Maeten we naar een weekend zonder huiswerk? Oud-minister Marchant hekelt fndië-politiek A fes wat nppeft trok qisieren naar Nijmegen Aanslag op 't Eng. hoofdkwartier te Jeruzalem NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 DINSDAG 23 JULI 1046 Intelligenten, middelmatiger! en pretmakers De minister van Onderwijs heeft aan de scholen verzocht te willen overwegen, of het weekend in de toekomst niet huiswerk- vrij kan worden gemaakt. De argumenten zijn belangrijk en hebben aller sympathie. Ten eerste dient het kind gelegenheid te hebben om aan het georganiseerde club leven mee te doen, waarvoor de Zaterdag middag bij uitstek geschikt moet worden ge acht; ten tweede komt maar al te dikwijls de Zondagsrust in gevaar, doordat vele leer lingen eenvoudig den Zaterdagmiddag en -avond niet werken voor school. Het valt mij moeilijk te oordeden over het U.L.O.-onderwijs; meer bevoegden mogen hier hun woord doen hooren. Het volgende geldt voor Gymnasium en Hoogere Burger school. Allereerst dient gewezen te worden op het volgende. Nog veel te weinig wordt beseft, dat een opleiding aan een dier genoemde scholen een groot offer met zich brengt voor het geheele gezin en voor den leerling zelf. Het geheele gezinsleven moet worden ingesteld o p en aangepast a a n de bijzon dere behoeften van het schoolgaande kind. Het heeft noodig een sfeer van huiselijke rust, die voor haar verwerkelijking een in gespannen arbeid der ouders vergt! Het is niet voldoende, dat de leerling ge isoleerd wordt voor het maken van zijn huiswerk. Het gezinsleven moet in z ij n geheel rust vertoonen. Een twintig jaren geleden werd dat beter verstaan. Een gezin, waar men telkens op visite komt en gaat, en waar allerlei variatie van het gewone leven dankbaar wordt aangegrepen als een welkom verzetje, levert aan onze scholen leerlingen, die maar al te vaak mislukken. Er is niets zoo bevorderlijk voor succesvolle studie, als een rustig, gezellig milieu. Al te veel wint de verkeerde gedachte Veld, dat, nu het gemakkelijk is geworden zijn kind op Gymnasium of H.B.S. te plaat sen, het eveneens gemakkelijk is geworden om het kind deze opleiding te doen volgen. Dit is een ernstige misvatting, die reeds veel teleurstelling heeft gebracht. Het studieplan der genoemde scholen is niet eenvoudiger geworden, maar wel moeilijker. Een mid delmatige aanleg voert als regel niet tot het beoogde 9ucces, tenzij alle andere omstan digheden in het voordeel van den candidaat zijn. Dat leert de uitslag ons telkens weer. De opleiding tot Universiteit en Hooge- school eischt een ingespannen arbeid van vijf of zes jaren en deze kan alleen bij zeer intelligente leerlingen samengaan met een rijk ontwikkeld ontspanningsleven in clubs en wat dies meer zij. Men kan over het ont spanningsleven denken als men wil, maar voor H.B.S.-ers en Gymnasiasten zal het bin nen bepaalde perken gehouden dienen te "worden. Een leerling, die goed meekan, ijverig werkt en thuis de goede sfeer vindt (het per centage van deze leerlingen is nog steeds verblijdend groot), heeft zijn vrijen Zater dagmiddag, ook als het weekend niet huis werkloos is. Hij kan ook zekere vertragingen in zijn werk, die het gevolg zijn van de in een gezin steeds voorkomende gezellige ver zetjes, teb'oven komen. Dit is het ideale geval. Middelmatige leerlingen hebben meer be hoefte aan vrijen tijd, daar zij zich ernstiger moeten inspannen. Maar natuurlijk, zij hebben minder vrijen tijd, omdat zij an ders de klas niet kunnen bijhouden. Deze groep wekt terecht onze bijzondere belang stelling, soms onze deernis. Maar hoe mooi is het dan, als na die vijf of zes jaar de kroon op het werk komt, en zij gewend zijn voor hun heele leven aan harden, noesten arbeid. Wat groeien daar niet vaak mannen en vrouwen uit. die leidende posities met eere bekleeden! Het is deze groep, die het vrije huiswerk- looze weekend het meest toekomt. Maar op de keper beschouwd, is het slechts een schijnvoordeel. Zij moeten het inhalen door extra arbeid op de gewone dagen. Tenslotte is daar de niet te verwaarloozen groep, dde meent, dat het gaan op een Gym nasium of Hoogere Burgerschool een pretje is, dat aan het eind wordt beloond met een volwaardig diploma. De groep, die er tel kens op uit is, den gewonen gang van het onderwijs te onderbreken en die een weinig verheffend en invloed op het schoolleven oefent. Een huiswerkvrij weekeinde zou het percentage voor deze lieden, dat door een strenge schooltucht te redden is, zeker doen dalen. Nochtans heeft de zaak van het vrije weekend haar volle recht. Evenwel laat de schooltechniek het vrije weekend in het al gemeen niet toe. Zoo zijn er vakken, die niet meer dan tweemaal per week worden onder wezen. Valt zoo'n vak op Maandag, dan kan voor dat vak geen vrij voor huiswerk wor den gegeven. Zelfs vakken, dde driemaal per week worden gegeven, kunnen ernstig ge schaad worden door een wekelijksch huis werkvrij uur. Het schoolrooster is niet zoo in te richten, dat op den Maandag slechts vakken vallen, waarvoor vier of meer uren zijn uitgetrok ken. Het wil mij dan ook voorkomen, dat In een andere richting moet worden gezocht oon de bedoeling te verwezenlijken. Er kan zeker gestreefd worden naar vermindering van het huiswerk voor den Maandag. Ver schillende mogelijkheden kunnen verwezen lijkt worden en men kan er zeker van zijn, dat, waar de bedoeling van den minister van Onderwijs goed is verstaan en wordt toegejuicht, tevens de scholen er op uit zullen zijn, zooveel mogelijk vrijen tijd op den Zaterdag saam te brengen. De gevaren voor gezin en maatschappij van een te zwaar belast weekend onzer leerlingen, zijn inderdaad niet denkbeeldig. Maar men steune de school anderzijds zoo veel mogelijk bij het vervullen van haar groote nationale taak, om het ontwikke lingspeil van ons volk zoo hoog mogelijk op te voeren. Dat zal nu, meer dan ooit, noodig zijn, waar wij als een sterk verarmd volk onze positie temidden der andere volkeren moeten herstellen en bevestigen. DR. M. KRUYSWIJK. De insp. van den landbouw, ir W. C. v. d. Meer en ir L. J. Dijkhuis, secr. der Gro- ndngsche Mij. van landbouw, zuiden een reis naar Suriname maiken, teneinde de moge lijkheid van gemechaniseerde rijstverbouw te onderzoeken. Zij vertrekken 6 Aug. a.s. en blijven drie maanden weg. ELECTRICITEITSTOEVOER UIT DUITSCH- LAND HERSTELD. Door het in. bedrijf nemen van de hoog- spanrmngsverbinding LuiikStaatmijn Mau- rits zijn de Duitsohe en Neder!. centrales weer met elkaar verbonden, waardoor het zuiden, eleotriicitedt uit het Duiitsche Rijn land kan betrekken. WIE HELPT LONGPATIËNTEN AAN LECTUUR? Doordat het aantal verpleegden (390) te Davos 3 maal zoo groot is als voor den oor log, is er een nijpend tekort aan lectuur voor de patiënten ontstaan. Bijdragen voor aan koop van boeken e.d. kunnen worden gestort op giro 19751 t.n.v. Vereen. Behartiging Bel. van Ned. Longlijders, Den Haag. Ook kun nen boeken rechtstreeks naar het Sanatorium Davos, Zwitserland, worden verzonden. De minister-pres. van Tsjecho-Slowakije heeft te Moskou een onderhoud gehad met Molotof. Ex-koning Peter van Joego-Slavië is te Bazel aangekomen voor een bezoek van enkele weken aan Zwitserland, Week-end zonder huiswerk? Ons dunkt, dat deze jongelui, onlangs gefotografeerd in een heropende school te Soerabaja, er evenmin bezwaar tegen zullen hebben als hier te lande. Maar of het kan is een andere vraag. „Tjarda werd als een Kwa jongen weggestuurd In een gisteravond te Leiden gehouden verkiezingsmeeting der Kath. Volkspartij heeft oud-minister, m.r H. P. Marchant het woord gevoerd, waarbij deze o.m. de Indië- politiek ter sprake bracht. Mr Marohant moest bekennen,, dat hij op het oogenblik bedroevend veel verband zag tussdhen het gebeuren in 1933 met de .Zeven Provinciën" en de reyolutionnaire houding van een aantal heethoofden van thans. Toentertijd kon men nog zeggen; En nu is het uit, want anders gooien we er een bom op. Maar tegenwoordig gaat men liever onderhandelen en ondermijnt hiermede zijn eigen gezag, en dit laatste schijnen som migen maar niet te kunnen begrijpen. (Ap plaus) Mr Marchant vervolgde: In gevallen als die zich thans voordoen moet men niet wachten op het advies van anderen, men moet eenvoudig zeggen: Wij 'hebben in den oorlog jullie geholpen, toen je niet verder kon, help nu ook ons, en komt men dan tot de conclusie, dat die anderen ook hun eigen belangen voor oogen hebben, dan zeggen we klaar en duidelijk: Wij zullen het zelf wel opknapp enApplau s Spr. vreesde dat wanneer er nog langer mensohen als v. Mook aan het werk bleven, de band tussahen Nederland en Indië heele- maal wordt doorgeknipt, en dit is heelemaal niet noodig, aldus mr Marchant, want de regeering is vanaf het begin van deze eeuw bezig geweest het Indische volk op te voeden naar de uiteindelijke zelfbeschikking en niemand, die de namen noemt van Snoeck Hurgronje, van Vollenhove of van Deventer zal er aan kunnen twijfelen of deze men- schen het wel eerlijk meenden. Een man als Van Starkenborgh b.v. had men nooit ais een kwajongen mogen wegsturen; hij, die als gevolg van ja renlange praetijk een go 3d en kijk op de Indische politiek had gekregen, gaat men vervangen door zoo'n kletsmeier als Van Mook. Vandaag begon de lang ver beide „Vierdaagsche" Duizenden deelnemers zijn in den loop van gisteren het in feestkleed getooide Nijmegen binnengekomen en woonden de door kap. J.M.L. baron van Heeckeren van Brandsen- burg geleide vlaggenparade bij. Terwijl de harmonie ,,Abis", de volksliederen speelde, werden de vlaggen van België, Frankrijk, Denemarken en Nederland geheschen. .ijmegen's u eestei :.i t-iustinx. verwelkomde hierna de wandelaars en zeide o.m., dat hoewel Nijmegen in den oorlog veel geleden heeft, het toch zal toonen de .Vier daagsche" waard te zijn. Na het hijschen van de N.B.V.L.(^-vlaggen, defileerden de deel nemers voor de aanwezige autoriteiten. Van officieele zijde werd medegedeeld, dat dit jaar een record-aantal aanmeldingen is be reikt. Gisteravond bedroeg het aantal meer dan 4300 en nog steeds komen nieuwe bin nen. Vanmorgen zijn de tippelaars gestart voor den eersten tocht, die langs de Maas naar Piasmolen en Groesbeek gaat. Hedenmorgen 12 uur meldde onze Vierdaag- sche-verslaggever uit Groesbeek De eerste wandelaars komen hier binnen. Nummer één, dien wij opmerken, is de Leid- sche inspect, van politie, v. Wijk, die met zijn mannen den dorst lescht met 'n koelen dronk bier. Even later arriveeren een Leidsche wan- delsportvereeniging en de gezagstroepen uit de Sleutelstad onder leiding van majoor Hun- sin®, hun Hermandadstadgenooten niet in uen steek laten. Zij worden gevolgd door ge zagstroepen uit Weert en andere garnizoens plaatsen. Aan den marsch nemen ook eenige buiten landers deel, o.m. drie Denen, 17 Franschen. enz. Het weer is goed en de stemming onder de tippelaars uitnemend, steeds meer groepen pas^eeren hier de controlepost en vervolgen dan spoedig hun weg om op tijd in Nijmegen terug te zijn. Dan uitrusten en morgen weer op stap voor het volgende parcours. Om 13 uur telefoneerde hij ons: In Groesbeek, waar wij de wandelaars op vingen, heerschte, evenals in Nijmegen, een feestelijke stemming. Alles is tusschen den middag uitgeloopen. Om de tippelaars aan te moedigen als deze de muziektent in het dorpje passeeren, klinkt hen pittige marsch- muziek in de ooren. Er wordt in een stevig tempo geloopen en het schoeisel valt over 't algemeen erg mede. Wij zagen nog een troepje Franschen doorkomen en plots sprak heel Groesbeek Fransch Het bonjourgeroep was althans niet van de lucht. Verder zagen wij een pittige groep van de Rotterdamsche politie; dan enkele bekende Leidenaars, en een troep matrozen. oZo nu en dan kwamen ook oudjes langs Verder het Roode Kruis en dan gaat het weer door om de laatste 15 km naar Nijmegen af te leggen. Na de korte pauze 9prak mr Marchant grootendeels over 's lands financiën en merkte dienaangaande op, dat de minister van Financiën blijkbaar zelf niet weet hoe erg het wel iis, daar een schuld van 23 mil liard hem heet noch koud maakt. Men neemt maar ambtenaren aan of het maar niets is en vordert zoomaar 60-00 giroote heerenhuizen voor nieuwe afdeelingen en bovendien maakt men het met veel lawaai bekend, alsof het heel gewoon is. Spr. wees -tenslotte op het gevaar voor de R.-K. om in den z.ig. rooden hoek steun te gaan zoeken, daar het voor een geloovig Katholiek altijd een afglijden beteekent; een personalistisch Christendom is eenvoudig onbestaanbaar, aldus eindigde spr. Christus heeft eenmaal zelf gezegd: Ik ben de Weg, de Waarheid en het Leven, en dien weg moeten wij trachten te vinden, ook in het politieke leven. Herleefde Troonrede (Vervolg van pag. 3) Zooals te verwachten was zijn maatrege len aangekondigd ter voorkoming van licht vaardige echtschei dingem Ook de admini stratieve rechtspraak wordt opnieuw aan de orde gesteld. Het zijn beide onderwerpen, waaraan reeds verscheidene kabinetten hun gedachten en hun krachten hebben gewijd; Met belangstelling wachten wij ook ditmaal de resultaten af. Oritischer zal deze afwachtende houding zijn bij hetgeen de Troonrede op radioge- bied aankondigt: Een nationaal omroepbe stel op publiekrechtelijke leest, waarbij de verschillende levensbeschouwingen zendtijd zullen krijgen voor het uitdragen van eigen beginselen. We vTeezen, dat hier weer de onderscheiding om den hoek komt kijken tusschen eenerzij ds een gebied dat gemeen schappelijk zou kunnen worden verzorgd en daarnaast een gebied als retraite voor de beginselen. Nota namen wij van de mededeeling, dat gestreefd zal worden naar verbetering van de financieele verhouding ten aanzien van het bijzonder hooger onderwijs. Op het gebied van het bedrijfsleven wordt medezeggenschap in het vooruitzicht gesteld, niet alleen over sociale vraagstukken, maar ook over economische, zoowel in de bedrijfs takken als in de afzonderlijke ondernemingen. Dat de Regeering zegt, de voorbereiding te willen voortzetten van een wetsvoorstel op de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, zou op eerste lezing een aanwijzing kunnen zijn, dat ondanks alles aan het ontwerp-Vos wordt vastgehouden. Wij nemen echter aan, dat deze „voortzetting" in feite beteekent een breuk met d'Jit ontwerp en dat in de plaats daarvan komt een nieuwe voorberei ding van een geheel anders gericht wets voorstel. Ten aanzien van indie meent ut Troonrede van verbetering in den toestand te kunnen gewagen. Wij constateeren uitdrukkelijk, dat de regeering het de roeping van Nederland acht samen met de Indische volken voor die volken een eigen staatsverband op te bou wen, maar binnen het Koninkrijk. Er is 'hierbij nog wel een en ander, dat ons als tegenstrijdig in de ooren klinkt. Waarom dat vasthouden aan het Koninkrijk en toch in het uitzicht stellen van een eigen plaats der Indische volken in de rij der Ver- eenigde Volken? Wij dachen juist, dat het Koninkrijk als zoodanig een eigen plaats ln deze rij der Vereenigde Volken had! Het stemt nog betrekkelijk tot voldoening, dat de aangekondigde instelling van de Com missie-Generaal bij wet zal geschieden, om dat de volksvertegenwoordiging daarbij ge legenheid zal hebben, van haar inzichten en gevoelens te doen blijken. Deze mogelijkheid om ontwerp na ontwerp uit het regeering9beleid te toetsen recht vaardigt, dat wij voor ditmaal 'met deze sum miere aanduiding van enkele onderwerpen uit deze omvangrijke Troonrede volstaan. Onze houding tegenover de in dit staatsstuk aangekondigde maatregelen moet varieeren, al naar gelang van de onderwerpen, van in stemming tot afwijzing. Het is aan de volks vertegenwoordiging, om zich ten aanzien van al'deze vraagstukken een zelfstandig en wel overwogen oordeel te vormen. De Troonrede is uitgesproken: Het parle mentaire jaar is ingeluid. EXAMEN NUTTIGE HANDWERKEN. ROTTERDAM, 22 Juli. Geslaagd voor het examen nuttige handwerken de dames: M. A. Bngbergts, Den Haag; A. E. de Blauw, Leiden en A Langeveld, Hazerswoude. EXAMENS VOOR SCHEEPSRADIOi- TELEGRAFIST EN -RADIOTELEFONIST Voor 24 Aug. a.s moeten verzoeken om toegelaten te worden tot de in September a.s te houden examens voor scheepsradio- telegrafist en -radiotelefonist, zijn ingediend bij den voorz. der examencommissie, Oude Scheveningscheweg 6, Den Haag. 't Aantal dooden wordt op circa 50 geschat Alle Britsche ochtendbladen besteden hun kolommen aan de zware bomexplosie, ten ge volge waarvan een groot deel van het Ko ning David-hotel te Jeruzalem verwoest en een aanzienlijk aantal personen gedood en gewond werd. In dit hotel, het grootste en voornaamste van het Nabije Oosten, zijn het hoofdkwartier van het Engelsche leger in Palestina en het secretariaat van de Palestijn- 'sche regeering te Jeruzalem ondergebracht. De aanslag werd gepleegd door zes als Ara bieren gekleede jongelieden. Volgens een bericht van Reuter geeft een voorloopige schatting aan, dat 50 personen, o.w. leden van het Britsche leger, gedood zijn. Naar verluidt, is ook de postmaster- general van Palestina, Kennedy, hierbij om het leven gekomen. Er werd onmiddellijk een uitgaansverbod in Jeruzalem afgekondigd, en de wijk, waar in het Koning David-hotel staat, werd afge zet. Jeruzalem is thans vrijwel geheel in staat van beleg verklaard. De autoriteiten hebben verder medegedeeld, dat de chief secretary, sir John Shaw, en de algemeene commandant sir Evelyn Barker, ongedeerd zijn, en de meeste slachtoffers zijn gevallen onder het militaire personeel. Door de ontploffing is een hoek van het hotel Kerk en School Ned. Herv. Kerk. Drietal: te Rhenen, D. v. d. Ent Braat te Montfoort, P. F. J. Lamens te Elspeet en P. Bouw te Woudenberg: te Utrecht (stud, pred.), Fh. W. Bergkotte te Oosterbeek, D. J. Karres te Voorburg en R. v. d. Mast te Blaricum. Beroepen: te Eemnes-Buiten, A. P v. d. Kooy te Aalst (Gld.); te St. Philipsland, W. Anker te Her kingen; te Tienhoven, J. P'h. v. d. Ros te Tuil en 't Waal; te Utrecht (stud, pred.), Ph. W. Bergkotte te Oosterbeek; te Vaals, Th. J. H. Israël te Bemmel; te Zalt- bommel, C. Nieber te Tzum. Aangenomen: naar Brummen (2e pred.pl.), cand. dr H. Bartels te Zevenaar, die bedankte voor Voorst en Vorden; naar Vught, W. H Stenfert Kroese te Warder. Bedankt: voor Eindhoven. J H. Peters te Beverwijk; voor Vlaardingen (vac. G Lans), H. A. Labrie te Ermelo; voor Veen- dam (bijz. pred.pl.) H. Gosliga te Appelscha; voor Westeremden, J. W. v. d. Nell te Han- tum (Fr.) ter groote van 9 kamers weggerukt. De red dingswerkzaamheden werden des nachts met behulp van bulldozers en onder het felle schijnsel van de opgestelde zoeklichten, voortgezet. De leiders van het Joodsch Bureau en van den Joodschen Nationalen Raad veroordeelden eenparig het gebeurde en riepen de Jood- sche gemeenschap in Palestina op om tegen deze afschuwelijke gewelddaden op te ko men". Geref. Kerken. Beroepen: te Middelstum (2e pred.pl.), I. M de Graaf te Rinsumageest; te Nijkerk W. C. P. den Boer te Den Bommel; te Rot terdam-Zuid, H. J. Pilon te Haren (Gr.); te Veendam (2e pred.pl.), R. IJpma te Lopper- sum; te Zuidwolde (Gr.), A. de Boer te Stap horst. Geref. Kerken (art. 31 K.O.) Tweetal: te Rotterdam-Kralingen, M. J. C. Blok te Onnen en C. H. Lindeboom te Kampen. Beroepen: te Delfzijl C. P. Plooy, cand. te Hilversm; te Rotterdam-Kralingen M. J. C. Blok Onnen. Aangenomen: naar Eemdijk, R. Zijl stra, cand. te Makkinga; naar Utrecht, H. J. Schilder te Bergschenhoek. Chr. Geref. Kerk. Beroepen: te Groningen (2e pred.pl.) D. Biesma te Drogeham, die bedankte voor Zutfen. Vrije Evang. Gemeenten. Beroepen: te Yerseke H. R. Timmer man te Velp Oud-Geref. Gemeenten. Aangenomen: naar Kralingscheveer, de heer F. de Jong, te Dalfsen. CHR. GEREF. ZENDINGSDAG. Uitgaande van de classis 's-Gravenhage der Chr. Geref. Kerk, zal morgen op het land goed „Raaphorst" te Wassenaar, een zen dingsdag worden gehouden, die zal aanvan gen om 11 uur. Sprekers zijn: de predikanten L. Kleisen, P. v. d. Bijl, J. P. Geels, N. Brandsma, L. S. de Boer, M. Holtrop, J. C. Maris en M. W. Nieuwenhuyze, terwijl voorts muzikale me dewerking wordt verleend door het Chr. mu ziekcorps „Concordia" uit Boskoop. VOORDRACHT HOOGLEERAREN TE A'DAM. Tot gewoon hoogleeraar aan de Gem. Uni versiteit te Amsterdam zijn voorgedragen voor de Duitsche taal en letterk.dr H. W. J. Kroes; tot buitengew. hoog!, alg. taai wetenschap; dr A. J. B. N. Redchling; tot buitengew. hoogil. in de criminologie: mr dr G. H. A. Feber.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 6