JOE UWE LETOSCHE COURANT WOENSDAG SI JULI 1MB Stadsnieuws nieuwe zaken voor het leidsche tribunaal. Mw, E. de GrootHesse te Alphen a. d. Rijn werd ten laste gelegd, diat zij zich o.a. zeer bei-eediigend had uitgelaten over H.M. d,e Koningin en meermalen gezegd zou heb ben: „Weg met die dweil, ze liad hier moe ten blijven, evenals Koning Leopold, heil Hitier." Voorts had zij de wasch voor Dudt- schers gedaan, J. C. Verhorst uit haar woon plaats bij dien Ortskommandant hebben aan gebracht, omdiat deze zich beleedigend over haar dochters zou hebben uitgelaten en Blom eveneens uit haar woonplaats te heb ben verraden, omdat deze een fiets in zijn schuurtje had opgeborgen. De verdediger, mr J. W. Rutgers, deed het Tribunaal uit de doekjes, dat degenen die de aanklacht hebben ingediend reeds jaren- lang in ruzie met verd. leven en andere buren, die niet in de huzie betrokken waren, nooit iets van bovenstaande uitlatingen had- dien gehoord. Hij verzocht voor ver dachte onmiddellijke in vrijheidsstelling, het welk door het Tribunaal werd ingewilligd. Uitspraak in die ze zaak over 14 dagen. Mw. C. C. M. Varik, geb. Schipper te Koudekerk a. d. Rijn, was lid van de N.S.B., de N.S.V.O., grbepsvertegenwoordigster van het Strijd- en verkiezingsfront en blokleid- gter-inster van de N^S.V.O., terwijl zij voor Duitschers waschte en hen aan huis ont ving. Uitspraak over 14 dagen. Mej. M. S. de Jong te Leiden, was lid vam de N.S.B.. vrijwillig naar Duitschland ge gaan, verloofd met 'n zekeren Simon Kalf, die bij het Vrijwilligerslegioen van Generaal Seyffard diende, had gecollecteerd voor Winterhulp en als werkmeisje bij dien Ned. Jeugdstorm in Duitschland dienst gedaan. Uitspraak over 14 dagen. Hierna stond terecht mej. H. T. G. M. V: d1. Staak, verkoopster bij de firma van Cleef, wien ten laste wend gelegd, dat zij een Duit- Bdher in den winkel aan punten geholpen had voor het koopen van een short en overige winkelende Duitschers vriendelijk tegemoet gekomen was. Voorts had zij om gang met Duitschers gehad. Verd. ontkende enkele details van de feiten en de verdedi ger mr Moresco vroeg aan het einde van zijn pleidooi onmiddellijke invrijheidstelling, hetwelk door het Tribunaal werd ingewil ligd. Uitspraak; over 14 diagen. Mevr. C. G. van WijkJongeneel was lid van de N.S.B. en N.S.V.O., van welke laat ste organisatie zij tevens groepsleidster was. De verdediger mr Schaper, voerde aan, dat reeds meerdere dergelijke gevallen in vrij heid waren gesteld en vroeg het Tribunaal ook haar in vrijheid te willen stellen en haar niet te treffen in haar in Indië ver diende kapitaaltje en haar huis. Uitspraak 13 Augustus. Mevr. M. W. C. Waasdorpde Graaf te Leiden was lid van de N.S.V.O., N.V.D., wijk- hoofd van dien N.V.D., administratrice van de P.O., collectante van Winterhulp en had meerdere malen den Hitlergroet gebracht. Uitspraak 13 Augustus. Als laatste verd. stond terecht C. H. Tege laar, ©chtgenoote van J. Brussee te Leiden, die er in toegestemd had, dat haar kinderen de Duitsche school bezochten, lid van de Hitlerjugend waren. Voorts had zij één zoon in de N.S.KJC. en één bij de Duitsche poli tie, terwijl zij op den verjaardag van Hitier een hakenikruisvlag had uitgehangen aan haar woning iin de Heerenstraat. Zij had een portret van Hitler in haar kamer, ontving Duitsche militairen dn haar huis, bracht den Hitlergroet en zij had extra levensmiddelen kaarten ontvangen voor haar zoon, die bij de N.S.K.K. was. Verd. verklaarde, dat zij geen partijmemech was, maar dat zij alles voor haar kinderen gedaan had. Toen haar kinderen, die een christelijke opvoeding kregen, in verband met hun. politieke over tuiging niet langer een Geref. school kon den bezoeken, heeft zij ze naar de Duitsche school gestuurd. Het portret van Hitler had zij van haar kinderen cadeau gekregen. Toen zij opmerkte, diat de Duitsche mili tair een Pool was, d'ie niets van Hitier moest hebben, ontlokte dit den president de op merking „Dan had deze toch niet bij jou moeten wezen". Verd'. gaf toe, dat zij ge fraudeerd had Uitspraak 13 Augustus. R.K. VAKSCHOOL VOOR MEISJES. Geslaagd zijn voor het Godsdienstdiploma A: de dames F. van Door en, M. van der Reep, T. Winkelmolen, allen te Leiden; W. H. M. Röben te Winschoten, C. J. de Wit te Leeuwarden, C. Hoogeveen te Wassenaar: voor het eerste gedeelte van 'het Godsdienst diploma A: de dames E. A. van Rijen te Lei den en J. M. T. Versteegen te Montfoort; voor het aanvullend examen diploma A bij het diploma M.M.S. in het vak Kerkgeschie denis: de dames A. M. C. Th. van Liemt te Etten-Leur, A. van der Top te Leiden en E. M. Wissing te Amsterdam. Geslaagd zijn voor de akte N VII (leerarés huishoudkunde en waschbehandeling)me juffrouw E. A. M. I. van der Broek te Boxtel; voor het tweede gedeelte (praktijk) van de akte N VII: de dames G. J. van In gen Sahenau, E. van der Hoogt, beiden te Leiden. Geslaagd voor de akte N VIII (leerares koken en voedingsleer)C. J. M. Wessels te Utrecht, M. A. de Wit te Leeuwarden en G. Bosscher te Heemstede en mej. A. C. M, Ahaus de Eerw. Soeuir Laura te Etten; voor het eerste gedeelte (theorie) van de akte N VIII: mej. M. M. A. van Eed en; voor het tweede gedeelte (praktijk) van de akte N VIII: de dames J. A. Hokkeling te Leiden, M. E. Bos te Alphen a.d. Rijn, C. van Heuven, E. G. C. A. Seyen ten Hoorn, A. E. Seyen ten Hoorn te Oegstgeest, M. A. Kikkert te Heem stede, J. G. J. Lohmeyer, R. M. Stockman te Den Haag. Het getuigschrift Huishou<}kundige werd behaald door de dames: J. A. M. Hosman, E. Sutterland, A. J. M. van der Top, S. de Visser, J. Th. P. Vlasveld, M. C. v. Weeren, allen te Leiden, J. v. d. Berg te Sassenheim, H. M. van der Bijl te Alphen a. d. Rijn, C. W. M. Hoogeveen te Wassenaar, M. C. J. M. Pijnenburg te Noordwijkerhout, W. H. M. Röben te Winschoten, J. M. Rotteveel te Boskoop, J. G. J. Santbrink te Voorschoten, M. J. Schouls te Leiderdorp. Het getuigschrift Hulp in de Huishouding werd behaald door de dames: L. Havenaar te Zoetermeer, R. Koppers, R. Rijken te Oegstgeest, C. van Leeuwen te Noordwijk. Geslaagd voor het examen Costuumnaai- ster de dames: P. Heetveld. C. van Kool bergen, N. Lammerse, B. de Leeuw, L. Oli vier, A. Tuinhof de Moed. J. Zwetsloot, allen te Leiden, I. Driebergen, R. van den Eijkel, J. Hoogewooning, G v. d. Mey, M. van Egmond, allen te Rijnsburg, M. Hoff mann, N. Rotteveel, C. Vink te Oegstgeest, C. Balkenende te Leiderdorp, A. Lieverse te Lisse. T. van Leeuwen te Zoeterwoude. Geslaagd voor het examen Huisnaaister de dames: A. Feynenbuik, A. Hendriks, J. Lek, W. Mariens, A. Tuinhof de Moed, allen te Leiden, T. Luiten te Stompwijk, T. Parle- vliet te Katwijk: herexamen: 2. Geslaagd voor bet examen van den 4-jar. middagcursus: mej. C. Verheul te Hazers- Woude: uitgesteld examen: 2. Het getuigschrift van de 2-jar. Primaire dagopleiding werd uitgereikt aan S. Beurze, J. Blonk, A. de Jong, T. Olivier, B. Brussel. R. Géerlings, Th Genenians, A. van Hoorn, P. Ouwerkerk, A. Rossenberg, G. Zonderop, C. Gordijn. G. van Kouwenhoven, A. Stik- voort, N Stikvoort. P. Vermeer, allen te Leiden. W. Bijl, W. van Diggelen, N. Jonker, B Star, J. Star, N. Zwanenburg, A. Borst, H v. d. Berg, T. Haazer, L. Hoffmann, A. Hogervorst, J. van Nieuwkoop, J. Verhaar, A. Peek, allen te Oegstgeest, A. v. Leeuwen, L. van Osnabrugge, Th. Heyn te Leiderdorp, G. v. d. Bos te Zevenhoven, J. de Moriyé, I. van Abswcude te Noord/wijk, M. Volkers, C. Duivenvoorde, R. Vreeburg, R. de Jong te Voorschoten, N. Vromans, J. Vromans, M. Paardekooper, T. Vink, G. Paardekooper te Zoeterwoude, G. Otte te Langeraar, R. Zuidhoek, F. Mosseveld, te Voorhout, M. Gijlswijk te Noordwijkerhout, J. Lubach te Oegstgeest; herexamen: 2, afgewezen: 6. Het getuigschrift voor de 2-jarige middag voorber. opleiding werd uitgereikt 'aan: R. Juffermans, C. Kanbier, W. de Jong te Leiden, L. den Dubbelden, R. Borst, J. In klaar te Oegstgeest, A. van Leeuwen te Hazerswoude, G. Luynenburg te Voorscho ten, C. Noordermeer te Katwijk, A. Timmers te Rijnsburg, C. Vink te Zoeterwoude en C. Zwetsloot te Sassenheim. Afgewezen: 6. Geslaagd voor het getuigschrift voor de 1-jarige opleiding tot Huishoudkundige de dames: D. Bleuzé, H. Donders te Leiden, A. Hogewoning, T. Vollebregt te Oegstgeest, E. Bensmann te Delft, D. Boot te Sassen heim, C. Boot, C. v. d. Bijl, F. Booy, H. de Pijper te Alphen a/d Rijn, H. v. d. Donk te Wassenaar, E. Franke te Den Haag, A. de Groen te Enschede, H. Jaartsveld te Groen- lo, J. Pijnacker te Lisse, L. Verbeek te Hil versum, M. Versteeg te Hengelo, T. de Wit te Leeuwarden;. Uit de Omstreken alphen a. d. rijn. De heer A. H. Walraven is geslaagd voor het examen Handelskennis L.O. De heer C. Breukel slaagde voor het practijk- ddploma Boekhouden van de Ned. Associatie. Er wordt, misschien niet ten onrechte, veel geklaagd over de hed'endaagsche jeugd. Het doet ons daarom goed eens een ander geluid te kunnen laten hooren. Een aantal jongens, de oudste ongeveer 17, de jongste pl.m. 10 jaar, vereenigden zich reeds geruimen tijd geleden in een club, die zij „De Kris" noemden, met als hoofdman H. Verschuur. Gedurende ruim een jaar hebben deze jongelui zich in de avonduren in een aan een der ouders toebehoorende schuur bezig gehouden met huisvlijt. Het benoodiigde hout verkreeg men gratis van fa. De Vries Lentsch en de hiermee bereikte resultaten heeft men in het vorig weekeinde ten toon' gesteld. Zonder dat hier veel ruchtbaarheid aan was gegeven namen pl.m. 300 bezoekers ken nis van hetgeen door hen werd gepresteerd. Zoo was er een miniatuur vliegveld aan gelegd met alle mogelijke soorten vliegtui gen, bekend uit den laatst en oorlog. Een uit gebreide collectie schemerlampjes, boeken steunen presenteerblaadjes, kinderspeelgoed als auto's, trekwagentjes enz. enz. En dit alles vervaardigd met het nuchtere figuur zagen en heel aardig geschilderd. Het ver wondert ons dan ook niet dat de jongelui goed zaken hebben gedaan. En ze hebben dat ten volle verdiend. "Voor het practijk-examen Ned. han delscorrespondentie is geslaagd mej. J. M. van Wijk. Op 5 Aug. a.s. hoopt het echtpaar Klok- van Elk, wonende in de Hooftstraat, zijn gouden huwelijksfeest te viergn. HAZERSWOUDE. In de gisteren gehouden zomerzitting van die Prov. Staten van Zuid-Holland is het sub sidie ten behoeve van de restauratie van de Ned. Herv. Kerk goedgekeurd. Echter naet zonder de opmerking, diat deze restauratie in feite meer een verbouwing is geworden. De één -beukige kerk is tot een Kruiskerk ge maakt. Dat valt eigenlijk burten het begrip restauratie. Aan kerkvoogden zal van deze opmerking kennis worden gegeven. Op Maandag j.l. vond in het Raadhuis een gecombineerde vergadering plaats van het bestuur der Oranje Vereeniging en het bestuur van de Wilhelmina Vereeniging, over een eventueele samenwerking met de a.s. feesten. In principe is tot volledige samen werking besloten, echter voor dit jaar bleek het helaas onmogelijk, aangezien de O.V. haar plannen reeds volledig had uitgewerkt. In de komende jaren zal echter tijdig con tact met elkaar worden gezocht. Door een misverstand van den chauf feur van den autobus, zijn gisteren niet alle couranten bezorgd kunnen worden. Wij ho pen, dat dit niet meer zal voorkomen. Geboren Barbara J„ d. van L. Dorst en J. J. Goedegebuure. KATWIJK AAN ZEE. De groote motorbrandspuit was, zooals vele collega's, door onze beschermers naar Duitschland 'gebracht. Het is gelukt dezen prachtigen motor terug te vinden en binnen- kort kan onze brandweer zich weer verheu gen in het bezit van deze prachtige spuiit. Wij vernamen, dat zij reeds in Nederland vertoeft, ergens in het Oosten van het land. Er moeten echter enkele kleine herstellin gen plaats vinden. Heden was het Jeugdhuis voor 't eerst geopend als leeszaal voor de badgasten en vele tijdschriften lagen er ter lezing. Des avonds tusschen 7 en 9 uur is bovendien ge legenheid in zaal 5 om gebruik te maken van de boeken uit de uitgebreide bibliotheek. Zaterdag hoopt de muziekvereeniging U.N.I. een rondgang door het dorp te ma ken. De bedoeling is een collecte te houden om nieuwe instrumenten aan tg schaffen. LISSE. Wij vernemen, dat a.s. Zaterdag een wedstrijd zal worden gehouden in het be palen van de soortnamen der bloemen, die op Vrijdag 9 Aug. a.s. in het gebouw van den R.-K. Volksbond tentoongesteld zullen worden. Ook betreft deze wedstrijd de ten toongestelde bolgewassen. Onze plaatsgenoot J. Elfering is ge slaagd voor het examen Boekhouden M.O. Van de Ned. Herv. Ulo-school zijn ge slaagd de volgende candddaten: Betsy Boot, Hein Marseille, Jo van Waveren, Kees van Klaveren, Siem de Zee, Leny Bakker, David de Jonge en Jaap Eisenga. NOORDWIJK. Zij, wier stamkaartnummer eindigt op een 8. kunnen een schoenenbon afhalen op Donderdag 1 Augustus vjn. van 912 de •letters A t/m. L en n.m. van 24 de letters M t/m. Z. Onze plaatsgenoot C. Zoet is te Rotter dam geslaagd voor het examen hoofdacte afd. B. SASSENHEIM. De heer W. J. de Tombe, onderwijzer aan de afd. Ulo der „De Visserschool" voor Ghr. Mulo is geslaagd voor de akte Boek houden M.O. K XII. Op 25 dezer werden in het zwembad examens voor zwemdiploma's 'afgenomen door de Rijksinspectie voor Lichamelijke Opvoeding. Van de leerlingen der afd. Ulo van de „De Visserschool" voor Ohr. Mulo zijn geslaagd voor diploma A. en B: Johanna Kozijn, Willy van Klaveren, Gerda Schaap, Vera van Schalkwijk en Jan van Hoorn; voor diploma B: Riet v. d. Kwaak en Truus v. Teylingen; voor diipl. A.: Leny Beerhorst, Geertje Brouwer, Corry v. d. Kwaak, Lies v. Leeuwen, Henk de Bruin, Ohiel Buys, Adri v. d. Hulle, Jaap Kuiper, Jaap v. Leeu wen, Henny Möhlmann, Piet Oudshoom, Dick v. Tol, Wietse Wilbrink. Deze leerlingen wer den opgeleid door den heer S. F. Luth, vak onderwijzer voor lich. oef. aan genoemde school. Zondag werd brand ontdekt in de vuil nisbelt. Hoewel het direct niet gevaarlijk was, werd toch de vlammenzee in het oog gehouden. Een partij oude teervaten waren gretig voedsel voor het vuur en des avonds was dit een sprookjesachtig gezicht. Maan dagmorgen oordeelde de brandweer ingrijpen noodzakelijk en met alle kracht werd de brand bestreden, zoodat spoedig de vuurzee was gebluscht. Zondagmorgen is ingebroken bij de familie G. Westerbeek. De ongenoode bezoe kers hebben zich toegang weten te verschaf fen doordat de bewoners naar de kerk wa ren. Eenig geld werd vermist. Dit is reeds de derde inbraak binnen, enkele weken in onze gemeente en steeds als de bewoners naar de kerk zijn. De politie is ijverig bezig de dader(s) op te sporen. De collecte t.b.c.-bestrijding D.E.L. heeft f25.340 opgebracht. De heer M C. Duim is na een ernstige ziekte van enkele weken in het Academisch ziekenhuis te Leiden, waar hij werd ver pleegd, overleden. Hij diende de Ger. Kerk in het ambt van ouderling en voorheen als diaken. Ook was hij jarenlang bestuurslid van de schoolvereeniging „De School met den Bijbel." Met de fusie van bovenge noemde vereeniging met de De Visserschool is hij door de'samenstelling van het bestuur afgetreden, doch enkele jaren geleden werd hij opnieuw tot bestuurslid gekozen. Onze plaats ge noo ten E. Ciggaar en J. Potman zijn in Leiden geslaagd als hulp in de huishouding. Voor het diploma machineschrijven zijn geslaagd Annie Bons, Dickie Breedijk, Leny Cig gaar, Adry den Hartog, Eddy Koning, Nellie Kool, Magda Oostenrijk, Ada Oudshoorn, Gerda Smit, Kees Batenburg, Co v. d. Bent, Marinus Hoekstra, Kees den Hartog, Leen v. d. Kwaak, Herman Natzijl, Jac. v. d. Niet, Jan van Nieuwkoop, Kees Parlevliet, Wim Philippo, Tom v. d. Vliet. Afgewezen: Twee candidaten. WOUBRUGGE. De installatie van den nieuwen burge meester, den heer J. C. van Wageningen van 's-Gravenhage, vindt plaats Zaterdagmid dag a.s., 3.30 uur in een bijzondere vergade ring van den noodgemeenteraad. De burgemeester en zijn familie worden aan de grens der gemeente Hoogmade af gehaald en in optocht, waaraan ook de Rij- vereeniging medewerkt, gaat het naar het Gemeentehuis. Na afloop van de raadsver gadering zal er een receptie worden gehou den, waar iedereen met burgemeester van Wageningen kan kennis maken. Het ligt in de bedoeling 's avonds een dé filé te houden van de plaatselijke vereeni- gingen en' wij wekken alle verenigingsbe sturen op hieraan medewerking te verleenen. Sport en Wedstrijden SPORT EëN WEDSTRIJDEN. 3e Klasse K.N.V.B. (Z.M.C.). Zooals wij reeds eerder meldden, was men in de kringen der Zaterdagmiddagsport druk doende voor de invoering van een 3e klasse K.N.V.B. (Zaterdagmiddagcompetitie). De indeeling is nu bekend geworden en luidt als volgt: C.S.V.D. (Delft), Excelsior P. (Pernis), J.A.C. (Den Haag), Oranje-Wit (Dordrecht), Quick Boys (Katwijk a. Zee), Rijnsb. Boys (Rijnsburg), V.V.G.Z. (Zwijn- drecht) en Zwaluwen Vooruit (Vlaardin- gen). De indeeling van de 4e klasse is nog niet bekend. KORFBAL. Donderdag 1 Augustus zal er in de Leid sche Hout een korfbalwedstrijd worden ge speeld tusschen twee Leidsche twaalftallen, bedoeld als demonstratie voor onze gasten uit Oxford. De wedstrijd zal aanvangen om T-uur. Na het groote succes van de Nederland- sche keurploegen, welke juist uit Engeland zijn teruggekeerd, zal ook hier in Leiden getoond moeten worden dat wij over goede korfballers beschikken. Naar wij vernamen, bestaan er ook in Engeland plannen om te komen tot oprich ting van een Korfbalbond. Het is dan ook de taak van de Leidsche korfballers, te zor gen dat de gasten uit Oxford een goeden indruk van het korfbalspel krijgen, opdat ook daar het spel met den meest mogelijken spoed zal worden ingevoerd. l.c.k.c. „Pernix". Bij deti gisteren gespeeld en wedstrijd Fluks I (Noordwijk)Pernix II maakte de storm het helaas onmogelijk, dat behoorlijk spel werd vertoond. Veel doelpunten wer den dan ook niet gemaakt. Door 1 doelpunt voor en na de rust wist Pernix II dezen vriendschappelijken wedstrijd met 2-M) te winnen. waterpolo. de zijl i—forel i (3—3). De Zijl heeft er in dezen wedstrijd alles op gezet om revanche te nemen op de gele den nederlaag in den uitwedstrijd tegen JTorel. Wel nam zij een 20 voorsprong, uit een strafworp en een boogbal van a. v. Eg mond, maar toen De Zijl even met 6 man speelde wist de linksvoor er 21 van te ma ken. De strijd was spannend, maar tamelijk forsdh. Na het draaien wist v. Egmond na een Forel-overwicht den stand op 31 te brengen, maar nu kwam Forel verwoed op zetten. Na keurig doorzwemmen passeerde de linksvoor van Forel keeper Kruit (32) en toen v. Weizen het water uit moest benutte Forel de strafworp en het was 33. De thuisclub wist zich daarna nog door K. Prevoo en v. Egmond kansen te scheppen, doch in den stand kwam geen verandering de zijl 2r.z.c. 3 (4—1). De strijd ging aanvankelijk gelijk op met kansen voor beide partijen. Door Lepelaar wist de thuisclub een '20 voorsprong te ne men, maar als dan keeper Kruit in den ver keerden hoek van het doel ligt, weet de rechtsvoor der Rotterdamm?rs hiervan te profiteeren en den stand nog voor de rust op 21 te brengen. Na het draaien krijgt de thuisclub den wind mee. De Rotterdammers schieten tegen de bovenlat en dan is 't H. de Tombe, die met 2 doelpunten den strijd in het voordeel dier thuisclub beslist. Wél viel RZC nog fél aan, maar nu is doelman Kruit in goede vorm. Zelfs speelden de Leid en a ars even met 6 man, maar hiervan kan RZC niet profiteeren. Met de Zijl in den aanval klinkt het eindsignaal. Het Leidsche zevental .speelt morgen avond in „De Zijl" een oefenwedstrijd tegen R.Z.C. I uit Rotterdam en is als volgt samen gesteld: doel: Draat (de Zijl); achter: v. d. Reyden (LZC), v. Weizen (de Zijl) en El- singa (LZC) of Groen (Poelmeer); voor; J. Blansjaar (de Zijl), Lut (LZC) en Teegelaar (LZC). Morgenavond komt ook de „Rest van Lei den" tegen .Poelmeer" in het water en wel in de volgende opstelling: doel: de la Court (LZC); achter: Koppenol (LWV). Ouwerkerk (LZC) en H. Blansjaar (de Zijl); voor: de Reede (LZC). v. Egmond (de Zijl) en Prevoo (de Zijl). Tevens zal er Donderdag in De Zijl een wedstrijd (waterpolo) worden gespeeld tus schen R.Z.C. I en het Leidsoh Proefzeven- tal. Na afloop zal dan het officieele zeven tal voor den wedstrijd tegen Oxford worden samengesteld. WANDELSPORT. „L.W.S.V." te Nijmegen. Onder de ruim 4000 deelnemers van de BON 10 VOOR SCHOENREPARATIES. Bon 10 der lederkaart is aangewezen voor het doen repareeren van schoenen met leder zolen-materiaal. PETROLEUM VOOR KOOKDOELEINDEN EN VERLICHTING. Voor Aug. kan men op bon 45 t/m. 48 van de kaart UA 510 vier liter petroleum koopen, op bon 45 en 47 van kaart UB 510 vier liter, op bon 72 van kaart UC 510 vier liter en op bon 127 van kaart UD vier liter. Vierdaagsche te Nijmegen bevonden zich ook 4 leden van de Wandelsportver. L.W.S.V. en wel 3 heeren en 1 dame. Ze hebben dezen marsch in goede conditie volbracht. Hulde aan deze wandelaars, in het bijzonder mej. Zwart, die aan dezen marsch voor den eersten keer deelnam. schaken. Tournooi om wereldtitel tlians definitief te Noordwijk 6 inplaats van 10 deelnemers. Naar de Nieuwe Leidsche Crt van welingelichte zijde verneemt, is de FJ.F.E. in Winterthur iZwitseiiand) cp 25 Juli ld. bijeen geweest. Daar is o.m. het tournooi besproken, dat een nieuwe wereldkampioen zal moeten opleveren. Naast Noordwijk maakten ook San Francisco en Buenos Aires aanspraken om als gastvrouwe op te treden. Door toedoen van de Noordwijksche Schaak club „Daniël Noteboom" en wel in 't bij zonder door den energieken voorzitter van deze club, den heer A. Leenheer, die de K.NB.B. in staat stelde f 10.000 garantie te Storten, heeft de F.I.F.E. in Winterthur de finitief besloten, het tournooi in Noordwijk te doen plaats hebben. Dit tournooi zal in Juni 1947 gehouden worden; op welke dagen is nog niet bekend. Wel kunnen wij berichten, dat de mede- deelingen in enkele bladen over de deel nemers, uit de lucht gegrepen zijn. Definitief ;S. dat Res.nev-Ky i - Staten), Fine (V. S.), Keres (Estland), Botwinnik (Rusland) en Euwe (Nederland) tot de deel nemers zullen behooren en dat de 6e deel nemer nr 1 van het tournooi in Groningen zal zijn. Het blijkt dat het Nederlandsche voorstel, dat door dr M. Euwe in Winterthur ter tafel is gebracht en dat 10 deelnemers voorstelde, is verworpen en het Engelsche voorstel is aangenomen. De deelnemers zullen nu viermaal tegen elkaar uitkomen, nJ. tweemaal met wit en tweemaal met zwart, zoodat het tournooi minstens 28 dagen zal duren. Nadere bijzon derheden volgen nog. IJMUIDEN, 30 Juli. De stoomtreilers be- somden heden f32.301; Zweedsche kottera G. 396 f 5867, Kustvisschers IJm. 210 f 3646, ZE 21 f 535, Kw 4 f 819. Aangevoerd werden 1800 kg visch. Prijzen per kg: Tarbot 1 f 1.64 tot f 1.56; prijzen per 50 kg: Tarbot 2 f5648, tarbot 3 f 4948, tarbot 4 f 30, weiting f 14, groote schol f 3327, middelschol f 3426, kleine m. schol f 3432, schol III f 16, rog f75, groote schelvisch f27, poontjes f-7.50, kab. I f 17—16, II f 15—12, III f 11.50—11. Prij zen per 125 kg kabeljauw f 5453. Binnenge kropen van de haringvisscherij Kw 79 met 512 kantjes haring, Kw 18 met 28 last, Kw 140 met 40 last en de Kw 2 met 40 lart. Amsterdamseh Beursoverzicht Het publiek vertoonde gisteren weinig in teresse. Voor Koninklijken werd begin beurs een koers geadviseerd van 380 375, waarbij de claim werd getaxeerd op f 770; in deze adviesprijzen kwamen onder beurstijd vrij wel geen veranderingen^ en tenslotte werden Koninklijken 380 genoteerd terwijl de claims werden afgedaan tegen f 760. De markt was verder onregelmatig. De bankaandeelen waren zoo goed als onveran derd; Incassobank werden iets lager geno teerd, maar certificaten Twentsche Bank daarentegen iets hooger. Unilevers waren vast en eenige punten hooger; Aku's daar entegen moesten zich opnieuw een verlies van eenige punten getroosten;; Van Belkel en Calvé werden iets hooger genoteerd. De scheepvaartafdeeling was stil. Evenals de laatste dagen bestond voor de cultuuraandeelen bijna geen belangstelling. H.V.A.'s waren nauwelijks gewijzigd; in de rubriek der mijnwaarden konden Billiton zich een tiental punten verbeteren. De beloggirigsmarkt was kalm, nauwelijiks prijshoudend. De 3% Staatsleeniaigen 1941, 1942, 1943 waren een fractie lager. Waar bevinden zich onze zeeschepen? Vliestroom, 29 v. Reyckjavik te Londen; Olwe, 27 v. Grangemouth te Kopenhagen; van Gelder, 27 v. Methil op Tyne; Eem- stroom, 27 v. R'dam te Bristol; Noesaniwi, 27 v. New-York te San Francisco; Paula, 27 v. Penang te Singapore; Maaskerk, 26 van Acra n. Lome; Prins Maurits, 26 v. Quebec n. Antwerpen; Tiberius, 28 v. Maracaibo te New-York; Leerdam, 27 v. New-York n. Rot terdam; Dido, 28 v. Guayaquil n. Cristobal; Plato, 28 v. Christobal te Laguaira; Tawali, 21 te Loo Angeles; Kuwi, 27 v. Lissabon te R'dam; Vermeer, 28 v. Cristobal te Curagao; Helder, 27 te Funchall v. A'dam n. West-In- dië; Socrates, 28 te Rio de Janeiro; Nero, 26 te Cristobal; Venus, 29 te Barry; Stuyvesant, 28 v. Barbados n. Laguaira; Deo Duce, 29 v. Aarhuus n. Odessa; Gruno, 29 te A'dam; Kei- bergen, v. Genua n. Sfax; Zijpenberg, 29 v. Port Soedan; Duiveland, 29 te Swansea; Lek haven, 28 te Santos: Borelli, 29 v. Kopenha gen n. Nijkoping; Keizersgracht, 28 v. Opor to te Lissabon: Dordrecht, 26 te Philadel phia; Leerdam, 28 te New-York; Noordam, 29 te New-York; Sibajak, 29 v. Southampton (uitr.): Gov. Flinck, pass. 29 Quessant; Lim burg, 28 v. Calcutta; Frans van Mieris, 29 v. Antwerpen. 30 pass. Vlissingen; Klipfontein, 29 v. Port Said; Kota Gede, 30 te R'dam; van Ruysdael. 29 v. R'dam n. Cuxhaven; Indra- poera, 28 v. Colombo; Katwijk, op de Elbe geankerd, wegens slecht weer; Prinses Mar griet, 29 v. Bristol te Liverpool; Albert Cuyp, 1 v. Casablanca te Vlissingen verw. Wat de Radio morgen brengt Programma voor Hilversum I (301 M.) KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Gymn.; 8.00 Nieuws; 8.20 Gram.; NCRV: 10.15 Morgendienst. KRO; 11.00 Ziekenbezoek; 12.03 Gram.: 12.30 Vau deville-orkest; 13.00 Nieuws; 13.15 Klaas van Beeck. NCRV: 14.00 Cinderella; 14 10 Voor de vrouw; 15.10 Residentie-orkest (Mozart); 16.00 Bijbellezing; 16.45 Orgel; 17.15 Piano; 17.45 Koor; 18.15 Viool; 19.00 Nieuws; 19.15 Gra-m.; 20.00 Nieuws; 20.08 Vrij en Blij; 20.50 Mr. Mas Slamet; 21.30 Bel Canto; 22.00 Nieuws; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Trio; 23.30 London's Philh. Orkest (Bizet); 24.00 Sluiting. Programma voor Hilversum n (415 M.) AVRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Gymn.; 8.00 Nieuws; 8.45 Piano; 9.15 Morgenwijding; 9.50 Ar beidsvitaminen; 10.35 Orgel;. 11.25 Zang en piano; 12.00 Piano; 12.35 Metropole-orkest; 13.00 Nieuws; 14.00 Voordracht; 14.20 Viool en piano; 15.20 Confetti; 16.15 De camera loopt; 17.30 Baokhaus; 18.00 Nieuws; 18.15 Renova-septet; 18.45 Sport; 19.15 Roode Kruis; 19.30 Gabaret; 20.00 Nieuws; 20J5 Promenade-orkest; 21.15 Hoorspel; 21.45 Musette; 22.30 Sky master ;s 23.00 Nieuws 23J5 Gram.; 24.00 Sluiting.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 3