llieuuie grih&ttfe (£ouranf „Maar verder kan ik toch heusch niet gaan" „Barmhartigheidsvertoon" in de Sleutelstad Kruip niet weg achter Mussolini, aldus Kardelj iDisl *11 DINSDAG lï AUGUSTUS 1948 fe SeHe, üe Jaargang vanaf 1 Mei 1945, No. 397 Abonnementsprijzen: 0.26 per week 1.10 per maand 3.25 per kwartaal (bij vooruitbetaling) (bij betaling p. kwit verh. m. ad m.kost en) Advertentiën 0.15 per m.m. Bij contract belang rijke koritng Postrekening 5 8 9 3 6 Christelijk-Nationaal Dagblad voor' Leiden en Omstreken Bureaux Redactie en Administratie: HOOGEWOERD 103 Telefoon 227 10 Hoofdredacteur Dr E. DIEMER Redactie: B VAN DER ROS „Stantuastirb is oljebleucti mijn Ijerl in teijfjenspoet" Oorlogsslachtoffers en Landverraders op één lijn gesteld. Aldus sprak minister van Maarsseveen De minister van Justitie antwoordde den heer Vorrink op zijn vragen over de vrij lating van politieke delinquenten. De minister is van oordeel, dat dit vraag stuk op korten termijn moet worden terug gebracht tot een vraagstuk van berechting alleen. Hij heeft daartoe de volgende maatrege len getroffen: Aan de politieke recherche-afdeelingen is opgedragen een nominatieve lijst te ver schaffen van alle gedetineerde politieke de linquenten, die verdacht worden van een der hieronder vermelde strafbare feiten of misdragingen Deel te hebben uitgemaakt van de S.S.; den S.D.; de W.A.; de Deutsche Wehrmacht; den Wach_ und Schutzdienst; den Landstorm Nederland; het Deutsches Rote Kreuz; Organisation Speer; de Landwacht; de Volkswehr; de Kriegsmarine; het N.S.K.K.; de Ned. Oost-Compagnie. Voorts: economische collaboratie; verraad van personen; verraad v&n goederen, waar door belangrijk nadeel is ontstaan; het be kleed hebben van een bestuursfunctie bij N.S.B. of mantelorganisatie; het bekleed hebben van een maatschappelijke functie op grond van nationaal-sociahstische gezindheid (b.v. wethouders, burgemeesters, etc.); het in het openbaar door redevoeringen of ge dragingen gevoerd hebben van propaganda voor het Nationaal-Socialisme of de N.S.B. moord, mishandeling, doodslag met gebruik making van macht, gelegenheid en middelen door den vijand geboden; het verleend heb ben van daadwerkelijken steun aan de vij andelijke oorlogvoering in den vorm van spionnage; spionnage, sabotage of deel uit maken van een vijandelijke militaire in stantie. Alle andere gedetineerden worden op uni forme wijze buiten vervolging en in vrij heid gesteld. In de tweede plaats zullen de procureurs- fiscaal, zoo noodig met medewerking van leden der rechterlijke colleges der bijzon dere rechtspleging, alle dossiers betreffende gedetineerden welke tot de bovenvermelde categorieën behooren, voor 1 October 1946 op hun merites voor buitenvervolgingstel- ling en invrijheidstelling worden bezien. Gevoelig geschenk van pater Schreurs aan de Koningin De Ned. dichter pater Jac. Schreurs M.S.C. heeft tijdens het bezoek van de Koningin aan Tegelen, H.M. een dicht bundel aangeboden met de volgende op dracht: „In diepen eerbied en trouwe aanhankelijkheid draagt de schrijver van „Heiland der eenzamen" dezen bundel ge dichten op aan Uwe Majesteit, Koningin en Moeder van het uit bloed en tranen herboren Vaderland". Deze „Gedichten van een gevangene" zijn ontstaan in de gevangenissen van Maastricht, Haren.- (N.B.) en Scheveningen, oorspronkelijk als .spijkerschrift" op de steenen der ge vangenismuren en later door den dichter herschreven Onder deze, naar den aard van het gepleegde feit of van de misdraging ernstige gevallen zijn er veel, die op grond van individueele omstanndigheden eveneens voor voorwaar delijke buiten vervolgingstelling in aanmer king komen. De minister heeft daartoe de Zaterdag reeds door ons vermelde richtlijnen gegeven. Zij betreffèn, zooals men zich herinneren zal, alle hierboven genoemden, voorzoover zij niet uit overtuiging, doch uit persoon lijke omstandigheden handelden en geen ernstige misdragingen pleegden, of groote winsten maakten. (Vervolg op pag. 2) Schandaal ten koste van oorlogsslachtoffers Verdeelingscommissie te Groesbeek ontmaskerd Naar wij uit goede bron vernemen, is op klachten van getroffen ingezetenen van ge teisterd Groesbeek door de politie een onder zoek ingesteld naar de verdeeling van goede- renf welke door de adopteerende steden Naar- den'Bussum beschikbaar waren gesteld. Uit het onderzoek bleek, dat door leiders van de betrokken verdeelingscommissie „De Schakel" goederen waren ondergebracht bij vrienden en kennissen. Deze goederen zijn nu in beslag genomen en ter beschikking gesteld van de H.A.R.K., welke voor een rechtvaardiger ver deeling onder de armste getroffenen zal zorgdragen. Het onderzoek wordt voortgezet. DE „RUYS" HEEFT EENIGE VERTRAGING Het m.s. „Ruys" met 1799 evacuee's uit In- dië aan boord, dat tusschen vijf en zes uur hedenochtend te IJmuiden had moeten bin- nenloopen, heeft door den harden storm eenige vertraging gehad. Om kwart voor twaalf is het schip naar Amsterdam opgestoomd, waar het om ongeveer half drie arriveerde. GEN. SPOOR NAAR ENGELAND VERTROKKEN. In tegenstelling met het gisteren in de pers verschenen bericht wordt van officieele zijde medegedeeld, dat luit.-gen. S. H. Spoor niet naar Indië is teruggekeerd, doch giste ren vertrokken is voor een kort bezoek aan Engeland. N.S.B.-directeur stuurt perso neel de straat op (Van een onzer verslaggevers). Hoe goede Nederlanders de dupe worden van de ^barmhartigheid" inzake de politieke delinquenten, blijkt nu reeds uit het conflict, dat is uitgebroken bij de bekende fabriek van suikerwerken Gebr. Pel te Leiden, in verband met het feit, dat de beide direc teuren, mr J. Pel en rnr C. G. Pel, die resp. wegens lidmaatschap der N.S.B. en colla boratie of anderszins tot 21 Maart j.l. ge vangen hebben gezeten, in het bedrijf zijn teruggekeerd Omtrent het gebeurde, vernemen wij, dat toen, na de vrijlating van de gebroeders Pel, deze weder de leiding op zich zouden nemen, de bedrijfsleiding hiertegen heeft geprotesteerd, o.m. o:k bij den toenmaligen minister ^president. Hierbij werd medege deeld, dat genoemde heeren wegens hun houding voorloopig niet meer in het bedrijf zouden mogen terugkeeren. Met ingang van 1 Aug. jJ. waren de hee ren echter wel terug en bij een onderhoud van de gebr. Pel met het kantoorpersoneel werd dit medegedeeld, dat zij „niet meer in tel waren", als gevolg van het feit, dat zij bij verhooren omtrent de houding van de heeren Pel dn den bezetingstijd de waarheid hadden gezegd. Bij het bezoek van de hee ren Pel hadden deze dan ook een „appeltje te schillen" met de zeven leden van het personeel en het werd duidelijk, dat geen basis van overeenstemming kon worden be reikt. Het personeel had o.m. den eisch gesteld, dat de jongste van de directeuren, mr C. G. Pel, die als een zeer Duitschgezinde figuur be- kend stond, niet meer in het bedrijf zou terug- keeren, welke eisen echter niet werd inge willigd. Na langdurige conferenties met de directie heeft het personeel geweigerd op dezen basis het werk te hervatten, waarna hen zijde lings is medegedeeld, dat zij zich niet meer als „aan het bedrijf verbonden" behoeven te be schouwen. Over het algemeen, zoo vernamen we nog, Eerst worden de gevorderde kampen ontruimd Daarna komen de speciaal gebouwde aan de beurt. Voor het onderbrengen van de duizenden N.S.B.'ers is, direct na de bevrijding, veel kampruimte gevorderd, zoowel van particu lieren als Rijksinstellingen. Het ligt in de bedoeling, indiien zoo dadelijk de vrijlating van de 40.000 gedetineerden begint, eerst die kampen te ontruimen. Ook de kampen, die het departement van Oorlog toebehooren, worden vrijgemaakt Hiertoe behoort ook de Harskamp. Ter bewaking van dé, na 1 October over blijvende, 25.000 gevangenen, zal men per soneel aanstellen, dat van tevoren psycho technisch getest is. Tot gev .straf veroor deelde politieke gevangenen zullen hun straf in kampen uitzitten. deelt het fabriekspersoneel de zienswijze van het kantoorpersoneel, doch het heeft zijn hou ding nog niet nader bepaald. Nederlanders, die met inspanning van alle krachten hebben getracht een bedrijf, dat door de oorlogsomstandigheden ernstig was gedu peerd, weer op te bouwen, worden nu zoo maar aan kant gezet, omdat „de barmhartig heid" zou eischen, dat men „ja en amen" zegt tegen hen, die niets hebben nagelaten om Ne derland uit "te leveren aan Duitschland en zijn satalieten. SINAASAPPELEN VOOR DE JONGSTE KINDEREN. In de eerste helft van September wordt een aanvang gemaakt met de verstrekking van 500 gr. sinaasappelen aan kinderen, ge boren in 1942 of later. Op 15 Augustus zal in verband daarmede een voorinleveringsbon worden bekend ge maakt. De sinaasappelen zijn nïjet overal terstond verkrijgbaar. OUD-MiNISTER PROF. v. d. LEEUW EERE-DOCTOR. De Universiteit te Burno (Tsjecho-Slowa- kije) heeft prof. dr G. v. d. Leeuw benoemd tot eere-doctor in de Philosophic. Eind Augustus zal prof. v. d. Leeuw zich ijn ver band hiermede naar Burno begeven, waar hij enkele lezingen zal houden. De scheepvaart op den Rijn van Zwit serland tot Nederland is onder Duitsch be stuur gesteld. Ooievaar heeft het druk in Nederland Sterftecijfer sinds Januari sterk verminderd In de eerste helft van dit jaar zijn in ons land 52.380 huwelijken gesloten, hetgeen neer komt op 11.3 per duizend inwoners. Voor den oorlog was het gemiddelde nog geen 8 per duizend. De stijging van het aantal geboorten is verhoudingsgewijs nog veel grooter. In Januari lag het geboortecijfer met 22 per 1000 inwoners reeds belangrijk boven het gemid delde. In de volgende maanden is het nog gestegen tot resp. 28.4, 34, 34.9, 35.4 en 33.1 per 1000. Het totaal aantal levend geborenen be droeg in het eerste half jaar 145.041, tegen over een gemiddelde van 89.053 p. half jaar voor den oorlog. Het sterftecijfer is in ver gelijking met dat van tijdens den oorlog belangrijk lager. Het bedroeg in de eersté zes maanden van dit jaar 9.9 per 1000, tegen 9.7 per 1000 in overeenkomstige periodes voor den oorlog. Intusschen is het huidige sterftecijfer ietwat geflatteerd, als gevolg van het voortijdige overlijden van vele ouden van dagen in den hongerwinter. Het aantal overlijdensgevallen aan t.b.c. bedroeg in het eerste halfjaar 4 per 10.000 inwoners, tegen 3.6 normaal. Plesman over succesvol zakenleider Tijdens een recent gesprek met den heer A. Plesman, president-directeur der K.L.M., gaf deze ons 5 wenken die een leider van een onderneming succes kun nen brengen: le. Initiatief toonen. 2e. Dit initiatief weten door te voeren 3e. Zijn personeel weten te kiezen. 4e. Dit personeel weten op te leiden. 5e. Weten wanneer hij weg moet gaan. Prins Bernhard gaat 14 dagen op inspectie Langs onderdeelen van de eerste divisie. Prins Bernhard zal een inspectietocht maken langs de onderdeelen van de eerste divisie, en wel 12 Aug. Utrecht, 13 Aug. Weesp, 16 Aug. Assen en Steenwij k, 17 Aug. Harderwijk, 20 Aug. Arnhem en Nijmegen, 22 Aug. Ede en Apeldoorn, 23 Aug. Maas tricht en Eibergen, 27 Aug. Amersfoort. Maandagmorgen heeft de Prins de Kromhout en Royal kazernes te Utrecht be zichtigd en eenige militaire demonstraties bijgewoond. Ij Joego Slavië leest Italië de les Nadat de Parijsche conferentie gisteren besloten had om ook aan Albanië, Mexico, Cuba en Egypte gelegenheid te geven hun standpunt uiteen te zetten en nadat zij uit voerig geredetwist had over diverse minder belangrijke kwesties, heeft de Joego-Slavi- sche gedelegeerde, Kardelj, een rede gehou den, waarin hij den Italiaanschen minister president, de Gasperi, van antwoord diende. Kardelj keerde zich tegen de door hem gesignaleerde neiging, om met Italië een vredesverdrag te sluiten, hetwelk dit land niet zou beletten om eens te meer het start punt te worden van nieuwe agressie en van druk op de Balkanlanden. De bewering, dat alleen Mussoüjni den oorlog wilde, noemde de Joego-Slavische afgevaardigde belachelijk. Kardelj critiseer- de de samenstelling van de Italiaansche delegatie, die lieden omvat, welke eens een „iimperialistischen" vrede dicteerden, waar door Mussolini op den Balkan een basis voor zijn agressie kreeg. Daarom verzette de Joego-Slaaf zich tegen uitstel van de regeling betreffende Triëst. Na deze rede verklaarde Wysjinski, dat voorzitter Byrnes de Sowjet-Unfe beleedig- de, door haar het recht te onthouden over de rede van de Gasperi te spreken. Byrnes had een algemeen debat om des tijds wille trachten te voorkomen. Wanneer alle naties DAT gisteren 90 kinderen uit Putten van 1015 jaar voor een 8-daagsch verblijf in A'dam zijn gearriveerd. DAT eenige vooraanstaande leden van de Stichting „Toezicht Politieke Delinquenten" en de leiding van de sociale en geestelijke verzorging van de Bijz. Rechtspleging een uitnoodiging ontvingen om verschillende Belgische interneeringskampen te bezoeken. DAT tot secretaris van de afd. Tuinbouw van het Kon. Ned. Landbouwcomité is be noemd ir C. L. W. Ruys, Raamweg 28. Den Haag. DAT de speciale commissie inzake de Ned. Belgische tolunie, gisteren te 's-Gravenhage is bijeen gekomen ter bespreking van het handelsverkeer tusschen beide landen. DAT de emissie f 2 millioen aandeelen Ned.-Amerik. Autobandenfabriek Vrede- stein, zeer sterk is overteekend. DAT het K.L.M.-vliegtuig Ph—TCF Zater dag te Buenos Aires is aangekomen. DAT de heer J. J. van den Berg, directeur van het Olympisch Stadion te Amsterdam, per 1 Januari 1947 zijn functie als zoodanig zal neerleggen. DAT de gepens. kolonel van den geneesk raad bij het dep. van Koloniën, dr H. J. Kijlstra, 84 j. oud, te Zeist is overleden, evenals de gepens. gen.-maj. J. Lodessön Grevinok, oud-ddrect. der cadettenschool te Alkmaar, die 87 j. werd. DAT Prins Bernhard in „De Motor" een beroep doet op bestuurders van motorvoer tuigen om zoo min mogelijk militairen af te Wijzen, wanneer zü willen liften. DAT Caroline van Dommelen ziek ligt in België. DAT de ex-radiospreker van Radio-Oranje, drs L. de Jong, voor het Rijksbureau v. Oor logsdocumentatie, in Duitschland gaat zoe ken naar documenten om het beeld van Ne derland tijdens de bezetting vollediger te maken. DAT Engeland ook ons land verzocht heeft assistentie te verJeenen bij de controle op Joden, die clandestien naar Palestina willen emigreeren. DAT wegens gebrek aan huisvesting, leer middelen en geld voor salarissen in geheel Zeeland het bewaarschoolonderwijs is stop gezet. DAT. wegens voldoende productie hooi, voe derbieten en koolrapen niet meer aan vaste prijzen zijn gebonden. DAT de zoutboringen der B.P.M. bij Old en- zaal wegens te geringe resultaten zijn ge staakt. DAT Churchill's zoon, die gisteren in de Residentie vertoefde, is doorgereisd naar België. DAT dezer dagen de 40-j. bijkantoorhouder der P.T.T. te Buiksloot, zekere Bij 't Vuur, is neergeslagen en drie postzakken werden ontvreemd, die later weliswaar zijn terugge vonden, doch behoudens f 5000 aan geld. DAT dr F. J. Roes, die vele jaren als bad arts te Scheveningen werkzaam was, op 66-j. leeftijd is overleden. DAT het Radio Philh. Orkest van Albert van Raalte niet ontbonden wordt. DAT de „Federatie van Indonesische ver- eenigingen" in Nederland op 17 Aug. een reeks feestelijkheden zal organiseeren, ter herdenking van het 1-jarige bestaan der „re publiek". DAT wij 18 millioen kg gecondenseerde melk gaan uitvoeren of wel Va van onzen vroegeren export en daarvan 6 millioen kg naar Indië gaat. DAT er plannen bestaan voor vestiging van potloodindustrie te Heiloo of A'dam. DAT Zaterdag/iacht brand is uitgebroken in een afvoerband-galerij op de mijn „Julia" te Eigelshoven, waarbij alleen materieele schade werd aangericht. DAT de 29-j. spoorwegarbeider G. Jonker uit R'dam te Hillegersberg door een goede rentrein is gedood. DAT de landbouw-onderwijsman H H v d. Zande te Eersel (N.B.) dr Beel opvolgt als Tweede KameHid. DAT de wnd. Commissaris van Utrecht, mr G. A. Diepenhorst, 23 Aug. geen audiën tie verleent DAT „De Volewijckers" 17 Aug. naar Zwe den vliegen om wedstrijden te spelen te Sto^Jchoim, Norköping en Malmö. DAT gisteren de spoorbrug bij Zutphen feestelijk is geopend. DAT aluminiumsulfaat en aluin m.i.v. 1 Aug. zijn vrijgegeven van distributie. DAT de voordrachtskunstenaar Max Croi- set binnenkort een boek zal uitgeven onder den titel „De alchemie van het ik". DAT de 29-j. M. Maas uit Nieuw Millin- gen door een motorongeluk aldaar op slag werd gedood. DAT de Alkmaarsche verpleegster Dieu- wetje Rooker, die haar vader had verraden en daarvoor 3 jaar R.W.I. had gekregen, door den Bijz. Raad van Cassatie tot 10 maanden R.W.I. is veroordeeld. over dergelijke onderwerpen het woord voeren, komt de conferentie tijd te kort. De wereld wacht niet op woorden, maar op vredesverdragen, aldus deBrit Alexander. Heden zal men over deze kwestie verder spreken. Australië, Brazilië, Chïjna, Joego-Slavië en de Groote Vier zullen, zoo is nog beslist, het secretariaat vormen. De zitting van de commissies voor het Italiaansche vredesverdrag, die gisteravond gehouden zou worden, is afgelast. Het besluit, deze zittingen te houden, werd genomen in de veronderstelling, dat een algemeene discussie over de Italiaan sche kwestie of hedenavond beindlgd of ia het geheel niet gevoerd zou worden. Ook Delft gaat peniciline maken Er komt een inrichting op de Gist- en Spiritusfabriek. Het Alg. Dagbl ad m eldde heden ochtend^ dat de Ned. Gist- en Spiritusfabrieken in Delft pendcitine zullen vervaardigen. Gedu rende de bezetting is men rees begonnen metexperimenten, die tot gunstige resul taten leidden. „Wij zijn erg blij met het bereikte" zoo deelde men ons hedenmorgen bij navraag te Delft mede. De fabricage beperkt zich voorloopig tot een fractie van de behoefte in Nederland. Inrichting van een fabrieksinstallatie is nl. onder de huidige omstandigheden uiterst moeilijk, doch binnen afzienbaren tijd ver wacht men toch de groote productie ter hand te kunnen nemen. VOLKSTELLING ZAL PAS IN 1947 PLAATS VINDEN. Om technische redenen wordt de voor het einde van dit jaar vastgestelde volks-, beroeps-, woning- en gezinstelling verschoven naar 1947. Russische eischen inzake de Dardanellen Herziening verdrag van Montreux verlangd. In de nota, waarin de Russen herziening van het verdrag van Montreux (doorvaart door de Dardanellen) eischen, vragen zij: vrije doorvaart Dardanellen voor koopvaar ders van alle nêties; idem voor oorlogs schepen van Zwarte Zee-mogendheden; verbod voor oorlogsschepen van andere na ties, tenzij anders is beschikt; de beslissing daarover berust bij de Zwarte Zee-naties, de verdediging bij Turkije en Rusland. Albert Forster, Voormalig gouwleider van Donzig, is aan Polen uitgeleverd. Nog buiig, aldus De Bilt Tot morgenavond wordt verwacht: Geleide lijk afnemende windt tusschen West en Zuid-West. Plaatselijk echter nog enkele buien voornamelijk gedurende den nacht en vroegen ochtend langs de Noordzeekust en het IJssel- meer. Iets minder koeL

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1