Kloeke houding van Ged. Staten jegens Seyss Sympathieke houding van R.K. Gedeputeerden MBUWE LEIDSCnE COURANT WOENSDAG Ï1 JULI 19« Van 1200 krankzinnigen werd niets meer gehoord ((Van onzen Parlementsredacteur), Pe Prov. Staten van Zuid-Holland hebben gisteren hun zomerzitting gehouden. In één .dag kant en klaar. Wapen en naam. De heer VAN ASCH VAN WIJCK (A.R.) hièlp Gedeputeerde Staten aan een betere omschrijving in wapenkundigen zin bij de aanvraag tot bevestiging in het gebruik van het Prov. Wapen. Met de suggestie om ook schildhouders aan dit wapen aan te bren gen, zal rekening gehouden worden. Dit succesje werd gevolgd door een ander. Ge- dep. Staten hadden besloten voortaan te schrijven Zuidholland in plaats van Zuid- Holland. Binnenkort zullen de aardrijkskun digen, wat schrijfwijze betreft, officieel worden vastgesteld. Wacht daar liever op, ried de heer VAN ASCH v. WUCK, ook omdat in de samenvoeging in den naam onzer provincie toch Holland het dominee- rende begrip is. Met hulp van de heeren DEERING, v. PRAAG en DONKER werden Gedep. na heel wat moeite er toe gebracht om aan hun in Juni genomen besluit voor- loopig geen verdere uitvoering te geven. Voor overstrooming behoed. Het verslag omtrent voorzieningen in be zettingstijd gaf den heeren v. d. WEYDEN <(Kath.), DONKER (P.v.d.A.) en v. BAREN (A.R.) gelegenheid om aan Ged. Staten, de betrokken diensten en ambtenaren hulde en dank te brengen voor hetgeen ze, onder de oogen van den vijand, hebben gedaan om onze zeer kwetsbare provincie voor den ondergang door de vele inundaties te be hoeden. De Staten onderstreepten deze woorden met applaus. Gedeputeerde BOL- SIUS was daarvoor erkentelijk en bracht den dank mede over op de afgetreden Ge deputeerden Heunkels en De Bruin. Dui delijk .werd hier, welke onverwelkbare ver diensten Gedeputeerden zich hebben ver worven door Zuid-Holland niet prijs te ge ven aan een N.S.B.-bewindsman. Sommigen critici moge deze discussie tot nadenken en zelfinkeer stemmen. Nood van de krankzinnigenzorg. Naar aanleiding van beschouwingen van den heer KRANENBURG (C.H.) spraken Gedeputeerden uit, dat zij al het mogelijke zullen doen om het Centraal Bureau voor de Statistiek zoo spoedig mogelijk te doen verdwijnen uit de Ned. Herv. inrichtingen voor zenuw- en geesteszieken te Leidschen- dam. Enorme belangen voor de krankzin nigenverpleging staan hier op het spel. De verslagen over de krankzinnigen- en zwakzinnigengestichten gaven den heer VAN BAREN aanleiding tot beschouwingen, die deden zien wat aan deze patiënten door den misdadigen bezetter aan gruwelen is Hitiers satellieten ontvangen de rekening (Vervolg van pag. 1.) Roemenië. Grenzen van 1 Januari 1941, alleen de Hon- gaarsch-Roemeensche grens, die van 1 Jan 1938. De grens met de Sowj et-Unie is die volgens het verdrag van 1940 en het Rus- sisch-Tsjechoslovaaksche verdrag van 1945 Leger: 120.000 man. Luchtmacht: naar verhouding van het leger, doch geen bommenwerpers. Vreemde troepen worden 90 dagen na het van kracht worden van het verdrag uit Roe menië teruggetrokken. Herstelbetalingen: 300 millioen dollar over een periode van acht jaar. Betaling met ma chines en producten. Bulgarije. Grenzen van 1 Januari 1941. Leger hoogstens 55.000 man. Luchtmacht naar rato, doch geen bommen werpers. Herstelbetalingen: bedrag nog niet vastge steld. Hongarije. Grenzen met Oostenrijk en Joegoslavië, die van 1 Januari 1938. Leger hoogstens 60.000 man, geen bommen werpers. Herstelbetalingen 300 millioen dollar/ waar van twee-derde voor de Sowj^-Unie. Beta ling met producten. De V S. behouden zich het recht voor deze kwestie ter conferentie ter sprake te brengen. Finland. Grenzen van 1 Januari 1941, behalve Pet- samo, dat aan de Sowjet-Unie komt. De Sow- jet-Unie doet afstand van pachtrecht op Hangö, doch krijgt het pachtrecht op Pork- kala tegen vergoeding van 5 millioen Fin- scbe marken. Demilitarisatie van de Aalands- eilanden. Leger 34.000 man, vloot en luchtmacht naar rato, doch geen bommenwerpers. Herstelbetalingen: 300 millioen dollar. Be taling met producten. In alle verdragen zal worden vastgelegd dat de betrokken landen hun burgers gelij kelijk behandelen, discriminatie op grond van ras, sexe, taal of godsdienst uitsluiten en de vrijheden van pers. eeredienst, politieke meening en openbare vergadering garandee ren, alsmede het genot der rechten van den mensch. Italianen wanhopig. Een woordvoerder van de Italiaansche de legatie deelde Dinsdag aan Associated Press mede, dat „zij wanhopig" zijn door de voor waarden van het ontwerp-vredesverdrag voor Italië. Hij noemde in het bijzonder de economi sche clausules van het verdrag. Hij zei: „Het verdrag legt „zware la"* op aan een land met een schier geruïneerde economie." „Het beteekent vrijwel de economische li quidatie van Italië. Wij zijn wanhopig. Het is waarschijnlijk, dat de twee memoranda die aan de conferentie van ministers van Buitenlandsche Zaken zijn gezonden, niet eens in overweging zijn genomen." „De voorwaarden zijn hard, harder dan wij verwachtten Ik deel ten volle de ontsteltenis van het Italiaansche volk," aldus verklaarde De Gasperi, de Italiaansche premier, in een telefoongesprek met Pietro Nenni, die de Italiaansche belangen in Parijs behartigt. pleegd. Van 1200 patiënten van Jiet Apel- doomsche Bosch" en hun verplegers, die werden weggevoerd, is nimmermeer iets vernomen. De razzia's hebben vele Jood- sche patiënten doen verdwijnen. Voor mil- lioenen aan materiale schade is aangericht. O.a. te Wolfhezen en „Bloemendaal". De inrichtingen worstelen thans met een tekort van 32 pet aan vrouwelijk gediplomeerd personeel. Deze verpleging wordt bedreigd met den uitersten nood. Om de belangstel ling daarvoor op te wekken, werd deze ont roerende schildering gegeven. Gedeputeerde BOLSIUS kon zich daarbij aansluiten en dankte besturen en personeel der inrichtingen voor het ontzaglijke werk, dat zij met groote opofferingen voor deze groep zwaar getroffen verpleegden in den loop der jaren hebben gedaan. Niet terug naar één merk sigaretten Het bericht in een der bladen, dat wtj ons binnenkort weer met een eenheidssiga ret. merk „Superbe" te vreden moeten stel len, is niet juist, naar men de Nieuwe Leidsche Crt. van bevoegde zijde ver zekert. Er is wel een sigarettenmerk „Su perbe" op de markt, maar dit is een merk, als zooveel andere merken en er is geen sprake van, dat dit het monopolie zal ver krijgen. OPLEIDING VOOR SIGARENMAKER AAN EEN AMBACHTSSCHOOL. Daar een gedeelte der sdgarenindustrie ma chinaal geworden is, zal de Ambachtsschool te Kampen, m.i.v. 1 Oct. a.s een leergang voor sigarenmaker instellen De cursus om vat dan ook naast het practische gedeelte, onderwijs in de werking der machines TEGEN-BE EXCESSEN OP DE DANSVOEREN. De minister van Onderwijs wil een van overheidswege erkend diploma voor het dansonderricht invoeren teneinde de ontaar ding op dit gebied tegen te gaan. Byrnes op de bres voor de kleine staten (Vervolg van pag. 1.) Byrnes wil openbaarheid. Vervolgens heeft Byrnes de journalisten op zijn hand gekregen door voor te stellen de vergaderingen van deze commissie open-baar te doen zijn. Dit voonstel werd aanvaard. Andere beslissingen zijn echter niet meer genomen. Men verwacht, dat deze commissie, die haar voorstellen aan de plenaire conferentie zal voorleggen, de souvereiniteit van de klein»? landen sterk zal bepleiten, welke tot nu toe wel vaak in het gedrang gekomen is. In den middag werd in de groote verga dering begonnen met de algemeene beschou wingen, waarbij Molotof ontbrak. Byrnes pleitte voor o?n goodwill onder de volkeren, die door goodwill zal worden beantwoord en hij stelde zich verder op het standpunt, dat de kleine staten op deze conferentie meer te zeggen zullen hebben dan to 1919, en dat leder die meehielp om den oorlog te winnen, ook den vrede zal Sluiten. „Ik hoor een kind huilen". Attlee hield een gevoelige speech, doch on derkende de moeilijkheden van de vrede stichters niet. Hij herinnerde aan een tee- kening, waarbij een staatsman van het Ver drag van Versailles zeide: „Ik hoor een kind huilen", en de achtergrond van deze teeke- ning wetd gevormd door een baby: 1939. Ik hoop, zoo zeide Attlee, dat dit kind, dat in den tweeden wereldoorlog huilde, niet meer schreien zal. De zitting werd besloten door het vijfde lid van die Groote Vier, dr. Wang Sji-Tsjieh den Ohineeschen minister van Buitenland sche Zaken, die zeide, dat China het langst van al in den oorlog is geweest en de eend ge was, die de wapens tegen de As ^mogend heden ophief. Hij onderstreepte, dat die over winnaars zich strikt zullen houden aan het geen zij op verschillende conferenties nog gedurende den oorlog hebben beloofd. D? gedelegeerden hoorden deze beschou wingen in alle warmte aan. Slechts de Chi- neesche afgevaardigden waren daarop inge steld1: zij hadden waaiers meegebracht. Kerk en Schpol Optreden van P. v. d. A. stelde hen zeer teleur Nadat de Katholieke gekozenen al twee maal hadden bedankt voor hun benoeming tot lid van Ged. Staten van Noord-Holland,, had vanmorgen opnieuw een verkiezing plaats ter voorziening in de beide vacatures. Van de 72 stemmen werden de eerste maal uitgebracht 54 op mr dr Witteman, 17 op den heer H. Brandt en 1 blanco; bij de twee de stemming 53 op den heer L. Bouwman, 17 op dr Sajet en 2 blanco. Opnieuw waren dus de twee Katholieken gekozen en ditmaal aanvaardden zij deze keuze. Het college telt dus nu 3 leden van de P. v. d. A.. 2 van de KVP en 1 communist. De heer Koejemans had voor de stemming verklaard, dat de communistische fractie niet zou stemmen op de Katholieken, maar op de P. v. d. A. De heer Bouwman heeft een uitvoerige ver klaring afgelegd ter toelichting van het feit, dat mr' Witteman en hij thahs hun benoe ming wel aannamen. Bij de eerste gedachtenwisseling met de P. v. d. A., aldus spr., stelden wij ons aan stonds op het standpunt, dat het college (evenals voor den oorlog) zou moeten be staan uit 3 P.v.d.A., 2 K.V.P. en 1 lid van de Chr. fractie. Tegen opneming van commu nisten hadden wjj ernstige bezwaren, voort spruitend uit de onoverbrugbare kloof tus- Ergerlijk optreden van militairen te Rockanje In de maanden Juni Juli is het her haaldelijk voorgekomen, dat de militairen uit de kampen Beatrix en Prins Bernhardt te Rockanje, des nachts schietoefeningen hielden in het drukste gedeelte van dit badplaatsje. Door onoordeelkundig aange brachte explosieven werden tevens ruiten vernield en vond scherfinslag plaats bij een groep kinderen. Door het roekeloos op el kaar vuren met sten-guns en geweren heeft één doodelijk ongeval plaats gevonden, ter wijl de Vogelwet in het Natuurreservaat herhaaldelijk geschonden werd. De jeugdige kampcommandant van kamp Beatrix heeft bovendien, toen hij wegens strooperij ge verbaliseerd werd, den veldwachter van zijn vrijheid beroofd. 't Kamerlid v. d. Goes van Naters (P. v. d. A.) heeft den minister maatregelen ver zocht. schen hun beginselen en de onze. Toen de P.v.d.A. niet wilde weten van een college zonder communist, verklaarden wij, daarin alleen zitting te zullen nemen als naast den communist ook aan Iemand van de Chr. groepen een plaats werd ingeruimd. Op voor ons onbegrijpelijke gronden maakte evenwel de P.v.d.A. bezwaar tegen opneming van een lid der Chr. partijen. Tot tweemaal toe heb ben wij toen door te bedanken te kennen gegeven, dat wij aan een ons willekeurig voorkomende partijen-combinatie niet wenschten deel te nemen. Om op andere wijze de door ons gewenschte veelzijdige sa menstelling van 't college te bereiken, heb ben wij daarna een van de ons toegedachte zetels ter beschikking willen stellen van den Chr. candidaat, doch de Chr.^fractie deelde ons mede, dat zij verder afzag van de ver kiezing van haar candidaat. In die omstan digheden meenen wij thans de benoeming te moeten aanvaarden, om de veelzijdigheid nog zooveel mogelijk tot. haar recht te doen komen. Spr. uitte echter de groote teleur stelling der Kath. fractie over dit verloop van zaken en de houding der P.v.d.A. Voor de grap aan de noodrem getrokken Bijna 200 van zulke gevallen in één jaar Dat het aantal overtreders ook to het rayon der Ned. Spoorwegen legio is, getui gen de 3892 bekeuringep, die in 1945 op de stations en in de treinen werden opgeloo- pen. Ruim 180 „grappenbakers* konden niet van de noodrem afblijven, bijna 3600 roo- kers staken him sigaret, sigaar of pijp in de verkeerde coupé op, terwijl 395 laatko mers ih een rijdenden trein trafchtten te springen. Bovendien werden 489 overtre dingen van verschillenden aard gepleegd. OFFICIEELE BERICHTEN Aan G M. G. v. Lanschot van de Ned. ambassade te Parijs is de pers. titel van ambassadesecretaris verleend. Tot plv van den Rijksadvocaat te A'dam is benoemd mr E. J. Korthals Alt es id. te Den Bosch mr E. F-. O M. van Zinnicq Eer gm anti Jhr D. C Röell, hoofddir. vh. Rijks museum te A'dam, is benoemd in de com missie tot onderzoek en voorlichting betref fende den staat van het uitwendige van het Kon. Paleis te A'dam. Brammetje Flapoor en z'n vrienden ooor g th rotman 77. De steen, die Brammetje zo plotseling In de zak wierp, was echter zo zwaar, dat de schilder, die maar op zo'n klein klap stoeltje zonder leuning zat, pardoes achter over viel en holderdebolder langs de helling naar beneden rolde Bovendien schopte hij onder 't vallen zijn schilderij, dat al bijna af was en zo mooi, dat je gewoonweg niet zien kon wait bet voorstelde, de lucht inl 78. Als een bal rolde de arme schilder naar beneden, en het schilderij rolde m?e. Nu eens kreeg het schone kunstwerk een schop, dan weer rolde de schilder er over heen, zodat weldra de flarden er bij hingen. En tot overmaat van smart zagen Bram, Tom en Meneliik, die verschrikt toekeken, dat onder aan de heuvel een diepe beek stroomde I Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Acquoy (Gld.) cand. J. F. v. Harreveld te Wassenaar; te Klaaswaal (toez.) C. J. v. d. Broek te Dussen; te Oude Tonge J. C. Stelwagen te Giessendam-Neder Hardinxveld. Aangenomen: naar Alkmaar (vac. .J D. Kleine) N. den Oudsten te Asperen; naar Ede (vac. H. A. Leenmans) G. M. van Dieren te Hei- en Boeicop, die bedankte voor Bruchem-Kerkwijk; naar Eindhoven (7e pred.pl.) J. H. Smit Sibmga te Dordrecht; naar St Johannesga (toez.) E. J. Loor te Losdorp, die bedankte voor Oldeboom (toez.). Bedankt voor Bodegraven (2e pTed. pi., toez.) A. P. v. d. Kooij te Aalst bij Zalt- bommel; voor Coevorden-D. ter Steege te Zevenhuizen (Z.H.). Geref. Kerken Drietal, te Den Helder (vac. F. Tol lenaar), H. Kakes te Bedum, E. Na wijn te Bergum en G. Tom te Westzaan. Beroepen te Zoutkamp cand. W. v. d. Linden te Bilthoven. Bedankt: voor Fijnaart A. Keyser te Nieuwerkerk a. d. IJssel; voor R'dam-Delfs- haven, F. E. Hoekstra te Sassenheim. Geréf. Kerken art. 31 K.O. Beroepen: te Zuidbroek, cand. H. C. Overeem te Kampen. Aangenomen: naar Uithuizen cand. C P Plooy te Hilversum, die bedankte voor Bussum, Delfzijl, Niezijl-Kommerzijl Olde- hove, Terneuzen en Vleuten-De Meern. Chr. Geref. Kerk Beroepen: te Midwolda (Old.) cand. C. v. d. Weele te Apeldoorn. Herst. Evang. Luth. Kerk Beroepen: te Den Helder (vac. W. J. F. Meinen) H J. Oldemans te Zwolle. PERSONALIA In den ouderdom van 79 jaar is te Zeist overleden ds W. v. d. Brink, in leven em.- pred. van de Prot. Gemeente op Curacao. DIACONALE CONFERENTIE DER GEREF. KERKEN (ART. 31 K.O.) Door vertegenwoordigers van 111 diaco nieën werd gister te Zwolle de diaconale con ferentie der Geref. Kerken (art. 31 K.O.) bijgewoond. De voorzitter, J. H Veenkamp van Amersfoort, verwelkomde de afgevaar digden van de Geref en Chr. Geref. Kerken en betreurde de mislukte poging, om de diaconale conferenties der Geref. kerkgroe- pen gecombineerd te gouden. Tot adviseurs werden benoemd prof. C. Veenhof, ds De Goede en ds G. Koenekoop. Een voorstel van Den Haag-Oost en West, om de confe rentie eens per 3 jaar te houden, werd afge wezen en besloten eerf jaaxlijksche vergade ring te houden. In de middagvergadering refereerde ds D Vreugdenhil over het diaco naat en de geestelijke verzorging der ge meente. Het woord „diaconia" houdt een apostolische roeping in en wijst heen naar het dienen der tafelen en het bedienen van het Woord. Er moet nauw contact zijn tuo- schen ouderling en diaken. Het slotwoord werd gesproken door prof. dr K. Schilder, die samenwerking met sociale instanties alleen mogelijk achtte in den vorm van over leg, meer met. prop. Prins, idem ACADEMISCHE JSXAMENS. DELFT, 30 Juli. Geslaagd voor werktuigk. ir P. G. Norg, Stedum; G. Culen^org; T. F. Plantinga, Utrecht; vliegtuigbouwk ir F. E. Douwes Dekker, Poerwokerto; idem eleotrotechn. ir J. W. Bots, Tilburg; J. P. van Hen ten, Zutphen; idem natuurk. ir A. K. van der Vegt, Utrecht voor tog. ex. werktuigk. ir T. Bo- gerd, Leerdam; F. M. Franken, Malang; C. J. H. Drewes.^Soerabaja en P. M de Graaf, R'dam. EXAMEN ENGELSCH M.O.rA. UTRECHT, 31 Juli. Geslaagd voor Engelsch MO-A: de dames A C A de Boer, R'dam; M G Dickinson, Den Haag; Th Warffemius, Delft J C M Bosmans, Den Bosch; N van Dijk, R'dam; J Lottertog, Groningen en de heeren K Hoiter Meursing, Leidschendam; M J van Lngen, Oosterbeek; J E Kraakman, Oudenbosch; H Hasper, Harderwijk: J D Krijnders, Nijverdal. EXAMEN ENGELSCH L.O. Geslaagd voor Engelsch L.O.: de dames A A J de Leiijs, Den Bosch; P C van der Hoeven, A'dam; H A Kok, A'dam; H Kraan, R'dam; N Rube, Amh.; G Snoek, Bergamb.; J F van Unnink, Dordrecht; J Lindenhovius, Hellendóom; P M L Luyten, Wijchen; M E H Mooren. Venlo: Ch J Nieuwenhuis, Win terswijk. EXAMEN FRANSCH L.O. Geslaagd voor Fransch L.O.: de dames D G van Akkeren, Den Haag; A v d Berg, Den Haag; C E Corbijn van Willemswaard, Baarn; F M J Janssen, Den Bosch; B L Stuwe, A'dam; M J Albers, Den Dungen; C Danen. Halsteren; J J de Kruyter, Goes; de heeren J Alberts, Amersfoort; A van Beek, IJsselmonde; J H Heynen, Hilversum; Abbas, Leeuwarden; V Akkerman, Wan- neperveen en JJ H A Mensink DE N.C.W.B. STREEFT NAAR BEDRIJFS- PENSIOENEERING. Op het voortgezette congres van den Ned. Chr. Werkmeestersband te Utrecht sprak vervolgens de heer Fuykschot, hoofdbe stuurslid van het C.N.V., die een publiek rechtelijke regeling van de bedirijfspensioe- neermg met kracht steunde. Het bedrijf moet het pensioen betalen, waarbij de Staat slechts stimuleerend kan werken. In den- zelfden zin sprak ook de secretaris van den N.C.W.B., de heer van Riet, die tevens een suggestie gaf in de richting van een samen gaan van de technici, het opzichthoudend personeel en de handels- en kantoorbedien den. De aftredende bestuursleden C. W. Maas, P. H. Boei en G- J. v. d. Schans werden herkozen. PROT. CHR. ARBEIDERS-INTERNATIO NALE MAAKT AANSPRAAK OP ERKENNING. Het bestuur van de Prot. Chr. Arbeiders- internationale hield zijn eerste bijeenkomst den oorlog te Kopenhagen, onder voor zitterschap van Jac. Haas uit Zurich. Het eischt. dat in alle landen het vrije coalitierecht mogelijk wordt. Aan de ProL Chr. arbeider moet ten volle de mogelijk heid worden geschonken zich in vak vereend- gingen. die op den grondslag van Gods Woord staan, aaneen te sluiten, om op het geheele gebied van het socaJe en economi sche léven werkzaam te zijn Het bestuur wijst alle tendenzen van gelijkschakeling en monopolie beslist af en doet een beroep op de kerkenom tot een Chr. levenshouding in het bedrijfsleven op te wekken. De visschersvloot van Zeebrugge, die voor den oorlog 143 schepen telde, welke tijdens de bezetting overal verspreid wa ren, omvat thans wederom 125 schepen*

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2