Een schrikbarende prijsstijging in Frankrijk Spaak doet beroep e recmsche partijen ben noodkreet van de Prot. Kerk in Indië NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 26 JULI 1S46 Als gevolg van de algeheele loonsverhoogingen De prijzen van de levensmiddelen, de kosten van vervoer, de advertentietarieven en de prijzen van tal van andere artikelen zijn in Frankrijk sterk verhoogd en de Pa- rijsche bladen, die een inflatie vreesden, drukten, aldus A. P., het nieuws met groote koppen af. De prijs van het brood steeg van 8 tot Ir. 14 per kilo en de melk van 9 tot fr. 11 per liter. De verhoogingen waren een direct gevolg van het besluit om de loonen door het ge- heele land met 15 tot 30 procent te verhoo- gen. De advertentiekosten zullen met onge- Bali wordt centrum van de volgende conferentie Dr van Mook voldaan over resultaten van Mali no In zjjn afscheidsrede op de dotzitting te Malino heeft dr van Mook met voldoening geconstateerd, dat die conferentie niet tot botsingen heeft geleid en dait er resultaten bereikt zijn, „zooails zelden in ziulk een kor ten tijd over zulk een moeilijk probleem zijn verkregen." Dr van Mook heeft medegedeeld, diat de tweede conferentie te Den Passair op Bali zal worden gehouden. Gisteren zou dr van Mook uit Malino naar Batavia terugkeeren. Van Mook deelde later nog mee, dat de con ferentie op Bali over 3 maanden zal beginnen. Na de tafelrede van Van Mook zong men ge zamenlijk enthouiast het Wilhelmus en de In donesia Raja. De legercommandant in Indië, lt.-gen. S. H. Spoor, heeft diverse categorieën per sonen, die in wezen geen militaire functie bekleeden, maar nog wel als militair wer den aangemerkt, op 14 Juli j.l. gedemili tariseerd. De olievelden van Pangkalan Brandan, Soesoeh en Telok Taboehan op N.-Sumatra zijn volgens de Rep. radio Djogjakarta door de Riepufelik. „Regeering" van de Japanners overgenomen. In de Centrale commissie ter beoor deeling van het gedrag van Indisch over heidspersoneel in bezettingstijd zijn benoemd mr H. J. Spit, voorz., de heer B. Krijger en jhr Gh. V. de Villenetrvee. Te Klaten en Bodjonegoro op Midden - Java heeft men d-en verbouw van Virginia- tabak weer opgevat. De Chineesche consul-generaal in Indo nesië keert naar Batavia terug met de toe zegging, dat de Chineesche regeering alle aandacht besteedt aan de moeilijkheden der Ghineezen in Indonesië. Prof. R. Remmelts zal niet naar Batavia terugkeeren in verband met een waarschijn lijke benoeming aan de R. U. te Groningen. DE VIERDAAGSCHE (Vervolg van pag. 1.) Onze verslaggever telefoneerde ons over den dag van gisteren: Het is tegen zessen en er valt een wel dadig aandoend regentje, nu eens recht van noodie, doch langzamerhand begint het licht te worden op het startterrein. Ik kijk ietwat bezorgd toe en verwacht tippelaars, die evenals ik niet zoo heel erg vlug vooruit komen. Maar steeds opnieuw wordt mijn bezorgdheid gelogenstraft. Ik zie enkele deelnemers staan praten en ik wil er het mijne van hebben. Het blijkt een President van een Gerechtshof te zijn, diie opgewekt met een postbode staat te keu velen. Ze hebben het over het drukkende weer van den vorigen dag en ik hoor den postbode zeggen: Weet U, ik kwam gisteren op een boerderij en ik vroeg om een glas warm water; ze keken me aan of ik gek was, maar diit is nu eenmaal mijn medicijn. Bij warm weer moet ik warm drinken heb ben. De president was het hiermede roe rend eens, al dronk hij geen warm water en nadat zij zich geméld hadden, gangen beiden opgewekt pratend de Betuwe in. En zoo zijn er meer combinaties. Daarom is het zoo waar, wat de heer v. Wagendngen, de waarn. leider van deze Vierdaagsche zei, dat de belangen van dezen marsoh ver uit gaan boven de prestaties van de deelnemers. Er wordt opbouwend werk verricht. In ELst heeft 's morgens burgemeester Kleljn de pers op het gemeentehuis ontvan gen en daar heeft zij in de zetels der vroede vaderen den burgemeester zijn blijdschap hooren uitspreken over die ontspanning, welke deze Vierdaagsche aan de eenigszins geprikkelde bevolking, die met zwaar woningtekort zit, biedt. De deelnemers(sters), vooral op den lan gen afstand, hebben het gasteren kalm aan gedaan. Er werd veel gerust en daardoor duurde het tot bij zeven voordat allen bin nen waren. Op deze nogal kronkelende route voelden velen zich beetgenomen en vooral op het laatste traject tusschen Oosterhout en Lent vdel de afstand tegen. De mannen in uniform hebben zich weer uitstekend ge houden. Van de Hermandads waren de Rotterdam mers het eerste binnen, zooals op de beide voopgaande dagen en even daarna arriveer den onder luide kreten: Ha!! de H.P.S.V. of wél de Haagsche Politie Sportvereeniging, de mannen uit de Residentie en daar had je de .Nieuwe Haagsche Vierdaagsche"een keurige groep. Op mijn vraag of er nog uit vallers waren, antwoordde een bijdehande jongedame: „Nee maar, dat kan je altijd nog doen!" Fit waren ook de mannen van de Léidsche Politie, die eveneens geen uitval lers hadden en „Pro Patria", dat keurig march eerend het terrein opkwam en één deelnemer kwijt was. Het was alsof de mannen van Hermandad elkaar gezelschap hadden gehouden, want nog vele corpsen o.a. een uit A'dam, dat op een chronometer loopt, Den Bosch, Ridder kerk en Zoeterwoude volgden nog. Willen is kunnen, het bleek ook gisteren weer: een blinde heer en een dame. cMe ge handicapt is door een kinderverlamming, zij leverden het om op den 3en dag den fruittuin van Holland te doorkruisen. Het aantal uitvallers is geweldig meegevallen. Het waren er slechts 18; 6 van de 55 KM, 5 van de 50 KM, en 7 van de 40 KM.-klasse. veer 20 pet. verhoogd worden, de spoorweg tarieven met 10 pet. en de vrachtkosten met 30 procent. In Juni zijn de hoteltarieven met 50 pet. gestegen. Minstens elf schepen bij Bikini tot zinken gebracht Russische pers meldde er nog niets over Het is nu zeker dat tenminste elf schepen ten gevolge van de explosie der vijfde atoom bom zijn gezonken. Het is in verband met de radioactiviteit nog steeds niet mogelijk een nader onderzoek in het gebied der proefneming in te stellen. De Sowj et-Russische dagbladen meldden gis teren niets over de explosie bij Bikini. Radio New-York berichtte dat bij volgende proefneming in het komende jaar een atoom bom op groote diepte in den oceaan tot ont ploffing zal worden gebracht. TRUMAN TEEKENT WET OP PRIJS- BEHEERSCHING. Truman heeft gisteravond., zij het „met tegenzin", de nieuwe wet op de prijsbeheex- sching onderteekend -U.S.A. VERBREEKT INTERNATIONALE LUCHTVAARTOVEREENKOMST. Amerika zal uit de internationale 1/uch.t- vaartovereenkomst, die op 1 Nov. 1944 te Chicago gesloten werd, treden,. Men be schouwt de overeenkomst niet als doeltref fend, daar slechts enkele landen internatio nale luchtlijnen onderhouden. Drie kleine kleutertjes die zatenin een bank Vermogensaanwasbelasting Woensdag in de Kamer. iVan onzen Parlementsredacteur). De president heeft met een betuiging van dank, aan H.M. de Koningin voor zijn benoe ming en aan zijn mede-leden voor 't in hem ge stelde vertrouwen, het presidium voor het nieuwe zittingsjaar dat tot den derden Dins dag in September zal duren aanvaard. Besloten werd de verschillende commissies, in verband met de korte zittingsperiode, niet te vernieuwen, maar aan te vullen. Als nieuwe leden werden beëedigd de hee- ren Ruygers en Vondeling, beiden van de Partij van den Arbeid. Twee jonge mannen, die naast elkaar een plaats kregen. Toen nog een der juniores zich in hun bankje vlijde, in spireerde dit iemand in onze omgeving tot een variant van het bekende rijm: Drie kleine bleutertjes die zaten in een bank Daarna werd de vergadering geschorst om afdeelingsvoorzitters te kiezen. Bij de hierna volgende regeling van werkzaamheden bleek de interpellatie-Kupers over loonen en prijzen, restant van de behandeling der eerste regee- ringsnota, ingetrokken. Een tegen Dinsdag a.s. aangekondigde vergadering bleek te vervallen. De agenda van de voor Woensdag vastgestelde bijeenkomst werd aangevuld met de kleine wetjes van Dinsdag; daarna komt de reeds aangekondigde Vermogensaanwasbelasting aan de orde, waarvan aanvankelijk verluidde, dat er een strooming was van eenig uitstel van dit ingewikkelde wetsontwerp, 's Avonds te 8 uur wordt deze vergadering voortgezet. Het wachten is nog op de Commissie-Gene raal. En dan vacantie? Voor de vorming van een nieuw kabinet Na in zijn oorspronkelijk plan van het vormen van een linksche Belgische regee- ring gefaald te zijn, heeft min. Spaak nu ook de rechtsche partijen, i.e. de C.V.P., verzocht mede te werken. Hedenmorgen heeft hij de leiders dezer partij bij zich ontboden. Tevoren had hij reeds verklaard dat de mogelijkheid bestond dat hij zich Maandag Soldaat nam tot tweemaal toe de kuiten Krijgsraad geeft hem nu toch ontslag Voor den Krijgsraad te Velde te Den Haag, had de A'dammer H. ter M. zich gisteren te verantwoorden voor twee deserties. Be klaagde, een oud-B.S.-er, bleek door zijn kameraden als proefkonijn te zijn gebruikt, teneinde er achter te komen of de naar de Landmacht overgegane B.S.-ers al dan niet dienstplichtig wacren. M. had reeds 33 dagen streng arrest gehad en werd thans door zijn commandant verdedigd. De toenmalig*? com mandant der kazerne te Apeldoorn, maj. v. Tijen, had de ministerieéle beschikking on der zich gehouden, waarvoor hij zich nog zal moeten verantwoorden. Hierdoor waren de militairen onkundig gebleven. Bij de com mando-overname had de huidige comman dant alle daarvoor in aanmerking komende B.S.-ers ontslagen, behalve M. Overeenkomstig den eisch wees de Raad daarom de zaak terug naar den Officier - commissaris. Den commandant werd verlof gegeven. bek7a««w*p ont slaan KOSTELOOZE NATURALISaxah FRANCO-BESTRIJDERS? Blijkens het voorloopig verslag betreffende het eerste na den oorlog ingediende natu ralisatie-ontwerp, werd van verschillende zijden gevraagd of er t.a.v. de naturalisatie ook andere normen worden aangelegd dan voor den oorlog. Vele leden spraken him teleurstelling uit over het feit. dat de oud- Nederlanders. die hun nationaliteit hebben verloren door deel te nemen aan den strijd tegen Franco, nog steeds niet voor koste- looze naturalisatie zijn voorgedragen. niet naar Parijs zou begeven. Dit beteekent dus dat België in de vredesconferentie niet vertegenwoordigd kan zijn. Het broodrantsoen voor de Dudtschers in de Fransche bezettingszone zal vanaf 1 Aug. worden verhoogd. De American-Arabian Oil Company stemde toe in het doortrekken van de Saoedi- Arabische pijpleiding naar Egypte en in het bouweM van een raffinaderij in Suez of Alexandrië. In de vier bezettingszones van Duitsch- land zal een volkstelling worden gehouden. Tot dusver zijn een mdHioen Duitschers uit- Tsjecho-Slowakije gewezen, De bootdienst HarwichAntwerpen zal op 29 Juli as. hervat worden. Russische sleepfoooten sleepten een 50 meter hooge, drijvende kraan van New-York naar Leningrad. Het Engelsche koningspaar zal per vlieg tuig een reis door Zuid-Afrika maken. Tsjecho-Slowakije gaat krantenpapier naar Fnveland en Frankrijk exporteeren. -AAW. i\AT. VAKVERBOND. in ae voortgezette vergadering werd als vijfde gesalarieerd bestuurslid gekozen ab heer W. Strijbis, voorzitter van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbei ders. De voorzitter, de heer A. Stapelkamp, oordeelde het noodig dat naast het college van Rijksbemiddela'ars een besturencollege komt, waarin werkgevers en werknemers zijn vertegenwoordigd. Daardoor zou in de werkwijze van het college van Rijksbemid delaars een belangrijke wijziging komen. De heer Stapelkamp verwachtte, dat er binnenkort een coördinatie -zal plaats heb ben tusschen de Stichting van den Arbeid en het college van Rijksbemiddelaars. Tot slot van het congres voerde nog het woord de heer W. Rip namens den Chr. Boeren- en Tuindersbond en de heer R. Hagoort namens „Patrimonium". Kerk en School Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Brandwijk, W. Vroegin- dewed te Poortvliet, te Harlingen, Ed. Rein- ders te Nieuwolda; te Jutrïjp-Hommerts, E. ±1. W. Dickhout te Beuningen; te Leermens J. Brons/ schipperspred. te Delfzijl; te Oirsphot G. J. v. d. Burgt te Loenen (Vel.); te Rot- terdam-Hillegersberg C. A. v. Harten ,te Katwijk aan Zee. Benoemd tot hulppred. te de Lier, cand. J. de Jager te Ede. Aangenomen naar Goes-Wilhelmina- burg (vac ds W. F. Dankbaar), cand. G. Nietbey te Overveen, die bedankte voor Biggekerke. Bedankt voor Den Ham, M. J. ten Bruggencate te Zegveld. Geref. Kerken art. 31 K.O. Beroepen: te Leiden M J. C. Blok te Onnen-Haren (Gr.). Chr. Geref. Kerk. Beroepen: te Drachten, cand. M. Drayer te Apeldoorn. Geref. Gemeenten. Beroepen te Terneuzen, W. C. Lamain te Rijssen. Ev. Luth. Kerk. Bedankt voor Dordrecht C. J. Mun ten te Groningen. Vrij Evang. Gemeenten. Beroepen - Winschoten P. Werges te Wemeldïnero LUTHERSCHE HERDENKINGSDAG Op het buitencentrum „Kasteel Hoekeïum" te Bennekom is voor het eerst na zeven jaar weer een Luthersche zendingsdag gehouden, onder leiding van ds. J. C. Schroder. Prof. dr. Kooiman deelde iets mede over het nieuwe Buitencentrum: er was f5000 aan gif ten en toezeggingen; er is echter f 10.000 noo dig. Na zijn toespraak kwam door collecte en toezeggingen het bedrag bij elkaar, terwijl voor de zending nog f387 werd gecollecteerd. Vervolgens sprak ds. W. L. Steinhart, pred. met bijzondere opdracht, over „Herinnering en Verwachting". Na de pauze sprak ds, G. F. C. Bakker over „Strijd in Dajakland". Mw. M. Moster-Schendelaar, wier man ds. Mosterd in Indië overleed, vertelde over „Het Evangelie in de kampen op Java". Ds. W. F. ten Rouwelaar sloot dezen zen dingsdag, en greep te**p® de toespraak van ds. Steinhart. In Augustus zal het Luthersche conferentie oord peooend worden. PERSONALIA Dr. W. C. van Unnik, Néd. Herv pred. te Schiedam, is als opvolger van prof. dr A. M. Brouwer, aan wien desgevraagd eervol ontslag is verleend, benoemd tot gewoon hoogleeraar aan de R. Universiteit te Utrecht om onderwijs te geven in de uitlegging van het N. Testa ment en de oud-Chr. letterkunde. Dr. W. J. A. Kernkamp is benoemd tot gew. hoogleeraar in de fac. der rechtsgeleerd heid aan de R.U. te Utrecht. In de plaats van E. A. Boulan is benoemd tot lector in de fac. der lett. en wijsbeg. aan de R.U te Groningen P. Chariot. ACAD. EXAMENS. DELFT, 25 Juli. Geslaagd prop. scheik. ing.: F. J. H. Fcntijn, R'dam; J. G. van Heijst, Buitenzorg; W. J. Kniep, Alasrheer; J. G. Kroonen, R'dam; W. J. G. Mees, Arn hem; E. J. Mulder, 's-Gravenhajge; P. W. Pfeiffer, Delft; M. Poons, 's-Gravenhage; R. J. Schut, R'dam, N. J. Stenstra, R'dam; prop. voor mijning.: H. Hupkens, De Bilt; cand. werktuigk. ing.: B. de Bruin, Schie dam, W. B. Reu'h, 's-Gravenhage; ing.ex. werktuigk. ing.: C. E. Wevers, Hengelo, T. de Graaf, A'dam; prop. civiel-ing.F. Ben- neker, Fematang Si Arctar, W. Bokhoven, Gouda, T. Brans, R'dam, H. E. Westerberg, Liberta; prop. werktuigk. ing.: J. Niemeyer, Sneek; prop. vliegtuigbouwk. ing,: C. W. J. Vungeppen, T emeu zen. EXAMENS M.O. TOLK OF VERTALER. De examens voor M.O. tolk of vertaler Italiaansch, Spaansch en Hongaarsch zullen vermoedelijk in Nov. en Dec. gehouden worden. UITLOTING SCHULDBEKENTENISSEN 1929. De uitloting der schuldbekentenissen van de 4 pet staatsieerang 1929 en 4.4 pet staats- leenang 1929, zal op 5 Aug. as. resp. om 10 en 10.30 uur op het dep. van Financiën, Kneuterdijk 22, Den Haag, plaats hebben. „JOHAN VAN OLDENBARNEVELDT" NAAR HOLLAND. De „Joh an van Oldenbarneveklt" is Donderdag met 1980 evacué's uit Batavia naar Nederland vertrokken. Een dringende boodschap aan de Herv. Synode De Prot. Kerk in Indië heeft de Gen. Sy node der Ned. Herv. Kerk in ons land, drin gend verzocht een aantal predikanten voor Indië af te staan. In de boodschap wordt o.m. gezegd: „Wij staan met weinig christenen temid den van een niet-christelijke of niet meer christelijke wereld, op de voorposten der kerk." Hoewel er reden "is om schuld te belijden over onrecht, dat in het verleden geschied is, is het zeer zwaar en bitter om van nabij te zien, hoeveel onrecht er in het heden gedaan wordt onder den dekmantel van den poldtieken strijd. De onbeschrijflijke nood, het onschuldig, vergoten bloed, niet alleen van duizenden mannen, maar vooral ook van vrouwen en kinderen en ouden van dagen, van menschen van elk ras en eiken godsdienst, klagen luid en duidelijk aan. Het verbijsterende is, dat men niet weet tot wel- Brammetje Flapoor en z'n vrienden 69. Toen mijnneer Zandbergen zag, dat zijn belsfl^r in de klem zat, kreeg hij moed. „Ga je weg, lelijkerd? Ga je d'r uit?" riep hij. Hij pakte het voeteneinde van zijn ver nielde ledikant en begon Bram daarmee op z'n kop te timmeren. Onder voedend ge trompetter spande Bram nu al r"n krachten in voor een laatste, verwoed* poging om zich los te rukken.... 70. Hij zette z'n handen stevig in, 't ko zijn, werkte zich zo ver mogelijk naar voren en schoot toen opeens met 'n ruk achteruit. Inderdaad had deze poging zodanig succes, dat het halfsteensmuurtje bezweek Bram met vensterraam en al buiten op de grond rolde. ke verantwoordelijke instantie zich te wen» den om hiertegen protest in te dienen. In dezen nood wordt zeer om de voorbed van de kerken in Nederland gevraagd. Tenslotte gewaagt de boodschao van een Algemeene Synode, welke 6e kerk in Indië hoopt te houden in het midden van 1947 om allerlei belangrijke vragen te bespreken. Nationalisatie Ned. Bank Vervolg van pag li Inderdaad geeft in de moderne samen leving de centrale bankinstelling leiding aan het credietwezen in ons land. En deze macht is den laatsten tijd nog toegenomen. De open-markt-politiek, waartoe de Ned. Bank de bevoegdheid bezit, geeft haar een groo- ten invloed op de ontwikkeling van het rentepeil. Bij het volgen van een modern schema in den wederopbouw van ons land, is het, naar men meent, noodzakelijk, dat de Regeering ook ten volle de beschikking heeft over het credietwezen, dat vertegen woordigd wordt door de centrale bankinstel ling. De beslissingen op economisch gebied moeten in dezen gedachtengang haar com plement vinden in een financieele politiek, die volkomen is afgestemd op het program ma der Regeering en in verband daarmede wil het kabinet-Beel klaarblijkelijk de Ned. Bank nationaliseeren. Het is duidelijk, dat de wensch tot het doen overgaan der circulatiebank in pu blieke handen voortspruit uit de overwe ging, dat dit behoort tot het systeem der door de Overheid geleide economie. Maar afgezien daarvan zou ook zonder nationali satie het verschiil niet bijster groot zijn, om dat per saldo niet de Ned. Bank, maar de Regeering onzen financieelen en monetair en koers bepaalt. Wel heeft voor ons een circulatiebank in particuliere handen eenige aantrekkelijkheid, o.m. hierom, dat er dan altijd zekere af stand blijft tusschen kabinetsbeleid en lei ding der circulatiebank. Er kunnen zich omstandigheden voordoen, dat een betrek kelijk zelfstandige leiding der Ned. Bank correctief werkzaam kan zijn op een on verstandig kabinetsbeleid. De jaarverslagen der Ned. Bank wij denken dankbaar terug aan mr Trip hadden altijd een zelfstandigen toon, waarin critiek op het kabinetsbeleid niet werd achtergehouden. Voortaan zal de Ned. Bank een ambtelijke instelling worden! Wij zijn in afwachting van het daartoe strekkend ontwerp.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2