Minister Lieftinck was lang niet onredelijk Jap. kampen eischten 30.000 Ned. slachtoffers Illegale werkers f160.000 uit den zak geklopt NIEUWE LEmSCHE COURANT VRIJDAG t AUGUSTUS 194« Wenschen inzake aanwas- belasting ingewilligd (Van onzen Parlemcnterediaobeur Er was een stevig aan tail amendementen, op de Vermog-ensaanwasbelastinig ingediend met de bedoeling om enkele feilen te ver beteren of weg te nemen en onhelderheden te verduidelijken. Minister Lieftinck had diat ook gedaan, maar niemand kende nog' zijn verbeteringen. Nadat de vergadering geopend was en het besluit was genomen om den heer Joekes zijn aangevraagde interpellatie toe te staan, werd weer met den Vermogens- aanwas begonnen. De ministerieele amen dementen doorkruisten echter de door de Kamerleden ingediende amendementen., maar niemand had ze voor zich. Op deze wijze kon de Kamer niet werken, zoodat de VOORZITTER de vergadering schorste ten einde de Commissie van Voorbereiding ge legenheid te bieden wat orde in den door den minister veroorzaakten ohaos te verkrij gen. Tot kwart voor dirie is zij daarmee bezig geweest. De pauze bleek resultaat te hebben gehad. Een aantal amendementen kon vervallen., terwijl voorts bleek dat de minis terieeile amendementen ontstaan waren onder den invloed van de den vorig en dag van onderscheiden zijde bepleite verbete ring, en. Zakelijk werden de volgende wijzigingen aangebracht: De aftrek voor verzekeringen werd wat beter geregeld en afkoop van pensioenen zal zijn toegestaan tot f 15.000. Ten aanzien van de oorlogsslachtoffers was de minister bereid te bepalen, dat oplegging van aanslagen zal 'wachten tot een materieele regeling der oorlogsschade zal zijn tot stand gekomen. De kwestie van den herbouw- kostenaftrek is daarmee voorloopig ter zijde gesteld. Overgenomen werd een amendement van den heer SC HM AL, om bij ontbonden fami lie-vennootschappen met aandeel en en winst bewijzen gelijk te stellen statutair gewaar borgde rechten op het liquidatie-overschot, Zg. winstrechten dus. Aangenomen werd voorts een amendement van den heer TEULINGS om voor de bere kening van deelneming in een Nederliandsdh bedrijf, dat in het buitenland wordt uitge oefend, ten hoogste een koers van 110 aan te nemen. De MINISTER wilde deze zaak ondervangen met de hem in art. 56 te ver strekken machtiging om onbillijkheden weg te nemen. De heer TEULINGS gaf er de voorkeur aan deze zaak uit handen van de belastingadministratie te halen. De Kamer, waaraan de minister ten slotte de beslissing liet, koos de zijde van den voorsteller van het amendement met 45 tegen 30 stemmen, die van de Partij van den Arbeid en de Communisten. Een klein scheurtje dus in de nieuwe regeerdngsicoailitie. Een belangrijk en interessant debat ont- Baron v. Boetzelaer in duel met Molotof (Vervolg van pag. 1.) Dit Nederlandsche voorstel werd bestreden door de Britten, volgens welke de rechten van ieder land gewaarborgd worden, door dat elk besluit wordt voorgelegd aan de voltallige vergadering. Molotof stelde vervolgens den middenweg voor, waarvan wij in den aanhef reeds mel ding maakten, en die door allen werd aan vaard. Indien kleine staten zulks wenschen, kunnen zij bepaalde suggesties, ter zake van het vredesverdrag, met het land waarmee zij niet in oorlog zijn geweest, naar voren brengen. Het Nederlandsche voorstel werd met 9 tegen 11 stemmen verworpen. Een derde amendement van Nederland behelst het aanvaarden van een eenvoudige stemmen- meerderheid in plaats van één, met twee derde. Baron Van Boetzelaer zeide ons. dat het initiatief tot deze tegenvoorstellen geheel bij Nederland ligt, al is er vóór de inleiding over gesproken met de Australische en Bel gische delegaties. Het blijkt, dat Amerika het Nederlandsche standpunt van het begin af aan heeft gedeeld, doch zijn handen heeft willen vrijhouden, Nieuw-Zeeland zal het Nederlandsche amendement inzake het pre sidium der conferentie (geen wisseling onder de Groote Vier, alleen Frankrijk) mede in dienen, doch ook hier ligt het initiatief op het Plein. Van Boetzelaer met applaus begroet. Overigens werd het een Nederlandsche dag, want 's middags sprak baron Van Boet zelaer in de plénaire zitting der conferentie, waar hij met langdurig applaus werd be groet. Het hoofd van onze delegatie spreekt vlot en duidelijk en het is een genoegen hem de Fransche taal te hooren gebruiken. Hij verklaarde met het oog op de vredes verdragen, dat de gedachte aan wraak het Nederlandsche volk vreemd is. Het wenscht gerechtigheid en het verlangt naar middelen ter voorkoming van een herhaling van den oorlog, maar het verlangt ook van de over winnaars, dat zij afzien van een politiek van intimidatie, egoïsme en onverdraag zaamheid, waarmede de groote zoowel als de kleinere staten gezondigd hebben en waar bij de gevolgen van het kwaad der groote ren ruïneuzer waren dan die der kleinere landen. Ten slotte heeft baron Van Boetzelaer gezegd, dat er natuurlijk verschil in stand is onder de staten, dat niet is weg te vagen, maar dat de grooteren hun wil zouden kun nen opdringen aan de kleineren. Daartegen verzette hij zich met kracht, alsmede tegen beperkingen, die den kleineren staten zijn opgelegd op deze conferentie. Overigens blijft de conferentie in haar beginstadium waarin het reglement van orde onderwerp van bespreking uitmaakt. Het belangrijkste daarvan is de kwestie van de tweederde meerderheid van stemmen of de enkelvoudige meerderheid, waarover nog warme debatten verwacht kunnen worden. Rusland vreest een samenspannen van het Westen tegen zijn voorstellen en staat dus met tweederde meerderheid van stemmen het kan rekenen op zijn bevriende nabuur- sta ten" steviger. Groot-Brittannië en Amerika schijnen zich op den duur te wil len neerleggen bij de meerderheid van de conferentie. De houding van de Franschen ten deze is nog niet duid-igk bepaald. wikkelde zich bij art. 27, waar over het be grip ,,onoirbaar dan wel op ongerechtvaardig de wijze verkregen vermogensaanwas" wordt gesproken. Dezen kwalificaties wenschten velen juridisch wat meer houvast te geven, terwijl hier vooral de kwestie speelde, dat bijv. boeren en tuinders, die volgens be staande, als wettig erkende voorschriften, aan de bezetters leveringen hebben moeten doen, formeel onder deze omschrijving zou den kunnen worden gebracht en diarn den verkregen vermogensaanwas zouden belast zien met 90 en daarmee gelijk gesteld zouden zijn met collaborateurs en profiteurs. Het zou te ver voeren om op dit debat diep in te gaan. We volstaan daarom met de vermelding, dat ten slotte een alien be vredigende oplossing verkregen werd door de ministerieele wijziging, waardoor in het artikel de woorden „door goederen te leve ren" te vervangen door: ,,door in strijd met de zorgvuldigheid ten aanzien van de natio nale zaak, welke redelijkerwijs betaamde, goederen te leveren", terwijl voorts de woorden .redelijkerwijze kon vermoeden" te vervangen door .gegronde redenen had om te vermoeden". Bij deze verduidelijking blijft bovendien de bewijslast rusten op den belastingschul dige. Wie geen bewijs kan leveren voor de ongereptheid van zijn daden, zal aan de 90 niet ontkomen. Het is al verzetten P.vd.A. en Commu nisten zich tot het laatst in een onhoudbaar geworden positie een stap vooruit. Mor gen komt het tarief zelf aan de beurt. Gaan de Belgen rooken zonder bon? Ongezonde toestanden dwingen er wellicht toe. „La Dernière Heurê" schrijft dat de tabaksr rantsoeneering met 1 September waarschijn lijk opgeheven zal worden. Hoev^l officieel de tabaksproductie momen teel slechts 55 pet van die in 1939, bedraagt het aantal' banderolles 97 pet van dat van voor den- oorlog. Het is vanzelfsprekend, dat de rest naar de zwarte mankt gaat. Ten einde dit euvel uit den weg te helpen stelt de voorzitter van de vereeniglng van kleinhandelaren van rookartikelen voor dé raotsoeneeriing geheel en al op te heffen. Twintig Joodsche kinderen opgehangen Ook twee Nederlandsche verplegers het slachtoffer. Het Britsche militaire gerechtshof te Ham burg veroordeelde gisteren Johann Frahm en Ewald Jauch na een zitting van bijna twee weken ter dood. Wilhelm Brake kreeg 5 jaar tuchthuisstraf. Zij hadden gevangenen in het concentratie kamp Neuengamme mishandeld en waren daadwerkelijk betrokken geweest bij het op hangen van 20 Joodsche kinderen. Op deze kinderen waren door dr. Heissmeyer proeven genomen met t.b.c.-bacillen. Om de sporen van deze gruwelijke misdaad uit te wisschen hing men de kinderen, alsmede de Neder landsche verplegers Deutekom en Hölsel en hun beide Fransche dokters op. Als ondervoede krijgsgevan genen een spoorlijn moeten aanleggen Officieel wordt gemeld, dat gedurende de Japansche bezetting ongeveer 30.000 Neder landers in den Pacific om het leven zijn gekomen. In Ned.-Indië en de omliggende landen, waaronder Siarri, Birma, Malakka en de Philippijnen, zijn 8500 krijgsgevangenen en 10.500 burger-geïnterneerden, zoowel man nen, vrouwen als kinderen, ten gevolge van de onmenscbelij ke behandeling, overleden. Voor Siam en Birma afzonderlijk (men denke hierbij vooral aan de z.g. „dooden"- spoorlijn, die in het oerwoud door de onder voede krijgsgevangenen moest worden aan gelegd) bedraagt dit cijfer 3100, terwijl Belangrijke vondst in brandkast te Zeist Kan de redding zijn van vele menschenlevens Het bureau Mijnnn-Opruimingsdienst heeft dezer dagen de beschikking gekregen over een groote partij kaarten, betreffende de Duitsche mijnenvelden, inundaties en andere verdedi gingswerken in het geheele Nederlandsche kustgebied. Dit materiaal is aangetroffen in een brand kast, welke is gevonden in de puinhoopen van een door een bombardement vernielde villa in Zeist. Dat deze kaarten van het grootste belang zijn, daar men de mijnopruiming vaak in het duister moest tasten, ligt voor de hand. IEUWE CAMPAGNE TEGEN RATTEN EI<^ MUIZEN. In September zal een nieuwe actie woraen ingezet tegen ratten en. muizen, die voedsel voorraden in opslagplaatsen en bij particu lieren bedreigen. De Plantenziektenkundige Dienst te Wage- ningen geeft belanghebbenden inlichtingen. Complete gemeenteraad geeft er de brui aan ln verband met terugkeer van den burgemeester De Raad der Friesche gemeente Opsterlani heeft z'n mandaat ter beschikking gesteld en in zijn geheel ontslag genomen in verband met den terugkeer van burgemeester Poppinga. De burgemeester heeft, naar het oordeel van den raad, zijn gezag bij het overgroote deel der bevolking verloren. Een delegatie uit den raad is dezer dagen in Den Haag geweest om den minister te bewe gen de benoeming in te trekken. Men had een onderhoud gehad met den secretaris-generaal, die betoogde, dat ontslag op grond van het zuiveringsbesluit niet kan geschieden, terwijl de regeering geen rekening kan houden met de gevoelens van den raad en de bevolking. 10.800 landgenooten konden worden bevrijd. In Japan verloren 860 Nederlanders het leven. Van de 1012 Ned. krijgsgevangenen, die in Mei 1943 naar Ambon werden vervoerd, keerden er 419 niet terug. In totaal hebben 1910 Nederlanders den dood gevonden op de vijf Japansche trans portschepen, die door de Geallieerden in de Indische wateren werden getorpedeerd. 't Is geen tijd voor import van zijden kousen We hebben machines noodig om alles zelf te maken. Frankrijk's premier, Bidault, heeft in de na tionale vergadering gesproken over het be krachtigen van de Amerikaansche leening aan Frankrijk. Hij zeide, dat er een zöo economisch mogelijk gebruik van de geleende dollars moest worden gemaakt. Slechts de onontbeer lijke aankoopen zullen in het buitenland wor den, gedaan, dus geen zijden kousen, maar ma chines en werktuigen. Zoowel van links als van rechts werden deze woorden met applaus begroet. HUYSMANS MORGEN GEREED MET KABINETSFORMATIE Camille Huysmans hoopt Dinsdag zijn kabi net voor te stellen, daar hij morgen gereed denkt te komen. Het zal Vermoedelijk een drie partijen-regeering zijn. Kerk en School Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Amersfoort (ibuit. pred. pi.) C. J. P. Mackaay te Damtumiawoude; te Blankenham (O.), J. D. v. d. Bank te Ee (Fr.); te Bove Smilde (toez.) R. Jacobs te Hardenberg; te Elburg J. J. Timmer te Har derwijk; te Gramsbergen (toez.) en te Oude- ga D. Kramer te Drogeham; te Kaan penland (toez.) J. den Hollander te Haamstede; te Vuight H. W. Stenfert Kroese te Warden, die dit beroep aannam. Aangenomen: naar Dongen J. J. v. Oosterzee te Kerkdriel. Bedankt: voor Boxmeer A. H. de Wit te Zoelmond; voor Baambrugge W. C. Groe ne woud te Heemse (O.) Geref. Kerken. Tweetal: te Vollenhove C. Jansen tc, HOindeloojpen en M. Norg te Suaarueer. Beroepen: te Hijlaard en te Wartena cand. S. v. Bekkum te R'dam; te Vollen hove N. Norg te Sua meer. Chr. Geref. Kerk. Tweetal: te Enschede H. W. Eer land te Dókkum en cand. C. v. d. Weele te Apel doorn. Evang. Luth. Kerk. Beroepen: te ^Dordrecht G. J. Lindeyer te Harlingen Oud-Geref. Gemeente. Benoemd: tot pred. te Scheven ingen W. G. Kruithof, leerend ouderling aldaar. ACADEMISCHE EXAMENS. WAGENINGEN, 2 Aug. Voor het inge nieursexamen Ned. landbouw slaagde: J. T T. van den Berg geb. te Amersfoort. NOTARIEEL EXAMEN. 's-GRAVENHAGE, 1 Aug. Geslaagd lste deel L. Ta. J. Snóeijs, Zevenbergen; J. E. D. M. Thiele, Venlo: 2de deel E. J. J. Kamps, Leimuiden. EX. HANDELSWETENSCHAPPEN M.O. A. DEN HAAG, 1 Aug. Geslaagd: J. W. J. Pels, Bloemendaal; D. Pik, R'dam; P. van Pomeren, Den Haag; S. B. de Porter, R'dam; A. Poot, Voorburg; F. J. M. Pijnenburg, Tilburg; F. Reinders, R'daim; W. A. Roo- kus, A'dam; J. C. Rouw, Middelburg; L. Sohoemaker, Krommenie. EXAMENS NIJVERHEIDSONDERWIJS. 's-GRAVENHAGE, 2 Aug. Geslaagd voor de Acte N. 1 (natuurkunde en mecha nica)H. J. Evers te Kampen; P. van Hoe- sel te Eindhoven (zonder verklaring art. 38, 2e lid NO.-wet); A. Rongens te Kerkrade. EXAMEN NUTTIGE HANDWERKEN. ROTTERDAM. Op het gaisteren gehou den examen niuittige handwerken slaagden o.a. de daimes H. G. F rede riks te Monster en H. Kauwenberg en A. M. Rendkens, bei den te Den Haag. ROTTERDAM, 27 Juli. Geslaagd voor ex. nuttige handwerken de dames: J M de Zeeuw, C M Windt, H W F v Remmen, A J Pronk, W J M Mol, allen te Den Haag, G A M Wubben, Naaldwijk, G M Meyer, Leiden, M J M Koning en S Huitema, beiden Alphen a. d. Rijn. ROTTERDAM, 31 Juli. Geslaagd voor ex. nutt. handwerken L. A. Oosterhof, Rijswijk (Z.-H.), M. M. Koppier, 's-Gravenhage, W. M. Thies, 's-Gravenhage, E. v. d. Berg, Maas land, S. J. Noordam, Maasdijk, C Rinkel, Maassluis, T. Vermeer, Maasland, N. W. A. Slat, Voorburg ROTTERDAM, 1 Aug. Geslaagd voor het examen nuttige handwerken: L. W. Cramer, W. S. Smits, beide Vlaardingen; D. Douw, E. H. Nieuwland, beiden te Schiedam: E. Wulffraat, J. Wesseling, beiden te Rotterdam; N. den Eerzamen, Goedereede; A. H. de Gast, Middelharnis en D. Valat, Rotterdam. Fantast „redde" vooraan staande landgenooten Tijdens die laatste jaren van den oorlog heeft de 48-jarige gepensionneerde takelaar van de Rijks-marinewerf te Den Helder, R. J. Olee. door het opdiisschen van verhalen over relaties, die Nederlanders naar Enge land hielpen vluchten, tal van illegale wer kers een bedrag van f 162.000 uit den zak weten te kloppen. De aanvankelijke achterdocht tegen dezen marine werker verdween toen zijn Rotter - damsche relatie er inderdaad in slaagde den Alkmaarschen arts dr Hamburger, naar Frankrijk te krijgen. Van de f 10.000, die Clee voor deze hulp ter hand werd gesteld, behield hij er zelf f 5000. Toen kreeg Clee de smaak te pakken, zijn fantasie en geldzucht begonnen zaoh te roe ren. Hij schiep een Duitsohen generaal, dien hij Cramer noemde en met deze hulp zeide hij Duitschers te kunnen omkoopen. Zoo nam hij voor f 20.000 op zich, prof. Baas Becking en prof. Rutgers, die wegens een poging naar Engeland uit te wij ken, gearresteerd waren, vrij te krijgen. Hij beloofde den Joodschen oogarts Fisher Uit Bilthoven naar Engeland te zullen bren gen, waartoe zijn fantasie-generaal dr Fisher met een onderzeeboot van Portugal naar Engeland zou meenemen. Voorts zou Clee dr Pompë van het O.L. Vrouwe Gasthuis te Amsterdam uit de ge+ vangenis halen. Toen eenige dagen later be kend wend, dat <ir Pompe gefusilleerd was, deed Clee het voorkomen alsof de arts wel als gefusilleerd was geboekt, doch in wer kelijkheid nog leefde. Voor al deze gevallen en tallooze andere liet hij zich 5 tot 10.000 gulden betalen. Om geen argwaan te wekken betaalde hij af en toe een postje terug onder de moti veering, dat de poging mislukt was. Na de bevrijding werd Clee, tegen wien verdenking was gerezen, gearresteerd. Hij ontkende hardnekkig, doch dezer dagen viel hij door de mand en legde een bekentenis af. Wellicht zijn nog lang niet alle slacht offers van Clee's oplichterspractijken be kend. Brammetje Flapoor en z9n vrienden Door G. Th. ROTMAN 81. De schilder was tegelijk woedend, ver baasd en bedroefd. Ach, zijn mooie schilderij! Enhij had toch al in geen maanden een schilderij verkocht! Waar moest hij nu zijn huur en waterleiding van betalen! 't Was verschrikkelijk! Het huilen stond hem nader dan het lachen. 82. Maar Bram. Tom en Menelik wisten raad. Om hem wat afleiding te bezorgen en het misdrevene weer -goed te maken, be sloten ze enige van hun kunststukken ten beste te geven, die zij zich in Afrika aan geleerd hadden. Nu, dat hielp! Klodder klaarde er helemaal van op! Kamerleden becritiseeren het militaire beleid Uitzending naar Indië niet goed geregeld? Blijkens het Voorloopig Verslag betreffende het wetsontwerp Diensplichtvoorzieningen drongen vele leden aan op verhooging van het zedelijk peil in de weermacht, werd stelling genomen tegen het medisch keuren van dienstplichtigen in bijzijn van anderen, werd bezwaar gemaakt tegen afschaffing van vrij stelling wegens broederdienst en kostwinner schap en werd het ongewenscht geacht, dat de bezettingslichtingen nogmaals zouden worden opgeroepen. Men achtte de uitzending van mi litairen naar Ned, Indië formeel niet goed ge regeld en vroeg of de 20.000 oorlogsvrijwilli gers hun financieel bevoorrechte positie be houden. NOG REGIMENTSVAANDELS IN HET BEZIT VAN HET ARCHIEF VAN DE KON. LANDMACHT Op het archief van de Kon. Landmacht aan het Bleyenburg te 's-Gravenhage bevinden zich nog de regimentsvaandels en de standaarden, benevens de vaandels van den Landstorm. Deze vaandels zullen t.z.t. weer worden uitgereikt aan die regimenten, die in de plaats treden van de oude. De vaandels van het le, 2e, 3e, 7e, 9e, 10e, 11e en 14e reg. Infanterie, benevens die van de Grenadiers en Jagers, worden ge restaureerd om daarna weer aan die regimen ten te worden uitgereikt. JAPANNERS VECHTEN TH^NS OP.. BALl! Dezer dagen heeft op Bali een gevecht plaats gehad tusschen een Ned. patrouille en een on geveer honderd man sterke bende, bestaande uit Javaansche extremisten enJapanners! Acht terroristen werden gedood, terwijl een hóeveelheid munitie kon worden buit gemaakt. Aan Ned, zijde vielen geen verliezen te be treuren. DE STERFGEVALLEN OP DE UTRECHTSCHE ASFALTF ABRIEKEN Over de tragische sterfgevallen op de Utr. Asfaltfabrieken heeft het Kamerlid H. v. cl. Sleen de Regeering opheldering verzocht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2