Een nieuwe parlementaire periode ingeluid Bevin tusschen onze landgenooten in Londen Sit-down-staking op scheepswerven ie R'dam Komt er weer rogge in de broodmelange? NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 24 JIT.I 1948 Hoeveel onbetaalde rekeningen zijn er te wachten? (Van onzen Parlementsredacteur). De lezing van de Troonrede nam bijna een half uur in beslag, nog iets meer dan het staatsstuk, waarmede indertijd het kabinet- Schermerhorn het Nederlandsche volk ge lukkig maakte. De heer Beel had het, naar verluidt, aanvankelijk viermaal zoo lang ge maakt, maar zelfs de lectuur van dit vierde part kostte aan H. M. zichtbaar inspanning, mede door een aandoening, welke aanvan kelijk zelfs rekening deed houden met de mo gelijkheid, dat zij haar taak niet geheel ten einde toe zelf zou kunnen vervullen. Het is gelukt, maar het is wel wat veel H.M. aan een dergelijk experiment te onderwerpen. Bovendien vreezen we, dat veel, van wat in deze Troonrede naar voren werd gebracht, als onbetaalde rekeningen zal overblijven ln het tweede parlementaire zittingjaar en daarna. Dit wat het buitengewone werk betreft. En daarna begon de gewone arbeid weer. De Tweede Kamer begon te 3 uur haar werkzaamheden. Als nieuwe leden deden de heeren IJsselmuiden (Kath.) en Deering (P. v. d. A.) hun intrede. De nominatie voor het voorzitterschap bracht president v. Schaik met 78 stemmen op de eerste plaats, mr Joekes met 57 st. op de tweede en de heer Smeenk met 63 st. Moeten de kranten zoo klein blijven? Is het u bekend, dat in krantenpapier 30 pet oude kranten verwerkt kunnen wor den en dat 45 pet van de grondstoffen voor de geheele papierindustrie uit oud papder bestaat? Helaas! Slechts 20 pet van dit waardelooze waardevolle materiaal staat de papierindus trie ter beschikking, terwijl dit 50 pet zou kunnen zijn, indien een ieder per maand één pond oud papier meer zou inleveren dan hij momenteel doet! Krijgt de industrie dit papier niet, dan zou het geïmporteerd moe ten worden, wat een schadepost van maar even f 10.000.000 per jaar aan deviezen zou beteeken en. Levert daarom uw oud papder in bij de opkoopers behalve gebruikt, „vetvrij" papder, daar dit door de industrie niet meer verwerkt kan worden. Alleen dan kan de papierproductie verhoogd en uw krant dus grooter worden. op de derde plaats. Bij laatstgenoemden waren respectievelijk 22 en 14 blanco stem men uitgebracht. Het bureau der Kamer zal dus in ieder geval ongewijzigd blijven. Be sloten werd Donderdagmiddag om 1 uur opnieuw te vergaderen. Gistermiddag om 3 uur kwam de Eerste Kamer voor het eerst in haar nieuwe sa menstelling bijeen. De voorzitter, prof. mr R. KRANENBURG, bracht eerst hulde aan zijn voorganger. In de tweede plaats herinnerde hij zijn mede leden er aan, dat de Kamer haar taak als Kamer van revisie nimmer uit het oog moet verliezen, zakelijk moet bespreken hetgeen haar wordt voorgelegd, zonder in herhalingen te vervallen. Dat dit zelfbeperking oplegt, moet nimmer worden vergeten. Ook moeten geen oude tradities zonder zin worden ge handhaafd. Alleen dan kan de grondwette lijke taak naar behooren en waardig wor den vervuld. De Kamer bleek het met deze beschouwingen eens. Nadat de aanwezige leden waten be- eedigd, werd medegedeeld, dat het voorstel om de Troonrede met een Adres van Ant woord te beantwoorden, vandaag zou wor den besproken; in de fracties kan men er dan eerst èens over praten. De vrouwelijke politie te Londen wordt in een nieuw uniform gestoken. Inzake de vraag of de pet dan wel de helm meer flatteert, kon onze redactie het niet eens worden. Een ernstig woord tijdens een lunch Gistermiddag hield de Engelsche min. van Buit. Zaken, Ernest Bevin, tijdens een hem door het Engelsch-Nederlandsch genootschap in de Grocer's Hall te Londen aangeboden lunch, een redevoering. Hij zeide, niet te leurgesteld te zijn dat men er een jaar na den oorlog nog riiet in geslaagd was een vredes verdrag te sluiten en vroeg zich af of zulks verstandig geweest zou zijn. Het gaat er na dezen wereldoorlo-g niet alleen om den vorm te vinden voor de toekomst van Europa, maar ook om hetgeen in Europa gebeuren gaat en welken invloed zulks zal hebben op de uiteindelijke regeling in het Oosten en met Japan. Hij zei slechts te kunnen hopen en te bidden, dat iedere beslissing van hem een universeel karakter zou dragen, dat de wereld zal behoeden voor een nieuwen oorlog. Ontevredenheid over een Vacantie-toeslag (Vaan een onzer verslaggevers). Gisteren hebben eenige duizenden arbei ders van de scheepswerven Wilton-Feijenoord te Schiedam en Piet Smit te R'dam, in ver band met niet toekennen van extra-loon voor vacantie het werk en blok neergelegd. Bij Piet Smit is het werk vanmorgen her vat, doch bij Wilton brengt het grootste deel van het personeel in afwachting van een nadere beslissing, den dag werkloos op de fabriek door. Daar het kantoor- en bazen- personeel bij Wilton wel extra-loon had ont vangen, eischte ook de arbeiders een derge lijke gratificatie. Na eenige besprekingen willigde de directie dit verzoek in, doch het College van Rijksbemiddelaars gaf zijn goed keuring niet. Na ontvangst van dit bericht legden de arbeiders direct het werk neer. Het ms. ..Tiba", dat uit de Maashaven naar de werf I\ït Smit moest worden gesleept, werd direct door de arbeiders verlaten. Ook bij Wilton deed zich een dergelijk geval voor. Om beschadigingen te voorkomen is het schip echter eerst naar het dok gebracht. Willig oor voor West-Indische wenschen Binnenkort een wetsontwerp te verwachten. Na de aanbieding van de petities aan H.M. de Koningin hebben de West-Indische delegaties in een zevental vergaderingen met den minister en eenige hoofdambtena ren van het dep. van Overz. Gebiedsdeelen hun wenschen nader toegelicht. De besprekingen bepaalden zich tot die voorloopige voorzieningen, waarvan verwe zenlijking binnen het bestaande grondwet telijke verband mogelijk is. Alle onderwerpen, welke de Rijksstruc tuur raken, bleven voorbehouden voor be sprekingen op de a.s. Rijksconferentie. De Regeering is voornemens, aldus het officieele communiqué, over de besprekingen op korten termijn een wetsontwerp tot wij ziging van de staatsregelingen van beide gebiedsdeelen, na ingewonnen advies van de gouverneurs en van de Staten van Suri name en Curagao, aanhangig te maken. De besprekingen met de delegaties heb ben een aangenaam en vruchtbaar verloop gehad. ALGEMEENE LOONSVERHOOGING IN FRANKRIJK. De Fransche ministerraad heeft heden morgen, na een zitting van 6 uur, besloten een algemeene nader vast te stellen loonsverhooging aan de Fransche arbeiders toe te staan. SPAAK BIJNA GESLAAGD? Spaak verklaarde gisteravond tegenover de pers nog niet met z'n kabinet te zijn ge reed gekomen. Vanmiddag zou hij de bla den opnieuw ontvangen. De parlementaire fractie der Belgische K.V.P. geeft als haar meening te kennen, dat een linksche regeering, zooals Spaak die zich voors'telt, niet beantwoordt aan de be langen van het land en dat zij een krach tige oppositie zal voeren. PASSAGIERSLIJST „SLOTERDIJK". De passagierslijst van het m.s. „Sloterdijk" ligt op onze bureaux ter inzage. ROOSEVELTS POSTZEGELS. Een derde gedeelte van de aan Roosevelt toebehoord hebbende postzegelverzameling op de veiling 79.917 dollars op. Van de zijde der Fabriekskern (vertrou wensmannen der arbeiders) werd ons mede gedeeld. dat het hier geen staking betreft, doch een scherp protest tegen woordbreuk der directie. Opgemerkt zij, dat deze sit-down-staking door geen enkelen vakbond ondersteund wordt. v EEN NIEUWE AUTOWEG MAASTRICHT- HEERLEN. In begins>el hebben de Prov. Staten van. Limburg een plan goedgekeurd tot aanleg van een nieuwen, modernen autoweg tus-- sóhen Maastricht en Heerlen,, waarvan de kosten op f 1.700.000 zijn geraamd. Deze weg zal eenerzijdts aansluiting geven aan den later aan te leggen weg Eindhoven- Heerlen, anderzijds aansluiten op het gebied van Wijlire en Gulpen, het belangrijke land- bouw-centrum van Zuid-Limburg. De Nederlandsche ambassadeur, jhr Mi- chiels van Verduynen en de secr.-gen. van het ministerie voor O. K. en W., mir Rei- nink, dankten in hun toespraken den Engel- schen minister voor zijn woorden. Met een dronk op den Engelschen Koning, Koningin Wilhelmina en het Engelsch-Nederlandsch genootschap werd de lunch besloten. Sjahrir zoekt contact met reeders uit Australië Sjahrir noodigde Australische reeders uit bij wijze van proef schepen te zenden naar de onder Indonesische controle staande ha vens. Hij wil trachten handelsbetrekkingen aan te knoopen en beloofde dat de schepen op hun retourlading onmisbare bouwmate rialen en kapok zouden kunnen meenemen. UITKEERING SMARTEGELD. De Ned.-Ind. Regeerings Voorl. Dienst deelt ons nader mede, dat behalve oorlogswedu wen en -weezen, ook diegenen, wier man of vader tijdens interneering is gestorven, voor smartegelduiitkeering in aanmerking komen. Aanvragen te richten tot het informatie bureau van het hoofdkwartier van den adjudant-gen er aal. Noord wijk 15, Batavia. Het territoriaal commando van Oost- Ja va is te Soerabaja door kol. De Bruyne van Kol. Giebel overgenomen. In het verslag over het wetsontwerp inzake de afwijking van den ouden zomertijd werd er vrij algemeen voldoening over uitgespro ken, dat de oude zomertijd niet terugkeert. Het werd wenschelijk geacht deze zaak internationaal te regelen. INBRAAK BIJ HET TWEEDE KAMERLID DR S. E. B. BIEREMA. De vorige week is door het opschuiven van een raam ingebroken in de villa „Wad- werda" te Usquert, bewoond door het Tweede Kamerlid dr S. E. B. Bierema. Ont vreemd werden een aantal Perzische klee- den, een radio en wat contanten. Telers mogen niel vrij over producten beschikken Ten einde de huidige rantsoeneering voor mensch en dier te handhaven, zal naast de binnenlandscbe productie nog 6070 pet van onze totale behoefte aan broodgranen en nog 500.000 tot 600.000 ton voedergranen moeten worden geïmporteerd, aldus deelt het dep. van Landbouw c.a. mede. Er zijn daarom diverse maatregelen getrof fen om de granen van den binnenlandschen oogst allereerst voor menschelijke consump tie veilig te stellen. De telers zullen daarom niet in onbeperkte mate over hun producten mogen beschikken. Tarwe zal geheel voor menschelijke consumptie veilig gesteld wor den. Een bepaalde hoeveelheid rogge zal gereserveerd blijven voor roggebrood- en koekfabricage, terwijl er rekening mee ge houden wordt, dat rogge in de broodmelange moet worden opgenomen. Bepaalde hoeveel heden en kwaliteiten gerst en haver, groerie erwten en schokkers zijn bestemd voor grut- terswarenfabricage e.a. industrieele doel einden. Voor veevoeder zullen bepaalde hoeveel heden rogge, haver, gerst en peulvruchten worden vrijgegeven, doch geen tarwe. Er zijn verder maatregelen genomen om de prijzen niet in onbeperkte mate te doen oploopen. Zoo noodig zal de Overheid overgaan tot het nemen van verder gaande maatregelen. Daar in 't dónker nog niet op de binnen- landsche vliegvelden geland kan worden, komt er met ingang van 1 September een nieuwe KLM-dienstregeling, geldig tot 2 Nov., volgens welke een dienst op de lijn AmsterdamMaastricht en een op de lijn A'damGroningen zullen uitvallen. Brammetje Flapoor en z'n vrienden Door G. Th. ROTMAN 65. Brammetje en Menelik keken lelijk op hun neus. nu ze dat heerlijke maaltje mis gelopen waren. Ze besloten maar wat over de daken rond te wandelen, tot het donker was. Intussen ontdekten ze een mooi af dakje, en toen de maan opkwam, klom Menelik langs een gootpijp naar beneden, terwijl Bram na enig aarzelen moedig de sprong naar omlaag waagde..... 66. De afstand was echter veel groter, dan Bram gedacht had, en bovendien vergat hij, dat hij niet de vaste bodem van Afrika, doch slechts een schamel houten afdakje onder zich had. Hij ging ér dan ook onder luid 'ekraak dwars doorheen, terwijl tegelijker tijd een angstig gegil van onder het dakje opsteeg. Kerk en School Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Deinum, P. W. B. Hase- loop te Tjalleberd; te Drachten, S. P. Nijdam te Raamsdonkveer, die bedankte voor Nieuw- Leusen; te Helvoirt (als hulppred.), J. W. Tonsbeek, em pred. te Schiedam, die deze benoeming heeft aangenomen; te Schiedam (6e pred.pl.), H. W. Hemmes te St. Anna- Parochie; te Schoonoord (als hulppred.), D. M. Kuyvenhoven te Leiden; te Wilhelmina- dorp (vac. dr W. F. Dankbaar), cand. G. Nutbey-te Overveen. Aangenomen: naar Slijk-Ewijk, F. J. A. de Jagher te Garijp; naar Vollenhove, H. Engelsma te Akkerwoude; naar Wilsum, cand. C. Treure te Rotterdam, die bedankte voor Den Bommel, Goedereede, Heyplaat-de Hey en Klaaswaal. BedanTct: voor Gameren, J. van Dijk te Monster; voor Nieuw-Helvoet, J. J. Brijker te Ouwerkerk (Sch-D). Geref. Kerken. Beroepen: te Oosterwolde, S. Bouma te Grouw; te Monster, Jac. Andree te Delf zijl. Aangenomen: naar Amersfoort (vac. S. J. Popma), dr N. H. Ridderbos te Voor burg. Bedankt: voor Amsterdam-Noord, H. Brinkman te Amerongen. Geref. Kerken (art. 31 K.O.) Tweetal: te Zuidbroek, cand. H. C. Overeen te Deventer en J. P Unger te Kam pen. Beroepen: te Sliedrecht en te Zwijn- drecht-Groote Lindt, cand. H. C. Overeen te Deventer. Aangenomen: naar. Eemdijk, cand. R. Zijlstra te Makkin ga. Chr. Geref. Kerk. Beroepen: te Amsterdam-West, cand. C. v. d. Weele te Apeldoorn; te Steenwijk, cand. M. Drayer te Apeldoorn. Bedankt: voor Hasselt, W. Meijnhout te Wildervank. Evang. Luth. Kerk. Aangenomen: naar Woerden, prop. G. Kroes te Kampen. Bedankt: voor Utrecht, J. Gronloh te Deventer. Herst. Evang. Luth. Kerk. Drietal: te Den Helder, H. J. Olde- mans te Zwolle, J. Hallewas te Bergen op Zoom en W F ten Rouwelaar te Amster dam BENOEMING HOOGLEERAREN. Aan de R.U. te Utrecht zijn benoemd tot gew. hoogleeraar in de fac. der wis- en natuurk., dr J. A. C. van Pinxteren; tot buitengew. hoogl. in dez. fac. dr O. F. Uffelte, thans lector; tot gew. hoogl. in de fac. der geneesk., dr H. W. Julius. SALARISVERHOGING ONDERWIJZERS. In de Staatscourant van gisteren 'its opge nomen een K.B., waarbij wordt bepaald: Van 1 Juli 1946 af wordt aan den onderwij zer, die in het tijdvak van 1 Januari 1932 tot en met 31 December 1947 voor het eerst voor vast is of wdrdt aangesteld, dan wel in genoemd tijdvak as ontslagen ten gevolge van de opheffing van zijn betrekking en nadien in dit tijdvak in vasten dienst is of wordt aangesteld, drie/vierde gedeelte van. den tijd, welke is verstreken sedert het be reiken van den 21-jarigen leeftijd, of, in dien hij toen niet in het bezit was van de akte als, onderwijzer, van den datum af, waarop d'i-e akte is behaald, voor periodieke salarisverhooging toegekend, voor zoover die tijd niet reeds uit anderen hoofde voor de verhooging geldig is. DE VIERDAAGSCHE (Vervolg van pag. 1) Onder de duizenden deelnemers zijn voorts vele bekende gezichten, o.m. de 73-jarige heer Dinkhuizen uit de Residentie, die voor de 22e maal dit tippeltje maakt, en adj. Theunissen van Manen uit Ede, die voor den 18en keer het Vderdaagsdue parcours loopt. Wat de blaren betreft, een feit is, dat het Roode Kruis het nog nooit zoo druk heeft gehad als vandaag, maar het leverde prima „werk". Onvoldoende training, verkeerde voetbehandeling (warm in plaats van koud water) en sliechte sokken (hoe kan het ook anders in dezen tijd?) zijn hiervan de oor zaak. Algemeen is men het erover eens, dat de stemming onder de „Vierdaagschen" minder is dan de voorgaande jaren. Dit zal wel zijn oorzaak vinden in het feit dat het vroegere Hedenmorgen 11.30 telefoneerde onze ver slaggever uit Wyehen: Het-was vanmorgen stralend weer, toen de deelnemers startten voor den tocht door het land van Maas en Waal. Het was warm, zelfs zeer warm, zoodat aan de tippelaars hooge eischen werden gesteld. De marsch van gisteren zat bij velen nog in dé beenen, doch na korten tijd was hier van niet veel meer te bespeuren. En hoe staat het met de uitvallers? Gisteren waren het 8 wandelaars, die het parcours niet hebben volbracht, doch van morgen verschenen 64 loopers niet aan den start en dit is een aantal, dat nogal aan den hoogen kant is. Ik zit thans in Wyehen, een aardig plaatsje, dat het "hart van de Vierdaagsche wordt genoemd. Door dit dorpe komen alle deelnemers en zij vinden er dan ook een ge weldig onthaal. Ongeveer heel Wyehen heeft zich langs het parcours opgesteld en overal zijn eere-poorten opgericht. Het dorp is de eerste rustplaats van de 30 en 40 km-loopers en op het Marktplein is het een enorme drukte. Het as hier zoo'n beetje kermis met schommels, tentjes, enz. De kapel van de Gezagstroepen uit Den Bosch zit in de muziektent te blazen, dat het een lust is, terwijl regelmatig de wan delaars passeeren en even uitblazen om hun dorst te lessohen. De Leidsche politie-inspecteur van Wijk behoort weer tot de eersten, die hier bin nenkomen, op de hielen gevolgd door een groote groep van de Kon. Ned. Marine. Het Roode Kruis heeft druk werk en velen laten zich hier even masseeren. Het gerucht gaat, dat Prins Bernhard zal komen, doch een definitieve bevestiging hiervan was nu nog niet te verkrijgen. Wel is de burgemeester van Leiden, jhr van Kinschot met den politiecommissaris, R. J. Meyer aangekomen om de Leidsche deelnemers moed in te spreken en een af spraak voor de ontvangst in de Sleutelstad te maken. Het wachten is op de 50 en 55 km-loopers, die in Druten reeds 21 uitvallers telden. Zij loopen over Beuningen, Ewijk, Alferden (de 55 km-loopers nemen nog den weg over Drunen en Puiflijk), Horssen, Bergfharen, Herwen en Leur, waarna zij in Wyehen zul len arriveer en. Dit zal echter nog wel even duren. Van Wyehen wordt het tweede deel van dezen dagmarsch ingezet, doch hierover morgen meer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2