Hkiuw geihsrtji (torna Hitler's satellieten ontvangen de rekening Byrnes neemt het op voor de kleine staten De Koningin decoreert den Engelschen Koning Weer 'n bunker de lucht in gevlogen5 dooden IDist *11 WOENSDAG 31 JOU 1946 Ze Serie: Ze Jaargang vanaf 7 Mei 1945, No. 39t Abonnementsprijzen 0.26 per week 1.10 per maand 3.25 per kwartaal (bij vooruitbetaling) (bij betaling p. kwit. verh. m. ad in. kosten) Aidvertentiën 0.15 per m.m. Bij contract belang- Yijke koritng Postrekening 5 8 9 3 6 Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken Bureaux Redactie en Administratie HÖOGEWOERD 103 Telefoon 22710 Hoofdredacteur Br E. DIEMER Redactie: B. VAN DER ROS „•Jtantuastirt) is abeMcum tnya Ijerl in legSjenspozt" Vredesverdragen ten deele openbaar gemaakt Na enkele dagen over de redactiebureaux van de wereldpers te hebben gezworven, mogen thans d£ teksten van de ontwerp-vre- desverdragen voor Italië, Roemenië, Honga rije en Finland, wereldkundig worden ge maakt. Het betreft echter nog slechts de punten, waarover de Groote Vier het tijdens de mi nisterconferenties eens waren geworden. Die waarover men het niet eens was, zullen later worden gepubliceerd. De ontwerp-verdragen zijn reeds aan de aan de conferentie deel nemende landen overhandigd. De voornaamste bepalingen van de ont werp-verdragen, voor zoover zij tot dusver bekend zijn, luiden als volgt: Italië. Grenzen van Januari 1938. Wijzigingen in grenzen met Frankrijk en Joegoslavië nader door grenscommissies te bepalen. Italië staat een aantal eilanden, o.a. Pelagosa, aan Joe goslavië af. De Dodecanesos aan Griekenland. Vreemde troepen worden 90 dagen na het van kracht worden van het verdrag uit Italië teruggetrokken. Ongeschondenheid en onafhankelijkheid van het vrije gebied van Triëst zal door den Veiligheidsraad van de Vereenigde Naties worden verzekerd. Italië ziet af van rechten op bezittingen in Afrika. De Groote Vier bepalen de nadere bestemming van deze bezittingen. Geen vlootbasis aan de Italiaansche Ri- vièra. Geen vlootbasis of vliegvelden op het Apulische schiereiland (den hak van de laars). Demilitarisatie van Pantellaria en de Pelagisohe eilanden, alsmede van Sardinië en Sicilië. Vloot: twee slagschepen en vier kruisers. Hoogstens 22.000 man personeel. Leger: hoogstens 250.000 man. Niet meer dan 200 tanks. I/ichtmacht: hoogstens 200 jagers. Geen bommenwerpers. Herstelbetalingen: 100 millioen dollar te voldoen in zeven jaar. De eerste twee jaar geen goederen, daarna wel. (Vervolg op pag. 2). Almelosche textielarbeiders deelen mee in de winst De directie van een der grootste textiel fabrieken van Twen the, de Kon. Stoom weverij te Nijverdal heeft de bedrijfsstatuten zoodanig gewijzigd, dat een deel van de overwinst ten bate van het personeel komt. Als overwinst wordt beschouwd de ter ver- deelang beschikbare winst, nadat het ge- investeerde kapitaal 4 pCt. dividend ontvan gen heeft. Waarom 40,000 politieke delin quenten naar huis? Kamerlid Vorrink stelt vragen aan den minister. H-et Kamerlid Vorrink (P.v.d.A.) heeft den min. van Justitie inlichtingen gevraagd, (al dan niet in den vorm van een vertrouwe lijke nota) over de voorbereidingen inzake de vrijlating van ca. 40.000 pol. delinquen ten; over de motieven hoe men tot een aantal van 25.000 gedetineerd blijvende per sonen is gekomen en of er maatregelen wor den getroffen om te voorkomen, dat deze vrijlating Sociale en politieke gevolgen van emstigen aard zal hebben. Onder enorme belangstelling opende gistermiddag om 4 uur de Fransche minister van Buitenl. Zaken, Georges Bidault, de vredesconferentie in het Palais du Luxembourg te Parijs. Zij moeten meer te vertellen hebben dan in 1919 (Van een specialen NX.C.-verslaggever) Het voortschrijden van den vrede werd gis teren vertraagd door een proteststaking van het P.T.T.-personeel, die tot 2 uur 's mid dags duurde. Een loonsverhooging van 18 pet. was niet naar hun genoegen. Zij hadden 25 pet. gevraagd. Het nieuws uit het Palais du Luxembourg kon zoodoende zijn weg naar het einde der wereld niet vinden, -doch 's middags was de toestand wieer normaal, hoewel de gang van zaken nog uiterst lang zaam verloopt. Ook Churchill zat aan den eere-maaltijd H.M. de Koningin is gistermiddag om pl.m. 4 uur per vliegtuig, met kapt. Brugman als gezagvoerder, op het Londensche vliegveld Croydon aangekomen, waar de Ned. ambas sadeur jhr mr E. F. M. J. Michiels van Verduynen H.M. begroette. In gezelschap van den graaf van Athlone begaf H.M. zich per hof-auto naar het Buckingham Palace, waar zij werd toegejuicht door met oranje getooide leden van de Nederlandsche kolo nie in Londen, Zoomede door een groote menigte Londenaars. In den grooten toegang tot het Paleis werd zij begroet door den Engelschen"Ko ning, gekleed in de uniform van de Royal Navy, door de Koningin en Prinses Mar garet. Een eerewacht van de Irish Guards pre senteerde het geweer, terwijl een muziek korps het Nederlandsche volkslied speelde. H.M. de Koningin, vergezeld van Koning' George, inspecteerde vervolgens de eere wacht. Gisteravond heeft H.M. "Koning George de versierselen van het Grootkruis van de Militaire Willemsorde overhandigd. De Koning droeg de versierselen tijdens een maaltijd ter eere van Koningin Wilhel- mina. H.M. droeg het breede blauwe lint van de Orde van 'den Kouseband, welke onderscheiding Haar door den Koning eenige maanden geleden verleend is. Onder de aanwezigen bevonden zich Koningin Mary, de hertogin van Kent, de graaf van Athlone en Prinses Mary, terwijl tevens de heer en mevrouw Herbert Morrison, de heer en mevrouw Winston Ohurchill en mevrouw Attlee aanwezig waren. De diner- muziek werd verzorgd door een strijkorkest van de Brigade of Guards. Gevaarlijke toestanden op asfaltfabriek Twee arbeiders in korten tyd overleden. Op de Utrecfhtsohe Asfaltfabrieken te Krimpen zijn den laats ten tijd, naar wij in „Het Vrije Vo>lk" lezen, twee arbeiders onder verdachte omstandigheden ziek ge worden en kort daarop overleden. In deze fabrieken wordt o.a. D.M.C.-poeder vervaar digd., een spuitmiddel om insecten op vrucht- boomen te vernietigen. De productie van dit poeder heeft in deze fabrieken althans, want elders is het anders tot gevolg, dat de betrokken arbeiders er een okelgele kleur van krijgen, die zich zelfs met borstelen niet laat verwijderen. Zij plegen onder elkaar dan ook te spreken over het „gele gevaar", niet vermoedend echter, dat het zulke tra gische gevolgen kan hebben Zes weken ge leden n.l. kreeg de 17-jarige Butter het be nauwd om een paar uur later den geest te geven. Het bedrijf werd stil gelegd, er werd een medisch onderzoek ingesteld, de arbeids inspectie bemoeide zich met het geval en na enkele dagen ging men weer aan het werk. Donderdag j.l. is echter de 31-j. arbeider C. Heuvelman onder gelijke omstandigheden gestorven als Butter. De bedrijfsleiding wenschte het blad geen inlichtingen te ver strekken. Gisterochtend heeft de commissie voor de procedure van de conferentie van tien uur tot half twee vergaderd en zij is niet verder gekomen dan de benoeming van een voorzit ter voor deze commissie, waarin de hoofden der 21 delegaties vertegenwoordigd zijn. Op voorstel van dr. Evatt (Australië) werd uit eindelijk de Belgische oud-premier Spaak gekozen, hoewel de Russen den- Joegoslavi- schen afgevaardigde Kardelj naar voren hadden geschoven. Hun argument was, dat dit land zooveel geleden had van den oor log! En als tweede reden voerden zij aan, dat Joegoslavië dichter bij de problemen" ligt, welke thans behandeld moeten worden. Met 13 tegen 6 en 2 onthoudingen -werd Spaak echter benoemd. Kardelj; die slechts zijn eigen taal spreekt, werd vice-voorzitter. (Vervolg op pag. 2). VERGOEDING VOOR GETROFFEN LANDBOUWBEDRIJVEN. De Regeer ing overweegt een regeling, waardoor, evenals aan de door den oorlog beschadigde woonhuizen en fabrieken, ook aan de getroffen boerenbedrijven vergoedin gen en credieten zullen worden verstrekt, om den wederopbouw mogelijk te maken. Op 29 Augustus een extra snoepbon Morgen weer een ei voor kinderen en 17 Augustus weer cacao. Op 29 Augustus wordt op de versnaperin- genkaart een extra-bon voor 100 gram snoep aangewezen. Houders van gecombineerde tabaks en versnaperingenkaarten profiteeren hier niet van, daar ze dat destijds al dedén van de importsigaretten. Een ei voor de jeugd. Op 1 Augustus wordt voor personen, ge boren tusschen 1932 t/m 1941, een bon voor een ei aangewezen. Op 17 Augustus bon voor cacao. Niet op 10 Augustus, mVar op 17 Augustus wordt een bon voor 50 gram cacao aange wezen (14 dagen geldig). Dit rantsoen is bestemd voor acht weken. Extra bon voor meat and vegetables. Op 1 Augustus wordt een bon aangewezen voor 224 gram meat and vegetables voor personen boven vier jaar. De blikjes va- rieeren van 113 tot 908 gram. Voor blikken met een gewicht van 1 lb 14 ozs of 2 lbs (850 of 908 gram) moeten vier bonnen worden ingeleverd. Voor zoo ver blikken van 6 lbs en zwaarder voor radig zijn, kunnen deze worden verkocht op basis van 224 gram vleesoh ®n groenten per bon. Op den bloembon alleen «elfrijzend bakmeel. Op den op 1 Aug. aan te wijzen bloembon zal uitsluitend zelfrijzend bakmeel verkrijg baar zijn. ÉOOGSTENS EEN DUBBELTJE VOOR EEN GEROOKTEN BOKKING. Een deel van den thans ruimen aanvoer van haring kan momenteel voor de rookerijen worden bestemd. In tegenstelling met an dersluidende berichten wordt officieel be kend gemaakt, dat de maximumprijs van gerookten bokking voor den consument op 10 cent is vastgesteld. Door het verhoogen van den reedersprijs op max. 35 ct. per kg, is de consumenten prijs voor versche haring op max. 57 y2 ct. per kg gesteld. Van bevoegde zijde verwacht men, dat tengevolge van den ruimen aan voer, de max. prijs niet meer wordt gehaald. De max. prijs voor gemarineerde haring bedraagt 10 ct. en die voor rolmops, be staande uit een geheele haring, 11 ct. per st. EERSTE KAMER. Mr D. U. Stikker is gistermiddag als lid der Eerste Kamer nog beëedigd. Daarna be sloot ze een zevental wetsontwerpen in de af deelingen te onderzoeken. Daaronder was ook de verlenging van de machtiging voor den minister van Financiën met een jaar in verband met de Geldzuivering. De heer R. Zegering Hadders te Emmen heeft het lidmaatschap der E.K. aanvaard (P. v. d. A) NOG GEEN VONNIS OVER GÖRING C.S. IN SEPT. A.S.? De Amerikaansahe hoofdaanklager, Jack son, verklaarde voor zijn vertrek naar de V.S., dat men weliswaar het plan had om begin September dn Neurenberg terug te keer en, maar dat dat niet wil zeggen, dat men dan tot een definitief vonnis over Go- ring c.s. zal zijn gekomen. Tijdens munitie-transport te Bergen aan Zee Ook na den oorlog blijft de Duitsohe munitie nog slachtoffers eischen onder de Nederlandsche bevolking. Slechts 2 dagen na de ramp met het kruithuis te Amster dam, is gisteren, eenige kilometers ten N. van Bergen aan Zee, in het voor publiek verboden duingebied, een bunker met mu nitie de lucht ingevlogen. De vijf in den bunker aanwezige personen, die bezig waren met het bergen van de her en der door de duinen verspreid liggende munitie, werden allen op slag gedood. Het waren twee employé's van de rijks marinewerf te Den Helder, de heeren B. Engeldorp Gastelaar en J. Groen, alsmede een drietal gedetineerden uit het - inter- neeringskamp te Sohoorl, die zich vrijwillig voor het verrichten van deze werkzaam heden beschikbaar hadden gesteld, n.l. Ponne. Bertram en Theys. Een andere ge detineerde, Offerman, werd zwaar gewond naar het St. Elisabethziekenhuis te Alkmaar DAT de tentoonstelling „Weerbare demo cratie" te Almelo, die 20.000 bezoekers trok, in Sept. vermoedelijk in Tsjedho-Slowakije zal worden gehouden. DAT de 3 oorlogsschepen, die A'dam en R'dam bezochten, weer zijn vertrokken. DAT morgenavond om 7.15 u. over Hilver sum II een hoorspel wordt uitgezonden over die hulp aan zieke kinderen in Ned.-Indië. DAT op de door het Distr.bur. Wederop bouw 'Boerderijen te Goes uitgeschreven studie-prijsvraag voor een Zeeuwsohe boer derij 109 ontwerpen binnenkwamen en o.m. de Delftenaren F. v. d. Vegt en Z. Naber eon prijs van f 400 wonnen. DAT het 8-jarig zoontje der fam. B. v. d. Ochtend te Herkimgen (Z.H.) in een land- bouwschuur is dood gevallen. DAT het 14-j. zoontje van de fam. K. uit Vlierden door eien val uit een schommel overleed. DAT slechts op doktersattest visa voor het bezoeken van Tsj.-Slowaaksdhe badplaatsen worden verstrekt door het cons.-gen. van T.S., Oranjelaan 44, A'dam. DAT het eerste blok huizen van het bouw plan 1946 te Roosendaal dezer dagen onder de kap kwam. DAT in de St. Ct. van 30 dezer is opgeno men de Prijzenbesdhikkimg scheerwol 1946 en een wijziging van de vaste brandstoffen- distribuüiebeschikking 1946. DAT blijkens de St. Ot. van 30 dezer de aanmeldingstermijn van effecten thans loopt van 15 April tot 1 Dec. '46. DAT gisteren te Valkenburg (L.) het 17-j. meisje Rekko uit Wijlne door een vrachtauto werd doodgereden. DAT de bekende musicus en componist Willem Kerper op 67-jarigen leeftijd te Am sterdam is overleden. DAT de Continentale Handelsbank te A'dam over 1945 een dividend van 5 pet. uitkeert. DAT de korporaal der mariniers R. P. de Leeuw uit Roosendaal (N.B.) op 11 Juli 1946 in Ned.-Indië is gesneuveld. DAT de instelling van een faculteit voor sociale- en politieke wetenschappen aan de Gem. Universiteit te A'dam voorloopig wordt opgeschort. DAT bij de uitreiking van onderscheidin gen op 2 Aug. te 's Hertogenbosch een défilé zal worden gehouden door 1200 man van de marine, luchtvaart en landmacht. DAT de slooping van de papierfabriek te Dussen is stopgezet, daar men hoopt tot her bouw over te kunnen gaan en zoodoende ïVeer 500 mensdhen een kostwinning te ver schaffen. DAT in de afgeloopen week de bankbil- jettencirculatie met 52 millioen is gestegen tot 2.447.234.525. DAT de Rotterdamsche oud-wethouder H. Roos wegens handlangersdiensten aan den vijand is veroordeeld tot 5 jaar gev.straf. DAT het Radio Philharmonisch Orkest van Van Raalte door gebrek aan financiën ver moedelijk ontbonden wordt en de leden bij andere orkesten worden ondergebracht. DAT vandaag in de groote Koopmansbeurs te A'dam op de eerste specerijenveiling na Mei 1940 weer nootmuskaat, foelie en kruid nagelen geveild zullen worden. DAT in R'dam met voorrang een pand voor kunstenaars wordt gebouwd met atelier woningen voor schilders en beeldhouwers, alsmede woningen voor literatoren. DAT in deri A'damschen gemeenteraad eenige stemmen zijn opgegaan voor een blijvende herinnering aan de nagedachtenis van dr W. de Vlugt. DAT tot voorzitter van den Ned. Chr. Blindenbond is gekozen de heer W. Nieuw- land te Den Haag. DAT bij de Arbeidsbureaux inlichtingen kunnen worden verkregen voor een koste- looze opleiding tot hulp in de huishouding. DAT d-e veerdiensten van de Zeeuwsche eilanden naar Zee uwsch-Vlaanderen weer zijn, of zeer binnenkort worden hersteld. overgebracht, terwijl twee andere gedeti neerden licht gekwetst werden en, na ver bonden te zijn, naar hun kamp konden terugkeeren. In den bunker lag een aanzienlijke hoe veelheid twee cm-granaten opgeslagen. In de nabijheid lagen in diverse andere bun kers tezamen nog ongeveer 20 ton ammu nitie. Over de oorzaak van het ongeluk tast men in het düSster. Koel weer, aldus De Bilt Tot morgenavond wordt verwacht: Zwaar bewolkt met tijdelijk opklaringen, enkele regenbuien, gedurende den nacht vooral langs de Noordzee- en IJselmeerkusten, overdag ook in het binnenland, meest mati ge, buiige wind, aanvankelijk W., later krim pend naar Z.-W. of Zuid; koel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1