vac. E. v. Bruggen) H. van Niél te Hellendoorn. Geref. Kerken. Beroepen: te 2e Exloërmond L. W. Muns te de Hey-Tuindorp; te Oudeschoot A. Plaatsman te Sybrandaburen; te Seroos- kerke K. Bokma te Waarder (Z.H.); te Vis vliet en te Paesens cand. S. van Bekkum te Rotterdam. Bedankt: voor de benoeming tot hulp pred. te Schagen en Kantens W. v. d. Kerk, em.-pred. te Doornspijk. Doopsgez. Broederschap. Beroepen: te Arnhem T. v. d. Veer te Den Burg op Texel, Ned. Prot. Bond. Beroepen: te Hillegom-Lisse A. Pols te Coevorden. BEGRAFENIS DS. A. VAN GEEST TE 's-GRAVENZANDE. Van talrijke woningen te 's-Gravenzande was gisteren de vlag halfstok uitgestoken i.v.m. de begrafenis van wijlen ds. A. v. Geest, in leven eon. pred. bij de Ned. Herv. Gem. aldaar. In het Herv. kerkgebouw werd de herdenkingsdienst door talrijke aanwezi gen bijgewoond. De pastor loci, ds. S. Kooistra, die den dienst leidde, sprak n.a.v. Petr. 1 4 en 25. Het woord werd achtereen volgens gevoerd door ds. A. Luyendrjk uit Hoek van Holland namens classicaal bestuur, ring en eigen gemeente; ds. J.. Kwast namens de kerk van Maasdijk; den heer L. Man in 't Veld namens de Herv. Evang. te Naaldwijk, burgem. mr. F. A. M. Schokking en ds. A. Tonsbeek uit Vlaardingen namens de Nat. Chr. Geh. Onth. Vereen. Aan de groeve her dacht ds. L. v. Gorcum den overledene, ter wijl mr. G. v. Geest uit R'dam namens de familie bedankte. RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN In de St. Crt van heden is opgenomen het K.B. tot intrekking van de aanwijzing van de Stichting voor Philosophïe en Parapsychologie te 's-Gravenhage gis bevoegd om bij de facul teit der Letteren en Wijsbegeerte aan de R.U.. te Leiden een loerstoel te vestigen. EXAMEN ENGELS CH L.O. UTRECHT. Geslaagd voor En.gelsch L.O.: de heeren E. M. Bakker, Middelburg, J. Zondergeld, Vollenhove, J. Droog, Am sterdam. Spanning in de derde ronde ontbrak geheel Onze schaakmedewerker, H. H. J. Slave - koorde, telefoneerde ons vanmorgen uit Groningen: Was de atmosfeer ln de beide vorige dagen als het ware electrisch geladen, bij de derde M. M. BOTWINNIK ronde was de spanning zoo goed als afwezig. Zoo werden de partijen SteinerVidmar, O'KellyNajdorf en TartakowerKotov in vrij korten tijd remise door herhaling van zetten. Euwe won weliswaar van Christoffel, doch. hij moest, om zoover te komen, een stuk offer brengen, waarvan allerminst vaststond dat het correct was. Boleslavsky verloor van Szabo door een dikken blunder bij een stel- Brammetje Flanoor en z'n vrienden O ooi G fh ROTMAN ling, welke anders waarschijnlijk remise zou hebben opgeleverd. De belangrijke ontmoeting Botwinnik: Smislov stond in het centrum der belang stelling. Eerstgenoemde heeft zich ten volle gegeven en kon tenslotte den vollen oogst binnen halen. Denker heeft opnieuw uitstekend gespeeld en won welverdiend van Lundin. De andere Zweed, Stoitz, bracht het er beter af en wist door voortdurend aggressiëf spel Kott- nauer een nederlaag toe te brengen. Flohr won van Yanowsky, doch dit kwam. alleen omdat deze zich in een betere, wei- li oh t zelfs gewonnen, stelling verrekende. Bernstein en Guimard speelden een vrij tamme partij, welke reeds spoedig een remise-achtig karakter droeg. Na de derde ronde hebben Euwe en Bot winnik de leiding met 3 punten, gevolgd door Denker met 2y2 punt, terwijl Smislov, O'Kelly, Stoitz, Kotov en Najdorf 2 punten hebben. Vermoedelijk zal ook Tartakower op 2 punten getaxeerd mogen worden. De ronde van heden (Vrijdag) is: Vid marKotov, YanowskyTartakower, Kott- nauerFlohr, ChristoffelStoitz, Guimard Euwe, NajdorfBernstein, SzaboO'Kelly, LundinBoleslavsky, SmislovDenker en SteinerBotwirmik. „Nel. Strijdkrachten" een jaar voor de radio Ter herdenking van het één-jarig bestaan van het radioprogramma voor die Ned. Strijd krachten heeft lt-gen. Kruis aan een aantal genoodigden w.o. vele hooge officieren en den heer H. J. v. d. Broek (de „Rotterdam mer" van Radio-Oranje) in het Piashuis te Loosdrecht een lunch aangeboden. Hij hield daarbij een toespraak, welke hij opende met een dronk op ELM. de Koningin en waarin hij o.a. wees op het groote belang van goede voorlichting aan de strijdkrachten. Hierna voerden lt.-adm. Helfxich en de heer v. d. Broek het woord, waarbij de laatste hulde bracht aan dén radio-omroeper. Karei Nord. Des middags werd in Hilversum een mu zikale optocht gehouden en des avonds werd een groot feest gegeven in hotel „Gooiland*"» Spanje en Italië verzochten te worden toegelaten als lid tot de „Voedsel- en land- bouw-organisatie" (FA.O.) De groote droogte in Australië veroor zaakte een massa-slachting onder de scha pen, die, zooals men weet, een der voor naamste bronnen van inkomsten voor het vijfde werelddeel vormen. Gisteren is aan de nieuwe Universiteit te Bergen (België) de eerste faculteit ge opend. 105. „Zo, is dót de verrassing die je voor me had!" brulde de kapitein woedend. „Nu, mannetje, dat zullen we je afleren!" En klets, daar kreeg de arme kok een draai om z'n oren, dat de muts hem van z'n hoofd vloog. Onnodig te zeggen, dat Tom en Me- nelik onderwijl maakten, dat ze wegkwamen. Fok had al 'n poosje eerder de plaat ge poetst. 106. Toen viel het oog van den kapitein op de vernielde taart. „Aha!" riep hij uit, „nu zal ik je eens laten voelen, hoe ple zierig zo'n verrassing is!" Hij liep op de tafel toe, stak z'n beide handen onder het roomgebak en plakte het den kok in zijn gezicht. Daarop verliet hij met nijdige stap pen de keuken. CHR. GEREF. EN VRIJGEMAAKTE GEREF. KERK. Onder voorzitterschap van ds C. v. d. Zaal had gisteren te Amersfoort de jaarlijksche Bondsdag plaats van den Bond van Chr. Geref. Mannenvereenigingen, waarvoor uit alle deelen van het land groote belangstel ling bestond. Na een vlotte afwikkeling der huisi:.-:urieiijke zaken hield ds velema van Bunschoten een zeer Interessant referaat over: „Hoe staan wij als Chr. Geref. tegen over de Gerei Kerken, onderh. art 31 K O.", waarbij spr. zijn zienswijze historisch, dog matisch en practisch toelichtte. Alhoewel ds Velema verklaarde principieel dichter te staan bij de Geref. Kerken art. K. O. als bij de door prof. Schilder genaamde synodo- cratische Geref. Kerken, achtte spr. een sa mengaan op dogmatische en practische gronden momenteel nog niet zonder be zwaren. In een mogelijk samengaan zag spr. een erkenning van de daad der Chr. Geref. in 1892, welke daad juist ook door prof. Schilder is gelaakt. Op het referaat volgde een uitvoerige discussie, waaruit bleek, dat tal van aanwezigen een fusie nog ntet ia elk opzicht konden voorstaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2