Ülicuutr £Viïlsd)r (Courant De Groofe Vier worden om beurten voorziiier Wat de commissie Generaal in Indtë moei doen IDist TJ ANGST MAANDAG 5 AUGUSTUS 194» Be Serie, Be Jaargang vanaf 7 Mel 1945, No. 39t Abonnementsprijzen: 0.26 per week 1.10 per maand 3.25 per kwartaal (bij vooruitbetaling) (bij betaling p. kwit. verb. m. adm.kosten) Advertentiën 0.15 per m.m. Bij contract belang rijke koritng Postrekening 5 8 9 3 6 Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken Bureaux Redactie en Administratie HOOGEWOERD 103 Telefoon 22710 Hoofdredacteur Dr E. DIEMER Redactie: B. VAN DER ROS „jïtantDüstid) is abebleuett myn (jeri in ieyfjenspoet" Nederlandsche amendementen verworpen (Van een specialen N-L.C.-verslaggever) Vandaag is de conferentie van Parijs een week oud. Gisteren lag de Rue de Vaugi- rard. de langste straat van deze stad, met of- ficieelen ingang tot het Palais du Luxem bourg, eenzaam en verlaten, blakerend in de felle zon, die deze dagen extra-aandacht aan de Fransche hoofdstad besteedt en van zeer nabij de conferentie bijwoont. Het is hier namelijk benauwend warm. De beraadslagingen duurden tot Zaterdag avond. Toen kon men zeggen, dat alle naties zich in de plenaire zitting hadden laten hoo- ren, en dat het grootste deel van het regle ment van orde was aanvaard. Vandaag of morgen moet nog uitgemaakt worden, of bij stemmingen de meerderheid of een tweeder de meerderheid beslissen zal. Het eerste is de wensch der kleine staten, het tweede is het voorstel van de Groote Vier, van wie Amerika en Engeland een modaliteit hebben voorgesteld, welke misschien zal bevredigen. In diplomatieke kringen was men over het algemeen voldaan over de tot nu toe bereikte resultaten; Uit de gehouden redevoeringen is niet gebleken, dat ingrijpende moeilijkheden met betrekking tot de vredesverdragen te verwachten zijn, al zijn enkele kleine staten niet onverdeeld tevreden over de procedure. Met Nederland aan het hoofd hebben zij ge tracht de overheerschende macht van de Groote Vier te breken, hetgeen aan het eind van de vorige week nog uitkwem bij de be slissing om het voorzitterschap van de con ferentie. Zooals bekend hadden de Groote Vier voorgesteld dit onder hen en China te verdeelen, waartegen Nederland bezwaar maakte en Frankrijk voorstelde. Bidault wilde dit wel, indien zulks de algemeene wensch van de vergadering zou zijn, weten de, dat dit niet zoo was. Zoo maakte hij een charmant gebaar naar beide zijden. Later werd het voorstel in dier voege gewijzigd, dat de vergadering zou beslissen vrij haar voorzitter te kiezen. Dit voorstel is met 12—8 stemmen verwor- BEV1N NOG DEZE WEEK NAAR PARIJS De Britsche minister van Buitenlandsche Zaken, Be vin, van wien men meldde, dat zijn ziekte het voorspel was van zijn aftre den. is hersteld. Hij zal waarschijnlijk bin nen enkele dagen naar Parijs vertrekken om er de leiding van de Britsche delegatie op zich te nemen. In den tusschentijd neemt Alexander, Lord van- de Admiraliteit, de leiding der delegatie waar. Bevin liet zich door Attlee over het verloop der Parijsche conferentie inlichten. LANDING TE VLISSINGEN OP 1 NOV. 1944 HERDACHT. Zaterdag is te Vlissingen stil gestaan bij het feit, dat op 1 November 1944 de onder deden van de ^2e Lowland-division er voet aan wal zette om het eiland op den bezetter te heroveren. Dit geschiedde met het over dragen van een gedenksteen aan maj. gene ral Hakewill Smith, den commandant der divisie, die den steen na een toespraak door den burgemeester van Westkapelle, jhr mr A. F. C. de Casembroot, onthulde. Mr A. J. v. d. Weel, wnd. Commissaris van Zeeland, memoreerde de groote verliezen van onze bevrijders, terwijl generaal Smith herinnerde aan het leed, dat de vernieling der dijken bracht. Met het spelen van, het Eng. en Ned. volkslied door het muziekcorps van het 6e bat. stoottroepen werd de plech tigheid besloten. Maj. Tans legde een krans namens den min. van Oorlog. NIEUW KAMERLID. De heer G. M. Nederhorst uit Gouda zal het Kamerlid J. B. Vlam (P.v.d.A. opvolgen, daar deze zijn benoeming niet heeft aan genomen. Nederland kocht 45 Liberty- schepen in de V.S. Nederland heeft van de Ameriikaansche maritieme commissie 45 Liberty-schepen ge kocht voor ruim f 85 millioeet, waarvan 25 pet bij aflevering moet worden betaald en de rest verdeeld over 20 jaar tegen 3V2 pet rente. pen, waarbij ons land gesteund werd door Australië, België, Brazilië, Griekenland, Br.- Indië, Nieuw-Zeeland en Zuid-Afrika. De donker getinte Ethiopische afgevaardigde stemde blanco. Toen deze zaak was afgehandeld is beslo ten, dat de landen waarmee de vredesverdra gen gesloten zullen worden, hun standpunt ter conferentie kunnen bekend maken. Ten plotte bleef men hog steken in de kwestie over de wijze van stemmen. (Vervolg op pag. 2) Martin en Slotemaker nemen hun ontslag Als directeur en alg. secr. van de K.L.M. Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt, hebben de heeren Hans Martin, directeur der K.L.M., en mr L. H. Slotema ker, alg. secretaris der K.L.M., hun ontslag genomen, wegens een geschil van internen aard. De heer Martin was sinds de oprichting van de K.L.M. aan deze Maatschappij ver bonden, eerst als secretaris, later als hoofd der Indië-lijn, waarna onlangs zijn benoe ming tot directeur volgde. Zaterdagmiddag heeft de bevolking van Wonbrugge haar nieuwen burgemeester, den heer J. C van Wageningen, feestelijk ingehaald. De burgervader en zijn echtgenoote werden aan de grens der gemeente officieel ontvangen en maakten een rijtoer door het dorp. Voorbereiding Staatk. ordening en Rijksconf. Het wetsontwerp tot instelling van een Commissie-generaal voor Ned. Indië, dat is ingediend, omschrijft de taak dier commis sie als volgt: 1. Voorbereiding van een nieuwe staat kundige ordening ïffi Ned. Indië en in ver band daarmee, van de Rijksconferentie: 2. Besprekingen met oude en nieuwe staatkundige organisaties en vertegenwoor digers van volken en bevolkingsgroepen over de toekomstige staatkundige verhou dingen binnen het Koninkrijk; 3. Aanraking met vertegenwoordigers van volkenrechtelijke organisaties en bevriende mogendheden. De Commissie neemt bij d'iie taak de in structies der Regeering in acht. In de Memorie van Toelichting wordt ge zegd, dat de Commissi-generaal noodig "js. om -meer en directer contact tusschen opper bestuur en bewindvoering in Ned. Indië te waarborgen. De Commissie krijgt voorts en kele bevoegdheden, die het opperbestuur, iindien het zelf in Batavia zetelde, zou kun nen uitoefenen. De Commissie mag niet op het terrein der Indische regeering ingrijpen. De Luit.-G.G. heeft ambtshalve in de Com missie zitting. Niet eenparig genomen be slissingen kunnen worden opgeschort tot de Regeering een beslissing heeft genomen. De instelling der Commissie wordt aan het Gaat de groente nu weer door draaien? Export naar Duitschland plotseling stopgezet. De aanvoerder van de Langedijker groen teveiling werd vanmorgen medegedeeld dat voor export van doorgedraaide tuinbouw producten naar Duitschland geen contingent meer beschikbaar is. Verzocht werd zoo min mogelijk groenten aan te voeren, die thans op de veilingen doordraaien (roode kool, tuinboonen, waspeen). oordeel der Volksvertegenwoordiging onder worpen, om de Regeering de zekerheid te geven, dat zij door de meerderheid der be volking wordt gesteund. In hun ambtseed zweren de Commissieeden het belang van het Koninkrijk in het algemeen en Ned.- IndiN in het bijzonder voor oogen te zullen houden. Gaan groenteboeren weer fruit- bonnen accepteeren? Onderhandelingen zijn druk aan den gang. Naar de Nieuwe Leidsche Cou rant verneemt, zou vandaag van de zijde van het Bedrijfschap voor Groente en Fruit een voorstel worden ingediend aan de Vak groep Detailhandel, dat mogelijk tot een op lossing van het conflict tusschen den groen- tenhandel en de distributieautoriteiten zou kunnen leiden. De Regeéring neemt voor- loopig een afwachtende houding aan. Deze iveek zijn er weer sigaretten De sigarettenproductie, die door de haven stakingen gestagneerd was, vindt thans weer normaal plaats. De detailhandel wordt weer bevoorraad, zoodat men op den tabaksbon van Donderdag a.s. weer naar keuze siga retten zal kunnen verkrijgen. NIEUWE RAADSHEEREN RAAD VAN CASSATIE De president van den Bijzondieren Raad van. Cassatie mr Haiga, heeft hedenmorgen de ndeuw-benoemde raadsh.ee ren-plaatsver vangers van. den Raad, prof mr H. F. W. D. Fischer en mr L. VMegenithart geïnstalleerd. SKYMASTER „FRIESLAND" START MORGEN NAAR ARGENTINIË. De skymaster .Friesland," gezagvoerder Frijns, start morgenmiddag 3 uur van Schip hol voor een proefvlucht naar Rio de Janeiro, waar men 10 Augustus hoopt te landen. Op 14 Augustus wordt weer uit Ar gentinië vertrokken om op 17 Augustus te A'dam terug te keeren. DAT nu ook in R'diam zal worden nage gaan wiie een deel vam z'n woonruimte kan nu lissen. DAT alle leden van Ruiuirio's gemeenteraad hun presentiegeld van één zitting hebben afgestaan om 13 boomen te kunnen Laten planten op Walcheren. DAT de Nat. HuLpzegéLs in A'diaim f 50.000 hebben opgebraoht. DAT bij een inval in een villa te Zaïntd- voort 31 hazardspelers werden gearresteerd, waarvan ea~ tenslotte 4 zijn vastgehouden, terwijl groote bedragen in beslag zijn ge nomen. DAT gisteren 150 Eng. kinderen in A'dam zijn aangekomen en in bet kader der jeugd uitwisseling er 14 diagen zullien blijven. DAT morgen het echtpaar Wielaard te Melisaanid 60 jaar getrouwd is. DAT in het Ned. Openluchtmuseum te Arnhem tot 1 Sept. demonstra ties en ten toonstellingen worden gehouden van Zeeuwsch houtsnijwerk, Friesche matten- vlochterij e.a. Levende vollkskunst. DAT de „American relief for HoLland" voor 200.000 dollar aan goederen zal zendien voor een groot aantal Ned. kindertehuizen. DAT het jubileumconcert van de 40-jange A'damsche Tramharmonie op den Dam Zaterdag ernstig verstoord werd door een ernstige aanrijding onder het publiek. DAT de 3-j. A. P. Sturrus in het strand bad te Usselmonidie ius verdronken. DAT het spoorwegtraject A'daimUtrecht vanaf vandaag, weer uitsluitend eflectrisch worcLt bereden "en de 46 km. lange afstand in 46 minuten wordt afgelegd. DAT ook A'damZaandam voortaan weer eLectriisch wordt bediend, doch hier tevens neg stoonntractie moet wordien gebezigd. DAT Zaterdag de grootste speeltuin van Nederland is geopend te VJaardingen, waar maar- liefst 40 schamels, 3 wipplanken, 4 zweefmolens, een glijbaan, een kabelbaan en een zwembassin ter beschikking zijn ge steld van de jeugd. DAT de Britsche militaire missie in Neder land circa KMX) aanvragen p. w. ontvangt om naar Duitschland te mogen reizen, doch zeltfs voor de ernstigste gevallien voorloopig onmogelijk stemming kan worden verleend. DAT nabij Frankfurt 2 paarden uit de Kon. stallen, w.o. Bucsamy van Prins Bern- hard, zijn aangetroffen en naar Soestdijk, respect. Het Loo, zijn gerepatrieerd. DAT te Middelburg het Zeeuwsch Oorlogs museum is geopenidi DAT Prins Bernhard te A'dam 3 geall. officieren uit Duitschland en den Ned. offi cier It.-koL. prof. dr A. P. A. Vorenkamp heeft onderscheiden, laatstgenoemde met het ridderkruis van de Orde van dien Ned. Leeuw. DAT de Stichting voor den Landbouw ge protesteerd heeft tegen de Regeermgsplan- nen om den belastingdruk van onigehuwden en gehuwden zonder kinderen te verminde ren ten koste van de gezinnen met meer dere kinderen. DAT op 1 Sept. te Waalre de Brabantsche gesneuvelden zullen worden herdacht. DAT zij evenzeer protesteerde tegen de Regeeringsplamnen inzake tariefsverhooging van het successierecht voor de categorie „Kinderen en echtgenooten", daar dit de versnippering van boerenbedrijven zal be vorderen. DAT Woensdag a.s. de eerste partij van het door de Duitschers geroofde mij nen - materiaal in Heerlen zal terugkeeren. DAT in Arnhem twee kinderen door het spelen met een projectiel zijn gedood. DAT gisteravond heit lijkje van een nog onbekenden 10-j. jongen op het vrije strand te Zandvoort is aangespoeld. DAT jhr D. v. d. Brandaler, wnd. militair attaché van Nederland in China, Zaterdag te Nanking in bet huwelijk is getreden met mej. Jacqueline Meyrier. DAT te Belgrado een handelsovereen komst voor een jaar tusschen Nederland en Joego-Slavië is geteekend. DAT de Chr. Boeren- en Tuimdersbond van 35 Sept. as. in het Zendingsoentruim te Baarn een conferentie zal houden inzake de loon- en prijspolitiek. DAT het plan bestaat om het onderwijs- peil van die Rijksvakschool voor de Leder en schoenindustrie te Waalwijk te brengen op dat van M.O. DAT op 6 Augustus a.s. de tweeling wed StraverMontein en MeLchiior Monteln te Waspik zijn 90sten verjaardag hoopt te vieren. DAT de spoorlijn door de Langstraat bin nenkort ook voor personenvervoer zal wor den gebruikt. Reeds in den aanvang der geldsaneering hebben wij de opmerking gemaakt, dat het plan theoretisch als een bus kon sluiten, maar dat de practijk zou leeren hoeveel moeilijkheden te overwinnen zouden zijn. We zijn thans bijna een jaar verder en in deze periode is een zeer ingewikkeld sy steem van beschikkingen inzake de geld saneering gegroeid. Allerlei aanwijzingen, verbodsbepalingen, algemeene vergunnin gen, veranderingen zijn intusschen afgekon digd en het bankwezen kreeg tot taak deze regelingen in de practijk uit te werken. De minister van Financiën heeft zich en kele malen lofprijzend uitgelaten over de wijze, waarop het personeel der banken zich 'van de hem opgedragen werkzaamheden in verband met de geldsaneering heeft gekwe ten. Deze officieele pluim was meer dan verdiend, want er is dikwijls tot diep in den nacht op de kantoren gewerkt om den toe stand meester te blijven. Daarnaast is de taak der banken en com missiehuizen nog extra verzwaard met werk zaamheden, welke verband houden met de effectenregistratie. Nu bijkans een jaar leeft men in de bankwereld-onder bovenmatigen druk en het werk is inmiddels dermate ge compliceerd geworden, dat verschillende noodkreten uit vakkringen opstijgen, welke hierop neerkomen, dat men zegt: Het gaat zoo niet langer. De commissie van bijstand der Vereen, voor den Effectenhandel heeft een spoed vergadering belegd, waarin de noodtoestand is besproken en men heeft geconstateerd, dat de voorschriften zich opstapelen en er in de practijk niet meer uit te komen is. Het bestuur van de Vereen, van Commis siehuizen te Amsterdam sprak uit, dat de beursleden vrijwel allen niet langer bereid gevonden kunnen worden verdere ambte lijke werkzaamheden te blijven vervullen, en mochten zij dit nog wel zijn, dan valt het te betwijfelen of zij daartoe wel in staat zullen zijn. Uit de provincie kwam de Vereen, voor den Geld- en Effectenhandel in ftoord-Bra- bant met een request naar voren, waarin, uitdrukking wordt gegeven aan de groote ongerustheid over den toestand, die lang zamerhand onhoudbaar is geworden voor het personeel en de bedrijven, als gevolg van het steeds voortduren der overstelpen de werkzaamheden voor het bankwezen. De Commissie-d'Ailly, belast met heit ad vies in beurszaken, heeft zich tot den mi nister gewend met voorstellen om tot ver eenvoudiging van de voorsohriften op het gebied van het rechtsherstel te geraken. Ziehier een bloemlezing, waaruit de stem ming in vakkringen voldoende blijkt. (Vervolg op pag. 2). Honderdduizend kinderen stuur den een prentbriefkaart Aan de zevenjarige prinses Irene Meer dan 100.000 kinderen uit het heele land hebben prinses Irene een felicitatie- kaart gestuiurd, voorzien van de woorden „Wij kinderen van Nederland, uit Noord en Oost en Zuid en West, wij wenschen aan prinses Ireen op haar verjaardag 't aller best". Deze tekst werd ontworpen door den 16-jar5gen H. Gijsbers. Alle kaarten zijn boven het gebruikelijke porto gefrankeerd met 3i/2 ct extra, bij voorkeur met een nationalen hulpzegel, waarvan de opbrengst ten goede komt aan de oorlogsslachtoffers en ter voorziening in de oorlogsnooden. Militairen, gastvrijheid en zuigelingen In een twee-daagsche reünie te Heeze (N.-B.) hebben off i eieren, onderofficieren en manschappen van het 2e bat. Ie rag. R.W. die in 1939/1940 in Heeze gelegerd waren, de toen gesmede vriendschapsbanden ver stevigd. Als dianik voor de genoten gast vrijheid werd namens de militairen aan de gemeente een geheele inventaris voor een consultatiebureau voor zuigelingen geschon ken. Nadat min. van Boetzelaer al de vorige week te Parijs zijn woordje had gedaan en hü deed het uitstekend kwam hij even naar Den Haag overwippen om vandaag een Kabinetszitting bij te wonen. Plaatselijk onweer, aldus De Bilt Tot morgenavond wordt verwacht: Tijde lijk toenemende bewolking met vooral hedenavond en vannacht plaatselijke on weersbuien. Wind aanvankelijk verander lijk, later uit richtingen tusschen Zuid ea West. Daling van temperatuur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1