NIEUWE LEEDSCHE COURANT 6 DINSDAG 23 JULI 1946 Uit de Omstreken ALPHEN A/D RIJN Het was een prijzenswaardig initiatief van Alphen's „Volksherstel" om naast de materieele zorgen, die zij verlicht ten op zichte van de adoptiegemeenten Hedel e.a. bij tijden ook eens een avond van cultureele ontspanning aan de bewoners dezer zwaar door oorlogsgeweld geteisterde gebieden aan te bieden. Dit keer deden het R.K. Ge mengd Zangkoor „Sint-Bonifacius" tezamen met het Prot. Orkest van de Martha-Stich- ting. o.l.v. den heer Chr. A. v. d. Mark, een welkome invasie aldaar en dischten in de recreatiezaal van den wederopbouw, voor een talrijke schare belangstellenden een overdadig menu van heerlijk kunstgenot in zang en muziek op. Onder de aanwezigen waren o.m. burgemeester Roosenboom van Hedel, pastoor Daniels van Rossum de hee- ren van Hasselt en Visser, resp. dir. v. d. Hark en inspect, van heit Roode Kruis, alsook het plaatselijk bestuur van Volksherstel en dr de Ridder, die den avond inleidde met een hartelijk welkomswoord aan het Alphensche Volksherstel, zangkoor en orkest en alle an dere aanwezigen. Spr. zeide uit zijn 20-j. ervaring in die streek zoo langzaamaan de gedachte te zijn toegedaan, dat een katholiek zangkoor en een protestants orkest per sé valsch moest klinken. In Alphen heeft spr. evenwel ge leerd en deze avond zal het opnieuw be wijzen dat het integendeel zeer harmonieus klinkt. Nadat spr. nog zijn teleurstelling had geuit, dat er uit de naburige gemeente Ammersooien niet meer belangstelling werd getoond, werd het „woord" gegeven aan de gasten. Tjjdens de pauze sprak nog de heer E. de Goede, dir. van Alphen's Volksherstel, die het een en ander mededeelde omtrent de één-week-vacantie-plannen voor de Hedel- sche Rossumsche en Hoenzadrielsche kinde ren te Alphen van 29 Juli—3 Augustus, welke plannen een 355 kinderen betreffen. Uit een en ander bleek, dat Volksherstel te dezen zijn taak alomvattend ziet. Deze plannen hebben de algeheele goedkeuring oan. ook van de katholieke geestelijkheid en verdie nen aller medewerking, waartoe spr. ook een ieder opwekte. Zij, die niet in de gelegenheid zijn een kind in huis te nemen, kunnen fi nancieel hun instemming betuigen. Na afloop dankte dr de Ridder alle mede werkenden, inzonderheid den heer Chr. A. v. d. Mark voor het gebodene, hetgeen een stimulans moge zijn bij de oprichtingsplan- nen te Hedel voor een dergelijk zangkoor. Naar schatting tusschen de 300 en 400 kinderen hebben Zaterdagmiddag genoten van het Speel tuinfeest in „Bloemhof". Zooals gemeld waren er thans voor het eerst drie deelnemende vereeniging en, alle aangesloten bij de landelijke organisatie de N.U.S.O. Kindervreugd" werd afgehaald door de Muziek vereeniging „Crescendo" en „Ouds hoorn" door „Arti". Op het Toussaintplein was het verzamelen, waarna men in optocht naar den „Bloemhof"-speeltuin toog. Er waren onder de jeugdige deelnemerssters tal van aardige costuumpjes te bewonderen. Op „Bloemhof" aangekomen, werd daar een toespraak gehouden door den heer C. P. de Jong, voorzitter van speeltuin „Bloemhof" en vervolgens sprak een bestuurslid van de N.U.S.O. een kort maar krachtig^ propa- gandawoordje. Door de zangclubjes van „Bloemhof" en Oudshoorn werden hierna onder leiding van mevr. Verweij en den heer Jasperse enkele versjes gezongen. „Bloemhof" gaf enkele boerendans jes, „Kin dervreugd" een lintenspél; voorts was er een korf bal wedstrijd. Door dit alles had het feest een prettig verloop en is er door de talrijke jongeren en ouderen naar hartelust genoten. Ook de waarn. burgemeester, de heer J. Spreij, de directeur van Gemeentewerken, ir Waarden burg en de ambtenaar voor Lich. opvoeding en sport, de heer G. W. de Jong, gaven van hun belangstelling blijk. Voor het examen ass. vliegtuigbouw- kundige en aank. vliegtuigbouwkundig tee kenaar is geslaagd aan de T.M.S. te Rotter dam de heer J. B. Lam. De Chr. Gem. zangvereen. en het Da meskoor „Sursum Corda" maakte met haar directeur, den heer Hanegraaff uit Leiden een uitstapje per autobus. Via Doorn met een bezoek aan den uitkijktoren, ging de tocht naar Rhenen, waar vertoefd werd op den Grebbeberg en ook Ouwehands Dierenpark de belangstelling had. De terugreis ging over Zeist en om 10 uur arriveerde men weer in goede stemming in Alphen. Hoe kan het ook anders bij een zangvereeniging! Gistermiddag werd in die smalle Hooft- straat de jeugdige wielrijder F. de V. door een „Texaoo" tankauto aangereden. De jon gen reed met een kameraadje, beiden per rijwiel. De V. kreeg een duw van de zware aiuto. Een aanrijding was onvermijdelijk. De knaap werd tegen dm grond gesmakt en bleef liggen. Na medisch onderzoek bleek het rechter bovenbeen op twee plaatsen ge broken. Hij is naar Leiden overgebracht. Den chauffeur treft geen schuld. HAZERSWOUDE. De 61-jarige groentekoopman L. S had het ongeluk op de groenteveiling te Leiden uit te glijden. Hij bezeerde zich zoo danig dat hij per auto naar zijn woning moest worden gebracht en zich onder ge neeskundige behandeling moest stellen. De dames S. de Vogel en A. Koetsier, leerlinge van mej. C. Harkes, leerares, zijn beiden geslaagd voor coupeuse, terwijl J. Kaashoek is geslaagd voor het diploma Mulo B. Zaterdagavond werd de hooiberg uitge haald van den landbouwer J. v. d. W., we gens geconstateerde hooibroei, met man en macht werd het werk aangepakt, om den brand te voorkomep. Zaterdagavond nam dr J. C. K. Zoete, afscheid van zijn oud-patiënten in het raad huis alhier. De burgemeester bedankte dok ter Zoete voor al hetgeen hij voor de ge meente en zieken van Hazerswoude had ge daan, en bood hem namens het huldigings comité een schilderij aan, voorstellende de dokterswoning. Daar het ook in de bedoe ling lag hem een radio-toestel ten ge schenke te geven, doch dit niet te koop was, werd hem een bedrag aan geld in een cou vert aangeboden, om daar zelf een toestel voor te koopen. Zeer onder den indruk dankte dokter Zoete voor de hem toegesproken woorden en de aangeboden geschenken. Daarna druk ten vele oud-patiënten den scheidenden, dok ter de hand. De collecte v-oor de Nat. Reclasseering heeft in onze gemeente ƒ241,36 opgebracht. KATWIJK AAN ZEE. In het kader van „De Kerk roept U, ook in vacantietijd," (de opmerkzame lezer heeft wel opgemerkt, dat een bericht dien aangaande Zaterdag j.l. abusievelijk was ge plaatst onder het plaatselijk nieuws van Noordwijk) zal er hedenavond, 8 uur, de tweede wijdingsdienst gehouden worden in de Oude Kerk. Het onderwerp van dezen avond luidt: „De rijkdom van het kruis." Medewerking verleent het Herv. Kerkkoor Rondom de Varkevisserstraat bevinden zich tamelijk veel badgasten. Tot nu toe moesten deze gasten, om aan het strand te komen, door het zand over de strand - streep waden. Hierin is gelukkig verbete ring gekomen, doordat er met behulp van een groot aantal betonnen palen een be hoorlijk pad is gelegd van den Boulevard naar het strand. Onze plaatsgenoot, de heer A. v. Hulzen, ontving een benoeming tot onderwijzer aan een Chr. Ulo-school te Rotterdam, welke be noeming hij heeft aangenomen. KATWIJK a/d. RIJN. Enkele personen werden vertoaliseerd wegens het beplakken van muren met ver- kiezimgspamfletten. Het gebeurde den laatsten tijd meer malen dat de stormlantaarns, die bij het af gezette weggedeelte op den Wassenaarschen weg staan, vernield werden. De politie is er in geslaagd een der daders op het spoor te komen. KOUDEKERK AAN DEN RIJN. GEBOREN: Johannes W., z. van H. J. Heemskerk en M. C. A. v. Dijk; Pieter J., z van G. Harskamp en W. J. Kloosternel. De Geref. Jeugdcentrale belegde een openluchtmeeting op het Landgoed „Poel geest." Ds J. Wolven opende en heette alle aanwezigen hartelijk welkom, in -het bijzon der de sprekers van dezen middag: ds J. Overduin uit Arnhem en ds IJ. van der Zee, te Nieuw-Vennep. Ds Overduin sprak over 't onderwerp: ,,'t Geheim van onze kracht," daarna ingaande: 1. Waar het in bestaat en 2. De aanvallen van Satan op alle manier dat geheim te ontfutselen. Aan de hand van de geschiedenis van Simson ontvouwde ds Overduin nader zijn rede. Spr. wees in dit verband op het dualisme, dat er in Simsons leven valt te ontdekken, zoodat wij kunnen spreken van het probleem-Simson. Er is een sterke spanning tusschen persoon en ambt. We leven nu in een moeilijken tijd en niet het minst geldt dit voor de jeugd. Daarom, trekt aan de geheele wapenrusting Gods. opdat gij den Booze zult kunnen wederstaan. Ds Van der Zee sprak over: „Wie volgt," naar aanleiding van Lucas 9 57, 62. Spr wekte op tot bezinning in dezen verwarden tijd. Wij moeten ons veranderen. Maar heel dikwijls missen wij de juiste oriëntatie. Jezus Christus is de Groote Leider, Hij gaat vooraan. Achtereenvolgens behandelde spr. de 3 typen die Jezus volgen willen, doch allerléi andere dingen laten prevaleeren boven het volgen van Jezus. Wij moeten leven uit het geloof en naar de schriften. Na dankgebed door ds Van der Zee sloot ds Wolven deze goed geslaagde meeting. De muziekver. „Kunst na Arbeid" verleende haar medewerking. Een gehouden collecte waarvan de helft voor Arnhems jeugd was bracht f 105 op. LIS SE. In den schaakwedstrijd om het kam pioenschap Lisse schaken werd de heer C. van der Lip kampioen. Onze plaatsgenoot, de heer P. G. Huis, is geslaagd voor het examen tot toelating bij de vereeniging voor Accountants en Be lastingconsulenten. Voor het -Mulo-examen zijn geslaagd onze plaatsgenooten C. M. v. Klaveren, J. M. van Klaveren en S. de Zee. Voor Mulo-B slaagde H. M. Boot. De heer W. de Jonge slaagde voor het eindexamen M.T.S. afd. bouwkunde. De S.G.P. komt 24 JuM in openbare vergadering bijeen, waarin als sprekers hopen op te treden ds L. Rijksen van Lei den en ds P. Zandt van Delft. De Gymv-er. D.O.K. zal Zaterdag 27 Juli een openl-uchitudtvoering geven op het sport terrein. GEBOREN: Thomas J. M., z. van S. Vink en H. A. Oostdiam; Bouwe, z. van. H. Hoekstra en A. W. Card-oil; Riudolfus J. M. z. van G. v. Velzen en W. M. Kerkvliet; Geertruida A. d. van C. H. v. Amsterdam en J. M. v. Dijk. ONDERTROUWD; J. H. die Wilde en A. M. Vermeulen. GEHUWD: Th. Hoogervorst en A. C. van Tiggelen; F. J. C. v. Aken en G. Cuperus; A. J. Jelaer en J. Boot. NOORDWIJKERHOUT. Voor het diploma Lingerie zijn geslaagd de dames Nel v. d. Klauw, Betsie Duiiven- voorde, Corrie Heemskerk, Mien Passchier, Clara Blik, Truus Kerkvliet, Sietske v. Soe- ren, Rie v. Dam, Bep v. d. Berg, Toos v. d. Voort, Riekie v. d. Berg en Jeanne Paridon, Afgewezen: geen. Voor het diploma Costu- mière de dames Jeanne Weijers, Nel Zui derduin, Fien v. d. Bosch, Wies v. d. Slot, Annie v. Schie, Trees Schilder en Siena Warmerdam. Vestigingsvergunning is verleend aan den heer F. v. d. Berg tot het uitoefenen van een heer en-kap persbedrijf. In de afgeloopen week vergaderde de pl. Ver. voor Vreemdelingenverkeer in hotel v. d. Geest. Na een kort openingswoord van den burgemeester als voorzitter, bracht de secretaris, de heer P. Zijlstra, verslag uit over de afgeloopen jaren, waaruit bleek, dat de laatste algemeene vergadering werd ge houden in 1940. Eind 1940 is de afdeeling lid geworden van de Stichting V.V.V. Zuid- Holland. In 1942 werden nog eenige bestuursverga deringen gehouden, doch in 1943 besloot men alle activiteit voorloopig te staken. In 1945 en 1946 heeft de secretaris reeds veel aanvragen voor pensions in onze gemeente ontvangen, doch de gelegenheid en de animo om pensiongasten te houden is nog zeer ge ring. Hij concludeerde echter, dat bij het doortrekkend toerisme onze plaats zeer in trek is. Het financieel verslag meldde een kassaldo van f 85. De voorzitter stelt de be stuursverkiezing aan de orde, daar de heer P. Zijlstra in verband met zijn aanstaand vertrek naar Katwijk zijn functie als secre taris moet neerleggen. Ook de voorzitter wil zijn functie neerleggen, daar uit de geringe opkomst van deze vergadering blijkt, dat bij de inwoners van onze gemeente, zelfs niet bij den middenstand, geen voldoende be langstelling bestaat voor V.V.V. Nu de in gezetenen zelf niet meer voor V.V.V. inte resseeren, is hij niet van plan voorzitter te blijven. De heer P. v. d. Sleet stelt voor om over 14 dagen wederom een vergadering te be leggen, om meer zekerheid te krijgen of er nu inderdaad zoo weinig animo voor V.V.V. is. Vooral de Middenstand moet het belang van V.V.V. begrijpen met een goed function- neerende V.V.V. De voorzitter van de R.K. Middenstands- vereeniging, de heer B. v. d. Hoorn, biedt aan een bestuursvergadering van deze ver eeniging te beleggen en daarna het oordeel van dit bestuur over het al of niet wensche- lijke van het voortbestaan van de V.V.V. kenbaar te maken. Hierop zeggen de voor zitter en secretaris toe in functie te zullen blijven, totdat gebleken is of de vereeniging al of niet levensvatbaarheid heeft. De heer v. d. Hoorn stelt voor een ge combineerde vergadering te houden van het bestuur der R.K. Middenstandsvereeni- ging en het bestuur der V.V.V. Na eenige discussie wordt besloten o.m. eenige banken te plaatsen bij de bushalte voor en achter de Ned. Herv. kerk. Na een opmerking van den heer H. S. v. Hensbergen, dat de straatnaamborden zoo zijn aangebracht, dat men ze niet kan zien als men voor de straat staat. De voorz. zegt toe dit met den gemeente-architect te zul len bespreken. Zooals men reeds heeft kunnen lezen, moest in iedere Ned. Herv. kerk, dus ook in Noord wij kerhout, op of voor 14 Juli een boekeninzamelïpg voor onze militairen moe ten plaats vinden. Door verschillende om standigheden kan deze inzameling in onze gemeente beter op 28 Juli a.s. gehouden worden. Een ieder zoeke nu reeds op wat men voor „onze jongens" kan missen. VOORHOUT. De geitenfokvereeniging „De Eendracht" hield, haar jaariijiksohe geitenkeuring. De keurmeester, de heer S. de Jong uit 's-Gra- venh-age, Rijksveeteeltconsulent voor Z.-H., -kon de volgende prijzen toekennen: Jonge geiten: C. de Groot le prijs, P. v. d. Geer Lzn 2e prijs, B. J. v. d. Ploeg 3e prijs; één jarige geiten: B. J. v. d. Ploeg le prijs, H. W. Los 2e prijs, H. v. Wouw 3e prijs; twee jarige geiten: Chr. v. d. Ploeg le prijs, C. de Groot 2e prijs, C. Pz. Tetteroo 3e prijs, F. v. Werkhoven 4e prijs. Bij de Rijkspostspaarbank werd tijdens de maand Juni 1946 ingelegd f2841 en terug betaald f 9165.54. Nieuw uitgegeven boekjes 3. VOORSCHOTEN. Op Maandag 29 JuM a.s. zal de eerste vrije paardenmarkt na de bevrijding worden g-ohouden. In verband hiermede heeft het gemeente bestuur besloten aan de opening van de markt een eenigszins offi-cieel karakter te geven, terwijl het comité -paardensport in overleg met het gemeentebestuur voor een mooie attractie zal zorgen. Uit het program ma nemen wij thans reeds het volgende over. Zaterdag 27 JuM 8 uur: officieele opening van de markt door den burgemeester nabij hotel „Het Wapen van Voorschoten"; Maandag 29 JuM: 610 uur aanvoer van paarden; 2.305.45 ruiterdemonstraties lan delijke rijvereendiging; schoonxijden met Sh-etlan-dsiche pony's voor kinderen; con cours eenspannen; groote ringrijderij. Demonstratie op het terrein van den heer Hooymams „Adegeest", Voorschoten. Aan vang 3 uur. 3.30 uur: Schoonrijden met Shetlandsche pony's voor kinderen van 814 jaar; 3.45 uur: Landelijke rij vereeniging; 4.15 uur: Concours met eenspannen met wagens op twee wielen voor ingezetenen van Voor schoten en d e leden van de rij vereeniging „Koningin Emma"; 5.15 Pauze; 5.45 uur: Groote ringrijderij op boerenwagens met 4 wiel-en v-oor alle ingezetenen van Voor schoten boven 14 jaar. Voor al deze wedstrijden worden mooie prijzen beschikbaar gesteld. Deelnemers kunnen zich aanmelden bij M. Romijn, Papelaan, A. van Rooijen, Voor straat, W. T. Lekkerkerker, Treubstraat, G. Schrama, Rijndijk 60. De boottocht, georganiseerd door de Geref. J.V. en M.V„ vindt plaats op 24 Juli a.s. De boot vertrekt 8 uur precies van af de Beestenmarkt te Leiden. Vertrek van af Voorschoten met de blauwe tram van 7.25 uur van de halte Wijngaarden laan. Alle jongeren, dus ook niet-leden van de Geref. jeugdorganisaties, kunnen aan dezen tocht deelnem-en. Men geve zich op bij den secre taris C. Verhoog, Voorstraat of bij J. Ree dijk, Kempenaerstraat. GEBOREN: Bernardus M M, z van G H A Niersman en A W Oorschot; Ambrosius J R, z van A G Fortuin en M J Verhagen. OVERLEDEN: C van Os-van der Waals, 74 j; E R van Lierop, 5 j. GEHUWD: S D Bouman, 28 j en J W van der Doe, 27 j. BEURS VAN AMSTERDAM Off. not. medegedeeld door de Ver. voor den Effectenhandel bieden f laten ged. en bieden t ged. en laten S stopk. MAANDAG 22 JULI 1946 1941 f 1000 3% !0lVe 101-ft 1937 f 1000 3 109A 100A Obligatiën PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. V.K 2.30 u. A'd. le 1. 1937 3% 101 101% 's-Gr.h. le '37 3% 102% 102% NH 2e '38 3% 3 ifl% 101-ft HYPOTHEEKBANKEN Fr .Gr DA-VA 3 100% 100%* Holi. ser. K. 3% ioo% 100% N. Hyp. s. B. 3% 100% 100%' Werkz. In Buitenland. Nw. N-Am. 5 129% 131 ÏNDUSTREELE ONDER NEMINGEN. Berg. Jurg... 3% 103 103% Lev. Zeep 3% lOS-fr 103* PETROLEUM. Bataaf3% 102A 102 SPOORWEGEN. N.-L 2—4 *37 3% 56% 56 TRAMWEGEN. Sem. Oh. '26 5 33/ VOORL. GEN. OBL1G. A.K.U3% iol% 101%* Werksp3% 102% 104% A Fondsen STAATSLEENINGEN 40 2e f 1000 4 101* 101% '40 Ml f 1000 4 101 101% 1938 f 1000 3 101-A Klïï N. W. S2% 82 82% Spaarc. 100 2% 100% lOOfJ Nederlandsch-Indië 1937 f \1000 3 99 99 BANK- EN CRED. INST. N. Handelmij A 110% 110 INDUSTR. ONDERN. AAND. A.K.UA 148% 40% v. Berkel A ic5% 105% Calve c. v. a. 150 48 C. Suikermij 2C6 200t Fokker A £87* 285/ Lev. Br. c. v. a. 259 550- Phil, garib A 315 311 PETROLEUM. Kon. Petroleum... 448% 441 RUBBER. A'dam Rb. Mij ,57 155 Bandar Rb. Miju7% 113 O.-Java Rb. Mij n§ 83 Serb. S. Rb Mij 82* 82' SCHEEPVAART Holl. Am. Lijn136 K.N.S.M. N. B. 164 Ned. Scheepv, U. 136 Rotterd. Lloyd 131 Stv. Mij Nederl 132* SUIKER H.V.A. A 240 N. I. Suiker U. A 117 35t 163 13.% 132% Deld Batavia A 1:5 131% DeM Mij C 155 149 Senembah Mij A 139 131 Aandeelen BANK- EN CRED. INST. A'dam Bk A i27t 25% Holl. Bank Unie 230% 30% Inc. Bank A 136% 131 R'da-m Bk A 137% 137% Tw. Bank s. a. A 126' HYPOTHEEKBANK. N.W. H. B. a.b. A 56 INDUSTRIEëN. v. Gelder A Jl4% ill Int. Beton A 145 40 Hoog-ov. c. v. a. i?5%* 135* Ned. Gist A 35f 345 Ned. Kabel A 250% 245/ Nijma 202 R. D. MA 253 252 Stokvis 145% MO Stork en Co A '45 139 Werksp. sA 193 193 Wilt. Feyenoord 164 1625 ELECTR. EN GAS MIJEN. A. N. I. Electr. A 125 Ned. Ind. Gas A 115% 115 HANDELSONDERN. I. C. H. R'dam A 124' 124 Linde Teves A 112 110% DIVERSEN. A'dam Ballast 119 120 Gem. Eigendom.. 3 51 tïouth. W. Pont A 119 120t Thoms. Haven 170' Z. K Sab. f 1000 61 GELDKOERS Prolongatie 2% 2% Toestand van Sumatra nog ernstiger dan op Java? De opvatting van een voornaam Britsch militair De Britsche lt.-kolonel Oliver (onderdirec teur voor de burgerlijke zaken bij 't hoofd kwartier van Mountbatten), die lang niet onsympathiek tegenover de extremisten in Ned.-Indië staat, verklaarde, na zijn terug keer uit het Verre Oosten, niettemin op een persconferentie De groote vraag is, txf de Indonesiërs werkelijk in staat zijn hun land te regeeren. Tijdens de bezetting werd de jeugd vol gens Duitseh systeem opgevoed. De extre misten hebben in het geheel geen gevoel voor traditie en de inlandsche hoofden wer den ter d-ood gebracht of terzijde gesteld. Kolonel Oliver noemde den toestand op Sumatra nog ernstiger dan op Java. Op 1 Juni, zoo meende hij, werd de controle over de overzeesohe gebiedsdeelen, behalve Java, overgegeven aan Nederland. De Engelsche troepen op Java houden zich echter gereed v-oor strafexpedities, indien een bloedbad, zooais zich dat te Tangerang voorgedaan heeft, weer plaats mocht hebben. In Palemibang, Medan en op Malakka achtte hij den toestand normaal. Hij wees echter op het gebrek an scheepsruimte. Banden plakken blijft 0.40 De minister van Economische Zaken heeft beslist, dat de prijs van f 0.40 voor het plak ken van binnenbanden, ongeacht het aan tal lekken, gehandhaafd blijft, evenals de prijs van f 0.75 voor één of meer lasschen of verplaatsing van 't ventiel. DE SPOORWEGSTAKING WORDT GEBOEKSTAAFD. Het Rijksinst. voor Oorlogsdocumentatie zal in opdracht van de Ned. Spoorwegen een onderzoek instellen naar de oorzaak van de spoorwegstaking 1944-'45. Een onderzoek naar de Febr.-staking 1941 is gereed, terwijl ook de Mei-staking 1943 zal worden beschre ven. Het doel is de geschiedenis dezer acties voor het nageslacht te bewaren. Veertig mille geëischt van „De Ochtendpost" Mr J. P. Engels, chef der A'damsche P.R.A. eischt een schadeloossteUing van f 40.000. van „De Ochtendpost", wegens door dit blad gedane publicaties inzake de bekende „Vel- ser affaire" en tevens voor een artikel, waarin werd vermeld, dat mr Engels twee Engelsche vliegers aan de Duitschers zou hebben verraden. De zaak dient Donderdag a.s. voor de A'damsche arrondissements rechtbank De Ned. Regeering deelt, in tegenspraak met andere berichten, mede, dat liaaudbouw- zade-n voor een bedrag van 50.000 dollar aan Dui-tschland zullen warden afgeleverd. Tevens worden onderhandelingen gevoerd over leverantie van vermoedelijk 25.000 ton tuiriboonen. BRANDWEERWAGENS KOMEN TERUG UIT DUITSCHLAND. Zaterdag zijn 17 gestolen brandweerwagens uit Westfalen in ons land gearriveerd. De Rijksinspectie voor het Brand weer wezen, die de wagens opspoorde, zal deze week Sleeswijk Holstein onder handen nemen. VIJF ENGELSCHE ATHLETIEK-TITELS VOOR NEDERLAND. De Nederl. athleten, die Zaterdag aan die Engelsche kampioenschappen in White City- stadion te Londen deelnamen zorgden voor niet minder dan vijf titels, twee tweede prij zen en een derde prijs. Met een worp van 43.57 m. werd Brasser eerste op het nummer discuswerpen. 2. Nes- tyitt 42.15 m. 3. De Bruyn 40.59 m. Lamoree werd kampioen polshoog met 12 voet 10 inch. Het kogelstooten was voor De Bruyn met 43 voet 8 inch. Lutkeveld won het num mer speerwerpen met 56.59 m., terwijl Hout zager den kogel 48.76 m. slingerde en daar mee het kampioenschap behaalde. Slijkhuis moest het op de drie mijl opnemen tegen den Engelschen crack Wooderson. In een nieuwen Ned. recordtijd van 13 min. 54.2 sec. werd hij twee, achter den Bng-eLscliman die 1 sec. eerder de finish passeerde. De Ruyter werd tweede op de een mijl achter Wilson. Beiden noteerden 4 min. 17.4 sec. AUSTR. SCHEPEN NAAR NED.-INDIë De Austr. hulpkruiser „Manoora" is heden, in het diepste geheim, met Ned. troepen aan boord van Brisbane naar Ned.-Indië uitge varen. Het Austr. scnip „Kanimba" zal morgen, eveneens met bestemming Ned.-Indië uit Sydney vertrekken met 200 man Ned. troepen. NIEUWE LOONREGELING BRANDSTOFFENBEDRIJVEN. Voor de transportarbeiders in het brand- stoffenbedrijf is een nieuwe loonregeling aanvaard op basis van ƒ42,50 p. w. voor de le gemeenteklasse. De E.V.C., die dezelfde eischen stelde, wilde ze eerst op 1 JuM doen ingaan, terwijl de Unie-Verkeer als ingangs datum 1 April heeft voorgesteld. De thesaurier-generaal dr J. Ridder en de directeur der Ned. Bank, prof. mr A. M. de Jong, zijn Zaterdag naar Ned.-Indië ver trokken voor bespreking van monetaire vraagstukken tusschen Nederland en Indaë. HOE KOMEN WIJ NAAR CANADA? Men schrijft ons: Het teleurstellend wachten van echtgenoo- ten en verloofden van C-anad-eesohe jonge maturen., die als onze bevrijders hier te lan-de hebben vertoefd, heeft ons doen besluiten een adres aan onze regeering te richten, teneinde vertrek naar Canada te bespoe digen. Hierbij hebben wij de hulp nopdig van zooveel mogelijk lotgenooten. Daarom ver zoeken wij aan een der onderstaande adres sen een bewijs van instemming te sturen in den volgen-den vorm: „Bewijs van instem ming met het verzoek aan de Nederlandsche regeering teneinde ons vertrek naar Canada te bespoedigen," aan mrs R. Tra-h-anLuk- kien, Boulevard Heuvelink 103, Arnhem, G. v. d. Wal, Ootmarsumsestraat 65, Almelo, J. E. v. d. Veen, Trompstraat 10, Zwolle.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 8